مطالب مرتبط:
بررسی نقاط مثبت و منفی اجماع اصلاح طلبان در گفت و گو با موسوی لاری
اگر اصلاح طلبان اجماع کنند برای انتخابات می آیم
انتقاد شدید رییس سازمان بسیج از دولت هاشمی و کارگزاران / قوامی: جهانگیری گفته اگر اصلاح طلبان اجماع کنند می آیم / زیباکلام: چرا باید در انتخابات دوباره شرکت کنیم؟
سلامتی: شاید نامه خاتمی تاثیری در وضعیت اصلاح طلبان بگذارد / قوامی: جهانگیری گفته اگر اصلاح طلبان اجماع کنند می آیم / زیباکلام: چرا باید در انتخابات دوباره شرکت کنیم؟
سلامتی: شاید نامه خاتمی تاثیری در وضعیت اصلاح طلبان بگذارد / قوامی: جهانگیری گفته اگر اصلاح طلبان اجماع کنند می آیم / زیباکلام: چرا باید در انتخابات دوباره شرکت کنیم؟ / مصباحی مقدم:قالیباف را نفی نمی کنیم، رییسی بیاید،از او حمایت می کنیم
-176 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 15 اسفند 1399 ساعت 04:202021-03-04سياسي

بررسی نقاط مثبت و منفی اجماع اصلاح طلبان در گفت و گو با موسوی لاری


نائب رییس سابق شورای سیاستگذاری اصلاح طلبان به نقد و دفاع این شورا در زمان حیاتش پرداخت.

 سید عبدالواحد موسوی لاری، عضو مجمع روحانیون مبارز، - نائب رییس سابق شورای سیاستگذاری اصلاح طلبان به نقد و دفاع این شورا در زمان حیاتش پرداخت.

 سید عبدالواحد موسوی لاری، عضو مجمع روحانیون مبارز، وزیر اسبق کشور در دوران اصلاحات و نائب رییس سابق شورای سیاستگذاری اصلاح طلبان در گفت و گو با ایسنا، به بازخوانی علت های موفقیت و شکست شورای سیاستگذاری اصلاح طلبان، واکاوی رفتار جریان اصلاحات در انتخابات 1398 و بیان پیش بینی اش از انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای شهر و روستا پرداخت.

قانون اساسی هنوز قدرت حل مشکلات را دارد وی در آغاز این گفت و گو با اشاره به تعریف ماهوی جریان اصلاحات در عرصه سیاست داخلی جمهوری اسلامی ایران، اظهار کرد: در ابتدا من تلقی خودم را از اصلاحات می گویم؛ اصلاحات یعنی جریانی که خود را در متن نظام تعریف می کند، خود را وابسته به نظام می داند و معتقد است که کمی ها و کاستی هایی که به مرور زمان به هر دلیلی در مشی عمومی کشور ایجاد شده را می شود با اهتمام درونی حل کرد.

جریان اصلاحات یعنی گروهی که می خواهند همواره در نظام و با مردم در صحنه حضور داشته باشند.

این منش و ویژگی اصلاح طلبان است.

وی ادامه داد: اصلاح طلبان معتقد هستند قانون اساسی ما هنوز قدرت حل مشکلات کشور را دارد؛ حتما همین قانون اساسی نیاز به تجدید نظر، بازنگری و شفاف تر شدن هم دارد.

مثلا اصل 99 قانون اساسی که شورای نگهبان این طور تفسیرش کرده نیاز دارد بار دیگر شفاف تر نوشته شود.

موسوی لاری خاطرنشان کرد: اصلاح طلبان می خواهند در صحنه حضور داشته باشند؛  موجودیت شان یعنی حضور در عرصه سیاسی.

در همه انتخابات ها تصمیم اصلاح طلبان بر حضور بوده است وی سپس گفت: چه برای انتخابات 1400 و چه برای انتخابات 1392 تصمیم اصلاح طلبان همواره بر حضور بوده است.

حتی اگر راهی برایشان بسته شد، اما هر زمان که تنها روزنه ای به رویشان باز شد، باز آمدند و حضور خود را ثبت کردند.

سال 1392 همین طور شد.

کاندیداهایی که فکر می کردند باید در صحنه می آمدند، نبودند، از کاندیداهایی که می شد حمایت کرد دو نفر باقی ماندند؛ آقای دکتر عارف که اصلاح طلب بود و آقای روحانی که معتدل بود.

اصلاح طلبان با یک محاسبه واقعا دقیق و با ارزیابی صحیح از آقای دکتر عارف خواهش کردند تا صحنه را به آقای روحانی واگذار کند.

ایشان هم پذیرفتند و  به نظر من یکی از زیبا ترین سیاست ورزیهای اصلاح طلبانه رقم خورد.

معلوم نیست که یخ قهر مردم با انتخابات آب شود یا خیر این فعال سیاسی در تشریح شرایط انتخابات پیش رو گفت: شرایط هزار و چهارصد با هزار و سیصد نود و هشت متفاوت است.

اگر از حالا دستگاه های مسئول به مردم نشان ندهند که این دو انتخابات با یکدیگر متفاوت هستند؛ معلوم نیست که یخ قهر مردم با انتخابات آب شود یا خیر.

اگر آب نشود فاصله مردم از حاکمیت زیاد می شود و این موضوعی خطرناک است.

پیش بینی گشایش داریم وی ادامه داد: پیش بینی من این است که فضای سیاسی 1400 با مقداری گشایش رو به رو خواهد بود.

به شکل 1398 با انتخابات رفتار نخواهند کرد؛ چرا که هم شرایط انتخابات ریاست جمهوری با انتخابات مجلس متفاوت است، هم جامعه سرخوردگی آن سال را باید پشت سربگذارد.

 مجموعه این موضوعات، حوادث بین المللی و مشکلات مردم اقتضا می کند حکومت راه سال 1398 را نرود.

اصلاح طلبان به دنبال مشارکت فعال در 1400 هستند این عضو مجمع روحانیون مبارز در پاسخ به این پرسش که جریان اصلاحات چه میزان آماده حضور در عرصه رقابت های انتخاباتی است؟ گفت: 50 درصد آماده گی در میان اصلاح طلبان وجود دارد.

یعنی آنها می خواهند مشارکت فعال داشته باشند؛ اما آیا شرایط حداقلی برای رقابت باقی خواهد ماند، یک موضوع دیگر است.

   وی افزود: در حال حاضر این جریان دو موضوع اصلی دارد.

یکی رابطه اش با مردم است؛ اینکه می تواند مجدد با مردم زبان مفاهمه پیدا کند؟ بحث دیگر هم این است که این جریان می تواند در میان خودش تشتت ها را کنار بگذارد و آهنگ واحدی داشته باشد و به یک کاندیدای واحد برسد یا مثل سال 1384 با چند کاندیدا روبه ر ومی شود؟ موسوی لاری ادامه داد: به نظر من اصلاحات در حل نکته دوم یعنی اجماع می تواند بر خودش مسلط باشد.

تجربه سال های اخیر نشان داده که آن ها دقیقه نود بالاخره می توانند باهم متحد شودند.

اما در مورد اینکه آیا می توانند زبان مفاهمه با مردم پیدا کنند، هنوز چیزی احساس نکردم.

لبه تیز قهر مردم متوجه جریان اصلاحات نیست وی در ارتباط با رابطه مردم و جریان اصلاحات نیز ابراز عقیده کرد: من یک برداشت شخصی دارم معتقد نیستم الان لبه تیز قهر مردم متوجه جریان اصلاحات است.

مردم از رفتار عمومی حاکمیت نسبت به سرنوشت جامعه گله مند هستند.

در معیشت و اقتصاد، در شنیده شدن صدایشان و در نوع نگاه به انتخابات مشکل دارند که این مشکلات به همه دست اندر کاران باز می گردد.

البته به صورت طبیعی گله هایی هم از اصلاحات دارند.

موسوی لاری ادامه داد: مردم گله دارند که گفتید عارف برود و روحانی را حمایت کنید، اما شرطی برای روحانی نگذاشتید تا خرش از پل گذشت و الان رییس دفترش می گوید پیروزی روحانی رای خودمان بوده است.

وی افزود: نظر سنجی ها را ببینید؛ رای روحانی 6  تا 8 درصد بود.

چه اتفاقی افتاد که ظرف ده روز رایش از آن میزان به 51 در صد رسید؟ علت جز فضا سازی و اجماع اصلاحات بر سر او بود؟ هاشمی و خاتمی و اصلاحات آمدند گفتند روحانی رای ما است.

بنابر این مردم حق دارند بگویند شما روحانی را آوردید اما میثاق نامه ای با او ندارید.

این موضوع مهم ترین ایرادی است که به اصلاح طلبان وارد می شود.

یا مردم به اصلاح طلبان می گویند شما هم نوع نگاهتان به مسائل، وقتی در درون حاکمیت هستید با زمانی که بیرون زمین بازی هستید متفاوت می شود.

این فعال سیاسی اصلاح طلب ادامه داد: مردم همچنین گله می کنند شما به شورای شهر رفتید و در مجلس فراکسیون امید را تشکیل دادید.

جمعیت فراکسیون امید از یک  سوم بیش تر بود.

با همین 100 نفر کارهای خوبی کردید، اما می توانستند خیلی سرنوشت ساز باشند.

مردم به اصلاحات می گویند در میزانی که مردم حمایت کردند، عمل نکردید.

این گله ها خوب است.

البته من معتقد هستم مقدورات جناح ها را هم باید در نظر گرفت.

مثلا همین 100 نفر یک سری کارهای خوب انجام دادند و یک سری موانع داشتند که هیچ وقت شفاف و علنی مطرحشان نکردند.

  جامعه به مسیری غیر از اصلاحات نرفته است این عضو مجمع روحانیون مبارز یادآور شد: برداشت من این نیست که جامعه ما به سمت مسیری غیر از مسیر اصلاحات واصلاح طلبان رفته باشد.

هرچند پاره ای از سیاست ها و رفتارهای قوای سه گانه به طور ناخواسته به تند شدن فضای جامعه ورشدرادیکالیسم واکنشی کمک می کند.

وی افزود: رادیکالیزم در ایران هزینه های زیادی داشته است.

جامعه ذهنیت مطلوبی از تند شدن فضا نمی تواند داشته باشد؛ مردم ما می دانند که نتیجه رفتارهای تندروانه و رادیکال توسعه مضاعف مشکلات ،نابودی منابع ملی، وسرمایه های اجتماعی را به دنبال دارد جامعه ما این شرایط را تجربه کرده است نه حکومت گران تندرو و رادیکال و نه واکنشهای تندرویانه و اعتراضات همراه با خشونت مطلوب اکثریت ملت نیست و جامعه دیگر به آن سمت نمی رود مگر خیلی تحت فشار بیش از حد باشد و فشارها افزایش پیدا کند.

موسوی لاری همچنین خاطرنشان کرد: مردم از آن طرف وضعیت موجود را هم قبول ندارند.

پس تنها راه باقی مانده پیش پای جامعه اصلاحات است.

مردم نه راه تند رادیکالیزم را می خواهند نه راه موجود را.

می گویند ما کشور مان و نظام مان را می خواهیم، اما نه آنگونه که امروز اداره می شود، بلکه باید اصلاحات در آن صورت بگیرد.

زبان مردم اصلاح طلبانه است واصلاح طلبان با این زبان آشنایی بیشتری دارند.

دیگر تمام است ماجرا شعار عامه مردم نیست وی افزود: فکر می کنم اگر زبان مفاهمه جبهه اصلاحات با مردم حفظ شده باشد، گله های مطرح شده قابل جبران می شود.

اگر 1392 روحانی را آوردند و با او در چارچوب صحبت نکردند، 1400 باید کاندیدای خودشان را بیاورند.

اگر در مجلس و شورای شهرها و روستاها اکثریت رای با اصلاح طلبان بود، اما موفق نبودند تلاش کنند موفق شودند.

دیگر تمام است ماجرا شعار عامه مردم نیست نمی گویم طرفدار ندارد و یا خواست مردم چیزی جز واپسگرایی یا راکالیسم نیست؛ معتقدم مردم ما نه این هستند ونه آن.

موسوی لاری در واکنش به برخی انتقادات از عملکرد هر دو جناح سیاسی کشور خاطرنشان کرد: حتما عده ای به این نتیجه رسیدند که امور کشور از دست اصلاح طلب و اصولگرا خارج شده است، اما بگویید چه کنیم؟ رادیکالیزم که جواب نمی دهد، وضعیت فعلی اداره کشور مطلوب نیست.

اپوزیسیون هم که از آن طرف دنیا سر در آخور بیگانه دارد و هر روز فقط در شبکه های اجتماعی کاری جز نفرت پراکنی نمی کند؛ بعض بی ازآن ها هشت سال در کنار صدام بودند و چهار سال در کنار ترامپ.

کسی که در کنار صدام و ترامپ بوده چه جایگاهی میان مردم دارد؟ تنها رویکرد و مسیر باقی مانده اصلاحات است یعنی رفع مشکلات از درون با نگاه واقعی.

از اصلاحات نا امید نیستم  وزیر کشور دولت اصلاحات در ادامه با تاکید بر اینکه از جریان اصلاحات ناامید نشده ام، گفت: ما اصلاح طلبی را از جریان اصلاحات جدا می دانیم.

ممکن است مردم از من اصلاح طلب گله کنند، حتی ممکن است بگویند دفعه دیگر به فلانی که دو میلیون در مجلس رای دادیم، دیگر رای نمی دهیم.

این گله ها به معنای اینکه مشی اصلاح طلبی را قبول نداریم  نیست.

من از اصلاحات مایوس نیستم  گرچه ممکن است بگویم با فلان اصلاح طلب مشکل دارم.

مشکل جسمی علت استعفا از شورایعالی سیاستگذاری اصلاح طلبان موسوی لاری در ارتباط با علت استعفایش از شورایعالی سیاستگذاری اصلاح طلبان نیز توضیح داد و اعلام کرد: من در این باره در متن استعفانامه توضیحاتی دادم.

واقعا از لحاظ جسمی مشکل پیدا کرده بودم و دکترها گفتند از استرس باید دور باشم.

احساس می کردم تحلیل رفته ام.

برای جلسات حضوری شورا ساعت ها باید در ماشین می ماندم و همین موضوع برای سلامتی ام خوب نبود.

ضمن اینکه بارها به برخی مسایل مرتبط با شورا نقد داشتم.

وی افزود: من می گفتم هر تجربه بشری بعد از مدتی باید در خودش بازخوانی شود.

من احساس می کردم در جمع ما که جمعی مرکب از اشخاص حقیقی و حقوقی بود حقیقی ها اکثرا به جلسه نمی آمدند.

حقوقی ها که می آمدند به نمایندگی از حزب سخن نمی گفتند؛ مثلا حزب کارگزان نماینده ای را معرفی می کرد؛ این آقا یک بار نمی گفت شورای مرکزی حزب یا دفتر سیاسی حزب ما پیشنهادی داده است.

من بارها در جلسات گفتم درست نیست شما حقوقی ها فقط به عنوان شخص حقیقی در این تشکیلات حضور داشته باشید.

وی ادامه داد: مثلا دولت تصمیم گرفت یارانه ها را لغو کند و ارز را به کالاهایی که مد نظرشان است تخصیص بدهد.

احزاب ما که می خواهند در مدیریت کشور نقش داشته باشند کارگروهی برای پیشنهاد به شورای سیاستگذاری در باره این موضوعات نداشتند.

من از این وضع گله داشتم و می گفتم این نمایندگان باید زبان احزاب باشند نه این که خودشان مشخصا عضو تشکیلات به نظر بیایند.

عملا شورا به یک حزب بدل شده بود.

الان هم می گویم این مشکلات باید برطرف شود.

اگر در این نهاد اجماع ساز این مشکلات ادامه پیدا کند وضع همانی می شود که در شورایعالی بود.

این فعال سیاسی اصلاح طلب در ادامع تاکید کرد:  احساس می کردم در جمع ما که ترکیبی از شخصیت های حقیقی و حقوقی بود؛ حضور برای خیلی از حقیقی ها مهم نبود، لذا در جلسات حضور نداشتند.

وضعیت حقوقی ها را هم که گفتم به نمایندگی از حزب اظهار نظر نمی کردند.

شورایعالی سیاستگذاری اصلاح طلبان در تصمیمات کلانش موفق بود وی در بخش دیگری از این گفت و گو اظهار کرد: من بر خلاف نظر دوستانی که معمولا از بیرون به مسائل نگاه می کنند و به تعبیر عامیه کنار گود می نشیند و می گویند لنگش کن می گویم شورایعالی در تصمیمات کلانش موفق بود.

ما در انتخابات 1392 ظرف مدت سه روز بازی باخته را به بازی برده شده تبدیل کردیم.

آن انتخابات برای خودش رکورد است.

ما در آن زمان اصلا تصوری از رد صلاحیت آیت الله هاشمی نداشتیم.

او ستون نظام بود.

وقتی رد صلاحیت شد پتکی بر سر تمام جریان تحول خواه خورد، اما جریان اصلاحات با تدبیر و منطق خود را جمع کرد و شکست صد در صدی را به پیروزی صد در صدی تبدیل کرد و توانست در این شرایط روحانی را رییس جمهور کند.

وی یادآور شد: این اتفاق در مجلس دهم هم افتاد.

رد صلاحیت ها اتفاق افتاد، اما از همان افراد موجود لیست پیروز را بیرون دادیم.

همان شورای شهر که به ترکیب 21 نفره اش اعتراض می شود هم پیروزی بود.

اگر به شما بگویند از بین 100 نفر که این 21 نفر هم در آن هستند، بهترین ها را انتخاب کنید، یقین دارم با توجه به شاخصه ها اکثریت همین 21 نفر در لیست خود شما قرار می گیرند.

مثلا مسجد جامعی چهره فرهنگی است که از پس کارهای شورا بر می آید یا افرادی مثل رسولی و میرلوحی که استاندار و معاون وزیر و فعال سیاسی بودند گزینه های خوبی بودند.

خانم هایی که در شورا هستند هم فعالین مناسبی برای امورات شورا بودند.

این فعال سیاسی اصلاح طلب گفت: من خودم می گویم شورای سیاستگذاری در تصمیمات کلانش نا موفق نبوده است.

در انتخابات 1398 هم بهترین تصمیم را گرفت.

گفت نسبت به رد صلاحیت ها معترض هستیم، اکثر قریب به اتفاق کاندیدایمان رد صلاحیت شدند، بنابراین لیست نمی توانیم بدهیم؛ اما چون مشی ما اصلاح طلبانه است؛ ومعتقد به اصلاح از طریق صندوق های رای هستیم به احزاب گفته شد ائتلاف لیست ندارد، اما احزاب خودشان می دانند که لیست بدهند یا نه.

به هیچ حزبی نگفتند حق ندارید لیست بدهید.

مشروح مذاکرات آخرین جلسه شورا که این تصمیم گرفته شد را ببیند؛ عینا گفته شد با رد صلاحیت 2هزار نفر کاندیدا نمی توانیم لیست بدهیم اما به همه استان ها ابلاغ می کنیم که اگر احزاب می توانند لیست بدهند یا حتی اگر یک کاندیدا دارند حمایتش کنند و مشارکت سیاسی را انجام دهند.

بعضی از احزاب خودشان خراب کردند موسوی لاری همچنین در انتقاد از عملکرد برخی احزاب در انتخابات 1398 گفت: بعضی از احزاب خودشان خراب کردند.

اول کارگزاران قرار بود چند نفر را معرفی کند، بعد وسوسه شدند یک لیست سی نفره دادند.

خب معلوم است در آن فضا کسی می گوید سی نفر کاندیدا دارم از دو حال خارج نیست؛ یا این هایی که هستند واقعا اصلاح طلب نیستند یا این افراد همه اصلاح طب هستند و احزاب دروغ می گفتند که کاندیدا نداریم.

لیست را نگاه می کردید می دیدید نهایت 8 نفرشان مشی اصلاح طلبی دارند؛ در آن انتخابات احزاب ما اشتباه کردند.

اصلاح طلبان خودشان را اصلاح می کنند وی ادامه داد: حالا برای یک اشتباه غیر راهبردی نمی شود گفت که نباید در انتخابات 1400 حضور داشته باشند.

خب اصلاح طلبان خودشان را اصلاح می کنند.

این فعال سیاسی اصلاح طلب درباره نهاد اجماع ساز اصلاح طلبان نیز ابراز عقیده کرد: خیلی از چهره های ملی نخواستند یا نتوانستند در این نهاد اجماع ساز حضور داشته باشند.

اما به طور کلی احزاب ما می دانند که باید در کنار هم قرار بگیرند.

چون موضوع ریاست جمهوری متفاوت است.

این ترکیب جدید می تواند به گزینه واحد برسد.

البته در انتخابات شورا ها ممکن است باز هم به مشکل بخوریم.

هم در زمان اجماع بر سر افراد و هم پیش تر از این موضوع در زمان مواجهه با هیئت نظارت که از نمایندگان فعلی مجلس تشکیل شده اند و ممکن است روند حذفی در پیش بگیرند.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا امکان ائتلاف اصلاحات با چهره های معتدل سیاسی وجود دارد یا خیر گفت: به نظر من تا اینجا اصلاح طلبان مصمم هستند در انتخابات 1400 با کاندیدای خودشان وارد عرصه رقابت بشوند.

تلقی من این است که اصلاح طلبان در این راهبرد مصمم هستند.

وی در واکنش به پرسش دیگری درباره تعهد چهره های میانه رو به اصلاح طلبان برای رعایت میثاق نامه آنان نیز خاطرنشان کرد: این موضوع بحث دیگری است؛ اگر اتفاقی بیافتد که شورای نگهبان همه نیروهای اصلاح طلب را تایید نکند، می شود درباره اش صحبت کرد.

در آن صورت در میان کاندیدها اگر شخصی باشد که آرمان های اصلاحات را تایید کند و میثاق نامه ای باشد که آرمان ها و اهداف اصلاح طلبی در آینده گم نشود می شود در موردش فکر کرد، اما این موضوع هم یک بحث جداگانه است و هم شرایط ویژه ای می طلبد که من تردید دارم به آن شرایط برسیم.

  انتهای پیام
کلید واژه ها: شورای سیاستگذاری اصلاح طلبان - شورای سیاستگذاری - اصلاح طلبان - اصلاح - سیاستگذاری - موسوی لاری - اصلاحات - شورا - نائب رییس - جریان اصلاحات - مجمع روحانیون - سیاست - گفت و گو - انتخابات ریاست جمهوری - شورای - روحانیون - انتخابات - موسوی - وزیر اسبق کشور - جمهوری اسلامی - لاری - رییس - جمهوری - ریاست جمهوری - شوراهای شهر - قانون اساسی - سیاست داخلی - حل مشکلات - زمان - دفاع

آخرین اخبار سرویس:
استخدام کارشناس حسابدار

استخدام فروشنده حضوری در گروه سولیکو (کاله) در یزد

استخدام مسئول دفتر و منشی در پترو اشکان کارون در تهران

استخدام بازاریاب و ویزیتور با مزایا در کهگیلویه و بویراحمد

سفیر ایران در بلاروس خواستار محکومیت اقدام رژیم صهیونیستی در نطنز شد

آژانس اتمی: بازرسان ما به بازدید از نطنز پرداختند

رهبر معظم انقلاب: هدایت قرآن مربوط به همه گستره زندگی بشر است

بیانات مهم رهبر انقلاب درباره یک اشتباه در رتبه اقتصادی ایران / از کسانی که به من تذکر دادند متشکرم

بهشت گمشده از بیانات رهبر انقلاب منتشر شد

کرونا غیرقابل پیش بینی است/ همه واکسن ها تاثیر خاص خود را دارند

محفل انس با قرآن کریم در اولین روز ماه مبارک رمضان

روحانی بر ضرورت تداوم همکاری های منطقه ای تهران - آنکارا تاکید کرد

مذاکرات نباید فرسایشی شود/ آمریکا نمی خواهد حرف حق را قبول کند

مهدی هاشمی آزاد شد؟!

بیاینات مهم رهبر انقلاب درباره یک اشتباه در رتبه اقتصادی ایران / از کسانی که به من تذکر دادند متشکرم

مذاکرات نباید فرسایشی شود/ آمریکا نمی خواهد حرف حق را قبول کنند

قرآن خود را از چالش های سیاسی کنار نمی کشد/ مسئولان باید به گفته متخصصان بهداشتی عمل کنند

54 داوطلب میاندوره ای مجلس خبرگان ثبت نام قطعی شدند

محفل انس با قرآن کریم با حضور رهبر انقلاب

نمازجمعه 27 فروردین در 2 شهر استان گلستان اقامه می شود

بازرسان آژانس از نطنز بازدید کردند

استخدام انباردار در کارا پارسیان یکصد و ده در تهران

استخدام کارشناس برنامه ریزی در لبنیات صباح پخش فجر گنبد در مازندران

استخدام کارشناس بهبود فرآیندها با حقوق ثابت ، بیمه و مزایا در اردبیل

استخدام نیروی خدماتی و تشریفاتی در شرکت والا درمان امیرکبیر در تهران

استخدام گرافیست در انتشارات افق در تهران

سند پارک موزه دفاع مقدس خراسان جنوبی تعیین تکلیف شود

تاکید بر ضرورت تداوم همکاری های منطقه ای

سازمان اوقاف و امورخیریه مسابقه قرآنی «بخوان» برگزاری می کند

رهبر انقلاب: چقدر غافلند کسانی که خیال می کنند قرآن به اقتصاد و حکومت کاری ندارد

چگونگی اختلاف بین زوجین توسط اختلال پارانویید

قرآن خود را از چالش های سیاسی کنار نمی کشد

عامری: گره زدن انتخابات با مذاکره خیانت نابخشودنی است

بررسی صحت و سقم برنامه های انتخاباتی کاندیدا ها در حوزه آموزش و پرورش/ آموزش و پرورش در صدر اولویت های دولت آینده باشد

رویترز: بازرسان آژانس از سایت غنی سازی نطنز بازدید کردند

استخدام مدرس زبان روسی در آموزشگاه زبان های خارجی ایران روس در تهران

آیین های رنگارنگ رمضان در کشور های مختلف/ لبنانی ها با شلیک توپ به استقبال رمضان می روند

سهامداران عدالت در سامانه سجام ثبت نام کنند

روحانی: نگران نباشید که مذاکرات به نتیجه برسد و در انتخابات به مشکل بخورید

رهبر انقلاب: قرآن برای همه ی بخش های زندگی انسان و جوامع بشری برنامه دارد

توضیحات سخنگوی قوه قضاییه درباره پرونده حسن رعیت و بابک زنجانی

بی عملی سازمان ملل و آژانس رژیم صهیونیستی را گستاخ تر کرده است

رهبر انقلاب: آمار اقتصادی برای 5سال پیش بود

رویترز: بازدید بازرسان آژانس از سایت غنی سازی نطنز

طرح ملی جزءخوانی قرآن در کهگیلویه و بویراحمد مجازی برگزار می شود  

دیدار فرماندار و جمعی از مسئولان با دو خانواده شهید و جانباز دفاع مقدس

استخدام مهندس برق آقا با حقوق ثابت و بیمه در تهران

نیازمند نیرو کار در کافه

فروشنده خانم .اقا نمایشگاه دفتر مرکزی کارخانه

استخدام نیرو برای کارخانه نوشمک وابمیوه وریشه

استخدام کارمند خانم

نشست هم افزایی فرماندهان نیروی دریایی ارتش و سپاه

رویترز: بازرسان آژانس از سایت غنی سازی نطنز بازدید کردند

افزایش ساخت و ساز غیرمجاز در کرج پیگیری شود

دوربین صدا و سیما رفتار قانون شکنان کرونایی را به تصویر کشد

اطلاعیه دوم احمدی نژاد در واکنش به ادعای فائزه هاشمی

آستان قدس رضوی باید پیشگام در تحقق شعار سال و پیشران تولید نیازهای کشور باشد

فتوای آیت الله مکارم درباره روزه دختران 9 ساله

مهدی هاشمی آزاد نشده است

راه اندازی کارخانه سامان کاشی بروجرد

روحانی: اینقدر نگران نباشید مذاکرات زود به نتیجه برسد و در انتخابات به مشکل بخورید

تشکیل کمیته پشتیبانی از تولید در وزارت کار

عطریان فر سه نامزد اصلاح طلبان در انتخابات را معرفی کرد

آیا اسراییل تهدید است یا فرصت؟!

توضیحات رهبر انقلاب درباره رتبه ی اقتصادی ایران

محفل انس با قرآن با حضور رهبر انقلاب

رهبر انقلاب اسلامی در محفل انس با قرآن: آماری که درباره رتبه اقتصادی ایران گفتم مربوط به 5 سال قبل بود

از اذان مؤذن زاده و نوای ربنا تا قطعه رمضان یوسف اسلام

آمادگی بانک رفاه این بانک برای تحقق شعار سال

رهبر انقلاب : آمار رشد اقتصادی که در نوروز بیان شد درست نبود

نشست هم افزایی فرماندهان نیروی دریایی ارتش و سپاه برگزار شد

از سفارش های اخلاقی تا نکته های کودکانه برای روزه داران

افتتاح مرکز اسلامی با حضور نمایندگان آمریکا و اروپا در صربستان

تراکم کاندیداهای اصولگرا ؛ رییسی تنها امید وحدت

54 داوطلب میاندوره ای مجلس خبرگان ثبت نام قطعی شدند

محسن رضایی: پیش از دو انفجار و ترور امسال، اسناد به کلی سری هسته ای ما را سرقت کردند

روحانی: هشت سال گذشته شاهد انقلاب ارتباطات در کشور بودیم

تمدید مهلت شرکت در مسابقه داستان نویسی «شهید حسن باقری»

برگزارکنندگان مراسمات پرخطر در این ایام مجرم هستند

باید در برجسته سازی ویژگی شهدا گام مؤثری برداشت

کرونا همچنان ادامه دارد!

افزایش ساخت و ساز غیرمجاز در کرج پیگیری شود

آژانس اتمی: بازرسان ما از تأسیسات نطنز بازدید کردند

رهبر انقلاب: چقدر غافلند کسانی که خیال می کنند قرآن به اقتصاد و حکومت کاری ندارد

سخنرانی رهبر انقلاب در محفل انس با قرآن کریم آغاز شد

چرا درد مسکن مهر را چاره نمی کنید؟

هشدار ایران به آژانس

اقدامات اساسی برای ایمن سازی نقاط رانشی محور اسپی اُ ،گلندرود در حال بررسی است

اطلاعیه دوم احمدی نژاد در واکنش به ادعای فائزه هاشمی

رهبر انقلاب: آماری که درباره رتبه اقتصادی ایران گفتم، مربوط به 5 سال قبل بود

بودجه فرهنگی استان بوشهر در شان تمدن دیرینه آن نیست

نامه کاظم غریب آبادی به مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی

وزیر بهداشت: سفر به ترکیه سبب گسترش ویروس انگلیسی در ایران شد / هفته پیش رو موج کرونا بسیار سهمگین تر می شود

مراسم انس با قرآن با حضور رهبر معظم انقلاب

رونمایی از سامانه حمایت از خانواده زندانیان با حضور سخنگوی قوه قضاییه

آخرین وضعیت آیت الله مکارم شیرازی

واکنش سفیر ایران در وین به حادثه نطنز: ایران به هرگونه تهدید یا عمل متخلفانه رژیم اسراییل قاطعانه پاسخ خواهد داد

اعلام ترکیب پاختاکور مقابل تراکتور

پیاده راه فرهنگی شهرداری رشت عامل مهم ایجاد ترافیک شهری است

آماری که درباره رتبه اقتصادی ایران گفتم مربوط به 5 سال قبل بود

بررسی نقاط مثبت و منفی اجماع اصلاح طلبان در گفت و گو با موسوی لاری

بررسی نقاط مثبت و منفی اجماع اصلاح طلبان در گفت و گو با موسوی لاری