مطالب مرتبط:
سازوکار خصوصی سازی در کشور باید بررسی شود
لزوم تربیت نیروی انسانی برای فعال سازی و نگهداری آزمایشگاه ها
به یک منشی جهت شرکت خصوصی نیازمندیم
جزییات تصویب متناسب سازی حقوق بازنشستگان کشوری، لشکری، تامین اجتماعی و مستمری بگیران
خنثی سازی هواپیماربایی در مسیر اهواز و مشهد
-176 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 16 اسفند 1399 ساعت 02:002021-03-05اقتصادي

فیلتری به نام خصوصی سازی؛ مسیری که به بیکاری ختم شد


فیلتری به نام خصوصی سازی؛ مسیری که به بیکاری ختم شد  به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، بازار این روز های کشور ما با افزایش قیمت شکر دست و پنجه نرم می کند.

- فیلتری به نام خصوصی سازی؛ مسیری که به بیکاری ختم شد  به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار ، بازار این روز های کشور ما با افزایش قیمت شکر دست و پنجه نرم می کند.

محصولی که در چند سال اخیر بیشتر وارداتی بوده و از کشور های خارجی برای کشور تامین می شده است.

بررسی های میدانی ما از بازار نشان می دهد که در مراکز عرضه سطح شهر خبری از شکر با نرخ مصوب که به اصطلاح در بین کسبه شکر دولتی نامیده می شود بسیار کمیاب شده و شکر آزاد هم با نرخ های بالا پیدا می شود.

واردات شکر به سمتی حرکت کرد تا بر تولید آن چیره شود به طوری که محمد شفیع ملک زاده رییس نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی درباره آن بیان کرد: نیاز کشور در کل سال 99 به شکر حدود 500 هزار تن است، اما واردات چی ها و دلالان شکر فقط در سه ماهه نخست امسال حدود 3 میلیون تن شکر ثبت سفارش کردند.

درحالی که همه کسانی که می گویند آب نیست و بنابراین کشاورزی به صرفه نیست، همه شان دنبال مجوز واردات هستند.

شکری که امروز دغدغه واردات آن را داریم می توانست از طریق تولیدات داخلی تامین شود.

کارخانه های بزرگ تولید قند و شکر کشور زیر بار تصمیمات غلط مسئولان تعطیل شدند و یکی از آن ها کشت و صنعت هفت تپه بود.

این واحد صنعتی یکی از بزرگترین کارخانه های کشت و صنعت کشور و یکی از بزرگترین شکست های سازمان خصوصی سازی در واگذاری های انجام شده بود.

 اقلام اساسی به جای تولید وارد شد اکبر اعلمی، نماینده سابق تبریز در مجلس و یکی از منتقدان به تخلفات سازمان خصوصی سازی در گفت و گو با خبرنگار صنعت، تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، اظهار کرد: بسیاری از مشکلات امروز بازار های کشور ما از جمله مشکل تامین شکر می ‎توانست از طریق تولید داخل و به کارگیری شرکت های تعطیل شده مثل هفت تپه تامین شود، اگرچه اطلاع دقیقی از تولیدات فعلی هفت تپه ندارم، اما با توجه به ظرفیت های بالایی که دارد اگر این بنگاه بزرگ اقتصادی با مشکل جدی مواجه نمی شد و مدیریت صحیح تمام ظرفیت ان به کار گرفته می شد، در شرایط تحریم بخش عمد ه ای از مشکلات فعلی کشور را کاهش می داد.

او با اشاره به تضعیف برخی بنگاه های اقتصادی برای زیان ده نشان دادن و کاهش قیمت فروش آن ها بیان کرد: با توجه به ویژه خواری های رایج و آشفته بازاری که با آن مواجه هستیم و در مافیا هایی گه در حوزه های مختلف سرنوشت امور را در دست گرفتند همچنین با تجربه های تلخی که در سالیان متوالی به دست آمده معتقدم که هر احتمالی متصور است.

نماینده سابق تبریز در مجلس با اشاره به این که در برخی موارد منافع افراد قدرتمند شرکت ها را به سمت تعطیلی برد، افزود: امروز به دلیل دوری از قدرت اطلاعات و مستندات لازم را ندارم، اما با توجه به تخلفاتی که در پس خصوصی سازی ها رخ داده و چوب حراجی که به بنگاه های بزرگ زده شده بعید نیست مافیایی که پشت واردات شکر وجود داشته از ترفند های متخلف برای زیان ده کردن شرکتی مثل هفت تپه استفاده کرده باشند.

بار ها اتفاق افتاده است که یک موسسه یا یک بنگاه اقتصادی سود ده را به صورت سوری زیان ده نشان داده و ان را با نازلترین قیمت ها واگذار کرده اند.

بیشتر بخوانید: ETF های خودرویی در مسیر خصوصی سازی جا ماندند!/آیا انحصار جدید خودرویی در راه است؟" هفت تپه تنها خصوصی سازی شکست خورده کشور نبود؛ ده ها کارخانه بزرگ مثل هپکو، آلومینیوم المهدی، ماشین سازی تبریز و چندین شرکت دیگر زیر بار تصمیمات غلط و تخلفت قانونی در خصوصی سازی کمر خم کردند.

نتیجه این واگذاری های غلط هزاران کارگر بیکار و سقوط چندین کارخانه عظیم تاریخی در کشور بود.

عملکردی غلط و غیر قانونی با نام هدفی درست که نتیجه آن چیزی به جز آسیب برای صنایع بزرگ کشور نبود.

نماینده سابق تبریز در مجلس با تاکید بر این که قانون در این واگذاری ها رعایت نشده است، گفت: اولا قانون اساسی، اصل 43 و 44 و بسیاری از اصول دیگر در ارتباط با خصوصی سازی نادیده گرفته شده و می شود.

در این فرایند هیچ توجهی به ملاحظات فرهنگی، سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و ارزش های انقلاب اسلامی نشده است.

مفاد اصل 44 در خصوصی سازی ها رعایت نشده و برخی از این خصوصی سازی ها به انحصار و تمرکز ثروت در دست افراد خاص و عمیق تر شدن فشار طبقاتی منجر میشود.

در مجموع میتوان گفت این اجرا نشدن قانون به گسترش فساد منجر شده است.

بنا بر برخی امار ها ارائه شده، بررسی 63 شرکت خصوصی سازی شده تا 3 سال بعد از واگذاری نشان می دهد، 10 شرکت اعلام ورشکستگی کردند، 20 شرکت اسیب دیدند و 33 شرایط مابقی آن ها یا شرایط مثبتی را تجربه کردند.

11 مورد از واگذاری ها به مشکلات کلان خوردند علی افضلی کارشناس اقتصادی در گفت و گو با خبرنگار حوزه صنعت تجارت و کشاوری گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره تعداد بنگاه های واگذار شده اظهار کرد: از سال 1380 تا دی ماه امسال 2019 بنگاه دولتی برای واگذاری شناسایی شده اند که از این بین 887 درصد به فروش رسیدند، 809 مورد از برنامه فروش خارج شدند و هنوز 323 مورد برای واگذاری باقی مانده اند.

او گفت: طبق آمار های اعلامی توسط سازمان خصوصی سازی 11 مورد از بنگاه های واگذار شده با مشکل مواجه شده اند.

نکته حائز اهمیت آنجاست که از 887 بنگاهی که طبق ادعای سازمان خصوصی سازی واگذار شده است؛ تنها حدود 35 درصد از ارزش مادی به بخش خصوصی واقعی واگذار شده است و مابقی یا به سهام عدالت اختصاص پیدا و یا به عنوان رد دیون به سایر بخش های کشور منتقل شده است.

این یعنی حدود 310 بنگاه به معنای حقیقی به بخش خصوصی واگذار شده اند.

اگر موارد دچار چالش شده محدود به 11 مورد اعلامی سازمان خصوصی سازی در نظر بگیریم حدودا از هر 28 مورد واگذاری واقعی، یک مورد با چالش مواجه شده است.

اما خصوصی سازی در کشور ما چاقویی دو لبه بود که هم می توانست شرکت ها را به زمین بزند و هم می توانست آن ها را به نابودی بکشاند.

این چاقوی لبه در چند سال فعالیت خود شرکت های زیادی را تعطیل کرد، اما زمانی که خبری از تخلفات قانونی وسط نباشد آثار مثبت خصوصی سازی خود را به نمایش خواهد گذاشت.

بیزن خسروی مدیر یکی از شرکت های حوزه نفت و گاز خصوصی سازی شده درباره تاثیرات خصوصی سازی بر این شرکت گفت: در تاریخ 26 مرداد سال 93 شرکت ما از طریق مزایده های سازمان خصوصی سازی از بخش دولتی به بخش خصوصی واگذار شد.

حدودا یک ماه بعد از واگذاری این شرکت به شرکت دانش بنیان تبدیل شد که اتفاق مهمی برای ما محسوب می شد.

او ادامه داد: پیش از و در زمانی که شرکت دولتی بود برای کوچک ترین تصمیمات زمان زیادی را صرف مکاتبات اداری می کردیم.

درگیری با بروکراسی های اداری شرکت را بسیار تحت تاثیر قرار می داد.

تامین نقدینگی و توسعه شرکت از جمله نیاز های هر شرکت است، اما سازمانی مثل سازمان گسترش و نوسازی با صد ها شرکت نمی توانست تمرکز کافی را بر توسعه این شرکت داشته باشد.

تغییرات فراوان هیئت مدیره هم از جمله مهم ترین مشکلات مدیریت دولتی بود که در مقاطع بسیاری برای شرکت دردسر ساز می شد.

تنها در یک مقطع کوتاه ما 3 دوره تغییر اعضای هیئت مدیره را تجربه کردیم.

خسروی ادامه داد: بعد از خصوصی سازی نسبت به پیش از سال 93 ما چند برابر افزایش پیدا کرد و این نتیجه نجات از بروکراسی اداره و تسهیل در تصمیم گیری ها بود.

امروز تمام شرکت های فولادی القای مستقیم کشور و اغلب شرکت های پتروشیمی از کاتلیست های شرکت ما استفاده می کنند و شرکت ما به برندی شناخته شده در جهان تبدیل شده است.

خصوصی بودن تاثیر چشمگیری بر رسیدن به این تحربه داشت.

او تاکید کرد: ذات دولتی بودن این مشکلات است و نمی توان غیر از این را انتظار داشت.

عمده شرکت های دولتی هیچ رشدی نداشته و به دنبال جهانی شدن و برند شدن نیستند، اما برای یک شرکت خصوصی به معنای ادامه حیات و رشد کردن است.

اگر امروز شرکت ما در جهان حرفی برای گفتن دارد دلیل ان عملکرد مناسب در بخش خصوصی است.

ساخت کاتالیست از جمله دانش های مهم و دارای ارزش افزوده بالا در کشور است.

  خسروی با تاکید بر روابط پشت پرده و تخلفات قانونی در برخی واگذاری ها، تصریح کرد: خوشبختانه شرکت ما در زمان واگذاری اموال و زمین های زیادی نداشت بنابراین کسی چشم به اموال این شرکت ندوخت اند شرکت های بزرگی مثل هفت تپه و هپکو اسیب دیدند، چون اموال زیادی برای فروش در بازار آزاد و کسب درامد داشتند و همین باعث شد عده ای چشم طمع به این شرکت ها داشته باشند.

بسیاری از شرکت های واگذار شده سرونشت مناسبی داشتند، اما خطا های بزرگ اتفاق افتاده در فرایند واگذاری ها دید نامناسبی نسبت به این موضوع ایجاد کرده است.

تمام آنچه که به غلط افتاد منجر به نابودی و هر آنچه که عملکرد درستی داشت به پیشرفت منجر شد.

   سرنوشت خطا های سازمان خصوصی سازی و شرکت های آسیب دیده را از رییس جدید این سازمان پیگیری کردیم.

قنبری رییس سازمان خصوصی سازی گفت: سازمانی به این عریض و طویلی شکل گرفته که واگذاری ها را با منطق و اصول انجام دهد، گاهی واگذاری ها به مشکل بر می خورد که بسیار طبیعی است اگر واگذاری ها مطابق مفاد قانونی انجام شود مشکلی پیش نمی آید هم خریدار و هم فروشنده خودشان را مشروط به مفاد بدانند.

حالا که رییس جدید این سازمان هم سرنوشت تلخ این شرکت ها را طبیعی می داند، نگرانی ما برای 323 بنگاه اقتصادی آینده بیشتر از قبل شده است.

به نظر می رسد آینده این حوزه نیاز به توجه بیشتری داشته باشد.

انتهای پیام/
کلید واژه ها: افزایش قیمت شکر - افزایش قیمت - خبرنگار - کشور - بیکاری - محمد شفیع ملک زاده - باشگاه خبرنگاران - خصوصی - بازار - قیمت شکر - کشاورزی - واردات - افزایش - منابع طبیعی - گزارش - خبرنگاران - نظام صنفی - قیمت - پنجه - ملک زاده - نرخ مصوب - وارداتی - اقتصادی - باشگاه - میدانی - محصولی - تامین - تولید - طبیعی - کمیاب

آخرین اخبار سرویس:
خسارت وارده به صنعت گردشگری به سرعت جبران نخواهد شد

آخرین قیمت طلا، سکه و دلار تا پیش از امروز 25 فروردین

40 درصد مدارس سامان زیرپوشش طرح یاری گران زندگی قرار گرفت

نقش علوم نوین در افزایش بهره وری منابع انسانی

حداقل در فرزندآوری غرب گرا باشید!

سرپرست فروش، کارشناس صنایع غذایی

فروشنده خانم جهت فروش کفش

نیروی کار جهت جوشکاری نبشی کشی نما

استخدام کمک حسابدار خانم

بازاریاب، سرپرست فروش، کارشناس صنایع غذایی

فرصت محدود جهت ورود به صنعت بیمه

استخدام کمک انباردار موادغذایی

استخدام فروشنده حرفه ای خانم دارای سابقه کار

اعطای نمایندگی رسمی بیمه ، شغل دوم ، پاره وقت

استخدام بانو جهت تعمیرات موبایل

بنیانگذار شبکه اتوبوسرانی تهران کیست؟

خواب 24 ساله یک هتل صخره ای!

رشد 469 درصدی میزان وصول معوقات بانک های لرستان

جزییات سرقت بنزین از پالایشگاه تهران توسط دو برادر

قیمت سکه طرح جدید امروز سه شنبه 24 فروردین 1400

980 هزار اردبیلی سهام عدالت دارند/28 فروردین آخرین مهلت ثبت نام در انتخابات هیات مدیره شرکت سهام عدالت

پونی الکتریکی مفهومی؛ بازگشتی به یک محصول دهه 70 که هیوندای بدان افتخار می کند! (عکس)

بنیانگذار شبکه اتوبوسرانی تهران کیست؟

ببینید | چهارمین روز اعمال محدودیت های کرونایی در تهران

شمع خودرو؛ ایرادهای مربوط به آن و راه حل ها

جشن لاک پشت معدن ایران برای افزایش تولید 20 هزار تنی

خطر ورود احتمالی ملخ های صحرایی به ایران از اواخر فروردین

عملیات احداث پل تقاطع غیرهمسطح نسیم شهر تهران آغاز شد

اوج گیری بی سابقه کرونا در فریدن با درصد مرگ و میر کمتر

نحوه دربافت وام یا کارت اعتباری سهام عدالت + جزییات

واکسیناسیون بالای 60 سال با واکسن آسترازنکا

استخدام فروشنده (تک شیفت)

جذب بازاریاب مویرگی اقا و خانم

کارگر ساده،بازاریاب،تحصیل دار

همکار خانم وآقا جهت تولید وبسته بندی شوینده

فروشنده لوازم خانگی آقا و منشی خانم

استخدام حسابدار و انباردار

استخدام کارشناس فروش خانم

چرخ کار اتو کار دکمه زن و مزدی دوز ماهر مانتو دوز

عرضه اوراق جدید در بورس

عرضه اوراق جدید در بورس

شرایط خطرناک کرونا در لرستان/ از هر 100 تست 50 مورد مثبت می شود

اجرای طرح بخشودگی جرائم کارفرمایان در لرستان

نرخ جدید معاینه فنی خودروها در سال 1400 + قوانین جدید

روابط عمومی مخابرات منطقه کردستان موفق به کسب رتبه سوم کشوری شد

وزیر اقتصاد: دولت از بورس سوءاستفاده نکرده است

اجرای 13 پروژه توسعه محلی و کوچک مقیاس در محلات ناحیه6 منطقه 4 تهران

روابط عمومی مخابرات منطقه کردستان موفق به کسب رتبه سوم کشوری شد

ثبات در بازار خودرو + جدول قیمت ها

مثبت بودن شاخص بورس تا کی ادامه دارد؟

شرایط جدید سن فرسودگی خودرو

مثبت بودن شاخص بورس تا کی ادامه دارد؟

از سجامی شدن تا مدیریت شرکت های 400 هزار میلیاردی

دومین دوره بازدید از پروژه های شرکت میدکو در سال 1400 انجام شد

تصویب تسریع در صدور استعلام ها و اصلاح دستورالعمل استهلاک دارایی ها تا 15 اردیبهشت

8500 هزار بسته معیشتی در میان نیازمندان رشتی توزیع می شود

حسین استوار شلوغی عجیب بازار بوشهر در وضعیت قرمز

تشدید نظارت های بهداشتی دامپزشکی خراسان رضوی در ماه رمضان

مراحل دریافت کارت اعتباری سهام عدالت

فرصت های اقتصادی منطقه یزد به شرکت های پرتغالی معرفی شد

مشکلات شهرک های صنعتی اهواز پیگیری می شود

8500 بسته معیشتی بین خانواده های نیازمند رشت توزیع می شود

سمیه آهنگرانی فراهانی رزمایش مرحله سوم ایران همدل(اطعام مهدوی)

مرحله اول متناسب سازی حقوق بازنشستگان بدون حصول منابع مطالبات اجرا شد

جدول تغییرات قیمت خودرو سایپا و قیمت خودرو ایران خودرو سه شنبه 24 فروردین

حسین استوار بازار بوشهر در حصار کرونا

آغاز غنی سازی 60 درصدی در نطنز از امشب

آغاز” سه شنبه های پاسخگویی” در بیمه رازی

قاچاق مرغ و تخم مرغ صفر می شود

چالش های شفافیت در نظام بانکی و راه کارهای پیش رو

کتاب مدیریت مالی کاربردی برای شرکت های بیمه منتشر شد

حقوق مستمری بگیران حداقل بگیر کمتر از 75 درصد افزایش سنواتی، ترمیم می شود

دستورالعمل همسان سازی حقوق و مزایای کارمندان اعلام شد

فرماندار: اجرای 150 طرح اشتغالزایی در قرچک آغاز شد

تاکنون چند خانه خالی شناسایی شده است؟

اعلام روش استخراج ارز دیجیتال در ایران

نبود نظارت کافی در تهیه و قیمت مرغ و گوشت در چاروسا

قیمت انواع تیبا در بازار / جدول نرخ ها

وام سهام عدالت را چگونه دریافت کنیم؟

بانک مرکزی بزرگ ترین بدهکار دولت است

رشد 10 درصدی وزنی صادرات پگاه

دامپزشکی خراسان رضوی نظارت های بهداشتی خود را شدت می بخشد

پیشرفت 40 درصدی جاده پاتاوه دهدشت در دو سال اخیر/ بازدید مستمر از پروژه در 3 ماه گذشته

کشنده ترین شیرینی جهان!

استقبال رییس جمهور از تولید مشترک واکسن اسپوتنیک در ایران

قیمت شوکه کننده نوبرانه ها!/آلوچه 100 هزار تومان

نیازمند به کارگیری روش های نوین تجارت هستیم/ آمادگی برای توسعه تجارت با هند

خبرهای خوش هیئت دولت برای فرش دستباف ایران

کمپین مجازی بیمه معلم در 1400 کلید خورد

با تخفیفات بیمه ای طرح ماه رحمت تا عید سعید فطر

لزوم معرفی ظرفیت های صنایع تبدیلی کشاورزی گیلان به سرمایه گذاران

ببینید | ویروس «عادی انگاری» خطرناک تر از ویروس «کرونا»

وضعیت ناخوشایند کرونایی در لرستان

تولیدات دامی گنبدکاووس سالانه حدود 159 هزار تن است

بانک مرکزی بزرگترین بدهکار دولت است

120 ثانیه زمان برای خرید بیمه توقف کسب و کار ناشی از کرونا

انعطاف پذیری، مهم ترین شاخص بیمه توقف کسب و کار

نحوه ثبت نام در سامانه املاک و اسکان+ amlak.mrud.ir

شناسایی 1 میلیون و 300 هزار خانه خالی تاکنون/ کاهش تلاطم بازار مسکن با اخذ مالیات

نحوه ثبت نام در سامانه املاک و اسکان+ amlak.mrud.ir

فیلتری به نام خصوصی سازی؛ مسیری که به بیکاری ختم شد

فیلتری به نام خصوصی سازی؛ مسیری که به بیکاری ختم شد