مطالب مرتبط:
کاهش سطح آب سد عامل تغییر رنگ و بوی آب شرب اردبیل/ مشکل به زودی رفع می شود
تاثیر کرونا بر کاهش اهدای خون
آخرین نوسانات ارزی/ قیمت لیر در یک سال اخیر چقدر تغییر کرد؟
کافیین در کاهش ابتلا به این بیماری ها موثر است
ثبت جهانی آثار همدان باید فارغ از برخوردهای سیاسی و جناحی رخ دهد
-127 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 10 مرداد 1400 ساعت 08:202021-08-01سياسي

هنگام تغییر نظر در یک دعوای حقوقی مراقب آثار حاکم بر «کاهش خواسته» باشید!


واضح و مبرهن است که حذف یکی از خواسته ها از ردیف خواسته های تقدیمی به معنای این است که رسیدگی به آن کان لم یکن تلقی شده و اساسا درخواست نشده است بنابراین دادگاه هیچگونه تکلیفی ندارد که نسبت به آن خواسته اظهارنظر نماید.

- یکی از حقوقی که قانونگذار برای خواهان دعوا مقرر نموده است بحث کاهش خواسته است.

خواهان می تواند در تمامی مراحل دادرسی اقدام به کاهش خواسته نماید.

ماده 98 قانون آیین دادرسی دادگاههای عمومی و انقلاب در امور مدنی در این ارتباط مقرر کرده است:“خواهان می تواند خواسته خود را که در دادخواست تصریح کرده در تمام مراحل دادرسی کم کند ولی افزودن آن یا تغییر نحوه دعوا یا خواسته یا درخواست در صورتی ممکن است که با دعوای طرح شده مربوط بوده و منشا واحدی داشته باشد و تا پایان اولین جلسه آن را به دادگاه اعلام کرده باشد.

” به گزارش سایت قطره و به نقل ازتابناک واضح و مبرهن است که حذف یکی از خواسته ها از ردیف خواسته های تقدیمی به معنای این است که رسیدگی به آن کان لم یکن تلقی شده و اساسا درخواست نشده است بنابراین دادگاه هیچگونه تکلیفی ندارد که نسبت به آن خواسته اظهارنظر نماید.

نکته مهم این است که کاهش خواسته را نمی بایست با استرداد دادخواست و یا استرداد دعوا، یکسان دانست چرا که آثار هر یک از آنان متفاوت می باشد.

فی الواقع قانونگذار با تجویز ماده 98 قانون آیین دادرسی مدنی در ارتباط با کاهش خواسته در تمام مراحل دادرسی، قابلیت آثار استرداد دادخواست و دعوا را ضمن تفکیک امر با کم نمودن خواسته نسبت به یکدیگر، محدود و محصور نموده است.

ماده 107 قانون آیین دادرسی مدنی بیان کرده است:“استرداد دعوا و دادخواست به ترتیب زیر صورت می گیرد:الف- خواهان می تواند تا اولین جلسه دادرسی، دادخواست خود را مسترد کند.

در این صورت دادگاه قرار ابطال دادخواست صادر می نماید.

ب- خواهان می تواند مادامی که دادرسی تمام نشده دعوای خود را استرداد کند.

در این صورت دادگاه قرار رد دعوا صادر می نماید.

ج- استرداد دعوا پس از ختم مذاکرات اصحاب دعوا در موردی ممکن است که یا خوانده راضی باشد و یا خواهان از دعوای خود به کلی صرف نظر کند.

در این صورت دادگاه قرار سقوط دعوا صادر خواهد کرد.

” نکته مهم دیگری که می بایست مورد توجه قرار گیرد، این امر می باشد که کاهش خواسته را نمی بایست با کاهش بهای خواسته یکی دانست چرا که آنچه در تمام مراحل دادرسی می تواند کم شود، خواسته است و نه ارزش خواسته.

ارزش خواسته قابل کم شدن نیست و دادگاه در صورتی که با چنین امری مواجه شود، به آن ترتیب اثر نمی دهد.

گاهی اوقات ممکن است که خواهان با هر علت و انگیزه ای من جمله با تصور اینکه اگر چه در دادگاه بدوی حاکم میشود، اما حکم صادره ممکن است در مرحله تجدیدنظر نقض و یا اصلاح شود، برای مصونیت دعوای خود از قابلیت تجدیدنظر خواهی، بهای خواسته را کمتر از حد نصاب قلمداد نماید و در مقابل ممکن است که خوانده یا خواندگان دعوا بدلیل برخورداری از امتیاز قانونی تجدیدنظر خواهی، نسبت به بهای خواسته اعتراض نمایند و در اینصورت ارزیابی بهای خواسته به کارشناسی ارجاع داده میشود.

لذا نتیجه گرفته میشود که نظر مقنن در وضع مقررات ماده 98 قانون آیین دادرسی مدنی، ناظر بر موضوع خواسته بوده است نه ارزش آن.

شایان ذکر است که بهای خواسته از نظر هزینه دادرسی و امکان تجدیدنظر خواهی همان مبلغی است که در دادخواست قید شده است مگر اینکه قانون ترتیب دیگری مقرر نموده باشد.

بطور مثال در دعاوی مالی غیرمنقول و خلع ید از اعیان غیرمنقول از نظر صلاحیت ارزش خواسته همان است که خواهان در دادخواست خود تعیین میکند اما هزینه دادرسی باید مطابق ارزش معاملاتی املاک در هر منطقه تقویم و پرداخت شود.

چنانچه نسبت به بهای خواسته بین طرفین دعوا اختلاف وجود داشته باشد، دادگاه قبل از شروع به رسیدگی با جلب نظر کارشناس، بهای خواسته را تعیین می نماید.

بر اساس ماده 98 خواهان میتواند بطور مثال خواسته خود را از خلع ید کل ملک به خلع ید قسمتی از اعیان ملک تقلیل دهد.

علی رغم اینکه ماده 98 قانون فوق الذکر عنوان نموده که امکان کاهش خواسته در تمامی مراحل دادرسی وجود دارد اما بعضی از علمای حقوق معتقدند که کاهش خواسته در مرحله فرجام مقدور نمی باشد اما بعضی از نویسندگان حقوقی اعلام نموده اند که اگر خواهان بدوی در جریان دادرسی قبل از صدور رای قابل فرجام خواهی و یا در دادخواست فرجام خواهی یا پاسخ به دادخواست فرجام خواهی طرف مقابل، قسمتی از خواسته دعوای خود را کم کند و شعبه دیوانعالی کشور نظر به تایید دادنامه فرجام خواسته داشته باشد، به دلالت ذیل ماده 403 قانون آیین دادرسی مدنی که مقرر نموده: … آن قسمت از رای دادگاه که خارج از خواسته خواهان صادر شده باشد، نقض بلاارجاع خواهد شد.

میتواند دادنامه را نسبت به خواسته کاهش یافته در تمام مراحل ذکر شده، نقض بلاارجاع نماید و دادنامه را نسبت به مازاد آن ابرام نموده و اگر دادنامه فرجام خواسته به هر یک از جهات مقرر در ماده 401 قانون آیین دادرسی مدنی نقض شود، اعمال ماده 98 قانون مذکور بر عهده دادگاه مرجوع الیه پرونده و بعد از نقض خواهد بود.

فلذا بنظر میرسد که محدودیت دیوانعالی کشور در مقام رسیدگی فرجامی ناظر به افزایش خواسته با تغییر دعوا یا خواسته باشد و کم کردن خواسته به نظم دادرسی در مرحله فرجامی و به شأن آن دیوان اخلالی ندارد.

مستندات قانونی مرتبط با کاهش خواسته نظریه مشورتی اداره کل حقوقی قوه قضاییه شماره نظریه: 7/98/1794 شماره پرونده: ح 4971-721-89 تاریخ نظریه: 1398/12/24 چنانچه در طول جریان دادرسی در دادگاه عمومی حقوقی، خواهان خواسته اولیه خود که مطالبه مبلغ سیصد میلیون ریال وجه نقد می باشد به مبلغ دویست میلیون ریال که در صلاحیت شورای حل اختلاف است کاهش دهد، آیا دادگاه عمومی حقوقی رسیدگی کننده به پرونده به لحاظ کاهش خواسته امکان صدور قرار عدم صلاحیت به شایستگی آن شورا به استناد ماده 9 قانون شوراهای حل اختلاف را دارد یا آن که به اعتبار صلاحیت ذاتی اولیه و به استناد ماده 26 قانون آیین دادرسی مدنی و زمان تقدیم دادخواست باید نسبت به ادامه رسیدگی به موضوع ادامه دهد؟ در فرض استعلام که خواهان در جریان دادرسی در دادگاه عمومی مبلغ خواسته را از سیصد میلیون ریال به دویست میلیون ریال کاهش داده است، دادگاه نباید به اعتبار شورای حل اختلاف قرار عدم صلاحیت صادر نماید؛ زیرا با توجه به ماده 26 قانون آیین دادرسی دادگاه های عمومی و انقلاب در امور مدنی مصوب 1379 مناط صلاحیت دادگاه تاریخ تقدیم دادخواست است و از بدو ارجاع به دادگاه موضوع خواسته در حیطه صلاحیت دادگاه بوده و وارد رسیدگی شده است و کاهش بعدی خواسته نافی صلاحیت دادگاه نیست؛ مع الوصف چنان چه به هر جهت قرار موصوف صادر شود، به حکم ماده 15 قانون شوراهای حل اختلاف مصوب 1394 قاضی شورای مذکور حق مخالفت با آن را ندارد و ناگزیر باید به آن رسیدگی کند.

نظریه مشورتی اداره کل حقوقی قوه قضاییه شماره نظریه: 7/97/1878 شماره پرونده: 1842-1/127-96 تاریخ نظریه: 1397/06/20 به موجب بند ب و ج ماده 107 قانون آیین دادرسی مدنی خواهان به منظور استرداد دعوی مادامی که به سقوط دعوی منجر نشود صرفاً تا ختم مذاکرات طرفین فرصت دارد لیکن به موجب ماده 98 قانون آیین دادرسی مدنی کاهش خواسته در طول تمام فرایند دادرسی مدنی ممکن است با این وصف مقرره ای اخیر عملاً موجب نادیده انگاشتن مقررات ماده 107 خواهد شد زیرا پس از ختم مذاکرات طرفین و عدم رضایت خوانده به استرداد دعوی خواهان عملاً از طریق کاهش خواسته خویش به هدف خود یعنی استرداد دعوی به نحوی که موجب سقوط دعوی نشود خواهد رسید.

با توجه به مراتب فوق سوالات ذیل را پاسخ بفرمایید: 1- میان کاهش خواسته و استرداد دعوی چه تفاوتی وجود دارد؟ 2- نظر آن اداره محترم پیرامون جمع نصوص قانونی مزبور چیست؟ بین کاهش خواسته مذکور در ماده 98 قانون آیین دادرسی دادگاه های عمومی و انقلاب در امور مدنی 79 و استرداد دعوا موضوع ماده 107 این قانون تعارضی وجود ندارد زیرا کاهش خواسته نیز مشتمل بر استرداد جزیی دعوا است و از نظر مقطع و نوع تصمیم دادگاه تفاوتی بین استرداد کلی و جزیی دعوا نیست؛ جز اینکه در موارد استرداد کلی دعوا، دادرسی خاتمه یافته و دادگاه به استناد ماده 107 قانون یاد شده قرار مقتضی صادر می کند اما در موارد استرداد جزیی دعوا نسبت به آن بخش از خواسته که مسترد نشده است، دادگاه رسیدگی را ادامه داده و حکم مقتضی صادر می کند و النهایه ضمن صدور حکم، راجع به آن بخش از خواسته که مسترد شده است در اجرای ماده 107 یاد شده نیز قرار مقتضی صادر می نماید.


کلید واژه ها: دادرسی - دادگاه - دعوا - دادگاههای عمومی - درخواست - عمومی و انقلاب - کاهش - یکی از - آیین دادرسی - حقوقی - تغییر - قانون - قانونگذار - دادخواست - رسیدگی - انقلاب - ارتباط - تابناک - گزارش - عمومی - اعلام - اقدام - پایان - صورتی - واحدی - اولین - مربوط - منشا - آیین - ماده

آخرین اخبار سرویس:
ایجاد ارتباط نزدیک، صادقانه و عزتمندانه با مردم، راهبرد مرکز ارتباطات ریاست جمهوری است

قدردانی خطیب زاده از اتریش در پی اهدای واکسن کرونا به ایران

بیانیه وزارت خارجه درباره روند عضویت ایران در شانگهای

9 شهر کرمانشاه در وضعیت قرمز کرونایی

آیت الله رییسی: روابط دانشگاه های ایران و تاجیکستان تقویت شود

توسعه همکاری های قضایی، محور دیدار وزیر دادگستری با مقامات قضایی تاجیکستان

عکس | تغییر نام وزارات امور زنان افغانستان توسط طالبان

تصویری از شهید سلیمانی در جمع دانش آموزان دبیرستان سپاه خوزستان

لزوم واردات کنترل شده برنج/ مراقب قشر آسیب پذیر باشیم

ایجاد ارتباط نزدیک، صادقانه و عزتمندانه با مردم، راهبرد مرکز ارتباطات ریاست جمهوری است

توییت امیرعبداللهیان پس از عضویت ایران در شانگهای

اعطای دکترای افتخاری دانشگاه ملی تاجیکستان به آیت الله رییسی

با داشتن نگاه فرهنگی، شأن جهانی اصفهان را حفظ کنیم

اعطای دکترای افتخاری دانشگاه ملی تاجیکستان به آیت الله رییسی

تسلیت قالیباف به دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی

ظرفیت های تخصصی را برای هماهنگی با دبیرخانه سازمان شانگهای بکار می گیریم

رییسی: نباید نسخه تجویز شده غربی ها را برای مشکلاتمان اجرا کنیم

باید دید: برگزیده ی اخبار امروز

پیام تبریک وزیرخارجه بنین به امیرعبداللهیان

رییسی: نباید نسخه تجویز شده غربی ها را برای مشکلات خودمان اجرا کنیم

اعطای دکترای افتخاری دانشگاه تاجیکستان به رییسی

تمدید ماموریت نمایندگی سازمان ملل در افغانستان

حمله هکری به سیستم رای گیری الکترونیکی در روسیه

برگزاری کارگاه های سبک زندگی اسلامی در ازنا

اعتراض علی ضیا به کمبود واژه ها / حرف دل ضیا + عکس

زیارت به معنای احترام گذاشتن است، نه پرستیدن

رییسی: عنوان طلبگی را به دکترا ترجیح می دهم

وزارت امور خارجه: دیپلماسی فعالی را برای تقویت مناسبات با دستگاه های دیپلماسی کشورهای عضو شانگهای به کار می گیریم

خطیب زاده: عضویت ایران در شانگهای پیشرانی مهم برای سیاست خارجی آسیامحور ماست

آغاز واکسیناسیون افراد بالای 18 سال استان تهران از سه شنبه هفته آینده

ماجرای اربعین ظرفیت گفت و گوی شیعیان با دنیا را دارد

واکنش رییسی به اعطای دکتری افتخاری | عنوان طلبگی را ترجیح می دهم

تسلیت امام جمعه تبریز در پی درگذشت مادر شهید عبدی قویدل

جریان اصلاحات دچار سکته راهبردی شده است / هشدار مسجدی به زوار ایرانی درباره کردستان عراق / واکنش برادر رییس دولت اصلاحات به درخواست محاکمه روحانی / امام جمعه یاسوج: از هر خانواده ای دو فرزند متولد شود

درخواست های مردمی در سفرهای استانی رییس جمهور سریعاً پیگیری می شود

«آرام جعفری» چهره دیگرش را نشان داد/ عکس

اعطای دکترای افتخاری دانشگاه ملی تاجیکستان به آیت الله رییسی

حمله هکری به سیستم رای گیری الکترونیکی روسیه

از قرن سوم هجری شیعیان حَمَله علوم بوده اند

ارسال نامه های مردمی به دولت بدون پاسخ نمی ماند

دومین روز سفر رییس جمهور کشورمان به تاجیکستان

صدای استاد حوزه از گرانی دارو بلند شد

سخنرانی آیت الله رییسی در اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای

گزارشی از برگزاری روز نخست مدرسه تابستانی شبهه پژوهی «از عاشورا تا اربعین»

رمزگشایی از کتاب «راز سر به مهر»؛ ناگفته هایی از مذاکرات هسته ای و برجامی - 18/ از نگرانی روس ها در مورد توافق ایران با غرب تا مکالمه مهم عباس عراقچی و ریابکوف

باید با نگاه فرهنگی، شأن جهانی اصفهان را حفظ کنیم

آیا لاغر شدن ما را قد بلندتر می کند؟

اعطای دکترای افتخاری دانشگاه ملی تاجیکستان به آیت الله رییسی

صدای استاد حوزه از گرانی دارو بلند شد

شازده کوچولوی پنجشیر را ببینید!

عارف و خاتمی هم می آمدند، شانس پیروزی نداشتیم/ روحانی غیر از «برجام» هیچ نسخه ای نداشت

رییسی دکترا گرفت

استخدام نگهبان و نیروی خدمات آقا و خانم

اظهارات عجیب قاضی زاده درباره دارایی های بنیاد شهید

ضرورت تقویت روابط دانشگاه های ایران و تاجیکستان

تحریم آمریکا علیه چند شخص به اتهام ارتباط با حزب الله و نیروی قدس سپاه

دستیار وزیر خارجه در گفت وگو با فارس: عضویت دائم ایران در سازمان شانگهای اعلام شکست پروژه منزوی سازی ایران توسط آمریکا و غرب بود

(ویدیو) مراسم عقد زوج جوان اهل فسا در یک آمبولانس!

بیانیه پایانی نشست سازمان همکاری شانگهای

رییسی: شاهد هجوم گسترده غرب به حقوق انسان ها و هویت فرهنگی جوامع دیگر هستیم/ لزوم تقویت روابط دانشگاه های ایران و تاجیکستان

اعطای دکترای افتخاری دانشگاه ملی تاجیکستان به رییسی

اختصاص 780 میلیارد تومان برای اجرای پروژه های اجرایی خوزستان

آماده ایم تجربیات دانشگاه های ایران را در اختیار کشورهای همسایه قرار دهیم

رییسی: روابط دانشگاه های ایران و تاجیکستان تقویت شود/عنوان طلبگی را ترجیح می دهم

روابط دانشگاه های ایران و تاجیکستان بیش از پیش تقویت شود

تسلیت امام جمعه تبریز در پی درگذشت مادر شهید عبدی قویدل

رییسی: عنوان طلبگی را ترجیح می دهم

ارسال نامه های مردمی به دولت بدون پاسخ نمی ماند

خروج خراسان شمالی از وضعیت قرمز کرونایی

استخدام کارمند بیمه با حقوق ثابت و پاداش در نمایندگی بیمه ما-غرب تهران

عنوان طلبگی را ترجیح می دهم

عملیات اجرایی طرح گردشگری حوضیان الیگودرز به زودی آغاز می شود

«بدون تعارف» با دریادلان سهند و مکران

نماهنگ «ساعت دلتنگی» پیش روی مخاطبان قرار گرفت

اورژانس نسبت به اعتراض نیروهای فوریت های پزشکی خویشتنداری کند

روابط دانشگاه های ایران و تاجیکستان تقویت شود/ عنوان طلبگی را ترجیح می دهم

داشتن روحیه انقلابی رمز موفقیت در همه عرصه ها است

امام جمعه کرج: من با لباس دیگری رفتم نانوایی زمانی که باید باز باشد دیدم بسته است/ مردم را اذیت نکنید / با متخلفان برخورد قانونی کنید

تسلیت مدیر مدرسه علمیه معصومیه در پی درگذشت حجت الاسلام درخشان پور

حضور رییس جمهور دراجلاس سران سازمان همکاری شانگهای

پذیرش عضویت دائم ایران در شانگ های گامی بزرگ به سوی روابط توسعه یافته با همسایگان است

پلوسی: حمله به ساختمان کنگره مانند 11 سپتامبر بود

ایجاد ارتباطی نزدیک، صادقانه و عزتمندانه با مردم و حفظ کرامت آنان راهبرد مرکز ارتباطات ریاست جمهوری است

منطقه ما مهد علم، فرهنگ و تمدن است/ باید روابط دانشگاه های ایران و تاجیکستان بیش از پیش تقویت شود/ از اعطای دکترای افتخار تشکر می کنم اما عنوان طلبگی را ترجیح می دهم

واکنش خطیب زاده به پذیرش عضویت دائم ایران در سازمان همکاری شانگهای

مسئول نمایندگی ولی فقیه در سازمان بسیج مستضعفین: لازمه پاسداشت ارزش های انقلاب و شهدا داشتن سعه صدر است

رییسی: عنوان طلبگی را به دکترا ترجیح می دهم

تصمیم گیری درباره لغو تحریم ها علیه طالبان برعهده شورای امنیت است

شاهد هجوم گسترده غرب به حقوق انسان ها و هویت فرهنگی جوامع دیگر هستیم

پیام تبریک رییس مرکز اورژانس البرز به مناسبت روز اورژانس

قالیباف درگذشت پدر دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی را تسلیت گفت

بزرگداشت رییس فقید دادگاه انقلاب تهران در سمنان

اعطای دکترای افتخاری دانشگاه ملی تاجیکستان به آیت الله رییسی

مرم آثار عضویت ایران در سازمان شانگهای را در برنامه اقتصادی دولت مشاهده خواهند کرد

صحبت های ملیکا زارعی بعد از ابتلایش به کرونا

واکنش علم الهدی به اجلاس شانگهای: به عده ای غربگرا ثابت کنیم دنیا تنها آمریکا و اروپا نیست

از تصمیم سازمان همکاری شانگهای در پذیرش عضویت کامل ایران به گرمی استقبال می کنیم

موسوی: همه اضلاع «مربع قدرت شرق» کامل شد

پیام تبریک وزیر خارجه بنین به امیرعبداللهیان

دستور وزیر نفت برای تخصیص 780 میلیارد تومان برای اجرای پروژه های خوزستان

هنگام تغییر نظر در یک دعوای حقوقی مراقب آثار حاکم بر «کاهش خواسته» باشید!

هنگام تغییر نظر در یک دعوای حقوقی مراقب آثار حاکم بر «کاهش خواسته» باشید!