مطالب مرتبط:
درگذشت اکبر ترکان؛ وداع با مدیرِ مادرزاد
اکبر ترکان؛ وداع با مدیرِ مادرزاد
اکبر ترکان درگذشت
اکبر ترکان درگذشت
اکبر ترکان درگذشت/ علت درگذشت اکبر ترکان
-113 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 26 اردیبهشت 1400 ساعت 02:502021-05-15سياسي

درگذشت اکبر ترکان؛ وداع با مدیرِ مادرزاد/ بیخودی الممالک نبود!


  خیلی ها هستند که از این منصب مدیریتی به آن منصب می روند ولی وجه بوروکراتیک و نه تکنوکراتیک آنها می چربد یا تنها «هستند»؛ مصداقی از «بیخودی الممالک» قهوه تلخ مهران مدیری! یعنی بود و نبودشان علی السویه است چون اثری بر جای نمی گذارند.

- درگذشت اکبر ترکان؛ وداع با مدیرِ مادرزاد/ بیخودی الممالک نبود! "   خیلی ها هستند که از این منصب مدیریتی به آن منصب می روند ولی وجه بوروکراتیک و نه تکنوکراتیک آنها می چربد یا تنها هستند ؛ مصداقی از بیخودی الممالک قهوه تلخ مهران مدیری! یعنی بود و نبودشان علی السویه است چون اثری بر جای نمی گذارند.

ترکان اما چه موافق او باشیم و چه نه، این گونه نبود و هنوز در وزارت دفاع یا وزارت راه و مناطق ویژه او را به خاطر می آورند و منتقدین هم توان مدیریتی او را انکار نمی کنند.

عصر ایران؛ مهرداد خدیر- فرزند مهندس اکبر ترکان از درگذشت او خبر داده که هر چند سال ها قبل وزیر دفاع و نیز راه و ترابری یا معاون وزیر نفت بود اما بیشتر با سابقه مدیریت در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی شناخته می شد.

مدیریت در وزارتخانه های مختلف و در برخی در سطح وزیر (مانند وزارت دفاع و راه و ترابری در دو دولت هاشمی رفسنجانی) سبب شده یگانه تصویری که از او ترسیم شود مدیریت در سطوح بالای دولتی باشد چندان که تنها در دولت دوم احمدی نژاد غایب بود.

تازه آن هم اگر در کوران انتخابات سال 88 مصاحبه ای انجام نداده بود چه بسا باقی می ماند اما پس از آن مانند نعمت زاده از مدیریت های کلان وزارت نفت کنار گذاشته شد.

یک یا دو سال پس از روی کار آمدن محمود احمدی نژاد شماری از مدیران و سردبیران روزنامه های اقتصادی به عسلویه دعوت شدند تا از منطقه ویژه اقتصادی پارس جنوبی بازدید کنند و من نیز به سبب مسؤولیتی که در روزنامه اقتصادی پول داشتم در آن جمع بودم.

هر چند 14 یا 15 سال گذشته اما خوب به خاطر دارم که در هواپیما درست کنار مهندس ترکان رییس هیأت مدیره منطقه ویژه اقتصادی پارس جنوبی نشستم و از همان آغاز باب صحبت را گشودم.

می دانستم نسبتی با مدیریت احمدی نژادی ندارد و حدس هم می زدم زیاد دوام نمی آورد اما پیدا بود که بدون شناخت قبلی در این باره سخن نخواهد گفت پس با این موضوع شروع نکردم.

ناگاه به یاد آوردم که خیلی سال پیش تر و در دوران نوجوانی روزی که تلویزیون با استاندار هرمزگان مصاحبه می کرد و من در خانه دایی ام بود ناگهان گفت: او را می شناسی؟ با شگفتی گفتم: نه! چطور مگر؟ گفت: همان رفیق و هم دانشگاهی من است که خانه ما هم آمده بود.

هر چه به ذهن خود فشار آوردم درنیافتم کدام یک از دوستان خود را می گوید تا نشانی داد و قدری به یاد آوردم.

آخر، خانه مادربزرگ، حکم خانه دوم را داشت.

آن روز البته در هواپیما اما هر چه نشانی دادم به یاد نمی آورد! و من دمغ از این که مگر می شود کسی جایی رفته و ناهار هم خورده باشد و به یاد نیاورد؟ می گفت نشانی ها را درست می دهی و حتی نام دو دوست مشترک دیگر را هم گفتم اما عجیب این که تصویر واضحی نداشت و شاید به خاطر آن که دایی من تحصیل در دانشگاه آریامهر آن زمان و شریف بعدی را ادامه نداده و به آمریکا رفته بود و ترکان ماند و پیش از انقلاب فارغ التحصیل شد و او رفت و برگشت و مجال ادامه یافت.

وقتی گفتم دانشجوی دیگری هم بود به نام کیوان صمیمی بهبهانی که ساواک دستگیر کرده و دندان هایش را شکسته بودند و برادرش ساسان هم اعدام شده بود دانست اطلاعات دقیق تری دارم اما یک لحظه از خود پرسیدم اصرار بر این که هم دانشگاهی دایی من بوده و مثلا یک بار به خانه مادربزرگ من هم آمده مجال گفت و گو های جدی تر را می ستاند وهمان برای آشنایی نزدیک کافی است و ادامه ندادم و گفتم: چقدر لاغر شده اید آقای مهندس.

چون تصویر او با آنچه در ذهن داشتم هیچ سازگار نبود.

پاسخ داد: دیالیز می کنم و معلوم نیست تا همین هفته دیگر هم زنده باشم.

تکان خوردم و شگفت زده که با آن وضعیت چرا این قدر کار می کند و با توجه به آن گفته این که 14 سال پس از آن زندگی کرد باید برای نزدیکان و دوستان او مغتنم بوده باشد.

این بحث هم به جایی نمی رسید و گفتم حرف حساب مخالفان حضور شرکت های خارجی در عسلویه چیست و چرا به قول خودشان از توان ایرانی استفاده نمی کنید؟ آن روزها هنوز اصطلاحاتی چون مدیریت جهادی و تبدیل ظرفیت به فرصت باب نشده بود اما طرح این پرسش درست هم زمان شد با پذیرایی با دو آب میوه.

ناگهان گفت: نی ات را به من بده.

در لیوان خود هر دو نی گذاشت و گفت: ببین! یک لیوان داریم و دو تا نی.

هم من می نوشم و هم شما و هر که بیشتر بنوشد نوشیده و هیچ مشخص نیست کدام بیشتر و کمتر.

داستان ما قطر و میدان مشترک گازی عین همین است.

باید نی بگذاریم و گاز را استخراج کنیم.

قطر دارد این کار را می کند.

حالا ما بگردیم و دنبال نی ارزان تر باشیم و بر سر قیمت و اندازه و رنگ نی بحث کنیم یا زودتر استخراج و استحصال کنیم تا تمام آن را قطری ها برنداشته اند؟ توضیحات فنی تر هم البته داد اما گفتم آقای مهندس، من روزنامه نگار اقتصادی به معنی فنی کلمه نیستم.

(البته آن موقع نبودم و به مرور شدم!) ما بدین در نه پی حشمت و جاه آمده ایم/ از بد حادثه اینجا به پناه آمده ایم.

اگر روزنامه های سیاسی محدود نشده بود سر از اینجا درنمی آوردم ولی مثال شما کاملا گویا بود و امیدوارم در جریان سفر بیشتر بیاموزم.

تابستان بود و اضافه کرد: از من نه ولی پای تان را که به عسلویه بگذارید دیگر نمی نویسید چرا مدیران شرکت نفت دو میلیون تومان در ماه حقوق می گیرند.

چون هم سختی کار را با این آب و هوا متوجه می شوید و هم نقش آنان در تولید ثروت را.

(آن موقع دو میلیون حقوق بالایی به حساب می آمد).

بعد از آن مجال گفت و گویی این گونه دست نداد و تنها یک بار میهمانی شامی ترتیب داد که بیشتر با شوخی های یکی از مدیران روزنامه های اقتصادی گذشت که او هم چندی پیش درگذشت.

سال ها بعد تا درج مصاحبه ای با او در امید جوان زمینه شکایتی شد و تماس گرفتم تا ببینم کمکی از خود او برمی آید یا نه و چون از صدای او مشخص بود درگیر بیماری است، پی گیر نشدم و البته حکم محکومیت هم صادر نشد.

اکبر ترکان متولد 1331 بود و تصویری که از خود در تمام سال های فعالیت بر جای گذاشته مدیر است و اصطلاح مدیر مادرزاد را از این رو به کار می برم که انگار مدیر زاده شده بود و به کار دیگری نمی آمد آن هم از نوع اجرایی.

خیلی های دیگر هم هستند که از این منصب مدیریتی به آن منصب می روند ولی وجه بوروکراتیک و نه تکنوکراتیک آنها می چربد یا تنها هستند و مصداقی از بیخودی الممالک قهوه تلخ مهران مدیری و بود و نبودشان علی السویه است چون اثری بر جای نمی گذارند.

ترکان اما چه موافق او باشیم و چه نه این گونه نبود و هنوز در وزارت دفاع یا وزارت راه او را به خاطر می آورند و منتقدین هم توان مدیریتی او را انکار نمی کنند و اگر رو به اُفت گذاشت به خاطر بیماری بود.

تأکید بر این که تکنوکرات بود اما بوروکرات نبود بازی با کلمات نیست.

چون بوروکرات ها فقط به میزشان فکر می کنند و بیماری های ساختار را یادآور نمی شوند اما او بی محابا می گفت دستگاه های اداری تا خرخره غرق فسادند و رشوه بیداد می کند .

مدیر صِرف اقتصادی هم نبود و مانند کارگزاران به سیاست از جنس نگاه هاشمی رفسنجانی هم نظر داشت.

منتها فعالیت سیاسی او در قالب حزب اعتدال و توسعه صورت می پذیرفت که در واقع بال راست هاشمی رفسنجانی به حساب می آمدند.

کارگزاران به رغم باور به اقتصادآزاد به اصلاح طلبان گرایش داشتند و اعتدال و توسعه به محافظه کاران و اصول گرایان منتها از نوع میانه و وقتی احمدی نژاد و رادیکال ها دور برداشتند به او هم مثل دیگر حواریون هاشمی نگاه می شد.

روی کار آمدن حسن روحانی فرصت دوباره ای شد برای او که شاید تصور نمی کرد هیچ گاه به آن سطح از مدیریت بازگردد اما بازگشت و اعتدال و توسعه ای ها در دولت دوم روحانی به خاطر مسؤولیت منصور واعظی میدان بیشتری یافتند اگرچه ترکان به سبب بیماری از مشاورت رییس جمهوری هم کناره گرفت.

اگر مجالی دیگر دست می داد می خواستم بپرسم چرا حزب شما دچار این توهم شد که بدون یاری اصلاح طلبان در پیروزی روحانی مؤثر بوده در حالی که همین حالا هم خیلی ها نمی دانند چنین حزبی وجود خارجی دارد! این مجال البته دست نداد هر چند که ذهن او بیشتر درگیر دغدغه های توسعه بود.

اکبر ترکان به معنی واقعی کلمه یک مدیر اجرایی بود و مدیران اجرایی خیلی با دیگران گرم نمی گیرند و آنان را نه با سخنان شان که با کارهایی که انجام می دهند باید شناخت و به همین خاطر برخی خُلق و خوهای شخصی نباید موضوع داوری باشد.

درباره مهندس ترکان تازه باید بیماری او و مقاومت و کار در عین آن را نیز لحاظ کرد.

با این حال وقتی گفت و گو می کرد صریح و پر نکته بود کما این که در یکی از بهترین مصاحبه های خود (با مجله چشم انداز ایران) واقعیت های بسیاری درباره عمق تحریم ها و تبعات آن را تشریح کرد که هر چه زمان گذشت صحت آن پیش بینی ها و هشدارهای او بیشتر به چشم آمد و چه بسا اگر توجه می شد بسیاری از گرفتاری های 90 به بعد به وجود نمی آمد.

فقدان مدیرانی از این دست وقتی بیشتر احساس می شود که بدانیم نگاه خیلی ها کلان و ملی و با دغدغه توسعه نیست و کسانی که چنین نگاهی دارند به دشواری به این حلقه بسته راه پیدا می کنند.

بی لکنت موضع می گرفت تا جایی که یک بار طعنه او را دست مایه اتهام انکار توان مندی های داخلی ساختند.

همان نوبت که گفت اگر تعرفه های واردات را بردارند قابلیت رقابت در هیچ صنعتی را نداریم جز آبگوشت بزباش و قورمه سبزی .

وقتی متولد 1331 در 1400 می میرد یعنی هنوز پا به 70 سالگی هم نگذاشته بود.

چه کسی؟ مردی که فارغ التحصیل دانشگاه صنعتی شریف بود و استاندار و وزیر شد و از وزارت کشور تا وزارت دفاع و راه و نفت را تجربه کرد و به جز سال های 84 تا 88 در عالی ترین سطوح فعال بود.

بیماری توان فرسا به جای آن که او را خانه نشین و منزوی کند جسور و پرکارتر کرده بود و می دانست فرصت زیادی ندارد.

هیچ یک از ما فرصت زیادی ندارد.

نداریم.

چندان که همین بالاتر خاطره ای را تعریف کردم که 14 سال از گذشته است و به همین سرعت 14 سال دیگر هم خواهد گذشت.


کلید واژه ها: اکبر ترکان - ترکان - درگذشت - قهوه تلخ - مهران - وزارت - وزارت دفاع - وزارت راه - قهوه - روند - وداع - مناطق - فرزند - انکار - مهندس - گونه - ویژه - دفاع - توان

آخرین اخبار سرویس:
پاسخ سخنگوی شورای نگهبان به اظهارات حجت الاسلام مصلحی

افشاگری میرسلیم در مورد اعمال نفوذ در تایید صلاحیت انتخابات شوراهای شهر

حضور پرشور در انتخابات هدف اصلی احزاب سیاسی است

گزارش مرکز پژوهش های مجلس درباره حضور نظامی انگلیس در خلیج فارس

ششمین انتخابات شوراها در استان ها| نامزد اصولگرای شورای شهر مشهد: نگرش سرمایه دارانه به منافع مردم مشهد ضربه وارد کرد

انتخابات شوراها در 6 روستا برگزار نمی شود/2 نامزد شورا تایید شدند

گزارش مرکز پژوهش های مجلس درباره حضور نظامی انگلیس در خلیج فارس

توسل به حربه رقیب هراسی شایسته کاندیدای ریاست جمهوری نیست

روابط عمومی ذوب آهن اصفهان نشان عالی روابط عمومی را دریافت کرد

دیپلماسی فضایی اصولگرایان

راه اندازی سامانه دریافت گزارش تخلفات انتخاباتی

دیپلماسی فضایی اصولگرایان

پیام تسلیت مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی در پی شهادت دو عضو «افغان فیلم»

رییس ستاد انتخابات: 59.3 میلیون نفر واجد شرایط رای دادن هستند

آیت الله رییسی: استانی مهاجرپذیر تر از البرز نداریم / مشکلات محیط زیستی استان البرز را تهدید می کند

مشی سیاسی رهبر انقلاب در عرصه انتخابات

ناوشکن «دنا» و مین شکار «شاهین» به نیروی دریایی ارتش ملحق شد

حال خراب نسرین مقانلو /عکس

نیروگاه سیریک؛ گام جدید همکاری های برقی ایران و روسیه

تلاوت محمدرضا شفیعی مومن از سوره «اسراء»

هزینه های زیاد و نگران کننده کاندیداهای پوششی برای نظام

سفیر ایران در آذربایجان به قره باغ رفت: این مناطق مانند هیروشیما ویران شده است

دشمن از ایجاد یک دولت جوان و انقلابی ترس دارد

پاسخ رهبر انقلاب درباره نظر نهایی شورای نگهبان

مصلحی:به شورای نگهبان گفتم هاشمی رأی می آورد و به مصلحت نظام است که او رد صلاحیت شود/بر اساس گزارشات ما از کف خیابان، هاشمی پیروز انتخابات بود

تکذیب ادعای مصلحی از سوی کدخدایی

پروژه پل شهید نورالله یزدان پناه در مراحل پایانی است

نقش میرحسین موسوی و سیدمحمد خاتمی در شگفتی انتخابات 1400+عکس

در نشست پرسش و پاسخ نامزدهای شورای شهر جیرفت با دانشجویان چه گذشت؟

نظارت شرعی بر آبزیان به شیلات خوزستان واگذار شد

سعید جلیلی: جهش را از روستاها شروع می کنیم / خراسان شمالی قابلیت تبدیل شدن به «دروازه تجاری» آسیای میانی را دارد

حضور محسن مهرعلیزاده در جمع مردم تبریز

رییس ستاد انتخابات کشور: تاکنون مسأله مهم امنیتی گزارش نشده است

قاضی زاده هاشمی: سیستان و بلوچستان و خوزستان نماد ناکارآمدی دولت هاست / سوءمدیریت دولتی ها مردم را به مشقت انداخته است

بیش از 59 میلیون واجد شرایط رای دادن در انتخابات 28 خرداد هستند/ یک و نیم میلیون عوامل اجرایی، نظارتی و بازرسی در انتخابات مشارکت می کنند

انتخابات فرصت مغتنم برای تغییر ریل مدیریت اجرایی ناکارآمد است

بعید می دانم اصلاح طلبان از همتی حمایت کنند

برنامه های مجمع جهانی اهل بیت(ع) در 50 شهر و کشور جهان

انحصارطلبی و مافیای کنکور سد راه افزایش ظرفیت پزشکی

دختری که احمد آقا صدایش می کنند

رقابت قرآنی در سیستان و بلوچستان

59 میلیون نفر واجد شرایط رای دادن، هستند/ عوامل انتخابات واکسن کرونا دریافت کردند

اختیارات رییس جمهور در اداره کشور تا چه حدی است؟

مشارکت مردم؛ شرط لازم تشکیل حکومت اسلامی

اولویت های دولت بعدی برای استفاده از ظرفیت های اقتصادی منطقه چیست؟

ثبت تاکنون 10 مورد تخلف انتخاباتی در یزد/سجام آماده دریافت گزارش هاست

تکذیب ادعای مصلحی درباره ردصلاحیت هاشمی

وزیر دفاع: ایران خود را دوست شفیق برای همسایگان می داند

رییس ستاد انتخاباتی رییسی در استان اردبیل: دولت با سوءمدیریت مردم را دلسرد کرد

مشی سیاسی رهبر انقلاب درباره افراد فعال در عرصه انتخابات چگونه است؟

واکنش دژپسند به انتشار لیست ابربدهکاران بانکی

اجرای 30 برنامه گرامیداشت هفته قوه قضاییه در آذربایجان غربی

رقابتی سرنوشت ساز

محسن رضایی؛ همواره کاندیدا/ «تام جی اندرسون» پسر رضایی بود؟

سخنگوی شورای نگهبان اظهارات مصلحی را تکذیب کرد

نامزد ها در 24 خرداد چه برنامه های در صدا و سیما دارند؟

بعید می دانم اصلاح طلبان از همتی حمایت کنند

کنایه تند عباس عبدی به مصلحی در ردصلاحیت هاشمی

از هدیه ویژه صدا و سیما تا عملکرد نامزدها در مناظره

نظر آیت الله گرامی برای شرکت در انتخابات

شیوه و زمان پرداخت معوقات جانبازان مشمول ماده 38

جدول پخش برنامه های تبلیغاتی نامزد های انتخابات ریاست جمهوری در 24 خرداد

عراقچی: بدون رفع نگرانی های مهم و تحقق اهداف کلیدی ایران، هیچ توافقی نخواهیم کرد

استخدام نیروی نگهبان و خانه دار در هتل

عراقچی: بدون رفع نگرانی های مهم و تحقق اهداف کلیدی ایران، هیچ توافقی نخواهیم کرد

توانمندسازی راهبری مهم کمیته امداد ایلام طی سال جاری است

59 میلیون نفر واجد شرایط رای دادن، هستند/ کارگزاران انتخابات واکسن کرونا می زنند

رییس کمیسیون بهداشت مجلس: پیک چهارم کرونا با تصمیمات و سوءمدیریت دولت شکل گرفت / امید دولت به ملت ایران نبود

فیلم| اگر این اختیارات را داشتید چه می کردید؟

نظارت یک هزار و 595 بازرس بر روند برگزاری انتخابات

ارتباط دانشگاه و صنایع محور توسعه علمی صنعت در کشور است

نیازمند همکار مشاور املاک

عرف: 450 صندوق رای در خارج از کشور خواهیم داشت

من به دموکراسی باور دارم شما چی؟

حال خراب نسرین مقانلو /عکس

چمران: بیشتر تحولات تهران در دوره چهارم شورای شهر رقم خورد /حبیب کاشانی: مردم تهران متضرر شدند

گفتگوی زاکانی با مردم آذربایجان شرقی

وضعیت سلامتی محسن کیایی از زبان برادرش +عکس

67 هزار صندوق اخذ رای برای انتخابات ریاست جمهوری

اصولگرایان نگران شدند

پاسخ رهبر انقلاب در خصوص نظر نهایی شورای نگهبان برای بررسی صلاحیت نامزدها

حال و هوای انتخابات ریاست جمهوری در تهران و دیگر شهرهای ایران + تصاویر

نظر صریح سعید محمد درباره شهرداری تهران

ورود وزیر دفاع به بندرعباس

نامزدهای ریاست جمهوری و فرافکنی مسئولیت ها

زاکانی: پنج نامزد جریان انقلاب به سمت همگرایی روند

عراقچی: بدون تحقق اهداف کلیدی ما هیچ توافقی نخواهیم کرد

جنگ اقتصادی و فشار حداکثری؛نامزدهای انتخابات چه برنامه ای برای حفظ برجام دارند؟

نشست مشترک نامزدهای شورای شهر با فعالان اقتصادی

من به دموکراسی باور دارم شما چی؟

تبلیغات انتخاباتی در کیش

بازگشت به زندگی یک محکوم به قصاص با تلاش شورای حل اختلاف گیلان

هنر و تاریخچه هنری باید در سطح جهانی به نمایش گذاشته شود

انتخابات؛ پایه اساسی مقبولیت نظام سیاسی

قیمت روز گوشی موبایل 1400/03/24

آژانس بدون توافق هسته ای ایران یک کور سرگردان است

بقاع متبرکه چهارمحال و بختیاری میزبان جشن های دهه کرامت

گفتگوی امیر حسین قاضی زاده هاشمی با مردم کهگیلویه و بویراحمد

رییس شورای ائتلاف بهارستان: رییسی به شیوه سنوات گذشته می تواند دولت مقتدر و فساد ستیزی را هدایت کند

اسامی نامزد های انتخابات شورای شهر رامسر

درگذشت اکبر ترکان؛ وداع با مدیرِ مادرزاد/ بیخودی الممالک نبود!

درگذشت اکبر ترکان؛ وداع با مدیرِ مادرزاد/ بیخودی الممالک نبود!