موضوعات داغ: - رتبه بندي معلمان - پنجره نقل و انتقالاتي - مربيان فوتبال ايران - متناسب سازي حقوق بازنشستگان - بازنشستگان تامين اجتماعي - دستمزد كارگران - كارت هاي بانكي - بهترين مربيان - بازار سرمايه - فوتبال ايران - طرح مديريت مصرف سوخت - محسن دعاگو - كرم الله - باتري گوشي - سعيد قاسمي - گفت وگو با ايران - جبهه جهادگران ايران اسلامي - ريال مادريد - 19كالا - كوين كاستنر - پژوهش مسئله محور - قلي زاد - سازمانهاي بيمه گر

مطالب مرتبط:
هشدارهای مهم شافعی به قالیباف: کشورهای همسایه برای جذب سرمایه های ایرانی آماده اند
حسین دهقان: مسئولان شرایط جذب سرمایه در سواحل مکران را تسهیل کنند
سفر ظریف به کشورهای همسایه شمالی
نماینده رهبری در امور دانشجویان ایرانی اروپا منصوب شد
شهدا رفتند تا ما ایران و ایرانی سربلند باشد
-141 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 5 بهمن 1399 ساعت 22:002021-01-24اقتصادي

هشدارهای مهم شافعی به قالیباف: کشورهای همسایه برای جذب سرمایه های ایرانی آماده اند


رییس اتاق بازرگانی ایران با اشاره به تکرار اشتباهات در اقتصاد ایران گفت: مصلحت اندیشی در ارائه تصویر واقعی از مشکلات اقتصادی را کنار بگذارید.

- هشدارهای مهم شافعی به قالیباف: کشورهای همسایه برای جذب سرمایه های ایرانی آماده اند " رییس اتاق بازرگانی ایران با اشاره به تکرار اشتباهات در اقتصاد ایران گفت: مصلحت اندیشی در ارائه تصویر واقعی از مشکلات اقتصادی را کنار بگذارید.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری خبرگزاری خبرآنلاین" به نقل از اتاق بازرگانی ایران، غلامحسین شافعی عصر امروز در نشست هیأت نمایندگان که با حضور محمد باقر قالیباف رییس مجلس شورای اسلامی برگزار شد، گفت: بخش خصوصی به دلیل رقابت های غیرمنصفانه در بسیاری از عرصه ها از میدان به در شده است و زمین همواری برای فعالیت ندارد.

وی با انتقاد از دوگانه سازی مخرب بین امنیت ملی و اقتصاد، راه حل مشکلات اقتصادی کشور را در گروی اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی طبق فرموده مقام معظم رهبری عنوان کرد.

رییس اتاق بازرگانی ایران در سخنرانی خود گفت: بررسی مصوبات کمیسیون تلفیق مانند کاهش نرخ مالیات بر سود اشخاص حقوقی حاوی پیام های مثبت برای توجه به بخش مولد اقتصاد کشور است، اما آثار برخی تصمیمات مانند افزایش قیمت سوخت و برق برای بخش مهمی از صنایع و یا افزایش قیمت ارز لازم است، مورد بررسی بیشتر قرار گیرد.

وی با اشاره به اینکه یکی از آسیب هایی که به ویژه در سال های اخیر در نظام قانون گذاری آشکار شده است، گفت: تصویب قوانین متعدد در مورد موضوعاتی که پیشتر در نظام حقوقی یا محتوای مشابه موجود بوده اند، اما به مرحله اجرا نرسیده اند.

رویکرد تقنینی به جای رویکرد نظارتی موجب شده، نظام حقوقی به دلیل عدم انجام فرآیند تدوین و تنقیح نه تنها به حل مشکل جاری کمک نکند، بلکه به افزایش بار قوانین، مقررات و تورم قوانین بیانجامد.

وی افزود: این درحالی است که بر اساس سخنان رییس مجلس در روزهای آغاز به کار مجلس یازدهم (گفت وگوی تلویزیونی در 24 تیر 99) تاکید کردید: بین قانون گذاری و نظارت اولویت با نظارت است.

جنابعالی در دیدار با اعضای شورای نگهبان (21 خرداد 99) تأکید کردید: مصمم هستیم اولویت مجلس را از تقنین به نظارت تغییر دهیم چراکه در بسیاری از موارد نیاز به قانون جدید نداریم و با نظارت دقیق، مشکلات در حوزه اجرا، حل شده و اعتماد مردم هم به نظام بیشتر می شود.

متأسفانه بر خلاف رویکرد ریاست مجلس، شواهد نشانگر آن است که به جای تمرکز بر استفاده از ابزارهای نظارتی، ایده ها و اهداف از طریق ارائه طرح های متعدد پیگیری می شود.

او گفت: به تازگی در یکی از گزارش های مرکز پژوهش های مجلس در شش ماه نخست فعالیت مجلس از خرداد 99 تا پایان آبان 99 از مجموع 271 طرح و لایحه اعلام وصول شده 178 مورد طرح (66 درصد) بوده است و در هشت ماهه گذشته مجلس تعداد طرح ها و لوایح، 379 مورد بود؛ درحالی که در کل دوره نهم 697 و در کل دوره دهم 721 طرح و لایحه اعلام وصول شده است.

رییس پارلمان بخش خصوصی افزود: قانون گذاری فرآیندی است که بر اساس پیش نیازها و لوازم متعددی انجام می شود و طی تشریفاتی شامل تهیه پیش نویس، تصویب نهایی و ارزیابی اجرا، صورت می گیرد.

ارائه پیشنهادهای قانونی بدون ارزیابی و انجام کار کارشناسی دقیق تأثیرات احکام پیشنهادی از حیث اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و زیست محیطی و تعجیل در تبدیل پیشنهادها به قانون بدون در نظر گرفتن الزامات اجرایی آنها منجر به تصویب قوانین بی کیفیت و حتی گاهی متضاد با قوانین قبلی و در نهایت بدون اثرگذاری خواهد شد.

تصویری از اقتصاد ایران و تکرار اشتباهات سیاست گذاری او گفت: به رغم سپری شدن 15 سال از ابلاغ سند چشم انداز 20 ساله، ارزیابی روند متغیرهای مهم اقتصادی طی سال های پایانی دهه 90 نه تنها نسبت به سال های میانی دهه 80 که این سند توسط مقام معظم رهبری ابلاغ شد، کاملاً نامطلوب ارزیابی می شود، بلکه در مقایسه با کشورهای حوزه سند چشم انداز از عملکرد ضعیف کشور خبر می دهد.

کسب میانگین رتبه 16 از بین مجموع شاخص های اقتصادی، بهداشتی، آموزشی، رفاه اجتماعی میان 24 کشور حوزه سند چشم انداز در سال 2019 از ناکامی کشور در دستیابی به هدف رتبه اول در منطقه حکایت دارد.

وی افزود: بر اساس آمارهای مرکز آمار ایران میانگین رشد اقتصادی نزدیک به صفر طی سال های دهه 90 از گرفتار شدن کشور در تله رشد محدود و نامتناسب با اهداف سند چشم انداز که رشد سالانه 8 درصد در نظر گرفته شده، خبر می دهد.

همین امر موجب شد تا اقتصاد کشور در سال 1398 نسبت به سال 96 حدود 11 درصد کوچک تر شود و در سال های پایانی این دهه شاهد تعمیق شرایط رکود اقتصادی باشیم.

شافعی گفت: متوسط تورم بالا و دو رقمی به مسئله ساختاری اقتصاد تبدیل شده است، ثبت تورم 34.

4 درصد در سال 98 و تورم 30.

5 درصدی در 9 ماهه 99 مؤید از بین رفتن کنترل تورم است.

ثبت رشد منفی 12.

3 درصدی و منفی 5.

9 درصدی در تشکیل سرمایه ثابت ناخالص داخلی طی دو سال 97 و 98 به این معناست که در فضای پرالتهاب کشور انگیزه ای به سرمایه گذاری وجود ندارد و متأسفانه برای اولین بار در سال 98 در تاریخ اقتصاد کشور، استهلاک سرمایه از میزان تشکیل سرمایه بیشتر شد.

وی اضافه کرد: شوک های پی درپی به نرخ های کلیدی نظیر نرخ ارز و اعلام مصوبات و بخشنامه های عدیده در حوزه های ارزی، پولی، مالی و تجاری طی سال های اخیر به گونه ای عمل کرده که فعالان اقتصادی افق روشنی برای آینده ندارند.

نداشتن افق برنامه ریزی به خروج سرمایه از کشور خواهد انجامید.

به گفته وی طبق آمارهای بانک مرکزی، خالص حساب سرمایه در 4 سال اخیر همواره منفی بوده است.

این در حالی است که کشورهای همسایه برای جذب سرمایه گذاری خارجی انواع مشوق ها را در نظر گرفتند و سرمایه گذار ایرانی به راحتی می تواند در سایر کشورها اقدام به سرمایه گذاری کند.

او خطاب به قالیباف، رییس مجلس شورای اسلامی گفت: با توجه به موارد فوق، برنامه هفتم توسعه آخرین فرصت برای تحقق اهداف سند چشم انداز 20 ساله است و فرآیند تدوین این برنامه در دوره زمانی قرار دارد که اقتصاد و جامعه در وضعیتی بسیار حساس به سر می برد که در تاریخ این سرزمین کم سابقه است.

او ادامه داد: این وضعیت ایجاب می کند که سیاست گذاری های آینده کشور با هوشمندی و به دور از آزمون و خطای مکرر، برگزیده شوند، بنابراین ضروری است فرایند تهیه و تصویب برنامه هفتم توسعه به دور از شتاب زدگی و بر اساس کار کارشناسی با تغییر و تحولات اساسی در نحوه فکر، درباره مأموریت های برنامه و انتظارات از آن، انجام شود.

شافعی با اشاره به اینکه اتاق ایران به عنوان نماینده بخش خصوصی و مشاور قوای سه گانه بر اساس آسیب شناسی انجام شده و با در نظر گرفتن شرایط کنونی اقتصاد کشور و در راستای دست یابی به الگوی مطلوب و توسعه محور، خواستار اعمال مدیریت تغییر در برنامه هفتم توسعه با در نظر گرفتن مجموعه الزام ها و بایسته ها است تا از این گذر، آینده اقتصاد کشور به تکرار تجربه های ناموفق برنامه های قبلی توسعه گرفتار نشود، گفت: در سال های اخیر مقام معظم رهبری بارها تأکید کرده اند که تنها دریچه انتقال حیات، روشنایی و نیرو به داخل کشور، دریچه ای است که فعالان بخش تولید به روی کشور می گشایند و تولیدکنندگان خط شکنان و صفوف مقدم عرصه حیاتی تولید داخل و رونق اقتصادی و گسترش رفاه عمومی هستند.

او افزود: ایشان از این گذر مسیر پیش روی مسئولان کشور و مجلس در سیاست گذاری ها را راهبری کردند.

این درحالی است که اهتمام جدی در سیاست گذاری ها به نفع بخش های مولد اقتصاد کشور مشاهده نمی شود و عمده شعارها و تصمیمات مسئولان رنگ و بوی یارانه های مختلف دارد و نه تقویت تولید.

ایشان در دیدار با جمعی از تولیدکنندگان به نهادهای عمومی غیردولتی توصیه مؤکد کردند و فرمودند: در کارهای اقتصادی مطلقاً رقیب بخش خصوصی نشوند؛ در جاهایی که بخش خصوصی توان لازم، امکانات و یا رغبتی ندارد، وارد شوید؛ چنانچه بعد از مدتی بخش خصوصی وارد آنجا شد، نهادهای عمومی غیردولتی از آنجا به یک نقطه دوردست تر و سخت تر مهاجرت کنند و آنجا کار و سرمایه گذاری کنند و از رقابت با بخش خصوصی بپرهیزند.

در عمل شاهدیم که بخش خصوصی به دلیل رقابت های غیرمنصفانه در بسیاری از عرصه ها از میدان به در شده است و زمین همواری برای فعالیت ندارد.

مصلحت اندیشی در ارائه تصویر واقعی از مشکلات و اقتصاد را کنار بگذارید این فعال اقتصادی تاکید کرد: مشکلات اقتصادی جامعه آن چنان عیان شده که هرگونه مصلحت اندیشی نمی تواند آن را کتمان کند.

ریشه اساسی مشکلات را باید در اقتصاد دید و ریشه اقتصاد را هم در تولید؛ ریشه موفقیت در تولید را هم باید در بخش خصوصی دید؛ اما این توالی توسعه ساز را در ایران نمی توانیم در بستر زمان به صورت پیوسته و پایدار شاهد باشیم.

او افزود: شاخص های متعدد منتشرشده از سوی سازمان های رسمی کشور نشان از آن دارد که در اقتصاد حرفی برای گفتن نداشته و نمی توانیم خود را یک کشور بازیگر در عرصه اقتصادی بدانیم.

این خصیصه اما در جهت عکس توانایی های بالقوه سیاسی و امنیتی کشورمان است.

شاخص های رسمی متعددی نشان می دهند که وضعیت تولید نیز در چنان سطحی نیست تا به تاب آوری اقتصادی کمک کند.

تجربه تاریخی نیز نشان از آن دارد که نهادها و ساختارهای رسمی کشور به جز در چند دوره، قوام دهنده تولید نبوده اند.

تجربه تاریخی ایران نشان از آن دارد که بخش خصوصی تولیدی از اهمیتی در خور شأن آن برخوردار نبوده و بالعکس هرکجا فرصت پیدا شده گردن بخش خصوصی تولیدی و به ویژه نوع واقعی آن زده شده است.

او تاکید کرد: در همه دوره ها بسیاری از فعالان بخش خصوصی صحیح العمل وظیفه خود را در قبال منافع ملی کشور انجام داده اند؛ به ویژه در دوره های سخت همچون جنگ تحمیلی که بارها چه حضرت امام و چه مقام معظم رهبری از فعالان و فداکاری تولیدکنندگان به نیکی یاد فرموده اند.

حتی در سال های اخیر هم شاخص های رسمی منتشرشده کشور به نحوی مشخص به خدمت برجسته بخش خصوصی در موضوع مهم اشتغال اعتراف دارد.

برای مثال سالنامه آماری سال 97 نشان می دهد که از سال 80 تا سال 97، سهم بخش خصوصی در اشتغال از 77.

8 درصد به 84.

5 رسیده است.

آنهم در شرایط سخت تحریم.

طبق اصل 44 قانون اساسی نظام اقتصادی کشور بر پایه سه بخش دولتی، تعاونی و خصوصی با برنامه ریزی منظم و صحیح استوار است.

لیکن علی رغم شاخص های متعدد، هیچ یک از نهادهای قوه مجریه و قوه مقننه ارزش و اعتباری درخور برای بخش خصوصی و تعاونی قائل نیستند.

گرچه حرف های بسیار زیبا زده می شود، اما در هر اقدامی آنچه را که می خواهند انجام می دهند.

متأسفانه مشاهده می شود که در نظام تصمیم گیری داخلی و نظام حکمرانی این حق را برای حضور بخش خصوصی در اتخاذ تصمیم ها قائل نیستند، بلکه هرروز بیشتر از تنه این بخش به طرق مختلف زده می شود و حتی امتیازات ناچیز گذشته یک به یک حذف می شود.

بخش مهمی از ریشه مشکلات کشور را می توان در این حقیقت دید.

شاخص های نامناسب غیرقابل پنهان در حالی است که منابع عظیمی برای کشور فراهم بوده است.

به عنوان نمونه حیرت انگیز، از سال 1385 که تحریم شروع شد تاکنون، 1425 میلیارد دلار به عنوان منابع ارزی به صورت مستقیم برای کشور فراهم بوده است.

این تأسف آور نیست که اکنون کشور گرفتار چند میلیارد دلار منابع مانده در فلان کشور باشد؟ وی به مجلس شورای اسلامی توصیه کرد:حاکمیت قانون را در کشور ارتقا دهید؛ خلق الساعه تصمیم نگیرید و قانون را عطف به ماسبق نکنید.

دریک قانون یک ساله تعهدات بلندمدت کشور در مالیات ها و قیمت نهاده ها و غیره را نقض نکنید؛ تخلفات را هم طبق قانون رسیدگی کنید؛ قشر مولد کشور را اسیر بخشنامه های تعدادی بروکرات حقوق بگیر نکنید که اصولاً تجربه ای در کسب وکار ندارند.

به نظر بخش خصوصی واقعی و سالم گوش کنید.

ما به شما و مجلس شما امید فراوان داریم.

223223
کلید واژه ها: اتاق بازرگانی ایران - رییس اتاق بازرگانی ایران - اتاق بازرگانی - ایران - رییس اتاق بازرگانی - اقتصاد - مشکلات اقتصادی - کشورهای همسایه - بازرگانی - اقتصاد ایران - قالیباف - رییس مجلس شورای اسلامی - برگزار - مشکلات - محمد باقر قالیباف - مجلس شورای اسلامی - خبرگزاری - شافعی - اقتصادی - غلامحسین شافعی - اتاق - سرمایه - رییس - ایرانی - همسایه - شورای اسلامی - باقر قالیباف - مصلحت - اشاره - تصویر

آخرین اخبار سرویس:
متخلفان اراضی ملی در مهاباد گرفتار قانون شدند

جشن تجلیل از بانوان کارآفرین استان سمنان

بورس 24 هزار واحد صعود کرد

خدمات موثر پست در کاهش هزینه ها و جلوگیری از شیوع بیماری ها

تورم افغانستان 4.1 درصد!

زمان واریز یارانه نقدی اسفند ماه اعلام شد

نفت برنت از مرز 70 دلار عبور کرد

افتتاح مرکز ماده 16 بانوان تبریز

استاندار قم از اقدامات شهرداری در حوزه فضای سبز تقدیر کرد

دو عرضه اولیه در راه است

قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری قطعا سال 1400 اجرا می شود

فاصله بین دستمزد و معیشت کارگر کی پر می شود؟

فروش مرغ قطعه بندی ممنوع!

شعبه دوم موسسه خیریه نرجس در شهر صدرا راه اندازی می شود

آغاز مذاکرات تعیین دستمزد سال 1400 کارگران

خطر ارزپاشی در ماه های آخر دولت؛ تخریب تولید داخل؟

بانک پاسارگاد 2 کتابخانه دیگر در استان همدان افتتاح کرد

مردم قم 400 میلیارد تومان به نیازمندان کمک کردند

جدیدترین قیمت خودرو های وارداتی در بازار

قیمت پرتقال در باغ 2000 تومان؛ فروش در بازار20 هزار تومان!

سهم زنان از اقتصاد کشور چقدر است؟

حرکت بانک ها به سمت بانکداری دیجیتال نه یک انتخاب بلکه یک الزام است

چرا مدیر بویینگ دستمزد 6 میلیون دلاری را رد کرد؟

افزایش مصرف آب مصوب مدارس با نرخ آزاد محاسبه می شود

قیمت ارز| قیمت دلار و یورو در صرافی ملی امروز دوشنبه 1399/12/18

اظهارات امیدبخش رییس جمهور: 1400 سال غلبه بر ویروس کرونا و رونق مشاغل است

زمان واریز آخرین 45 هزار و 500 تومان قرن

ورود دوباره بیت کوین به کانال 50 هزار دلاری

تصاویر | تخم گذاری لاک پشت پوزه عقابی در کیش

وضعیت پروژه خود را در سایت مسکن ملی ببینید

1700 اصله نهال برای زیباسازی دهدشت غرس شد

بافت های مسکونی اطراف حرم فاطمه اخری باید ساماندهی شود

بورس 24 هزار واحد صعود کرد

ذخیره سازی خون بند ناف خانواده های سقزی 3 رقمی شد

واگذاری انشعاب برق به باغ شهرهای غیرمجاز ممنوع است

فرش را گران نخرید! بهترین قیمت فرش ماشینی 12 متری چقدر است؟

رکود کامل در بازار لوازم خانگی رشت

از اوکراین تا کهگیلویه و بویراحمد/ تکنولوژی که از پایتخت طبیعت به دنیا صادر می شود+ فیلم

عکسی از قسمت های پایانی «پایتخت 6»

چرا بازگشت گاز مایع به سبد سوخت خودروها غیر اقتصادی است؟

افتتاح مرکز نگهداری و بازپروری معتادان متجاهر استان همدان در نهاوند

درج نماد معاملاتی برنج در بازار گواهی سپرده کالایی

زمان واریز آخرین یارانه نقدی سال 99 مشخص شد

اظهارات امیدبخش رییس جمهور: رسال آینده سال غلبه بر ویروس کرونا و رونق مشاغل است

زن کلاهبردار در اراک دستگیر شد

کمپین تبلیغاتی بیمه معلم در راستای کم رنگ کردن مشکلات

زمان واریز یارانه اسفند ماه مشخص شد

قیمت طلا و سکه در بازار صعودی شد

پژو 206 در شهرهای مختلف چند؟

حوادث عجیب رانندگی که به خیر گذشت

فوری / احتمال واریز 2 مرحله ای سود سهام عدالت

80 هزار تُن کالای اساسی در میادین میوه و تره بار تهران توزیع می شود

بازار سرمایه | یک روز مثبت دیگر برای شاخص / خریداران بازمیگردند؟

گندله سازی سه چاهون به دست توانمند مهندسان داخلی به ثمر نشست

روحانی: واکسن خارجی به اندازه کافی وارد می شود/ سال آینده سال غلبه بر کرونا و احیای مشاغل خواهد بود

زمان واریز یارانه اسفند 99 اعلام شد

گندله سازی سه چاهون به دست توانمند مهندسان داخلی به ثمر نشست

خط انتقال و پست 400 کیلو ولت فولاد سفیددشت برق دار شد

ارز و سکه بر مدار افزایش قیمت؛ نرخ خودرو کاهش یافت

تصفیه آنلاین پساب کارگاه های گلابگیری با پلاسما/جاذب هایی برای حذف آلاینده های پالایشگاهی

معرفی 2 هزار و 500 متقاضی وام مسکن محرومان به بانک های خراسان شمالی

سند 10 میلیون هکتار از اراضی کشاورزی به کشاورزان اعطا می شود

575 فقره کارت هوشمند رانندگان ناوگان باری درسیستان و بلوچستان صادر شد

معرفی انواع پیچ و رولپلاک سنگ نما و قیمت آن ها جهان فرود

حمایت از ثبت بین المللی بیش از 150 اختراع

سال آینده در زمینه جنگ اقتصادی موفقیت های بزرگی به دست خواهیم آورد

آغاز تست رایگان کرونا برای کودکان کار پایتخت

ببینید | توصیه دکتر مردانی به مردم: هر واکسن کرونایی دم دستتان بود، بزنید

جزییات توزیع کالاهای اساسی تنظیم بازاری در تهران+ قیمت

علت اصلی سقوط قیمت طلا چه بود؟

یارانه اسفندماه چهارشنبه واریز می شود

خرید موبایل در چند گام ساده و کاربردی

قیمت مصوب مرغ در بازار اعلام شد

جزییات افزایش حقوق در سال 1400

خرید دانه ای میوه توسط مردم در بازار تره بار!+فیلم

نرخ خودروهای داخلی امروز 18 اسفند

پرداخت 55 میلیارد و 500 میلیون تومان تسهیلات قرض الحسنه به خانواده های تحت حمایت کمیته امداد همدان

آرمرده بانه به عنوان شهر ملی شالبافی ایران معرفی شد

تصفیه آنلاین پساب کارگاه های گلابگیری با پلاسما/جاذب هایی برای حذف آلاینده های پالایشگاهی

سهم کشاورز از قیمت میوه چقدر است؟/ 4 راهکار برای مدیریت دلالی میوه

کلیات بودجه 1400 شهرداری تبریز به تصویب رسید

توسعه خدمات تلفن همراه در شهرستان دهگلان

12 زندانی مالی در اردبیل آزاد شدند

کاهش 40درصدی کسری بودجه دولت با بالابردن درآمدهای مالیاتی

قیمت دلار افزایشی شد +جدول

اجرای طرح های معدنی به ارزش 3.6 میلیارد دلار در ایمیدرو

کلیه شعب بیمه تعاون در تعطیلات نوروز باز هستند

آیا صدور فاکتور اشتباه توسط شرکت کاله سهوی است؟

ظرفیت تولید روزانه 500 تن آسفالت در کارخانه شهرداری خرم آباد

خرید مطمئن و به صرفه بهترین لوازم بهداشتی و آرایشی از لوکس ایرانا

معرفی انواع پیچ و رولپلاک سنگ نما و قیمت آن ها جهان فرود

مخلوط کننده های صنعتی در داخل کشور تولید شد

جشنواره بیمه گزاران خوش حساب بیمه های زندگی بیمه پارسیان با جوایز ویژه

نیم سکه درجا زد +جدول

توزیع اسکناس ها و ایران چک های طرح جدید در شعب بانک توسعه تعاون

بهره برداری از 5 هزار و 700 واحد صنعتی در 10ماه اول سال/ رشد 90 درصدی سرمایه گذاری صنعتی در اردبیل

بومی سازی کوره بلند نشانه همت و تلاش متخصصین ذوب آهنی است

کشف 17 هزار و 246 قلم شی قدیمی از سودجویان و قاچاقچیان آثار تاریخی در کشور

روحانی: زنجیره فولاد در این دولت به اندازه کل تاریخ کشور رشد داشته / 1400 از سال هایی است که خداوند رحمتش را نازل می کند

اعلام نرخ حق الوکاله بانک خاورمیانه در سال 1400

هشدارهای مهم شافعی به قالیباف: کشورهای همسایه برای جذب سرمایه های ایرانی آماده اند

هشدارهای مهم شافعی به قالیباف: کشورهای همسایه برای جذب سرمایه های ایرانی آماده اند