مطالب مرتبط:
آخرین وضعیت تکمیل حلقه مفقوده راه آهن کربلا
آخرین وضعیت تکمیل حلقه مفقوده راه آهن کربلا/ پیش نویس ساخت خط آهن شلمچه-بصره در بغداد امضا می شود
خبر جدید درباره تکمیل حلقه مفقوده راه آهن کربلا/ پیش نویس ساخت خط آهن شلمچه-بصره در بغداد امضا می شود
خروچ چین از پروژه راه آهن برقی تهران-مشهد/با توان داخل می سازیم
دانشجویان بسیجی قم بودجه 1400 را تحلیل کردند/ بودجه ای که در آن تعلیم و تربیت حلقه مفقوده است
-207 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 5 بهمن 1399 ساعت 18:002021-01-24بين الملل

اخرین وضعیت تکمیل حلقه مفقوده راه آهن کربلا


معاون ساخت و توسعه راه آهن در شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل با اشاره به برگزاری 2 جلسه در ماه گذشته با حضور طرف ایرانی و عراقی در شلمچه و تهران درباره خط آهن شلمچه-بصره، - گفت: پیش نویس احداث خط آهن شلمچه-بصره ماه جاری در بغداد امضا می شود.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازتین نیوز به نقل از فارس، عباس خطیبی درباره آخرین وضعیت راه آهن شلمچه - بصره و هماهنگی با طرف عراقی برای احداث این خط ریلی استراتژیک اظهار داشت: پیش از این توافقی با طرف عراقی داشتیم، مبنی بر اینکه مذاکرات درباره خط آهن شلمچه - بصره را جدی تر دنبال کنند.

جلسه با مسولان عراقی در شلمچه برای هماهنگی ساخت راه آهن شلمچه - بصره وی اظهار کرد: دولت عراق در چند ماه گذشته پیگیری های زیادی انجام داد و با توجه به پیگیری های مکرر که از سوی وزارت خارجه ایران صورت گرفت، حدود یک ماه پیش جلسه ای با مسئولان عراقی، مدیران فنی راه آهن عراق و برخی دیگر از مسئولان مرزی و دفاعی عراق، در شلمچه برگزار شدد.

نقاط اتصال راه آهن ایران به عراق مشخص و صورتجلسه شد معاون ساخت و توسعه راه آهن، بنادر و فرودگاه ها در شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل گفت: پیش از جلسه شلمچه، وزارت امور خارجه ایران هماهنگی هایی را انجام داده بود و موانع مذاکرات دو طرف در حوزه مرزی رفع شده بود و ما اولین جلسه رسمی و جدی خود را درباره راه آهن شلمچه - بصره با هیأت فنی عراقی همان یک ماه پیش برگزار کردیم.

خطیبی ادامه داد: در آن جلسه مسئولان عالی رتبه کشور عراق حضور نداشتند و جلسه با حضور نمایندگان راه آهن عراق برگزار شد با این حال ما نقطه اتصال راه آهن ایران به عراق را مشخص کردیم و صورت جلسه شد.

وی در پاسخ به این سؤال که رایزنی ها درباره خط القعر در اروند به کجا رسید؟ گفت: ما درباره مرز خشکی در منطقه پروژه و منطقه آزاد بررسی ها را انجام دادیم، چهار میل بود که وزارت خارجه ایران با طرف عراقی فیکس کرد، که این میل ها مشخص و بین وزارتخانه های خارجه دو طرف صورتجلسه شد و به تبع آن، نقطه اتصال راه آهن ایران و عراق را مشخص کردیم؛ حال در ارتباط با موضوع خط القعر اروند بنده اطلاعی ندارم، شاید مذاکرات وزارت خارجه ما با طرف عراقی درباره مرز گسترده تر باشد.

برگزاری جلسه با مدیرعامل راه آهن عراق در تهران معاون ساخت و توسعه راه آهن، بنادر و فرودگاه ها در شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل اظهار کرد: در جلسه شلمچه مصوب شد دو هفته بعد در تهران یا بغداد نشستی با هیأت فنی عراق داشته باشیم، در این راستا هیأت فنی عراق حدود دو هفته پیش در قالب هیأت بلندپایه ای که مباحث کلی تری را دنبال می کردند به تهران آمدند.

خطیبی اظهار کرد: در این سفر ما میزبان مدیرعامل راه آهن عراق و مدیر ساخت پروژه ریلی این کشور در شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور بودیم، با این افراد مفصل صحبت کردیم و به دستورکارهایی که در صورتجلسه دیدار شلمچه تأکید شده بود، پرداختیم.

ثبت شرکت سرمایه گذار و شرکت سازنده خط آهن شلمچه-بصره در منطقه آزاد اروند وی اظهار داشت: از جمله مواردی که در جلسه تهران مطرح شد و به استناد جلسه یک ماه قبل شلمچه بود، در ارتباط با مذاکرات فنی با عراق بود؛ درباره مسیر، مین روبی منطقه، نقشه برداری مسیر، موقعیت تردد شرکت سرمایه گذار و شرکت احداث کننده که در منطقه آزاد اروند ثبت شده است، بررسی ها انجام شد.

تهیه فهرست 50 نفره کارشناسان ایرانی برای حضور در منطقه خط آهن شلمچه-بصره معاون ساخت و توسعه راه آهن، بنادر و فرودگاه ها در شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل ادامه داد: از آن منظر که کارشناسان شرکت احداث کننده و شرکت سرمایه گذار بتوانند به عراق تردد کنند، فهرستی پنجاه نفره تهیه و مقرر شد این فهرست به صورت رسمی دراختیار راه آهن عراق قرار گیرد تا مدیرعامل راه آهن عراق از طریق وزارت خارجه موضوع تردد این افراد را رایزنی کند.

هماهنگی با طرف عراقی برای احداث پل خط آهن شلمچه-بصره روی اروند خطیبی اضافه کرد: همچنین مباحث مرتبط با شروع موارد اجرایی خط آهن شلمچه - بصره و در دست گرفتن سایت پروژه برای احداث خط آهن بررسی شد، هماهنگی ها برای احداث پل این خط ریلی روی اروند انجام شد، مذاکراتی در این باره انجام شد و این مذاکره ها صورتجلسه شد.

جلسه بعدی با طرف عراقی اواخر ماه جاری در بغداد وی ادامه داد: مقرر شد جلسه بعدی اواخر ماه جاری (بهمن ماه) در بغداد برگزار شود و پیش نویس تفاهم نامه مرتبط با شروع عملیات اجرایی پروژه، در عراق نهایی شود که پیش بینی می شود گام نهایی برای آغاز عملیات اجرایی خط آهن شلمچه - بصره در عراق آغاز شود.

درخواست طرف عراقی برای مشخص شدن ابعاد مالی پروژه و نحوه بازگشت سرمایه معاون ساخت و توسعه راه آهن در شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل افزود: در جلسه ای که دو هفته پیش در تهران برگزار شد و همچنین در جلسه یک ماه پیش شلمچه با طرف عراقی، محور مذاکرات در این باره بود که از طرف عراقی مطالبه کردیم اگر اجازه ندهند در خاک عراق نقشه برداری کنیم، یا مین روبی ها تعیین تکلیف نشود و یا پرسنل فنی شرکتی که در منطقه آزاد اروند ثبت شده است، نتوانند برای بررسی ها وارد خاک عراق شوند، کار پیش نمی رود که آقایان پذیرفتند، اما اعلام کردند باید تفاهم نامه ای ایجاد شود تا ابعاد مالی کار مشخص شود و نحوه بازگشت سرمایه مشخص باشد و نحوه هماهنگی طرف عراقی با وزارت خارجه عراق مشخص باشد.

پیش نویس احداث خط آهن شلمچه-بصره در بغداد با حضور نماینده ایران و عراق خطیبی ادامه داد: در این راستا مقرر شد ما پیش نویسی در این باره تهیه و حداکثر تا نیمه بهمن ماه برای آنها ارسال کنیم و اواخر بهمن ماه ملاقاتی با طرف عراقی در بغداد داشته باشیم تا این تفاهم نامه به امضای مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور به عنوان نماینده ایران و وزیر حمل و نقل عراق برسد که امیدواریم پس از آن وارد سایت عراق شویم و کار را آغاز کنیم.

سرمایه گذاری در خط آهن شلمچه-بصره به صورت BOT وی در تشریح جزییات فنی و مالی اجرای این پروژه اظهار داشت: تأمین مالی و اجرای این خط آهن با ایران است، ما ملاحظات فنی طرف عراقی را رعایت می کنیم، سرمایه گذاری هم با کشور ایران است و طبیعتاً هزینه سرمایه گذاری با بهره برداری از خط به صورت BOT برمی گردد.

معاون ساخت و توسعه راه آهن، بنادر و فرودگاه ها در شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل گفت: بدین ترتیب عملا شرکت راه آهن عرق که پیش از این چندان حاضر به مذاکره نبود، مذاکرات خوبی را با ما داشت و بسیار امیدواریم در دیدار پایان بهمن ماه در بغداد دستاوردهای خوبی درباره احداث خط آهن شلمچه - بصره داشته باشیم.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازفارس سال 90 بود که اتصال راه آهن خرمشهر به شلمچه به طول 17 کیلومتر انجام شد بنابراین در راستای اتصال شبکه ریلی ایران به عراق و رسیدن به کربلا، ضرورت داشت ا دامه این خط ریلی از شلمچه تا بصره عراق به طول حدود 32 کیلومتر در خاک عراق ساخته شود.

از سوی دیگر در کشور عراق، خط ریلی از بصره تا کربلا ساخته شده و بهره برداری می شود و با تکمیل این 32 کیلومتر حلقه مفقوده شلمچه-بصره، زائران ایرانی می توانند از طریق قطار به شلمچه و سپس بصره و کربلا بروند.

همچنین با تکمیل این 32 کیلومتر خط آهن بین شلمچه تا بصره و ساخت یک پل بازشونده بر روی اروندرود ( پل ریلی بازشو به طول 800 متر )، اتصال ریلی کشور ایران از طریق خرمشهر به عراق و کشورهای شرق مدیترانه و بندر لاذقیه سوریه نیز بدون انقطاع برقرار می شود و تحولی بزرگ در زمینه ترانزیت و تبادل کالا و مسافر رخ خواهد داد.

بعد از تفاهمات کلی که در سال 94 بین ایران و عراق درباره این خط آهن صورت گرفت، در سفری سال 97 رییس جمهور به عراق داشت ، تفاهم نامه اجرایی مکمل در حضور رؤسای جمهور ایران و عراق امضا شد .

ایران پس از این تفاهم نامه، بلافاصله نماینده های خود را تعیین و به عراق معرفی کرد و از طرف عراقی هم خواست نماینده های خود برای پیگیری امور این خط آهن را معرفی کند تا مباحث مربوط به سرمایه گذاری را دنبال کنند؛ کشور ایران حتی برای تکمیل این خط ریلی، سرمایه گذار و پیمانکار نیز تعیین کرد، اما مسوولان وقت عراق تمایل چندانی برای تکمیل این خط ریلی نداشتند.


کلید واژه ها: شلمچه - راه آهن - عراق - عراقی - بصره - خط آهن - وزارت خارجه ایران - پیگیری های مکرر - هماهنگی - پیگیری - ساخت - آخرین وضعیت - حلقه مفقوده - وزارت خارجه - توسعه - احداث - گذشته - ایران - وضعیت - استراتژیک - دولت عراق - شرکت ساخت - حمل و نقل - برگزاری - مذاکرات - مسئولان - خط ریلی - مدیران - ایرانی - تهران

آخرین اخبار سرویس:
ائتلاف آمریکایی شمار نیروهایش در عراق را کاهش داد

نشنال اینترست: دموکرات ها بر سر حمله دولت بایدن به سوریه دچار اختلاف شده اند

حمله موشکی به پایتخت عربستان

خواسته زن 94 ساله از ستاد کرونا در روز تولدش + عکس

بنی گانتز: ایران عامل حمله به کشتی اسراییلی است

تظاهرات علیه محدودیت های کرونایی در دوبلین به خشونت کشیده شد

مقاومت عراق: حنایت حمله به مواضع حشد شعبی بهای گرانی خواهد داشت

کشف راز «مونالیزای مصر باستان»

ظریف در دیدار با فواد حسین بر تعهد ایران به ثبات عراق تاکید کرد

بیانیه مشترک گروه های مقاومت عراق: پاسخ مناسبی به جنایت آمریکا خواهیم داد

رییس جمهوری ارمنستان با برکناری فرمانده ارتش مخالفت کرد

ائتلاف سعودی: یک حمله موشکی به شهر ریاض را خنثی کردیم

حمله موشکی به پایتخت عربستان

نرخ انتقال کووید19 به افراد خانواده 10 درصد است

مقاومت عراق: حنایت حمله به مواضع حشد شعبی بهای گرانی خواهد داشت

ائتلاف آمریکایی: شمار نیروهایمان را در عراق کاهش دادیم

وعده گروه های مقاومت برای انتقام گیری از آمریکا

میلیون ها یمنی از گرسنگی رنج می برند

پاسخ مخاطبان به سوال روز شنبه 9 اسفند 1399

توییت ظریف پس از دیدار با وزیر خارجه عراق

مقاومت عراق: حنایت حمله به مقرهای حشد شعبی بهای گرانی خواهد داشت

تظاهرات علیه محدودیت های کرونایی در دوبلین به خشونت کشیده شد

سوریه خواستار توقف تجاوز آمریکا به خاک خود از شورای امنیت شد

حمایت اتحادیه عرب از بیانیه عربستان در پرونده خاشقجی

گورباچف از بایدن و پوتین خواست با هم دیدار کنند

آیا آمریکا به شکست خود در عین الاسد اعتراف می کند؟

مسلمانان تاریخ ارمنی را در کلیسای سابق حفظ می کنند

تظاهرات به محدودیت های کرونایی در دوبلین به خشونت کشیده شد

کارشناس عراقی: همکاری اطلاعاتی بغداد با واشنگتن اشتباه وحشتناکی است

دمشق: جلوی تجاوز آمریکا به خاک سوریه را بگیرید

نیروهای مسلح باید در امور سیاسی بی طرف باشند

ده ها دانش آموز و غیرنظامی ربوده شده در نیجریه آزاد شدند

گزارش توییتری ظریف از دیدار امروزش با وزیر خارجه عراق

ارزیابی توییتری ظریف از دیدارش با همتای عراقی

الکاظمی یک کمیته بلندپایه امنیتی را مأمور تحقیق درباره حوادث ناصریه کرد

بیانیه شدید اللحن گروه های مقاومت عراق درباره جنایت اخیر آمریکا

ائتلاف سعودی از حمله موشکی به شهر ریاض خبر داد

چین نمونه خاک ماه را در معرض عموم قرار داد.

عضو پارلمان عراق: هدف تجاوز آمریکا، گسیل تروریست های بیشتر به عراق بود

بررسی تسهیل مبادلات بانکی بین ایران و عراق

پیک موتوری رستوران

سفیر میانمار در سازمان ملل به دلیل محکوم کردن کودتا برکنار شد

گروه های مقاومت عراق: پاسخ مناسبی به جنایت آمریکا خواهیم داد

کشته شدن یکی از فرماندهان نیروهای منصور هادی در جبهه مأرب

دولت یمن اظهارات مقامات سازمان ملل را درباره نفتکش صافر محکوم کرد

جهانگیری: توانستیم تحریم ها را کم اثر کنیم

عملکرد عالی واکسن «اسپوتنیکV» در برابر کرونای جهش یافته

العراق | فصائل المقاومه: جریمه استهداف نقاط الحشد ستطیح بکل التفاهمات وهذه الجرائم النکراء لن تمر دون رد رادع

سفیر میانمار در سازمان ملل به دلیل محکوم کردن کودتا برکنار شد

پیام سیسی به کویت درباره آشتی با قطر

عین الاسد خالی نمی شد،150 نیرو کشته می شدند

پیام سیسی به کویت درباره آشتی با قطر

یک فرمانده دیگر نیروهای منصور هادی در جبهه مأرب کشته شد

هواوی خواهان مذاکره با دولت بایدن شد

پلیس ذی قار: از بزرگان قوم می خواهیم برای آرامش شهر وارد عمل شوند

ظریف در دیدار با فواد حسین بر تعهد ایران به ثبات عراق تاکید کرد

(عکس) اختراعی که از تجاوز به دختران جلوگیری می کند !

چگونه یک رهبر واقعی در کسب وکار شویم؟

پیام سیسی به کویت درباره آشتی با قطر

شاهزاد بن نایف چهره آلترناتیو پادشاهی در مقابل بن سلمانِ خطرناک است

گورباچف از بایدن و پوتین خواست با هم دیدار کنند

گزارش توییتری ظریف از دیدار امروزش با وزیر خارجه عراق

بغداد: عملیات نظامی بدون هماهنگی دولت عراق تاثیر منفی بر امنیت دارد

گزارش توییتری ظریف از دیدار امروزش با وزیر خارجه عراق

خشونت پلیس در فرانسه و آلمان و نحوه برخورد با معترضان

ائتلاف بین المللی: نیروهای عراقی دیگر نیازی به آموزش ندارند

دمشق: جلوی تجاز آمریکا به خاک سوریه را بگیرید

گورباچف از بایدن و پوتین خواست با هم دیدار کنند

درگیری شدید معترضان و پلیس میانمار/ صدها نفر بازداشت شدند

دیدار و گفتگوی وزرای خارجه ایران و عراق

ظریف در دیدار با فواد حسین بر تعهد ایران به ثبات عراق تاکید کرد

پافشاری عربستان برای خرید سوخو 35 و اس400 از روسیه

کشف رازِ یک نقاشی باستانی مصر

دولت یمن:اظهارات مقام های سازمان ملل درباره نفتکش صافر گمراه کننده است

پوتین و بایدن باید با یکدیگر دیدار کنند

باید مراقب تکرار انقلاب ایران در عربستان بود

هدف قرار دادن مواضع حشد شعبی در مرز عراق برای اشغالگران پرهزینه خواهد بود

هافبک جوان پرسپولیس به ماشین سازی پیوست

تدریس درس اختیاری دین اسلام در 350 مدرسه آلمان

گروه های مقاومت عراق در واکنش به حمله اخیر آمریکا: هرآنچه در تصور اشغالگران نمی گنجد در تیررس مقاومت است

رایزنی عربستان سعودی با روسیه برای خرید «سوخو-35» و «اس-400»

عملکرد عالی واکسن اسپوتنیکV در برابر کرونای انگلیسی و آفریقای جنوبی

هر آنچه درباره رهبر بسیار خطرناک القاعده باید بدانید/ سیف العدل کیست؟

پافشاری عربستان برای خرید سوخو 35 و اس400 از روسیه

بغداد: هر گونه عملیات نظامی باید با هماهنگی دولت فدرال عراق باشد

استقلال طلبی اروپا در کنار تقویت همکاری های امنیتی با آمریکا

دمشق از شورای امنیت برای توقف تجاوز آمریکا به خاک سوریه درخواست کرد

آغاز ماموریت بمب افکن های بی – 1 آمریکا در نزدیکی آبهای روسیه

عملکرد عالی واکسن اسپوتنیکV در برابر کرونای انگلیسی و آفریقای جنوبی

پافشاری عربستان برای خرید سوخو 35 و اس400 از روسیه

ظریف: دیدار خوبی با فواد حسینی داشتیم

تسهیل مبادلات بانکی بین ایران و عراق بررسی شد

شکایت ارتش لبنان از صهیونیست ها به سازمان ملل

بغداد: هر گونه عملیات نظامی باید با هماهنگی دولت فدرال عراق باشد

واکاوی حمله آمریکا در مرز عراق و سوریه؛ بایدن شبیه ادعاهایش نبود

عربستان سعودی به دنبال خرید «سوخو-35» و «اس-400» روسیه

ظریف: بر تعهد ایران نسبت به ثبات عراق تأکید کردم

درخواست گورباچف از پوتین و بایدن

واشنگتن: خواستار ادامه مذاکرات تسلیحاتی با روسیه هستیم

گزارشی از حمله ملخ ها به استان اصفهان نداشتیم

اخرین وضعیت تکمیل حلقه مفقوده راه آهن کربلا

اخرین وضعیت تکمیل حلقه مفقوده راه آهن کربلا