موضوعات داغ: - ليگ قهرمانان - حقوق بازنشستگان - ليگ قهرمانان آسيا - تامين اجتماعي - قهرمانان آسيا - افزايش حقوق - بازنشستگان تامين اجتماعي - افزايش حقوق بازنشستگان - مجلس شوراي اسلامي - سخنگوي دولت - اداره كل ورزش و جوانان تهران - معاون عمران - كميسيون امنيت ملي مجلس - جراحي زيبايي بيني - نيروي دريايي هند - طاهريه - جذب دانشجويان خارجي - تله كابين - راه و راهداري - سردار وحيد مجيد - شهر پرندك - كشتي اميد - اميرحسين روشنك

مطالب مرتبط:
ابراز امیدواری رییس انستیتو پاستور برای آغاز واکسیناسیون عمومی از خرداد
آغاز واکسیناسیون گروه دوم از فروردین 1400 با واکسن های کووکس
امیدواری دبیر جشنواره تئاتر عروسکی برای اجرای عمومی آثار در سال آینده
آغاز واکسیناسیون گروه دوم از فروردین و با سبد کووکس
آغاز واکسیناسیون علیه بیماری کووید19 در خوشاب
-176 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 16 اسفند 1399 ساعت 01:202021-03-05سياسي

ابراز امیدواری رییس انستیتو پاستور برای آغاز واکسیناسیون عمومی از خرداد


رییس انستیتو پاستور با اشاره به زمان اجرایی شده فاز انسانی واکسن انستیتو پاستور، تصریح کرد: امیدواریم خردادماه اولین تولید واکسن برای واکسیناسیون عمومی را داشته باشیم.

- همچنین واکسن شرکت رازی هم به زودی به ثمر میرسد که امیدواریم با چند ماه تاخیر این واکسن هم قابل عرضه باشد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا به نقل از روابط عمومی برنامه غیرمحرمانه ، برنامه تلویزیونی غیرمحرمانه با موضوع تولید واکسن ایرانی کووید 19 جمعه 15 اسفندماه با حضور علیرضا بیگلری رییس انستیتو پاستور، مصطفی قانعی رییس کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا، حسن جلیلی مدیر تولید واکسن کرونا در ستاد فرمان اجرایی امام(ره) و حسین ملک افضلی محقق و پژوهشگر از شبکه دو سیما پخش شد.

نحوه عملکرد واکسن برای پیشگیری از یک ویروس در ابتدای این برنامه علیرضا بیگلری، رییس انستیتو پاستوراظهار داشت: واکسن های کووید 19 یا واکسن هایی که علیه کرونای جدید ساخته می شود، یک نوع آن وقتی است که ویروس را کشت می دهیم و ویروس کشت داده شده غیرفعال می شود و کل بدنه ویروس به عنوان واکسن مورد استفاده قرار می گیرد.

این روش سنتی تولید واکسن است که تقریبا بیش از یکصد سال مورد استفاده قرار گرفته است.

وی افزود: در سایر روش ها ممکن است قسمتی از ژن ویروس را وارد یک سلول کرده و در خارج از بدن، آن سلول برای ما پروتیینی یا قسمتی از پروتیین یک ویروس را تولید کند و آن پروتیین ساخته شده ایی که در بیرون از بدن ساخته شده و یکی از پروتیین های ویروس است به عنوان واکسن مورد استفاده قرار می گیرد که ایمنی بدن را تحریک کند.

در روش دیگری قسمتی از ژن ویروس را داخل یک ویروس دیگر قرار دهیم، و در واقع از آن ویروس دوم به عنوان تاکسی یا ناقل استفاده کنیم که قسمتی از ژن کووید را داخل سلول ببرد و در داخل سلول آنتی ژن کووید را تولید کند که در اینجا تحریک ایمنی صورت می گیرد.

بیگلری بیان کرد: نمونه ویروس هایی که می توانند به عنوان وکتور استفاده بگیرند، آدنه ویروس یا همان ویروس سرماخوردگی است که می تواند ژن کووید را داخل سلول ببرد و باعث تحرک سیستم ایمنی شود.

و روش دیگری که در دنیا مورد استفاده قرار گرفته است، استفاده از ام آر ان ای یا دستور ساخت پروتیین کووید 19 است، که مستقیما به بدن تزریق می شود و ام آر ان ای میتواند به صورت کاملا مستقیم پروتیین یا آنتی ژن مورد نظر ویروس را بسازد و این آنتی ژن است که مورد تحریک ایمنی می شود.

وی افزود: خوشبختانه در کشور ما همه روش ها، زیرساخت ها و پلتفرم ها پیشرفته است و آنچکه در شرکت برکت شاهد هستیم، ساخت ویروس توسط کشت و استفاده از واکسن غیرفعال است که مزایای خود را دارد.

واکسنی که در موسسه پاستور با انتقال فناوری و با همکاری کشور کوبا ساخته می شود واکسنی است که در واقع پروتیین ویروس مورد استفاده قرار می گیرد.

البته واکسن پاستور، واکسن مشترکمان است که این واکسن کنتوژه شده و باعث شده تا ایمنی زایی افزایش پیدا کند.

که این واکسن ها مزایای خود را دارند و معمولا بی خطرهستند و واکسن موسسه رازی نیز همین مسیر را رفته است.

واکسن کووید 19 انستیتو پاستور ایران تست های حیوانی را پشت سر گذاشته شده است بیگلری در ادامه گفت: راه بعدی، راه آدنه ویروس است که مثال ساده آن واکسن اسپوتنیک روسی است و همینطور ویروس آسترازنکا که از وکتورهای آدنا ویروسی استفاده می کنند که نکته های خاص خود را دارند که می بایست مورد بررسی قرار گیرد.

و در انستیوتوپاستور ایران آدنه ویروس نیز ساخته شده است و تست های حیوانی آن پشت سر گذاشته شده ولی هنوز وارد تست های انسانی نشده که امیدوار هستیم به انجام برسد.

وی همچنین عنوان کرد: در زمینه ام ار ان ای هم کار شروع شده و کارهای حیوانی آن انجام شده است، ولی با توجه به اینکه ام ار ان ای شیوه ای است که باید امتحان خود را پس دهد و  اولین بار است که به صورت گسترده از این روش به عنوان واکسن استفاده می کنیم، قدری باید تامل کرد که آزمایش های خود را پشت سر بگزارد و جمعیت وسیعی از این واکسن استفاده کنند تا مطمئن شویم عوارض طولانی مدتی بر این روش مترتب است یا خیر.

رییس انستیتو پاستور با بیان اینکه با توجه به اینکه زیرساخت واکسن وجود دارد و جوانانی آشنا به این دانش در کشور داریم توانستیم این عقب افتادگی را جبران کنیم، تصریح کرد: انستیتو پاستور ایران 100 سالگی خود را پشت سر گذاشت و امسال وارد قرن دوم فعالیت خود شد.

ما در برابر بیماری های مختلفی محور تشخیص را بر عهده گرفت و در اوج تحریم ورق را به نفع مردم برگرداند و این امر فقط با تکیه بر دانش بومی محقق شد.

70 درصد از واکسن های دنیا در 10 کشور توزیع شده است وی با بیان اینکه همه پایه های پزشکی کشوری واکسن می سازد رشد می کند و زیرساخت محکمی را فراهم می سازد، ادامه داد: کشوری بتواند دو تا سه واکسن بساز، میتواند چندین واکسن هم تولید کند.

اگر همین واکسن را بخواهیم بخریم باید چندین برابر هزینه کرد.

در شرایط کرونا عدالتی در توزیع واکسن نبود.

امروز دنیا به 16 میلیارد دوز واکسن نیاز دارد ولی 70 درصد از واکسن هایی که تولید، توزیع و تزریق شده است، در 10 کشور دنیا است.

اگر تولید نکنیم حداقل در یک وقت مناسب واکسنی به ما نخواهد رسید.

آغاز واکسیناسیون عمومی از خردادماه سال آینده/ تولید واکسنی برای افرادی که کرونا گرفتند برای نخستین بار بیگلری با اشاره به اینکه در بین کشورهای اسلامی فقط ایران و اندونزی توانستند در عرصه واکسن فعال باشند، گفت: ما افتخار داریم، ابله و فلج اطفال را با واکسن داخلی مهار کنیم.

همه ایرانیان واکسنی از پاستور در بدنشان وجود دارد و کنترل کیفی هم بسیار معتبر است.

در مورد کویید 19 هم با وجود اینکه تاخیر اولیه داشتیم، اما همه پلتفرم ها را آغاز کردیم و به خوبی پیش رفتیم.

وی با بیان اینکه واکسنی که ما در حال ساخت هستیم دو واکسن است، گفت: یک واکسن برای پیشگیری کامل است یعنی افرادی که اصلا تاکنون کرونا نگرفتند.

واکسن دیگر هم واکسنی است که برای افرادی که تاکنون کرونا گرفته اند، توصیه می شود که این نوع واکسن  بسیارهوشمندانه است.

رییس انستیتو پاستور با اشاره به زمان اجرایی شده فاز انسانی واکسن انستیتو پاستور، تصریح کرد: امیدواریم خردادماه اولین تولید واکسن برای واکسیناسیون عمومی را داشته باشیم.

همچنین واکسن شرکت رازی هم به زودی به ثمر میرسد که امیدواریم با چند ماه تاخیر این واکسن هم قابل عرضه باشد.

56 نفر وارد تاکنون فاز دوم واکسن کویید 19 ستاد اجرایی امام را تزریق کردند در ادامه این برنامه؛ حسن جلیلی، مدیر تولید واکسن کرونا در ستاد فرمان اجرایی امام(ره) گفت: واکسنی که در گروه دارویی برکت در حال حاضر فاز اول مطالعاتی بالینی خود را تقریبا سپری کرده است و در آستانه ورود به مطالعه فاز دوم قرار گرفته، واکسن ایناکتیویتت یا کشته شده یا غیرفعال است.

وی بابیان اینکه از نهم دیماه تزریق واکسن در فاز تزریق انسانی شروع شد و پیش بینی می شود که 14 اسفند آخرین نفری که وارد فاز مطالعه ما شده است، 28 روز بعد را سپری کند تا فاز اول به اتمام برسد، افزود: در حال حاضر 56 نفر وارد مطالعه فاز اول شدند و تقریبا همگی آنها فاز دوم واکسن را دریافت کردند و خوشبختانه تاکنون سلامت واکسن تاکنون نتایج رضایت بخشی داشته است و امیدواریم اواخر اردیبهشت و اوایل خردادماه سال آینده فاز دوم و سوم به اتمام برسد.

جلیلی درباره روند ساخت واکسن ایرانی کرونا، تصریح کرد: در میدان مسابقه واکسن کووید دیرتر از دنیا اقدام کردیم چون مبتلا به این ویروس تا این حد نبودیم.

همین شرکت چینی قدم های مهمی درباره واکسن سارس برداشته بود، اما با توجه به جهش این ویروس واکسن آن مفهومی نداشت وارد بازار شود.

در مورد سایر واکسن های دنیا هم چنین امری صادق است.

وی با بیان اینکه تحریم ها حرکت ما را کند کرد اما متوقف نشدیم، گفت: واکسنی که وارد فاز یک اجرایی شده کاملا بومی است و هیچ مشارکت خارجی در آن نبوده است.

شرکت های دانش بنیان و مراکز واکسن سازی کشورمان این عقب افتادگی را جبران کرد.

چرا ستاد اجرایی فرمان امام (ره) اقدام به تولید واکسن کرد؟ جلیلی با اشاره به دلیل ورود به تولید واکسن از سوی ستاد اجرایی فرمان امام (ره)، افزود: ستاد اجرایی فرمان امام (ره) یک مسوولیت اجتماعی برای خود در نظر گرفته و سعی کرده در این عرصه نقش آفرینی کند.

  در حوزه امکان داشت اگر ما وارد تولید نشویم، ممکن است نیاز کشور در دو یا سه سال آینده اتفاق بیفتد.

هر چه واکسیناسیون به تاخیر بیفتد جهش آن بیشتر شده و ممکن است نوع خطرناک تری به وجو.

د بیاید بنابراین باید در اسرع وقت چرخه انتقال ویروش را قطع کنیم و بر همین اساس ما بر اساس مسوولیت اجتماعی وارد عمل شدیم.

مدیر تولید واکسن کرونا در ستاد فرمان اجرایی امام(ره) با بیان اینکه ما یکی از هولدینگ های دارویی کشور هستیم، گفت: زیرساخت هایی خوبی در تولید داور و فراورده های بیولوژی در ستاد فرمان اجرایی امام(ره) داریم.

علاوه بر این، چند شرکت بزرگ دنیا اکنون واکسن هایی برای کرونا تولید کردند همچون فایزر و مدرنا.

اما  فایزر دانش توسعه یافته شرکت بایوتک آلمان را تولید انبوه کرد.

این شرکت دانش بنیان است که فکر نمی کنیم بیش از 10 سال سابقه داشته باشد.

مدرنا یک شرکت امریکایی است که اولین محصول آن واکسن مدرنا است.

یعنی این ها شرکت های دانش بینان هستند و دنیا به این سمت می رود که به جای اینکه کارخانه ها تولید داشته باشند، از شرکت های دانش بنیان استفاده کنند.

با همین رویکرد نیز ما با حمایت از دانشمندان بی ادعا برای تحقق مسوولیت اجتماعی وارد عرصه واکسن شدیم و  تاکنون 6 پلتفرم را بررسی کردیم و یکی از آنها وارد فاز مطالعه انسانی شد.

چرا همه مردم ایران از یک واکسن استفاده نخواهند کرد؟ سپس مصطفی قانعی رییس کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا نیز با بیان اینکه در حوزه واکسن کویید 19 هم موضوع خرید و هم موضوع تولید مورد توجه قرار گرفت، اظهار داشت: علت خرید این بود که فاصله ما تا تولید برای واکسیناسیون عمومی به صورت خوش بینانه تا خرداد است.

بر اساس آمار اگر بتوانیم با واکسن وارداتی واکسیناسیون افراد پرخطر را انجام دهیم، از مرگ 10 هزار نفر جلوگیری کردیم.

وی با بیان اینکه کادر درمانی و افراد مسن از گروه های اصلی و دارای اولویت برای تزریق واکسن بودند، افزود: این دو گروه را باید تحت پوشش قرار دهیم.

از همان ابتدا سوال این بود در کشور چرا یک واکسن نباشد و همه از یک واکسن استفاده کنند.

از همان ابتدا تخمین زده شد که ممکن است واکسن اول از یک نوع باشد و واکسن بعدی از نوعی دیگر و ممکن است داشتن سبدی از واکسن موثر باشد.

قانعی با اشاره به اینکه تا تمام مطالعات منتشر نشود و داوران نبینند، نمی توان روی این مسائل تحلیلی داشت اما پیش بینی این است که فردی بیماری کرونا گرفته و بیماری زمینه ای هم داشته باشد، شاید ترجیح داده شود واکسن مشترک ایران و کوبا را تزریق کند، افزود: این واکسن هر چند ایمنی زایی کمتری داشته باشد اما عوارض کمتری هم دارد.

این امر در روسیه هم رخ داد و وقتی استرازنکا خواست واکسن تولیدی را در آنجا بزند، دو گونه را بررسی کردند که یکی واکسن روسیه باشد و دیگری استرازنکا.

وی با بیان اینکه ما در واردات و هم تولید واکسن به سبد توجه داریم؛ خاطر نشان کرد: واکسیناسیون عمومی طوری است که دوز دوم که 28 روز بعد قرار است بزنید، داشته باشیم.

واکسن تست پایداری دارد و باید مدتی بماند.

بنابراین ذخیره استراتژیک باید داشته باشیم که این مراحل به جز با تولید داخل فراهم نیست.

توزیع ناعادلانه واکسن کویید 19 در جهان/ برای جلوگیری از مرگ و میر واکسن اضطراری را انتخاب کردیم رییس کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا با اشاره به اینکه وقتی به تولید واکسن فعلی می نگریم متوجه می شویم که این نوع توزیع واکسن جوابگوی بسیاری از مردم کشورها نخواهد بود، تصریح کرد: برخی از کشورها به ازای هر نفر 5 واکسن ذخیره کردند و این توزیع ناعادلانه مشکلاتی را به همراه دارد.

بر همین اساس اگر هم بخواهیم این مقدار وجود ندارد.

قانعی با بیان اینکه برخی از تولیدکنندگان ما شهریور سال آینده واکسن خود را عرضه می کنند، گفت: یک واکسن اگر قرار بود قبل از کووید به بازار بیاید، باید پنج سال را طی می کرد.

اکنون نهایت یک سال از تولید واکسن گذشته است و استفاده از واکسن با این مدل به عنوان واکسن اضطراری نامیده می شود.

به هر حال وقتی یک کشوری تایید اضطراری در کشورش داشته باشد، ممکن است ایران قبول کند که تایید آنها را قبول کند و مصرف شود.

در گذشته منتظر بودیم که سازمان بهداشت جهانی واکسن را تایید کند امکان پذیر نیست.

این مدل که یک طرف مرگ و یک طرف واکسن را داریم، باید از مجوز اضطراری استفاده کرده و واکسن را انتخاب کنیم.

وی با اشاره به اینکه تمام تست هایی که روی گروه ها شد، افراد سالم بین 18 تا 50 سال بودند و داده واکسن هم مربوط به این بازه سنی است، خاطر نشان کرد: وقتی شرایط اضطررار می شود، مسوولیت بر عهده واکسن ساز یا همان تولید کننده نیست.

البته این مدل در سازمان جهانی تایید شده است.

بر همین اساس، در این شرایط تولید کننده واکسن مسوولتی قبول نمیکند، اما دولتها افرادی که این واکسن را استفاده می کنند، درباره عوارض آن بیمه خواهند کرد.

شرط شرکت های واکسن ساز برای دادن واکسن کویید 19 به ایران قانعی با بیان اینکه ایران حاضر نشد که واکسن های خارجی روی مردم امتحان شود، گفت: هر واکسن سازی ظرفیتش از نیازش ممکن است فراتر رود.

به همین دلیل در زمانی واکسن تولید می شد، واکسن سازها به کشورهای همچون ایران پیشنهاد دادند که اجازه دهید این واکسن روی مردم شما هم تست شود، اما باید 50 درصد هزینه واکسن را بدهید و از طرفی هم اگر واکسن موفق نبود، آن هزینه به شما بازگردانده نخواهد شد و بیمه افراد هم با ما نیست.

با این شرایط شما را پس از تولید انبوه، در اولویت می گذاریم.

اما ایران چنین پیشنهادی را نپذیرفت که فاز اول واکسیسناسیون روی مردم تست شود.

رییس کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا ادامه داد: پس از این امر ایران به شرکت های تولید کننده واکسن پیشنهاد داد که اگر حاضر به انتقال فناوری و تکنولوژی هستید، ما حاضریم که فاز سوم را روی مردم امتحان کنیم.

به همین دلیل ایران و کوبا با چنین شرطی دست به همکاری زدند تا واکسن کرونا را بسازند.

وی با بیان اینکه قبل از اینکه خود فایزر واکسن خود را تایید کند، عربستان آن را تایید کرد، تصریح کرد: زیرساخت واکسن و تولید آن و حتی کیفی سنجی در بین کشورهای اسلامی همچون ایران و اندونزی و تقریبا مصر وجود دارد.

مشخص نیست عربستان چگونه فایزر را تایید کرده است.

واکسن ها اگر فرصت بود که اکنون نیست باید خود واکسن هم در ازمایشگاه ما تست می شد، اما ما به چندین هزار نفر واکسیناسیون آن و نتایج آن می نگریم.

از طرفی سطح تکنولوژی، ایمنی و استانداردهای را بررسی می کند.

در صورتی که از سطح سه به بالا باشد، حاضر شدیم که آن واکسن را خریداری کنیم.

بر همین اساس انتخاب واکسن هم پس از احصا شدن نتایج آن صورت گرفت.

4 ویژگی مهم برای تولید یا خرید واکسن کووید 19 همچنین حسین ملک افضلی ارکانی، عضو پیوسته فرهنگستان علوم پزشکی با بیان اینکه مدیریت واکسن باید به نحوی باشد که در اسرع وقت پوشش همگانی ایجاد شود، گفت: در این رابطه دوالتمردان تمام تلاش خود را می کنند تا بتوانند بهره مندی همگانی از واکسن فراهم سازند.

در این مدیریت باید اصل عدالت نیز مورد توجه قرار گیرد.

به این معنا که افرادی نیازمندی بیشتری دارند، در تقدم باشند.

افرادی که با کرونایی ها ارتباط دارند و کادر درمان و همچنین سالمندان باید در اولویت باشند و این فرایند عادلانه است.

وی با اشاره به اینکه واکسنی ما تهیه میکنیم باید چهار ویژگی داشته باشد، گفت: اول باید اثر بخش باشد و ایمانی لازم را در بدن علیه بیماری ایجاد کند.

دوم اینکه واکسن ایمن باشد و مشکل و عارضه ای نامتعارف برای بیمار ایجاد نکند.

همچنین قیمت مناسب نیز باید مورد توجه قرار گیرد تا برای مردم قابل تحمل باشد.

نکته مهم اینکه واکسن سالم به دست مردم باشد، یعنی در فرایند حمل و نقل باید سلامت آن بهم نخورد.

عضو پیوسته فرهنگستان علوم پزشکی با بیان اینکه در صورتی 70 درصد مردم واکسن با ایمنی پایدار تزریق کنند نگرانی کاهش می باید، افزود: واکسن سرخک واکسنی است که سال ها است که در کشور تولید و استفاده می شود و بارها اثربخشی آن بررسی شده است و زنجبره انتقابل ویروس هم متوقف خواهد شد.

اما اکنون با واکسنی مثل کرونا مواجه هستیم که چنین بررسی هایی از آن صورت نگرفته است بنابراین توصیه میکنیم هیچ گاه نباید دلمان را خوش کنیم که اگر واکسن بزنیم میتواینم رعایت نکات بهداشتی را ناددیه گرفته و از کرونا در امان بود، چون مطالعات هنوز تکمیل نشده است.

غیرمحرمانه کاری است از گروه اقتصاد و دانش به تهیه کنندگی و کارگردانی علیرضا عاصم یوسفی و اجرای محمدجعفر خسروی که جمعه ها بعد از اذان مغرب از شبکه دو سیما پخش می شود.

انتهای پیام
کلید واژه ها: رییس انستیتو پاستور - انستیتو پاستور - واکسن - تولید واکسن - علیرضا بیگلری - واکسیناسیون - رییس - برنامه - تولید واکسن کرونا - برنامه تلویزیونی - تولید - عمومی - بیگلری - علیرضا - واکسن ایرانی - شبکه دو سیما - روابط عمومی - مصطفی قانعی - واکسن کرونا - کرونا - خرداد - مدیر تولید - ستاد - قابل - پژوهشگر - پیشگیری - شبکه دو - کووید 19 - عملکرد - مقابله

آخرین اخبار سرویس:
آمادگی موکب های اربعین خوزستان برای کمک مومنانه در ماه مبارک رمضان

امیر سیاری: ارتش در پیک چهارم کرونا با تمامی امکانات درمانی در خدمت مردم است

بیمارستان های اصفهان سرریز مبتلایان کرونا شد / تعطیلی مشاغل گروه یک از ساعت 21:30

روحانی: مسیر کنونی برگزاری کنکور را باید با هم اندیشی و رفع نواقص برطرف کرد

تشدید محدودیت های کرونایی در اهواز

درخواست دانشجویان از روحانی برای توقف بازرسی ها از مراکز هسته ای و انتقام از عاملان حادثه نظنز

واکنش اولیانوف به اعلام تصمیم ایران برای آغاز غنی سازی 60 درصدی

تاریخ برگزاری نشست وین یک روز به تاخیر افتاد

مسیر کنونی برگزاری کنکور را باید اصلاح کرد

ثبت نام 14 هزار و 554 نفر در انتخابات شوراهای روستایی خوزستان

روحانی: مسیر کنونی برگزاری کنکور را باید اصلاح کرد

واعظی : تصمیمات ستاد کرونا تصمیم یک شخص یا دستگاه نیست

فرمانده ناحیه مقاومت بسیج سپاه قشم معرفی شد

روایت ظریف از جلسه روز گذشته با اعضای کمیسیون امنیت ملی مجلس/ هیچ کس حق مصادره دستاوردهای سیاست خارجی را ندارد

مسعود جلیلیان مدیرعامل شرکت سیمان غرب شد

ایران، غنی سازی 60 درصدی را آغاز می کند

دیدار رییس هیئت چینی با عراقچی در وین

نحوه تصمیم گیری در ستاد ملی کرونا چگونه است؟ | پاسخ واعظی به علت ممنوع نشدن سفرهای نوروزی

آمد بهار جان ها

اقدام تروریستی اخیر حاصل تقسیم کار جبهه مرکب دشمن/ مانعی در تحقق ظرفیت غنی سازی 19 هزار سو ایجاد نشد

دانشگاه ها در راستای تحقق شعار سال رسالت های مهمی دارند

فردا ، آغار ماه مبارک رمضان

تبریک رییس جمهور سران کشور ها به مناسبت حلول ماه مبارک رمضان

واعظی : تصمیمات ستاد کرونا تصمیم یک شخص یا دستگاه نیست

راه اندازی شورای محله در خرم آباد

فضای مجازی و مدیریت آن در انگلیس

وزیر امور خارجه روسیه به دیدار قالیباف رفت

اعلام آخرین وضعیت نطنز از سوی صالحی

بررسی عملکرد گمرک با حضور وزیر اقتصاد در کمیسیون اصل نود

بررسی مشکلات مجتمع چاپ 202 پیشوا با حضور معاونت معاون اول رییس جمهوری

اظهارات جدید روحانی درباره کنکور

دلیل استعفای خلیل آبادی از شورای شهر تهران چیست؟

آیین تودیع و معارفه فرمانده ناحیه مقاومت بسیج سپاه قشم برگزار شد

ببینید | مراسم عجیب ترخیص یک سلبریتی از ICU با کف و سوت و کیک!

در پیام های جداگانه ای؛ رییس جمهور حلول ماه رمضان را به سران کشورهای اسلامی تبریک گفت

مراسم انس با قرآن کریم، با حضور رهبر انقلاب اسلامی

تمهیدات دادگستری گلستان در روز های کرونایی/پیگیری های قضایی از خانه

آغاز عملیات اجرایی غنی سازی 60 درصد از امشب در نظنز

روحانی خطاب به امیر قطر: نظامی گری در منطقه مشکلات را حل نمی کند

عراقچی با رییس هیات چینی در وین دیدار کرد

یک تزیین کننده ماشین عروس بازداشت شد

فتوای آیت الله سیستانی درباره روزه گرفتن در ایام کرونا

تعویق یک روزه جلسه مشترک ایران با 1+4 در پی ابتلای یکی از اعضای هیئت اروپایی به کرونا

بررسی عملکرد گمرک با حضور وزیر اقتصاد در کمیسیون اصل نود

نظریه دکتر احمدی نژاد با عنوان مدیریت ایرانی ، سیری در اندیشه، نظریه و مبانی مدیریت مردمی یا انسان محور منتشر می شود

احمدی نژاد: ثروت دو نهاد، برای فقرزُدایی کافی ست

تبریک روحانی به سران کشورهای اسلامی بمناسبت حلول ماه رمضان

صالحی: قطعاً به سمت غنی سازی 60 درصد می رویم

صالحی: قطعاً به سمت غنی سازی 60درصد می رویم

451 نفر برای شرکت در انتخابات شوراهای روستا در ورامین ثبت نام کردند

به تعدادی نیروآقا و خانم جهت کار در پیشخوان دولت

چرخکار و اتو کار

منشی آشنا به حسابداری

استخدام اشنا به فوتوشاپ و تدوین ویدیو

هشت هزار و 134 داوطلب شوراهای روستایی در لرستان ثبت نام کردند

استخدام نیروی نظافت

میراث فرهنگی کرمانشاه جزو 10 استان برتر کشور به لحاظ عملکردی بوده است

گلایه عراقچی از اقدام اخیر اتحادیه اروپا علیه ایران

فردا اولین روز ماه مبارک رمضان

نظامی گری درمنطقه نمی تواند مشکلات را حل کند

تبریک روحانی به سران کشورهای اسلامی به مناسبت ماه رمضان

صحن علنی مجلس 24 فروردین ماه

بررسی مشکلات مجتمع چاپ 202 پیشوا با حضور معاونت معاون اول رییس جمهوری

احمدی نژاد: ثروت دو نهاد، برای فقرزُدایی کافی ست

رییس جمهور حلول ماه رمضان را به سران کشورهای اسلامی تبریک گفت

اوقات شرعی تهران در ماه رمضان 1400

رمضان آمد و آهسته صدا کرد مرا

جنبش جاگذاشتن گوشی در خانه!

عکس نوشته و پروفایل ویژه ماه مبارک رمضان

اتصال کامل برق سایت نطنز

تقاضای 5 کشور برای خرید واکسن برکت

دعای چهل و چهارم صحیفه سجادیه+ ترجمه یا دعای امام(ع) به هنگام حلول ماه مبارک رمضان

استهلال ماه مبارک رمضان در بجنورد

روحانی: نظامی گری در منطقه مشکلی را حل نمی کند/ حضور رژیم صهیونیستی برای منطقه خطرناک است

جلسه شورای شهر کاشمر به دلیل عدم حضور 3 عضو تشکیل نشد

فارس؛ استانی پیشرو در حوزه هنر انقلاب اسلامی

عملیات اجرایی غنی سازی 60 درصد از امشب آغاز می شود

گزارش وزیر اطلاعات به نمایندگان درباره حادثه نطنز /ایرادات مجمع تشخیص به قانون انتخابات رفع شد

پاسخ پوتین به نامه رهبر انقلاب حاکی از اراده رهبران دو کشور برای ارتقای روابط است

ماه رمضان ؛ تمرین خودسازی

انتخابات پیش رو در اهواز الکترونیکی برگزار می شود

متن عاشقانه از نویسندگان معروف + نقل قول های احساسی از شخصیت های ادبی جهان

گلایه عراقچی از اقدام اخیر اتحادیه اروپا علیه ایران

گزارش تپسی از آمارهای سال 99

اختتامیه هفته هنر انقلاب اسلامی

پیام تبریک رییس ﺟﻤﻬﻮر ﺑﻪ ﺳﺮان ﮐﺸﻮرﻫﺎی اﺳﻼﻣﯽ

گلایه عراقچی از اقدام اخیر اتحادیه اروپا علیه ایران

جهانگیری حلول ماه رمضان را به سران کشورهای اسلامی تبریک گفت

دولت در حوزه های اجتماعی کارنامه درخشانی از خود بر جای گذاشته است

استخدام صندوقدار خانم

استخدام برنامه نویس

29 هکتار از اراضی ملی فارس رفع تصرف شد

ثبت نام 14 هزار و 554 نفر در انتخابات شوراهای روستایی خوزستان نهایی شد

گام نخست باغ موزه دفاع مقدس خوزستان امسال تکمیل می شود

بازدید معاون هماهنگی امور اجتماعی معاون اول رییس جمهور از شهرستان پیشوا

مردانی، عضو ستاد کرونا: بیمارستان ها مملو از بیماران کرونایی است و آی سی یو ها جا ندارد

استاندار: ایلام مهیای برگزاری انتخابات 1400 است

خَبر آمد رَمَضان است...

برگزاری نشست مشترک ایران با 1+4 با یک روز تاخیر

بیش از 31 میلیون سفر با رانندگان دارای معلولیت اسنپ

ابراز امیدواری رییس انستیتو پاستور برای آغاز واکسیناسیون عمومی از خرداد

ابراز امیدواری رییس انستیتو پاستور برای آغاز واکسیناسیون عمومی از خرداد