موضوعات داغ: - سود سهام عدالت - هواپيماربايي - كميسيون تلفيق - سرمايه گذاري - فرهاد مجيدي - سپاه حفاظت هواپيمايي - فرود اضطراري - باور نكردني - سازمان بورس - باشگاه پرسپوليس - پهپاد اسراييلي - ليگ قهرمانان اروپا - حصاري گازراني - سرمايه گذاري گردشگري - فرديناند - مقدماتي جام جهاني 2022 قطر - جام جهاني فوتبال - كميسيون انتخابات افغانستان - استاديوم فوتبال - آب بر - زن خوش شانس - دبير جشنواره فيلم فجر - اويغور

مطالب مرتبط:
چرا باید هر سال شاهد آتش سوزی در مدارس باشیم؟
چرا عنابستانی از خط ویژه می رفت؟
جشنواره مجازی عطر قرآن در فجر انقلاب برگزار خواهد شد
چرا بازار قمار داغ است؟
پانزدهمین نشست تخصصی شورای عالی قرآن برگزار می شود
-176 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 5 بهمن 1399 ساعت 20:102021-01-24سياسي

چرا خداوند در قرآن رمزآلود سخن گفته است؟


چرا خداوند در قرآن رمزآلود سخن گفته است؟ به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان، علیرضا آزاد در کانال خود در فضای مجازی با اشاره به تفسیر حروف مقطعه «الف»، - "، علیرضا آزاد در کانال خود در فضای مجازی با اشاره به تفسیر حروف مقطعه الف ، لام و میم در سوره لقمان و سایر حروف مقطعه بیان شده در سور اظهار کرد: در آغاز 29 سوره از قرآن کریم"، حروف مقطعه وجود دارد که به جز سوره مبارکه آل عمران و سوره بقره ، بقیه این سور در مکه نازل شده است.

در 24 سوره از این 29 سوره پس از حروف مقطعه، درباره قرآن سخن گفته شده است.

به همین دلیل بسیاری از مفسران بیان کرده اند که حروف مقطعه به قرآن اشاره دارد.

تاکنون حدود 30 تفسیر و تاویل از چیستی حروف مقطعه در فضای تفسیری بیان شده که بیشتر آن بیان همین موضوعی است که اشاره شد.

وی ادامه داد: برخی دیگر نیز این گونه استدلال می کنند که مکیان ادعای ادبیات داشته، در حالی که اهل مدینه چنین ادعایی نداشته اند.

به همین سبب آیات تحدی و مبارزه طلبی قرآن از نظر زیبایی های ادبی معمولا در سوره های مکی آمده و حروف مقطعه نیز بیشتر در سور مکی بیان شده است.

به عبارتی قرآن در برابر ادعا هایی که وجود داشت، ادعای حقیقی را مطرح می کرد، اما اگر ادعایی وجود نداشت، مانند عدم ادعای اهالی مدینه در زمینه ادبیات به تبع قرآن نیز چندان به این مساله نپرداخته است.

استادیار الهیات و معارف اسلامی دانشگاه فردوسی بیان کرد: حروف مقطعه در هیچ یک از کتب آسمانی دیگر وجود نداشته و مختص به قرآن است که نکته قابل تأملی است.

در مجموع 78 حرف به عنوان حروف مقطعه در قرآن آمده که چنانچه مکررات این حروف را حذف کنیم، 14 حرف باقی خواهد ماند.

نکته جالب توجه این است که آمدن واژگان و یا حروفی که معنای فرهنگ لغوی خاصی ندارد، نه تنها در قرآن بلکه در سنت کاهنان در زمان نزول قرآن نیز وجود داشته و امروز نیز این حروف در فضای سحر، علوم غریبه و.

وجود دارد.

آزاد خاطرنشان کرد: حتما در فضای عامیانه شنیده ایم که برای سحر از عبارت اجی، مجی، لاترجی استفاده می شود.

به همین شکل تعدادی از حروف و کلمات در ظاهر معنای خاصی ندارد، اما در فضای رمزآلود گویی مستعمل است.

به این ترتیب نوعی از رمزآلودگی در حروف مقطعه وجود دارد که در کتب آسمانی قبل از قرآن نبوده، اما در سنت های رمزآلود عرب حضور داشته است.

وی افزود: از نکات کاربستی که می توان از این موضوع استنباط کرد، این است که آیا دقت کرده اید که در میان ایراداتی که مشرکان به قرآن گرفته اند، هیچ یک در خصوص حروف مقطعه نبوده است؟ آنان به بسیاری از مسائل قرآن ایراد گرفته اند، اما هیچ یک از مشرکان وجود حروف مقطعه را به عنوان ایراد آن بیان نکرده اند و این موضوع بیانگر وجود پذیرش اجتماعی است؛ بنابراین قرآن واژگانی را در فضای رمزآلود مطرح نکرده که مورد پذیرش اجتماعی نباشد.

استادیار الهیات و معارف اسلامی دانشگاه فردوسی با بیان اینکه هیچ یک از ما مفهوم اجی، مجی، لاترجی را نمی دانیم، اما در فضای علوم غریبه و مسائل رمزآلود، مطرح شدن چنین واژگانی را می پذیریم، عنوان کرد: بر این مبنا به نظر می رسد نوع تعامل اعراب با حروف مقطعه از این نوع بوده است.

به تعبیری قرآن در نوآوری های خود پذیرش و مقبولیت عرفی را مد نظر قرار داده است.

نکته ویژه این است که حتی زمانی که قرآن می خواهد رمزآلود سخن بگوید، به شکلی مقبول رمزآلود سخن می گوید به طوری که هیچ یک از مشرکان نیز این حروف را به عنوان ایرادی از قرآن برنشمارده اند.

آزاد تصریح کرد: نکته کاربستی دیگری که در این خصوص وجود دارد، این است که برخی از بزرگان تفسیر همچون مقاتل بن سلیمان از تفسیر حروف مقطعه سر باز می زند و می گوید که اگر خداوند قصد داشت این حروف بیان شود، خود آن را گفته و منظور خویش را بیان می کرد.

گویی خداوند نمی خواهد این حروف را بیان کند و تعمدی در آن دارد.

شما چرا تلاش می کنید؟ به همین دلیل ایمان به قرآن را می پذیرفت، اما تفسیر حروف مقطعه را نمی پذیرفت.

این موضوع مرا به سمت فکر کردن دوباره در مورد رابطه بین عقلانیت، معرفت و ایمان سوق می دهد.

بیشتر بخوانید رمز نامیده شدن حضرت خضر (ع) به این نام/ آشنایی با پیامبری با عمر طولانی" وی اضافه کرد: همانطور که می دانید فیلسوفانی مانند کی یر کگارد، به عنوان فیلسوف ایمان گرای غربی، رابطه ای میان معرفت عقلانی و ایمان قائل نیستند، اما در فضای اسلامی، عموم متکلمان قائل به این موضوع هستند که ایمان برساخته معرفت عقلانی است.

رویکرد افرادی مانند مقاتل بن سلیمان گویی تبصره ای بر این باور عمومی و در فضای کلام اسلامی است که مشابه آن را احمد بن حنبل نیز داشت.

علمای دیگری نیز در طول تاریخ بوده اند که چنین مواجهه ای داشته اند.

این استادیار الهیات و معارف اسلامی دانشگاه فردوسی بیان کرد: در اسلوب تحلیل های بلاغت کلاسیک همواره ادبیات را جست وجو می کنیم تا ابهام زدایی کنیم، اما در بلاغت نوین وجود ابهام گاهی ارزش ادبی محسوب می شود.

به طوری که بنا نیست الزاماً ابهام را برطرف کنیم، بلکه قرار است تقریر هایی را اضافه کنیم و به اصطلاح به افزایش و زایش معنا کمک کنیم.

آزاد گفت: گاهی اگر حقیقت مطلب و معنا بیان شود، عبارت برای مخاطبان تمام می شود و وجود ابهام گاهی بقای متن را تضمین می کند؛ بنابراین ابهام معمولا در بلاغت کلاسیک نکته ای منفی تلقی می شد که ادیب می بایست تا حد زیادی آن را می زدوده است.

در صورتی که امروز ابهام تا حدی حسن محسوب می شود.

از این رو وجود حروف مقطعه در اسلوب بلاغت قدیم شاید تلاشی برای رفع ابهام می طلبید و امروز تلاشی متفاوت بطلبد.

وی بیان کرد: از جمله نکات بسیار کاربردی و جدی درباره حروف مقطعه، استفاده عقیدتی در راستای مباحث شیعه و سنی از حروف مقطعه است.

حتما داستان فیل در خانه تاریک مولانا را به خاطر دارید.

رخدادی شبیه به این داستان اتفاق افتاده است.

تعدادی از علما شیعه گفته اند که اگر 14 حرف از حروف مقطعه را به ترتیبی در کنار یکدیگر قرار دهیم، این جمله به دست می آید که صِراط علیٍّ حق نُمْسِکُهُ .

به این معنی که راه علی بر حق است و ما به آن تمسک می کنیم.

عده ای نیز بیان کردند که این حروف دلیلی بر حقانیت شیعه است.

از سویی دیگر اهل سنت به ترتیب دیگری این حروف را کنار یکدیگر قرار دادند و این جمله را به دست آوردند که صریح طریقک مع السنه و گفتند این حروف دلیل بر حقانیت این است که ما باید به سنت پیامبر (ص) تمسک کنیم.

استادیار الهیات و معارف اسلامی دانشگاه فردوسی افزود: به طور کلی چنین تأویل های اعتقادی از مفاهیم ابهام دار و رمزآلود دفاعی نابخردانه از دین است.

در حالی که به قدری دلایل قوی وجود دارد که لازم نیست برای دفاع از برخی مسائل عقیدتی، دست به دامن چنین تأویلاتی شویم.

برخی در بسیاری مواقع این ها زمینه ساز تفسیر به رأی می شوند.

علمای ما تمسک به خبر واحد را فقط در فقه حجت می دانند، نه در عقاید و تفسیر.

آزاد ادامه داد: می گویند بعضی از اخبار و روایاتی که از معصومین (عع) به ما می رسد، متواتر است، به این معنی که کثیری از مردم آن را از کثیری از مردم نقل کرده اند تا به ما رسیده و بعضی دیگر را به عنوان مثال یک و یا دو نفر از یک یا دو نفر دیگر نقل کرده اند که قسم دوم را خبر واحد می نامند.

این تعداد اندک ناقلان اگرچه که سلسله سند از ما تا معصوم کامل باشد و همه آن ها انسان هایی ثقه، عادل و مورد اعتمادی باشند، باز هم خبر واحد هستند و نه خبر متواتر.

وی افزود: بسیاری از علما می گویند که در تفسیر و عقاید نمی توان به خبر واحد تمسک کرد و اخبار حتما باید متواتر باشند.

به این ترتیب چطور به برخی استحسانات و ذوقیات مانند کنار هم قرار دادن حروف مقطعه و رسیدن به یک جمله، به عنوان یک شاهد اعتقادی تمسک می کنیم؟ شاید این کار ها از سمت محبان دین انجام شود، اما به نظر می رسد بیشتر باعث وهن دین می شود.

علاوه بر این ها چند کلمه پس از الم در سوره قرآن بیان شده است.

تِلْکَ آیَاتُ الْکِتَابِ الْحَکِیمِ .

بیان خواهیم کرد که حکیم به معنی امری محکم، استوار و خلل ناپذیر است که لازم است به آن توجه کنیم.

به این ترتیب بنا نیست ما برای دفاع از اهل بیت (ع)، حرف هایی بزنیم که حکیمانه نبوده و به تعبیری ممکن است دفاع سستی باشد.

استاد الهیات و معارف اسلامی خاطرنشان کرد: نکته دیگری که در این خصوص وجود دارد، این است که در مدخل حروف مقطعه از دایره المعارف بزرگ اسلامی مطالب بسیار زیبایی آمده است.

این دایره المعارف یکی از بزرگ ترین پروژه های جهان اسلام است و کار هایی که در آن انجام شده، بسیار ویژه است.

از جمله این نکات این است که گفته اند شخصی به نام سعد عبدالمطلب عدل با تحقیق بر روی حروف مقطعه و انطباق آن ها بر زبان مصریان باستان به نتایج جالبی دست یافت که تا به حال بیان نشده بود.

آزاد با بیان اینکه این امر به معنای پذیرش نظرات ایشان نیست و تنها به معنی جدید بودن یک نظر و اضافه شدن آن به مجموعه نظرات است، عنوان کرد: به عنوان مثال وی بیان کرده که در ابتدای سوره طه حروف مقطعه طه بیان شده که در زبان مصر باستان ط به معنی ای مرد و ه به معنی آگاه شو است که این گونه خطاب در زبان مصر باستان خطابی محبت آمیز به حساب می آید.

به عبارتی گویی خداوند با آوردن حروف مقطعه طه با بیانی محبت آمیز پیامبر (ص) خود را خطاب می کند که آگاه شو.

وی تصریح کرد: از جمله کار های دیگری که در زمینه حروف مقطعه انجام شد، کار های رشاد خلیفه بود که به زبان فارسی نیز ترجمه شده است.

به طوری که مبحث اعجاز ریاضی قرآن در ذیل کار های رشاد خلیفه آغاز شد.

وی محققی مصری بود که در آمریکا دانشجو شد و در آن زمان به تازگی کامپیوتر های پانچی به وجود آمده بود.

وی نیز با این کامپیوتر ها آشنا شد و سعی کرد با استفاده از کامپیوتر، رمز هایی از قرآن مانند حروف مقطعه را بشکافد.

استادیار الهیات و معارف اسلامی دانشگاه فردوسی تصریح کرد: کار های او بعد ها توسط عبدالرزاق نوفل و دیگران ادامه پیدا کرد.

البته لازم است نقد هایی که به کار های این افراد وارد شده را دنبال کرده و جست وجو کرد.

برخی افراد هر چیز جالبی که ببینند، می پذیرند.

به عنوان مثال اینکه بیان شود قرآن اعجاز ریاضی دارد خیلی جالب است، به ویژه آنکه ریاضیات یک زبان بین المللی است و کم ترین نیاز را به ترجمه دارد، زیرا همه آن را می فهمند، اما در واقع بسیاری از ادعا ها در این زمینه در عمل درست نبوده اند.

آزاد اضافه کرد: به عنوان مثال وی نظریه 19 را مطرح کرد مبنی بر آن که بسیاری از آنچه در قرآن وجود دارد مضربی از 19 است مانند تعداد سوره ها، الله ها، رحمن ها و.

، اما با دنبال کردن این موضوعات متوجه می شویم مثلا کلمه اللهم که صورت تغییر یافته کلمه الله است، جزء تعداد کلمات الله حساب نشده است تا عدد درست به دست آید و حتی گاهی مجبور شده دلایلی بیان کند مبنی بر آنکه دو آیه از قرآن متعلق به قرآن نیست تا واژه رحیم در قرآن مضربی از 19 محاسبه شود.

به این ترتیب مسائلی این چنین در پشت پرده ادعای اعجاز ریاضی قرآن وجود دارد و نباید به سادگی آن را بپذیریم.

وی ادامه داد: ایشان سعی کرد اثبات کند که نسبت حروف مقطعه یک سوره به تعداد حروف آن سوره، نسبت خاصی است.

به عنوان مثال به کارگیری حرف الف در حروف مقطعه الم سوره لقمان نسبت به به کارگیری الف در تمام قرآن نسبتی خاص است و به عبارتی حروف مقطعه معنای خاصی را آشکار کرده و به نوعی مانع از تحریف قرآن می شود، اما قواعدی که در زمینه حروف مقطعه از این باب بیان کرد به اندازه ای استثنا داشت که عملا نمی توان آن را قاعده نامید.

استادیار الهیات و معارف اسلامی دانشگاه فردوسی گفت:، اما وی تلاش های بسیاری در این خصوص انجام داد و بعد هم ادعا هایی در مسائلی مطرح کرد که برخی از گروه های ظاهرگرای دینی که جزو شاخه هایی از القاعده ای بودند که بعد ها دیده ایم، او را با ده ها ضربه چاقو در مسجد می کشند.

این مبحث را بیان کردم تا احتیاط لازم را در مباحث اعجاز ریاضی قرآن داشته باشیم.

با جست وجو در اینترنت می توان چند مقاله در اثبات ادعای محاسبه سرعت نور از منظر آیات قرآن می یابیم.

به طوری که حتی اعشار سرعت نور از منظر قرآن توسط این افراد محاسبه شده است.

از طرفی دیگر مقالات متعددی نیز در نقد این محاسبه وجود دارد.

آزاد بیان کرد: بنابراین با مواجهه آنی با چنین محاسباتی نباید فکر کنیم که یک مستمسک بسیار قوی در دفاع از قرآن پیدا شده است.

ممکن است بیان چنین موضوعاتی در جمع عامیانه، واکنش افراد را به دنبال نداشته باشد، اما بیان آن در جمع عالمانه ممکن است باعث شود افراد ایرادات محاسباتی آن را بیابند.

از این رو نمی گویم ادعا هایی که در ارتباط با حروف مقطعه بیان شد مقبول نیست، اما با احتیاط باید آن را پذیرفت.

منبع:ایسنا انتهای پیام/  
کلید واژه ها: حروف - سوره - تفسیر - اشاره - قرآن - فضای مجازی - بیان - باشگاه خبرنگاران - خداوند - کانال - مجازی - سوره لقمان - خبرنگاران - سوره بقره - آزاد - ادبیات - باشگاه - مبارکه - عمران - ادامه - لقمان - سایر - گونه - حدود - دیگر - آغاز

آخرین اخبار سرویس:
همین یک نمونه کافی است

دانشمندی که رهبر تمجیدش کرد/ رییس جمهور این کتاب را بخواند

ترتیل صفحه 51 قرآن کریم+فیلم، متن و مفاهیم آیات

شمارش معکوس برای تعیین حقوق کارمندان/ سقف افزایش حقوق چقدر است؟

زنان هم می توانند رجل سیاسی باشند

آزادی 80 زندانی نیازمند توسط ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) در گلستان+تصاویر

روابط خودمان را با همه کسانی که دغدغه ایران رادارند اصلاح کنیم/اگر از نظر سیاسی با هم اختلاف نظر داریم باید مؤدب باشیم

برنامه ریزی جامع زندگی در نگاه امام رضا (ع)

سفرهای نوروزی مشروط به رعایت پروتکل های بهداشتی است

هاستس ، ویتر ، ویترس و سالن کار

استخدام گوینده جهت ضبط پادکست

مشارکت داروساز

منشی خانم دفتراملاک شاندیز

دلیل انصراف اروپا از صدور قطعنامه علیه ایران صدمه به دیپلماسی بود| تلاش اروپا برای میانجیگری میان تهران-واشنگتن

رویکرد پایگاه های نماز جمعه به سمت جوانگرایی سوق داده شود

فرمانداران سهل انگار در محدودیت های کرونایی به دادسرا معرفی می شوند

پاسپورت واکسن کرونا، ادعا یا واقعیت؟

پست انتقادی محمدرضا تابش به مناسبت روز درختکاری + عکس

پاسخ محمد عباسی به ادعای حمایت احمدی نژاد از او در انتخابات 1400

مرزبانی از ایران در دمای زیر صفر درجه + عکس

رسیدگی به امور منزل

نیرو جهت کبابی

انقلاب اسلامی از آزادی بالایی برخوردار است

حضرت ابوطالب الگویی برای همه زمان ها هستند

گزارشی از فعالیت های همایش بین المللی حضرت ابوطالب

تصاویری از لحظه کاشت نهال توسط مقام معظم رهبری

فرمانداران سهل انگار در محدودیتهای کرونایی به دادسرا معرفی می شوند

امام جمعه نجف اشرف: حمله آمریکا به الحشد الشعبی هیچ توجیهی ندارد

مردم، همچنان پای انقلاب

کاشت دو اصله نهال توسط با سابقه ترین امام جمعه کشور

محسن رضایی برای آمریکا شرط تعیین کرد!

رویکرد پایگاه های نماز جمعه به سمت جوانگرایی سوق داده شود

اولین تصویر از چهره هواپیماربای پرواز اهواز به مشهد + عکس

گزارش سازمان اطلاعات دولت صنعاء از فعالیت گسترده القاعده در مأرب

کف دریاچه ارومیه عمیق شد

به یک خانم منشی بازاریاب پاره وقت مجرد

خانم دستیار دفتری + اجرایی + پاداش سال 1400 و 1401

رایحه امیدواری با «انتخاب صحیح» در انتخابات 1400

مرجعیت دینی ضامن نقش آفرینی ادیان در منطقه

ظریف: به زودی طرح سازنده و دقیق مان درباره برجام را ارائه خواهیم کرد | واکنش به اظهارات محسن رضایی

علم الهدی: پیشگیری از فرزندآوری، یکی از موارد فحشاست/امام جمعه اصفهان: [پزشک] مرد، مرد را و [پزشک] زن، زن را باید درمان کند تا از فحشا جلویگری شود

رییس جمهور استعفای مرتضی بانک را پذیرفت

پاسخ محمد عباسی به ادعای حمایت احمدی نژاد از او در انتخابات 1400

اجاره صندلی و میز ناخن در سالن

جذب نیروی مشاور و کارشناس

مسکو خواستار نشستی فوری درباره بازگشت آمریکا به برجام شد

لزوم حفاظت و احیاء باغ های قصردشت شیراز

کارگر سوپرمارکت

کاشت 2 اصله نهال توسط آیت الله محمودی

ایران در نامه ای به سازمان ملل ادعای اسراییل را رد کرد

واکنش تند استاندار خوزستان به برگزاری مجلس عزاداری منتسب به یک نماینده مجلس

اجرای جالب رضا بهرام در کنار مادرش +ویدئو

کنایه ظریف به محسن رضایی؛ وزیر خارجه من هستم| برنامه اقدام سازنده را به زودی اعلام خواهم کرد

سفرهای نوروزی مشروط به رعایت پروتکل های بهداشتی است

ابوترابی فرد: تریبون داران باید پیام آور محبت و ارتقاء صمیمیت در جامعه اسلامی باشند

ائمه جمعه قم و تهران نهال کاشتند

تشکیل شبکه بچه های مسجد در فضای مجازی

کشف یک غار بزرگ و «نسبتا فعال» در سالن دزفول

برنامه های هفته پیش رو در حرم حضرت معصومه (س) اعلام شد

فرمانداران کم کار خوزستان در مقابله با کرونا به دادسرا معرفی می شوند

200 اصله نهال در محوطه دانشگاه رازی کرمانشاه کاشته شد

برای فعالیت بازار در خوزستان تصمیم گیری می شود

جزییاتی از ماجرای اقدام به هواپیماربایی مسیر اهواز به مشهد

جزییات مرحله آخر المپیاد دانش آموزی نانو/ رقابت در چهار شهر منتخب و با رعایت کامل پروتکل های بهداشتی

الیاس حضرتی دبیرکل حزب «اعـتـماد مـلی» شد

فیلم/ مأیوس نشو! بهاری خواهد آمد

عکس | انتشار نخستین تصویر از فردی که قصد داشت هواپیمای اهواز-مشهد را برباید

نیازمند آشپز معمولی خانم

شاگرد گجکار...

نیروی استادکارنقاشی ساختمان،ونیمه ماهر

پرستار خانوم

یکنفر جهت آشپزی و انجام امور منزل

استخدام مهندس عمران در تهران

برای فعالیت بازار در خوزستان تصمیم گیری می شود

باید همه نیروهای انقلاب پای کار بیایند

حضور5 ساعته حاج محمدی در جمع زندانیان تبریز/ تاکید بر توجه بیشتر به امور زندانیان شاغل

قاچاقچیان برای حمل چوب قاچاق از آمبولانس استفاده می کنند! + عکس

انتقاد ایران از انفعال آژانس در قبال تهدید اتمی اسراییل

فرمانداران کم کار خوزستان در مقابله با کرونا به دادسرا معرفی می شوند

پاسخ محمد عباسی به ادعای حمایت احمدی نژاد از او در انتخابات 1400

همه ایران در کرج

غرس نهال توسط رییس سازمان زندان ها در روز درختکاری

عقب نشینی محسن رضایی از گرا دادن بعد از انتقادات دولتی ها

کسب و کآر اینترنت غیرحضوری درمنزل

نیازمند شریک در گاوداری حداقل 30م

آشپز.کمک اشپز.تخته کار.ظرف شور.سالن کار خانم وآقا

استخدام فروشنده و ادمین فضا مجازی

منشی خانم با روابط عمومی بالا

به یک نفر اقا یا خانم برای ادمین پیج اینستاگرام

جزییات تلاش نافرجام هواپیماربایان پرواز اهواز-مشهد

واکنش سخنگوی وزارت امور خارجه به اظهارات اخیر محسن رضایی

نماینده سازمان ملل خواستار اقدام فوری در قبال تحولات میانمار شد

اصلاحات نظام انتخاباتی آمریکا تصویب شد

دستگیری چند فرد در بجنورد به اتهام تهدید علیه بهداشت عمومی

خنثی سازی توطئه هواپیما ربایی در مسیر اهواز _ مشهد توسط یگان امنیت پرواز سپاه

اسکن ریه های کرونایی کودک در بیمارستان + عکس

تصاویری دردناک از نوزاد مبتلا به کرونا روی تخت بیمارستان + عکس

انتشار اولین تصویر از هواپیماربایی پرواز اهواز به مشهد + عکس

چرا اروپایی ها از قطعنامه ضد ایرانی عقب نشستند

مراسم اختتامیه چهارمین جشنواره ملی فیلم ایثار برگزار شد

چرا خداوند در قرآن رمزآلود سخن گفته است؟

چرا خداوند در قرآن رمزآلود سخن گفته است؟