موضوعات داغ: - باشگاه استقلال - اميرعبداللهيان - مجمع عمومي سازمان ملل - سرمايه گذاري - بازار سرمايه - ايران خودرو - وزير امور خارجه - كنكور سراسري 1400 - سرمربي استقلال - اردوي پرسپوليس - راه پله - شريعتمداري وزير كار - مجمع عمومي عادي ساليانه - خضرآباد - لوازم جانبي كامپيوتر - ثبت نام نامزدهاي انتخابات - احمد سعادت - كنجكاوي كودكان - دولت دوازدهم - آراز - محمد تقي كروبي - انتقال آب سد آزاد - معادن كردستان

مطالب مرتبط:
دولت آینده معاونت جوانان را از وزارت ورزش تفکیک کند/مهم ترین چالش حوزه جوانان
دولت فرهنگ| اولویت هایی برای حال خوب کتاب و کام شیرین کتابخوان ها در دولت آینده
افزایش ظرفیت زیرساخت های حوزه بهداشت و درمان زابل
توسعه گردشگری و سرمایه گذاری اولویت دولت آینده برای گلستان باشد
شوک هزینه درمان به سبد خانوارها/ 10 پیشنهاد بورسی به دولت آینده/ جنایت، خیانت و مکافات
-200 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 5 مرداد 1400 ساعت 09:352021-07-27پزشكي

اولویت های دولت آینده در حوزه بهداشت و درمان؛ اول مدیریت کرونا


نظام بهداشت و درمان این روز ها در کنار چالش های گذشته با چالش کرونا هم در حال دست و پنجه نرم کردن است.

کارشناسان حوزه سلامت به بررسی اولویت هایی که وزیر بهداشت و درمان آینده باید به آن ها توجه کند، - اولویت های دولت آینده در حوزه بهداشت و درمان؛ اول مدیریت کرونا " نظام بهداشت و درمان این روز ها در کنار چالش های گذشته با چالش کرونا هم در حال دست و پنجه نرم کردن است.

کارشناسان حوزه سلامت به بررسی اولویت هایی که وزیر بهداشت و درمان آینده باید به آن ها توجه کند، پرداخته اند.

خبرگزاری میزان _ روزنامه جام جم نوشت: بهداشت و درمان کشور مشکل کم ندارد، از نبود نیروی متخصص بگیرید تا تجهیزات و دارو.

در 17ماه گذشته نیز که ویروس کرونا فراگیر شده، این کمبود ها بیشتر به چشم آمده است.

مدیران زیادی تاکنون تلاش کرده اند مشکلات نظام سلامت کشور را رفع کنند، اما به نظر می رسد تلاش آن ها تاکنون راه به جایی نبرده است، زیرا برخلاف شعار هایی که تاکنون در این حوزه مطرح شده، شهروندان زیادی هستند که در کنار غم بیماری این روز ها باید با غم درمان نیز بسازند.

این مشکلات درحالی هر روز آزاردهنده تر می شود که برخی کارشناسان امیدوارند با تغییر دولت و مدیریت در وزارت بهداشت و درمان، راهکار های مؤثری برای رفع این مشکلات به کار گرفته شود.

آن طور که گفته شده، قرار است سه شنبه آینده رییس جمهور منتخب سکان هدایت دولت سیزدهم را به دست بگیرد و اعضای کابینه اش را مشخص کند.

در این بین شخصی که به عنوان وزیر بهداشت و درمان مشغول به کار می شود، وظیفه سنگینی به عهده دارد.

در ادامه، درباره اولویت هایی که وزیر بهداشت و درمان آینده باید به آن ها توجه کند با 10 کارشناساس گفتگو کرده ایم که اولین درخواست آنها، مدیریت بیماری کروناست.

به جز کرونا، اما اولویت های دیگری هم مطرح است.

اولویت هایی که در گزارش پیش رو به آن ها پرداخته ایم.

کرونا؛ دولت پیرو وزارت بهداشت باشد حدود 17ماه است ویروس کرونا در کشور شایع شده و وزیر بهداشت و درمان دولت سیزدهم در حالی بر کرسی وزارت می نشیند که ویروس همچنان در کشور شایع است و این یعنی باید برای مدیریت ویروس کرونا در کشور، اقدامات جامعی را انجام دهد.

حمید سوری، رییس کمیته کشوری اپیدمیولوژی کووید- 19 به ما می گوید وزیر آینده باید چند اقدام مهم را در دستور کار خود قرار دهد.

به نظر او، وزیر بهداشت و درمان بعدی باید برنامه ریزی کوتاه مدتی برای مدیریت ویروس کرونا در کشور داشته باشد و برای عملی شدن این برنامه هم باید از همه امکانات درون بخشی کشور استفاده کند.

سوری، اما اولویت های دیگری را هم برای مدیریت کرونا درنظر دارد.

او یکی از اولویت های مدیریت کرونا را همراهی و همدلی مدیران می داند و معتقد است آن ها با هماهنگی از موازی کاری و دوباره کاری در مدیریت کرونا پرهیز کنند.

سوری توضیح می دهد وزیر بهداشت و درمان آینده می تواند به عنوان فرمانده، سازمان ها و وزارتخانه ها را برای مدیریت کرونا با هم همراه کند.

رییس کمیته کشوری اپیدمیولوژی کووید-19 می گوید با توجه به شواهد علمی و تجارب جهانی، می توان برنامه های جامعی را اجرا کرد.

این متخصص اپیدمیولوژی ادامه می دهد: برای اجرای برنامه های جامع، کمیته ای چابک و متشکل از دانشمندان آشنا با فناوری جدید لازم است.

او معتقد است دولت سیزدهم باید این تفکر را در بین وزارتخانه ها جا بیندازد که تصمیم گیری درباره سلامت به عهده وزارت بهداشت و درمان بوده و این وزارتخانه است که برنامه های حوزه سلامت را اجرا می کند و دیگر ارگان ها باید پیرو این وزارتخانه باشند.

موضوع واکسیناسیون، اما اولویت دیگر وزارت بهداشت و درمان و دولت سیزدهم باید باشد.

به نظر سوری، کشور باید همچنان تقاضای خرید واکسن از مبادی بین المللی را داشته و البته نیم نگاهی هم به تولید واکسن در داخل داشته باشد.

این اپیدمیولوژیست تخصیص بودجه و توجه به نیاز های دانشمندانی را که در حال تولید واکسن هستند، یکی دیگر از اولویت های وزارت بهداشت و درمان در دولت سیزدهم می داند.

سلامت؛ برای بیماری های پساکرونا آماده شوید ارتقای سلامت یکی از موضوعات مهم هر کشور است، چراکه این مهم مستقیم و غیرمستقیم بر مسائل اجتماعی، اقتصادی و رفاهی تاثیرگذار است، بنابراین هر رییس جمهوری برای ارتقای سلامت جامعه باید برنامه های جامعی داشته باشد.

محمد جهانگیری، معاون فنی و نظارت سازمان نظام پزشکی می گوید، مهم ترین اولویت دولت سیزدهم باید برنامه ریزی برای مدیریت کرونا و شرایط پساکرونا باشد.

در زمان کرونا، بسیاری از تجهیزات درمانی آسیب دیدند که این تجهیزات دوباره باید تهیه شود، اما اولویت بعدی دولت، بالا بردن سطح دسترسی و خدمات سلامت بعد از پایان کروناست، چراکه بسیاری از شهروندان در زمان شیوع ویروس کرونا به مراکز درمانی مراجعه نکرده اند و بعد از پایان کرونا، کادر درمان شاهد شیوع بیماری هایی خواهند بود که نتیجه ترس از درمان در دوران کروناست؛ بیماری های قلبی ــ عروقی و بیماری های گوارشی که در زمان شیوع ویروس کرونا به وجود آمده اند یا به آن ها توجه نشده است.

به نظر این متخصص کودکان، برنامه ریزی برای پیشگیری یا درمان برای بیماری های پساکرونا باید در اولویت نظام سلامت قرار بگیرد.

به نظر علی جمالیان، رییس بیمارستان لواسانی اولویت نخست دولت سیزدهم در حوزه سلامت، باید ارتقای نظام ارجاع و نسخه الکترونیک باشد.

این متخصص قلب وعروق به ما می گوید: به این شکل از هزینه های درمانی که مراجعین و نظام سلامت باید پرداخت کنند کاسته می شود.

به گفته وی، این رویکرد از لحاظ اقتصادی، اجتماعی و روانی، می تواند اثرات مثبتی بر جامعه بگذارد.

رضا جلیلی خشنود، رییس بیمارستان شهدای تجریش نیز با اشاره به نسخه الکترونیک به ما می گوید: باید زیرساخت های مناسبی برای راه اندازی نسخه الکترونیک در نظر گرفته شود.

به نظر او، نسخه الکترونیک می تواند بار مراجعه بیماران به بیمارستان ها را کاهش دهد.

این در حالی است که با سیستم الکترونیک غیریکپارچه ای که وجود دارد، بار مراجعه به بیمارستان ها افزایش پیدا کرده است.

او پیشنهاد می دهد وزیر بهداشت آینده راه اندازی نسخه الکترونیک و طرح پزشک خانواده را در اولویت برنامه هایش قرار دهد تا به این شکل شاهد برقراری نظم و کاهش هزینه های تحمیلی به نظام سلامت باشیم.

درمان؛ احیای نظام ارجاع موضوع درمان یکی از مهم ترین ارکان حوزه سلامت است که در دولت سیزدهم باید بیش از گذشته مورد توجه قرار گیرد.

به نظر نادر توکلی، معاون درمان ستاد مبارزه با کرونا در کلانشهر تهران و دانشیار طب اورژانس، اولویت نخست وزارت بهداشت و درمان دولت سیزدهم، باید اجرای نظام ارجاع باشد.

آن طور که او می گوید با اجرایی شدن سیستم ارجاع، مراجعه به متخصصین کاهش پیدا می کند و این می تواند از هزینه های نظام سلامت بکاهد.

این پیشنهاد توکلی است که وزیر بهداشت و درمان بعدی، اجرای طرح پزشکی از راه دور را در اولویت های خود قرار دهد.

به نظر این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران، پزشکان با کمک فناوری روز، می توانند در سطح ملی، بیماران خود را مداوا کنند؛ به گفته توکلی، عدالت در حوزه سلامت از طریق طرح پزشک از راه دور قابل اجراست.

اجرا شدن طرح سطح بندی سلامت و کاهش مراجعه به خدمات پاراکلینیکی از دیگر اولویت هایی است که توکلی به آن اشاره می کند.

توسعه ارائه خدمات در منزل و برنامه ریزی برای افزایش ارائه خدمات سرپایی از دیگر طرح هایی است که به نظر معاون درمان ستاد مبارزه با کرونا در کلانشهر تهران، می تواند به حوزه درمان کمک کند.

اجرای تعرفه گذاری خدمات کادر درمان، اما از دیگر اولویت های درمانی است که به نظر جلیلی خشنود، باید دولت سیزدهم به آن توجه کند.

بهداشت؛ پیشگیری و توسعه زیرساخت ها موضوع بهداشت، رکن دیگر وزارت بهداشت و درمان است.

به همین دلیل در این حوزه دولت سیزدهم باید به مسائلی مانند پیشگیری و ارتقای زیرساخت های کشور توجه داشته باشد.

محمدحسین تقدیسی، رییس انجمن آموزش بهداشت و ارتقای سلامت ایران، آموزش در حوزه بهداشت را یکی از مهم ترین اقداماتی می داند که وزیر بهداشت و درمان آتی باید به آن توجه کند.

او می گوید آگاه سازی در سنین مختلف و برانگیختن توجه شهروندان به مساله بهداشت، از مهم ترین اقداماتی است که می توان در حوزه بهداشت و درمان داشت؛ آموزشی که می تواند از دوران کودکی و در مدرسه شروع شود و در سطح های متنوع تا دانشگاه هم ادامه داشته باشد.

جمالیان نیز معتقد است به جز آموزش، باید به افزایش بودجه در حوزه بهداشت هم توجه شود.

او توضیح می دهد توجه دولت ها و مردم، بیش از درمان باید متوجه بهداشت باشد تا شعار پیشگیری بهتر از درمان است به مرحله عمل برسد.

او امیدوار است که با توجه ویژه به امر بهداشت، مراجعه به بیمارستان ها کاهش پیدا کند.

به نظر نادر توکلی نیز بهداشت در کنار درمان معنا پیدا می کند و به همین دلیل است که وزیر بهداشت آینده برای مساله بهداشت باید برنامه داشته باشد.

دارو؛ ارز دارو، کمبود دارو این روز ها در بازار دارو مشکل کم نیست؛ از کمبود دارو بگیرید تا قیمت های نجومی برخی اقلام.

علی فاطمی، نایب رییس انجمن داروسازان کشور دراین باره می گوید، چون قیمت دارو در ایران پایین است، زمینه برای قاچاق دارو به کشور های دیگر فراهم است.

به نظر فاطمی، قاچاق دارو به کشور های دیگر، باعث کمبود دارو در کشور شده است؛ اتفاقی که البته نتیجه سهمیه بندی ارز دارویی است.

او توضیح می دهد، چون دولت به صورت قطره چکانی ارز را در اختیار شرکت ها می گذارد، بنابراین کمبود دارو دور از انتظار نیست.

فاطمی پیشنهاد می دهد اولویت وزارت بهداشت و درمان آینده در زمینه دارو، باید واقعی کردن قیمت دارو باشد.

او توصیه می کند که وزیر آینده، به جای تخصیص ارز دارویی به شرکت های تولیدکننده یا واردکننده دارو، یارانه دارو را در اختیار سازمان های بیمه بگذارد و از آن ها بخواهد دارو های بیشتری را زیر پوشش بیمه ای قرار دهند؛ با این اتفاق حداقل کمبود دارو برطرف می شود و البته فشار ناشی از تورم دارویی به مردم وارد نمی شود.

پیشنهاد بعدی فاطمی، برقراری عدالت در توزیع داروخانه هاست.

او توضیح می دهد با قوانین جدید، صدور مجوز و ادامه کار داروخانه ها در شهر های کوچک سخت شده است و این قوانین می تواند شهر های کوچک را به شهر هایی بدون داروخانه تبدیل کند؛ این تصمیم می تواند عدالت دسترسی به دارو را از بین می برد.

نایب رییس انجمن داروسازان کشور، آخرین اولویت وزیر بهداشت و درمان سیزدهم را به رسمیت شناختن خدمات داروسازی در داروخانه ها می داند.

او معتقد است کالافروشی در داروخانه ها به ضرر شهروندان است.

مناطق محروم؛ توجه ویژه، برنامه ویژه دیگر همه می دانند که زیرساخت های حوزه سلامت و تعداد پزشکان و پرستاران در مناطق محروم کشور مناسب نیست.

به همین دلیل است که از نظر ایرج خسرونیا، رییس جامعه پزشکان متخصصان داخلی ایران اولویت های وزیر بهداشت و درمان آینده، باید برنامه ریزی برای مناطق محروم باشد.

او اولویت وزیر آینده را توجه به اصلاح زیرساخت های بهداشتی در مناطق محروم می داند؛ توسعه سیستم آبرسانی، دراختیار قرار دادن آب آشامیدنی سالم و برنامه ریزی برای طرح های جامع تغذیه در مناطق محروم از اولویت هایی است که به نظر خسرونیا باید به آن ها توجه شود؛ اتفاقی که از بروز بسیاری از بیماری ها پیشگیری می کند.

خسرونیا برای عملی شدن این طرح ها، پیشنهاد دیگری دارد، تخصیص بودجه جداگانه به اجرایی شدن طرح های بهداشتی.

توسعه بیمارستان ها و مراکز درمانی از دیگر اقداماتی است که باید در حوزه درمان و در مناطق محروم اتفاق بیفتد.

یکی از مشکلات مناطق محروم، اما کمبود پزشک است.

محمد جهانگیری، معاون فنی و نظارت سازمان نظام پزشکی، برای به کارگیری پزشکان در مناطق محروم راهکار مهمی دارد.

به نظر او باید امکانات رفاهی را برای پزشکان در مناطق محروم فراهم کرد.

جهانگیری پیشنهاد می دهد بهتر است وزیر بهداشت و درمان آتی به جای سرمایه گذاری در شهر هایی که از امکانات رفاهی، بهداشتی و درمانی اشباع شده است، در مناطق محروم امکانات رفاهی ایجاد کند.

اتفاقی که می تواند با کمک بخش خصوصی و انجمن های مردم نهاد محقق شود.

پیشگیری؛ وزیر سلامت به جای درمان پیشگیری بهتر از درمان است شعار بسیاری از وزرای پیشین بوده و هست.

محمدحسین تقدیسی، رییس انجمن آموزش بهداشت و ارتقای سلامت ایران برنامه های زیادی برای پیشگیری دارد.

او معتقد است که باید وزیر سلامت داشته باشیم: سلامت نه تنها در وزارت بهداشت و درمان که در همه سطوح مدیریتی کشور و در وزارتخانه ها باید جزو اولویت های نخست باشد.

به نظر این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران، اگر تصمیمی درباره مسائل اقتصادی گرفته می شود، باید به حوزه سلامت هم توجه شود؛ چراکه مسائل اقتصادی روی سلامت روان و جسمی شهروندان در درازمدت تاثیرگذار است.

به نظر او اولویت وزیر بهداشت و درمان بعدی باید آگاه سازی مردم در حوزه های مختلف سلامت باشد.

این که شهروندان بعد از بروز هر درد و مشکلی به پزشک متخصص مراجعه یا خوددرمانی نکنند، از اولویت های آگاه سازی وزیر بهداشت و درمان آینده باید باشد؛ اولویتی که می تواند با ارائه آموزش از طریق رسانه های مختلف صورت بگیرد.

پزشکان؛ نیاز به امیدواری یکی از سرمایه های نظام سلامت هر کشوری اعضای کادر درمان و افرادی مانند پزشکان است، کسانی که مطالبات زیادی از وزیر بهداشت و درمان آینده دارند.

محمد جهانگیری، معاون فنی و نظارت سازمان نظام پزشکی در این باره می گوید: اولویت وزیر بهداشت و درمان آینده باید ایجاد امید در بین پزشکان باشد؛ برنامه ریزی برای ارتقای نشاط و امید به جامعه پزشکان می تواند باعث ارائه خدمات بهتر به بیماران شود.

به گفته معاون فنی و نظارت سازمان نظام پزشکی، ارائه خدمات ویژه به جامعه پزشکان، مانند استفاده از خدمات مشاوره می تواند یکی از موارد مهم در نظر گرفته شده برای جامعه پزشکان باشد.

آموزش در حین خدمت، ایجاد انگیزه و امکان برای ارتقای شغلی و تحصیلی از برنامه هایی است که به نظر جهانگیری می تواند به بالابردن نشاط در جامعه پزشکان کمک کند.

او تاکید می کند: حذف نظام پرداخت بین بیمار و پزشک یکی دیگر از کار های بعدی وزیر آتی باید باشد.

به گفته جهانگیری، توجه ویژه به شرایط دستیاران تخصصی و کاهش فشار روحی بر دستیاران، از اقدامات دیگری است که وزیر بهداشت و درمان بعدی باید در دستور کار قرار دهد.

رییس بیمارستان شهدای تجریش نیز معتقد است برنامه ریزی جامع برای تشویق پزشکان به انتخاب رشته های تخصصی، یکی دیگر از راهکار هایی است که در دولت سیزدهم باید در اولویت قرار گیرد.

او به مهاجرت بی سابقه پزشکان و دستیاران اشاره می کند و توضیح می دهد: اگر مشوق های مالی برای پزشکان در نظر گرفته نشود، در آینده ای نه چندان دور، دچار کمبود پزشک در بیمارستان ها و در بخش پژوهش خواهیم بود.

پرستاران را ببینید وقتی از اولویت جامعه پرستاری صحبت می شود، همه ذهن ها می رود به سمت اجرا شدن قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری که بسیاری از پرستاران، حالا بیش از 14سال است منتظر اجرایی شدنش هستند.

طرحی که در شورای عالی بیمه به تصویب رسیده و این روز ها در هیات دولت، منتظر تصویب است.

به نظر محمد شریفی مقدم، دبیرکل خانه پرستار ایران، اما اولویت های دیگری هم وجود دارد.

در گام نخست، وزیر بهداشت و درمان آتی باید موضوع تعارض منافع را حل کند؛ یعنی پزشکان تنها باید در یک سمت اجرایی حضور داشته باشند.

او از پزشکانی می گوید که در مطب، بیمارستان های خصوصی و دولتی و نیز در پست های دولتی مشغول به کار هستند و برای همه اعضای کادر درمان و حوزه سلامت تصمیم می گیرند.

شریفی مقدم معتقد است چند شغله بودن پزشکان، آفت بزرگ نظام سلامت است و می تواند به نظام سلامت آسیب بزند.

این فعال جامعه پرستاری توضیح می دهد اولویت دیگر وزیر بهداشت و درمان باید برقراری عدالت در بین کادر درمان مثل پزشک، پرستار، بهیار، ماما، پیراپزشک و نیروی خدمات باشد.

شریفی مقدم عنوان می کند: همه کادر درمان برای منافع سلامت کار می کنند؛ بنابراین قوانین باید برای همه یکسان اجرایی شود و این طور نباشد که قانونی به نفع پزشک و به ضرر پیراپزشک باشد.

به نظر او، عدالت اجتماعی در بین کادر درمان می تواند خود باعث ایجاد همدلی شود.

بیمه پایه، کارآمد شود پوشش بیمه ای مناسب و کارآمد یکی از مهم ترین اجزای سلامت است؛ اتفاقی که یکی از خواسته های شهروندان است.

به نظر نصرت ا.

نوربخش، کارشناس بیمه یکی از اولویت های وزیر بهداشت و درمان آینده باید تجمیع بیمه ها و ایجاد طرح ملی بیمه باشد؛ بیمه ای که کارمندان همه سازمان ها و مشاغل، حتی افراد مشغول در شغل های آزاد را تحت پوشش قرار دهد.

او معتقد است طرح ملی بیمه باید در کمیسیون بهداشت و درمان مجلس مطرح شود و هر کسی بسته به حق بیمه ای که می پردازد، خدمات بیمه ای دریافت کند.

این کارشناس بیمه توضیح می دهد با اجرایی شدن طرح ملی بیمه، بدهی به بیمه ها عملا از بین می رود و خدمات بیمه ای در اختیار همه قرار می گیرد.

علی صالحی نژاد، مدیرعامل پیشین بیمه ملت نیز ایجاد بیمه همگانی برای همه اقشار جامعه را از اولویت های وزیر بهداشت و درمان آینده می داند.

او می گوید: همه مردم باید از حداقل خدمات بیمه ای برخوردار باشند و بیمه پایه آن ها نیاز اصلی آن ها را برطرف کند.

این درحالی است که این روز ها به دلیل ناکارآمد بودن بیمه ها، شهروندان ناچارند با هزینه اضافه از خدمات بیمه های تکمیلی استفاده کنند.

نگران کننده این که خدمات بیمه های تکمیلی نیز محدود است.


کلید واژه ها: بهداشت و درمان - بهداشت - وزیر بهداشت و درمان - درمان - کرونا - اولویت - مدیریت کرونا - وزیر بهداشت - آینده - حوزه سلامت - دولت آینده - کارشناسان - حوزه - چالش - سلامت - گذشته - نظام سلامت کشور - روزنامه جام جم - نظام - مدیریت - نیروی متخصص - ویروس کرونا - بررسی - نظام سلامت - کشور - کنار - تلاش - پنجه - دولت - خبرگزاری

آخرین اخبار سرویس:
استقبال کم جوانان کرمانشاهی از واکسیناسیون / از واکسن می ترسند، اما از خود کرونا نه!

بیشترین درگیری کودکان با کرونا از چه طریقی است؟

خواص میوه های پاییزی

فعال شدن گیت های بیماریابی در ورودی مرز مهران

کرونا 260 قربانی در هند برجای گذاشت

ثبت 931 مورد جدید ابتلا به کرونا در آذربایجان غربی

طالع بینی متولدین 4 مهر؛ دلمه درست کنید

واکسیناسیون علیه کرونا در کردستان روی دور تند

اثربخشی واکسن کرونا از چه زمانی آغاز می شود و تا چه زمانی ماندگار است؟

پیام تسلیت وزیر بهداشت درپی درگذشت «آیت الله حسن زاده آملی»

تزریق واکسن کرونا برای 75 درصد جامعه تا اواسط آذر

آوار کودک آزاری بر بنیان خانواده

بهار آینده کرونا شبیه سرماخوردگی خواهد شد

کلم بخورید تا سرطان نگیرید

بیشترین درگیری کودکان با کرونا از چه طریق اتفاق می افتد؟

قرنطینه هوشمند چطور اجرا می شود؟

لاغری / همه آنچه باید در مورد رژیم غذایی مک دوگال بدانید

دلایل رایج نازک شدن ناگهانی موی سر

بیشترین درگیری کودکان با کرونا از چه طریق اتفاق می افتد؟

علل، علائم و درمان کشیدگی عضلانی

عوارض بیش از حد مصرف کافیین

وجود جنین عجیب در شکم مرد بیچاره!

تزریق دُز سوم واکسن سینوفارم لازم است؟

واکسیناسیون هزار و 156 دانش آموز رودانی

زمان مناسب برای کاهش وزن پس از زایمان

رشد سریع مو با 5 ماسک مو خانگی!

تاثیر چپ دست یا راست دست بودن بر سطح هوش فرد

مرگ های کرونایی کی پایان می یابد؟

با «مریم گلی» دهانشویه خانگی بسازید

تاثیر قهوه بر رشد موهای سر

مراحل درمان لاغری+ جزییات

آنچه باید در مورد درمان ارتودنسی بدانید/ از مدت زمان درمان تا نکات بهداشتی

انتقاد از کمبود خدمات پزشکی در مناطق محروم کشور

واکسن نورا با تولید ماهیانه سه تا پنج میلیون دز روانه بازار می شود/ «نورا» مناسب دانش آموزان و افراد حساس است

راه های پیشگیری از اضطراب و افسردگی فصل پاییز

افزایش ظرفیت پزشکی، از وزیر بهداشت اصرار از ذی نفعان انکار!

افسردگی کودکان؛ سوغات ناخوشایند دوران کرونا

مشکل کمبود واکسن در کهگیلویه و بویراحمد/فعال بودن مراکز واکسیناسیون سپاه در نوبت صبح و عصر

اثربخشی واکسن کرونا از چه زمانی آغاز می شود؟

آیا می توان واکسن کرونا و آنفلوانزا را با هم ترکیب کرد؟

فعال شدن گیت های بیماریابی در ورودی مرز مهران برای بازگشت زوار

به این دلیل مهم با معده خالی قهوه ننوشید

عامل اصلی تشدید بیماری کرونا در افراد چیست؟

عفونت سپسیس؛ عامل مرگ ومیر کرونایی + علائم

زالی: 56 بیمار مبتلا به قارچ سیاه در تهران بستری هستند

مصرف ویتامین D مانع از ابتلا به کرونا می شود؟

طب سنتی / خواص دارویی میخک چیست؟

ورزشی که از سکته مغزی جلوگیری می کند

با «مریم گلی» دهانشویه خانگی بسازید

زوال عقل را با یک قرص ساده درمان کنید

اثربخشی واکسن کرونا از چه زمانی آغاز می شود و تا چه زمانی ماندگار است؟

لاغری / همه آنچه باید در مورد رژیم غذایی مک دوگال بدانید

تاثیر دیابت بر عملکرد جنسی

مهم ترین دلایل نازک شدن ناگهانی موی سر چیست؟

افزایش موارد ابتلا و بستری جوانان به کرونا در پیک پنجم

با این روش مصرف زعفران وزن خود را کاهش دهید

با تغذیه صحیح، از آسیب به DNA جلوگیری کنید

نکاتی درباره اهمیت تزریق واکسن کرونا در بیماران قلبی_عروقی

شایع ترین علت نارسایی کلیه چیست؟

خواص ضد سرطانی کلم را بدانید

نکاتی درباره اهمیت تزریق واکسن کرونا در بیماران قلبی_عروقی

مرگ 193 بیمار کرونایی دیگر در ترکیه

خرافاتی به نام تک چشم آبی

اما و اگر های مصرف ویتامین D3

دلایل عمده نازک شدن ناگهانی موی سر

عکس لورفته از فریبا نادری و همسرش

مشکل درد پایین کمر هنگام نشستن

27 درصد خوزستانی ها دو دوز واکسن را دریافت کرده اند

معجزه خوردن روزانه یک حبه سیر با معده خالی

هرگز با معده خالی قهوه ننوشید!

27 درصد خوزستانی ها دو دوز واکسن را دریافت کرده اند

5 نکته اساسی در خصوص آلرژی های پاییزی

عوارضی که با ترک و نخوردن قهوه سراغ موهاتون می آید

سردردهای خطرناک و سردرد های بی خطر چه علایمی دارند؟

کرونا باعث افزایش ابتلا به آلزایمر شده است

مادران بارداری که واکسن می زنند نوزادشان هم واکسینه می شود

4 دلیلی که می گوید سوپ بیشتر بخورید

ترفندهایی ساده برای تجربه یک خواب راحت

کاهش وزن با مصرف زعفران

6 راهکار طلایی برای رفع موی خشک و آسیب دیده

درمان با آنتی بادی های مونوکلونال خطر مرگ ناشی از کرونا را کاهش می دهد

علائمی که بدن یک ماه قبل از سکته نشان میدهد

14 نکته برای خواب بدون استرس

یک ترفند ساده برای از بین بردن بوی نامطبوع ماشین لباسشویی

پیش بینی سرماخوردگی های شدید با کاهش محدودیت های اجتماعی

خلق آثار هنری با کمک کپک و باکتری! (+عکس)

آیا سازگاری برای تزریق واکسن فایزر به زنان باردار وجود دارد؟

نارسایی قلبی پیشرفته علت ارتحال علامه حسن زاده آملی

تلاش کشورهای حوزه خلیج فارس برای مصونیت جمعی با واکسیناسیون

رژیم غذایی چرب موجب ریزش مو می شود

ماسک های کاملا گیاهی برای داشتن پوست شاداب، شفاف و جوان

ویژگی های افرادی که دچار آلزایمر شده اند

خطرِ افسردگی مادر برای سلامت روان کودک

کاهش چشمگیر مراجعه زائران اربعین به درمانگاه ها/ فقط یک نفر مشکوک به کروناست

500 مازندرانی در مراکز درمانی مازندران بستری هستند

نشانه هایی که زودتر از زمان نرمال پیرتان می کند

کشورهای چای خور کدام اند؟

دلیل به هم ریختن تعادل هورمونی چیست؟

کرونا تاکنون جان 943 کهگیلویه و بویراحمدی را گرفت

علامه حسن زاده آملی دار فانی را وداع گفت

اولویت های دولت آینده در حوزه بهداشت و درمان؛ اول مدیریت کرونا

اولویت های دولت آینده در حوزه بهداشت و درمان؛ اول مدیریت کرونا