مطالب مرتبط:
آخرین وضعیت تکمیل حلقه مفقوده راه آهن کربلا/ پیش نویس ساخت خط آهن شلمچه-بصره در بغداد امضا می شود
خبر جدید درباره تکمیل حلقه مفقوده راه آهن کربلا/ پیش نویس ساخت خط آهن شلمچه-بصره در بغداد امضا می شود
آخرین وضعیت تکمیل حلقه مفقوده راه آهن کربلا
اخرین وضعیت تکمیل حلقه مفقوده راه آهن کربلا
خروچ چین از پروژه راه آهن برقی تهران-مشهد/با توان داخل می سازیم
-207 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 5 بهمن 1399 ساعت 18:402021-01-24بين الملل

آخرین وضعیت تکمیل حلقه مفقوده راه آهن کربلا/ پیش نویس ساخت خط آهن شلمچه-بصره در بغداد امضا می شود


معاون ساخت و توسعه راه آهن در شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل با اشاره به برگزاری 2 جلسه در ماه گذشته با حضور طرف ایرانی و عراقی در شلمچه و تهران درباره خط آهن شلمچه-بصره، - ترابر نیوز: عباس خطیبی در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، درباره آخرین وضعیت راه آهن شلمچه - بصره و هماهنگی با طرف عراقی برای احداث این خط ریلی استراتژیک اظهار داشت: پیش از این توافقی با طرف عراقی داشتیم، مبنی بر اینکه مذاکرات درباره خط آهن شلمچه - بصره را جدی تر دنبال کنند.

* جلسه با مسولان عراقی در شلمچه برای هماهنگی ساخت راه آهن شلمچه - بصره وی اظهار کرد: دولت عراق در چند ماه گذشته پیگیری های زیادی انجام داد و با توجه به پیگیری های مکرر که از سوی وزارت خارجه ایران صورت گرفت، حدود یک ماه پیش جلسه ای با مسئولان عراقی، مدیران فنی راه آهن عراق و برخی دیگر از مسئولان مرزی و دفاعی عراق، در شلمچه برگزار شدد.

* نقاط اتصال راه آهن ایران به عراق مشخص و صورتجلسه شد معاون ساخت و توسعه راه آهن، بنادر و فرودگاه ها در شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل گفت: پیش از جلسه شلمچه، وزارت امور خارجه ایران هماهنگی هایی را انجام داده بود و موانع مذاکرات دو طرف در حوزه مرزی رفع شده بود و ما اولین جلسه رسمی و جدی خود را درباره راه آهن شلمچه - بصره با هیأت فنی عراقی همان یک ماه پیش برگزار کردیم.

خطیبی ادامه داد: در آن جلسه مسئولان عالی رتبه کشور عراق حضور نداشتند و جلسه با حضور نمایندگان راه آهن عراق برگزار شد با این حال ما نقطه اتصال راه آهن ایران به عراق را مشخص کردیم و صورت جلسه شد.

وی در پاسخ به این سؤال که رایزنی ها درباره خط القعر در اروند به کجا رسید؟ گفت: ما درباره مرز خشکی در منطقه پروژه و منطقه آزاد بررسی ها را انجام دادیم، چهار میل بود که وزارت خارجه ایران با طرف عراقی فیکس کرد، که این میل ها مشخص و بین وزارتخانه های خارجه دو طرف صورتجلسه شد و به تبع آن، نقطه اتصال راه آهن ایران و عراق را مشخص کردیم؛ حال در ارتباط با موضوع خط القعر اروند بنده اطلاعی ندارم، شاید مذاکرات وزارت خارجه ما با طرف عراقی درباره مرز گسترده تر باشد.

* برگزاری جلسه با مدیرعامل راه آهن عراق در تهران معاون ساخت و توسعه راه آهن، بنادر و فرودگاه ها در شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل اظهار کرد: در جلسه شلمچه مصوب شد دو هفته بعد در تهران یا بغداد نشستی با هیأت فنی عراق داشته باشیم، در این راستا هیأت فنی عراق حدود دو هفته پیش در قالب هیأت بلندپایه ای که مباحث کلی تری را دنبال می کردند به تهران آمدند.

خطیبی اظهار کرد: در این سفر ما میزبان مدیرعامل راه آهن عراق و مدیر ساخت پروژه ریلی این کشور در شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور بودیم، با این افراد مفصل صحبت کردیم و به دستورکارهایی که در صورتجلسه دیدار شلمچه تأکید شده بود، پرداختیم.

* ثبت شرکت سرمایه گذار و شرکت سازنده خط آهن شلمچه-بصره در منطقه آزاد اروند وی اظهار داشت: از جمله مواردی که در جلسه تهران مطرح شد و به استناد جلسه یک ماه قبل شلمچه بود، در ارتباط با مذاکرات فنی با عراق بود؛ درباره مسیر، مین روبی منطقه، نقشه برداری مسیر، موقعیت تردد شرکت سرمایه گذار و شرکت احداث کننده که در منطقه آزاد اروند ثبت شده است، بررسی ها انجام شد.

* تهیه فهرست 50 نفره کارشناسان ایرانی برای حضور در منطقه خط آهن شلمچه-بصره معاون ساخت و توسعه راه آهن، بنادر و فرودگاه ها در شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل ادامه داد: از آن منظر که کارشناسان شرکت احداث کننده و شرکت سرمایه گذار بتوانند به عراق تردد کنند، فهرستی پنجاه نفره تهیه و مقرر شد این فهرست به صورت رسمی دراختیار راه آهن عراق قرار گیرد تا مدیرعامل راه آهن عراق از طریق وزارت خارجه موضوع تردد این افراد را رایزنی کند.

* هماهنگی با طرف عراقی برای احداث پل خط آهن شلمچه-بصره روی اروند خطیبی اضافه کرد: همچنین مباحث مرتبط با شروع موارد اجرایی خط آهن شلمچه - بصره و در دست گرفتن سایت پروژه برای احداث خط آهن بررسی شد، هماهنگی ها برای احداث پل این خط ریلی روی اروند انجام شد، مذاکراتی در این باره انجام شد و این مذاکره ها صورتجلسه شد.

* جلسه بعدی با طرف عراقی اواخر ماه جاری در بغداد وی ادامه داد: مقرر شد جلسه بعدی اواخر ماه جاری (بهمن ماه) در بغداد برگزار شود و پیش نویس تفاهم نامه مرتبط با شروع عملیات اجرایی پروژه، در عراق نهایی شود که پیش بینی می شود گام نهایی برای آغاز عملیات اجرایی خط آهن شلمچه - بصره در عراق آغاز شود.

* درخواست طرف عراقی برای مشخص شدن ابعاد مالی پروژه و نحوه بازگشت سرمایه معاون ساخت و توسعه راه آهن در شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل افزود: در جلسه ای که دو هفته پیش در تهران برگزار شد و همچنین در جلسه یک ماه پیش شلمچه با طرف عراقی، محور مذاکرات در این باره بود که از طرف عراقی مطالبه کردیم اگر اجازه ندهند در خاک عراق نقشه برداری کنیم، یا مین روبی ها تعیین تکلیف نشود و یا پرسنل فنی شرکتی که در منطقه آزاد اروند ثبت شده است، نتوانند برای بررسی ها وارد خاک عراق شوند، کار پیش نمی رود که آقایان پذیرفتند، اما اعلام کردند باید تفاهم نامه ای ایجاد شود تا ابعاد مالی کار مشخص شود و نحوه بازگشت سرمایه مشخص باشد و نحوه هماهنگی طرف عراقی با وزارت خارجه عراق مشخص باشد.

* پیش نویس احداث خط آهن شلمچه-بصره در بغداد با حضور نماینده ایران و عراق خطیبی ادامه داد: در این راستا مقرر شد ما پیش نویسی در این باره تهیه و حداکثر تا نیمه بهمن ماه برای آنها ارسال کنیم و اواخر بهمن ماه ملاقاتی با طرف عراقی در بغداد داشته باشیم تا این تفاهم نامه به امضای مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور به عنوان نماینده ایران و وزیر حمل و نقل عراق برسد که امیدواریم پس از آن وارد سایت عراق شویم و کار را آغاز کنیم.

* سرمایه گذاری در خط آهن شلمچه-بصره به صورت BOT وی در تشریح جزییات فنی و مالی اجرای این پروژه اظهار داشت: تأمین مالی و اجرای این خط آهن با ایران است، ما ملاحظات فنی طرف عراقی را رعایت می کنیم، سرمایه گذاری هم با کشور ایران است و طبیعتاً هزینه سرمایه گذاری با بهره برداری از خط به صورت BOT برمی گردد.

معاون ساخت و توسعه راه آهن، بنادر و فرودگاه ها در شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل گفت: بدین ترتیب عملا شرکت راه آهن عرق که پیش از این چندان حاضر به مذاکره نبود، مذاکرات خوبی را با ما داشت و بسیار امیدواریم در دیدار پایان بهمن ماه در بغداد دستاوردهای خوبی درباره احداث خط آهن شلمچه - بصره داشته باشیم.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازفارس سال 90 بود که اتصال راه آهن خرمشهر به شلمچه به طول 17 کیلومتر انجام شد بنابراین در راستای اتصال شبکه ریلی ایران به عراق و رسیدن به کربلا، ضرورت داشت ا دامه این خط ریلی از شلمچه تا بصره عراق به طول حدود 32 کیلومتر در خاک عراق ساخته شود.

از سوی دیگر در کشور عراق، خط ریلی از بصره تا کربلا ساخته شده و بهره برداری می شود و با تکمیل این 32 کیلومتر حلقه مفقوده شلمچه-بصره، زائران ایرانی می توانند از طریق قطار به شلمچه و سپس بصره و کربلا بروند.

همچنین با تکمیل این 32 کیلومتر خط آهن بین شلمچه تا بصره و ساخت یک پل بازشونده بر روی اروندرود ( پل ریلی بازشو به طول 800 متر )، اتصال ریلی کشور ایران از طریق خرمشهر به عراق و کشورهای شرق مدیترانه و بندر لاذقیه سوریه نیز بدون انقطاع برقرار می شود و تحولی بزرگ در زمینه ترانزیت و تبادل کالا و مسافر رخ خواهد داد.

بعد از تفاهمات کلی که در سال 94 بین ایران و عراق درباره این خط آهن صورت گرفت، در سفری سال 97 رییس جمهور به عراق داشت ، تفاهم نامه اجرایی مکمل در حضور رؤسای جمهور ایران و عراق امضا شد .

ایران پس از این تفاهم نامه، بلافاصله نماینده های خود را تعیین و به عراق معرفی کرد و از طرف عراقی هم خواست نماینده های خود برای پیگیری امور این خط آهن را معرفی کند تا مباحث مربوط به سرمایه گذاری را دنبال کنند؛ کشور ایران حتی برای تکمیل این خط ریلی، سرمایه گذار و پیمانکار نیز تعیین کرد، اما مسوولان وقت عراق تمایل چندانی برای تکمیل این خط ریلی نداشتند.

انتهای پیام/ب
کلید واژه ها: شلمچه - راه آهن - عراق - عراقی - آخرین وضعیت - بصره - خط آهن - وزارت خارجه ایران - ساخت - برگزاری - پیگیری های مکرر - هماهنگی - پیگیری - حلقه مفقوده - وزارت خارجه - توسعه - گذشته - ایران - وضعیت - آخرین - استراتژیک - دولت عراق - شرکت ساخت - حمل و نقل - خبرگزاری - خبرنگار - مذاکرات - مسئولان - اقتصادی - گفت وگو

آخرین اخبار سرویس:
افزایش شمار مبتلایان به کرونا در سوریه و لبنان

سیاستمدار آمریکایی: دستور حمله بایدن به سوریه، هدیه ای به داعش بود

سناریوی برجامی آمریکا و اروپا و وضعیت پیرامون توافق هسته‎ای

2 سناریو نقش سعودی ها در تشکیل دولت لبنان

وزیر دروغگوی صدام به رییس اش پیوست

به تعدادی فروشنده خانم جهت همکاری

همکار خانم یا اقا

ناگفته های دیدار پاپ و آیت الله سیستانی

پیک موتوری و کارگر وارد فست فود

بیم و امیدهای حریری در ریاض

پیشروی های ارتش و کمیته های مردمی یمن در مأرب

عدم همراهی اپوزیسیون صهیونیست ها با نتانیاهو

حمله سایبری چین و روسیه به آژانس دارویی اروپا

تاریخچه هواپیماربایی ها در ایران

کشف اسلحه های طلای پسر صدام حسین / اعترافات جذاب جیمی فرانتیانو، رییس مافیای لس آنجلس و پدرخوانده واقعی / گران ترین نبرد جنگ جهانی در کشتارگاه وردن / بحران سیاسی 1993 در روسیه؛ توپ بستن پارلمان!

برخورد خشن پلیس سوئد با معترضان به محدودیت های کرونایی

به یک موتوری و یک نفر صندوقدار نیازمندبم

تحریم های ایران باید حفظ شود

برگزاری رزمایش بزرگ سپر بولیواری در ونزوئلا

برخورد خشن پلیس سوئد با معترضان به محدودیت های کرونایی

25 تن از شبه نظامیان دولت هادی در جنوب غرب یمن کشته شدند

آمریکا و اتحادیه اروپا تعرفه ها را کنار گذاشتند

اعزام یک هیئت گردشگری لبنانی به سوریه

یک کاروان نظامی ترکیه وارد سوریه شد

دمشق غرب را به سیاسی کاری در پرونده پناهجویان سوری متهم کرد

واکسن کرونا عامل افزایش اختلاف میان پایتخت های اتحادیه اروپا

ایلهان عمر: دلیلی برای عدم تحریم بن سلمان وجود ندارد

عجیب ترین ماشین های ارتشی در جنگ جهانی / عکس

تظاهرات در آلمان، فرانسه و اتریش علیه محدودیت های کرونایی

همسان سازی حقوق بازنشستگان از اسفند /برخورد فرزندخواندگی با سهام عدالت /پیشخوان

استخدام نیروی کافه رستوران

کیش گردی های نسرین مقانلو /عکس

تخریب ساخت و سازهای غیرقانونی در کلارک/ رویای خرید خانه تعبیر دارد؟/ انتقام شیرین فرهاد

کیش گردی های نسرین مقانلو /عکس

تجمع اعتراضی اهالی جولان علیه طرح صهیونیست ها

کامبیز دیرباز در کنار غزال تیزپای ایرانی /عکس

حمله به معترضان علیه نتانیاهو در فلسطین اشغالی

بلژیک فروش سلاح به عربستان سعودی را ممنوع کرد

چرا پاپ به «اور» سفر کرد؟

تبدیل موز به دسته کنترل پلی استیشن!

بررسی تاثیر 2 عامل مهم بر همه گیری کووید 19

چرا پاپ به «اور» سفر کرد؟

سفر برجامی وزیر خارجه ایرلند به تهران

مادورو و همسرش واکسن روسی کرونا تزریق کردند

تبدیل موز به دسته کنترل پلی استیشن!

مخالفت رهبران مصر و سودان انحصاری کردن منابع نیل

سفر اسلامی به عراق برای تقویت همکاری های دوجانبه

پیشروی انصارالله یمن در غرب مأرب

پاپ در کلیسای«مار یوسف»عشای ربانی را برگزارکرد

بسته شدن ورودی های استان اربیل عراق برای سفر پاپ

روایت روزنامه هلندی از حمله سایبری چین و روسیه به آژانس دارویی اروپا

سیل در الجزایر جان 6 تن را گرفت

هزینه گزاف سعودی برای مقابله با موشک های یمن/ دود کردن 50 میلیون دلار برای مقابله با موشک صدهزار دلاری!

ابتلای عالی ترین مقام مذهبی ترکیه به کرونا

امنیت ناتو توسط کشور های غیرعضو تامین می شود

رضا شاه؛ بارکشی برای لندن، چشمک برای هیتلر

تظاهرات در تونس برای آزادی بازداشتی های اعتراضات

راشاتودی: پیش شرط برای برجام به معنای عدم حصول توافق است

چرا رژیم صهیونیستی، از دیکتاتورها در جهان عرب حمایت می کند؟

ورود کاروان نظامی ترکیه به ادلب سوریه

طرح 1.9 تریلیون دلاری جو بایدن تصویب شد

طالبان 53 نیروی افغان را آزاد کرد

روزنامه خبرورزشی| انتقام شیرین فرهاد

ترکیه اقدام نظامی خود در سوریه را عملی کرد+جزییات

همه دلایل تاخیر واکسیناسیون / پروژه بهار 1400 / دور سفر را خط بکشید

نیروهای دولت صنعاء در هفت کیلومتری مأرب

احتمال صدور حکم بازداشت برخی سران صهیونیست

خیانت پاتریوت آمریکا به سلطنت ملک سلمان به روایت تحلیلگران غربی

تهدیدهای آمریکا علیه عربستان؛ واقعی یا لفاظی؟

پایگاه نظامی محل اسکان کودکان مهاجر در آمریکا

یک کاروان نظامی ترکیه وارد سوریه شد

روزنامه مملکت/ 17 اسفند 99

ورود کاروان نظامی ترکیه به ادلب سوریه

همه دلایل تاخیر واکسیناسیون / پروژه بهار 1400 / دور سفر را خط بکشید

دلیل حمایت رژیم صهیونیستی از دیکتاتورها در جهان عرب چیست؟

چرا رژیم صهیونیستی، از دیکتاتورها در جهان عرب حمایت می کند؟

استراتژی ترامپ برای بازگشت به قدرت

اوقات شرعی به افق گرگان

پیشنهاد دولت بایدن برای مذاکره مستقیم با ایران یک تله بود

تظاهرات علیه نتانیاهو در فلسطین اشغالی همچنان ادامه دارد

درگیری شدید داعش و الحشد الشعبی در صلاح الدین عراق

نگاه هراسان غرب به روابط امنیتی اقتصادی مسکو- پکن

هک ایمیل 30 هزار شرکت و سازمان در آمریکا از طریق مایکروسافت

تظاهرات در پاریس علیه محدودیت های کرونایی

هزینه گزاف سعودی برای مقابله با موشک های یمن

تداوم تظاهرات علیه نتانیاهو

سنا طرح نجات اقتصاد آمریکا را تصویب کرد

38 کشور تحت تحریم آمریکا هستند

فارن پالیسی: ماجراجویی های خارجی آمریکا مشکلات امنیتی در داخل به وجود آورده است

راشاتودی: پیش شرط برای برجام به معنای عدم حصول توافق است

هنوز در حال بررسی عاملان حمله به عین الاسد هستیم

همکاری علیرضا قربانی با سه برادر فلسطینی در قطعه «عروج»

آمریکا به دنبال برکناری محمد بن سلمان است

تمجید وزیر دفاع ترکیه از اقدامات مصر

فوت پرستار اتریشی پس از دریافت واکسن کرونا

کاشت بیش از 10 هزار اصله نهال بلوط در پاتاوه

طنین فریاد آوارگان فلسطینی در نوار غزه

عروس آمریکایی ملکه، آبروی سلطنت را خواهد برد؟

ورود کاروان نظامی و لجستیکی ترکیه به شمال سوریه

تحلیلگر صهیونیست: نزدیکی فتح و حماس نگرانی امنیتی اسراییل است

آخرین وضعیت تکمیل حلقه مفقوده راه آهن کربلا/ پیش نویس ساخت خط آهن شلمچه-بصره در بغداد امضا می شود

آخرین وضعیت تکمیل حلقه مفقوده راه آهن کربلا/ پیش نویس ساخت خط آهن شلمچه-بصره در بغداد امضا می شود