مطالب مرتبط:
فرمانده کل ارتش: مجلس و دولت در تخصیص بودجه دفاعی کشور برنامه ریزی دقیقی داشته باشند
انتشار سند امنیتی موسوم به «راهنمای موقت راهبرد امنیتی ملی» دولت بایدن/ آمریکا برای رسیدگی به برنامه هسته ای ایران از دیپلماسی استفاده می کند
مجلس و دولت در تخصیص بودجه دفاعی کشور برنامه ریزی دقیقی داشته باشند
تکلیف مجلس برای ساماندهی نیروی انسانی و کارکنان دولت
تکلیف مجلس به دولت برای تامین مسکن ایثارگران
-200 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 14 اسفند 1399 ساعت 06:352021-03-04سياسي

همکاری دولت و مجلس برای حلّ اختلافات و پرهیز از دوصدایی در مسئله هسته ای


مسئله دوّم که بحث سیاسی است.

در مجلس قانونی را تصویب کردند، شنیدم امروز بین دولت و مجلس یعنی بین آن کاری که دولت کرده و آن برداشتی که مجلس دارد، - " مسئله دوّم که بحث سیاسی است.

در مجلس قانونی را تصویب کردند، شنیدم امروز بین دولت و مجلس یعنی بین آن کاری که دولت کرده و آن برداشتی که مجلس دارد، یک اختلاف نظری وجود دارد؛ این اختلاف نظر را باید حل کنند و نبایستی این اختلافاتِ این جوری را به حال خود رها کنند یا تشدید کنند و نشان دهنده ی دوصدایی باشد؛ نه، این ها قابل حل است و باید حل بکنند.

خبرگزاری میزان - بنا به اعلام پایگاه اطلاع رسانی KHAMENEI.

IR"، رهبر معظم انقلاب چهارم اسفندماه 1399 در دیدار اعضای مجلس خبرگان بیاناتی ایراد فرمودند که بازخوانی می شود.

بسم الله الرّحمن الرّحیم (1) الحمدلله ربّ العالمین و الصّلاه و السّلام علی سیّدنا محمّد و آله الطّاهرین سیّما بقیّه الله فی الارضین.

خیلی خوش آمدید آقایان محترم.

تقریباً بعد از یک سال تجدید عهد شد و آقایان را زیارت کردیم؛ منتها دوست میداشتیم که در یک شرایط بهتری دوستان را میدیدیم، از نزدیک با آن ها صحبت میکردیم که متأسّفانه شرایط کنونی آن را ایجاب نمیکند.

ولادت مولای متّقیان امیرمؤمنان (سلام الله و صلوات الله علیه) را تبریک عرض میکنیم -که یکی دو روز دیگر است- و همچنین ولادت مبارک و ذی جود حضرت جوادالائمّه (علیه آلاف الصّلاه و السّلام) را هم تبریک عرض میکنیم.

در این فاصله برادران خوبی، دوستان عزیزی، شخصیّت های برجسته ای از این مجلس از دنیا رفتند، برایشان طلب آمرزش میکنیم.

البتّه یک فهرستی به من دادند از همه ی درگذشتگان دوره ی پنجم که من دیگر وقت را نمیگذرانم، آقای رییسی هم آن را فرمودند.

خداوند ان شاءالله درجاتشان را عالی کند و جزای خیر به آن ها بدهد و ما را موفّق بدارد که قدر این چهره های برجسته ی علمی و عملی خودمان را بیشتر بدانیم.

بنده دو مطلب را آماده کرده ام که عرض بکنم: یک مطلب در مورد یک نیاز فکری جامعه است که حالا شرح خواهم داد، متناسب با این جلسه -به مناسبت حضور علما و فضلا و [مانند]این ها و مخاطب آن هم در واقع حوزه های علمیّه و فضلای حوزه و دانشگاه و مانند این ها هستند- یک مطلب هم یک مطلب سیاسی بین المللی است که آن را هم عرض میکنم.

لزوم کشاندن مفاهیم ارزشی و معرفتی اسلامی به عرصه ی عملدر مطلب اوّل، یکی از نیاز هایی که مورد ابتلاء همه ی جوامع اسلامی و همه ی کشور های اسلامی است و به آن نیاز دارند و بخصوص کشور عزیز ما که بحمدالله با نظام اسلامی اداره میشود به آن نیاز دارد، عبارت است از اینکه ما مفاهیم اسلامی را به مرحله ی عمل و به عرصه ی عمل بکشانیم.

منظومه ی معرفتی و ارزشی اسلام یک مجموعه ی مفاهیمی است که آوردن این مفاهیم به میان مردم و آن ها را به مرحله و منصّه ی عمل درآوردن، یک کار بسیار بزرگ و مهمّی است که ما هر جا این کار را نسبت به هر یک از این مفاهیمی که حالا بعد اجمالاً عرض خواهم کرد انجام دادیم، برای ملّت و کشور و برای آبروی اسلام و جمهوری اسلامی ارزشمند بود؛ و هر جا غفلت کردیم، محروم ماندیم.

در واقع عرض بنده این است که عناوین و مفاهیم معرفتی اسلام جنبه ی عملیّاتی و ترجمه ی عملیّاتی پیدا کند و عمل به آن ها ممکن و رایج بشود که این به خودیِ خود نمیشود و احتیاج به تلاش دارد.

حالا من دو سه مثال در این زمینه عرض میکنم.

ایجاد نهضت کمک مؤمنانه با گسترش مفهوم مواسات در عرصه ی عملمثلاً فرض بفرمایید در همین قضیّه ی اخیر کرونا؛ مفهوم مواسات یک مفهوم کلیدی است در مجموعه و منظومه ی ارزشی و معرفتی اسلام، که این مفهوم با یک قدری تبیین در جامعه، یک نهضت در همین ایّام به وجود آورد: نهضت کمک مؤمنانه؛ و یک کار بزرگ انجام گرفت؛ یعنی مردم مواسات را از جایگاه یک مفهوم معتبر و مثلاً ارزشمند شرعی که همه قبول داشتند، آوردند به مرحله ی عمل، و شما دیدید در سرتاسر کشور چقدر کار انجام گرفت، چقدر ارزش خلق شد با کار هایی که جوان ها کردند، مردم کردند، گروه ها کردند، دستگاه های دولتی کردند، دستگاه های نهادیِ انقلابی انجام دادند؛ یک حرکتی راه افتاد، یک نهضتی انجام گرفت، گره هایی را باز کرد، کار هایی را راه انداخت.

یعنی مفهوم مواسات این کشش را داشت، این ظرفیّت را داشت که این جور تأثیر بگذارد و جامعه را تحت تأثیر قرار بدهد.

تبدیل و رواج مفاهیم ارزشی به عمل توسّط امام (ره)یا برویم جلوتر؛ این مفاهیم مهمّی که امام (رضوان الله علیه) از آن ها استفاده کردند مثل مفهوم توکّل، مفهوم تکلیف، مفهوم ایثار -این ها همه مفاهیم شرعی است دیگر- تا مفهوم شهادت، مفهوم جهاد؛ این ها مطرح شدند و با حضور امام و با تحرّک امام و با تبیین امام و با خواست امام که مؤیَّد به اراده ی الهی بود، وارد عمل زندگی مردم شد؛ نتیجه این شد که ما مثلاً در هشت سال، یک جنگ در واقع بین المللی را توانستیم بر مخالفینمان پیروز بشویم؛ که این حرکت عظیم مردم در میدان جنگ ناشی از این مفاهیم بود؛ این مفاهیم را امام در بین مردم رایج کرد و این ها را از جایگاه مفهومی که همین طور در قرآن و در حدیث و مانند این ها میخواندیم و میگفتیم، امّا در عمل حضور نداشت، آورد در [عرصه ی]عمل؛ یکی این.

تأثیر تبدیل مفاهیم ارزشی و معرفتی به عمل در زندگییک مثال دیگری که از این ها به نظر من مهم تر است، این آیه ی شریفه ی ماٰ اَرسَلنا مِن رَسولٍ اِلّا لِیُطاعَ بِاِذنِ الله (2) است؛ اصلاً ارسال رسل برای این است که مورد اطاعت قرار بگیرند؛ این اطاعت، مطلق است یعنی در همه ی امور زندگی؛ که معنای مستفاد از آیه این است که زندگی مردم -چه زندگی شخصی خصوصی، چه زندگی عمومی- باید به وسیله ی دین اداره بشود.

حالا البتّه بعضی این را ممکن است فقط منحصر کنند به مسائل شخصی، [مثل]نماز و روزه و مانند اینها؛ این جور نیست؛ اوّلاً به دلیل خود اطلاق این آیه، ثانیاً به دلیل آیات دیگر، [مثل]اینکه میفرماید: وَ کَاَیِّن مِن نَبِیٍّ قٰتَلَ مَعَه رِبِّیّونَ کَثیر؛ (3) خب این قتال با ربّیون کثیر که کار شخصی نیست؛ کار اجتماعی است، کار عمومی است، کار حکومتی است.

پس این آیه یک مستفاد این جوری دارد؛ امام این معنا را آوردند به میدان عمل؛ از آیه ی شریفه ی: اِنَّماٰ اَعِظُکُم بِواحِدَهٍ اَن تَقوموا لِله مَثنیٰ وَ فُرادیٰ (4) استفاده کردند برای این معنا، نه اینکه اَن تَقوموا لِله مَثنیٰ وَ فُرادیٰ تا بروید نماز بخوانید؛ نه، تا حکومت درست کنید، تا نظام اسلامی درست کنید.

امام از این استفاده کرد، یک نهضت راه انداخت در سال 41، بعد در طول زمان، متفکّرین، علاقه مندان، ارادتمندان، شاگردان امام و در رأس همه خود امام، این فکر را تغذیه کردند تا منتهی شد به وجود انقلاب، پدید آمدن انقلاب و پیروزی انقلاب و تشکیل نظام برآمده از انقلاب.

یعنی ببینید، مفاهیم قرآنی و اسلامی، مفاهیم معرفتی اسلام، این جور میتواند در زندگی تأثیر ببخشد وقتی که وارد میدان عمل شد.

خب، این یک نمونه ای است از تأثیر معجزه آسای این ساز و کار و این حرکت، که حالا این حرکت چگونه انجام بگیرد، خودش یک بحث دیگری است.

نیاز حکومت اسلامی به ابزار های مناسب از منظومه ی معرفتی اسلامخب حالا نظام اسلامی تشکیل شد.

آنچه ما میخواهیم عرض بکنیم این است: نظام اسلامی که تشکیل شد، آرمان هایی را مطرح کرد که خود این آرمان ها هم مربوط به اسلام بود و از قرآن گرفته شده بود.

این ها قبل از تشکیل نظام اسلامی به صورت یک آرزو گفته میشد، یا ممکن بود به صورت آرزوی دست نیافتنی در ذهن کسی بیاید، مثل قیام به قسط مثلاً، مثل عدم تحمّل ظلم -انظلام- (5) مثل عدم استکبار، عدم ظلم، نبود ظلم، یا حیات طیّبه، تعالیِ اخلاقی انسان، رواج فضایل و از این قبیل آرمان ها -این ها آرمان های اسلامی است؛ این ها آرمان هایی است که جمهوری اسلامی مطرح کرده- [امّا]چیز هایی نبود که در مرحله ی عمل بتواند مورد توجّه قرار بگیرد.

خب برای رسیدن به این آرمان ها ابزار هایی لازم است.

آن ابزار ها هم که ما را به آن آرمان ها برساند، باز در خود منظومه ی معرفتیِ اسلام بلاشک وجود دارد؛ چون امکان ندارد که مقصد را به ما بگویند و ما را تحریض (6) کنند به رسیدن به آن مقصد، امّا راه را جلوی پای ما نگذارند؛ چنین چیزی امکان ندارد؛ بنابراین راهش هم در کتاب و سنّت هست.

حالا نظام اسلامی میخواهد به این آرمان ها برسد، [لذا]بایستی این وسایل و ابزار های رسیدن را که جزو مفاهیم معنوی و منظومه ی معرفتیِ اسلام است، جستجو کند، پیدا کند، این ها را عملیّاتی کند و راه بیفتد؛ یعنی در واقع این یک نرم افزار است برای سخت افزار حکومت اسلامی.

حکومت اسلامی را به عنوان سخت افزار در نظر بگیرید، اگر نرم افزار مناسب خودش را نداشته باشد، به هیچ کار نمیخورد.

نرم افزارش همین است که راه های رسیدن به آن آرمان ها مشخّص بشود و حرکت در این جهت ادامه پیدا کند.

لزوم به روز کردنِ تفکّر اسلامی به عنوان نرم افزار حکومت اسلامیخب حالا من امروز این را میخواهم عرض بکنم که نظام اسلامی به یک چنین نرم افزاری بنابراین احتیاج دارد.

هر چه نظام اسلامی گسترش پیدا میکند و دامنه ی فعّالیّت نظام اسلامی گسترده تر میشود و افزایش پیدا میکند و میدان های تازه ای در مقابل جمهوری اسلامی باز میشود و با چالش های جدیدی مواجه میشود -چالش هایی که قبلاً وجود نداشته؛ چون هر چه میگذرد، چالش های جدید، میدان های جدید، کار های جدید مطرح میشود برای نظام اسلامی- به همین تناسب احتیاج دارد که آن نرم افزار را، آن مجموعه ی معنوی را نو به نو تجدید حیات کند و به روز کند.

عرض من این است.

این، آن چیزی است که از فضلای صاحب نظر و متفکّر بِجِد باید مطالبه بشود و این کار باید انجام بگیرد.

اینکه میگوییم به روز کردنِ تفکّر اسلامی و آن را -یعنی منظومه ی معرفتی اسلام را- نو کردن و به روز کردن، معنایش به هیچ وجه دست کاری در آن منظومه ی معنوی نیست؛ نه، معنایش این است که یک حقایقی در کتاب و سنّت هست که ما تا وقتی احتیاج به آن ها پیدا نکنیم، متوجّه به آن ها نیستیم، متنبّه نیستیم؛ وقتی احتیاج پیدا کردیم، تنبّه پیدا میکنیم.

مثال های زیادی هست که من حالا اینجا چند مثال را [عرض میکنم].

نمونه هایی از دقّت نظر در مفاهیم و استخراج مضامین مورد نیازمثلاً فرض کنید نظام اسلامی با فشار های شرطی دشمن مواجه میشود؛ مراد ما از فشار شرطی این است که یک فشاری را وارد میکنند، مثلاً تحریم را، بعد میگویند این را برمیداریم به شرط اینکه فلان کار انجام بگیرد -این جور نیست که آدم را بکلّی مأیوس کنند؛ میگویند برمیداریم، امّا شرطش این است که این کار باید انجام بگیرد؛ این خب خیلی چیز خطرناکی است، خیلی چیز مهمّی است؛ این شرط ها ممکن است که شرط های بشدّت گمراه کننده و هلاک کننده ای باشد- در یک چنین وضعی انسان چه کار باید بکنند؟ اینجا انسان متوجّه میشود که علاج این، فَاستَقِم کَماٰ اُمِرتَ وَ مَن تابَ مَعَک (7) است؛ چون این مسئله، مسئله ی عمومی است، مسئله ی شخصی که نیست.

[مثلاً]در قرآن وجوب صبر، وجوب استقامت برای خود شخص [پیغمبر]هست؛ مخاطبِ وَ لِرَبِّکَ فَاصبِر (8) پیغمبر است و به مردم ربطی ندارد، امّا این [مورد]، ارتباط به مردم دارد: فَاستَقِم کَماٰ اُمِرتَ وَ مَن تابَ مَعَک؛ همه باید استقامت کنید، همه باید بِایستید؛ یعنی یک حرکت جمعیِ صبر و استقامت را از ما میخواهد.

پس فهمیدیم که در این قضایا باید این جوری عمل کرد: فَاستَقِم کَماٰ اُمِرت باید عمل کرد؛ یا وَتَواصَوا بِالصَّبر ؛ (9) تواصی به صبر، یکدیگر را وادار کردن به ایستادگی و مقاومت و تحمّل و پایداری.

خب وقتی یک چنین چیزی پیش می آید، برای ما آن مفهوم فَاستَقِم کَماٰ اُمِرتَ وَ مَن تابَ مَعَک کاملاً روشن میشود؛ قبل از این، خیلی مفهوم روشنی برای ما ندارد -که خب وَ مَن تابَ مَعَک یعنی مردم موظّفند که استقامت کنند- یک امر کلّی است، امّا وقتی یک چنین وضعی پیش می آید، انسان میفهمد که یعنی چه.

ما امروز با این مسئله مواجهیم؛ مردم ما دچار مشکلاتی هستند که بخشی از آن ها ناشی از فشار های دشمن است و ما میخواهیم مردم در مقابل این [مشکلات]استقامت کنند، بِایستند؛ این یک حرکت عظیم و مهمّی است که خب بحمدالله در کشور ما دارد انجام میگیرد.

یا فرض بفرمایید تا مادامی که جبهه ی مرکّب دشمن -جبهه ی شیطان که مرکّب از شیاطین مختلف است- در مقابل انسان قرار نگرفته و انسان از همه طرف محاصره نشده، معنای این آیه را درست نمیفهمد که وَلمّا رَءَا المُؤمِنونَ الاَحزابَ قالوا هٰذا ما وَعَدَنَا اللهُ وَ رَسولُه، وَ صَدَقَ اللهُ وَ رَسولُه وَ ما زادَهُم اِلّا ایمانًا وَ تَسلیمًا ؛ (10) یعنی وقتی که مواجه شدیم با یک چنین پدیده ای که پدیده ی سختی است، دستپاچه نشویم؛ یعنی نه خودت دستپاچه بشو، نه مردم دستپاچه بشوند؛ دستپاچه نشوید؛ هٰذا ما وَعَدَنَا اللهُ وَ رَسولُه؛ این چیزی است که قبلاً گفته بودند که اگر شما در راه حق حرکت کنید، منتظر باید باشید که وَکَذٰلِکَ جَعَلْنَا لِکُلِّ نَبِیٍّ عَدُوًّا شَیَاطِینَ الْإِنْسِ وَالْجِنِّ یُوحِی بَعْضُهُمْ إِلَیٰ بَعْضٍ زُخْرُفَ الْقَوْلِ غُرُورًا ؛ (11) [این چیزها]خلاف انتظارتان نباید باشد؛ این گفته شده بود، میدانستیم.

یعنی آن وقت و در آن شرایط این آیه درست خودش را مجسّم میکند، زنده میکند، در واقع راه زندگی را به ما نشان میدهد؛ و همین طور موارد دیگری.

مثلاً از جمله ی چیز هایی که خیلی ذهن بنده را مشغول میکند به عنوان یک مسئول، خطاب به حضرت یونس (سلام الله علیه) است که ایشان یک حرکتی انجام دادند که ناشی از یأس و خستگی بود یعنی قومشان به ایشان جواب ندادند؛ آن وقت خدای متعال به این پیغمبر که یک عمر هم در [بین]این جمعیّت زحمت کشیده بود و خستگی برای او معنا نداشت میفرماید: وَذَا النّونِ اِذ ذَهَبَ مُغاضِبًا فَظَنَّ اَن لَن نَقدِرَ عَلَیه؛ (12) خیال کرد ما به او سخت نخواهیم گرفت؛ نخیر، بر او سخت میگیریم؛ و سخت هم گرفت و آن مجازات کذایی برای جناب یونس به وجود آمد.

بنده غالباً وقتی که احساس بی عملی میکنم -چه در خودم، چه در دیگران، چه در مسئولین- به یاد این [آیه]می افتم که فَظَنَّ اَن لَن نَقدِرَ عَلَیه ؛ خیال میکنیم که این بی توجّهی، بی اهتمامی، بی عملی موجب واکنش تند از طرف حضرت باری تعالی (جلّ جلاله) نخواهد شد؛ چرا، خواهد شد؛ یعنی این معنا عملیّاتی میشود برای ما، عینی میشود و خودش را نشان میدهد.

لزوم گسترش عقبه ی فکری نظام اسلامی توسط متفکّرین با پرهیز از التقاط و تحجّرخلاصه هر چه نظام اسلامی گسترش پیدا کند و جلو برود، با مسائل جدید داخلی و بین المللی مواجه خواهد شد، با چالش های جدید مواجه خواهد شد، با وضعیّتهای جدید مواجه خواهد شد و این او را نیازمند میکند به اینکه عقبه ی فکریِ تغذیه کننده ی نظام هم گسترش پیدا کند.

آن عقبه ی فکری ای که نظام را دارد جلو میبرد و تغذیه میکند و از انحرافش جلوگیری میکند، باید تقویت بشود، باید مفاهیم جدید مطرح بشود.

عرض کردم این مفاهیم جدید از بیرون نمی آید، از داخل خود مفاهیم اسلامی است، از متن قرآن و سنّت است که مطرح میشود.

البتّه این کار -پیدا کردن مفاهیم جدید و بحث کردن درباره ی اینها- کار همه کس نیست؛ فضلا و متفکّرینی بایستی دنبال این کار بروند که با مبانی اسلامی کاملاً آشنا باشند، قرآن را با دقّت مطالعه کرده باشند و تلاوت کرده باشند، تدبّر کرده باشند و از جمود و تحجّر فکری دور باشند؛ چون از این طرف یک خطر این است که یک آدم بی صلاحیّت و نیمه سواد و التقاطی وارد استنباط های جدید از آیات الهی بشود، از آن طرف هم این خطر وجود دارد که یک آدم متحجّر که هنوز مسئله ی دخالت دین در زندگی اجتماعی و سیاست و حکومت برای او حل نشده بخواهد وارد بشود؛ نه، باید انسان های متفکّر، شخصیّت های برجسته [وارد کار بشوند].

این مسئله، مسئله ی اوّلی بود که خواستم عرض بکنم.

این بحث ظرفیّت زیادی دارد برای بررسی کردن، مطالعه کردن و در پیرامون آن حرف زدن و به نتایجی رسیدن.

همکاری دولت و مجلس برای حلّ اختلافات و پرهیز از دوصدایی در مسئله ی هسته ایمسئله ی دوّم که بحث سیاسی است و مختصراً عرض میکنم، مربوط به این مسئله ی هسته ای است.

خب در مجلس قانونی را تصویب کردند، دولت هم استقبال کرد و تا دیروز هم آن کار هایی که باید انجام بگیرند انجام دادند.

یک موعد هم فردا است که این را هم ان شاءالله انجام میدهند.

البتّه شنیدم امروز بین دولت و مجلس یعنی بین آن کاری که دولت کرده و آن برداشتی که مجلس دارد، یک اختلاف نظری وجود دارد؛ این اختلاف نظر را باید حل کنند و نبایستی این اختلافاتِ این جوری را به حال خود رها کنند یا تشدید کنند و نشان دهنده ی دوصدایی باشد؛ نه، این ها قابل حل است و باید حل بکنند.

بالاخره دولت خودش را موظّف میداند به اینکه قانون را عمل کند، قانون هم قانون خوبی است.

باید هم بدقّت عمل بشود؛ و دو طرف در این زمینه با هم همکاری کنند که این عمل بشود.

این حالا اصل مسئله ی قانون.

لزوم عمل کشور های اروپایی به تعهّدات برجامی و پرهیز از کاربرد ادبیّات مستکبرانهامّا طرف های مقابل، این چهار کشور -یعنی سه کشور اروپایی و آمریکا- در این حرف هایی که این روز ها میزنند و در بیانیّه ای که صادر کرده اند، ادبیّاتی که به کار برده اند ادبیّات مستکبرانه، از موضع بالا حرف زدن و طلبکارانه و غیر منصفانه است.

ادبیّات غلط و خطایی است که این ها دارند به کار میبرند.

مرتّب در مورد تعهّدات برجامیِ ایران بحث میکنند که چرا بعضی از این تعهّدات را لغو کردید و به رو نمی آورند که خود آن ها از روز اوّل به این تعهّدات اصلاً عمل نکردند؛ یعنی آن کسی که باید مورد عتاب و خطاب قرار بگیرد آن ها هستند.

جمهوری اسلامی تا مدّت طولانی ای به همه ی آنچه تعهّد کرده بود، بر اساس تعلیم اسلام که باید به تعهّدات عمل کرد، عمل کرد؛ بعد وقتی دید که آن ها این جوری عمل میکنند، آن یکی که خارج شد، دیگران هم با او همراهی کردند، فَانبِذ اِلَیهم عَلیٰ سَواٰء ؛ (13) این هم قرآن است، [میگوید]خب تو هم رها کن.

حالا در عین حال دولت محترم ما رها نکردند، [بلکه]بتدریج یک مقداری از تعهّدات را عمل نکردند که این ها قابل برگشت است؛ اگر آن ها به وظایفشان عمل بکنند، این ها هم قابل برگشت است.

آن وقت این ها هیچ این را مطرح نمیکنند، به رو نمی آورند، مرتّب همین طور راجع به مسائل ایران حرف میزنند، آن هم با ادبیّاتی از موضع استکبار؛ و بدانند -حالا بحث ما با آمریکا که بحث دیگری است- این سه کشور اروپایی هم بدانند که این جور مستکبرانه و متکبّرانه حرف زدن، بشدّت مورد نفرت ملّت ایران و مورد نفرت انقلاب است و این ها را از آنچه هستند، در افکار عمومی ما منفورتر میکند.

ممنوعیّت سلاح هسته ای بر اساس تعالیم اسلامی و غنی سازی بر اساس نیاز های کشورخب بعضی [یعنی]آن دلقک صهیونیست بین المللی هم که مرتّب حرف میزند که ما نمیگذاریم؛ شما چه کاره اید که نگذارید که ایران به سلاح هسته ای دست پیدا کند! ما اگر تصمیم داشتیم به سلاح هسته ای دست پیدا کنیم، شما و بزرگ تر از شما هم نمیتوانستید مانع بشوید.

ما تصمیم نداریم؛ این فکر اسلامی ما است؛ فکر اسلامی ما میگوید سلاحی که در [کاربرد]آن، غیر مسلّحین، غیر نظامی ها، و مردم عادّی تلف میشوند، این سلاح ممنوع است.

این سلاح ممنوع است؛ حالا هسته ای باشد یا شیمیایی باشد یا غیر اینها؛ این سلاح ممنوع است.

ما به خاطر نظر اسلام است که نخواستیم دنبال این سلاح برویم وَالّا اگر میخواستیم برویم شما ها کی هستید، چه کاره هستید که بتوانید جلوگیری کنید.

شما خودتان مراعات نمیکنید این ها را؛ آمریکا در یک روز 220 هزار نفر مردم عادّی را قتل عام کرد.

الان پنج سال است که در یمن مرتّباً هواپیما های تجهیزشده ی از طرف غربی ها می آیند مردم را، کوچه را، بازار را، مسجد را، بیمارستان را، مدرسه را بمباران میکنند، مردم عادّی را میکشند، مردم را محاصره ی آنچنانی میکنند؛ این کار آن ها است.

جمهوری اسلامی این ممشیٰ (14) و این روش را قبول ندارد لذا ما به سلاح هسته ای اصلاً فکر نمیکنیم؛ امّا کار های دیگر چرا.

حدّ غنی سازی ما هم بیست درصد نیست؛ ما اگر لازم باشد، برای مثلاً پیشران هسته ای یا مسائل دیگر، ممکن است که غنی سازی را به شصت درصد هم برسانیم؛ این کار ها چیز هایی است که هر چه احتیاج باشد آن را انجام میدهیم.

حالا یک قرارداد چندساله ای گذاشته شده است، آن قرارداد را اگر آن ها عمل کنند ما هم تا همان چند سال عمل خواهیم کرد، امّا به طور کلّی نخیر.

مخالفت دشمنان با مؤلّفه های قدرت جمهوری اسلامی جهت باج گیری از ماآن ها میگویند ما با سلاح هسته ای مخالفیم؛ دروغ میگویند؛ این هم مسئله شان نیست؛ شاید بسیاری از آن ها یا همه ی آن ها میدانند که ما دنبال سلاح هسته ای نیستیم؛ [آنها]حتّی با سلاح متعارف ما مخالفند، با امکانات دفاعی ما مخالفند؛ میخواهند مؤلّفه های قدرت را از ایران بگیرند؛ وَالّا اصل نیاز کشور به غنی سازی یک امر مسلّمی است.

تا چند سال دیگر بلاشک نیروگاه های هسته ای یکی از مهم ترین منابع انرژی در کشور ها خواهند بود.

روزی که نفت تمام بشود یا روزی که [برای]نفت جهات دیگری به وجود بیاید، نیروگاه های هسته ای که سالم تر، تمیزتر، ارزان تر انرژی را تولید میکنند، در کشور ها رایج خواهند شد.

ما آن روز احتیاج داریم [امّا]غنی سازی را آن روز نمیشود شروع کرد؛ باید از امروز شروع کنیم که آمادگی داشته باشیم، امکان داشته باشیم و آن ها این را نمیخواهند؛ غربی های مستکبر این را نمیخواهند.

این ها میخواهند که ایران در آن روزی که به انرژی هسته ای نیاز پیدا میکند، نیازمند آن ها باشد، به آن ها احتیاج داشته باشد تا بتوانند شرایط خودشان را تحمیل کنند، تا بتوانند زورگویی کنند و باج گیری کنند؛ دنبال این هستند.

تکیه بر توان و ظرفیّت ملّت ایران برای ایستادگی در مقابل زورگویی هااین ها الان نفت را بشکه بشکه میبرند با قیمت نازل -یعنی واقعاً پولی که برای نفت داده میشود، حقیقتاً قیمت بسیار نازلی است- طلب کار هم هستند.

اگر بنا بود که نفت دست آن ها بود، فرض کنید که انگلیس و فرانسه و آلمان تولید نفت میکردند و ما به عنوان ایران میخواستیم نفت بخریم، بطری بطری هم به این آسانی به ما نمیدادند و به قول معروف قیمت [خون]پدر و مادرشان را روی آن میگذاشتند تا به ما مثلاً یک مقداری نفت بدهند! این ها میخواهند انرژی هسته ای را به این شکل دربیاورند؛ نه، غنی سازی نیاز ما است، آن را خواهیم داشت و چیزی نیست که بشود آن را وسیله ای قرار داد برای زورگویی و مانند اینها؛ و آنچه برای ما مسلّم و مشخّص است، این است که در قبال این قضیّه مثل قضایای دیگر جمهوری اسلامی، یک عدّه ای که خودشان را قدرتمند می بینند و قدرتمند میدانند، میخواهند زورگویی کنند، باج گیری کنند، جمهوری اسلامی را به عقب نشینی وادار کنند؛ و جمهوری اسلامی عقب نشینی نخواهد کرد.

ما به توفیق الهی و به کمک الهی آنچه را مصلحت کشور است، آنچه را نیاز کشور است، چه نیاز امروز کشور، چه نیاز آینده ی کشور، تا آن قدری که توان ما اجازه میدهد -که الحمدلله توانمان کم هم نیست؛ توان ملّت ایران، ظرفیّت ملّت ایران زیاد است- تا آنجایی که میتوانیم، ان شاء الله پیش خواهیم برد.

امیدوارم خداوند متعال نیّتهای ما را خالص کند برای خودش، و مسئولین ما را موفّق بدارد تا بتوانند وظایفی را که بر عهده شان است انجام بدهند و از کار و تلاش خسته نشوند، از پا ننشینند و دنبال کنند، رضای الهی را درخواست کنند و ان شاء الله دعای حضرت ولیّ عصر (ارواحنا فداه) شامل حال ملّت ما و مسئولین ما باشد و روح مطهّر امام بزرگوار و شهدای عزیزمان هم از همه ی ما راضی باشد.

امیدواریم ان شاء الله این اجلاس شما هم اجلاس موفّقی باشد، و بتواند به پیشرفت کار مجلس خبرگان کمک کند.

والسّلام علیکم و رحمه الله و برکاته 1) در ابتدای این دیدار -که در پایان هشتمین اجلاسیه ی دوره ی پنجم مجلس خبرگان تشکیل شد- آیت الله احمد جنّتی (رییس مجلس خبرگان) و حجّت الاسلام والمسلمین سیّدابراهیم رییسی (نایب رییس مجلس خبرگان) گزارشاتی ارائه کردند.

2) سوره ی نساء، بخشی از آیه ی 64؛ .

ما هیچ پیامبری را نفرستادیم مگر آنکه به توفیق الهی از او اطاعت کنند .

3) سوره ی آل عمران، بخشی از آیه ی 146؛ و چه بسیار پیامبرانی که همراه او توده های انبوه، کارزار کردند .

4) سوره ی سبأ، بخشی از آیه ی 46؛ .

من فقط به شما یک اندرز میدهم که: دو دو و به تنهایی برای خدا به پا خیزید .

5) ستم پذیری6) برانگیختن تمایل یا انگیزه7) سوره ی هود، بخشی از آیه ی 112؛ پس، همان گونه که دستور یافته ای ایستادگی کن، و هر که با تو توبه کرده [نیز چنین کند].

8) سوره ی مدّثّر، آیه ی 7؛ و برای پروردگارت شکیبایی کن 9) سوره ی عصر، بخشی از آیه ی 3،10) سوره ی احزاب، آیه ی 22؛ و، چون مؤمنان دسته های دشمن را دیدند، گفتند: این همان است که خدا و فرستاده اش به ما وعده دادند و خدا و فرستاده اش راست گفتند.

.

11) سوره ی انعام، بخشی از آیه ی 112؛ و بدین گونه برای هر پیامبری دشمنی از شیطان های انس و جن برگماشتیم.

بعضی از آن ها به بعضی، برای فریب [یکدیگر]سخنان آراسته القا می کنند و اگر پروردگار تو می خواست چنین نمی کردند.

پس آنان را با آنچه به دروغ می سازند واگذار.

12) سوره ی انبیاء، بخشی از آیه ی 87،13) سوره ی انفال، بخشی از آیه ی 58؛ .

[پیمانشان را]به سویشان بینداز .

14) رفتار، مشی بیشتر بخوانید: تعطیلی موقّتِ اجتماعات نبایستی موجب غفلت ما از برکات ماه رجب شود
کلید واژه ها: مجلس - دولت و مجلس - اختلاف - دولت - اختلاف نظر - پایگاه اطلاع رسانی - اختلافات - اعضای مجلس خبرگان - رهبر معظم انقلاب - قانونی - مجلس خبرگان - اطلاع رسانی - تصویب - سیاسی - امروز - خبرگزاری - بازخوانی - بیاناتی - هسته ای - خبرگان - انقلاب - پایگاه - اطلاع - اعلام - پرهیز - ایراد - تشدید - دیدار - رسانی - چهارم

آخرین اخبار سرویس:
ثبت نام 14 هزار و 199 داوطلب در انتخابات شورای روستاهای گیلان

کدخدایی:هنوز اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری تایید نشده است

نباید با اظهار نظرهای غلط آرامش روانی جامعه مختل شود

دفتر آیت الله صافی در ماه رمضان با 30 خط مسائل شرعی را پاسخ می دهد

ساخت تانک با توانمندی جنگ الکترونیک در ارتش

پیام تبریک سردار قاآنی به امیر موسوی به مناسبت روز ارتش

قطع دست مافیای واردکننده سیلندرهای اکسیژن در گیلان

عراقچی: نشست امروز بسیار جدی و چالشی بود / اروپایی ها باید جدیت را در مذاکرات نشان دهند

رستم قاسمی: فرمان قوه مجریه باید دست آدم های اجرایی و متخصص باشد

رودخانه رمضان الکریم انسان ها را در مسیر رستگاری قرار می دهد

سازماندهی کمک های مومنانه در مناطق کم برخوردار امیدافرین است

قاضی زاده هاشمی: مجلس به معیشت بازنشستگان ارتش توجه ویژه دارد

1.3میلیون نفر تا پایان فروردین واکسینه می شوند

قطع دست مافیای واردکننده سیلندرهای اکسیژن در گیلان

پیشنهاد رییس سابق سازمان انرژی اتمی برای غنی سازی بالای 90 درصد

پوستر| برکت جهاد

اخبار کوتاه از مناطق مختلف کهگیلویه و بویراحمد

سعادت بشر در بندگی و اطاعت از دستورات الهی است

دو خبر کوتاه از لرستان

تایید طرح اصلاح قانون انتخابات تکذیب شد

محسن هاشمی: از بنیانگذاران سوخت جامد موشکی بودم/جلایی پور: بیش از 10 سال است که دیگر در ایران اصلاً حجاب نداریم

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا: رنگ بندی جدید کرونایی صحت ندارد

جلسه اعضای برجام با آمریکا بدون حضور ایران

عراقچی: نشست امروز بسیار جدی و چالشی بود / اروپایی ها باید جدیت را در مذاکرات نشان دهند

ارزیابی روسیه از نتایج نشست کمیسیون مشترک برجام

دستگاه های اجرایی در تدوین دایره المعارف دفاع مقدس هرمزگان همکاری کنند

استاندار خراسان رضوی درگذشت مادر سردار سرلشکر شهید ناصری را تسلیت گفت

آمادگی 180 نفر از گروه جهادی همدان برای کمک به کادر درمان

معرفی گوشی های جدید سری Mi X شیائومی

عراقچی: جلسه امروز جدی و چالشی بود/ لیست های رفع تحریم در حال آماده شدن است

سخنگوی ستاد مقابله با کرونا: رنگبندی جدید کرونایی صحت ندارد، هیچ شهری سیاه نیست

فرداد فرحزاد کیست + بیوگرافی و همسرش

بیانیه وزارت خارجه روسیه در باره نتایج سفر لاوروف به ایران

مشارکت مردم در انتخابات نماد پیروزی برابر تحریم ها است

شرح و تفسیر نامه سی و هشتم نهج البلاغه

شهادت دو مرزبان در سیستان و بلوچستان

هفته نامه تاسیسات نیوز، شماره 330 منتشر شد

زنجیره انسانی دانشجویان مقابل سایت نطنز/دانشجویان خواستار توقف تمام تعهدات هسته ای شدند

نیروی انتظامی با روزه خواران قاطعانه برخورد می کند

خاکسپاری اموات در یاسوج هشت صبح انجام می شود/ به کسانی که به خودشان رحم نمی کنند، رحم نمی کنیم

عراقچی: اروپایی ها باید جدیت را در مذاکرات نشان دهند 

جلسه امروز جدی و چالشی بود/ لیست های رفع تحریم در حال آماده شدن است

درخواست چین درباره مذاکرات برجامی وین

مسابقه لو دادن اسرار هسته ای کشور و طرح ادعاهای دردسرساز برای اهداف انتخاباتی

جلسه امروز چالشی بود/ اروپایی ها جدیت خود را در عمل نشان دهند

آماده سازی استودیو 11جام جم برای مناظره های انتخاباتی

فرداد فرحزاد فرزند کیست + پدرش

مسابقه لو دادن اسرار هسته ای کشور و طرح ادعاهای دردسرساز برای اهداف انتخاباتی

نماز جمعه در کرمانشاه برگزار نمی شود

از شعرخوانی اتل متل توتوله تا درخواست پفک از رهبر انقلاب در دیدار جذاب فرزندان مدافع حرم با آیت الله خامنه ای

شهادت 2 مرزدار منطقه بلوچستان

اعلام مصوبات جدید ستاد استانی مقابله با کرونا

خاتمی: مراقب خانواده باشید تا جهنمی نشوید

فرصتی برای مذاکره فرسایشی نداریم

در رابطه با آیین های مذهبی نباید بگذاریم دوگانه دین و سلامت ایجاد شود

افزایش جمعیت تشویق می خواهد نه اجبار

فریبرز عرب نیا: ما مقصرها باید کنار هم بمانیم!

مشاور املاک خانوم باسابقه و منظم

استخدام نیروی کار اداری

استخدام مشاور امور ملکی

در نشست مهم امروز وین چه گذشت؟

عراقچی: کشورهای اروپایی جدیت خود را در مذاکرات نشان دهند

عراقچی: نشست امروز بسیار جدی و چالشی بود

پیشنهاد رییس کمیسیون انرژی برای غنی سازی بالای 90 درصد

کدخدایی: اصلاح قانون انتخابات هنوز تایید نشده است

ببینید | راستی آزمایی از محمدحسین میثاقی به خاطر کری خوانی در سپک تاکرا!

موافقت وزیر بهداشت با برگزاری مراسم لیالی قدر / از مراجعان به بیمارستان ها نمی پرسیم که از آن هایی بودی که به ما گوش کردی و سفر نرفتی یا در ایام تعطیلات خوش گذراندی؟

نام هاشمی و روحانی در تاریخ ایران ماندگار شد

سالگرد غرق شدن تایتانیک

تکذیب طرح اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری

جلسه امروز جدی و چالشی بود/ اروپایی ها جدیت خود را در عمل نشان دهند

90 درصد داوطلبان شوراهای شهر در هیئت اجرایی تأیید صلاحیت شدند

نشست غیررسمی روسای هیات های 4 + 1 و آمریکا درباره احیای برجام

تأیید اصلاح موادی از قانون انتخابات ریاست جمهوری در شورای نگهبان

شهادت 2 مرزدار در سیستان و بلوچستان

عراقچی: نشست امروز بسیار جدی و چالشی بود/ اروپایی ها باید جدیت را در مذاکرات نشان دهند

از اسلام آباد،

عراقچی: جلسه امروز جدی و چالشی بود/ لیست های رفع تحریم در حال آماده شدن است

چین خواستار افزایش سرعت مذاکرات برجام شد

روزانه 500 پرس غذای گرم بین روزه داران نیازمند در زرند توزیع می شود+تصاویر

مشارکت مردم در انتخابات نماد پیروزی مردم در برابر تحریم ها است

کدخدایی: طرح اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری هنوز مورد تایید قرار نگرفته است

نشست غیررسمی روسای هیات های 4 + 1 و آمریکا درباره احیای برجام

لشکر زینبی (1)

رییسی: هیچ بانکی حق ندارد مانع فعالیت کارخانه ها شود/ اگر فردی تخلف کرده، باید تحت تعقیب قرار گیرد

عملیات اجرایی پایاب سد گیوی قوت گرفت

نباید با اظهار نظرهای غلط و موضع گیری های تند آرامش روانی جامعه مختل شود

نشست 1+5 بدون حضور ایران برگزار شد

مشاغل گروه یک در اصفهان تا قبل از ساعت 22 باید تعطیل شوند/ مجبور به برپایی بیمارستان صحرایی هستیم

تکذیب طرح اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری از سوی شورای نگهبان

نشست کمیسیون برجام بسیار جدی و چالشی بود

کدخدایی: طرح اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری هنوز تایید نشده

جلسه غیررسمی اعضای برجام و آمریکا، بدون حضور ایران/ ظریف: ما جدیت خود را نشان داده ایم؛ اکنون نوبت آمریکاست

کارگروه ویژه مسائل شهرستان بشرویه تشکیل شد

خبر 20 پنج شنبه 26 فروردین

دوازدهمین مرحله رزمایش کمک مومنانه یزد به روایت تصویر

هاشمی: مردم، اصولگرایی را عامل مشکلات می دانند

روحانی: نباید با اظهار نظرهای غلط و موضع گیری های تند آرامش روانی جامعه مختل شود

دوازدهمین مرحله از رزمایش کمک مؤمنانه در استان یزد برگزار شد

تصاویر/ حال و هوای قرآنی حرم حضرت ابوالفضل العباس(ع) در ماه رمضان

همکاری دولت و مجلس برای حلّ اختلافات و پرهیز از دوصدایی در مسئله هسته ای

همکاری دولت و مجلس برای حلّ اختلافات و پرهیز از دوصدایی در مسئله هسته ای