مطالب مرتبط:
آقای رییس جمهور چه چیزی در شأن ملت ایران است؟
تعامل اقتصادی با جهان مصلحت است یا نیست؟
رییس جمهور: قیمت هیچ کالایی بدون هماهنگی با ستاد اقتصادی افزایش نیابد
اهدای جایزه ویژه سال کنفرانس بین المللی صنعت روابط عمومی ایران به آقای محمد امین نعمتی رییس روابط عمومی مجتمع فولاد غدیر نی ریز
رییس دفتر رییس جمهور: قطعنامه علیه ایران را غیرسازنده می دانیم
-127 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 14 اسفند 1399 ساعت 05:402021-03-04سياسي

تعامل اقتصادی با جهان مصلحت است یا نیست؟ /آقای رییس جمهور چه چیزی در شأن ملت ایران است؟ /قانون اساسی اجازه اعتراض مدنی را داده است


«ساسی» مرجع و الگوی نوجوانان و کودکان ما؟، باز هم ترامپی ها در پادگان واشنگتن، نمکی: فکر سفر رفتن را هم نکنید، رییس جمهور تدارکاتچی با این همه خواهان!، - در ادامه تعدادی از یادداشت ها و سرمقاله های منتشره در روزنامه های امروز را مرور می کنیم: تعامل اقتصادی با جهان مصلحت است یا نیست؟ مهدی پازوکی اقتصاددان طی یادداشتی در شماره امروز روزنامه ایران با عنوان تعامل اقتصادی با جهان مصلحت است یا نیست؟ نوشت: آیا ایران می خواهد با جهان تجارت کند؟ آیا می خواهیم با نظام اقتصادی جهان تعامل داشته باشیم؟ اگر پاسخ به این پرسش ها مثبت است و می خواهیم و دوست داریم که ایران جایگاه واقعی خود را در تجارت جهانی داشته باشد، یک ضرورت این امر، ارتباط نظام بانکی ایران با نظام بانکی جهان یا کشور های طرف مبادله است.

زیرا در دنیای امروز نه تنها نمی توان پول را با چمدان منتقل کرد، بلکه چه بپسندیم یا نپسندیم، اف.

ای.

تی.

اف به یکی از نهاد های هنجارساز نظام بانکی دنیا تبدیل شده است.

از این رو چه ایران و چه هر کشور دیگری که بخواهد با این نظام بانکی و پولی جهان کار کند و دادوستد داشته باشد، باید در این چارچوب هنجاری عمل کند.

در این میان برخی منتقدان، چه بسا از موضع دلسوزی برای کشور و نظام، ادعا می کنند که در صورت پیوستن به اف.

ای.

تی.

اف اطلاعات مالی و بانکی محرمانه ما در اختیار کشور های متخاصم قرار خواهد گرفت.

البته برخی هم در ادعا هایی عجیب، مدعی شدند که پیوستن به این نهاد یعنی تسلیم کردن شهید عزیز، سردار سلیمانی به دشمنان.

این ادعا ها کاملاً بی اساس و نادرست است.

اف.

ای.

تی.

اف در سال 1986 با هدف مبارزه با پولشویی و پول های کثیف در اقتصاد جهانی به وجود آمد و بعد از حوادث 11 سپتامبر مبارزه با تأمین مالی تروریسم هم به مجموعه ضوابط آن اضافه شد.

به رغم ادعای برخی منتقدان، در مقررات اف.

ای.

تی.

اف یا کنوانسیون های مورد بحث، اساساً هیچ قید یا ضرورتی برای در اختیار گذاشتن اطلاعات محرمانه و کلیدی کشور، نه فقط به کشور های متخاصم، بلکه به کشور های دوست هم وجود ندارد.

درعین حال، به عنوان یک اقتصاددان که اقتصاد ایران و جهان را می شناسد، صراحتاً اعلام می کنم که درصورت بازگشت همه طرف ها به برجام، اگر ایران اف.

ای.

تی.

اف را نپذیرد، نخواهد توانست با نظام بانکی جهان کار کند.

چه بسا حتی بانک های درجه 2 و 3 اروپایی هم با ما کار نخواهند کرد.

کما اینکه امروز هم نه تنها بانک های درجه یک چینی با ما کار نمی کنند، بلکه بانک های زیر پله ای چین نیز با هزینه ای گزاف حاضر به همکاری با ما می شوند.

به عنوان مثال اگر قرار باشد 100 یورو برای ما در یک کشور اروپایی گشایش اعتبار انجام دهند، 20 درصد یعنی 20 یورو هزینه این اقدام را از ما طلب می کنند.

این هزینه 20 درصدی که به خاطر نپیوستن به اف.

ای.

تی.

اف بر کشور و مردم ما تحمیل می شود، در همه مبادلات بانکی و خرید های خارجی ایران جاری است و مصداق دارد.

در کنار همه استدلال هایی که درباره ضرورت پیوستن ایران به اف.

ای.

تی.

اف وجود دارد، منتقدان باید به این واقعیت هم پاسخ دهند که اگر اف.

ای.

تی.

اف بد است، چرا بزرگ ترین شرکای تجاری ما یعنی چین، روسیه و ترکیه عضو اصلی اف.

ای.

تی.

اف هستند؟ آن هم در حالی که درصورت پیوستن ما به این نهاد تنظیم کننده مبادلات بانکی، ما در کنار 189 کشور دیگر عضو همکار اف.

ای.

تی.

اف خواهیم بود، نه مانند روسیه، چین و ترکیه عضو اصلی؛ بنابراین برای آنکه سیستم بانکی ما بتواند با سیستم بانکی دنیا کار کند، باید این مقررات را بپذیریم و اگر نپذیریم، در شرایط موجود هزینه آن از جیب ملت ایران پرداخت خواهد شد.

در این میان، یک نکته مهم که مسأله را برای فعالان اقتصادی و مردم ایران بغرنج کرده است، طولانی شدن فرایند تصمیم گیری در مجمع تشخیص مصلحت نظام است.

امروز همه کارشناسان سیاسی و اقتصادی کشور اذعان دارند که مصلحت نظام در این است که نظام بانکی ایران بتواند با نظام بانکی دنیا کار کند.

اما اگر مصلحت این است که ایران منزوی شود یا به سمت زیمبابوه شدن برود، پس نباید به اف.

ای.

تی.

اف بپیوندیم.

چراکه براساس سند چشم انداز، ایران می بایست یکی از کشور های نخست منطقه در همه عرصه ها به ویژه اقتصاد می بود.

اما امروز به دلیل مشکلات ساختاری و انباشت مسائل متعدد به این جایگاه دست نیافتیم.

در چنین شرایطی، نپیوستن به اف.

ای.

تی.

اف به سایر مسائل و مشکلات اضافه شده و عملاً یک هزینه 20 درصدی دیگری را به ملت ایران، در همه خرید های خارجی آن تحمیل خواهد کرد.

از این رو از مجمع تشخیص مصلحت انتظار می رود به مصلحت واقعی وعینی کشور توجه کرده و یک خودتحریمی دیگری را به تحریم های ظالمانه امریکا علیه نظام اسلامی و مردم تحمیل نکنند.

قانون اساسی اجازه اعتراض مدنی را داده است نعمت احمدی حقوقدان طی یادداشتی در شماره امروز روزنامه آرمان ملی با عنوان قانون اساسی اجازه اعتراض مدنی را داده است نوشت: اگر مبنا و میثاق بین مردم و مسئولان را قانون اساسی بدانیم، قانون اساسی تمام مسائلی مانند حق اعتراض، اجتماع، راهپیمایی، آزادی بیان و آزادی عقیده را روشن کرده است.

شرایطی که الان به وجود آمده و سبب شده نتوان قانون اساسی را دقیق اعمال و اجرا کرد، به قوانین عادی باز می گردد.

قوانین عادی آمده و محدودیت هایی را برای قانون اساسی ایجاد کرده است.

برای نمونه، آزادی اجتماعات یکی از همین مسائل است.

گفته شده برای اجتماعات باید از وزارت کشور اجازه گرفته شود، اما در عمر جمهوری اسلامی دیده نشده این وزارتخانه به یک نهاد مدنی اجازه اجتماع بدهد؛ البته ما اجتماعاتی داریم و افرادی که در دایره خودی می گنجند، تحت عنوان اجتماعات خودجوش اجتماع می کنند.

اگر سندیکا یا اتحادیه داشته باشیم و آن ها را به رسمیت بشناسیم، در موضوعی مانند کارگران هفت تپه به عنوان یک مساله مهم، این نهاد های مدنی باید مطالبه گر حقوق افراد زیرمجموعه خود باشند.

متاسفانه این نهاد ها را محدود می کنیم و اجازه ظهور و بروز به آن ها نمی دهیم تا اتفاقات ناراحت کننده ای رخ بدهد.

چرا نباید صدا ها شنیده شود؟ همیشه گفته شده اگر مسئولان صدا های مردم را نشنوند، به گواه تاریخ مشکلاتی به وجود می آید.

مطالبه گری می تواند بین دو طرف ایجاد وفاق کند و مطالبات برآورده شود تا به حالتی پنهان و پوشیده نماند.

در صورت پنهان ماندن این مطالبات، به مرور مطالبه به عقده بدل خواهد شد.

انقلاب مشروطه، وقایع سال 32 و وقایع سال 57 را نگاه کنید.

این ها همه ناشی از این بوده که حکومت ها صدای مردم را نشنیده اند.

در این روز ها نیز مساله سراوان یا کولبران غرب کشور مطرح است که باید توجه لازم را به آن معطوف کرد.

زمانی که از کنار شهر هایی مانند همدان عبور می کنیم، دود سفید هیچ کارخانه ای را نمی بینیم.

اگر این دود سفید دیده نمی شود، باید سوال کنیم پس این جمعیت باید چه کاری انجام دهند؟ این جمعیت حق حیات که دارند! به طرف زاهدان که می رویم، بافت بلوچ ما آسیب دیده است.

وضعیت صید ترال نیز نابسامان است.

پس این جمعیت عظیم باید چگونه زندگی کنند؟ بخشی از این مردم مطالباتی دارند که در واقع قسمت گسترده ای از آن مطالباتی که دغدغه ساکنان کلان شهر هایی مانند تهران نیست.

در تهران از توسعه سیاسی صحبت می شود، اما مردم در بعضی شهر ها آب آشامیدنی می خواهند.

بعضی شهروندان در شهر های کوچک و مناطق کمتر توسعه یافته باید چند کیلومتر مسیر را طی کنند تا به آبی دسترسی پیدا کنند که حتی سالم نیز نیست یا تمساح افراد به دنبال آب را از بین می برد.

زمانی که به این مسائل توجه نشود، چه انتظاری از مردم دارید؟ قوانین به افراد، سازمان های مردم نهاد و گرو های مطالبه گر مدنی اجازه اعتراض و تجمع دادند، اما زمانی که راه را برای مردم سد می کنیم، تقابل به وجود می آید.

آقای رییس جمهور چه چیزی در شأن ملت ایران است؟ مصطفی هدایی طی یادداشتی در شماره امروز رسالت با عنوان آقای رییس جمهور چه چیزی در شأن ملت ایران است؟ نوشت: روز گذشته رییس جمهور کشورمان در واکنش به اتفاقات پیش آمده در سراوان و همچنین قاچاق کالا از طریق کولبری در مرز های غربی عنوان کرده بود: پدیده هایی نظیر کولبری و سوخت بری آسیب های جدی اقتصادی و اجتماعی دارد و به هیچ وجه در شأن و منزلت مردم و کشور نیست.

رشد پدیده های کولبری و سوخت بری در سال هایی که کشور با مشکلات عدیده اقتصادی و معیشتی درگیر بوده به شدت افزایش یافته و تصاویر دردناکی نیز از حضور بانوان غیور مرزنشین در میان گروه های کولبری دیده می شود.

اما به راستی ریشه این افزایش آمار ها چیست؟ همه آگاهند که مشاغل سیاه ازجمله سوخت بری، کولبری، دست فروشی و .

در شأن ملت بزرگ ایران نیست، ولی کسانی که سیاست گذار و تصمیم گیر در حوزه های کلان اقتصادی هستند، آیا می توانند خود به عنوان مدعی وارد میدان شده و از این پدیده ها انتقاد کنند؟ چه کسانی عاملان اصلی این تحولات تلخ در کشور هستند؟به طورکلی در طول دولت حسن روحانی، اعتراضات و تجمعات صنفی و کارگری به شدت افزایش پیدا کرده است.

تجمعاتی که گروه های مختلف صنفی ازجمله کارگران، بازنشستگان، معلمان و .

به خاطر وضعیت اسفبار اقتصادی ناچار به اعتراض شده اند.

هسته اصلی اعتراضات دی 96 و آبان 98 نیز اقتصادی و معیشتی بود که توسط دشمنان مورد سوءاستفاده قرار گرفت و به آشوب و بلوا کشیده شد.

شورشی که بهترین هدیه به عاملان اصلی چالش های اقتصادی بود تا با امنیتی شدن اعتراضات اقتصادی، عملکرد ضعیفشان را پنهان سازند.

قاچاق کالا در ایران، یک بحران اساسی در حوزه اقتصاد و تولید است.

براساس گزارش کمیسیون اقتصادی مجلس که امسال ارائه شد، در سال های 96 و 97 سالانه 25 میلیارد دلار قاچاق کالا در کشور داشتیم.

پدیده کلانی که با ورود کالا های قاچاق به ویژه کالا های مصرفی، تولیدات در این حوزه ها را به نابودی می کشاند.

سالانه ده ها هزار شغل به خاطر قاچاق از بین می رود و کارگران و کافرما های این حوزه به بخش های سیاه دلالی و یا مشاغل سیاه وارد می شوند.

باید عنوان کرد که افزایش میزان معضلات اجتماعی نظیر فقر، اعتیاد، کولبری، طلاق، مشاغل سیاه، تکدی گری، کودکان کار و .

به صورت مستقیم به سیاست ها و مدیریت اقتصادی دولت مربوط است.

توزیع ناعادلانه ثروت، رانت خواری، فساد اقتصادی کلان، تعطیلی کارخانه ها و کارگاه ها و عدم توجه به سیاست های اقتصاد مقاومتی، پدیده هایی مانند کولبری و سوخت بری را به شدت در سال های اخیر افزایش داده است؛ بنابراین عامل اصلی از بین رفتنشان ملت در حوزه معیشتی و اقتصادی کابینه دولت حسن روحانی در هشت سال گذشته است که به پدیده های شوم و دردناک مشاغل سیاه به شدت دامن زده است.

اما آیا فرآیند های منتهی به سقوط خانواده ها و اقشار مختلف کارگری و کارمندی ایران به بحران های اقتصادی و معیشتی تنها مختص مرزنشین هاست؟ کافی است رییس جمهور در مسیری که از خانه خود در سمت ولنجک به پاستور برای جلسات تشریف می آورند، سری به نانوایی هایی بزنند که برخی برای تهیه نان مجبور به نسیه و باز کردن حساب دفتری شده اند.

پدیده ای که براساس گزارش هایی به منطقه مرکزی شهر تهران نیز رسیده است و اوج ناکارآمدی دولت را در تأمین معاش مردم می رساند.

دولت در هشت سالی که سکان هدایت مدیریت اجرایی را برعهده داشته، هر آنچه در توان داشته برای از بین بردن عزت نفس مردم ایران به کاربرده است و ما امروز شاهد آمار های وحشتناک در امر ورود نیرو های کار به جای بازار کار مفید و کارآمد به سمت بازار های سیاه هستیم.


کلید واژه ها: اقتصادی - جهان - ایران - تعامل - رییس جمهور - نظام بانکی - مصلحت - یادداشت - روزنامه - روزنامه ایران - نظام - نظام اقتصادی - جمهور - تجارت - امروز - بانکی - اقتصاددان - ملت ایران - رییس - نوجوانان - سرمقاله - اعتراض - پازوکی - پادگان - مبادله - کودکان - ارتباط - شماره - جهانی - اساسی

آخرین اخبار سرویس:
عطریانفر: ظریف مجبور شود می آید/ رییسی از کروبی درس بگیرد

27 فروردین ماه؛ ابوترابی فرد سخنران «پیام جمعه» در تهران

شهردار گلبهار شوراباور نبود، عزل شد

منتخب تصاویر امروز جهان- 26 فروردین 1400

شرایط نامعلوم بازگشت خودروسازان خارجی به ایران

احوال پرسی تلفنی سیدحسن خمینی از بهروز کمالوندی

تولید 12 برنامه تلویزیونی در روز ارتش و حماسه آفرینی نیروی زمینی

اقامه نماز جمعه فردا در همه شهرهای گیلان لغو شد

احوالپرسی تلفنی سیدحسن خمینی از بهروز کمالوندی

ابوطالبی:با آغاز غنی سازی60درصد ‎مسیردیپلماتیک را نیزدرست برگزینیم

وزارت خارجه: در وین، هیچ مذاکره مستقیم یا غیرمستقیمی با آمریکا در دستور کار نیست

اعلام شروع مذاکرات وین در چند ساعت آینده توسط نماینده روسیه/عکس

جزییاتی دیگر از نشست کمیسیون مشترک برجام/ هیچ گونه مذاکره مستقیم یاغیرمستقیمی با آمریکا در دستور کار نیست

منع تردد، شنبه و یکشنبه در دهلی اجرا می شود

ببینید | سریال تکراری پرونده سازی مجلس علیه دولت

فراخوان عمومی اهدای خون در ماه مبارک رمضان

12 اثر تحریم بر اقتصاد ایران

افتتاح 29 پروژه حوزه سلامت در استان زنجان

مهوش وقاری برای محسن قاضی مرادی چه نوشت؟

زمانی مردم برای جنگ اقتصادی بسیج می شوند که مسؤلان هم در خط مقدم بجنگند

روحانی: در 100 روز پایانی شکستن تحریم ها را در دستور کار داریم

نبویان: «کنترل فضای مجازی» بخشی از سند همکاری ایران و چین است

مقابله با فساد و تحقق کارآمدی از موضوعات مهم سند تحول قضایی است

ایران: هیچ مذاکره ای با آمریکا در کار نیست

فیلم/ روحانی: نمی توانیم تا تابستان منتظر واکسن داخلی باشیم

برگزاری نمازجمعه فقط در چهار شهرستان هرمزگان

شرایط نامعلوم بازگشت خودروسازان خارجی به ایران

آغاز گام پنجم بسیج ملی مبارزه با کووید 19 در ایلام/پیک چهارم کرونا با گفتار درمانی کنترل نمی شود

وزارت خارجه: در وین، هیچ مذاکره مستقیم یا غیرمستقیمی با آمریکا در دستور کار نیست

روحانی: در 100 روز پایانی دولت شکستن تحریم ها را در دستور کار داریم

برنامه دولت شکستن تحریم است

رمضان، یک ماه فرصت بندگی

افول اصلاحات / شماره بیست و هفتم نشریه «هم شاگردی» جامعه اسلامی دانشجویان منتشر شد

عطریانفر: ظریف مجبور شود می آید/ رییسی از کروبی درس بگیرد

90 درصد شکایات از دفاتر پیشخوان لرستان بررسی شد

تیپ 281 زرهی ارتش 100 بسته کمک معیشتی بین نیازمندان هرسین توزیع کرد

طرح تفکیک پسماند از مبدا در بوشهر از سر گرفته شد

رونمایی از مجسمه عطار نیشابوری در مشهد

مدیران دادگستری استان مرکزی براساس سند تحول قضایی ارزیابی می شوند

جزییات نشست کمیسیون مشترک برجام امروز در وین

گروسی: ایران آژانس را در جریان غنی سازی 60 درصد قرار داده

هیچ ظلمی بالاتر از این نیست که خداوند را محدود و متقید سازیم/ نوشتاری از حجت الاسلام وحیدی – بخش دوم

بازی دو سر بُرد سید حسن خمینی در انتخابات 1400

حسابرسی ایران از اروپا برای نقض حقوق ایرانیان

نماز جمعه فردا 27 فروردین ماه در مشهد اقامه می شود

اقامه نماز جمعه فردا در همه شهرهای گیلان لغو شد

دشمنان پاسخ مناسب را در حرف نه؛ در عمل خواهند گرفت

چهره ی خندان خانواده حمید گودرزی / عکس

استخدام سرپرست حسابداری آقا در پاک چوب خراسان در خراسان رضوی

واکسن کلید حل کرونا است/ می توانیم غنی سازی 90 درصدی هم انجام دهیم

معاون سیاسی پیشین رییس جمهور : با آغاز غنی سازی60درصد ‎مسیردیپلماتیک را نیزدرست برگزینیم

قرارگاه محله محور امکانی در پیشبرد امور اجتماعی در استان مرکزی است

آغاز گاام پنجم بسیج ملی مبارزه با کووید 19 در ایلام/پیک چهارم کرونا با گفتار درمانی کنترل نمی شود

«باباخانی» سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصای استانداری کرمانشاه شد

اولین افطار در کنار مددجویان اندرزگاه هشت بازداشتگاه اوین

گروسی:نتیجه مذاکرات وین بر بازرسی های آژانس از ایران تأثیر می گذارد

هیچ چیز جایگزین تلاش برای عدالت فراگیر نیست

نمکی: آغاز واکسیناسیون با پوشش بالا تا 20 روز دیگر

کلاب هاوس به نفع جریان اصلاحات است

گروسی: ایران آژانس را در جریان غنی سازی 60 درصد قرار داده

احوال پرسی تلفنی سیدحسن خمینی از بهروز کمالوندی

تلخی آغازین قلم هنرمندان افغان ناشی از خودمانی دانستن ایران است

توان عملیات دریایی ایران در منطقه غرب آسیا بررسی شد

برگزاری نمازجماعت در اندیمشک

آمریکا نیازمند بازگشت به برجام است

نمکی: لعنت خدا بر این سیاست زدگی/ همان ها که می گفتند چرا واکسن استرازنکا را نمی آورید؛ حالا که آورده ایم می گویند نه! به ما اسپوتنیک بدهید

مهوش وقاری برای محسن قاضی مرادی چه نوشت؟

توییت شریعتمداری درخصوص دیدگاه رهبر معظم انقلاب درباره مذاکره

ایجاد قرارگاه محله محور شاکله پیشبرد امور اجتماعی در استان مرکزی است

مشارکت زنان در مدیریت روستاهای کردستان افزایش یافت/ رشد ثبت نام زنان شرکت کننده کردستان در انتخابات شوراها

کم کاری رسانه ها در معرفی بهتر و جامع تر حوزه های علمیه

1500 بسته معیشتی بین آسیب دیدگان کرونا در شهرستان دیلم توزیع شد

لزوم بهره گیری از ظرفیت هنر برای تقویت جریان انقلابی

تربیت بانوان کارآمد از برکات حوزه های علمیه خواهران است

اجرای35 عنوان برنامه به مناسبت ماه مبارک رمضان در چهارمحال و بختیاری

محفل قرآنی «ربیع القرآن» آغاز شد

دولت انقلابی خطری برای استکبار و جریان غربگرا

چرا فیلم خودروی شخصی رییس جمهور ساخته شد؟

بازتاب بیانات رهبری درباره مذاکرات وین در رسانه های خارجی

توکل بر خدا و مقاومت در برابر زورگویان از شاخصه های دولت اسلامی

مدیران دادگستری استان مرکزی براساس سند تحول قضایی ارزیابی می شوند

کشور در آستانه بحران افزایش جمعیت معلولان/ مجلس به دنبال جوانی جمعیت یا افزایش معلولان؟

نماز جمعه این هفته بندرعباس برگزار نمی شود

آیات شهادت- با شاهدان قرآنی (2) ‏

نمکی: لعنت خدا بر این سیاست زدگی/ می گفتند چرا واکسن استرازنکا را نمی آورید؛ حالا که آورده ایم می گویند نه! به ما اسپوتنیک بدهید

پیکر مرتضی طباطبایی در حرم امام راحل آرام گرفت

کرونا و مرخصی های اجباری بدون حقوق کارگران!

چهره ی خندان خانواده حمید گودرزی / عکس

مهران پندار چهره برتر هنر انقلاب اسلامی هرمزگان شد

آخرین اخبار از دور جدید مذاکرات وین+ به روز رسانی

بازسازی و تجهیز استودیوهای برنامه های انتخاباتی

زندگی شهید نوجوان در «زمستان آن سال ها»

معارفه امام جمعه بخش پره سر رضوانشهر

سجاد حیات پور ترتیل خوانی قرآن کریم در مسجد جمکران

احتمال لغو المپیک توکیو در صورت تشدید شیوع کرونا

روحانی: اظهار نگرانی اروپا و آمریکا درباره غنی سازی60 درصد درست نیست

روایت پزشکی که خود با معجزه خداوند فرصت دوباره زندگی کردن پیدا کرد

روحانی: به دنبال بمب هسته ای نیستیم/ غنی سازی 90 درصد را هم می توانیم اجرا کنیم

سردار قاآنی: شاهد پشتیبانی ارتش از محور مقاومت و تقدیم شهیدان مدافع حرم بوده ایم

سید محمدمهدی سجادی عبایی برای آقای رییس جمهور

تعامل اقتصادی با جهان مصلحت است یا نیست؟ /آقای رییس جمهور چه چیزی در شأن ملت ایران است؟ /قانون اساسی اجازه اعتراض مدنی را داده است

تعامل اقتصادی با جهان مصلحت است یا نیست؟ /آقای رییس جمهور چه چیزی در شأن ملت ایران است؟ /قانون اساسی اجازه اعتراض مدنی را داده است