موضوعات داغ: - سود سهام عدالت - هواپيماربايي - كميسيون تلفيق - سرمايه گذاري - فرهاد مجيدي - سپاه حفاظت هواپيمايي - فرود اضطراري - باور نكردني - سازمان بورس - باشگاه پرسپوليس - پهپاد اسراييلي - ليگ قهرمانان اروپا - حصاري گازراني - سرمايه گذاري گردشگري - فرديناند - مقدماتي جام جهاني 2022 قطر - جام جهاني فوتبال - كميسيون انتخابات افغانستان - استاديوم فوتبال - آب بر - زن خوش شانس - دبير جشنواره فيلم فجر - اويغور

مطالب مرتبط:
آخرین وضعیت تکمیل حلقه مفقوده راه آهن کربلا/ پیش نویس ساخت خط آهن شلمچه-بصره در بغداد امضا می شود
خبر جدید درباره تکمیل حلقه مفقوده راه آهن کربلا/ پیش نویس ساخت خط آهن شلمچه-بصره در بغداد امضا می شود
آخرین وضعیت تکمیل حلقه مفقوده راه آهن کربلا
اخرین وضعیت تکمیل حلقه مفقوده راه آهن کربلا
خروچ چین از پروژه راه آهن برقی تهران-مشهد/با توان داخل می سازیم
-207 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 5 بهمن 1399 ساعت 18:402021-01-24بين الملل

آخرین وضعیت تکمیل حلقه مفقوده راه آهن کربلا/ پیش نویس ساخت خط آهن شلمچه-بصره در بغداد امضا می شود


معاون ساخت و توسعه راه آهن در شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل با اشاره به برگزاری 2 جلسه در ماه گذشته با حضور طرف ایرانی و عراقی در شلمچه و تهران درباره خط آهن شلمچه-بصره، - ترابر نیوز: عباس خطیبی در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، درباره آخرین وضعیت راه آهن شلمچه - بصره و هماهنگی با طرف عراقی برای احداث این خط ریلی استراتژیک اظهار داشت: پیش از این توافقی با طرف عراقی داشتیم، مبنی بر اینکه مذاکرات درباره خط آهن شلمچه - بصره را جدی تر دنبال کنند.

* جلسه با مسولان عراقی در شلمچه برای هماهنگی ساخت راه آهن شلمچه - بصره وی اظهار کرد: دولت عراق در چند ماه گذشته پیگیری های زیادی انجام داد و با توجه به پیگیری های مکرر که از سوی وزارت خارجه ایران صورت گرفت، حدود یک ماه پیش جلسه ای با مسئولان عراقی، مدیران فنی راه آهن عراق و برخی دیگر از مسئولان مرزی و دفاعی عراق، در شلمچه برگزار شدد.

* نقاط اتصال راه آهن ایران به عراق مشخص و صورتجلسه شد معاون ساخت و توسعه راه آهن، بنادر و فرودگاه ها در شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل گفت: پیش از جلسه شلمچه، وزارت امور خارجه ایران هماهنگی هایی را انجام داده بود و موانع مذاکرات دو طرف در حوزه مرزی رفع شده بود و ما اولین جلسه رسمی و جدی خود را درباره راه آهن شلمچه - بصره با هیأت فنی عراقی همان یک ماه پیش برگزار کردیم.

خطیبی ادامه داد: در آن جلسه مسئولان عالی رتبه کشور عراق حضور نداشتند و جلسه با حضور نمایندگان راه آهن عراق برگزار شد با این حال ما نقطه اتصال راه آهن ایران به عراق را مشخص کردیم و صورت جلسه شد.

وی در پاسخ به این سؤال که رایزنی ها درباره خط القعر در اروند به کجا رسید؟ گفت: ما درباره مرز خشکی در منطقه پروژه و منطقه آزاد بررسی ها را انجام دادیم، چهار میل بود که وزارت خارجه ایران با طرف عراقی فیکس کرد، که این میل ها مشخص و بین وزارتخانه های خارجه دو طرف صورتجلسه شد و به تبع آن، نقطه اتصال راه آهن ایران و عراق را مشخص کردیم؛ حال در ارتباط با موضوع خط القعر اروند بنده اطلاعی ندارم، شاید مذاکرات وزارت خارجه ما با طرف عراقی درباره مرز گسترده تر باشد.

* برگزاری جلسه با مدیرعامل راه آهن عراق در تهران معاون ساخت و توسعه راه آهن، بنادر و فرودگاه ها در شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل اظهار کرد: در جلسه شلمچه مصوب شد دو هفته بعد در تهران یا بغداد نشستی با هیأت فنی عراق داشته باشیم، در این راستا هیأت فنی عراق حدود دو هفته پیش در قالب هیأت بلندپایه ای که مباحث کلی تری را دنبال می کردند به تهران آمدند.

خطیبی اظهار کرد: در این سفر ما میزبان مدیرعامل راه آهن عراق و مدیر ساخت پروژه ریلی این کشور در شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور بودیم، با این افراد مفصل صحبت کردیم و به دستورکارهایی که در صورتجلسه دیدار شلمچه تأکید شده بود، پرداختیم.

* ثبت شرکت سرمایه گذار و شرکت سازنده خط آهن شلمچه-بصره در منطقه آزاد اروند وی اظهار داشت: از جمله مواردی که در جلسه تهران مطرح شد و به استناد جلسه یک ماه قبل شلمچه بود، در ارتباط با مذاکرات فنی با عراق بود؛ درباره مسیر، مین روبی منطقه، نقشه برداری مسیر، موقعیت تردد شرکت سرمایه گذار و شرکت احداث کننده که در منطقه آزاد اروند ثبت شده است، بررسی ها انجام شد.

* تهیه فهرست 50 نفره کارشناسان ایرانی برای حضور در منطقه خط آهن شلمچه-بصره معاون ساخت و توسعه راه آهن، بنادر و فرودگاه ها در شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل ادامه داد: از آن منظر که کارشناسان شرکت احداث کننده و شرکت سرمایه گذار بتوانند به عراق تردد کنند، فهرستی پنجاه نفره تهیه و مقرر شد این فهرست به صورت رسمی دراختیار راه آهن عراق قرار گیرد تا مدیرعامل راه آهن عراق از طریق وزارت خارجه موضوع تردد این افراد را رایزنی کند.

* هماهنگی با طرف عراقی برای احداث پل خط آهن شلمچه-بصره روی اروند خطیبی اضافه کرد: همچنین مباحث مرتبط با شروع موارد اجرایی خط آهن شلمچه - بصره و در دست گرفتن سایت پروژه برای احداث خط آهن بررسی شد، هماهنگی ها برای احداث پل این خط ریلی روی اروند انجام شد، مذاکراتی در این باره انجام شد و این مذاکره ها صورتجلسه شد.

* جلسه بعدی با طرف عراقی اواخر ماه جاری در بغداد وی ادامه داد: مقرر شد جلسه بعدی اواخر ماه جاری (بهمن ماه) در بغداد برگزار شود و پیش نویس تفاهم نامه مرتبط با شروع عملیات اجرایی پروژه، در عراق نهایی شود که پیش بینی می شود گام نهایی برای آغاز عملیات اجرایی خط آهن شلمچه - بصره در عراق آغاز شود.

* درخواست طرف عراقی برای مشخص شدن ابعاد مالی پروژه و نحوه بازگشت سرمایه معاون ساخت و توسعه راه آهن در شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل افزود: در جلسه ای که دو هفته پیش در تهران برگزار شد و همچنین در جلسه یک ماه پیش شلمچه با طرف عراقی، محور مذاکرات در این باره بود که از طرف عراقی مطالبه کردیم اگر اجازه ندهند در خاک عراق نقشه برداری کنیم، یا مین روبی ها تعیین تکلیف نشود و یا پرسنل فنی شرکتی که در منطقه آزاد اروند ثبت شده است، نتوانند برای بررسی ها وارد خاک عراق شوند، کار پیش نمی رود که آقایان پذیرفتند، اما اعلام کردند باید تفاهم نامه ای ایجاد شود تا ابعاد مالی کار مشخص شود و نحوه بازگشت سرمایه مشخص باشد و نحوه هماهنگی طرف عراقی با وزارت خارجه عراق مشخص باشد.

* پیش نویس احداث خط آهن شلمچه-بصره در بغداد با حضور نماینده ایران و عراق خطیبی ادامه داد: در این راستا مقرر شد ما پیش نویسی در این باره تهیه و حداکثر تا نیمه بهمن ماه برای آنها ارسال کنیم و اواخر بهمن ماه ملاقاتی با طرف عراقی در بغداد داشته باشیم تا این تفاهم نامه به امضای مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور به عنوان نماینده ایران و وزیر حمل و نقل عراق برسد که امیدواریم پس از آن وارد سایت عراق شویم و کار را آغاز کنیم.

* سرمایه گذاری در خط آهن شلمچه-بصره به صورت BOT وی در تشریح جزییات فنی و مالی اجرای این پروژه اظهار داشت: تأمین مالی و اجرای این خط آهن با ایران است، ما ملاحظات فنی طرف عراقی را رعایت می کنیم، سرمایه گذاری هم با کشور ایران است و طبیعتاً هزینه سرمایه گذاری با بهره برداری از خط به صورت BOT برمی گردد.

معاون ساخت و توسعه راه آهن، بنادر و فرودگاه ها در شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل گفت: بدین ترتیب عملا شرکت راه آهن عرق که پیش از این چندان حاضر به مذاکره نبود، مذاکرات خوبی را با ما داشت و بسیار امیدواریم در دیدار پایان بهمن ماه در بغداد دستاوردهای خوبی درباره احداث خط آهن شلمچه - بصره داشته باشیم.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازفارس سال 90 بود که اتصال راه آهن خرمشهر به شلمچه به طول 17 کیلومتر انجام شد بنابراین در راستای اتصال شبکه ریلی ایران به عراق و رسیدن به کربلا، ضرورت داشت ا دامه این خط ریلی از شلمچه تا بصره عراق به طول حدود 32 کیلومتر در خاک عراق ساخته شود.

از سوی دیگر در کشور عراق، خط ریلی از بصره تا کربلا ساخته شده و بهره برداری می شود و با تکمیل این 32 کیلومتر حلقه مفقوده شلمچه-بصره، زائران ایرانی می توانند از طریق قطار به شلمچه و سپس بصره و کربلا بروند.

همچنین با تکمیل این 32 کیلومتر خط آهن بین شلمچه تا بصره و ساخت یک پل بازشونده بر روی اروندرود ( پل ریلی بازشو به طول 800 متر )، اتصال ریلی کشور ایران از طریق خرمشهر به عراق و کشورهای شرق مدیترانه و بندر لاذقیه سوریه نیز بدون انقطاع برقرار می شود و تحولی بزرگ در زمینه ترانزیت و تبادل کالا و مسافر رخ خواهد داد.

بعد از تفاهمات کلی که در سال 94 بین ایران و عراق درباره این خط آهن صورت گرفت، در سفری سال 97 رییس جمهور به عراق داشت ، تفاهم نامه اجرایی مکمل در حضور رؤسای جمهور ایران و عراق امضا شد .

ایران پس از این تفاهم نامه، بلافاصله نماینده های خود را تعیین و به عراق معرفی کرد و از طرف عراقی هم خواست نماینده های خود برای پیگیری امور این خط آهن را معرفی کند تا مباحث مربوط به سرمایه گذاری را دنبال کنند؛ کشور ایران حتی برای تکمیل این خط ریلی، سرمایه گذار و پیمانکار نیز تعیین کرد، اما مسوولان وقت عراق تمایل چندانی برای تکمیل این خط ریلی نداشتند.

انتهای پیام/ب
کلید واژه ها: شلمچه - راه آهن - عراق - عراقی - آخرین وضعیت - بصره - خط آهن - وزارت خارجه ایران - ساخت - برگزاری - پیگیری های مکرر - هماهنگی - پیگیری - حلقه مفقوده - وزارت خارجه - توسعه - گذشته - ایران - وضعیت - آخرین - استراتژیک - دولت عراق - شرکت ساخت - حمل و نقل - خبرگزاری - خبرنگار - مذاکرات - مسئولان - اقتصادی - گفت وگو

آخرین اخبار سرویس:
واکنش اسکاتلند و ایرلند به احتمال محرومیت از میزبانی یورو 2020

واکنش اسکاتلند و ایرلند به احتمال محرومیت از میزبانی یورو 2020

تصمیم روسیه برای انتشار لیست سیاه از مقامات آمریکایی

نماینده ایران در سازمان ملل: اتهام زنی اسراییل به ایران در مورد انفجار کشتی اسراییلی در دریای عمان، بی اساس است

عکس | هدیه پاپ به یکی از فرماندهان حشد الشعبی

دیپلمات روس: سریعتر نشستی درباره بازگشت آمریکا به برجام برگزار شود

جزییات بیشتر از هواپیماربایی در پرواز اهواز-مشهد/ تصویر هواپیماربا 45 ساله!

حمله انتحاری مرگبار در سومالی 20 کشته به جا گذاشت

سه غیرنظامی در حمله موشکی به حومه حلب سوریه کشته شدند

ائتلاف سعودی 31 بار مأرب یمن را بمباران کرد

عکاس و ادیتور

حمله انتحاری مرگبار به نیروهای دولتی سومالی

اسپوتنیک از فایزر پیشی گرفت؛ دومین واکسن مورد تایید دنیا

ادعای آمریکا: نقش ایران در یمن منفی است؛ ما به دنبال صلح هستیم

حمله شدید موشکی در مناطق تحت کنترل تروریست ها در سوریه

سومالی| انفجار خودروی بمب گذاری شده در موگادیشو؛ ده ها نفر کشته شدند

واکسن آسترازنکا بر ضد گونه برزیلی کرونا مؤثر است | واکسن چینی مؤثر نیست

اوکراین خواستار تحریمِ روسیه شد

(ویدئو) خوش آمدگویی به پاپ با رقص

(تصاویر) سفر تاریخی پاپ فرانسیس به عراق

پاسخ ایران به بیانیه اجلاس وزیران اتحادیه عرب

محسن رضایی اظهاراتش را تصحیح کرد / مذاکره فقط در چارچوب 1+5

هدیه پاپ به فرمانده الحشد الشعبی + عکس

حمله موشکی به پالایشگاه های نفت در شمال سوریه /11 تن زخمی شدند

روزنامه مملکت/ 16 اسفند 99

ملت یمن اراده جدی برای دستیابی به صلح عادلانه دارد

دور جدید حملات لفظی ترامپ به جمهوری خواهان

خالق اولین آنتی ویروس تجاری جهان به پولشویی متهم شد

هدیه پاپ به فرمانده الحشد الشعبی + عکس

بازداشت اولین مقام دولت ترامپ

توافق بایدن با اروپا برای هماهنگی علیه روسیه و چین

ایران نسبت به عواقب اقدام اشتباه رژیم صهیونیستی هشدار داد

خطیب زاده: جزایر سه گانه بخش جدایی ناپذیر ایران هستند

10 واقعیت در مورد بزرگترین بحران انسانی جهان

پاپ فرانسیس: من زائری هستم که با حمل پیام صلح به عراق آمدم/ خشونت و افراط گرایی بس است

هدیه ویژه پاپ به فرمانده مسیحی حشدالشعبی + تصاویر

اوکراین خواستار اعمال تحریم های جامع علیه روسیه شد

هشدار ایران به اسراییل

کاخ سفید: حمله به سوریه قانونی بود

وقوع انفجار در شهر جرابلس سوریه

انتقاد فرماندار ایالت تگزاس از سیاست مهاجرتی جو بایدن

گانتس و نتانیاهو به دنبال کسب رأی هستند

واکسن «اسپوتنیک وی» بالاتر از «فایزر» قرار گرفت

واکنش کاربران به اقدام شنیع یک روزنامه ترکیه در توهین به شیعیان

خوش آمد گویی «قیس الخزعلی» به پاپ برای سفر به نجف اشرف و عراق

رایزنی نماینده آمریکا و وزیرخارجه قطر درباره ایران

تکرار ادعا درخصوص جزایر سه گانه، تاثیری بر واقعیت های تاریخی و جغرافیایی ندارد

کاخ سفید: حمله به سوریه قانونی بود/ سناتورها:اختیاری نداشتید

اولین روز سفر پاپ به عراق؛ آخرین خبرها و تازه ترین گزارش ها+ فیلم ها و تصاویر

ایران محور گفت وگوی نماینده آمریکا و وزیر خارجه قطر

توافق آمریکا و اتحادیه اروپا برای تعلیق تعرفه ها

100 نفر از نیروهای دولت هادی امروز در مأرب کشته و زخمی شدند

واکنش سخنگوی وزارت خارجه به بیانیه اجلاس وزرای اتحادیه عرب

صدور مجوز توزیع واکسن روسی کرونا در عراق

واکسن آسترازنکا بر ضد گونه برزیلی کرونا موثر است| واکسن چینی موثر نیست

حمایت کاخ سفید از تعدیل برخی اختیارات جنگی رییس جمهور آمریکا

«اسپوتنیک» از فایزر جلو افتاد و دومین واکسن پرطرفدار دنیا شد

واکنش ایران به ادعای بی اساس اتحادیه عرب

درخواست اردوغان از اروپا برای حمایت از بازگشت داوطلبانه سوری ها به کشورشان

انتقاد کرملین از ادعای آمریکا علیه روسیه

ایران؛ محور گفت وگوی نماینده آمریکا و وزیرخارجه قطر

کاخ سفید: حمله به سوریه قانونی بود/سناتورها:اختیاری نداشتید

در گفت وگوی بایدن با رییس کمیسیون اروپا چه گذشت؟

سازمان جهانی بهداشت: نتیجه تحقیقات درباره منشا کرونا به زودی منتشر می شود

برخی کشورهای عرب با اتهامات بی اساس می خواهند مسئولیت جنایت ها را از خود سلب کنند

یمن| اعتراف رسمی سعودی به عملیات پهپادی انصارالله/ افشای گزارش اطلاعاتی از فعالیت تروریست ها در مارب

رقص و پایکوبی در استقبال از پاپ در عراق

ایران، محور گفت وگوی نماینده آمریکا و وزیرخارجه قطر

هدیه ای که پاپ به فرمانده الحشد الشعبی داد/عکس

جزییات برنامه های اولین روز حضور پاپ در عراق (+عکس)

آمریکا بار دیگر خواستار توقف عملیات آزادسازی مأرب شد

واکسن آسترازنکا بر ضد گونه برزیلی کرونا موثر است

واکنش ایران به بیانیه پایانی اجلاس اتحادیه عرب و کمیته جعلی چهارجانبه

وزارت خارجه: جزایر سه گانه بخش جدایی ناپذیر ایران هستند

رهبر کاتولیک های جهان: به عنوان زائر و حامل پیام صلح وارد عراق شدم

وقوع انفجارهای شدید در شمال استان حلب

رقص و پایکوبی در استقبال از پاپ در عراق

«جزایر سه گانه» بخش لاینفک سرزمین ایران هستند

جزایر سه گانه بخش لاینفک ایران هستند

اهدا تسبیح پاپ به فرمانده حشد الشعبی + تصاویر

سخنگوی وزارت خارجه: جزایر سه گانه جزء لاینفک ایران هستند

خطیب زاده: جزایر سه گانه بخش جدایی ناپذیر ایران هستند

5 حمله پهپادی به پایگاه هوایی ملک خالد در عربستان

الیمن | وقفات قبیله عدیده فی ریمه لرفد الجبهات ومواجهه التحالف السعودی

هژمونی آمریکا در برابر مثلث قدرت چین، روسیه و محور مقاومت

پول های بلوکه شده ایران در عراق آزاد شد

هدیه ویژه پاپ فرانسیس به یک فرمانده حشدالشعبی + عکس

ایران نسبت به عواقب اقدام اشتباه رژیم صهیونیستی هشدار داد

هدیه پاپ به فرمانده الحشد الشعبی + عکس

گفت وگوی بایدن و رییس کمیسیون اروپا درباره چین و روسیه

گزارش مفصل صنعاء از فعالیت القاعده در استان مأرب

حمله اشتباهی ائتلاف سعودی به نیروهای خودی در مأرب

جنگنده های سعودی 31 بار استان «مأرب» را بمباران کردند

پاسخ وزارت خارجه به بیانیه اجلاس وزرای اتحادیه عرب

الیمن | وقفات وقوافل دعم للجیش واللجان الشعبیه من مدیریات خولان عامر فی صعده

دومین شکایت از ترامپ در ارتباط با حمله به کنگره آمریکا

واکنش سخنگوی وزارت خارجه به بیانیه اجلاس وزرای اتحادیه عرب

واکسن «اسپوتنیک وی» بالاتر از «فایزر» قرار گرفت

سخنگوی وزارت امور خارجه : جزایر سه گانه بخش لاینفک سرزمین ایران هستند

روسیه: به زودی آمریکا را خوشحال خواهیم کرد!

آخرین وضعیت تکمیل حلقه مفقوده راه آهن کربلا/ پیش نویس ساخت خط آهن شلمچه-بصره در بغداد امضا می شود

آخرین وضعیت تکمیل حلقه مفقوده راه آهن کربلا/ پیش نویس ساخت خط آهن شلمچه-بصره در بغداد امضا می شود