مطالب مرتبط:
شکست تحریم های آمریکا و خودکفایی ایران در تولید برخی تجهیزات نفتی
دولت جدید آمریکا خواهان مذاکره و بازگشت ایران به برجام با سیاست لبخند است / سیاست های بایدن در منطقه با ترامپ تفاوتی ندارد
تحلیلگر سیاسی: آمریکا و اسراییل از قدرت نظامی ایران در منطقه می ترسند
تغییر روابط ایران و آمریکا در دوره بایدن محتمل است
مشاور سابق دولت آمریکا: ترجیح بایدن، مذاکره با دولت روحانی است / روابط گرم دو کشور سبب گسترش نفوذ ایران در منطقه می شود
-127 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 6 بهمن 1399 ساعت 04:052021-01-25اقتصادي

اثر حذف ارز ترجیحی بر بورس/آینده برجام میان ایران و آمریکا/قدرت نفتی ایران را سیاسی نکنیم


مواضع مخالفان ‏FATF‏ در حال تغییر است؟، تهران: حاضریم با ریاض مذاکره کنیم، عذرخواهی رییس صداوسیما از رییس جمهور ‏و پایان جنجال توهین تلویزیونی، - در ادامه تعدادی از یادداشت ها و سرمقاله های منتتشره در روزنامه های امروز را مرور می کتیم: ‏ اثر حذف ارز ترجیحی بر بورس حامد ستاک طی یادداشتی با عنوان اثر حذف ارز ترجیحی بر بورس در اعتماد نوشت: حذف ارز با نرخ ترجیحی که با بررسی و ‏تصویب بودجه سال آینده در مجلس حالا قوت بیشتری به خود گرفته با نظرات موافق و مخالفی روبرو بوده است.

علاوه بر اینکه ‏افزایش نرخ ارز ترجیحی به 12 هزار و 500 تومان یا 17 هزار و 500 تومان تبعات متفاوتی بر قیمت ها خواهد داشت بلکه ‏برخی معتقدند افت و خیز ها در بازار ها به خصوص بازار سرمایه نیز پس از تعدیل قیمت ارز در رقم های بالا به وجود خواهد آمد ‏و می تواند باعث تصمیم افراد به ورود یا خروج از بازار شود.

زمانی که تامین نرخ ارز با ارقام و نام های متفاوتی مانند نیمایی، ‏دولتی، بازار آزاد و .

انجام می شود، بازار سرمایه نیز نسبت به این نرخ ها حساسیت نشان می دهد.

بدین ترتیب آن نرخی که حاصل ‏عرضه و تقاضای بازار ارز و نرخ واقعی است مبنای ارزش گذاری در بازار سرمایه قرار می گیرد.

نرخ های دیگر ارز نیز می تواند ‏بر آن قیمت تاثیرگذار باشد.

اگر قیمت های دیگری که یک ارز دارد منجر به این شود که نرخ ارز در بازار آزاد دچار تلاطم شود، ‏براساس آن ها می توان اظهارنظر کرد.

‏ به صورت کلی در بیشتر دارایی های بازار سرمایه ارزش گذاری وابسته به قیمت ارز است و رشد قیمت ارز باعث می شود ‏قیمت گذاری سهام یا هر آنچه در بازار سرمایه رخ می دهد نیز با افزایش و جهش همراه شود.

بنابراین رشد نرخ ارز باعث بالا رفتن ‏ارزش دارایی ها از جمله سهام می شود و پس از تغییر قیمت در بازار ارز با یک اختلاف زمانی بازار سرمایه نیز با جهش همراه ‏است.

در این میان قیمت واقعی ارز تاثیرگذار خواهد بود و هر کدام از نرخ های ارز مانند سنا، نیما و .

اگر بر قیمت ارز آزاد که ‏تحت تاثیر عرضه و تقاضاست، تاثیر بگذارد، در آن صورت برای بازار سرمایه و افراد حاضر در آن مهم است.

‏ آینده برجام میان ایران و آمریکا مهدی مطهرنیا آینده پژوه، استاد دانشگاه طی یادداشتی با عنوان آینده برجام میان ایران و آمریکا در آرمان ملی نوشت: پرونده ایران ‏و آمریکا صرفا در برجام خلاصه نمی شود و توافق هسته ای تنها پیشانی یک اندام بسیار فربه در ارتباط میان ایران و آمریکاست ‏که ابعاد گوناگون و پیچیده ای به خود گرفته است.

برجام به عنوان توافق نامه ای که اکنون در یک وضعیت برزخ گونه لغزان قرار ‏دارد نمی تواند بازتعریف شود.

پرونده هسته ای در سطح لیتانی و رویین مسائل ایران و آمریکا قرار دارد، اساسا از منظر ‏حقیقت نگری نه واقعیت نگری و امر بالفعل یا امر بالواقع مساله داشتن انرژی هسته ای صلح آمیز برای ایران یا حتی داشتن چندین ‏بمب هسته ای در تهران از منظر حقیقت های حاکم بر روابط بین الملل نمی تواند آن اندازه که در ارتباط با برجام یا توافق هسته ای ‏ایران صحبت می شود اهمیت داشته باشد.

ایالات متحده در برابر رقبای بزرگی مانند چین و روسیه یا کشور های دیگر منطقه ‏همچون پاکستان که دارای بمب هسته ای هستند قرار گرفته است، در معادلات بین المللی با اضافه شدن ایران به عنوان دارنده این ‏قدرت سوال پیش می آید که تا چه اندازه این مساله می تواند تاثیرگذار باشد؟ شاید گفته شود ایران با همه آن ها فرق دارد؛ کشور های ‏دیگر هم در آن زمان بر این نکته تاکید داشتند که ما با همه تفاوت داریم.

برجام زمینه ای را برای برقراری روابط میان ایران با ‏نظام بین الملل و مذاکره در ابعاد گوناگون پرونده ایران و آمریکا در بافت متن نظام بین الملل فراهم کرد.

بر فرض ایالات متحده بدون ‏هیچ شروطی به برجام بازگردد تا چه اندازه ایران می تواند به حل مسائل داخلی امید داشته باشد؟ با توجه به این معنا، برگشت ‏ایران به پای میز مذاکرات اگر تنها در ارتباط با برجام و پرونده هسته ای شکل بگیرد فضای روانی در ایران اندکی مثبت و ‏امیدبخش می شود و در داخل کشور سخن از اینکه آمریکایی ها نمی گذارند دیگر نمی تواند جوابگو باشد.

بازگشت آمریکا به برجام ‏در دوران ریاست جمهوری جو بایدن می تواند پیامد های مسئولیت خیز و در عین حال خطرناکی داشته باشد.

تا زمانی که ایالات متحده ‏محکومیت زدایی نشود و چهره کریه آمریکا از منظر ایدئولوژیک در ایران مورد بازسازی قرار نگیرد حل مساله ایران و آمریکا ‏میسر نمی شود.

اگر هم میسر باشد باعث ضربه به گروه رادیکال، جبهه و جناح فکری آنان در میان هواداران اصلی شان می شود و ‏احتمال ریزش بسیار بالایی نیز وجود خواهد داشت.

جبهه های اصلاح طلب و اصولگرا با ریزش نیرو مواجه شده اند و اصلاح طلبی- ‏اصولگرایی حتی با تغییر نام و چهره های قدیمی نمی تواند جریان ساز باشند.

در چهار دهه اخیر یک بار با کارگزاران سازندگی در ‏جبهه اصولگرایان و نقل وانتقال آنان به جبهه اصلاح طلبان، بار دیگر با پایداری چی ها در جبهه اصولگرایان و سپس نقل وانتقال آن ها ‏به جبهه نومحافظه کاران خواهان تغییر و تحولات تا مرز های تغییرات بزرگ در نظام سیاسی با نمایندگی احمدی نژاد پیش رفت.

‏احزاب و گروه های سیاسی که در جناح چپ و راست با اسامی مختلف در انتخابات گوناگون به میدان آمده اند اکنون دیگر با توجه به ‏شناسایی نیرو های سنتی و جوان این جناح ها در پرتو نقل و انتقال آزادی که در اطلاعات شبکه های اجتماعی ایجاد شده نمی توانند ‏خود را به صورت قدیم بازتعریف کنند.

بنابراین دوران اصلاح طلبان و اصولگرایان در ایران رو به اتمام است.

تحریم های ‏حداکثری ترامپ در ادامه تحریم های فلج کننده دولت اوباما بود.

ما باید توجه داشته باشیم که دیگر ایستادگی در مقابل ترامپ قمارباز ‏را نداریم بلکه در برابر بایدن سناتور دارای پرستیژ خاص دموکراتیک در درون ایالات متحده و نظام بین الملل قرار گرفته ایم.

‏چشم انداز حرکت آمریکا علیه ایران در دوره ریاست جمهوری جو بایدن سنتز دوران باراک اوباما و دونالد ترامپ خواهد بود.

‏ قدرت نفتی ایران را سیاسی نکنیم ‏ علیرضا سلطانی- کارشناس اقتصاد انرژی طی یادداشتی با عنوان قدرت نفتی ایران را سیاسی نکنیم در شرق نوشت: به نظر ‏می رسد مقامات وزارت نفت با وجود اعلام آمادگی کلی برای بازگشت به بازار نفت، به سه دلیل همچنان از آشکار کردن طرح ها و ‏برنامه های خود برای ماه های آینده به لحاظ عدد و رقم مانند سه سال گذشته، خودداری می کنند.

این سه دلیل عبارت اند از: یک، ‏محرمانه نگه داشتن طرح ها و برنامه ها برای جلوگیری از سوءاستفاده احتمالی دولت آمریکا تا زمان اعلام رسمی رفع تحریم ها، ‏دوم، جلوگیری از تأثیرگذاری منفی و پیش از موعد بر بازار نفت با اعلام زودهنگام بازگشت سریع و کامل ایران به بازار نفت ‏‏ (این رویکرد در راستای مسئولیت پذیری ایران نسبت به منافع جمعی تولیدکنندگان نفت حسن نیت ایران نسبت به تلاش جمعی ‏تولیدکنندگان برای حفظ و افزایش قیمت در شرایط شکننده بازار نفت ناشی از تداوم همه گیری کرونا باشد) و سوم مخالفان داخلی ‏افزایش تولید که ناشی از چالش های سیاسی داخلی است.

با وجود پیشرفت ها و افزایش توانمندی های صنعت نفت در دوره تقریبا ‏هشت ساله تحریم اخیر، اما هر سه دلیل دست اندرکاران نفتی در شرایط حاضر قابل دفاع است.

واقعیت این است که صنعت نفت ‏به عنوان پیشران توسعه کشور، دروازه بان اصلی اقتصاد ایران به سوی جهان و خوب یا بد تأمین کننده اصلی درآمد کشور است.

باید ‏تجمیع و بسیج همه امکانات و ظرفیت های کشور در حوزه های قانون گذاری و اجرایی، اقتصادی و سیاسی، فنی و مهندسی، داخلی ‏و خارجی برای حمایت و آماده سازی صنعت نفت جهت بازگشت سریع و مقتدرانه به بازار (که این بازگشت نماد شکست واقعی ‏تحریم های سه سال گذشته دولت ترامپ است)، در نهاد های تصمیم گیر کشور، یک اصل باشد.

طرفین کاملا بر این مسئله واقف ‏هستند که یکی از مهم ترین ابزار قدرت تأثیرگذاری ایران در عرصه بین المللی فعلا همین ظرفیت فروش نفت به اتکای ذخایر بالا ‏و سابقه و جایگاه گذشته است.

جایگاهی که در یک دهه گذشته تحت تأثیر تحریم های نفت، متزلزل شده است.

عقل و منطق ‏اقتصادی، سیاسی و راهبردی ایجاب می کند در شرایط فعلی اقتصادی و به تبع آن آسیب پذیری سیاسی داخلی، همه ظرفیت های ‏کشور در جهت بازگشت سریع ایران به بازار نفت، بسیج شود؛ چرا که این مهم ترین و فوری ترین اقدام ایران در ماه های ابتدایی ‏دولت جدید آمریکا است.

با این ابزار، قدرت مانور ایران در عرصه مواجهه و تعامل با 1+5 افزایش می یابد و ایران می تواند از ‏شرایط به نسبت بهتری در این عرصه برخوردار باشد.


کلید واژه ها: ارز ترجیحی - یادداشت - رییس صداوسیما - بورس - بازار سرمایه - تومان - بازار - آینده - ایران - رییس جمهور - سال آینده - هزار - قیمت - رییس - عذرخواهی - صداوسیما - قیمت ارز - مخالفان - سرمقاله - روزنامه - نرخ ارز - قیمت ها - مذاکره - سرمایه - اعتماد - جمهور - تصمیم - تغییر - سیاسی - پایان

آخرین اخبار سرویس:
توزیع 500 تن محصولات پروتیینی تنظیم بازار در میادین تره بار

مهندسی معکوس جوانان ایرانی در دل تحریم/اولین ربات صنعتی کشور نیازمند حمایت است

قیمت روزپراید/ 132 از ابتدای هفته 5 میلیون تومان گران شد

نرخ واقعی سبد معیشت کارگران بیش از 9 میلیون تومان است

افزایش 5 درصدی قیمت نفت جهانی

واکسیناسیون گروه دوم با کووکس در فروردین

افزایش قیمت نفت و طلا در بازارهای جهانی

پکن: برای تولید ناخالص داخلی چین در سال 2021 رشد بیش از 6 درصدی پیش بینی می کنیم

آغاز واکسیناسیون گروه دوم از فروردین

افزایش پنج درصدی قیمت نفت در بازار نیویورک

بازگشایی دو محور روستایی در دهدز

استخدام یک فرد دارای موتور سیکلت

به تعدادی خانم فروشنده درفروشگاههای بوشهرنیازمندیم

نمایندگی رسمی بدون نیاز به سرمایه

فروشنده مغازه کیف و کفش

آموزش هنر درآمدد رزین

اعطای کدنمایندگی بیمه سامان

کارگر کاشی کاری نیازمندم

توزیع 500 تن محصولات پروتیینی تنظیم بازار در میادین تره بار

چین بودجه نظامی خود را افزایش می دهد

سرانه جنگل در ایلام 2برابر نُرم جهانی است

آشنایی با گران ترین هتل های اصفهان

تغییرات قیمت موبایل در هفته دوم اسفند

عیدی بیمه بیکاری چقدر است؟

یک پنجم غذاها در جهان به سطل زباله ریخته می شود

افزایش 5 درصدی بهای نفت

19 طرح آبخیزداری استان بوشهر به بهره برداری می رسد

چرا شیوع اعتیاد در میان کارگران جدی گرفته نمی شود؟

اعتراضات در لبنان برای سومین روز متوالی

چین بودجه نظامی خود در 2021 را افزایش داد

ببینید | هتل فضایی استثنایی ناسا؛ اقامت برای سه شب: 125 میلیارد تومان ناقابل!

ارسال کمک برای مردم زلزله زده سی سخت

مجهز شدن 10 موزه خراسان جنوبی به سامانه فروش الکترونیکی بلیت

آغاز ساخت اولین هتل فضایی جهان در سال 2025

خیران میاندوآبی 7.5 میلیارد ریال به ساخت مسکن مددجویان کمک کردند

کشف 112 هزار نخ سیگار قاچاق در جهرم

قیمت روز خودرو های داخلی 1399/12/15

چین بودجه نظامی خود را افزایش می دهد

برقکار نیمه ماهر یا وردست برقکار

نیازمند به مدل برای اکستنشن مژه و لیفت و مژه موقت

ریتم شبانه روزی گیاهان چیست؟

منشی برای مطب

کاشان به تمامی فرآورده های خونی مثبت و منفی نیاز دارد

بهره برداری از 20 پروژه توسعه ای و تجهیزاتی بنادر هرمزگان

واعظی: تحریم ها باشد یا نباشد، ارتباطی با FATF ندارد

ادامه خشکسالی در کرمان؛ بارش ها به شدت کاهش یافت

قیمت مرغ / گوشت سفید و تخم مرغ + جدول

وضعیت بازار نفت از زبان وزیر نفت

واعظی: تحریم ها با لوایح FATF ارتباط خاصی ندارد

جدیدترین آمار مبتلایان به کرونا در جهان/ ثبت بیش از 115 میلیون و 768 هزار مبتلا

ریتم شبانه روزی گیاهان چیست؟

نگرانی بابت سلامت اقلام آرایشی متوقف در گمرک / سلامت مردم فدای تجارت نشود

موافقت با برگزاری نمایشگاه اختصاصی ایران در سلیمانیه- اقلیم کردستان عراق

میراث فرهنگی برای سفرهای نورزی منتظر ابلاغ دستورالعمل است

عقبگرد نرخ دلار آمریکا و یورو در هفته ای که گذشت

تدوین واقع بینانه برنامه هفتم توسعه کشور

شراکت و سرمایه گذاری / شریک

استادکارماهرتعویض روغن ولاستیک

30 طرح اقتصاد مقاومتی در اصفهان به تصویب رسید

آمریکا 2 وزارتخانه میانمار را تحریم کرد

واعظی: تحریم ها با لوایح FATF ارتباط خاصی ندارد

افزایش قیمت نفت و طلا در بازارهای جهانی

آماده سازی پایتخت برای نوروز/ توزیع 500 تن محصولات پروتیینی

قیمت میوه شب عید کاهش می یابد

مرغ از سفره مردم سیستان و بلوچستان پر کشید؛ لزوم توجه به ظرفیت های بومی

رشد اقتصادی کشور به مثبت 0,8 درصد رسید

ارسال یک میلیون دوز واکسن سبد«کووکس» به ایران

ریشه کم فروشی و چند نرخی بودن نان چیست؟ رییس اتحادیه نانوایان سنتی: دستگاه های ذی ربط هر چه سریع تر به موضوع ورود کنند

طرح احیای مناطق محروم با اهدای نهال اجرا می شود

اشتغالزایی یک هزار نفری با بهره برداری از 20 طرح بندری در هرمزگان

استخدام گرافیست خانم یا اقا

به کادر مجرب برای همکاری در سالن نیازمنیدیم

استخدام دستیار حرفه ای کاربلد دندانپزشک

استخدام طراح سایت و کارشناس سئو

نیازمند 1200 سرمایه و یا شریک جهت خرید و ساخت ملک

شراکت/شریک

خسارت 40 میلیارد ریالی کرونا به صنف قنادی اراک

فرماندار: صد درصد تعهدات ایجاد اشتغال در شهرستان البرز تحقق یافت

واکسیناسیون گروه دوم از فروردین و با واکسن های کووکس/جریمه ورود خودروهای غیربومی به خوزستان

پرورش شترمرغ در کوهرنگ

قیمت دلار، قیمت طلا و قیمت سکه در بازار امروز جمعه 15 اسفند 99

عامل گرانی میوه چیست؟

تصویبFATF موجب ارزان شدن هزینه تعاملات با کشورهای خارجی می شود

واکسیناسیون گروه دوم از فروردین؛ اولویت با چه کسانی است؟ | جریمه ورود خودروهای غیربومی به خوزستان

افزایش حقوق کارگران در سال 1400 چند درصد است؟

مذاکره با اتحادیه اوراسیا برای اجرای موافقتنامه تجارت آزاد

جایگاه های سوخت در زنجان 2 برابر می شود

رشد اقتصادی 9 ماهه امسال با نفت 0.8 درصد؛ بدون نفت 0.2 درصد

گرانی نان، نتیجه اجرای حکم جدید دیوان عدالت اداری

آغاز طرح اینترنتی تنظیم بازار گوشت/ 40 درصد ارزان تر

افزایش نوسانات قیمت برنج در بازار شب عید

توزیع 500 تن محصولات پروتیینی تنظیم بازار در میادین تره بار

واکسیناسیون گروه دوم در کشور از فروردین ماه با واکسن های کووکس آغاز می شود

نیازمند نیروی پشتیبان اینستاگرام و فروش

جذب نیروی کار فعاال

پیک موتوری

استخدام صندوقدار و منشی

سرمایه گذاری در مغازه لپ تاپ

استخدام خانم واقا شبانه روزی و روزانه

پرداخت 13959.9 هزار میلیارد ریال تسهیلات به بخش های مختلف اقتصادی

اثر حذف ارز ترجیحی بر بورس/آینده برجام میان ایران و آمریکا/قدرت نفتی ایران را سیاسی نکنیم

اثر حذف ارز ترجیحی بر بورس/آینده برجام میان ایران و آمریکا/قدرت نفتی ایران را سیاسی نکنیم