مطالب مرتبط:
اعلام 12 شرط شورای نگهبان برای رجل سیاسی و مذهبی در انتخابات ریاست جمهوری | متن کامل مصوبه
مصوبه شورای نگهبان درباره معیارهای کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری
مصوبه شورای نگهبان برخلاف قانون اساسی است / این رفتار ناقض صلاحیت مجلس هم است / به جای این مصوبه، نظام انتخابات حزبی شود
مصوبه شورای نگهبان درباره داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری منتشر شد
متن کامل اصلاحیه مصوبه شورای نگهبان جهت شفاف سازی معیارهای نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری
-113 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 19 اردیبهشت 1400 ساعت 04:152021-05-08سياسي

شرط های جدید برای کاندیداهای ریاست جمهوری / تغییر قانون اساسی، «رفراندوم» می طلبد نه «مصوبه شورای نگهبان»


اعضای شورای نگهبان فکر کرده اند که در مقطع کارشناسی ارشد، چه چیزهایی به دانشجویان یاد داده می شود که به کار ریاست جمهوری بیاید؟.

در واقع شورای نگهبان تصویب کرده است که همین افرادی که در دایره مدیریت کشور هستند، - شرط های جدید برای کاندیداهای ریاست جمهوری / تغییر قانون اساسی، رفراندوم می طلبد نه مصوبه شورای نگهبان " اعضای شورای نگهبان فکر کرده اند که در مقطع کارشناسی ارشد، چه چیزهایی به دانشجویان یاد داده می شود که به کار ریاست جمهوری بیاید؟.

در واقع شورای نگهبان تصویب کرده است که همین افرادی که در دایره مدیریت کشور هستند، می توانند رییس جمهور شوند و هیچ کس خارج از این محدوده، حق ورود ندارد .

درست است که کاندیداها باید برنامه داشته باشند، اما قرار است برنامه هایشان را مردم به قضاوت بنشینند نه چند نفر در شورای نگهبان.

عصر ایران ؛ جعفر محمدی - در 18 خرداد 1400 ، شورای نگهبان متن کامل مصوبه خود درباره شرایط کاندیداهای ریاست جمهوری را منتشر کرد.

در این مصوبه، شرایط جدیدی به شرایط مندرج در قانون اساسی الحاق شده است!هر چند با توجه به سوابق و تجربیات پیشین و شرایط حاضر، امیدی به اصلاح این مصوبه غیر قانونی ندارم، ولی به عنوان روزنامه نگاری که حقوق خوانده است، وظیفه ملی و حرفه ای خودم می دانم چند نکته را ولو برای ثبت در تاریخ راجع به این مصوبه بنویسم:1 - شرایط کاندیداهای ریاست جمهوری در اصل 115 قانون اساسی به صراحت آمده است؛ بخوانید: رییس جمهور باید از میان رجال مذهبی و سیاسی که واجد شرایط زیر باشند انتخاب گردد:ایرانی الاصل، تابع ایران، مدیر و مدبر، دارای حسن سابقه و امانت و تقوی، مؤمن و معتقد به مبانی جمهوری اسلامی ایران و مذهب رسمی کشور.

قانون اساسی، شرایط کاندیداهای ریاست جمهوری را صراحتاً بیان داشته است و کسی نمی تواند مادام که این قانون حاکم است، از این شرایط بکاهد یا بر آن بیفزاید.

افزودن شرط سنی (40 تا 75 سال) یا مدرک تحصیلی (فوق لیسانس) و نظایر این ها، الحاق به قانون اساسی و خلاف خود قانون اساسی است.

اگر نویسندگان قانون اساسی در اول انقلاب و اصلاح کنندگان آن در سال 1368 خورشیدی، چنین شرط هایی را به صلاح جامعه می دانستند، حتماً در متن قانون می آوردند و در معرض رأی مردم می گذاشتند.

ضمن آن که مردم نیز به قانون اساسی کشورشان با همین متن رای داده اند، نه به چیزهایی که بعداً بدان اضافه می شود.

2 - طبق قانون اساسی، شرایط انتخاب شوندگان برای برخی سمت ها ، مثل نمایندگی مجلس شورای اسلامی به قانون عادی موکول شده است و مجلس حق تعیین شرایط دارد.

(اصل 62) تعیین شرایط انتخاب شوندگان مجلس خبرگان رهبری نیز به خود این مجلس محول شده است.

(اصل 108)اما در خصوص چند مقام اصلی، نظر به اهمیت بی بدیل موضوع، قانون اساسی ریسک نکرده و شرایط انتخاب شوندگان را رأساً بیان داشته و به دیگران محول نکرده است: شرایط رهبر در اصل 109 ، شرایط رییس جمهور در اصل 115 و شرایط رییس قوه قضاییه در اصل 157 .

اگر قرار بود تعیین شرایط انتخاب یا انتصاب این افراد به دیگران واگذار شود همانند شرایط انتخاب شوندگان مجلس و شوراها ، تصریح می شد، کما این که در اصل 100 درباره شوراها آمده است که شرایط انتخاب کنندگان و انتخاب شوندگان را قانون معین می کند.

3 - به فرض محال و حتی اگر بنا به تفسیر ناصواب قانون اساسی، بشود شرایط جدیدی را برای کاندیداهای ریاست جمهوری لحاظ کرد، این مجلس شورای اسلامی است که حق قانونگذاری دارد و نه هیچ نهاد دیگری؛ در کجای قانون اساسی به شورای نگهبان حق وضع قانون داده شده است؟ 4 - برخی از شرط های جدید، نافی حق اعمال حاکمیت مردم در تعیین سرنوشت است و دست مردم را برای انتخاب شدن یا انتحاب گزینه های مورد نظرشان را می بندد و بسیار محدودشان می کند.

واقعاً شرط سنی لحاظ شده در مصوبه اخیر، بر چه مبنایی استوار است؟ مثلاً اگر کسی 39 سال و 11 ماه داشته باشد نمی تواند کشور را اداره کند ولی چند روز بعد از آن که تولد 40 سالگی اش را جشن گرفت، می تواند رییس جمهور شود؟ یا چرا فردی با تجربه، مدیر و مدبر که 76 سال داشته باشد، نتوانند رأی مردم را بگیرد؟جهان معاصر پر است از رهبران زیر 40 و بالای 75 سالی که در قامت رییس جمهور و نخست وزیر، کشورهایشان را اداره کرده اند، از جمله در آمریکا، ایتالیا، فرانسه، مجارستان، بلژیک، پاکستان و .

.

یا مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد، واقعاً به چه درد ریاست جمهوری می خورد؟ چرا باید کشور را از خدمات فردی محروم ساخت که مثلاً لیسانس دارد ولی صد برابر بسیاری از فوق لیسانس ها و دکتراهای امروز (مخصوصاً از نوع دولتمردی) توانمندتر است؟ اعضای شورای نگهبان فکر کرده اند که در مقطع کارشناسی ارشد، چه چیزهایی به دانشجویان یاد داده می شود که به کار ریاست جمهوری بیاید؟ممکن است عده ای بگویند که اگر این شرط ها نباشد، یک فرد بی سواد که خواندن و نوشتن هم بلد نیست یا مثلا یک فرد 18 ساله هم می تواند رییس جمهور شود!پاسخ این است که در حقوق مقوله ای داریم به نام "عرف" که قانون نانوشته اجتماعی است و هیچ کس شورای نگهبان را به خاطر رد صلاحیت یک بی سواد یا یک جوان 18 ساله نکوهش نمی کند ، ضمن آن که این افراد فرضی، عقلاً و عرفاً مشمول شرط مدیر و مدبر بودن نمی شوند و نیازی به تعریف بازه سنی نیست.

ضمن آن که نهایتاً این مردم هستند که رأی می دهند و در عمل چنین فرض هایی، صرفاً فرض می مانند و اتفاق نمی افتند، کما این که تا کنون نیز که شروط جدید نبود، چنین افسانه هایی رخ نداده است.

مهم این است که کسی حق ندارد با فرض های ذهنی، حقوق عینی مردم را محدود کند.

5 - این که تصویب کرده اند تنها افرادی می توانند رییس جمهور شوند که قبلاً سمت هایی مانند معاونت رؤسای قوای سه گانه، وزارت، استانداری، عضویت در شورای عالی امنیت ملی، مجمع تشخیص مصلحت نظام یا شورای نگهبان، مدیریت مرکز مدیریت حوزه های علمیه کشور، ریاست سازمان های ملی داشته باشند، به طور آشکاری رسمیت بخشیدن به چرخه بسته مدیریتی است.

در واقع شورای نگهبان تصویب کرده است که همین افرادی که در دایره مدیریت کشور هستند، می توانند رییس جمهور شوند و هیچ کس خارج از این محدوده، حق ورود ندارد.

مثلاً یک استاد دانشگاه با سواد، وطن دوست، آگاه به روابط بین الملل، مدیر و مدبر که همه شرایط مندرج در قانون اساسی را داشته باشد و برنامه ای علمی و کاربردی برای اداره کشور هم ارائه دهد یا یک مدیر بسیار موفق و خوشنام یک مجموعه بزرگ اقتصادی در بخش خصوصی نمی توانند کاندیدا شوند چون قبلاً مثلاً استاندار یا عضو شورای عالی امنیت ملی نبوده اند.

به راستی چگونه به این جمع بندی رسیده اند که مدیر حوزه های علمیه یا عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام که وظیفه اش صرفاً مشورتی است، یا عضو شورای نگهبان که اساساً کار اجرایی ندارد، به حدی مدیر و مدبر است که می تواند رییس جمهور باشد ولی یک کارآفرین که بدون رانت برای هزاران نفر اشتغال زایی کرده و عمری را در مدیریت گذرانده قادر نیست؟!البته که داشتن سابقه مدیریت حکومتی می تواند دلیل بر مدیر و مدبر بودن شخص باشد (و نه الزاماً) اما تنها راه اثبات مدیر و مدبر بودن نیست و قانون اساسی نیز دقیقاً برای این که انحصاری در اعمال حق حاکمیت مردم ایجاد نشود، محدودیت سازی نکرده است.

6 - در بندهای این مصوبه دو شرط ارائه برنامه ها و خط مشی های اجرایی در چارچوب صلاحیت و اختیارات قوه مجریه مبتنی بر اسناد بالادستی از جمله قانون اساسی و سیاست های کلی نظام و معرفی مشاوران جهت تشریح برنامه ها و توان مدیریتی نیز برای کاندیداهای ریاست جمهوری لحاظ شده است.

درست است که کاندیداها باید برنامه داشته باشند، اما قرار است برنامه هایشان را مردم به قضاوت بنشینند نه چند نفر در شورای نگهبان.

آقای دکتر عباسعلی کدخدایی ، سخنگوی شورای نگهبان پیشتر در این باره گفته است": "ما قصد داریم که برای بحث کارشناسی، در محل شورا مصاحبه بگذاریم و از فلان نامزد بخواهیم که در حوزه مثلاً اقتصاد صحبت کند و کارشناس ما هم تشخیص دهد که این فرد از اقتصاد چه می‎فهمد.

در حوزه فرهنگی هم به همین صورت.

ما هم باید کارشناسانی داشته باشیم.

"یعنی اگر یک کاندیدا برنامه ای داشته باشد که مردم می پسندند ولی کارشناس انتصابی شورای نگهبان از آن خوشش نیاید، صلاحیت کاندیدا باید رد شود.

به عبارت دیگر، مردم باید از بین برنامه های پسند شده توسط کارشناس شورای نگهبان، یکی را انتخاب کنند!7 - فرض را می گذاریم بر باطل بودن تمام استدلال هایی که در رد مصوبه شورای نگهبان نوشتم؛ اگر واقعاً نیاز است که اصلاحاتی در شرایط کاندیداتوری ریاست جمهوری رخ دهد و همه آنچه شورای نگهبان در مصوبه اخیرش آورده، به قانون اساسی الحاق شود، راهش این نیست که 12 نفر دور هم بنشینند و چیزهایی به قانون اساسی اضافه کنند.

راهکارش این است که تغییرات مد نظر خود را طبق اصل 177 قانون اساسی به رفراندوم بگذارند تا اگر اکثریت مطلق بدان رأی دادند، قانون شود.

نمی شود که تقاضاهای موجود برای همه پرسی را نادیده گرفت و در عین حال، راساً و بدون رفراندوم و مراجعه به آرای عمومی، قانون اساسی را تغییر داد.

مخلص کلام آن که مصوبه اخیر، در تضاد آشکار با قانون اساسی و حقوق عمومی است و به طور واضحی، بر میزان مشارکت مردم در تعیین سرنوشت کشور و انتخابات، اثر منفی دارد.


کلید واژه ها: شورای نگهبان - ریاست جمهوری - کاندیداهای ریاست جمهوری - نگهبان - شورای - کاندیداها - جمهور - جمهوری - مدیریت کشور - ریاست - دانشجویان - رفراندوم - کارشناسی - برنامه - مدیریت - تصویب - تغییر - مصوبه - قانون - رییس جمهور - کشور - داده - جدید - قضاوت - قرار - شوند - رییس - درست - مردم - ورود

آخرین اخبار سرویس:
منشی خانم جهت امور اداری

پذیرش نیرو در مجموعه پذیرایی ارم پیک

مهندس معمار خانم

استخدام تعدادی نیروی کار جهت کار در رستوران

استخدام منشی خانوم،مجرد

توضیحات دبیرخانه ستاد مقابله با کرونا درباره سفرهای نوروزی

شهروندان مدیران «اهل شهر» را برمی گزینند

استخدام کارشناس فروش حضوری

قطر از رژیم صهیونیستی خواست با آژانس انرژی اتمی همکاری کند

انتقاد وزیر ارشاد از اعلام نکردن دلایل عدم احراز صلاحیت کاندیداها / دعوای حقوقی لاریجانی و شورای نگهبان بالا گرفت / واکنش پزشکیان به درخواست حمایت از برخی کاندیداها

تماشای سومین مناظره نامزدها در مناطق جنوب شهر

نماهنگ معرفی | مستند غیر رسمی

مدیریت پنجم اصفهان برگ زرینی بر افتخارات آن افزود/اداره شهر از پشت میز ممکن نیست

لاریجانی در نامه به اعضای شورای نگهبان: رهبری فرمودند «استحصاب» کنید

ستاد مقابله با کرونا به رییسی: پروتکل های بهداشتی در تجمع انتخاباتی اهواز رعایت نشد

حمایت فراکسیون اهل سنت مجلس از آیت الله رییسی

ایران را به کارگاه هایی بزرگ اقتصادی تبدیل می کنیم

توضیحات دبیرخانه ستاد مقابله با کرونا درباره سفرهای نوروزی

زمان بندی خاموشی های احتمالی پایتخت تا 27 خرداد منتشر شد

فیلم | صحبت های محسن رضایی با مردم خراسان شمالی

فیلم| رییس جمهوری می خواهیم که...

روایت مصلحی از انگشتری که مشایی را فراری داد/جمیله علم الهدی: به عنوان همسر رییسی مخالف کاندیداتوری اش بودم اما...

اصرار مجدد «علی لاریجانی» برای اعلام علنی دلایل عدم احراز صلاحیتش

بیانیه جدید لاریجانی خطاب به شورای نگهبان

واکنش ستاد مقابله با کرونا به اظهارات رییسی

سومین مناظره انتخابات ریاست جمهوری

بنیاد مرحوم پناهی راه اندازی می شود

هشدار فرماندار آبادان نسبت به تخلفات انتخاباتی

لیست شورای شهر تهرانِ جبهه اصلاحات ایران منتشر شد

حضور محجوب در مجلس برای ما حیثیتی است/ نبود یک نماینده ی کارگری در مجلس یعنی مرگ کارگر

فهرست جبهه اصلاحات برای انتخابات شورای شهر تهران اعلام شد

اخلاق مداری خلا امروز جامعه ما

قطر از رژیم صهیونیستی خواست با آژانس انرژی اتمی همکاری کند

استخدام طراح اپلیکیشن

حاشیه های آخرین مناظره/ جدال بر سر دغدغه های مردم به شیوه دایره گچی قفقازی

دولت از دو کانال خبری شکایت می کند

لیست جبهه اصلاحات برای انتخابات شورای شهر تهران منتشر شد

اطلاعیه دبیرخانه ستاد ملی مبارزه با کرونا درباره عدم ممنوعیت سفرهای نوروزی و انتساب آن به رییس جمهور

فهرست جبهه اصلاحات برای انتخابات شورای شهر تهران اعلام شد

پاسخ سازمان بهزیستی درخصوص انتشار گزارش سازمان بازرسی کشور

لیست جبهه اصلاحات ایران برای انتخابات شورای شهر تهران اعلام شد

زاکانی در سومین مناظره انتخاباتی: همتی پاسخگوی افزایش 6 برابری نقدینگی باشد/ در دولت اقدام و اصلاح به مردم دروغ نمی گوییم

لیست 21 نفره کاندیدا های اصلاح طلب برای شورای شهر تهران منتشر شد

حاشیه های آخرین مناظره/ جدال به شیوه دایره گچی قفقازی

محو پایدار کار کودک، مستلزم یک اراده ملی و جهانی است

حاشیه های آخرین مناظره/ جدال بر سر دغدغه های مردم به شیوه دایره گچی قفقازی

جلیلی در سومین مناظره انتخاباتی: ناکارآمدی هایشان را به گردن تحریم می اندازند/ با اداره روزمره مسائل کشور حل نمی شوند

شورای نگهبان صدای وزیر ارشاد را هم درآورد +عکس

چرا همتی و مهرعلیزاده در مناظره ها مورد اقبال قرار نگرفتند؟

تلاش کردیم لیستی با مشارکت احزاب و فعالان سیاسی منتشر کنیم

توزیع 500بسته معیشتی در بین نیازمندان

دلیل عجیب آقای بازیگر برای ممنوع الکاری در دهه 60

مشارکت مردم در گرو عملکرد مناسب دولت ‎ها/ رییس جمهور در تراز انقلاب بلند پروازانه نیست

اطلاعیه ستاد ملی مبارزه با کرونا درباره ادعای رییسی علیه روحانی

فراخوان استخدام نیرودرشرکت پتروپالایشگاهی وصنعتی

استخدام طراح گرافیست در شرکت تبلیغاتی در مهرشهر

استخدام نیروی حسابدار

مشاور فروش تلفنی در منزل

همکار خانم اشنایی با امور اداری

کارگر ساندویچی

خانم مسلط به تری دی مکس

دومین بیانیه لاریجانی خطاب به شورای نگهبان

فوت و فن اسباب کشی

اصرار مجدد لاریجانی بر اعلام علنی دلایل عدم احراز صلاحیتش

توسعه اصفهان نیازمند توجه به جوانان است / ساحت مسکن و اشتغال جوانان را تسهیل می کنیم

انتشار لیست شورای شهر تهران جبهه اصلاحات ایران

فهرست جبهه اصلاحات ایران برای انتخابات شورای شهر تهران اعلام شد

ماجرای برقراری مجدد یارانه نقدی در آخرین روزهای دولت حسن روحانی

رضایی در سومین مناظره انتخاباتی: جنگ زرگری ایجاد می کنند تا مشکلات دیده نشود/ کشور را معطل مذاکرات نگه نمی داریم

واکنش ستاد ملی کرونا به اظهارات رییسی درباره تجمع انتخاباتی اهواز

تشکل های مردمی بسترساز افزایش حساسیت ها در حوزه کودکان هستند

انتشار لیست جبهه اصلاحات برای شورای شهر تهران

لیست جبهه اصلاحات ایران برای انتخابات شورای شهر تهران اعلام شد+اسامی

دومین بیانیه لاریجانی خطاب به شورای نگهبان

اطلاعیه دبیرخانه ستاد ملی مبارزه با کرونا درباره عدم ممنوعیت سفرهای نوروزی و انتساب آن به رییس جمهور

چرا مناظره ها در شأن ملت نیست؟

دومین بیانیه لاریجانی خطاب به شورای نگهبان

امیرعبدالهیان: همه با هم در ‎انتخابات 1400 شرکت می کنیم

لیست شورای شهر تهران جبهه اصلاحات ایران منتشر شد

استفاده از ظرفیت صنعتی اصفهان در تجارت و صادرات/زنجیره صنایع دستی اصفهان تکمیل شود

اطلاعیه دبیرخانه ستاد ملی مبارزه با کرونا درباره عدم ممنوعیت سفرهای نوروزی

اهدای کمک به نیازمندان، راه بی پایان کمیته امداد

لیست جبهه اصلاحات ایران برای انتخابات شورای شهر تهران اعلام شد

نقد کاندیداها | مهرعلیزاده:آقای رییسی چرا فیلتر کردید؛دستگیرشدگان آبان 98 را آزاد کنید/ رییسی: هیچ نرم افزاری را فیلتر نکردم؛ دستگیرشدگان عفو شدند

بیانیه دوم لاریجانی خطاب به شورای نگهبان منتشر شد

اگر شما دزدی نکرده باشید با شما کاری نداریم

سعید محمد: حمایت ما از رییسی بی شرط و شروط است

اصرار مجدد لاریجانی بر اعلام علنی دلایل عدم احراز صلاحیتش

اولیانوف: تاکید شرکت کنندگان بر نتیجه موفقیت آمیز مذاکرات وین

دور جدید گفت وگوها در وین آغاز شد

لاریجانی: عدم اعلام دلیل احراز نشدن صلاحیتم بهانه و آدرس غلط است

زنان باید در خط مقدم فعالیت های سیاسی، اجتماعی و اقتصادی باشند

بیوگرافی آیت الله سید ابراهیم رییسی نامزد انتخابات ریاست جمهوری 1400 + عکس و فیلم

بیانیه دوم علی لاریجانی به شواری نگهبان منتشر شد +عکس

بسته انتخاباتی «میدان سرنوشت»

دومین بیانیه لاریجانی خطاب به شورای نگهبان / بر اعلام دلایل رد صلاحیت خود اصرار دارم

حاشیه های مناظره سوم کاندیداها / پرسش و پاسخ همتی و مهرعلیزاده با زاکانی، رییسی و جلیلی

مراسم افتتاح ابرپروژه شهید سلیمانی

اطلاعیه دبیرخانه ستاد ملی مبارزه با کرونا درباره عدم ممنوعیت سفرهای نوروزی و انتساب آن به رییس جمهور

رییسی، همتی، جلیلی، زاکانی، رضایی، مهرعلیزاده و قاضی زاده هاشمی در مناظره آخر چه گفتند؟

شرط های جدید برای کاندیداهای ریاست جمهوری / تغییر قانون اساسی، «رفراندوم» می طلبد نه «مصوبه شورای نگهبان»

شرط های جدید برای کاندیداهای ریاست جمهوری / تغییر قانون اساسی، «رفراندوم» می طلبد نه «مصوبه شورای نگهبان»