مطالب مرتبط:
روشنی چراغ اطعام غدیر در عید ولایت در گیلان
حرم مطهر رضوی در روز عید غدیر میزبان عاشقان ولایت بود
قرائت عقد اخوت در غیر عید غدیر / پاسخ حضرت آیت الله مکارم
عقد نوید محمدزاده و فرشته حسینی در روز عید غدیر+عکس
موضوع غدیر، خلافت و حکومت و نصب ولایت برای امیرالمومنین (ع) است
-66 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 8 مرداد 1400 ساعت 12:152021-07-30سياسي

عید غدیر؛ کمال دین در جمال ولایت


غدیر سرفصلی اعتقادی است که درون مایه همه طاعت ها از آن نشأت می گیرد و رسالت همه پیامبران در آن مفهوم می یابد.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری آریا، غدیر، یک رخ داد تاریخی صرف یا تنها یک گذرگاه جغرافیایی نیست، بلکه سرفصلی اعتقادی است که درون مایه همه طاعت ها از آن نشأت می گیرد، رسالت همه پیامبران در آن مفهوم می یابد و همه رشد ها و تعالی ها از آن جا آغاز می شود.

از این رو، شناخت غدیر، از ضروری ترین وبنیادی ترین شناخت های اعتقادی است.

امام رضا علیه السلام در کلامی اوج مند درباره شناخت غدیر فرموده اند: به خدا سوگند، اگر مردم ارزش روز غدیر را شناخته بودند، روزی ده بار، فرشتگان با آنان مصافحه می کردند، و گر به درازا کشیدن سخن برای من ناگوار نبود، درباره ارج مندی این روز و فضیلت هایی که خداوند متعال به کسانی داده که آن را شناخته اند، چنان بسط سخن می دادم که به شمار نیاید .

دریایی به ژرفای غدیرغدیر، آب گیری آرام بوده است که خستگیِ کاروانیان را در سفری سخت، به سایه ای آرامش بخش و آبی زلال مهمان می کرده است؛ اما در پهنه تاریخ، به دریایی ژرف بدل شد که امواج پرخروش و پر غرورش، طنین حکمت، محبت و بزرگ منشی در گوش آدمیان نواخت.

دستی که در غدیر بالا رفت، دُرَفشی شد که بر آن، کلام جاودانه مهربانی نقش بست، و هر آن کسی که در عمق جان، دل ربوده فضایل سترگ انسانی است، چشم از آن دُرَفش برنخواهد داشت.

غدیر، عید بزرگ مودّت و الفت، بر دوست داران راستین ولایت شاد باد.

گل واژه های تبریکفرمان حیّ قدیر در جام غدیر بلند بود و در آن هنگامه اوج مند، کفر پیشگان به یأس، نعمت به اتمام، دین به اکمال، علی به امامت و خداوند به رضایت می رسیدند.

در آن روز، محمد صلی الله علیه و آله در آن گذرگاه جغرافیا، برفراز راه طولانی تاریخ، چراغ خورشید می آویخت تا راه را تا فرجام، همواره هموار طی کنیم.

اینک در سال روز آن رخ داد، و در حریری از مهرِ به ولایت، همراه با سُرور آسمانیان، دل ها را به شادیْ و لب ها را به لبخند پیوند می زنیم و شادمانه ترین گل واژه های تبریک را به دل های همه مؤمنان حقیقت جو هدیه می کنیم.

شادباشامر حیّ قدیر بود و روز غدیر، جبرییلْ سفیر و علی امیر، و محمد صلی الله علیه و آله که قبیله آفتاب را با آوای بلند من کنتُ مولاه فهذا علیّ مولاه به پیشوایی علی علیه السلام می سپرد.

در آن روز در برکه غدیر، دریای شادی می جوشید و علی علیه السلام بر سریری از نور می نشست که عرشِ شکوه مند امامت بود.

سال گشت آن روز بی غروب و آن عید اوج مند، بر همه مؤمنان و ره روان ولایت مبارک باد.

غدیر، مبارکخورشید، امروز از نور غدیر، غلغله ای در دل دارد و زمزمه ای بر لب.

خورشید تا به صبح، لحظه لحظه ها را شمرده تا به خوش آمد غدیر، نوری دگر دهد.

خورشید، امروز از مکّه آمده، از سرزمین ولایت، از سرزمین خلافت، از سرزمین وصیت.

همگان در غدیر خم جمع شده اند و دست ها سایبان چشم هاست، دیده ها مشتاق و دل ها بی قرار، همه یک دیگر را نگاه می کنند، چه شده است؟ پیامبر صلی الله علیه و آله ما را به چه می خواند؟ به ناگاه، دیدگان مشتاق، غرق نور و سرور می شوند.

پیامبر صلی الله علیه و آله از بزرگ ترین پیام خداوند سخن می گوید؛ پیام تکمیل دین ، و علی علیه السلام در میان دست ها، دیده ها، بوسه ها و شادی ها گم می شود.

علی علیه السلام مولای همه شد و وارث پیامبر صلی الله علیه و آله.

از آن روز در دل هر مشتاقی، چشمه ای از عشق جوشید و هر چشمه ای را ندایی است که هر صبح، در هر طلوع، هر ظهر و هر شام و هر غروب، به ولایت علی علیه السلام شهادت می دهد؛ اشهد انّ علیا ولیُّ اللّه .

اذان از بالای گل دسته ها، غدیر را سر می دهد.

دسته های گل در میان خانه ها، غدیر را تبریک می گویند.

شیرینی و گلاب نیز هر کدام در این جشن سهمی دارند و لحنی، که خود با غدیر می گویند: غدیر مبارک باد.

خبر از رخ دادی عظیمولوله کاروانیان، صدای سمّ اسبان و زنگ شتران، هیاهوی گنگی را در فضا پراکنده بود.

سیمای نورانی پیامبر خدا صلی الله علیه و آله در اندیشه ای ژرف، آرام و بی صدا، حادثه ای سترگ را انتظار می کشید.

او هنوز هم سنگینی مسئولیتی عظیم را روی شانه های رسالتش احساس می کرد.

ایمان داشت که باید دیگران را از رخ دادی بزرگ آگاه کند و اینک، پرتو زرین خوشید، روز هجدهم ذی الحجه را خبر می داد و این جا غدیر خم بود؛ محلی که اندکی دیگر، می بایست عراقیان و مصریان از هم دیگر جدا شوند.

در این هنگام بود که حضور دل نشین جبرییل، فضا را عطرآگین کرد.

او این بار عشق را برزمین ارمغان آورده بود و اکنون وقت آن که، حجت بر مردمان تمام شود و همگان بشنوند آن چه را باید بشنوند و ببینند آن چه را باید ببینند: ای پیامبر! ابلاغ کن آن چه را از پروردگارت بر تو فرود آمده و اگر نکنی، پیام او را نرسانده باشی این ندای آسمانی، تمام اضطراب ها را از قلب پیامبر صلی الله علیه و آله زدود و او بود که مصمم، با دستان علی در دست، این سروش آسمانی را در تاریخ طنین انداز کرد که: من کنت مولاه فهذا علی مولاه .

غدیر کجاست؟روی داد عظیمِ اعطای رسمی مقام ولایت و امامت بر حضرت علی علیه السلام در سرزمین غدیر خم رخ داد و از این رو، به این نام در تاریخ ماندگار شد.

این سرزمین در نزدیکی جُحفه ، یکی از میقات های اطراف حرم مکّه واقع شده است.

جُحفه، دهکده ای بزرگ است که در راه مکّه و مدینه قرار گرفته و محل جدایی حاجیان مدینه، مصر، عراق و نَجد از دیگر حجاج است.

غدیر به برکه و آب گیری می گویند که در ایام ریزش باران، از آب پرمی شود و سپس رفته رفته، آبش کاهش می یابد و در تابستان با شدّت یافتن حرارت هوا، به کلی از بین می رود.

خُم نیز شاید، اسم شخص باشد یا این که اسم نی زار و درخت زاری است که در باتلاق یا مصبّ رود و ریزش آب پیدا می شود.

برخی هم گفته اند که خم، نام محلی است که در آن چشمه فرو می ریزد.

سرزمین غدیر اکنون در 220 کلیومتری مکّه و نزدیک جحفه قرار دارد.

اعلام رسمی پیامبر صلی الله علیه و آله در اجتماع غدیرپیامبر گرامی اسلام، در سال دهم هجرت، پس از اتمام آخرین سفر خویش به مکّه ـ که به حَجّهُ الوداع معروف شد ـ به منادی خود بلال دستور دادند که به مردم اعلان کند که همگان باید آهنگ سفرکنند تا در غدیر خم گِرد هم آیند و هیچ کس جز معلولان باقی نماند.

صبح گاهان، پیامبر خدا صلی الله علیه و آله با همراهی جمعیت انبوهی از مکّه به سوی غدیر خم حرکت کردند.

آن حضرت در روز یکشنبه هیجدهم ذی الحجه به غدیر خم رسیدند.

پنج ساعت از روز گذشته بود که جبرییل، فرمان خداوند را به ولایت و امامت حضرت علی علیه السلام بر پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله فرود آورد.

هنگامی که این سروش آسمانی نازل شد، بیش تر حاجیان به نزدیکی سرزمین جُحفه رسیده، و گروهی نیز هنوز به رسول اللّه نپیوسته بودند.

پیامبر صلی الله علیه و آله در غدیر توقف کردند و دستور دادند که پیشینیان که به جحفه رسیده اند، باز گردند و منتظر مانند تا عقب مانده ها نیز به آنان ملحق شوند.

سپس پیامبر صلی الله علیه و آله بر منبری از جهاز شتران بالا رفتند و فرمان خداوند را بر مردمان ابلاغ کردند.

شاهدان علی در غدیرامام صادق علیه السلام در گفتاری حکیمانه که فریاد بلند حقانیت حضرت علی علیه السلام را در ورای خود پنهان دارد، برگ دیگری ازمظلومیت های بی کران امیرمؤمنان علیه السلام را این گونه ورق زدند: شگفتا از آن چه علی بن ابی طالب کشید! [در روز غدیر]آن حضرت این همه شاهد داشت، ولی نتوانست حق خود را بگیرد؛ در حالی که مردمان با دو شاهد، حق خود را می گیرند .

تاریخ نگارانِ حقیقت جو، درباره تعداد شرکت کنندگان انبوهی که در واقعه غدیر خم، شاهدانِ اعطای مقام امامت بر حضرت علی علیه السلام بوده اند، گفته های متفاوتی دارند؛ اگرچه بیش تر مورخان شیعه، شمار این جمعیت رابیش از 120 هزارنفر گفته اند، ولی نقل های دیگری هم چون: چهل، هفتاد، نود و 114 هزارنفر نیز گفته شده است.

پاسخ یک ابهامیکی از ابهامات بسیارمهم تاریخ اسلام، این سوال است که: در هنگام رحلت پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله، از واقعه غدیر خم، تنها هفتاد روز سپری شده بود؛ با این حال چرا علی علیه السلام تنها و بی یاور ماند؟ یکی از بهترین پاسخ های این پرسش را می توان ترکیب جمعیتی جامعه اسلامی در هنگامه واقعه غدیر دانست.

تاریخ نگاران، جامعه آن زمان را به سه دسته تقسیم کرده اند: اولین گروه، اعراب تازه مسلمانی بودند که هنوز به درستی آداب جاهلیت را از خود نزدوده بودند و معنای صحیح امامت را نمی فهمیدند؛ و ولایت را نوعی زعامت و حکومت ظاهری می پنداشتند.

گروه دوم، منافقانی بودند که در لباس اسلام، کینه کشته شدگان جنگ های بدر، احد، حنین و خیبر را به دل داشتند و به آسانی تن به پذیرش ولایت حضرت علی علیه السلام نمی سپردند.

آخرین گروه، تعداد اندکی از مسلمانانِ با اخلاص بودند که با ایمانی استوار، به ولایت و همراهی علی علیه السلام دل سپردند.

سلمان فارسی، ابوذر غفاری، مقداد، میثم تمار و تنی چند از اصحاب با وفای پیامبر صلی الله علیه و آله، در این گروه بودند.

راویان حدیث غدیرراویان بسیار از اهل سنت و تشیع، حدیث گران قدر غدیر را در کتاب های خود آورده اند.

گردآوری اسامی راویان حدیث غدیر ـ که نتیجه زحمات فرزانگانی، چون میرحامد حسین و علامه امینی است ـ اثبات می کند که هیچ حدیث نبوی به اندازه حدیث غدیر، روایت کننده ندارد.

کتاب های بسیاری نیز درباره بحث های رجالی و تاریخی مربوط به سند حدیث غدیر نوشته شده که از بهترین آن ها، می توان به کتاب های عَبقاتُ الانوار و الغدیر اشاره کرد.

هم چنین تاریخچه مفصلی از اسناد و راویان حدیث غدیر تدوین شده و جنبه های اعجاب انگیز آن، در زمینه های اسناد و رجال تبیین گردیده است.

برای مثال ابوالمعالی جُوینی می گوید: در شهر بغداد، در دست صحّافی، یک جلد کتاب دیدم که بر آن چنین نوشته بود: جلد 28 از اسناد حدیث: من کنت مولاه فعلی مولاه، و بعد از این جلد، مجلد بیست و نهم خواهد بود .

غدیر، عید مشترک همه مسلمانانعید دانستن روز غدیر و انجام آداب و سنت های ویژه در شب و روز آن، ازشعایر عمومیِ جهان اسلام است و به شیعیان اختصاص ندارد.

منابع و مدارک انکارناپذیر تاریخی حکایت می کند که از زمان رسول خدا صلی الله علیه و آله، این روز، عید بزرگ مسلمانان شمرده شد و این سنت به وسیله اهل بیت بزرگ آن حضرت و همه باورمندان به اسلام محمدی پاس داری گشت.

نگاهی گذرا به منابع نخستینِ اهل تسنن، بر آن چه گفتیم گواه است.

ابوریحان بیرونی می نویسد: روز عید غدیر، از جمله عید های مورد توجه اسلام است ؛ و ابن طلحه شافعی که از بزرگان اهل سنت است، در این باره می گوید: این روز، عید گشته برای این که رسول خدا صلی الله علیه و آله حضرت علی علیه السلام را به مقام والای ولایت برگزید و او را بر همه آفریده ها برتری داد .

غدیر، بایسته عید گرفتنپژوهش در پیشینه تاریخی مسلمانان، به ما می آموزد که در سده های نخستین اسلام، مسلمانان جهان در شرق و غرب، در کشور های حجاز، عراق، مصر، ایران و کشور های افریقایی، عید غدیر را مبارک دانسته و در آن مراسم عید برپا می کرده اند.

از کاوش درباره حقیقت این روز، روشن می شود که این عید، برای همه امت اسلامی است و پیشینه آن، به زمان رسول اکرم صلی الله علیه و آله و پیش از آن، به زمان اوصیای پیامبران گذشته می رسد.

تأمل خردمندانه در موقعیت این روز نیز نشان می دهد که بایسته عید گرفتن است.

طارق بن شهاب که یکی از غیر مسلمانان اهل کتاب بود، روزی به نزد خلیفه دوم می رود و می گوید: اگر آیه الیوم اَکْمَلتُ لَکُمْ دینَکم.

در کیش ما نازل شده بود، روز نزول آن را عید می گرفتیم.

آن گاه هیچ کس سخن او را انکار نکرد.

اوصاف غدیر در قرآندر قرآن و روایات، برای روز غدیر ویژگی ها و اوصافی آمده که پژوهش درآن ها، شکوه بی کران آن روز را نشان می دهد.

در قرآن کریم، چهار وصف عظیم برای غدیر، بدین سان ذکر شده است: امروز، کافران از دست اندازی به دین شما نومید گردیده اند؛ امروز دین شما را کامل کردم؛ [امروز]نعمتم را بر شما تمام گردانیدم؛ و خرسند شدم که اسلام کیش شما باشد.

این ویژگی ها، اهمیت ولایت و عظمت غدیر را می نمایاند.

اوصاف غدیر در خطبه حضرت علی علیه السلامحضرت علی علیه السلام در یکی از خطبه های شورآفرین و راه آموز خود که در روز جمعه ای هم زمان با روز غدیر ایراد کرده اند، برخی از اوصاف این روز را این چنین برشمرده اند: روز آشکار شدن آن چه در سینه ها پنهان بود و آن کار هایی که از دیده ها نهان؛ روز افشای رازی که در نهان نگه داشته می شد؛ روزی که خداوند به وسیله آن، دین را کامل ساخت؛ روز دلیل استوار؛ روز بیان بنیاد های پایدار ایمان؛ روز روشن گری پیمان ها از دورویی ها و انکار های آگاهانه؛ روز ارائه دلیل درباره راهنمایان؛ روزی که نردبان تکامل برافراشته شد؛ روز جدایی حق و باطل (روز داوری)؛ روز آزمایش بندگان؛ روز فرشتگان والا؛ روزی که حجت ها آشکار گشت.

اوصاف غدیر در روایاتدر فرهنگ شکوه مند شیعه، از عید غدیر، با عظمت و مجد ویژه ای سخن به میان آمده و از آن با القاب و اوصافی ممتاز نام برده شده است.

برخی از این توصیف ها عبارتند: روز آسایش مؤمنان؛ روز بسیار درود فرستادن بر محمد و آل محمد صلی الله علیه و آله؛ روز اجتماع گواه گرفته شده؛ روز افطاری دادن به روزه داران؛ روزی که خداند به وسیله آن، اسلام را استوار ساخت و نشان درخشان دین را آشکار کرد؛ روز بخشش و ارمغان؛ روز روزه داشتن و نماز خواندن و پیوند با برادران دینی؛ روز عید اهل بیت محمد صلی الله علیه و آله؛ روز شادمانی وسرور؛ بزرگ ترین عید خداوند؛ روزی که در میان عید ها بسان ماه در بین ستاره هاست؛ روز زدودن اندوه ها و غصه ها؛ و روزی که دعا در آن مستجاب می گردد.

آشنای همه پیامبرانغدیر، اگرچه در تقویم تاریخ، در روز هجدهم ذی الحجه سال دهم هجری ورق خورد، ولی با پژوهش درروایات امامان معصوم علیهم السلام، به دست می آید که این عید بزرگ، آشنای همه پیامبران پیشین و روزی گران قدر در مکتب انبیا و اوصیای الهی بوده است؛ چرا که تلاش ها و مرارت های همه پیامبران، در روز غدیر به فرجام رسید.

در آن روز، نخل بلند رسالت میوه داد و میراث همه انبیا از گزند مرگ و تباهی حفظ گشت.

از این روست که همه پیامبران، آن را شناختند، حرمتش را ارج نهادند و آن را عید گرفتند.

در روایت آمده است که: خداوند متعال هیچ پیامبری را مبعوث نکرد، مگر این که این روز را عید گرفت ومقام و عظمت آن را به او شناساند .


کلید واژه ها: غدیر - شناخت - اعتقادی - امام رضا علیه السلام - پیامبران - علیه السلام - مفهوم - رسالت - درون - خبرگزاری - امام رضا - السلام - گذرگاه - تاریخی - خداوند - ولایت - ضروری - گزارش - فضیلت - تعالی - روزی - کمال - گیری - آغاز - مندی - ارزش - علیه - داده - مردم - آرام

آخرین اخبار سرویس:
اعطای دکترای افتخاری دانشگاه ملی تاجیکستان به آیت الله رییسی

حمله هکری به سیستم رای گیری الکترونیکی روسیه

از قرن سوم هجری شیعیان حَمَله علوم بوده اند

ارسال نامه های مردمی به دولت بدون پاسخ نمی ماند

دومین روز سفر رییس جمهور کشورمان به تاجیکستان

صدای استاد حوزه از گرانی دارو بلند شد

سخنرانی آیت الله رییسی در اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای

گزارشی از برگزاری روز نخست مدرسه تابستانی شبهه پژوهی «از عاشورا تا اربعین»

رمزگشایی از کتاب «راز سر به مهر»؛ ناگفته هایی از مذاکرات هسته ای و برجامی - 18/ از نگرانی روس ها در مورد توافق ایران با غرب تا مکالمه مهم عباس عراقچی و ریابکوف

باید با نگاه فرهنگی، شأن جهانی اصفهان را حفظ کنیم

آیا لاغر شدن ما را قد بلندتر می کند؟

اعطای دکترای افتخاری دانشگاه ملی تاجیکستان به آیت الله رییسی

صدای استاد حوزه از گرانی دارو بلند شد

شازده کوچولوی پنجشیر را ببینید!

عارف و خاتمی هم می آمدند، شانس پیروزی نداشتیم/ روحانی غیر از «برجام» هیچ نسخه ای نداشت

رییسی دکترا گرفت

استخدام نگهبان و نیروی خدمات آقا و خانم

اظهارات عجیب قاضی زاده درباره دارایی های بنیاد شهید

ضرورت تقویت روابط دانشگاه های ایران و تاجیکستان

تحریم آمریکا علیه چند شخص به اتهام ارتباط با حزب الله و نیروی قدس سپاه

دستیار وزیر خارجه در گفت وگو با فارس: عضویت دائم ایران در سازمان شانگهای اعلام شکست پروژه منزوی سازی ایران توسط آمریکا و غرب بود

(ویدیو) مراسم عقد زوج جوان اهل فسا در یک آمبولانس!

بیانیه پایانی نشست سازمان همکاری شانگهای

رییسی: شاهد هجوم گسترده غرب به حقوق انسان ها و هویت فرهنگی جوامع دیگر هستیم/ لزوم تقویت روابط دانشگاه های ایران و تاجیکستان

اعطای دکترای افتخاری دانشگاه ملی تاجیکستان به رییسی

اختصاص 780 میلیارد تومان برای اجرای پروژه های اجرایی خوزستان

آماده ایم تجربیات دانشگاه های ایران را در اختیار کشورهای همسایه قرار دهیم

رییسی: روابط دانشگاه های ایران و تاجیکستان تقویت شود/عنوان طلبگی را ترجیح می دهم

روابط دانشگاه های ایران و تاجیکستان بیش از پیش تقویت شود

تسلیت امام جمعه تبریز در پی درگذشت مادر شهید عبدی قویدل

رییسی: عنوان طلبگی را ترجیح می دهم

ارسال نامه های مردمی به دولت بدون پاسخ نمی ماند

خروج خراسان شمالی از وضعیت قرمز کرونایی

استخدام کارمند بیمه با حقوق ثابت و پاداش در نمایندگی بیمه ما-غرب تهران

عنوان طلبگی را ترجیح می دهم

عملیات اجرایی طرح گردشگری حوضیان الیگودرز به زودی آغاز می شود

«بدون تعارف» با دریادلان سهند و مکران

نماهنگ «ساعت دلتنگی» پیش روی مخاطبان قرار گرفت

اورژانس نسبت به اعتراض نیروهای فوریت های پزشکی خویشتنداری کند

روابط دانشگاه های ایران و تاجیکستان تقویت شود/ عنوان طلبگی را ترجیح می دهم

داشتن روحیه انقلابی رمز موفقیت در همه عرصه ها است

امام جمعه کرج: من با لباس دیگری رفتم نانوایی زمانی که باید باز باشد دیدم بسته است/ مردم را اذیت نکنید / با متخلفان برخورد قانونی کنید

تسلیت مدیر مدرسه علمیه معصومیه در پی درگذشت حجت الاسلام درخشان پور

حضور رییس جمهور دراجلاس سران سازمان همکاری شانگهای

پذیرش عضویت دائم ایران در شانگ های گامی بزرگ به سوی روابط توسعه یافته با همسایگان است

پلوسی: حمله به ساختمان کنگره مانند 11 سپتامبر بود

ایجاد ارتباطی نزدیک، صادقانه و عزتمندانه با مردم و حفظ کرامت آنان راهبرد مرکز ارتباطات ریاست جمهوری است

منطقه ما مهد علم، فرهنگ و تمدن است/ باید روابط دانشگاه های ایران و تاجیکستان بیش از پیش تقویت شود/ از اعطای دکترای افتخار تشکر می کنم اما عنوان طلبگی را ترجیح می دهم

واکنش خطیب زاده به پذیرش عضویت دائم ایران در سازمان همکاری شانگهای

مسئول نمایندگی ولی فقیه در سازمان بسیج مستضعفین: لازمه پاسداشت ارزش های انقلاب و شهدا داشتن سعه صدر است

رییسی: عنوان طلبگی را به دکترا ترجیح می دهم

تصمیم گیری درباره لغو تحریم ها علیه طالبان برعهده شورای امنیت است

شاهد هجوم گسترده غرب به حقوق انسان ها و هویت فرهنگی جوامع دیگر هستیم

پیام تبریک رییس مرکز اورژانس البرز به مناسبت روز اورژانس

قالیباف درگذشت پدر دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی را تسلیت گفت

بزرگداشت رییس فقید دادگاه انقلاب تهران در سمنان

اعطای دکترای افتخاری دانشگاه ملی تاجیکستان به آیت الله رییسی

مرم آثار عضویت ایران در سازمان شانگهای را در برنامه اقتصادی دولت مشاهده خواهند کرد

صحبت های ملیکا زارعی بعد از ابتلایش به کرونا

واکنش علم الهدی به اجلاس شانگهای: به عده ای غربگرا ثابت کنیم دنیا تنها آمریکا و اروپا نیست

از تصمیم سازمان همکاری شانگهای در پذیرش عضویت کامل ایران به گرمی استقبال می کنیم

موسوی: همه اضلاع «مربع قدرت شرق» کامل شد

پیام تبریک وزیر خارجه بنین به امیرعبداللهیان

دستور وزیر نفت برای تخصیص 780 میلیارد تومان برای اجرای پروژه های خوزستان

نماهنگ «ساعت دلتنگی» پیش روی مخاطبان قرار گرفت

اورژانس نسبت به اعتراض نیروهای فوریت های پزشکی خویشتنداری کند

رییسی: عنوان طلبگی را ترجیح می دهم

زاده کمند ، فرمانده قرارگاه مهارت آموزی سربازان شد

رییسی: هر تحولی که متکی بر دانش نباشد اعمال سلیقه محسوب می شود/ از اعطای دکترای افتخار تشکر می کنم اما عنوان طلبگی را ترجیح می دهم

برگزاری مراسم سالگرد درگذشت آیت الله اعرافی در میبد + فیلم

وکیلی: روحانی غیر از «برجام» هیچ نسخه ای نداشت

ماجرای عکسی که خاله شادونه از خود روی تخت بیمارستان منتشر کرد

آمریکا چند شخص را به اتهام «ارتباط با حزب الله» و «نیروی سپاه» تحریم کرد 

جامعه ای نزدیکتر با سرنوشت مشترک سازمان همکاری شانگهای را بسازیم

استفاده از ظرفیت کنفرانس شانگهای برای خنثی کردن تحریم ها موثر است

حضور صدها فلسطینی در نماز جماعت صبح مسجد الاقصی

اهدای دکترای افتخاری دانشگاه ملی تاجیکستان به رییس جمهور ایران 

شگفت انگیزترین مدرسه جهان!

خودکارآمدی؛ چرا باید خودمان را باور داشته باشیم؟

پیگیری مشکلات دانشجویان ایرانی در دیدار امیرعبداللهیان با وزیر خارجه بلاروس

سند عضویت ایران در سازمان همکاری شانگهای تأیید شد

استفاده از ظرفیت کنفرانس شانگهای برای دور زدن تحریم ها موثر است

خطیب زاده: پذیرش عضویت دائم ایران در شانگهای گامی بزرگ به سوی روابط توسعه یافته با همسایگان

حدیث پیامبر اکرم (ص) درباره مدارا با گرفتار و قرض گیرنده

اظهارات ضد اسلامی وزیر جدید فرهنگ بریتانیا دردسرساز شد

مراسم سالگرد فاجعه نسل کشی صبرا و شتیلا

24 بقعه متبرکه لرستان میزبان مراسم اربعین حسینی

وضعیت شبکه فاضلاب در سوسنگرد بحرانی است

تک دوز سوبراناپلاس ایمنی مناسبی را در افراد با سابقه ابتلای قبلی به کرونا ایجاد می کند

1200 مسجد در خوزستان در مهرواره اوج ثبت نام کردند

 امام جمعه کرج: مسئله نان هنوز در استان حل نشده است/ مردم را اذیت نکنید

انتقاد امام جمعه باشت از توزیع نادرست آب/به پرونده های سرقت آب رسیدگی شود

ناگفته های نانسی پلوسی از حمله به کنگره

24 بقعه متبرکه لرستان میزبان مراسم اربعین حسینی

وضعیت شبکه فاضلاب در سوسنگرد بحرانی است

تجلیل علم الهدی از مانور عزت ایران در لبنان/ حضور رییس جمهور در اجلاس شانگ های پیام های بی بدیلی دارد

تمسک به فضایل حسینی وصول به کمال را تقویت می کند

مخبر: مرغ نیامد به من زنگ بزنید!

سخنرانی رییس جمهور در اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای

جزییات برنامه های فردای هیئت ایرانی در تاجیکستان

عید غدیر؛ کمال دین در جمال ولایت

عید غدیر؛ کمال دین در جمال ولایت