مطالب مرتبط:
آغاز مذاکرات بخش خصوصی ترکیه و گازپروم روسیه برای تمدید قرارداد خرید گاز
توزیع پنج هزار بسته معیشتی در سلماس
عراقچی : آمریکایی ها اعلام آمادگی کرده اند بخش بزرگی از تحریم ها را بردارند
تمدید بسته های اینترنت رایگان اساتید حوزه و دانشگاه
محور روستایی ویار به سپارده در بخش الموت شهرستان قزوین بازگشایی شد
-174 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 18 اردیبهشت 1400 ساعت 04:002021-05-07سياسي

بخش خصوصی پشت در های بسته


به منظور بررسی بیشتر و مشخص شدن جایگاه بخش خصوصی در بخش معدن و فعالیت های معدنی کشور، «روزگار معدن»  با کارشناسان و معدنکاران گفت وگو کرده و آنان ضمن شفاف سازی وضعیت موجود، - خصوصی سازی مسئله ای است که با تاکید رهبر معظم انقلاب بر اجرای آن، انتظار می رفت در سال های اخیر بیشتر مورد توجه قرار گیرد، این در حالی است که ورود ضعیف بخش خصوصی در فعالیت های معدنی یکی از اعتراضاتی است که همواره ازسوی فعالان و کارشناسان این بخش مطرح شده و توسعه این بخش از جمله مطالبات معدنکاران است.

به منظور بررسی بیشتر و مشخص شدن جایگاه بخش خصوصی در بخش معدن و فعالیت های معدنی کشور، روزگار معدن   با کارشناسان و معدنکاران گفت وگو کرده و آنان ضمن شفاف سازی وضعیت موجود، پیامدهای حضور کمرنگ بخش خصوصی را برشمردند.

با روزگار معدن همراه باشید: خصوصی سازی درست اجرا نشد کامران وکیل، دبیر اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان محصولات معدنی ایران از اجرایی نشدن خصوصی سازی در معادن کشور گلایه کرد و در گفت وگو با  روزگار معدن گفت: از سال 1384 به بعد دغدغه ها و سیاست گذاری ها پیرو اصل 44 قانون اساسی شکل گرفت.

سیاست های کلی این اصل در ابلاغیه ای ازسوی رهبر معظم انقلاب مشخص و نظام اقتصادی ایران به 3 بخش دولتی، تعاونی و خصوصی تقسیم شد.

در آن زمان همچنین تدوین سند چشم انداز بیست ساله و افق ایران 1404 مطرح بود و کاهش تصدی گری دولت از مواردی بود که باید به مرحله اجرا می رسید.

وکیل در ادامه تصریح کرد: طبق این اصل و سند چشم انداز، قرار بود دولت در هیچ یک از بخش های صنعت، معدن و تجارت حضور نداشته باشد، اما در حال حاضر می توان گفت نه تنها دولت بلکه سایر نهادها نیز به جای نظارت، تصدی گری در تمامی حوزه های اقتصادی را در پیش گرفته اند.

پهنه های معدنی در اختیار دولت وکیل در ادامه به پهنه های معدنی که در اختیار نهادهای دولتی برای بهره برداری قرار گرفته اشاره کرد و این اقدام را نوعی دولتی سازی بخش معدن دانست.

او در این زمینه گفت: از 10 سال پیش تاکنون معادن و پهنه های معدنی قابل توجهی برای بخش خصوصی ایجاد نشده یا در اختیار آنان قرار نگرفته است؛ به نوعی می توان گفت پهنه های معدنی اغلب برای دولت یا سازمان های وابسته به آن است.

دبیر اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان محصولات معدنی ایران در ادامه به پهنه های اکتشافی سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی که سازمان های دولتی متولی آنها هستند اشاره کرد و گفت: در سال های اخیر تعدادی پهنه معدنی توسط سازمان زمین شناسی کشف شد که قرار بود از طریق مزایده، به بخش خصوصی برای بهره برداری واگذار شود، اما متاسفانه مزایده اجرا نشد و این پهنه ها در اختیار سازمان ایمیدرو و شرکت های زیرمجموعه آن مانند ایمپاسکو قرار گرفت؛ در نتیجه این پهنه های اکتشافی نیز دولتی شد و خصوصی سازی برای آنها انجام نشد.

بنا بر آنچه گفته شد در سال های اخیر چیزی به نام خصوصی سازی در بخش معدن کشور شکل نگرفت که بخواهیم از مزایا یا معایب خصوصی سازی در معادن صحبت کنیم.

توسعه زیرساخت ها ازسوی دولت بنا بر گفته کارشناسان و فعالان معدنی، خصوصی سازی حلقه مفقوده معادن کشور است و به همین دلیل ضرورت دارد پیامدهای خصوصی سازی نشدن در بخش معدن کشور، بررسی شود.

عبدالبنی مکابر، فعال معدنی تقویت زیرساخت های اقتصادی، صنعتی و معدنی کشور ازسوی دولت را یک معضل دانست و در گفت وگو با روزگار معدن گفت: امروزه یکی از مشکلات و مباحث، دولتی شدن زیرساخت هاست؛ به این معنا که در حوزه های مهم اقتصاد کشور اعم از پالایشگاه ها، پتروشیمی، معادن و.

توسعه زیرساخت ها از طریق دولت انجام می شود و بخش خصوصی حضوری در این مسائل ندارد، این در حالی است که وقتی بخش خصوصی تولید ثروت نداشته باشد، ایجاد اشتغال نیز محدود می شود.

وی در ادامه تصریح کرد: با سرمایه گذاری دولت در زیرساخت های اقتصادی از جمله در حوزه معدن، افراد کمی به خدمت گرفته می شوند و پایه اقدامات اقتصادی به اندازه ای توسعه می یابد که دیگر بخش خصوصی توانایی متولی آن شدن را ندارد و با ادامه این روند تنها با توسعه زیرساخت ها، بکارگیری افراد محدود در مشاغل و همچنین گسترش نیافتن بخش خصوصی در کشور مواجه خواهیم شد.

ارتباط بخش خصوصی با توسعه معادن این فعال معدنی توزیع مناسب ثروت در بخش های معدنی را یک ضرورت مدیریتی دانست و گفت: در نظر گرفتن مزیت نسبی کشور و شناسایی نقاط مهم اقتصادی که با سرمایه گذاری روی آنها می توان به سطح مناسبی از اشتغالزایی و تولید ثروت دست یافت، یکی از الزامات امروزه کشور است؛ نه آنکه ثروت ملی تنها در بخش های سنگینی متمرکز شود و اجازه ورود بخش خصوصی به فعالیت و سرمایه گذاری در آنها داده نشود.

مکابر در ادامه افزود: باید در نظر داشت توسعه زمانی شکل می گیرد که بخش خصوصی مشغول فعالیت باشد؛ به عبارت دیگر فعالیت بخش خصوصی و پیشرفت و توسعه دو موضوع در هم تنیده هستند.

در بخش معدن نیز می توان گفت مانند سایر حوزه های اقتصادی، دولت در زیرساخت ها و پهنه های وسیع اکتشافی سرمایه گذاری کرده و با قوی شدن این قسمت، حضور بخش خصوصی در آنها به طور تقریبی ناممکن شده است.

توجه دولت به اقتصاد نفتی مکابر در ادامه اشتغالزایی را ثمره گسترش حضور بخش خصوصی در معادن عنوان کرد و در این باره گفت: با حضور کمرنگ بخش خصوصی در معادن، اشتغالزایی مناسب و وسیعی در این بخش شکل نگرفته است؛ بنابراین توسعه معادن توسط دولت، کمکی به حل معضلات عمومی جامعه نکرده است.

به همین جهت باید دولت در برنامه های توسعه ای خود، نقش بخش خصوصی را در حوزه های اقتصادی بیشتر کند، چراکه در غیر این صورت با تداوم مشکلاتی که سال هاست به اقتصاد کشور آسیب رسانده اند، مواجه خواهیم بود.

این فعال معدنی در ادامه از توجه خاص دولت به برخی قسمت های اقتصادی گلایه کرد و آن را برای کشور زیان بار دانست.

او در این باره گفت: نباید فراموش کرد که گاهی دولت در برخی حوزه های اقتصادی سرمایه گذاری کرده و باقی بخش ها را نیز از یاد می برد؛ به عنوان مثال دولت سرمایه گذاری های گسترده ای در پالایشگاه و صنایع پتروشیمی کرده، با اینکه ظرفیت اشتغال آفرینی این بخش ها پایین است.

تاثیر اشتغال بر فرهنگ مکابر معادن را یکی از حوزه های مهم اقتصادی که باید بیش از پیش به آن توجه شود، معرفی کرد.

او در ادامه افزود: ایران غیر از منابع نفتی، منابع معدنی متعددی نیز دارد که با فراهم کردن شرایط مطلوب برای حضور بخش خصوصی در معادن و همچنین حمایت از آنها، می توان بیشترین بهره برداری را از این بخش مهم اقتصادی کشور کرد.

تجربه سال های اخیر نشان داده صنعت نفت می تواند فرصت اشتغال محدودی ایجاد کند اما گسترش دیگر حوزه های اقتصادی، کشور را دارای طیف وسیعی از شاغلان و افراد فنی و حرفه ای خواهد کرد.

وی در ادامه تصریح کرد: حضور متخصصان در چرخه فعالیت های صنعتی و معدنی کشور، می تواند از لحاظ سیاسی تاثیر مثبتی داشته باشد.

همچنین از دیگر ثمرات حضور اقشار مختلف در مشاغل را می توان ایجاد تاثیرات عمیق فرهنگی در جامعه دانست.

این فعال معدنی درباره تاثیرات فرهنگی اشتغالزایی توضیح داد: زمانی که شغل های متنوعی ایجاد شود، افراد متعددی به خدمت گرفته می شوند.

این جایگاه های شغلی ایجاد شده، تحصیلات و تخصص های مربوطه را می طلبند و به این ترتیب گسترش دانش در کشور، موجب فرهنگ سازی می شود.

این اتفاق در اصطلاح بسیج اجتماعی نامیده می شود و منجر به تغییرات عمیق فرهنگی خواهد شد.

سخن پایانی حمایت از بخش خصوصی برای حضور در فعالیت های معدنی، موضوعی است که بنا بر ضرورت انتظار می رود توسط دولت صورت گیرد.

امید است در آینده شاهد تمرکز بیشتر سازمان های دولتی بر حضور بیشتر بخش خصوصی و خصوصی سازی معادن باشیم.

انتهای پیام/
کلید واژه ها: فعالیت های معدنی - معدن - بخش خصوصی - خصوصی - معدنکاران - کارشناسان - خصوصی سازی - فعالیت - شفاف سازی - سازی - معدنی - رهبر معظم انقلاب - گفت وگو - تولیدکنندگان - صادرکنندگان - وضعیت - بررسی - شفاف - اجرا - اتحادیه - مطالبات - محصولات - انتظار - فعالان - کامران - انقلاب - یکی از - توسعه - همراه - مورد

آخرین اخبار سرویس:
نیازمند مشاور حرفه ای و با تجربه در املاک رضوی

پاسخ کدخدایی به درخواست لاریجانی

همسر آیت الله رییسی: با کاندیداتوری آقای رییسی موافق نبودم

استخدام منقل دار آقا در چلوکبابی شیرحسین

روز های برگزاری کنکور سراسری 1400 تعیین شد

تعدادمحدودی خانم و آقای در سمت مدیریتی

بازی فریبکارانه اصلاح طلبان در انتخابات/ کارگزاران و مشارکت از همتی حمایت می کنند؟

نیروی ساده پیتزا زن سالندار صندوقدار سرویس+شام

مناظره سوم؛ بازی مرگ و زندگی برای همتی

دولت حاضر به دفاع 8 دقیقه ای از عملکرد خود نشد

فرزند یک شهید: به نیابت شهدا رأی بدهید+عکس

مناظره نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری تا ساعاتی دیگر آغاز می شود

پاسخ کدخدایی به درخواست علی لاریجانی : برای اعتراض و انتشار دلایل عدم احراز صلاحیت حکمی پیش بینی نشده است

قائم مقام سازمان تبلیغات اسلامی: دلسوزان جامعه برای مشارکت حداکثری شبکه سازی کنند

تبلیغات نامزدها از ساعت 7 صبح 27 خرداد ماه ممنوع است

حملات تند مصلحی به احمدی نژاد: او اصلا تهدیدی برای نظام نیست،مساله را بزرگ نکنید

پاسخ سخنگوی شورای نگهبان به درخواست علی لاریجانی

28خرداد آخرین مهلت دانشجویان برای شرکت در مسابقه سیزده

برگزاری دوره تربیت مربی نهج البلاغه در قالب 144 جلسه

4 طرح فناورانه آب رونمایی شد

تصاویر/ نشست مسئولین ستاد انتخابات استان قم

همکار ام دی اف کار ماهر

انتخابات 28 خرداد ظرفیتی بزرگ برای جوانگرایی دولت است

شکایت معاونت حقوقی ریاست جمهوری علیه دو کانال خبری

پاسخ سخنگوی شورای نگهبان به درخواست علی لاریجانی

پاسخ کدخدایی به لاریجانی

سومین مناظره نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری 1400 + جزییات

حرف های حیدری قبل از آغاز دور سوم مناظره

جانبازان و ایثارگران دولت انقلابی می خواهند

جهاد علمی و فرهنگی حضرت معصومه(س) کمتر مورد توجه قرار گرفته است

عراقچی وارد وین شد

زمان آخرین مناظره نامزدهای ریاست جمهوری تغییر کرد؟

درخواست شورای عالی آموزش و پرورش از نامزدهای ریاست جمهوری

هدف صداوسیما ایجاد شفافیت و آگاهی مردم از واقعیت نیست

عراقچی وارد وین شد

پاسخ علی لاریجانی به کدخدایی+عکس

احمدی نژاد: معاون وزیر اطلاعاتم لوازم آرایش قاچاق می کرد!

ویژگیهای »رجل سیاسی« راهی بازار نشر می شود

رونمایی از چهار طرح فناورانه در حوزه آب با حضور ستاری

پاسخ کدخدایی به درخواست علی لاریجانی برای انتشار دلایل عدم احراز صلاحیت

اعلام  اسامی کاندیداهای مورد حمایت شورای ائتلاف مازندران در 5 شهر

برای انتشار عمومی دلایل عدم احراز صلاحیت در قانون انتخابات ریاست جمهوری حکمی پیش بینی نشده است

رأی بالای مردم پشتوانه قوی برای رییس قوه مجریه است/ قهر کردن با صندوق های رأی هیچ دردی را دوا نمی کند

گزارشی از نشست ستاد انتخابات استان قم

راز 40 سال خدمتگزاری فرزند آیت الله بهجت به پدر چه بود؟/ از توصیه عجیب تا ضبط صوتی که هیچ وقت خاموش نشد! + فیلم

شکایت معاونت حقوقی ریاست جمهوری علیه دو کانال خبری

دهه کرامت بهترین فرصت برای ترویج فرهنگ شهروند اسلامی است

قانونی برای انتشار دلایل عدم احراز صلاحیت نداریم

ابراز نگرانی از اقدام سازمان غذا و دارو درخصوص واگذاری توزیع داروهای مخدر به داروخانه ها

تاثیر 2 مناظره بر میزان مشارکت/ کاندیدا های اصولگرا به اجماع می رسند؟

بزرگداشت دهه کرامت ضامن تعمیق فرهنگ اهل بیتی در دل های مومنان است

نظر محمود دولت آبادی درباره اینستاگرام و تلگرام | شوخی شوخی نمی شود نویسنده شد | فضای مجازی روی کتابخوانی تأثیر منفی نگذاشته است

الگوهای قرآنی، اسلامی و معنوی، بهترین راهبرد در توسعه و عمران و رفع مشکلات مدیریت شهری است/ رشد اقتصاد، رفع چالش های مدیریت شهری و آموزش فرهنگ شهروندی باید براساس تعالیم قرآنی باشد

اولین انتخابات پارلمانی الجزایر از زمان برکناری بوتفلیقه

برای ما نتیجه انتخابات مهم نیست، رعایت قانون انتخابات در اولویت قرار دارد

بحث توییتری لاریجانی و کدخدایی بر سر انتشار دلایل احراز صلاحیت ها

تصاویر/ آیین خطبه خوانی خادمان حرم حضرت معصومه(س)

بیانیه مهم دولت درباره کارشکنی صداوسیما برای پاسخگویی دولت به اتهامات کاندیداها

یاری محجوب در لغو واگذاری بافت بلوچ/ برای مقابله با طرح های ضدکارگری به نماینده ی کارگران در خانه ملت نیازمندیم

اعلام  کاندیداهای مورد حمایت شورای ائتلاف مازندران در 5 شهر

صداوسیما در تبلیغات انتخابات به دنبال شفافیت و آگاهی مردم از واقعیت نیست

آیین تعویض پرچم گنبد حرم حضرت معصومه(س) و امام رضا (ع) به مناسبت آغاز دهه کرامت

حکم فقهی تخلف از وعده های انتخاباتی بررسی شد / خُلف وعده، حرام است

تهران نیازمند سیستم یکپارچه تفکیک پسماند از مبدا است

اخلال گر عمده نظام اقتصادی در مازندران دستگیر شد

دور جدید رایزنی ها در وین بعد از10 روز تنفس

کمتر از یک هفته تا روز سرنوشت

لاریجانی خطاب به شورای نگهبان: دلایل ردصلاحیتم را اعلام کنید

همایش دختران و انتخاب ها «ویژه رأی اولی ها» در گلستان برگزار شد

تخریب نامزدهای رقیب و انتشار نظرسنجی های جعلی «تخلف انتخاباتی» است

هر کسی در قم مسئولیتی دارد باید خود را مدیون و خادم کریمه اهل بیت(س) بداند

سخنگوی ستاد انتخاباتی رییسی در استان یزد: اظهارات برخی کاندیداها با هیچ حساب و کتابی جور در نمی آید

پرونده انتخابات یازدهم ریاست جمهوری روی میز مجری

نبود برنامه ای هدفمند برای سالمندان ایرانی/ کدام استان ها بیشترین سالمند را دارند؟

پاسخ عجیب سخنگوی شورای نگهبان به درخواست لاریجانی برای اعلام دلایل ردصلاحیتش

اجرای 5هزار و 600طرح اقتصادمقاومتی به همت سپاه نینوای گلستان

نیروآقا جهت کاردرمشاوراملاک دروازه تهران باهنر

تلاش قالیباف برای منصرف کردن دختر سردار سلیمانی از کاندیداتوری در انتخابات /عباس عبدی واکنش نشان داد

کشور امام رضا(ع) باید میدان مسابقه خدمت به مردم باشد

مخالفت مهدی چمران با حضور دختر سردار سلیمانی در لیست شورای ائتلاف

رای دادن به فرد جهادی و متدین نظام را تقویت می کند

جهادگران بسیجی در خنثی سازی توطئه های دشمنان پیشگام بوده اند

لاریجانی: شورای نگهبان موظف است مطابق فرمان حاکمیتی رهبر انقلاب دلایل رد صلاحیت را اعلام کند+عکس

پذیرش کارآموز جهت همکاری در کافی شاپ

ابراهیم رییسی تا آخر می ماند /بعد از مناظره سوم اتفاق مبارکی رخ می دهد

اعلام برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در سفارت ایران در مسقط

مرتضی حیدری قبل از آغاز مناظره سوم نامزد ها چه گفت؟

محمدصادق نیک گستر نشست خبری حیدر مصلحی

مردم از کرامت انتخاب پاسداری کنند

قانونی برای انتشار عمومی دلایل عدم احراز صلاحیت نداریم

بحث توییتری لاریجانی و کدخدایی بالا گرفت

کدام هنرمندان واکسن ایرانی کرونا تزریق کرده اند؟

نشست خبری رییس شورای هماهنگی ستادهای مردمی آیت الله رییسی در لرستان از قاب دوربین + فیلم

واکنش سخنگوی شورای نگهبان به درخواست لاریجانی برای اعلام عمومی دلایل ردصلاحیتش

کنایه صریح واعظی به سنگ اندازی محسن رضایی در تصویب FATF

نشست «هم اندیشی حوزه های علمیه غرب و شمالغرب کشور» در کردستان برگزار می شود

هشدار به دولت و شورای آینده؛ کرونا تمام شود شهر پارکینگ می شود

اتفاق عجیب در ستاد ابراهیم رییسی /باز هم فراموشی تصویر امام!

تبلیغات کاندیدا ها از 27 خرداد ممنوع است

تلاش برای تثبیت نرخ اشتغال 54 درصدی در زندان ها

بخش خصوصی پشت در های بسته

بخش خصوصی پشت در های بسته