موضوعات داغ: - حقوق بازنشستگان - تأمين اجتماعي - همسان سازي حقوق بازنشستگان - تيم فوتبال استقلال - باشگاه پرسپوليس - فوتبال استقلال - يحيي گل محمدي - بازنشستگان تأمين اجتماعي - همسان سازي حقوق - ليگ برتر فوتبال - پيامبر(ص) - اسدي لاري - سفير كوبا در تهران - بيژن نوباوه وطن - حماه - بانك آينده - سنجش پزشكي - ليگ بسكتبال چين - صداي استان ها - معاونت قهرماني و حرفه اي - صادق واعظ زاده - عقرب زدگي - موسسه صنايع غذايي

مطالب مرتبط:
بورس بر مدار صعود
صعود 3 درصدی بورس در پایان معاملات روز شنبه
تغییرات مالکیت حقیقی و حقوقی در بورس
پیش بینی بورس در فردا یکشنبه 5 بهمن 99 / شرط تداوم صعود شاخص
بیشترین تغییر مالکیت حقیقی و حقوقی در بورس امروز/ حضور دلگرم کننده حقیقی ها
-109 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 5 بهمن 1399 ساعت 08:152021-01-24اقتصادي

صعود بورس با اهرم حقیقی ها


شاخص کل بورس دیروز به میزان 2/ 3 درصد رشد کرد تا پس از چهار روز دوری با بازپس گیری کانال یک میلیون و 220 هزار واحدی، امید به رشد قیمت ها در بازار سهام بار دیگر افزایش یابد.

- :مسیر صعودی بورس تهران در نخستین روز از هفته جاری نیز تداوم یافت.

در این روز شاخص کل بورس به میزان 2/ 3 درصد رشد کرد تا پس از چهار روز دوری با بازپس گیری کانال یک میلیون و 220 هزار واحدی، امید به رشد قیمت ها در بازار سهام بار دیگر افزایش یابد.

در این روز خالص خرید 783 میلیارد تومانی خرید سهام توسط فعالان حقیقی این بازار از حقوقی ها نشان داد که سرمایه گذاران خرد به رغم تقابل دیدگاه های کوتاه مدت و بلندمدت در بورس، بار دیگر درصدد حمایت از این بازار برآمده اند.

معاملات نخستین روز هفته با سبزپوشی تمامی شاخص های بازار سهام خاتمه یافت.

در این روز شاخص بورس تهران که تا میانه هفته قبل سقوطی تقریبا بی وقفه را به نمایش گذاشته بود، در روز شنبه به میزان 38 هزار واحد رشد کرد و به سطح یک میلیون و 222 هزار واحد رسید.

این صعود که میانگین وزنی قیمت ها را به میزان 2/ 3 درصد افزایش داد سبب شد بار دیگر نماگر اصلی بورس تهران بالاتر از مقاومت روانی یک میلیون و 200 هزار واحدی قرار گیرد و بر انتظارات فعالان بازار سهام مبنی بر بازیابی بخشی از سرمایه از دست رفته بیفزاید.

با این حال اگرچه این روزها فعالان بازار به راحتی امیدوار می شوند، توجه به این نکته نیز امری ضروری است که تقریبا امید سرمایه گذاران در سهام طی ماه های اخیر به راحتی ناامید شده است.

پیگیری تغییرات رخ داده در بازار سهام حکایت از آن دارد که آنچه این روزها در بازار سرمایه اتفاق می افتد به رغم ناراحت کننده بودن چندان هم غیرمعمول نیست.

اگرچه در ایران وجود معضلاتی نظیر دامنه نوسان و حجم مبنا بر کارآیی بازار صدمه ای سنگین وارد کرده اما بررسی تجربیات موجود در بازارهای مطرح سهام در طول تاریخ به خصوص در کشورهایی که سابقه قابل توجهی در معاملات این نوع دارایی دارند نشان می دهد نوسان غیرمعمول این چنین در ادامه روندهای صعودی و نزولی مساله ای عجیب یا مختص ایران نیست.

مشکل از جایی شروع می شود که عموم مردم به هنگام افزایش قیمت ها نه کاری به ناهنجاری های تئوریک بازارها دارند و نه آنچنان که باید بر دشواری های محتمل به هنگام تغییر جهت بازار توجه می کنند.

همین مساله سبب شده برای آن بخش از سرمایه گذاران خردی که توانایی چندانی برای رویارویی با مخاطرات بازار پرریسکی نظیر بازار سهام را ندارند، وضعیت به هنگام افت قیمت ها بغرنج تر شود.

مشکل اینجاست که همان دلایلی که سبب شد در 5 ماه نخست سال جاری شاهد صعود بی وقفه قیمت ها در بورس و فرابورس باشیم حالا به عاملی بدل شده که تداوم روند نزولی را تسهیل می کند.

ورود هیجانی و خروج ناگزیر در ابتدای سال جاری بازار سرمایه در حالی معاملات سهام را آغاز کرد که در طول این مدت تمامی شرایط برای هجوم نقدینگی به بازار سهام فراهم بود.

از طرفی هم بورس در روند صعودی دو ساله ذهنیتی مثبت از خود در اذهان عمومی به جا گذاشته بود و کسادی ناشی از شیوع کرونا به تعطیلی کسب و کارها و اشتیاق مردم به درآمدزایی از راه های غیرمعمول افزوده بود.

در کنار همه اینها آنچه مزید بر علت شد و رونق بازار سهام را حتمی کرد، افت شدید نرخ بهره بین بانکی و سود سپرده ها بود که در این شرایط راه خروج منابع از بازار پول به سمت بازار سرمایه را به راحتی فراهم کرد.

برآیند این قضیه هم رشد شاخص کل بورس از سطح حدودی 500 هزار واحدی تا 2 میلیون و 100 هزار واحدی در میانه معاملات 19 مردادماه سال جاری بود.

رشد یاد شده که به افزایش 4 برابری میانگین قیمت ها در بازار سهام منجر شد در حالی اتفاق افتاده بود که در ابتدای سال 97 نماگر یاد شده تنها 96 هزار واحد ارتفاع داشت.

همین امر به خوبی نشان می دهد که بازار سهام با هر معیاری که بسنجیم پس از دو سال و نیم پیشروی رو به بالا راهی به جز عقب نشینی از سطوح فتح شده نداشته است.

دقیقا به همین دلیل بود که حتی با رشد قیمت ارز، بورس نتوانست به مسیر صعودی خود ادامه دهد و ناگزیر به افت قیمت ها شد.

در این میان آنچه باعث شده نقدشوندگی بازار در صف های فروش به راحتی صفوف خرید تامین نشود، نبود اشتیاق خرید در طرف تقاضا بود که در کنار وجود دو مکانیزم ناکارآمد حجم مبنا و دامنه نوسان روند تازه ایجاد شده را نوسانی می کرد.

در این میان اگرچه همواره تحلیلگران در شبکه های اجتماعی و مصاحبه های مطبوعاتی خود بر ارزندگی سهام اصرار داشتند، با این حال هیچ خرید موثری که بتواند بازار را به روند صعودی بلندمدت خود بازگرداند، مشاهده نشده است.

در پیشگاه دو دیدگاه اما چرا به رغم آنچه پیش تر مورد بررسی قرار گرفت، فعالان بازار مانند ماه های ابتدایی سال، در مورد آینده بورس و فرابورس نظر یک دستی ندارند.

نکته اصلی در اینجا نهفته است که در شرایط فعلی نگاه فعالان بازار نسبت به آنچه پیش تر وجود داشت کوتاه مدتی نیست.

بخش زیادی از فعالان بازار سرمایه به خصوص آنها که مخاطرات ماه های اخیر را دیده اند، با توجه به ریسک بالای تغییر قوانین و مقررات در کنار ابهام در مورد اثرات بودجه نامتوازن در سال آتی درصدد حفظ سرمایه خود برآمده اند.

این بخش از فعالان بازار عمدتا با وجود باور به ارزندگی قیمت در مقطع فعلی عواملی را در نظر می گیرند که در حال حاضر اطلاعات چندانی در مورد آنها وجود ندارد.

برای مثال مشخص نیست که بودجه دولت در سال آتی چه اثری بر درآمد شرکت ها خواهد داشت.

در حال حاضر این احتمال مطرح است که در سال آینده به دلیل نبود منابع لازم برای تامین مخارج دولت قیمت تمام شده محصولات از طریق تغییر در هزینه های مربوط به انرژی، عوارض مالیات افزایش یابد.

همچنین وجود ریزش های سنگین در قیمت سهام طی ماه های اخیر سبب شده بسیاری از افراد به رغم ارزندگی سهام ریسک افت ارزش دارایی را قبول نکنند.

در مقابل این بخش از فعالان بازار معامله گران کوتاه مدتی که اغلب ریسک پذیرتر نیز هستند، ریزش سنگین قیمت ها را دلیل موجه برای خرید سهام ارزیابی می کنند.

دلیل این بخش از فعالان بازار که برخی از آنها نیز درصدد جبران زیان رخ داده در ماه های اخیر هستند، اولا کاهش زیاد قیمت سهام است که خود احتمال استراحت در جهت عکس روند نزولی را بیشتر می کند و دیگر کاهش نسبت قیمت به سود سهام در بسیاری از نمادها است که در بعضی از سهام به زیر 3 واحد نیز رسیده است.

نبض بازار در دست حقیقی ها عواملی از این دست بود که در روز گذشته توانست کفه ترازوی خالص خرید را به نفع حقیقی ها سنگین کند.

روز گذشته معاملات بازار سهام در حالی خاتمه یافت که خریداران خرد بازار به میزان 783 میلیارد تومان سهام از اشخاص حقوقی خریدند.

در این میان بیشترین خالص خرید حقیقی در سهام زیرمجموعه گروه محصولات شیمیایی رخ داد.

در این گروه شاهد جابه جایی سهامی به ارزش 100 میلیارد و 800 میلیون تومان از جانب حقوقی به حقیقی بودیم.

سیمان، فلزات و کاشی و سرامیک دیگر گروه هایی بودند که در لیست خرید سهامداران خرد قرار گرفتند.

در آن سوی بازار، خودرویی ها که در گزارش 9 ماهه نیز شاهد افزایش زیان بودند، بیشترین خروج سرمایه حقیقی را به میزان 21 میلیارد تومان را تجربه کردند.

در این روز ارزش معاملات در بورس به 7 هزار و 142 میلیارد تومان رسید که از این میان 6 هزار و 182 میلیارد تومان ارزش معاملات خرد بود.

در فرابورس نیز 3 هزار و 993 میلیارد تومان از 4 هزار و 782 میلیارد تومانی ارزش معاملات به معاملات خرد اختصاص داشت.


کلید واژه ها: بازار سهام - بازار - بورس - شاخص کل بورس - بازپس گیری - بورس تهران - شاخص - سهام - شاخص بورس تهران - شاخص کل - قیمت ها - سرمایه گذاران - نخستین - میلیون - دیگر - هفته - افزایش - درصد - تهران - کانال - بازپس - حقیقی - میزان - شاخص بورس - هزار - امید - قیمت - گیری - دوری - خرید

آخرین اخبار سرویس:
حراست اراضی بانکی

استخدام 3 عنوان شغلی در شرکت کارا پارسیان یکصد و ده در شهرک صنعتی شمس آباد

سه طرح برق رسانی با 36.5میلیارد تومان در آذربایجان شرقی بهره برداری شد

استخدام کارشناس شیمی (مهندس شیمی) در اکسیر فرآیند شیمی الوان در تهران

نگهداری از سالمند اقا پوشکی

علت گرانی گوشت چیست؟

استخدام کارشناس توسعه کسب و کار سایت باسلام در خراسان رضوی

استخدام رییس حسابداری صنعتی و کارشناس مالی در تهران

کاهش بی سابقه تولید ناخالص داخلی ایتالیا

قیمت انواع سکه و طلا 18 عیار در بازار امروز

نیازمند به یک سرویس برای اداره

استخدام خیاط در تولیدی پوشاک و مزون مانسین پلاس در تهران

2000 فرزند شهید و جانباز بالای 70 درصد در شهرداریهای سراسر کشور استخدام می شوند

استخدام حسابدار ارشد و مدیر فروش در زمینه تجهیزات صنعتی در تهران

اخبار کرونایی جهان در تاریخ 12 اسفند

قیمت طلا| قیمت سکه و طلای 18 عیار امروز سه شنبه 1399/12/12

ایجادبزرگترین کارخانه تولید چادرمشکی در قم، با برند شهر کریمه اهل بیت(س)

علت گرانی نارنگی چیست؟

قیمت انواع میوه و تره بار و مواد پروتیینی در ایلام؛ سه شنبه 12 اسفند ماه + جدول

قیمت ارز| قیمت دلار و یورو در صرافی ملی امروز سه شنبه 1399/12/12

بدهی خارجی ایران چقدر است؟

استخدام کارشناس توسعه کسب و کار سایت باسلام در آذربایجان غربی

یکهزارو 500 دستگاه تراکتور در دلفان فاقد پلاک هستند

کاهش اندک نرخ دلار

استخدام کارشناس توسعه کسب و کار سایت باسلام در ایلام

سایت های خرید و فروش بیت کوین مجوز ندارند

عیدانه پردیس تهران/ مترو اسفندماه کلنگ می خورد

توزیع رانت یا آباد سازی

احداث کارخانه تولید چادر مشکی در قم / ستاد اجرایی فرمان امام 30 هزار میلیارد ریال سرمایه گذاری می کند

نرخ ارز آزاد در 12 اسفند 99

افزودن بیش از 6 هزار هکتار به مناطق حفاظت شده کشور

بدهی خارجی ایران چقدر است؟

طرح استقبال از بهار در سقز اجرا می شود

سیب و پرتقال کیلویی چند؟

واکسیناسیون کرونای سالمندان تا تیر 1400 تکمیل می شود

بی توجهی شهردار معمار به ایجاد «موزه معماری»/پیشنهاد اختصاص 10 میلیارد تومان برای ایجاد موزه معماری

تولید 86 میلیون کیلووات ساعت برق در نیروگاه های تجدیدپذیر ایران

بدهی خارجی ایران چقدر است؟

استخدام تکنسین خط تولید در شرکت تتا پاور در مشهد

استخدام حسابدار خزانه در یک شرکت معتبر در خیابان بهشتی تهران

توقعات جدید بازار نفت از اوپک پلاس

مجلس شرایط فروش اقساطی خودرو به جانبازان را مشخص کرد

علت گرانی گوشت چیست؟

تست سریع کرونا در سطح شهر اهواز

قیمت بیت کوین امروز 12 اسفند

استخدام نقشه کشی صنعتی و کارشناس PM در شرکت فولاد امیرکبیر خزر در گیلان

معاملات آتی نقره در بورس کالا آغاز شد

استخدام کارشناس بازرگانی در شیمی پتروشیمی وستا در تهران

شرایط فروش اقساطی خودرو به جانبازان مشخص شد

علت رکود بورس در اسفند ماه چیست؟

مبادله رمز ارزها در کشور ممنوع شد

معاون بانک مرکزی: مبادله رمز ارز ها در کشور ممنوع است

اعضای صندوق ذخیره فرهنگیان برای ثبت اطلاعات کد بورسی اقدام کنند

روغن دولتی سر از بازار آزاد در آورد

نیروگاه برق آبی سد کارون 4 رکورد شکست

تمدید یک ساله سپهرکارت های بانک صادرات ایران

صدای پای دومین نوروز همراه با کرونا / استان کرمانشاه پذیرای مهمانان نوروزی نیست

فروش «کگل» 120 درصد رشد کرد

افزایش 6 هزار و 620 هکتار به مناطق حفاظت شده کشور

رشد 80.7 درصدی فروش ذوب در 11 ماهه 99

تاکید بر پرداخت به موقع حقوق کارکنان و حمایت از تولید

مدیرعامل جدید مجتمع فولاد غدیر نی ریز معرفی شد

559 تُن میوه شب عید آماده توزیع در روزهای پایانی سال

بدهی 800 میلیون دلاری عراق به ایران

بررسی آخرین اقدامات شهرداری آبادان برای آمادگی شهر درآستانه سال نو

استخدام منشی اشنا به حسابداری و مسلط به word و excel

رنگ کار ماهر رنگ پولیشی و پلی اورتان فوری

ثبت نام راننده

استخدام 10 عنوان شغلی در شهرک صنعتی جی اصفهان

استخدام کارشناس فروش، کارشناس کنترل کیفیت، انباردار و کارگر ساده

استفاده از ظرفیت معادن هرمزگان رونق تولید و اشتغال واقعی را به دنبال دارد

سفرمارکت با تغییر رابط کاربری تحول ایجاد کرد

2000 فرزند شهید و جانباز بالای 70 درصد در شهرداریهای سراسر کشور استخدام می شوند

اصفهان در مسیر گردشگری آبی حرف برای گفتن فراوان دارد

راننده هستم

جریمه 4 میلیارد ریالی احتکار سم کشاورزی

صادرات برندهای عطر و ادکلن قشم به کشورهای حوزه خلیج فارس

مغازه جهت شراکت

ارسال پیام تهدیدآمیز به متقاضیان مسکن مهر هشتگرد

کاهش 20 درصدی تصادف های منجر به جرح در استان قزوین

صید 947 میلیاردی ماهیگیران گیلانی از دریای خزر

افزایش قیمت جهانی مواد غذایی در بحبوحه همه گیری کرونا

لغو عرضه اولیه فردا

استخدام کارمند فروشگاه های زنجیره ای هفت در منطقه پاکدشت تهران

تمدید یک ساله سپهرکارت های بانک صادرات ایران

با افزایش افسردگی و پرخاشگری در جامعه چه کنیم؟

سرمایه گذاری 26 هزار میلیاردی برای اشتغال زایی در قم/10 هزار شغل جدید ایجاد می شود

3000 واحد مسکن برای ساکنان روستاهای محروم آذربایجان شرقی احداث می شود

آغاز توزیع نهال توت بین نوغان داران گیلانی

تداوم افزایش قیمت ها در بازار خودروهای داخلی

توزیع100 میلیارد ریال بسته حمایتی توسط وزارت کار در سی سخت

احیای سینمای کرونازده آمریکا با »تام و جری«

ممنوعیت مبادله رمز ارزها در کشور+ جرییات

استخدام کارشناس تضمین کیفیت در یک شرکت معتبر در غرب تهران

سکوت دستگاه های نظارتی در خصوص رمز ارز شکست/ سایت های خرید و فروش بیت کوین مجوز ندارند؛ مردم هوشیار باشند

بورس در زنجیر خروج پول حقیقی

جزییات تغییرات قیمت سکه، ارز و بازار پول

تجلیل بخش خصوصی از عملکرد سازمان منطقه آزاد کیش

بیش از سه هزار راننده کردستانی تسهیلات کرونایی گرفتند

استخدام کارشناس خدمات فروش در شرکت بسپار گستر در تهران

صعود بورس با اهرم حقیقی ها

صعود بورس با اهرم حقیقی ها