موضوعات داغ: - سود سهام عدالت - هواپيماربايي - كميسيون تلفيق - سرمايه گذاري - فرهاد مجيدي - سپاه حفاظت هواپيمايي - فرود اضطراري - باور نكردني - سازمان بورس - باشگاه پرسپوليس - پهپاد اسراييلي - ليگ قهرمانان اروپا - حصاري گازراني - سرمايه گذاري گردشگري - فرديناند - مقدماتي جام جهاني 2022 قطر - جام جهاني فوتبال - كميسيون انتخابات افغانستان - استاديوم فوتبال - آب بر - زن خوش شانس - دبير جشنواره فيلم فجر - اويغور

مطالب مرتبط:
پیروزی 2 بر صفر کودکان کار بر هنرمندان
دیدار شهردار منطقه 20 با اعضای تیم منتخب فوتسال کودکان کار(ایلیا)
اخبار مناطق تهران، پیروزی تیم فوتبال کودکان کار بر هنرمندان
آمار صعودی کودکان کار به دنبال افزایش فقر / خداحافظی با زندگی برای زنده ماندن
آمار صعودی کودکان کار در پی افزایش فقر / خداحافظی با زندگی برای زنده ماندن
-66 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 9 بهمن 1399 ساعت 12:502021-01-28دانش

ارائه راهکاری پیشنهادی جهت عوامل موثر در گرایش کودکان به کار در خیابان


خانه گریزی یا فرار کودکان و نوجوانان از خانواده، به عنوان یک پدیده اجتماعی و جهانی، پژوهش ها و مطالعات متعددی را به خود اختصاص داده است.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری آریا از تهران، انسیه مقدسی کارشناسی ارشد روانشناسی شخصیت، دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات تهران؛ خانه گریزی یا فرار کودکان و نوجوانان از خانواده، به عنوان یک پدیده اجتماعی و جهانی، پژوهش ها و مطالعات متعددی را به خود اختصاص داده است.

عوامل مؤثر در این پدیده از چنان تنوع و گستردگی برخوردارند که ارائه هرگونه برنامه جامع برای پیشگیری و یا پایش این پدیده را بدون انجام مطالعات میان رشته ای عملاً غیر ممکن ساخته اند.

کودکی از دوران پر اهمیت زندگی آدمی است که به اعتقاد بسیاری از محققین زیر بنای سایر مراحل زندگی نیز می باشد با توجه به رشد شهر نشینی و تغییر ساخت زندگی خانوادگی، افزایش روز افزون طلاق، مهاجرت زاغه نشینی، بیکاری و اضمحلال ارزش ها و اخلاقیات، عدم سیاست گذاری درست در مورد جمعیت و .

شاهد بروز پدیده کودکان کار و خیابان می باشیم.

داده های این تحقیق به روش کیفی و از تکنیک مصاحبه با کودکان خیابانی و کار مشاهده حاصل شده است.

مقدمه؛ بر طبق تعریف یونسیف، واژه کودکان خیابانی به کلیه کودکانی اطلاق می شود که زیر 18 سال داشته باشند و در خیابان ها از طریق گدایی، بزهکاری و اشتغال در مشاغل کاذب فصلی ادامه زندگی می دهند.

بسیاری از آنان بی پناه محسوب می شوند.

یعنی خانه ای برای سکونت ندارند.

در بیشتر نقاط جهان کودکان و نوجوانان اکثریت جامعه را تشکیل می دهند.

با این حال هیچ تضمینی در جهت رعایت حقوق آنها توسط مقامات مسئول و یا حتی اولیاء آنها وجود ندارد.

تعداد بیشماری از کودکان قربانی سوء استفاده جنسی، بی توجهی و بهره کشی هستند و به جنبه های مختلف این پدیده تاکنون در هیچ منطقه ای از جهان توجه کافی مبذول نشده است.

با افزایش جمعیت کودکان و نوجوانان و گسترش شهر نشینی، مشکلات کودکان نیز افزایش می یابد.

سیل مهاجرت به مناطق شهری، حاشیه نشینی را در شهرهای بزرگ گسترش می دهد و این مسئله عواقب وخیمی از جمله فقر، کمبود امکانات آموزشی، بهداشتی، اجتماعی و نیز از هم گسیختگی خانواده را در پی دارد .

مسائل کودکان و نوجوانان بخصوص در دهه پایانی قرن بیستم از جهاتی اهمیت فراوانی یافته است.

از یک سو این دو دهه فرصتی بود جهت پرداختن به مسائل کودکان و نوجوانان در سطح جهانی، ملی و تدوین بسیاری از اعلامیه ها، بیانیه ها و پیمان نامه ها که از جمله می توان به پیمان نامه حقوق کودک (1989) که حداقل مقررات مربوط جهت اداره ی تشکیلات قضایی نوجوانان مصوب مجمع عمومی سازمان ملل متحد (1990)، مقررات سازمان ملل برای حمایت از نوجوانان محروم از آزادی مطلوب (1995)، پیمان نامه علیه شکنجه و سایر رفتارها یا تبیهات بی رحمانه و غیر انسانی و تحقیرآمیز، برنامه بین المللی کودکان (1991) اشاره کرد.

از سویی دیگر تحولات سیاسی، اقتصادی و اجتماعی در این دو دهه کشورهای جهان را با دگرگونی فراوان مواجه ساخته است.

کشورهای در حال توسعه در حالی که با رشد فزاینده جمعیت روبه رو بودند در پیچ و خم رسیدن به توسعه در سطوح مختلف اجتماعی به دلیل ساختار اقتصادی نامطمئن و عدم لایه بندی صحیح در سطوح مختلف جامعه مشکلات فراوانی را تجربه نموده اند.

برای کشورهای در حال توسعه و نیز کشورهایی که قبلاً دارای برنامه ریزی متمرکز بودند وضع به شدت وخیم شد و تعدیل وحشتناکی صورت گرفت.

رشد اقتصادی از جهات گوناگون می تواند به سود کودکان تمام شود به صورتی که برای والدین اشتغال و درآمد تولید کنند، خطر استثمار را می کاسته و به تأمین خدمات اساسی و بهبود آنها منجر گردد.

اما الگوی اقتصادی جهان در دهه 1990 به گونه ای بود که کودکان بیشترین نیاز را به استفاده از رفاه داشتند.

بحران های اقتصادی دهه های اخیر به کاهش درآمد دولت های در حال توسعه منجر شد و سبب کاهش بودجه اجتماعی، بیکاری و آوارگی افراد بیشماری گردید.

همه ی این موارد بیشترین تأثیر را روی زندگی قشرهای آسیب پذیر جامعه از جمله زنان، کودکان و سالمندان بر جای گذاشت.

مبانی نظری؛ زندگی در خیابان مشکلاتی برای کودکان ایجاد می کند که از جمله می توان به سوء تغذیه، محرومیت از ویتامین ها و مواد مغذی، بیماری های گوارشی و واگیردار اشاره نمود.

همچنین مشکلات رفتاری و اخلاقی مانند یادگیری فرهنگ خشن خیابانی و رقابت های تحقیر آمیز، سوء استفاده ی جنسی و.

اشاره کرد.

همچنین آموزش این کودکان نیز با مشکلاتی نظیر ترک تحصیل و خیابان گردی مواجه است.

به عنوان مثال 80 درصد کودکان بنگلادشی،31 درصد کودکان مکزیکی و 33 درصد کودکان پاکستانی در دوره های ابتدایی ترک تحصیل کرده اند .

در یک اقتصاد 30 تریلیون دلاری جهانی این که حدود 40 درصد کودکان کشورهای در حال توسعه (نزدیک به 600 میلیون نفر) مجبور به تلاش برای زندگی بخور و نمیر بوده و برای خوراک و آموزش خود کمتر از یک دلار در روز درآمد داشته باشند غیر قابل قبول است.

حتی در غنی ترین کشورهای جهان به ازای یک کودک از هر 6 کودک زیر خط فقر ملی زندگی می کنند.

وضعیت نامطئن اقتصادی از توانایی والدین جهت تأمین شرایط مناسب رشد کامل کودکان می کاهد، ثبات خانواده را به خطر انداخته و موجب از هم گسیختگی پیوندهای عاطفی خانوادگی می گردد.

تعداد کودکان تک والد یا کودکانی که در شرایط دشواری زندگی می نمایند در حال افزایش است.

به دنبال تحولات و تغییرات اجتماعی، اقتصادی، موج مهاجرت مردم از روستاها و شهرهای کوچک به حاشیه ی شهرها افزایش یافته است.

مهاجران حاشیه نشین در شهرهای بزرگ مستقر می شوند و عواقبی چون کمبود امکانات بهداشتی،آموزشی، از هم گسیختگی خانوادگی، بیکاری، اعتیاد و فعالیت های خلاف قانون را برای آنها در پی دارد ( قادری، 1395).

تلاش این افراد حاشیه نشین برای تأمین نیازها، به ویژه نیازهای مادی خود و خانواده هایشان موجب رانده شدن کودکان از خانه و حضور آنان در خیابان را فراهم می آورد.

بازماندن خانواده از انجام کارکردهای اساسی نظیر آموزش قواعد و هنجارهای اجتماعی، حمایت عاطفی، تأمین اقتصادی و.

کودکان را دچار مشکلات جدی می نماید.

محیط خانوادگی پرفشار و آزار و اذیت کودکان در خانه موجب بروز انواع بیماری های جسمی و روانی در بین کودکان می گردد و رفتار آنان را مختل می سازد.

در این صورت کودک آمادگی کمتری برای یادگیری دارد.

در نتیجه از تطبیق با مدرسه ناتوان شده و دچار افت تحصیلی و نهایتاً ترک تحصیل می گردد.

بدیهی است چنین کودکانی آمادگی کمتری برای همنوایی با قواعد و هنجارهای اجتماعی داشته و برای انجام فعالیت های غیرقانونی مستعد می شوند.

علاوه بر این میلیون ها کودک و نوجوان ممکن است بر اثر نیازهای اقتصادی، مسائل خانوادگی و یا ترکیبی از این دو به ناچار زندگی خودرا در خیابان سپری کنند.

آنها دائماً در حال فرار از خشونت¬های خانوادگی و شهری نابسامان هستند.

برای بعضی از آنها زندگی در خیایان به معنای کمک به تأمین معاش خانواده بوده و برای عده ی دیگری سرگرمی می باشد.

در کشورهای در حال توسعه تعداد کودکانی که خانه و سرپناهی دارند اما در خیابان های شهر مشغول به کار و بازی هستند بیشتر از کودکان بی خانمان است.

در این کشورها تعداد کودکانی که در خیابان ها کار نموده اغلب ده برابر بیشتر از کودکان بی خانمان هستند.

آژانس بین المللی کودکان (1988) شرایط اجتماعی، اقتصادی و فیزیکی این کودکان را بسیار متفاوت توصیف نموده و آن را پر از پیچیدگی و ابهام ایجاد می کند.

این موقعیت که تمایلات و توانایی های کودکان و نوجوانان حین رشد بسیار متغیر بوده تحلیل زندگی آنها را مشکل تر می سازد.

بالاخره این پیچیدگی با جهانی بودن ماهیت مباحث درباره ی کودکان به حاشیه رانده شده همراه شده و شرایط را برای آنان در آمریکای جنوبی، آمریکای لاتین و آسیای جنوبی دائماً با یکدیگر مقایسه می نماید.

افراد فقیر همیشه برای بقا در حال مبارزه هستند و تأمین غذا، آب کافی و مراقبت بهداشتی اولیه چالشی روزانه است.

بدیهی است که در چنین شرایطی خانواده های کودکان شرایط مشکل آفرینی را تجربه می نمایند.

بزرگسالان نمی توانستند به کودکان بی توجه باشند و غذای مناسب، امنیت فیزیکی و انگیزه ی پیشرفت را برای آنان فراهم کنند.

بیشتر این کودکان مجبور می شوند که خواهران و برادران کوچکتر خود را بزرگ کنند و درآمدی برای خانواده به دست آورند.

فشار برای کسب درآمد کودکان را به خیابان(فروشندگی، گدایی، دزدی، فحشا و.

) سوق داده و آنها را در معرض خطرات و مشکلات متعددی قرار می دهد.

بر طبق گزارش یونیسف (1987) کودکان خیابانی با واقعیت تلخ جدایی از خانواده روبرو بوده و در خطر از دست دادن امکانات اصلی همچون بهداشت و آموزش می باشند.

این کودکان که معمولاً در سنین 15-8 سال قرار دارند در خیابان گرسنه و رنجور بوده و مشغول به کار می باشند.

گاهاً به دلیل مبادرت به انجام اعمال غیرقانونی نظیر دزدی، ولگردی و جیب بری توسط پلیس دستگیر می شوند.

یکی از پیامدهای حضور مداوم این کودکان در خیابان این است که احتمال مرگ طی یک دوره ی 4 ساله برای آنها حدود 50 درصد می باشد.

به این معنا که کودکی 8 ساله که در خیابان به سر می برد قبل از رسیدن به 12 سالگی به احتمال 50 درصد در معرض خطر مرگ قرار دارد.

افزایش کودکان خیابانی و تأثیراتی که این پدیده در بروز ناهنجاری های اجتماعی داشته قابل تأمل است.

افزایش بزهکاری در بین کودکان و نوجوانان، رشد تصاعدی سرقت بین کودکان و نوجوانان، افزایش مشاغل کاذب، تضعیف پایه های اخلاقی جامعه در نتیجه سوء استفاده های نامشروع از این کودکان سبب شده است تا بررسی ویژگی های زمینه ساز این کودکان اهمیت ویژه ای داشته باشند.

بنابراین چنانچه مشکلات این دسته از کودکان حل نشود باعث بروز انواع مشکلات و آسیب های اجتماعی خواهد شد که سبب از دست رفتن بسیاری از منابع مادی و انسانی خواهد گردید.

لذا لازم است که دولت با همکاری جامعه با سازماندهی این کودکان، آموزش، تعلیم و بازگرداندن این گروه از کودکان زمینه ساز بازگشت آنها را به خانواده هایشان فراهم سازد.

روش تحقیق؛ چارچوب نظری با استفاده از مطالعه تطبیقی نمونه ای موفق در سایر کشورها طراحی شده است.

این چارچوب بر پایه الگوی جامع مدیریت استراتژیک طراحی شده و شامل سه مرحله اصلی سیاست گذاری، اجرا و نظارت و کنترل می باشد که مأموریت و وظایف هر یک از سازمان ها در هر یک از این مراحل مشخص شده است.

برای اعتبار بخشی به یافته ها از نظرات جامعه صاحب نظران شامل مدیران، کارشناسان و مددکاران اجتماعی در سازمان های مددکاری اجتماعی و سامان دهی کودکان کار و خیابان بوده اند و به روش تصادفی انتخاب شده اند استفاده شده است.

در فاز اول که هدف آن شناسایی راهکارها بوده است، با استفاده از روش نمونه گیری قضاوتی انتخاب شد و در فاز دوم که هدف از آن تأیید راهکارها بوده از روش نمونه گیری تصادفی استفاده شده و انتخاب شدند.

سؤال اصلی که این مقاله به دنبال آن است عبارت است از: وضعیت مطلوب در رابطه با مدیریت ساماندهی کودکان کار و خیابان در سازمان های مرتبط چگونه باید باشد؟ با در نظر گرفتن سؤال اصلی، می توان این فرضیه اصلی را مطرح نمود که مدل مدیریتی موجود در سازمان های دولتی و غیردولتی، جهت ساماندهی کودکان کار و خیابان موفق نبوده است.

بر این اساس تغییر ساختارهای سازمان دهی و حاکمیت تفکر ماتریسی می تواند در بهبود و حل و فصل مسائل کودکان کار و خیابان مفید واقع شود.

نتیجه گیری؛ یکی از مسائل اجتماعی که به دنبال گسترش شهرنشینی پدید آمد موضوع کودکان خیابانی بود.

کودکان خیابانی به عنوان یک واقعیت تلخ در بسیاری از کشورهای جهان بخصوص کشورهای جهان سوم افزایش یافته است و این موضوع سبب افزایش بزهکاری، جنایت و سوء استفاده از این کودکان در کارهایی چون تجارت مواد مخدر، بزهکاری و غیره گردید.

پیشگیری از شیوع کودکان خیابانی نیازمند حمایت دولت در همه ی عرصه هاست.

نتایج این تحقیق نشان داد که 56 درصد کودکان در خیابان پسر و 44 درصد دختر می باشند.

اکثر آنها باوالدین شان زندگی می کنند و 68 درصد توسط والدینشان مورد آزار و اذیت قرار نگرفته بودند و فقط 32 درصد توسط والدین مورد آزار و اذیت قرار گرفته که عمدتاً از نوع جسمی و روانی بود.

همچنین 2 درصد کودکان خیابانی به مصرف مواد مخدر پرداخته و بیم آن می رود که در آینده ی نزدیک شاهد افزایش آن باشیم.

اکثر کودکان خیابانی دارای درآمد بسیار پایین بوده و معمولاً از ساعت 7 صبح تا 10 شب کار می کردند.

با توجه به یافته های تحلیلی این پژوهش رابطه ی معنی داری بین مشکلات اقتصادی با گرایش کودکان به کار در خیابان وجود دارد.

در حالیکه چنین رابطه ی بین نابسامانی خانواده با گرایش کودکان به کار در خیابان نیست.

لذا عوامل اقتصادی نقش موثرتری در حضور کودکان کار در خیابان دارند.


کلید واژه ها: کودکان و نوجوانان - مطالعات - پدیده - مطالعات میان رشته ای - کودکان - دانشگاه آزاد اسلامی - نوجوانان - زندگی - اجتماعی - علوم و تحقیقات - کارشناسی ارشد - اختصاص - دانشگاه آزاد - عوامل - پژوهش - عوامل موثر - روانشناسی - فرار - داده - کارشناسی - خبرگزاری - ساخت - خانه - دانشگاه - تحقیقات - پیشگیری - خیابان - برنامه - اسلامی - افزایش

آخرین اخبار سرویس:
پیش بینی جدید دانشمندان از زمان به پایان رسیدن حیات در کره زمین!

دعوت به همکاری در تحلیل بورس

مراسم رونمایی از بورس تحصیلی سواحل مکران در چابهار برگزار شد

فرم نظرسنجی آزمون دکتری 1400 منتشر شد

رقابت 185 هزار داوطلب در آزمون دکتری

کشف آب و مواد آلی در یک سیارک

15 هزار و 200 تست کرونا در خوزستان انجام شد

شرکت 1400 داوطلب دکترای 1400 در خراسان شمالی

ویدئو | «استقامت» برای نخستین بار بازوی رباتی اش را روی مریخ حرکت می دهد

محمدرضا گلزار در آغوش پدر زنش + عکس لورفته

کتاب «در میان سرخپوست ها» رونمایی شد

برگزاری آزمون ورودی دکتری نیمه متمرکز دانشگاه ها

برگزاری اردوی جهادی پزشکی دانشجویان علوم پزشکی بجنورد در منطقه شیخ تیمور

اخبار 20 علمی و فرهنگی شبکه 4 سیما؛ 15 اسفند

کشف سیاره ای خارج از منظومه شمسی؛ امید به یافتن اتمسفر برای حیات انسان

نحوه ثبت نام غیرحضوری پذیرفته شدگان کارشناسی ارشد فراگیر دانشگاه پیام نور

برگزاری آزمون دکتری در لرستان

ویدئو | خبر تازه وزیر علوم از احتمال حذف کنکور تا سال 1401

شهریور1400 اعلام نتایج نهایی کنکور دکتری تخصصی

دستگاه نانوپرداختکاری

آزمون دکتری 1400 در دانشگاه شهید چمران اهواز

دانشگاه آزاد قهرمان سی امین دوره لیگ برتر واترپلو شد

وزیر علوم: کنکور سال 1401 شاید حذف شود

شرکت بیش از 2 هزار و 500 کردستانی در آزمون دکتری

سقز آمادگی برگزاری تمام آزمون های کشوری را دارد

24 هزار نفر در دوره دکتری پدیرش می شوند

آزمون دکتری 1400 - اهواز

برگزاری آزمون جامع دکتری غرب گیلان در بندرانزلی

دانشگاه پیام نور مهاباد میزبان آزمون دکتری تخصصی

ظرفیت هیأت گزارش ملی سیلاب و سامانه مدیریت دانش قابل بهره برداری است

طراحی و تولید دستگاه پرداختکاری خودکار پروتز های مفصل ران

جهادگران دانشگاه علوم پزشکی گیلان در مناطق محروم خدمات پزشکی رایگان ارائه کردند

آزمون دکتری 1400 با حضور 1365 داوطلب در خراسان جنوبی برگزار شد

آزمون دکتری 1400 با حضور 1365 داوطلب در خراسان جنوبی برگزار شد

آزمون دکتری 1400 با حضور 1365 نفر در خراسان جنوبی برگزار شد

آزمون دکتری در دانشگاه محقق اردبیلی برگزار شد

برگزاری آزمون دکتری تخصصی در یزد

آزمون دکتری با رقابت بیش از 10 هزار داوطلب در خوزستان برگزار شد

آزمون دکتری با رقابت بیش از 10 هزار داوطلب در خوزستان برگزار شد

آموزش فن بیان-سخنوری-مجری گری استخدام

فرم نظرسنجی آزمون دکتری 1400 منتشر شد

برگزاری آزمون دکتری در استان بوشهر

افزایش حوزه های امتحانی کنکور دکتری 1400

کنکور دکتری در دانشگاه شهید چمران اهواز

بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان لرستان نیروی جهادی جذب می کند

دوره آموزش تعمیرات موبایل -معرفی اشتغال پایان دوره

تعریف نوین تعلیم و تربیت در فضای مجازی؛ از رسالت های جدید دانشگاهیان

آزمون دکتری 1400 - اهواز

برگزاری آزمون دکتری تخصصی نیمه متمرکز 1400

لزوم تربیت نیرو های انسانی، برای فعال سازی و نگهداری آزمایشگاه ها

تخلفی از حوزه های امتحانی دکتری 1400 گزارش نشده است / 90 درصد داوطلبان کارت ورود به جلسه را دریافت کردند

استخدام 2 نفر دانشجوی دکتری شیمی و پلیمر

کنکور دکتری 1400 برگزار شد

رقابت 195 هزار داوطلب آزمون دکتری تخصصی/برگزاری آزمون دکتری با رعایت پروتکل های کامل بهداشتی

تصاویر بازدید وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و رییس سازمان سنجش اموزش کشور از حوزه برگزاری ازمون دکتری 1400

بازدید وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و رییس سازمان سنجش آموزش کشور از حوزه برگزاری آزمون دکتری سال 1400

رقابت 195 هزار داوطلب آزمون دکتری تخصصی/برگزاری آزمون دکتری با رعایت پروتکل های کامل بهداشتی

حال و روز دانشگاه ها در دو قدمی بهار / از بررسی اتفاقات سراوان تا تصویب طرح جدید بافت اطراف حرم رضوی

رقابت دو هزار و 153 نفر در آزمون دکتری در شهرکرد

چالش های عمده اخبار علمی و ترویج علم در ایران

21 هزار داوطلب در کنکور دکتری شرکت نکردند

پروتکل های سخت گیرانه آزمون دکتری در استان خوزستان/دلیل حذف برخی کد رشته ها

عصر قتل های اجتماعی

آزمون دکتری تخصصی در مهاباد برگزار شد

ظرفیت پذیرش آزمون دکتری 1400 اعلام شد

یک واحد خوابگاهی جدید با ظرفیت 200 نفر در دانشگاه علوم پزشکی زنجان راه اندازی شد

کشف آب و مواد آلی

نارضایتی دانشجویان کانادایی از آموزش عالی

رییس دانشگاه علوم پزشکی قم: غیرفعال بودن دوربین های شهری از عوامل موثر در گسترش ویروس است/ پیک بعدی کرونا از نوع انگلیس خواهد بود

پذیرش حدود 24 هزار نفر در دوره دکتری

علت حذف برخی گرایش های دکتری

پذیرش 12 هزار نفر از شرکت کنندگان آزمون دکتری در دانشگاه های دولتی

کلید آزمون پیش درمانگاهی دانشگاه آزاد منتشر شد

کاشت 200 اصله نهال در محوطه ی دانشگاه رازی کرمانشاه

دلیل حذف برخی کد رشته های دکتری

پذیرش 24 هزار نفر در دوره دکتری / سهم آزمون و مصاحبه تغییری ندارد

ظرفیت پذیرش آزمون دکتری 1400 اعلام شد/زمان آغاز مصاحبه های تخصصی

اولین رویداد ملی تا ثریا برگزار می شود

پذیرش حدود 24 هزار نفر در دوره دکتری/ سهم آزمون و مصاحبه تغییری ندارد

داوطلبان آزمون دکتری در نظرسنجی ارزیابی حوزه های امتحانی شرکت کنند

مهلت ثبت نام در آزمون ارشد پزشکی فردا 16 اسفند ماه پایان می یابد

ظرفیت پذیرش آزمون دکترای 1400 اعلام شد

رقابت 2153 نفر در آزمون دکتری در شهرکرد

ظرفیت پذیرش آزمون دکتری 1400/ زمان آغاز مصاحبه های تخصصی

یک سالن دارخانم یا آقا جهت کار در رستوران

جذب کارآموز در حوزه دیجیتال مارکتینگ

ظرفیت پذیرش آزمون دکتری 1400 اعلام شد/زمان آغاز مصاحبه های تخصصی

آزمون دکتری 1400 در حوزه دانشگاه شهید بهشتی

ب یک نفر دندانپزشک نیازمندیم

اعلام نتایج کنکور دکتری در نیمه نخست فروردین 1400

معاون دانشگاه تربیت مدرس: اختیارات رییس دانشگاه در جذب هیأت علمی افزایش یابد

حفظ قرآن شرط ورود به رشته های علوم اسلامی شود / حفظ موضوعی طلاب المصطفی(ص)

5 شهرستان زنجان در وضعیت زرد کرونایی قرار دارند

نارضایتی دانشجویان کانادایی از آموزش عالی در شرایط فعلی

افزایش حوزه های امتحانی در کنکور دکتری 1400/ پیش بینی پروتکل های سخت تر بهداشتی در خوزستان

نارضایتی دانشجویان کانادایی از آموزش عالی در شرایط فعلی

پروتکل های سخت گیرانه آزمون دکتری در استان خوزستان/دلیل حذف برخی کد رشته ها

پذیرش حدود 24 هزار نفر در دوره دکتری/ سهم آزمون و مصاحبه تغییری ندارد

رقابت 185 هزار داوطلب آزمون دکتری تخصصی

نتایج پذیرش بدون آزمون استعداد های درخشان دانشگاه امام خمینی (ره) اعلام شد

ارائه راهکاری پیشنهادی جهت عوامل موثر در گرایش کودکان به کار در خیابان

ارائه راهکاری پیشنهادی جهت عوامل موثر در گرایش کودکان به کار در خیابان