مطالب مرتبط:
سازوکار خصوصی سازی در کشور باید بررسی شود
لزوم تربیت نیروی انسانی برای فعال سازی و نگهداری آزمایشگاه ها
به یک منشی جهت شرکت خصوصی نیازمندیم
جزییات تصویب متناسب سازی حقوق بازنشستگان کشوری، لشکری، تامین اجتماعی و مستمری بگیران
خنثی سازی هواپیماربایی در مسیر اهواز و مشهد
-176 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 16 اسفند 1399 ساعت 02:002021-03-05اقتصادي

فیلتری به نام خصوصی سازی؛ مسیری که به بیکاری ختم شد


فیلتری به نام خصوصی سازی؛ مسیری که به بیکاری ختم شد  به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، بازار این روز های کشور ما با افزایش قیمت شکر دست و پنجه نرم می کند.

- فیلتری به نام خصوصی سازی؛ مسیری که به بیکاری ختم شد  به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار ، بازار این روز های کشور ما با افزایش قیمت شکر دست و پنجه نرم می کند.

محصولی که در چند سال اخیر بیشتر وارداتی بوده و از کشور های خارجی برای کشور تامین می شده است.

بررسی های میدانی ما از بازار نشان می دهد که در مراکز عرضه سطح شهر خبری از شکر با نرخ مصوب که به اصطلاح در بین کسبه شکر دولتی نامیده می شود بسیار کمیاب شده و شکر آزاد هم با نرخ های بالا پیدا می شود.

واردات شکر به سمتی حرکت کرد تا بر تولید آن چیره شود به طوری که محمد شفیع ملک زاده رییس نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی درباره آن بیان کرد: نیاز کشور در کل سال 99 به شکر حدود 500 هزار تن است، اما واردات چی ها و دلالان شکر فقط در سه ماهه نخست امسال حدود 3 میلیون تن شکر ثبت سفارش کردند.

درحالی که همه کسانی که می گویند آب نیست و بنابراین کشاورزی به صرفه نیست، همه شان دنبال مجوز واردات هستند.

شکری که امروز دغدغه واردات آن را داریم می توانست از طریق تولیدات داخلی تامین شود.

کارخانه های بزرگ تولید قند و شکر کشور زیر بار تصمیمات غلط مسئولان تعطیل شدند و یکی از آن ها کشت و صنعت هفت تپه بود.

این واحد صنعتی یکی از بزرگترین کارخانه های کشت و صنعت کشور و یکی از بزرگترین شکست های سازمان خصوصی سازی در واگذاری های انجام شده بود.

 اقلام اساسی به جای تولید وارد شد اکبر اعلمی، نماینده سابق تبریز در مجلس و یکی از منتقدان به تخلفات سازمان خصوصی سازی در گفت و گو با خبرنگار صنعت، تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، اظهار کرد: بسیاری از مشکلات امروز بازار های کشور ما از جمله مشکل تامین شکر می ‎توانست از طریق تولید داخل و به کارگیری شرکت های تعطیل شده مثل هفت تپه تامین شود، اگرچه اطلاع دقیقی از تولیدات فعلی هفت تپه ندارم، اما با توجه به ظرفیت های بالایی که دارد اگر این بنگاه بزرگ اقتصادی با مشکل جدی مواجه نمی شد و مدیریت صحیح تمام ظرفیت ان به کار گرفته می شد، در شرایط تحریم بخش عمد ه ای از مشکلات فعلی کشور را کاهش می داد.

او با اشاره به تضعیف برخی بنگاه های اقتصادی برای زیان ده نشان دادن و کاهش قیمت فروش آن ها بیان کرد: با توجه به ویژه خواری های رایج و آشفته بازاری که با آن مواجه هستیم و در مافیا هایی گه در حوزه های مختلف سرنوشت امور را در دست گرفتند همچنین با تجربه های تلخی که در سالیان متوالی به دست آمده معتقدم که هر احتمالی متصور است.

نماینده سابق تبریز در مجلس با اشاره به این که در برخی موارد منافع افراد قدرتمند شرکت ها را به سمت تعطیلی برد، افزود: امروز به دلیل دوری از قدرت اطلاعات و مستندات لازم را ندارم، اما با توجه به تخلفاتی که در پس خصوصی سازی ها رخ داده و چوب حراجی که به بنگاه های بزرگ زده شده بعید نیست مافیایی که پشت واردات شکر وجود داشته از ترفند های متخلف برای زیان ده کردن شرکتی مثل هفت تپه استفاده کرده باشند.

بار ها اتفاق افتاده است که یک موسسه یا یک بنگاه اقتصادی سود ده را به صورت سوری زیان ده نشان داده و ان را با نازلترین قیمت ها واگذار کرده اند.

بیشتر بخوانید: ETF های خودرویی در مسیر خصوصی سازی جا ماندند!/آیا انحصار جدید خودرویی در راه است؟" هفت تپه تنها خصوصی سازی شکست خورده کشور نبود؛ ده ها کارخانه بزرگ مثل هپکو، آلومینیوم المهدی، ماشین سازی تبریز و چندین شرکت دیگر زیر بار تصمیمات غلط و تخلفت قانونی در خصوصی سازی کمر خم کردند.

نتیجه این واگذاری های غلط هزاران کارگر بیکار و سقوط چندین کارخانه عظیم تاریخی در کشور بود.

عملکردی غلط و غیر قانونی با نام هدفی درست که نتیجه آن چیزی به جز آسیب برای صنایع بزرگ کشور نبود.

نماینده سابق تبریز در مجلس با تاکید بر این که قانون در این واگذاری ها رعایت نشده است، گفت: اولا قانون اساسی، اصل 43 و 44 و بسیاری از اصول دیگر در ارتباط با خصوصی سازی نادیده گرفته شده و می شود.

در این فرایند هیچ توجهی به ملاحظات فرهنگی، سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و ارزش های انقلاب اسلامی نشده است.

مفاد اصل 44 در خصوصی سازی ها رعایت نشده و برخی از این خصوصی سازی ها به انحصار و تمرکز ثروت در دست افراد خاص و عمیق تر شدن فشار طبقاتی منجر میشود.

در مجموع میتوان گفت این اجرا نشدن قانون به گسترش فساد منجر شده است.

بنا بر برخی امار ها ارائه شده، بررسی 63 شرکت خصوصی سازی شده تا 3 سال بعد از واگذاری نشان می دهد، 10 شرکت اعلام ورشکستگی کردند، 20 شرکت اسیب دیدند و 33 شرایط مابقی آن ها یا شرایط مثبتی را تجربه کردند.

11 مورد از واگذاری ها به مشکلات کلان خوردند علی افضلی کارشناس اقتصادی در گفت و گو با خبرنگار حوزه صنعت تجارت و کشاوری گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره تعداد بنگاه های واگذار شده اظهار کرد: از سال 1380 تا دی ماه امسال 2019 بنگاه دولتی برای واگذاری شناسایی شده اند که از این بین 887 درصد به فروش رسیدند، 809 مورد از برنامه فروش خارج شدند و هنوز 323 مورد برای واگذاری باقی مانده اند.

او گفت: طبق آمار های اعلامی توسط سازمان خصوصی سازی 11 مورد از بنگاه های واگذار شده با مشکل مواجه شده اند.

نکته حائز اهمیت آنجاست که از 887 بنگاهی که طبق ادعای سازمان خصوصی سازی واگذار شده است؛ تنها حدود 35 درصد از ارزش مادی به بخش خصوصی واقعی واگذار شده است و مابقی یا به سهام عدالت اختصاص پیدا و یا به عنوان رد دیون به سایر بخش های کشور منتقل شده است.

این یعنی حدود 310 بنگاه به معنای حقیقی به بخش خصوصی واگذار شده اند.

اگر موارد دچار چالش شده محدود به 11 مورد اعلامی سازمان خصوصی سازی در نظر بگیریم حدودا از هر 28 مورد واگذاری واقعی، یک مورد با چالش مواجه شده است.

اما خصوصی سازی در کشور ما چاقویی دو لبه بود که هم می توانست شرکت ها را به زمین بزند و هم می توانست آن ها را به نابودی بکشاند.

این چاقوی لبه در چند سال فعالیت خود شرکت های زیادی را تعطیل کرد، اما زمانی که خبری از تخلفات قانونی وسط نباشد آثار مثبت خصوصی سازی خود را به نمایش خواهد گذاشت.

بیزن خسروی مدیر یکی از شرکت های حوزه نفت و گاز خصوصی سازی شده درباره تاثیرات خصوصی سازی بر این شرکت گفت: در تاریخ 26 مرداد سال 93 شرکت ما از طریق مزایده های سازمان خصوصی سازی از بخش دولتی به بخش خصوصی واگذار شد.

حدودا یک ماه بعد از واگذاری این شرکت به شرکت دانش بنیان تبدیل شد که اتفاق مهمی برای ما محسوب می شد.

او ادامه داد: پیش از و در زمانی که شرکت دولتی بود برای کوچک ترین تصمیمات زمان زیادی را صرف مکاتبات اداری می کردیم.

درگیری با بروکراسی های اداری شرکت را بسیار تحت تاثیر قرار می داد.

تامین نقدینگی و توسعه شرکت از جمله نیاز های هر شرکت است، اما سازمانی مثل سازمان گسترش و نوسازی با صد ها شرکت نمی توانست تمرکز کافی را بر توسعه این شرکت داشته باشد.

تغییرات فراوان هیئت مدیره هم از جمله مهم ترین مشکلات مدیریت دولتی بود که در مقاطع بسیاری برای شرکت دردسر ساز می شد.

تنها در یک مقطع کوتاه ما 3 دوره تغییر اعضای هیئت مدیره را تجربه کردیم.

خسروی ادامه داد: بعد از خصوصی سازی نسبت به پیش از سال 93 ما چند برابر افزایش پیدا کرد و این نتیجه نجات از بروکراسی اداره و تسهیل در تصمیم گیری ها بود.

امروز تمام شرکت های فولادی القای مستقیم کشور و اغلب شرکت های پتروشیمی از کاتلیست های شرکت ما استفاده می کنند و شرکت ما به برندی شناخته شده در جهان تبدیل شده است.

خصوصی بودن تاثیر چشمگیری بر رسیدن به این تحربه داشت.

او تاکید کرد: ذات دولتی بودن این مشکلات است و نمی توان غیر از این را انتظار داشت.

عمده شرکت های دولتی هیچ رشدی نداشته و به دنبال جهانی شدن و برند شدن نیستند، اما برای یک شرکت خصوصی به معنای ادامه حیات و رشد کردن است.

اگر امروز شرکت ما در جهان حرفی برای گفتن دارد دلیل ان عملکرد مناسب در بخش خصوصی است.

ساخت کاتالیست از جمله دانش های مهم و دارای ارزش افزوده بالا در کشور است.

  خسروی با تاکید بر روابط پشت پرده و تخلفات قانونی در برخی واگذاری ها، تصریح کرد: خوشبختانه شرکت ما در زمان واگذاری اموال و زمین های زیادی نداشت بنابراین کسی چشم به اموال این شرکت ندوخت اند شرکت های بزرگی مثل هفت تپه و هپکو اسیب دیدند، چون اموال زیادی برای فروش در بازار آزاد و کسب درامد داشتند و همین باعث شد عده ای چشم طمع به این شرکت ها داشته باشند.

بسیاری از شرکت های واگذار شده سرونشت مناسبی داشتند، اما خطا های بزرگ اتفاق افتاده در فرایند واگذاری ها دید نامناسبی نسبت به این موضوع ایجاد کرده است.

تمام آنچه که به غلط افتاد منجر به نابودی و هر آنچه که عملکرد درستی داشت به پیشرفت منجر شد.

   سرنوشت خطا های سازمان خصوصی سازی و شرکت های آسیب دیده را از رییس جدید این سازمان پیگیری کردیم.

قنبری رییس سازمان خصوصی سازی گفت: سازمانی به این عریض و طویلی شکل گرفته که واگذاری ها را با منطق و اصول انجام دهد، گاهی واگذاری ها به مشکل بر می خورد که بسیار طبیعی است اگر واگذاری ها مطابق مفاد قانونی انجام شود مشکلی پیش نمی آید هم خریدار و هم فروشنده خودشان را مشروط به مفاد بدانند.

حالا که رییس جدید این سازمان هم سرنوشت تلخ این شرکت ها را طبیعی می داند، نگرانی ما برای 323 بنگاه اقتصادی آینده بیشتر از قبل شده است.

به نظر می رسد آینده این حوزه نیاز به توجه بیشتری داشته باشد.

انتهای پیام/
کلید واژه ها: افزایش قیمت شکر - افزایش قیمت - خبرنگار - کشور - بیکاری - محمد شفیع ملک زاده - باشگاه خبرنگاران - خصوصی - بازار - قیمت شکر - کشاورزی - واردات - افزایش - منابع طبیعی - گزارش - خبرنگاران - نظام صنفی - قیمت - پنجه - ملک زاده - نرخ مصوب - وارداتی - اقتصادی - باشگاه - میدانی - محصولی - تامین - تولید - طبیعی - کمیاب

آخرین اخبار سرویس:
خودروی رانندگان متخلف راهی پارکینگ می شود

خلخال هم برای قرمز شدن خیز برداشت

340 میلیارد ریال اعتبار برای اطعام مددجویان استان مرکزی هدفگذاری شد

صندوق بازنشستگی فولاد در سال 99 کارهای بزرگی را به سرانجام رساند

آیا با محدودیت های کرونایی، می توان کرونا را کنترل کرد؟

باشگاه مشتریانی که استارت آپ شد

اولویت مخابرات کردستان استفاده از ظرفیت پیمانکاران بومی است

بیت کوین باز هم ناکام ماند

اشتغال 20 هزار نفر در 11 استان کشور در سال 1400

تنگناهای مالی؛ مانع افزایش بهره مندی جنوب شرق از شبکه فاضلاب/تکمیل طرح های فاضلابی در انتظار 17.5 هزار میلیارد اعتبار

پارامترهای بازار سرمایه حرفه ای

زمان تحویل اولین مسکن ملی مشخص شد

کاهش 27 درصدی صید و جیب خالی صیادان مازندران

تحقق کامل اهداف گازرسانی و تأمین سوخت مورد نیاز استان یزد

مزدی دوز ، کار در منزل

کارمند دفتری، کارگر خط تولید و بسته بندی

استخدام کارشناس فروش در یک کارخانه تولیدی در مهرشهر کرج

خانم جهت کار در فروشگاه

جذب نیرو خانه پرندگان استان مرکزی

اتمام و بهره برداری از تونل جمهوری در سال جاری

واکنش سازمان بازرسی به توصیه نخریدن خودرو از سوی رییس شورای رقابت!

ایران و عراق سند همکاری 5 ساله امضا می کنند

جزییات دریافت کارت اعتباری سهام عدالت برای سهامداران

پرداخت غرامت فوت ناشی از کرونا به بازنشستگان کشوری

جهش تولید مسکن روستایی در گلستان/ اعتبارات عمرانی روستاها 2 برابر می شود

جمعیت ایران؛ با شتاب در مسیر کهنسالی

فاصله حقوق دریافتی بازنشستگان صندوق تامین اجتماعی با صندوق کشوری ترمیم شد

خطر سقوط برخی چنار های خیابان، ولی عصر (عج)

آژانس های هواپیمایی از تعطیلی 10 روزه اصناف معاف شدند

مقررات جدید رمزارزها اعلام شد

به مناسبت ماه رمضان صورت می گیرد : توزیع 240 هزار تُن برنج، روغن و شکر در بازار

واحدهای صنفی در صورت تخلف 15 روز پلمب خواهند شد

افزایش کاربست لوله مغزی سیار در تکمیل چاه های نفتی

قیمت طلا و سکه در 22 فروردین

تجهیزات ایران ساخت در حوزه علوم شناختی به بیش از 30 آزمایشگاه و مرکز تحقیقاتی رسید

اتمام حجت وزیر اقتصاد در برابر عدم رعایت نرخ سود سپرده و تسهیلات/ برخورد با بانک های متخلف

10 نکته درباره دیجی ریال و معاملات ارز دیجیتال

افزایش ماشین آلات مدیریت پسماند در گیلان

نحوه اجرای برنامه های کاهش پیک بار تابستان سال جاری در استان سمنان

8 نکته برای آشنایی با پوشاک سالیان

کوییک اس با ظاهر جدید به زودی در بازار خودرو (تصاویر)

راه اندازی میز خدمت الکترونیک در سامانه بهین یاب

546 تن انواع فرآورده خام دامی غیر قابل مصرف انسانی در خراسان رضوی معدوم شد

وام سهام عدالت 14 میلیونی به چه کسانی تعلق نمی گیرد؟

بیش از 73 میلیون سهم در بورس منطقه داد و ستد شد

اعلام قیمت فروش آش و حلیم رمضان 1400

تمام سرپرستان خانوار باید در سامانه املاک و اسکان ثبت نام کنند

درآمد بیش از 2 هزار میلیاردی در گمرک امیرآباد

احکام جدید بازنشستگان تامین اجتماعی و نکاتی که در آن نادیده گرفته شد

ترس از ریزش بزرگ در قیمت سکه

طلای کم اجرت بخریم یا طلای آب شده و دست دوم؟

زیان 250 هزار میلیارد تومانی اصناف بر اثر کرونا

پردیسان قم آماده پذیرش سرمایه گذاران

قیام و فردوسی در صف خیابان کامل

تامین و توزیع 550 تن کالای اساسی و تنظیم بازار طی ماه رمضان در کهگیلویه و بویراحمد

مدیر کل تعاون، کارو رفاه اجتماعی آذربایجان شرقی: امنیت شغلی با پشتیبانی و مانع زدایی از تولید میسر می شود

سکه 20 هزار تومان ارزان شد

سالانه20 میلیون زائر حرم رضوی از استان سمنان عبور می کنند

وقتی بیکاری از کرونا خطرناک تر است

نهاوندیان خبر داد: تمدید 6 ماهه مهلت تسویه بدهی بدهکاران بانکی 

ثبت سفارش نهاده های دامی متوقف نشده است/تخصیص ارز در هفته جاری

راه های خوداظهاری در سامانه املاک و اسکان

رشد 8 درصدی سوخت رسانی منطقه تهران در تعطیلات نوروزی

مجوز افزایش سرمایه 292 درصدی بیمه سینا صادر شد

تجمع اعتراضی سهامداران مقابل سازمان بورس

6000 نوع داروی تقلبی در جوانرود کشف شد

منتظر خیز سنگین تر کرونا در هفته آینده هستیم/شرایط بدتر می شود

محدودیت تردد از مرزهای عراق تا 31 فروردین ماه تمدید شد

تلاش اوپک و غیراوپک در کاهش ذخیره سازی های نفت موفق بود

خسارت 67 هزار میلیاردی عاملان پیک چهارم به ایران

هدفگذاری ایجاد 15 هزار فرصت شغلی برای مددجویان کمیته امداد خوزستان

شاخص بورس منفی ماند

چگونه خودروی تویوتا کمری ساخته می شود؟

قیمت دلار امروز

برنامه افزایش تولید سنگ آهن دانه بندی مجتمع سنگان تا 2.6 میلیون تن

انعقاد تفاهم نامه همکاری بین شهرداری اصفهان و سازمان جهاد کشاورزی

زنجانی: آیا مردم با زبان روزه باز در صف خواهند ایستاد؟

بازنگری ردیف های تعرفه ای مرتبط با صنایع/برنامه ریزی در مورد ظرفیت خالی کارخانه ها

ریزش بزرگ قیمت سکه در راه است؟

نحوه تعیین قیمت خودرو مشخص شد+ جزییات

ثبت سفارش نهاده های دامی از امروز آغاز می شود

بورس امروز یکشنبه 22 فروردین 1400 + اخبار و وضعیت

هند بندر چابهار را تا ماه آینده آماده می کند

افزایش 90 درصدی سفرهای نوروزی نسبت به سال قبل

مجوز افزایش سرمایه بیمه سینا صادر شد

صرفه جویی ارزی با تکیه بر توان تولید داخلی

حذف یکی از عوارض تحمیلی بر صنعت بیمه

عوامل جوی هزار و 30 میلیارد تومان خسارت به باغداران ابرکوه وارد کرد

کاهش قیمت طلا و سکه در بازار | جدیدترین نرخ طلا و سکه در 22 فروردین 1400

امهال بازپرداخت تسهیلات کرونا 6ماه دیگر تمدید شد

تلاش دولت برای رفع موانع رشد بازار سرمایه

تامین نیازهای ضروری مردم پیشوا در ماه رمضان

تلاش اوپک و غیراوپک در کاهش ذخیره سازی های نفت موفق بود

افزایش کاربست لوله مغزی سیار در تکمیل چاه های نفتی

استخدام نیرو و سفیر در افق کورش

شهروندان از پرداخت هرگونه وجه نقد به پارکبانان خودداری نمایند

100 دستگاه اتوبوس و مینی بوس به ناوگان حمل و نقل شهری اضافه می شود

134 تخت اقامتگاه های بوم گردی به ظرفیت اقامتی استان سمنان افزوده شد

استخدام نیرو کار اقا

کاشت 7800 نهال گل محمدی در نکا/ کاشت در 4 روستا

فیلتری به نام خصوصی سازی؛ مسیری که به بیکاری ختم شد

فیلتری به نام خصوصی سازی؛ مسیری که به بیکاری ختم شد