مطالب مرتبط:
مهم ترین چالش جلب مشارکت مردمی هنگام بحران
استاندار کردستان: جلب مشارکت مردم برای کاهش جرایم ضروری است
ذوب آهن اصفهان موفق به کسب جایزه مسئولیت اجتماعی و مستندسازی صنعت روابط عمومی شد
نسخه الکترونیک تامین اجتماعی از منظر قانونی
کافه رستوران فضای باز مشارکت
-66 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 13 اسفند 1399 ساعت 16:052021-03-03اقتصادي

اعتماد اجتماعی مهم ترین چالش جلب مشارکت مردمی هنگام بحران


رییس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران در وبینار تخصصی مشارکت مردمی و بحران های شهری با انتقاد نسبت به نگاه سنتی اجتماع در مواجه با بحران، - گفت: کمبود اعتماد اجتماعی به ارگان های رسمی از چالش های مهم ما در جلب مشارکت مردمی هنگام بحران است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازشهر به نقل از روابط عمومی سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران، رضا کرمی محمدی در وبینار تخصصی مشارکت مردمی و بحران های شهری با اشاره به لزوم ایفای نقش پر رنگ از سوی مردم در مدیریت بحران اضافه کرد: در دنیای امروز شاهد تهدید وقوع مخاطرات طبیعی و انسان ساز و افزایش شدت وقوع ها نسبت به گذشته هستیم.

او افزود: این در حالی است که کاهش منابع با توجه به افزایش جمعیت، بهره برداری، مصرف گرایی شدید و شهرنشینی کنترل نشده و باعث شده است انسان در دنیایی سرشار از عدم قطعیت و ریسک زندگی کند.

کرمی محمدی افزود: علاوه بر موارد مطرح شده می توان مشکل جدی تغییرات آب و هوایی که جدیدا مطرح شده و مناقشات و مسائلی که خود انسان ها برای خودشان ایجاد می کنند را نیز افزود.

رییس سازمان مدیریت بحران شهر تهران با اشاره به اینکه در خصوص تاب آوری یک سند بین المللی قابل قبول به نام سندای وجود دارد،اضافه کرد: تمام کشورها در قالب این سند باید در یک بازه زمانی مشخص اقداماتی را در راستای تاب آوری خود انجام دهند.

چارچوب این سند امروزه در دنیا به عنوان مهم ترین چارچوب جهانی کاهش خطرپذیری شناخته می شود و زیرمجموعه آن یک کمپین تاب آوری شهرها در نظر گرفته شده است که دارای 10 اصل اساسی برای رسیدن به تاب آوری است.

او با تاکید بر این که موضوعات انسانی و اجتماعی پس از وقوع بحران موضوع اصلی برای مدیریت بحران است، گفت: تلفات، خسارات و سرویس دهی هایی که از دست می رود منجر به مشکلات روحی روانی درازمدت شهروندان می شود و باید برای آن ها به صورت علمی فکری اندیشیده شود.

کرمی محمدی با اشاره به کمبود توسعه فرهنگ ایمنی و خود امدادی در میان شهروندان عنوان کرد: دیدگاه بسیار سنتی نسبت به این موضوع وجود دارد و شهروندان نسبت به آن بی توجه هستند به گونه ای که با وقوع یک زلزله کوچک مردم کاملاً سردرگم می شوند و تنها راه چاره را فرار از تهران می دانند که این خود مشکلات بعدی را ایجاد می کند.

رییس سازمان مدیریت بحران تهران با انتقاد از عملکرد صداوسیما در اطلاع رسانی و آموزش به مردم درباره ایجاد فرهنگ مواجهه با بحران اضافه کرد: از سوی دیگر باوجود گذشت بیش از یک سال از تصویب قانون جدید مدیریت بحران و تهیه حدود 25 آیین نامه اجرایی آن، این آیین نامه ها هنوز به تصویب نرسیده است و حتی هنوز یک جلسه ستاد ملی مدیریت بحران تشکیل نشده است.

درنتیجه این قانون باوجود تصویب و ابلاغ شدن همچنان اجرا نمی شود و از سوی دیگر با توجه به اینکه آیین نامه ها حاوی رویکردهای جدید و تجربه نشده هستند اکنون در صورت وقوع بحران، سازمان ها نمی دانند بر اساس قانون جدید به چه صضورت باید با یکدیگر هماهنگ شوند.

او افزود: درنتیجه یک چالش جدی در خصوص قانون وجود دارد.

از سوی دیگر کمبود اعتماد اجتماعی به ارگان های رسمی از چالش های مهم ما در جلب مشارکت مردمی هنگام بحران است.

از دید بنده باید برای مواجهه با این موضوع به سرعت فکری اندیشیده شود زیرا در صورت وقوع بحران مشکلات جدی ایجاد می شود.

در ادامه پرویز پیران استاد دیداری دانشکده معماری و شهرسازی دانشگاه شهید بهشتی و عضو هیئت مدیره آکادمی سوییس برای توسعه به عنوان دبیر وبینار با تاکید بر مشارکت مردم در بحران های شهری مطرح کرد: اگر Disaster را مصیبت ترجمه کنیم باید بگویم جامعه ایرانی ازنظر تاریخی با مصیبت آشنایی دارد.

این موضوع نه تنها از جنبه مذهبی بلکه در زندگی روزمره نیز وجود داشته است.

پیران افزود: زمینه مدیریت بحران بسیار گسترده است به گونه ای که امروزه با 7 مصیبت جمعی مواجه هستیم که بسیاری از آن ها براثر دست کاری های بشر ایجادشده است.

این استاد جامعه شناسی گفت: شاید به همین دلیل است که از میان اصول 10 گانه کمپین تاب آوری درج شده در سند سندای شش مورد مستقیم و 4 مورد آن به صورت غیرمستقیم به موضوعات اجتماعی و فرهنگی مرتبط است.

این بیانگر این است که موضوعات اجتماعی و فرهنگی تا چه حد مورد بی توجهی قرارگرفته و رشته علوم انسانی در کشور ما توان بحث در این زمینه را ندارد زیرا می خواهیم رشته های علوم انسانی حرف ما را بزنند و تحقیقات دیالکتیک انتقادآمیز انجام ندهند لذا توانایی ورود به این بحث ها در کشور ما وجود ندارد.

پیران با تاکید بر اینکه حافظه و سندی در خصوص ثبت تجربیات زلزله ها و مسائلی که در کشور رخ می دهد، وجود ندارد عنوان کرد: گویا در هر زلزله که در کشور رخ داده است همه بی هوش می شود و در زلزله بعدی به هوش می آیند و شاهد تکرار یک الگوی واحد در تمامی این مسائل هستیم.

دبیر وبینار مشارکت مردمی و بحران های شهری افزود: اگر تمامی این موارد را به موضوع سقوط سرمایه اجتماعی و مستعد بودن جامعه ایران به لحاظ تاریخی برای مصیبت اضافه کنیم، می بینیم مردم ما هنگام وقوع بلایا درست برعکس آنچه دستورالعمل ها حکم می کند، عمل می کنند و برداشت آن ها از ایمنی باعث می شود که تعداد کشته ها و زخمی ها افزایش یابد.

از سوی دیگر با فقدان همکاری موثر سازمان ها و نهادها مواجه هستیم.

اینجاست که باید به این نکته دقت کرد که مشارکت باید از لایه های پایین اجتماعی آغاز شود در غیر این صورت مردم مشارکت نمی کنند.

این استاد دانشگاه با تاکید بر اینکه در همه زمینه های زندگی اجتماعی در ایران نیازمند تغییر نگاه و بازاندیشی برای جلب مشارکت فعال و واقعی مردم هستیم، گفت: بدون شک موضوعات و مسائل اجتماعی ایران را از طریق الگوهای سنتی نمی توان برطرف کرد.

امروز در چهارمین مرحله توسعه شهری ایران و شکل گیری کلان شهرها که حدود یک چهارم جمعیت ایران تنها از هشتگرد تا دماوند متمرکزشده است مشاهده می کنیم که تبعات این تراکم جمعیت با اقتضائات دنیای مدرن و سابقه جامعه ایران درگذشته تطابقی ندارد، به همین دلیل است که نیاز به بازنگری داریم.

او تاکید کرد: جامعه ایران راجب بحران های شهری دغدغه جدی دارد این در حالی است که جامعه هنوز به صورت بصری به بحران نگاه می کند؛ مثلاً آلودگی هوا را به صورت کوتاه مدت می نگرد که با یک وزش باد به فراموشی سپرده می شود، در تابستان همه بر موضوع کمبود منابع آبی متمرکز می شویم اما باگذشت فصل تابستان آن را به فراموشی می سپاریم.

عضو هیئت مدیره علمی آکادمی سوییس برای توسعه خاطرنشان کرد: نگاه به بحران در کشور ما به صورت موردی است و خبری از مشارکت فعال و واقعی مردم نیست همچنین فاصله زیادی بین عمل و باور مردم وجود دارد زیرا مردم برای قرن ها مسئول نبودند.

به همین دلیل است که مردم منتظر راه حل های موردی و لحظه ای از جانب ساختار کلان کشور و دولت می مانند.

پیران تاکید کرد: برای حل این موضوع باید جریان های پایدار اجتماعی ایجاد کرد تا نحوه برخورد با بحران ساختار و سازمان یابد.

او گفت: بحث اصلی بر سر این است که چگونه می توان از تهدیدها، فرصت بسازیم تا درنهایت منجر به دعوت مردم به مشارکت و الگوهای جدید مشارکت بر پایه انتقال قدرت باشد.

او در بخش پایانی از صحبت های خود با تاکید بر اینکه سازمان های مردم نهاد سازمان های غیرسیاسی هستند، تاکید کرد: اگر در سازمان هایی همانند شورایاری ها شاهد نظرات متفاوت نباشیم به این معنی است که این سازمان ها مسئله محور نیستند.

در ادامه مظفر صرافی استاد و مدیر گروه شهرسازی دانشکده معماری و شهرسازی دانشگاه شهید بهشتی با اشاره به افزایش تعداد بحران ها و طبیعی بودن روند تکرار آن ها در سطح جهان عنوان کرد: برای حل بحران ها باید به آن ها به صورت ریشه ای نگریست.

راه حل اصلی و کلید مدیریت بحران ها، مشارکت مردمی با حس تعلق محلی است.

او تاکید کرد: مشارکت مردمی تنها با زورِ بازو و هزینه کرد ایجاد نمی شود بلکه از طریق تفکر و تصمیم گیری ایجاد می شود درنتیجه باید به موضوعی تحت عنوان حکمروایی اشاره کرد؛ یعنی تصمیم گیری در حوزه همگانی با حضور تمام افراد تحت تاثیر و دخیل.

صرافی اضافه کرد: اگر قرار است بسیج منابع مهم اتفاق بیفتد باید رو به سوی مردم آورد و اگر قرار است رو به سوی مردم آوریم باید با سیستم حکمروایی تصمیم گیری ها انجام شود.

در ادامه زهیر متکی عضو هیئت علمی و مسئول گروه بازسازی پس از سانحه دانشکده معماری و شهرسازی دانشگاه شهید بهشتی به ارائه تجربیات و مطالعات خود در خصوص تحقق مشارکت و برنامه ریزی و اسکان پس از سانحه در ماچیزوکوری ژاپن ارائه داد.

همچنین مهندس ساسان مومنی مشاور مهاجرت های بین المللی سوانح به ارائه مطالبی در خصوص عدالت محیطی و اجتماعی در شرایط بحران با تاکید بر نقش زنان پرداخت و عنوان کرد: بحران های شهری همواره با نابرابری های محیطی همراه بوده است و اثرات این نابرابری ها را افزایش می دهد به گونه ای که اقشار آسیب پذیر متحمل مضرات بیشتری می شوند.

او با تأکید بر اینکه پس از وقوع بحران بلافاصله به ارزیابی نیازها می پردازیم عنوان کرد: این در حالی است که باید به ارزیابی منابع پرداخت و منابع پیش از آغاز بحران باید شناسایی شود.

مومنی با اشاره به اینکه جلب مشارکت مردمی از لایه های پایین و پروژه های کوچک مقیاس ممکن است، تاکید کرد: یکی از این منابع زنان هستند.

زنان و کودکان 14 برابر بیشتر از مردان جان خود را در بلایا و مصیبت ها از دست می دهند این در حالی است که تلاش و همکاری آن ها برای تامین غذا و بهداشت بیشتر است.

مشاور مهاجرت های بین المللی سوانح خاطرنشان کرد: درصورتی که بر شرایط دوگانه زنان در بحران تمرکز کنیم می توانیم ضمن کاهش آسیب پذیری آن ها از ظرفیتشان نیز برای باز توانی استفاده کنیم.

درنتیجه در شرایط اضطرار به جای درمانده دیدن زنان باید به آن ها با نگاهی کمک کننده و به عنوان یک ظرفیت نگریست.

در پایان شاهین شاپوری متخصص پژوهش های میدانی سوانح و بازسازی به ارائه صحبت هایی در خصوص مطالعات اخلاقی و اهمیت آن در بحران های شهری پرداخت و تاکید کرد: بحران به مثابه یک ضربه، نقاب ظاهری جامعه را برمی دارد.

شاید به این دلیل که آمار قانون شکنی در چنین شرایطی افزایش می یابد.

این متخصص پژوهش های میدانی سوانح و بازسازی تاکید کرد: به دلیل شرایطی که ایجاد می شود، حضور نیروهای غیر بومی، وجود عنصر گمنامی و کاهش مکانیسم های قانونی، شرایط قانونی شکنی ایجاد شود اما قانون شکنان، آسیب دیدگان نیستند.

او با تاکید بر اینکه جامعه ایران سرعت بالایی برای انطباق با بحران دارد افزود: جامعه ایرانی با سیر تاریخی بحران بیگانه نیست.

متخصص پژوهش های میدانی سوانح و بازسازی گفت: با در نظر گرفتن اخلاق به عنوان بستری برای تفکیک خوب از بد و تبدیل گزاره هایی از اصول و ارزش ها می توان به مجموعه ای از هنجارها و درنهایت بایدها و نبایدها دست پیدا کرد.

شاپوری اضافه کرد: سوانح در کنار ایجاد شرایط بحرانی فرصت هایی نیز به وجود می آورند.

هنگام آشوب به دلیل نمایان شدن بطن واقعی جامعه، زمان مناسبی برای مطالعه هنجارهای حاکم بر روابط میان فردی ایجاد می شود.

لذا از مطالعه گفتمان های مختلف اخلاقی می توان شاخص های کارآمد را استخراج کرد او افزود: ماهیت مصائب جمعی متفاوت است اما معمولا واکنش اجتماعی نسبت به آن ها یکسان است.

بررسی نظریه دوراهی های اخلاقی پیش از وقوع سانحه می توان تا حدودی منجر به تدوین مدل های کلی برای نحوه مدیریت بحران در سوانح احتمالی آینده شود.


کلید واژه ها: مشارکت مردمی - بحران - مدیریت بحران - اعتماد اجتماعی - مشارکت - وبینار تخصصی - مردمی - مردم - مدیریت - شهر تهران - اجتماعی - پیشگیری - رضا کرمی محمدی - مخاطرات طبیعی - اعتماد - افزایش - سازمان - وبینار - رییس سازمان - تهران - تخصصی - محمدی - انسان - هنگام - مصرف گرایی - ایفای نقش - شهری - کرمی - شهرنشینی - چالش

آخرین اخبار سرویس:
پیشرفت فیزیکی 80 درصدی طرح توسعه جامع مرز پرویزخان

(تصاویر) bZX4؛ پرچمدار خودروهای برقی تویوتا معرفی شد

کاهش 580 هزار تومانی سکه در هفته اخیر

کاهش شدید پروازها در موج چهارم کرونا/درخواست از وزیر برای حمایت

625 میلیارد ریال ازمحل زکات به نیازمندان آذربایجان غربی کمک شد

افت 580 هزار تومانی نرخ سکه در یک هفته 

تأثیر نسبت مرگهای تجمعی به دلیل کرونا به کل مرگها، بر روی روند مرگ روزانه در کشورهای مختلف

قیمت سکه در هفته اخیر 580 هزار تومان کاهش یافت

قاچاق گوشی ادامه دارد

ترافیک روزانه مرسوله های پُستی در کردستان 28 درصد رشد یافت

ماسک یک میلیونی هم به بازار آمد

انحلال اداره کل امور ایثارگران شهرداری تهران تکذیب شد

ابلاغ جزییات معافیت مالیات بر حقوق در سال 1400

جهانپور: توزیع واکسن عادلانه و رایگان است

جزییات خرید سربازی 1400

ببینید | افشای یک بی اخلاقی بزرگ؛ تقطیع سخنان روحانی درباره مصرف ماهی

کاهش 580 هزار تومانی قیمت سکه

کاهش 580 هزار تومانی واکنش «سکه» به مذاکرات وین

تأثیر نسبت مرگهای تجمعی به دلیل کرونا به کل مرگها، بر روی روند مرگ روزانه در کشورهای مختلف

شناسایی متهم برداشت 36 میلیون از حساب بانکی یک شهروند در بردسکن

کارشناسان و سهامداران بورس به سران سه قوه نامه نوشتند

برخورد قانون با سودجویان زمین های کشاورزی

کرونا در اروپا|از دشواری بهبود اقتصادی تا 32 مورد مرگ پس از تزریق واکسن آسترازنکا در انگلیس

معافیت مالیاتی حقوق کارکنان دولتی و غیر دولتی ابلاغ شد + جزییات

کاهش شدید قدرت اقتصادی مردم؛ سرانه مصرف گوشت قرمز به 6 کیلو رسید

طلای جهانی 3.3 دلار بالا رفت

پایان خودرو های بنزینی پولستار با یک کوپه رویایی

بی اعتمادی عمومی و تداوم شرایط دشوار برای اقتصاد ترکیه

تخفیف های مترو به مسافران طلایی و نقره ای | با مترو به طرح بروید، تخفیف بگیرید

پرداخت بیش از 9هزار میلیارد تومان تسهیلات کرونا به بنگاه های آسیب دیده

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران خبر داد: اتمام شبکه فاضلاب شهری تهران تا افق 1410

قانون مدیریت مناطق آزاد اصلاح می شود

آمار روزانه کرونا؛ 5 فوتی و 61 مبتلای جدید در زنجان

رمز ارزها، اصلی ترین رقیب بازار سرمایه در فروردین 1400

بخشودگی جرائم بیمه ای کارفرمایان واحدهای تولیدی

پرداخت بیش از 9هزار میلیارد تومان تسهیلات کرونا به بنگاه های آسیب دیده

نامه کارشناسان و سهامداران بورس به سران سه قوه

پرورش میگو گلخانه ای

مراحل انجام خوداظهاری در سامانه ملی املاک و اسکان

کاهش 580 هزار تومانی قیمت سکه در یک هفته اخیر

فروش تصادفی دامنه گوگل آرژانتین به قیمت 5 دلار ا دسترسی کشور متوقف شد

معدن نمک جاجرم معطل سرمایه گذار

رییس سازمان بهداشت جهانی:تنها 3 درصد از واکسن های کرونا به دست کشورهای فقیر رسیده است

وضعیت فعالیت مشاغل از شنبه اینده چگونه خواهد بود؟

معافیت مالیاتی حقوق کارکنان دولتی و غیر دولتی ابلاغ شد + جزییات

پروژه تعیین تکلیف نشده ای در خرمشهر وجود ندارد

طلای جهانی 3.3 دلار بالا رفت

حمله باج افزاری 50 میلیون دلاری به اپل

فروش سفته و برات افزایش پیدا کرد

کرونا در اروپا|از دشواری بهبود اقتصادی تا 32 مورد مرگ پس از تزریق واکسن آسترازنکا در انگلیس

حرکت درست در اصلاح ترازنامه بانک ها

فروش تصادفی دامنه گوگل آرژانتین به قیمت 5 دلار ا دسترسی کشور متوقف شد

گلستان جزو سه استان اول کم بارش کشور

قیمت انواع لپتاپ ایسر در بازار+ جدول

فیلم/ فضای سبز یک میدان در چین

تقطیع سخنان روحانی درباره مصرف ماهی جای مرغ

توصیه پردرآمدترین نویسنده جهان به نویسندگان جوان

افزایش سهم بازار ایران خودرو دیزل

راه حلی برای دور زدن کرونا

جدید ترین رتبه بندی استان ها در رعایت پروتکل های بهداشتی اعلام شد

افزایش تخفیف ها برای مسافران احراز هویت شده

تیبا و کوییک با چه قیمتهایی در عراق فروخته می شوند؟

دلار یا سکه، پرسودترین سرمایه گذاری در هفته گذشته + جزییات

8 راهکار عملی برای بازگشت مجدد اعتماد سرمایه گذاران به بازار بورس

افزایش قیمت نفت در بازار جهانی

ترانزیت ریلی در سال گذشته 29 درصد رشد داشت

قیمت قطعی پیکاپ آمیکو در سال 1400 اعلام شد

پرداخت تسهیلات کرونایی به بنگاه های آسیب دیده

وضعیت فعالیت مشاغل از شنبه

مشاغل همچنان تعطیل می مانند؟

آمل با اجرای طرح های عمرانی 1400 متحول می شود

طی یک هفته اخیر صورت گرفت/کاهش 580 هزار تومانی قیمت سکه

سقوط بیت کوین تا کجا ادامه دارد ؟

تقدیر جهانگیری از بانک آینده برای طرح فرشتگان سلامت

ترانزیت ریلی در سال گذشته 29 درصد رشد داشت

استلانتیس اولین ون کاملاً برقی خود را عرضه کرد

فیلم| باغدار سنندجی: عاملین قطع درختان دستگیر و مجازات شوند/سپری: با کمک جهاد باغ را احیا می کنیم

تأمین اجتماعی از اجرای قانون مشاغل سخت و زیان آور پرستاران سر باز زده است

افتتاح موزه خودروهای تاریخی تا اوایل تابستان امسال

استخراج رمز ارز تراز تولید و مصرف برق را منفی کرد

2 هزار و 700 متر مربع از زمین های دولت در طالقان رفع تصرف شد

قیمت جهانی نفت

نامه کارشناسان و سهامداران بورس به سران سه قوه/ 8 پیشنهاد برای بهبود روند کنونی بازار سرمایه

ریزش قیمت اکثر مدل های خودرو

کاهش 580 هزار تومانی قیمت سکه طی هفته اخیر

قیمت جهانی طلا

صادرات 500 هزار بشکه در روز نفت توسط ایران علی رغم تحریم ها

میزان بدهی انگلیس رکورد زد

تمدید تعطیلی بازار تهران برای یک هفته دیگر

میزان بدهی انگلیس رکورد زد

تضاد «دغدغه نان» و «سلامت جان»

یادداشت رسیده | مکافات عمل

به داد پیازکاران برسید!

قیمت محصولات سایپا امروز 3 اردیبهشت 1400+ جدول

برداشت بیش از 3 تن زعفران خشک در یزد

چرا نباید زولبیا و بامیه بخوریم؟

کاهش 580 هزار تومانی قیمت سکه

ارز دیجیتال کاردانو بخریم یا نه؟

شکست حباب مسکن، پس از ریزش قیمت ها در بازار طلا و ارز

بکارگیری کارخانه سیار تولید اکسیژن در هند

اعتماد اجتماعی مهم ترین چالش جلب مشارکت مردمی هنگام بحران

اعتماد اجتماعی مهم ترین چالش جلب مشارکت مردمی هنگام بحران