مطالب مرتبط:
چالش های عمده اخبار علمی و ترویج علم در ایران
اخبار 20 علمی و فرهنگی شبکه 4 سیما؛ 14 اسفند
گردشگران خارجی را با قیمت های مناسب به ایران برمی گردانیم
اعلام چین به عنوان چالش شماره یک آمریکا از سوی پنتاگون
جزییات فروش فوق العاده ایران خودرو + فروش فوری دنا پلاس و پیش فروش تارا ایران خودرو
-176 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 15 اسفند 1399 ساعت 13:502021-03-05دانش

چالش های عمده اخبار علمی و ترویج علم در ایران


رواج اطلاعات شبه علم، غلط و اخبار جعلی، وجود نوعی بدبینی در توانمندی های علمی و شک و تردید در کارهای علمی، زبان متکلف نهادهای علمی و ناتوانی حرفه ای و مهارتی؛ - مهم ترین چالش های ترویج علم در شرایط کرونا هستند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، کارگاه آموزشی روزنامه نگاری علم توسط دکتر هادی خانیکی از اساتید برجسته علوم ارتباطات و عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی به میزبانی دانشگاه قزوین و به صورت مجازی برگزار شد.

در این کارگاه که با شرکت مدیران و کارشناسان روابط عمومی دانشگاه ها و مراکز آموزشی، پژوهشی و پارک های علم و فناوری کشور حضور داشتند، دکتر خانیکی در خصوص ضرورت پاسخگویی روابط عمومی ها به ترویج علم، چالش های پیش روی روابط عمومی ها، وظایف و مسئولیت روابط عمومی ها در عرصه ترویج علم مباحث تخصصی این موضوع را مطرح کرد.

وی گفت: دانشگاه ها و نهادهای پژوهشی و علمی به دنبال انعکاس اخبار مثبت و موثر هستند و روزنامه نگاری علم می تواند زمینه این پیوند را بین آنچه که در افکار عمومی می گذرد و آنچه که هست را ایجاد کند.

وی افزود: ادراک از مسائل روابط عمومی در شرایط کنونی از الزامات روزنامه نگاری علم است و ما در این زمینه از یک سو با چالش هایی روبرو هستیم که در همه روابط عمومی ها مشترک است و از سویی چالش هایی وجود دارد که روابط عمومی نهادهای علمی و پژوهشی در آن مشترک هستند که برخی از این مهمترین مسائل و چالش ها در این دو زمینه شامل چهار چالش عمده است.

وی ادامه داد: اولین چالش در این رابطه نبود یک راهبرد ارتباطی یکپارچه است که می تواند تصویر و انگاره مناسبی از مسئولیت های روابط عمومی به جامعه منتقل کند که نبود این تصویر یا انگاره قالب جالب و شوق برانگیزی نیست.

بلکه یک نوع ناامیدی در فضای افکار عمومی ایجاد کرده است.

وی افزود: دومین چالش، وجود تزلزل در جایگاه روابط عمومی است که روابط عمومی ها به جای اینکه نهاد گفتگویی و دوسویه در انتقال انتظارات و انتقادات باشند، نهادی برای اشاعه تبلیغات و تشریفات سازمان ها تبدیل شده اند.

سومین چالش هم ضعف در مهارت آموزی حرفه ای است که کمتر به آموزش حرفه ای این حوزه توجه شده است و چالش چهارم بی بهره یا کم بهره بودن از نظریات و دیدگاه های نوین در این عرصه است.

این چهار چالش در نهادهای علمی سایه انداخته است.

دکتر خانیکی در ادامه به چالش هایی که در حوزه اخبار علمی و ترویج علم وجود دارد نیز اشاره کرده و بیان داشت: هم اکنون در اواخر سال 1399 و آغاز سال 1400 در شرایط کرونا در سطح ترویج علم با چالش هایی روبرو هستیم که در چالش اول شاهد رواج اطلاعات شبه علم و غلط و اخبار جعلی بسیار رواج پیدا کرده است که این پدیده را می توان به عنوان یک مشکل اساسی در این دوران مطرح است.

در چالش دوم در ترویج علم وجود نوعی بدبینی در توانمندی های علمی و شک و تردید در کارهای علمی ایجاد شده است و به توهم دامن زده است که علل مختلف سیاست گذاری، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی زمینه های این تردید را ایجاد کرده است.

چالش سوم در این عرصه زبان متکلف نهادهای علمی است، زبانی که به فهم مردم ترجمه نمی شود و در ترویج علم ساده سازی یکی از این مشکلات است و چالش چهارم ناتوانی حرفه ای و مهارتی است.

دغدغه های روابط عمومی ها از منظر روزنامه نگاری علم دکتر خانیکی همچنین پنج دغدغه از منظر روزنامه نگاری علم را مطرح کرد و گفت: اولین دغدغه سوادآموزی علم است.

مسئله ای که باعث شکاف بین پیشتازان علم و بدنه جامعه شده است، به گونه ای که نمی توانند با هم تعامل داشته، صحبت کنند و از هم بهره مند شوند.

مسئله و نگرانی دوم ارتباط بین نخبگان و جامعه است که چگونگی انتقال معرفت علمی مبتنی بر ارتباط نخبگان با جامعه است.

یک دغدغه و نگرانی که وجود دارد، این است که نخبگان از ارتباط با جامعه گریزان هستند.

مسئله سوم نگرانی نسبت به بدبینی هاست که در مواجهه با علم رخ می دهد.

توانایی های علمی پدیده اخلاقی هستند که در سبک هایی از زندگی، از علم فاصله گرفته و در مواردی به سمت خرافه و شایعه می رود و مسئله بعدی نگرانی و تعامل با علم و میزان مشارکت و پذیرش اجتماعی جامعه علمی است و در نهایت مسئله چگونگی حضور علم و عالمان در جامعه و میزان قدرت شنوایی و سخن گویی آنها در جامعه است.

دکتر خانیکی در ادامه به انتظاراتی که از مدیران و کارشناسان در این چهار مسئله مورد انتظار است پرداخت و بیان داشت: در شرایط کنونی که مرجعیت رسانه ها در افکار عمومی به واسطه وجود و توسعه شبکه های اجتماعی تغییر کرده و اعتماد به رسانه های جمعی کم شده است و افکار عمومی مبتنی بر گرایش به اخبار منفی با رویکردی انتقادی و اعتراضی است که البته پدیده ای نه تنها در ایران که در جهان است، از روابط عمومی نهادهای علمی انتظار می رود علاوه بر همه مسائلی که در روابط عمومی مدیریت می کنند، شبکه ارتباطی با رسانه ها را تغییر داده و نه آمرانه و نه فرودستانه بلکه ارتباطی موفق، دوسویه و برابر و اثربخش ایجاد کنند.

دکتر خانیکی همچنین افزود: امروزه روابط عمومی های نهادهای علمی هم در درون سازمان و هم در بیرون از سازمان با مشکلاتی روبرو هستند که مدیریت کردن آن دشوار است، مدیریت کردن در مراکز علمی و پژوهشی که دانشمندان از رسانه ها گریزان هستند و وقتی حضور رسانه ای دارند برچسب سطحی نگری می خورند، وظیفه روابط عمومی های این نهادها را سخت تر می کند.

همچنین مسئله ساده کردن علم و کنش علمی کار سنگینی در این عرصه است که هم مخاطبان رسانه ای، دست اندرکاران و نخبگان علمی و هم در سطوحی از مخاطبان مردم هستند و روابط عمومی ها در حوزه های علمی و ترویج علم وظیفه ساده سازی و اعتمادسازی دارند.

خلق روایت در برنامه های کلان از استراتژی های روابط عمومی نهادهای علمی این استاد حوزه ارتباطات اظهار داشت: مسئولیت هایی که روابط عمومی مراکز علمی و پژوهشی دارند در سطح اول و کلی؛ برنامه ریزی به کار جدیدی است که دنبال اجرای آن هستند و کار جدید ضرورت پرداختن به خلق یک روایت و انگاره در برنامه کلان را دارد.

اگر اولویت ما توسعه علمی یا فناوری یا جلب مشارکت عمومی و بومی کردن است، باید این روایت طراحی شود.

سطح دوم، سطح عملکردی است که مهمترین عامل آن اثربخشی است و داشتن ارتباط خوب و موثر می باشد به گونه ای که اگر مخاطبان بتوانند مشارکت داشته باشند ما موفق هستیم.

در سطح سوم که سطح سازمان است روابط عمومی ها باید بتوانند در یک گفت و شنود سازمانی رابطه خود را با سازمان هم از نظر سیاستگذاری و هم اجرایی و مالی دنبال کنند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی افزود: روابط عمومی زمانی موثر است که مورد اعتماد سازمان باشد و سازمان هم به روابط عمومی اعتماد کند.

در سطح بعدی که سطح اجتماعی است متخصصان و کارشناسان روابط عمومی باید بتوانند به لحاظ اخلاقی، تعهد به جامعه و آشنایی با زبان جامعه به آن نزدیک شوند که فناوری در این امر بسیار کمک کننده است.

ضرورت ارتقای مهارت گفتگو و پیش درآمدهای آن دکتر خانیکی در پایان اظهار داشت: در روزنامه نگاری علم دست اندرکاران نهادهای علمی باید در دو مقوله استراتژیک و راهبردی و هم مقوله کارکردی و تاکتیکی کار خود را به سطح گفتگو ارتقاء دهند و در این گفتگو هفت ضرورت و پیش نیاز تعریف می شود که اولین مورد آن قدرت شناخت تغییر است.

چرا که در جهان متغیری به سر می بریم، قدرت شناخت محیط، قدرت ساده کردن و عمومیت بخشیدن به پیام ها، بالابردن قدرت اعتمادسازی، شبکه سازی، قدرت حرفه ای شدن و در نهایت گفتگو را باید به عنوان یک مهارت و فصل مشترک دنبال کنیم.

توسعه فعالیت ها مبتنی بر نیاز مخاطبان در شبکه های اجتماعی دکتر ندا شفیعی سرپرست اداره کل روابط عمومی وزارت علوم تحقیقات و فناوری نیز در این دوره آموزشی با بیان اهمیت جایگاه روابط عمومی ها و ضرورت پرداختن به موضوعات مطرح شده در زمینه روزنامه نگاری علم، اظهار داشت: مدیران و دست اندرکاران روابط عمومی باید همه تلاش و اهتمام خود را در بهره بردن از موارد مطرح شده به کار گیرند و نتایج آن را نیز در بهره وری سازمانی ملاحظه کنند.

وی همچنین با اشاره به سرعت تحولات عصر امروز، گفت: همگام حرکت کردن در راستای تحولات اتفاق افتاده از موفقیت های روابط عمومی ها است و این مهم در درجه اول باید در روابط عمومی های نهادهای علمی رایج باشد.

چرا که مظهر رشد و پیشرفت یک جامعه از توسعه نهادهای علمی آن بیان می شود.

دکتر شفیعی در اولویت قرار دادن تعامل مشورتی با رسانه ها و حرکت در راستای نیازهای مخاطبان در فضای مجازی را نیز از منظر روزنامه نگاری علم بسیار مهم ارزیابی کرد و به تشریح اهمیت آن پرداخت.

بنابر اعلام اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه امام خمینی قزوین؛ سرپرست اداره کل روابط عمومی وزارت علوم خاطرنشان کرد: روابط عمومی ها باید ضمن حرفه ای گرایی و فعالیت مبتنی بر تخصص در این حوزه، باید رواج دهنده اخلاق، احترام و تعامل در درون و برون سازمان ها و نهادهای متبوع باشند و این ویژگی همواره آنان را شاخص و ممتاز نماید.

انتهای پیام 
کلید واژه ها: روابط عمومی - ترویج علم - دانشگاه - علمی - دانشگاه علامه طباطبایی - روابط - عمومی - پارک های علم و فناوری - دانشگاه ها - اخبار - علامه طباطبایی - دانشگاه علامه - روزنامه نگاری - کارگاه آموزشی - دانشگاه قزوین - علوم ارتباطات - کارگاه - آموزشی - پژوهشی - عضو هیات علمی - چالش - علم و فناوری - هادی خانیکی - اخبار علمی - کارشناسان - هیات علمی - طباطبایی - ارتباطات - پاسخگویی - زبان

آخرین اخبار سرویس:
بررسی «نانوفناوری، مبانی و کاربردها»

کرونا، مصیبت جهل و غرور!

نامریی شدن انسان به واقعیت پیوست

کولبری با مدرک کارشناسی ارشد عمران

پرسپولیس آسیا را لرزاند/ تراکتور آرام پیش می رود/ امروز سخت ترین بازی استقلال است

اختلاف روحانی - نمکی در وضعیت هشدار/ دیپلماسی اورانیوم/ ارتش آمادگی خا را تا سر حد نیاز افزایش دهد

بیایید باکتری بخوریم

یخچال ایرانی، نوآوری ایرانی

چرخه سوخت هسته ای

ناسا پایین ترین دمای جهان را می آفریند

9 نکته درباره بچه ها که ممکن است ندانید

جلوگیری از سرطان با غذاهای سبز

گرمای لپ تاپ بر قدرت باروری اثری ندارد

مجموعه ی 6 جلدی گفت وگو درباره ی انرژی منتشر شد

فهرست

نقش کتابخانه های دیجیتال چندرسانه ای در پیشرفت آموزش

12 دستاورد «آموزشیار» برای مدیران دانشگاه/ دانشگاه آزاد اسلامی برای راهبری شبکه علمی ابزار کارآمد دارد

برنامه دانشگاه آزاد اسلامی اسلامشهر برای جذب دانشجوی بین الملل/ 4 مدرسه عالی مهارتی راه اندازی می شود

پذیرش سطح سه رشته بررسی فرقه انحرافی در موسسه خاتم النبیین

غذا های فضایی

اعطای بورسیه تحصیلی شهریار به دانشجویان ممتاز بین المللی دانشگاه تبریز

سلفی بیژن بنفشه خواه به همراه دختر و پسرش + عکس

تلسکوپ فضایی که می تواند نشانه های حیات فرازمینی را در کمتر از 60 ساعت شناسایی کند

مسئله بیکاری فارغ التحصیلان لزوما ناشی از آموزش عالی نیست

فضانوردان ایستگاه فضایی به زمین رسیدند

اخبار 20 علمی و فرهنگی شبکه 4 سیما؛ 28 فروردین

توضیح آموزش و پرورش خوزستان درخصوص یک خبر

سرپرست جدید پارک علم و فناوری آذربایجان غربی منصوب شد

سرپرست جدید پارک علم و فناوری آذربایجان غربی منصوب شد

دوره «آشنایی با توحید قرآن» برگزار می شود

نتایج اولیه آزمون دکتری فردا اعلام می شود

اخبار کوتاه استان قزوین در 28 فروردین + فیلم

با مهمترین مراحل پروپوزال نویسی آشنا شوید

قطعات مکانیکی و الکترونیکی ایران ساخت نیاز صنایع پالایشگاهی و نیروگاهی را تامین کرد

امکان تبدیل وضعیت اعضای هیات علمی پیمانی پیام نور فراهم شد

شرط وزیر برای آموزش حضوری در سال آینده

دوره های تخصصی ورزشی در دانشگاه آزاد قم برگزار می شود

شناسایی حیات فرازمینی در کمتر از 60 ساعت

تشریح نحوه برگزاری کلاس های آموزشی آنلاین دانشگاه آزاد خرم آباد

دانشگاه شریف امریه برای فعالیت های پژوهشی می پذیرد

مسئول جدید بسیج دانشجویی دانشگاه محقق اردبیلی معرفی شد

کرو دراگون این هفته راهی ایستگاه فضایی می شود / اولین پرتاب سرنشین دار موشک فالکون

رتبه آموزشی دانشگاه سیستان و بلوچستان به جایگاه 26 کشوری رسید

انعقاد تفاهم نامه دانشگاه آزاد اسلامی و مرکز آموزش فنی و حرفه ای برخوار

اجرای طرح ارتقای آشپزخانه ها و خوابگاه های دانشجویی در سال 1400

کرو دراگون آخر هفته به ایستگاه فضایی می رود

دانشگاه شریف تعدادی نیروی امریه جذب می کند

مرگ مشکوک یک دانشجو، پس از دریافت واکسن کرونا

روسای هیأت داوران رقابت کرسی های آزاداندیشی دانشگاه آزاد انتخاب شدند

رییس مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران معرفی شد

ابقا رییس پژوهشگاه رویان جهاد دانشگاهی در سمت خود

کلید اولیه و نهایی سوالات آزمون ارشد پزشکی چه زمانی منتشر می شود؟

آخرین مهلت پذیرش بدون کنکور دکتری دانشگاه خواجه نصیر اعلام شد

تهدیدهای آموزش مجازی چگونه به فرصت تبدیل می شوند؟/ راهکارهای ارتقای کیفیت آموزش

وزارت ارتباطات فراخوان امریه سربازی در خراسان شمالی را منتشر کرد

سقف سنوات مجاز تحصیل برای دانشجویان شهید بهشتی اعلام شد

برگزاری دوره تدبر در قرآن به میزبانی دانشگاه فرهنگیان خوزستان

دفاع اولین دانشجوی مقطع دکتری رشته مهندسی پلاسما

راهنمای کامل انتخاب اس پی اف کرم ضد آفتاب

کمیسیون معاملات در سراهای نوآوری دانشگاه آزاد اسلامی تشکیل می شود

آغاز ثبت نام آزمون دکترا و کارشناسی ارشد دانشگاه ادیان و مذاهب + لینک

تمدید جشنواره رویش مرکز رشد واحدهای فناور اهر تا 24 اردیبهشت

مهندسان برای ماموریت های فضایی یخچال مخصوص می سازند

نشست خبری فرمانده هوانیروز ارتش

نحوه ارزشیابی دروس نظری نیمسال دوم دانشگاه پیام نور

تاسیس کانون مهندسی جوشکاری و آزمایش های غیر مخرب در دانشگاه آزاد کرج

بررسی تداخلات دارویی بین آنتی بیوتیک ها و باکتری ها به کمک لیزر میکرونانو

دانشگاه شریف موفق به در بومی سازی قرص شعله پوش باتری خودرو شد

روسای هیأت داوران رقابت کرسی های آزاداندیشی دانشگاه آزاد انتخاب شدند

ترازوی آشپزخانه چی بخریم؟

اهدای 427 عنوان کتاب و ماکت معماری توسط عضو هیات علمی دانشگاه تهران به دانشگاه مازندران

سرپرست معاونت فرهنگی، اجتماعی و دانشجویی دانشگاه مازندران ازسراهای دانشجویی دانشگاه بازدید کرد

ساعت کلاس های درسی دانشگاه بیرجند تغییر کرد

توزیع 400 بسته ماده ضدعفونی کننده بین 3 قشر پرخطر

باشگاه پژوهشگران جوان دانشگاه آزاد اسلامی لامرد برتر کشوری شد

تأثیر منفی کاهش آموزش عملی بر کیفیت فراگیری دانشجویان/ سرای نوآوری صنایع تبدیلی راه اندازی می شود

زمان ثبت نام در سیزدهمین المپیاد علمی اعلام شد

فضانوردان ایستگاه فضایی به زمین رسیدند

بهره مندی بیش از 45 هزار دانش آموز و دانشجو از حمایت کمیته امداد هرمزگان

روسای هیئت داوران رویداد ملی رقابت تیم های دانشجویی در کرسی های آزاداندیشی منصوب شدند

بهره برداری از دستگاه الکترونی روبشی در دانشگاه شهید چمران اهواز

حمایت از دانشجویان در رویداد ملی ره نشان

سمینار بررسی سلول های خورشیدی پروسکایتی برگزار می شود

فراخوان ارائه محصولات فناورانه در بخش تجربه فناوری نمایشگاه اینوتکس

مسابقه «قرآن، کتاب مقاومت» برگزار می شود

تاکید رییس دانشگاه علوم پزشکی به قرنطینه معکوس

نتایج اولیه کنکور دکتری 1400 فردا اعلام می شود / اعلام نتایج نهایی پایان اردیبهشت ماه

آخرین مهلت ثبت نمرات معرفی به استاد در دانشگاه خوارزمی

تاثیر کرونا بر سبک زندگی مردم

برگزاری مرحله کشوری کرسی های آزاداندیشی به صورت مجازی و حضوری

چالش های کرونایی ترویج فناوری نانو را متوقف نکرد / مشارکت 29 هزار دانش آموز و معلم در رویداد های نانویی

نتایج اولیه آزمون دکتری فردا اعلام می شود/اعلام جزییات انتخاب رشته

دانشکده مهندسی سیستم های هوشمند و علوم داده در دانشگاه خلیج فارس افتتاح می شود

دانشگاه ها منشأ شکل گیری محصولات نوین هستند

دانشگاه ها منشأ شکل گیری محصولات نوین هستند

برگزاری دوره های تخصصی ورزشی در دانشگاه آزاد اسلامی واحد قم

دانشگاه مازندران در مقطع دکتری دانشجو می پذیرد

آغاز ثبت نام وام دستیاری دانشجویان علوم پزشکی

نتایج اولیه آزمون دوره دکتری فردا اعلام می شود/ آغاز انتخاب رشته از 30 فروردین ماه

کلهر، رییس هیات داوران گروه فرهنگی کرسی های آزاد اندیشی دانشگاه آزاد اسلامی شد

چالش های عمده اخبار علمی و ترویج علم در ایران

چالش های عمده اخبار علمی و ترویج علم در ایران