مطالب مرتبط:
معادل مصرف سوییس گاز هدر می دهیم
معادل مصرف سوییس گاز هدر می دهیم
چگونه مصرف گاز خانگی را کاهش دهیم؟
استان های کم مصرف برق و گاز، تشویقی می گیرند
تولید حداکثری گاز مجوزی برای افزایش مصرف نیست
-113 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 6 بهمن 1399 ساعت 07:502021-01-25اقتصادي

معادل مصرف سوییس گاز هدر می دهیم


- مدیرعامل شرکتی ملی گاز در گفت وگو با روزنامه ایران اظهار داشت: تنها در دو بخش خانگی و نیروگاهی می توان با یک سری اقدامات سالانه 30 میلیارد مترمکعب، معادل مصرف کشوری مانند سوییس صرفه جویی کرد و باید این اتفاق هم بیفتد.

روزنامه ایران دوشنبه 6 بهمن به گفت وگو با حسن منتظرتربتی مدیرعامل شرکت ملی گاز و معاون وزیر نفت، پرداخت و نوشت: ایران به عنوان سومین تولیدکننده گاز جهان، امسال رکورد تولید یک میلیارد مترمکعب گاز در هر روز را پشت سر گذاشته و به رقم بی نظیری رسیده است.

اما در همین سال که رکورد شکنی می کند، تأمین گاز خانه ها و نیروگاه هایش به یک دغدغه همگانی تبدیل می شود! در حالی که سهم چندانی هم در صادرات گاز جهان ندارد و در جایگاه چهل و چهارم جهان از نظر درآمد صادرات گاز قرار دارد.

این فاصله معنادار از کجا نشأت می گیرد؟ آیا ما جامعه بدمصرفی هستیم یا سیاستگذاری ها درست نبوده است؟ آیا با این شدت مصرف، ایران دیگر فرصتی برای افزایش سهم خود در سبد گاز صادراتی جهان دارد؟ چند روز قبل، رییس جمهوری از توان ایران برای تبدیل شدن به هاب گاز منطقه گفت؛ آیا در چنین شرایطی که ما روزانه یک میلیارد مترمکعب گاز را تولید و مصرف می کنیم، سخن گفتن از تبدیل ایران به هاب گازی منطقه، رؤیایی نیست؟ *آقای مهندس! به عنوان سؤال نخست بفرمایید که چرا بیش از یک میلیارد مترمکعب در روز گاز تولید می شود و کمتر از 7 درصد آن صادر می شود؛ اما به مرحله ای رسیده ایم که از این پس در زمستان ها با نگرانی کمبود گاز مواجه ایم؟ ما در چند سال اخیر با جهش در تولید گاز و ظرفیت پالایش گاز کشور مواجه بوده ایم اما متأسفانه مصرف یک گام جلوتر از تولید در حال افزایش است و تمام این افزایش مصارف هم به خاطر مشترکان جدید شبکه گاز نیست.

هم اکنون یک میلیارد و 31 میلیون مترمکعب در روز گاز از میادین گازی کشور استحصال می شود و همچنین روزانه 900 میلیون مترمکعب ظرفیت انتقال گاز داریم که رقم قابل ملاحظه ای در سطح جهانی است.

با این حال رشد 15 درصدی مصرف گاز تهران و 12 درصدی کل کشور در سال جاری این نگرانی را به وجود می آورد که اگر هرچه زودتر برای بهینه سازی مصرف اقدامی انجام نشود، در سال های آتی با بحران کمبود گاز در زمستان مواجه شویم.

متأسفانه تولید گاز در ایران افزایش پیدا می کند و این تولید بیش از بخش های مولد، صرف تأمین انرژی خانه ها و گرمایش می شود.

به عبارتی این افزایش تولید به جز بخش اندکی که در صنایع و پتروشیمی ها مصرف می شود- چندان منجر به ایجاد ثروت در کشور نمی شود.

از این رو می توان گفت که آنچه ایران را با این حجم از تولید گاز به کشوری تبدیل کرده که گاهی نگران تأمین انرژی است، بیش از همه، مصرف غیر بهینه گاز است و باید در ادامه مسیر برای رهایی از این وضع، در عرصه بهینه سازی بیشتر وارد شویم.

*به نظرتان این بهینه سازی باید از سوی مردم انجام شود یا نهادها و ارگان ها؟ هم باید در فرهنگ مصرفی مردم تغییر ایجاد شود و هم توسط نهادهای مرتبط اقدامات و برنامه ریزی های جدی صورت گیرد.

اما سهم مسئولان بیشتر است.

بهینه سازی مصرف گاز بر عهده یک نهاد نیست و از سازمان برنامه و بودجه تا وزارتخانه های نفت، نیرو و راه و شهرسازی همگی متولی هستند.

اما من فکر می کنم که در نهایت مانند نحوه اجرای بند ق تبصره 2 قانون بودجه باید از بخش خصوصی و بویژه شرکت های دانش بنیان بهره ببریم.

این کار هم برای کشور درآمد و اشتغال به همراه دارد و هم یک ظرفیت برای اقدامات دیگر مانند صادرات گاز یا توسعه پایین دست صنعت مانند توسعه پتروشیمی ها ایجاد می کند.

*شما به نوعی متولی اصلی هستید.

تاکنون چه اقداماتی برای مدیریت مصرف گاز کشور انجام داده اید؟ در حوزه بهینه سازی مصرف گاز به چند بخش باید رسیدگی شود.

از اجرای دقیق مبحث 19 مقررات ملی ساختمان و اصلاح و بهینه سازی موتورخانه ها و بخاری ها گرفته تا افزایش راندمان نیروگاه ها، تجهیزات صنعتی و لوازم انرژی بر خانگی.

کاری که ما در حال انجام آن هستیم، اصلاح موتورخانه و بهینه سازی مصرف در این بخش است.

در همین حال نوسازی بخاری ها را نیز در دستور کار داریم.

موضوع سوم، تشویق مصرف کنندگان به مدیریت و بهینه سازی مصرف برای برخورداری از تخفیف ها در قبوض و استفاده از گاز رایگان در قبال کم مصرفی است.

ما در حال انجام این راهکارها هستیم اما مسأله همان طور که اشاره کردم تنها مربوط یک نهاد نمی شود.

*به نظر شما، عملکردتان در زمینه اصلاح موتورخانه ها کمی کند نیست؟ گزارش های مردمی نشان می دهد که هنوز خیلی از مالکان که برای این طرح ثبت نام کرده اند، حتی هیچ تماسی از سوی شرکت های معرفی شده دریافت نکرده اند.

آیا مشکلی در اجرا وجود دارد؟ در این مدت بیش از 3 هزار ثبت نامی داشته ایم و تعدادی به قرارداد تبدیل شده و بازرسی های اولیه نیز برای تعدادی از این گروه انجام شده است.

آمارها رفته رفته در حال افزایش است و احتمال می دهیم که با پایان فصل سرما و کنار رفتن احتیاط مالکان برای در اختیار قراردادن موتورخانه های خود، این رقم به 300 هزار مشترک ثبت نامی نیز برسد و از این تعداد احتمالاً بیش از 100 هزار مشترک در طرح قرار می گیرند و برای آنها این کار انجام می شود.

اما نوع کار متفاوت از طرح هایی مانند تعویض لامپ های کم مصرف است.

ما اکنون مشکل منابع مالی نداریم.

برای این بهینه سازی مصرف 6 هزار میلیارد تومان منابع مالی پیش بینی کرده ایم و نقدینگی را در اختیار شرکت ها قرار داده ایم و از آنها خواسته ایم که با شرکت های مجری جلساتی را داشته باشند و طرح را توجیه کنند.

به هر حال کار جدیدی است و زمان بر، اما حتماً انجام خواهد شد.

در بحث بهینه سازی مصرف و ارتقای بخاری ها هم شرکت بهینه سازی مصرف سوخت در حال تدوین آیین نامه است و ممکن است که اجرا را به ما بسپارند.

البته منطقی است، چراکه ما شبکه گسترده ای از پرسنل را در تمام استان ها داریم و تجربه نشان داده که اجرا را باید شرکت ملی گاز انجام دهند.

الان وزارت نفت نیز به این نتیجه رسیده و موضوعات را در ستاد نهایی می کنند و آیین نامه ها تدوین و برای اجرا به شرکت گاز واگذار می شود.

ما نیز هر موضوعی که واگذار می شود حتماً دنبال و اجرا می کنیم.

*کدام بخش از اقدامات مدیریت مصرف را شرکت ملی گاز باید دنبال کند؟ بخش تجهیزاتی را باید شرکت ملی گاز پیگیری کند اما بخشی هم خارج از حیطه کاری ماست.

مانند مبحث 19 مقررات ملی ساختمان که در دست قانونگذار و وزارت راه است.

*مصرف داخلی گاز در ایران براساس آمار سال 2019 معادل 250 میلیارد مترمکعب بود که 93 درصد آن در داخل کشور مصرف شد.

به نظرتان چه میزان از این مصرف قابل کاهش است؟ اگر فقط به بررسی 2 بخش خانگی و نیروگاهی بپردازیم، تنها در این دو بخش می توان با یک سری اقدامات سالانه 30 میلیارد مترمکعب، معادل مصرف کشوری مانند سوییس صرفه جویی کرد و باید این اتفاق هم بیفتد، چراکه ما فقط یک میدان مانند پارس جنوبی داریم و ادامه این مسیر می تواند بحران جدیدی را در کشور رقم بزند.

نیروگاه ها حدود 70 میلیارد مترمکعب سوخت معادل در سال مصرف می کنند و در این بخش در حدود 15 میلیاد مترمکعب ظرفیت بهینه سازی وجود دارد که اگر سرمایه گذاری اتفاق بیفتد و راندمان نیروگاه را افزایش دهند و نیروگاه های سیکل ترکیبی و با راندمان بالا در مدار تولید قرار بگیرد، این صرفه جویی حتمی است.

ضمن آنکه می توان بخشی از نیاز کشور را با نیروگاه های تجدیدپذیر پوشش داد و متولی این امر وزارت نیروست.

اما در بخش خانگی نیز امکان این کاهش 15 میلیارد مترمکعبی مصرف گاز در سال وجود دارد.

هرچند که کار آسانی نیست و سرمایه گذاری نیاز دارد، اما با کمک بخش خصوصی اگر این کار انجام شود، فرصت های بزرگی در اختیار کشور قرار خواهد گرفت.

هم اشتغال آفرین است و هم درآمدزا.

در عین حال فرصتی برای ایجاد ارزش افزوده از طریق توسعه داخلی و همین طور صادرات در اختیار کشور قرار می دهد.

اگر بخش خصوصی در سیستم نرم افزاری و سخت افزاری این بهینه سازی مصرف کمک کند تا به یک صنعت تبدیل شود و نه شعاری در زمستان ها؛ قول می دهم که اقتصاد خوبی هم برای کشور خواهد داشت.

این 30 میلیارد مترمکعب سرمایه گذاری زیادی نیاز دارد اما پول زیادی را هم برای کشور ایجاد خواهد کرد.

باید دانش بنیان ها را درگیر این موضوع کنیم.

*به نظرتان با اتفاقی که در قطع برق هفته های اخیر افتاد و آن را به کمبود گاز ارتباط دادند، از سال دیگر در زمستان باید هم دغدغه کمبود گاز داشته باشیم و هم نگران خاموشی باشیم؟ اگر درست عمل کنیم، خیر.

اتفاقی که امسال افتاد نتیجه یک ناهماهنگی و فضاسازی بود.

ما کمبود گاز یا کاهش تحویل به نیروگاه ها نداریم.

حتی صادرات نیز انجام و به صنایع نیز به میزان کافی گاز تحویل داده شد.

بین 100 تا 130 میلیون متر مکعب در روز هم گاز به نیروگاه ها دادیم که تعهد ما 80 میلیون مترمکعب بود اما با وجود این، شرایطی رقم خورد که کمبود سوخت نیروگاه ها را ناشی از کمبود گاز در کشور دانستند.

*برخی از کارشناسان می گویند که اگر شبکه گاز سراسری را در سال های اخیر گسترش نداده بودید و این تعداد روستا که حتی برخی ممکن است در دهه های آتی خالی از سکنه باشند، به شبکه اضافه نکرده بودید، کشور با این چالش مواجه نمی شد.

نظر شما چیست؟ توسعه شبکه داخلی گاز یک الزام و گازرسانی به روستاها خواست مردم و نمایندگان مجلس بود.

گازرسانی یک رفاه عمومی ایجاد می کند و لازم بود که در راستای عدالت اجتماعی و هم به لحاظ اقتصادی گازرسانی انجام می شد.

ما با گازرسانی یک سوخت گران تر سوخت مایع- را صرفه جویی و حتی صادر کردیم.

به هر حال ما باید کلان نگاه کنیم.

این کمبود در سال های آتی و شاید برای تمام زمستان ها، ممکن است 5 تا 10 روز باشد اما وقتی مشترکی را به شبکه متصل می کنیم، در تمام سال سوخت مصرفی آن را جایگزین می کنیم.

باید گزینه های دیگری را نیز بیابیم که این کمبود را با سوخت های جایگزین پیک سایی کنیم.

استفاده از سوخت جایگزین یک نوع پیک سایی است و با استفاده از مخازن ذخیره سازی می توانیم بخشی از مصارف گاز را در زمستان تأمین کنیم.

این گازرسانی که در 8 سال اخیر انجام شد در کل سال اقتصاد خیلی خوبی دارد.

*اما در مقابل یک فرصت و ظرفیت برای رایزنی های بین المللی و ایجاد چسبندگی اقتصادی را با افزایش صادرات گاز از دست داده ایم.

درست است؟ خیر.

ما در داخل نیاز به مدیریت مصرف و بهینه سازی داریم و این موضوع خود ظرفیت های قابل ملاحظه ای در اختیار کشور می گذارد.

*به نظرتان اگر تحریم نبودیم، بازهم توسعه داخلی شبکه اتفاق می افتاد یا روی صادرات گاز تمرکز می شد؟ در این مسأله، چرا کشورهایی مثل روسیه و امریکا مثل ما رفتار نکرده اند؟ برای ما توسعه داخلی شبکه گاز یک مزیت بوده و هست.

مزیت ایران گاز است و هرجا می توانیم باید آن را جایگزین کنیم اما البته به موازات آن باید بحث بهینه سازی را هم دنبال کنیم.

اگر ما بهینه سازی را دنبال کنیم هیچ کمبودی برای تأمین نیاز داخلی و رایزنی های بین المللی نخواهیم داشت.

ما در بحث توسعه داخلی شبکه با 6 میلیارد دلار گاز، حدود 10 میلیارد دلار سوخت گران تر را آزادسازی کردیم و اقدامی اقتصادی انجام دادیم که خودش هزینه های خودش را پوشش می داد.

البته اگر تحریم نبودیم روی بحث مذاکرات بین المللی و صادرات گاز بیشتر کار می شد اما توسعه داخلی شبکه گاز یک الزام و مزیت بود.

*برای ذخیره سازی گاز و پیک سایی در زمستان چه برنامه ای دارید؟ در حال حاضر حدود 5 میلیارد مترمکعب ظرفیت ذخیره سازی داریم اما توسعه 15 میلیارد مترمکعبی ذخیره سازی در شوریجه کلید خورده و سرمایه گذاری آن در حال انجام است.

مخازن دیگری نیز در دست مطالعه داریم که البته مطالعه و ظرفیت سنجی آن زمان بر خواهد بود.

اما گذشته از ذخیره سازی گاز، لازم است که ذخیره سازی سوخت های مایع برای پیک زمستان افزایش پیدا کند.

اگر این اقدامات انجام شود و بهینه سازی مصرف را نیز بجد دنبال کنیم، هیچ مشکلی در تأمین داخلی گاز و حتی صادرات نخواهیم داشت.

*به عنوان سؤال آخر، چطور می خواهیم هاب گاز منطقه شویم؟ این موضوع تجارت گاز است و فقط صادرات را در برنمی گیرد.

یعنی ترانزیت و سوآپ نیز مطرح می شود که البته در این سیاستگذاری، مهم است که ایران توان تجارت و نقل و انتقال پول را هم داشته باشد.


کلید واژه ها: روزنامه ایران - صادرات گاز - مدیرعامل - ایران - نیروگاه - میلیارد - روزنامه - مترمکعب - گفت وگو - صادرات - جهان - مصرف - شرکت ملی گاز - رکورد تولید - سوییس - تولید - رکورد - سیاستگذاری - تولیدکننده - معاون وزیر - رکورد شکنی - صرفه جویی - بخش خانگی - شرکت - شرکت ملی - اقدامات - خانه ها - دوشنبه - همگانی - سالانه

آخرین اخبار سرویس:
استخدام بازاریاب سیستم حفاظتی

شراکت برای سوپر میوه

مدل برای تاتو ابرو و لیفت مژه

کارشناس و مدیر مزارع مرغ مادر و گوشتی .تخمگذار

پیک موتوری نیازمندیم - با حقوق

راننده اقا

اتوکار نیازمندیم

مدیریت مجموعه تجاری و پردیس ساحل

همکار خانم مجرد

درخواست وزارت بهداشت از مردم برای خرید ایام پایانی سال

چه میزان دوز واکسن کرونا در قالب برنامه جهانی “کوواکس” توزیع می شود؟

به یک نیرو جوان جهت کار در کافی شاپ نیازمندیم

به یک نفر تولید کننده محتوا نیازمندیم

جزییات راه اندازی تعاونی های مدرسه ای/ تنظیم دستورالعمل اجرایی از سوی سازمان دانش آموزی

حدیثی از کاشفان میدان نفتی آذر

نوسازی 10 هزار تاکسی تا پایان سال جاری

آیا خلیج فارس از شر لکه های نفتی رها می شود؟

آیا خلیج فارس از شر لکه های نفتی رها می شود؟

استخدام انبار دار و کارشناس فروش

*کاردرمنزل*با قرارداد رسمی و حقوق ثابت*

مشاور فروش، مدیر فروش فعال جهت خدمات مخابراتی

استخدام کارگرساده آقاو خانم در کارخانه شهرک صنعتی

استخدام ظرفشور،سالندار،خدمات،کمک آشپز و آماده ساز

منشی خانم

* استخدام منشی خانم *

استخدام خودروی استیجاری

استخدام بازاریاب حرفه ایی

استخدام همکار خانم

استخدام نیروی ساده فست فود+بیمه

خانم بازار یاب مجرد پاره وقت

کنترل بازار نیازمند نظارت و مدیریت جدی است

استخدام کارشناس فروش

تبلیغات مارتینگ

فروشنده خانم

استخدام منشی مطب واقع در منطقه کیان پارس

چرا مریخ را سیاره سرخ نامیده اند؟

چه کسب و کارهایی به طراحی سایت نیاز دارند؟

مظنه رهن و اجاره آپارتمان در سهروردی

1400 سالی پر از تعطیلات آخر هفته ها

C40 ریچارج؛ جدیدترین محصول برقی ولوو

به چند بیرون بر و کارگاه خیاطی نیازمندیم

استخدام کارشناس و تکنسین تولید

استخدام در پلاسکو بزرگ پارس

استخدام کارگر حرفه ای کارواش

نیازمند خانوم آشپز

بازار تب دار شب عید قم؛ از مجازی فروشی تا اولویت بندی خرید

دلار های از دست رفته ایران بر اثر تحریم ها

برندگان قرعه کشی وانت آریسان چقدر سود می کنند؟

قیمت سبد نفتی اوپک بیش از 2 دلار افزایش یافت

حقوق های کمتر از 10 میلیون در سال آینده چقدر می شود؟

قیمت پراید دوباره اوج گرفت

سود 6 میلیارد دلاری از توسعه گازرسانی در دولت تدبیر و امید

گزیده های نفتی هفته

بازار تب دار شب عید قم؛ از مجازی فروشی تا اولویت بندی خرید

اختصاص جایگاه نخست صلح و سازش به فارس

مهندس پلیمر از دانشگاه های معتبر

کارشناس صنایع شرکت تولیدی

سوپر مارکت

استخدام دورکاری با پورسانت

ویزیتوری سوغات تبریز با

کارگر و نگهبان

الزام درج نام محل تولید در اظهار نامه های صادراتی

مذاکره با اتحادیه اوراسیا برای اجرای موافقتنامه تجارت آزاد

تشکیل کمیته دائمی جهت پیشگیری از ساخت و ساز های غیر مجاز در شیراز

تقدیر مدیر عامل هلدینگ خلیج فارس از حضور پتروشیمی پارس در دومین نمایشگاه حمایت از ساخت داخل

استخدام غیر حضوری به تعداد محدود

شاگرد ساده برای لبنیاتی

مهندس عمران یا معماری اندیشه

فروشگاه افق کوروش نیروهوایی فوری

مونتاژ کار خانم

رشد 34 درصدی تولید فرش دستباف در 10 ماه امسال

تخدام نیروی کار به صورت آنلاین و مجازی بدون هیچ هزینه اولیه

به یک منشی خانم مجرد نیازمندیم

نکهبان مجموعه غواصی

کاراداری و حقوق تضمینی

استخدام طراح وگرافیست

کار درمنزل بصورت اینترنتی

تایپ و گویندگی

جذب نیرو جهت کار غیر حضوری

توزیع رایگان بیش از 2 هزار اصله نهال به مناسبت روز درختکاری در قشم

فیلتری به نام خصوصی سازی؛ مسیری که به بیکاری ختم شد

تغییر دامنه نوسان 4 شرکت فرابورسی

بازار مرغ در قم ساماندهی می شود

ماموریت اضطراری در بازار مسکن

تعیین مزد کم برای کارگران باعث اجرای حتمی متناسب سازی شد

نبض بازار میوه و گوشت در آستانه عید

رشد اقتصادی ایران مثبت شد/ بی رونق ترین شب عید خودروها/ مذاکره ایران با مشتریان نفتی در آسیا

آخرین قیمت طلا، سکه و دلار تا پیش از امروز 16 اسفند

استقبال دلار از اتمسفر جدید

بازاریابی و فروش سایت فروشگاهی با حقوق و مزایا

استخدام تایپیست و مترجم

استخدام پیک موتوری و وانت با راننده

استخدام بازاریاب و سرپرست فروش

استخدام کار اینترنتی

بتعدادی ناخن کار و طراح حرفه ای

کار پاره وقت بادرآمد بالا همه افراد جویای کار

ساماندهی به بازار شب عید برنج

عصر قتل های اجتماعی

سرنوشت سهام در ایستگاه پایانی

خرید نردبان بلندمرتبه آتشنشانی در سال 1400

معادل مصرف سوییس گاز هدر می دهیم

معادل مصرف سوییس گاز هدر می دهیم