موضوعات داغ: - شهريار مغانلو - بايرن مونيخ - انتخابات 1400 - كرونا در تركيه - باشگاه پرسپوليس - ويروس كرونا - روزنامه هاي ورزشي - وليعهد عربستان - بازي كامپيوتر - مبتلايان به ويروس كرونا - تعداد پروازهاي روزانه - تفاهم نامه بهزيستي - بيمارستان شهيد محلاتي - تخصيص منابع - اسكات مك توميناي - فيلم شناسي - لايه هاي جوي - كيسانيه - تاريخ تئاتر اصفهان - خزانه دار فدراسيون فوتبال - جشنواره قلم زرين - تلفن همراه آيفون - تيم ملي بسكتبال نوجوانان ايران

مطالب مرتبط:
یارانه معیشتی این افراد بزودی حذف می شود + جزییات
با حذف قیمت ها شفافیت از بین رفته بود
میزان یارانه های پنهان در بودجه چه میزان است
سهم یارانه مردم برای سال آینده 2 برابر شد+ جدول
تکلیف مستضعفان با حذف ارز دولتی و گرانی بعدش چه می شود؟ / دلار 17 تومانی تورم 60 درصدی به همراه دارد
-109 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 5 بهمن 1399 ساعت 08:052021-01-24اقتصادي

یارانه این افراد حذف می شود


یارانه که به عنوان عضو اصلی ردیف های بودجه به شمار می آید، این روز ها توسط مجلس در حال تغییر و تحولات زیادی قرار گرفته است.

- :شاید یکی از مهم ترین محور های مهم در بودجه 1400 بعد از حذف ارز ترجیحی و تک نرخی کردن آن و همچنین تعیین درآمدهای نفتی، موضوع یارانه ها باشد که با مصوبات اخیر کمیسیون تلفیق بازار آن بیش از پیش داغ شده است.

یکسان سازی در تخصیص مبلغ یارانه به اقشار مختلف همواره مورد بحث بوده که حالا خبر دو سقفی شدن یارانه ها در خلال بررسی های کمیسیون تلفیق بودجه 1400 به گوش می رسد.

پای افزایش یارانه ها که به میان آمد، دوسقفی شدن پرداخت یارانه ها هم مطرح شد و دیگر قرار نیست همه یکسان یارانه دریافت کنند.

شاید تفکیک یاره بگیران اقدام مثبتی باشد، اما مشخص شدن محل تامین افزایش مبلغ یارانه ها از بحث های پر چالشی بوده که در این زمینه مطرح است.

البته ناگفته نماند موضوع حذف سه دهک بالای جامعه سالهاست مطرح شده که به دلایل نامعلوم یا به عبارت بهتر سهل انگاری دولت و مجلس هیچ وقت اجرایی نشده است.

قانونی که اجرایی شدن آن کمک زیادی به از بین رفتن شکاف طبقاتی کرده و توزیع عادلانه ثروت و منابع را در جامعه محقق می کند.

بالاخره 1400 یارانه دهک های اول حذف می شود؟ اخیرا با تصمیم کمیسیون تلفیق بودجه مجلس مبنی بر تفکیک یارانه بگیران، یا باید فهرستی جداگانه برای تفکیک یارانه بگیران تعریف شود که یارانه نقدی کمتری، نسبت به مددجویان بهزیستی و کمیته امداد و البته یارانه بیشتری نسبت به افراد عادی خواهند گرفت یا اینکه این افراد هم به فهرست مددجویان اضافه خواهند شد.

سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه در این باره می گوید: یارانه نقدی در دو سقف پرداخت خواهد شد، به این صورت که 58 میلیون نفر یک مبلغ و از 58 میلیون نفر تا 80 میلیون نفر مبلغ کمتری یارانه دریافت می کنند.

نباید همه مردم یارانه دریافت کنند برخی نمایندگان معتقدند نباید همه مردم یارانه دریافت کنند.

قانون هدفمندی یارانه ها با هدف کمک به اقشار کم درآمد جامعه به تصویب رسید، اما متاسفانه این قانون به خوبی اجرایی نشد نباید همه مردم یارانه دریافت کنند و لازم است که یارانه دهک های بالای جامعه حذف شود.

تخصیص ارز ترجیحی ضربه زدن به تولید و متناقض با سیاست های توسعه محمدرضا یزدی زاده تحلیلگر و کارشناس مسائل اقتصادی درباره افزایش یارانه ها در بودجه سال 1400 اظهار کرد: در رابطه با یارانه وارداتی کالا های اساسی این عنوان به تنهایی آنقدر تناقض با منافع کشور را نشان می دهد که نیازی به اعتراض به حذف ندارد.

او ادامه داد: اگر یارانه را به کالای اساسی تخصیص می دهیم و اعتقاد داریم که آن کالا نیاز اساسی است قطعا تخصیص یارانه و ارز ارزان برای واردات آن کالا و در نتیجه ضربه زدن به تولید داخلی کاری متناقض با اهداف و سیاست های توسعه کشور است.

این کارشناس اقتصادی تاکید کرد: اگر کالایی اساسی است که باید به سمت تولید آن برویم یا اگر قرار است تولید کننده باشیم، نمی توان از تولید کننده توقع تولید داشت و در مقابل دولت با تخصیص ارز دولتی و ارزان قیمت دیگران وارد کنند و با تولید کننده رقابت کنند.

یزدی زاده تصریح کرد: اینکه در تولید کالا های اساسی به جایگاهی دست نیافته ایم، اینکه رهبر انقلاب در مورد نهاده های دامی و امنیت غذایی را مطرح می کنند ناشی از دغدغه ایشان از وضعیت نابسامان و حمایت های افراطی که صورت گرفته بوده است.

او گفت: نمی توان انتظار داشت که به کالایی ارز ترجیحی تخصیص داده شود و همان کالا در داخل تولید شود.

در این رابطه هدفی که مطرح می شود حمایت از حقوق مصرف کننده است.

در رابطه با تولید داخلی کشور امکان کنترل سیستم توزیع را ندارد.

او همچنین ادامه داد: فرایند غلط دسترسی به محصولات کشاورزی مصداق بارز در این زمینه است.

کشاورز به اصطلاح سر زمین محصول خود را کیلویی دو هزار تومان به فروش می رساند، اما دست مصرف کننده به مبلغ بالایی می رسد.

کارشناس ارشد مسائل اقتصادی گفت: فرض را بر این می گذارند که کالای خارجی را با ارز ترجیحی وارد می کنند تا به سفره معیشت مردم کمک کنند اما منافع حاصل از این واردات بعلاوه ضربه هایی که به بدنه تولید وارد می کند، بیش از هر چیزی مصرف کننده را آزار می دهد.

تورم موجود در کشور ناشی از سیاست های غلط است نه نقدینگی او افزود: اگر هدف سرکوب مصرف کننده است ابزار آن نابودی تولید نیست.

بلکه ابزار آن تقویت بخش دلالی و ایجاد رانت در کشور است.

سیستم پرداخت قطعی یارانه قطعا بهترین روش حمایتی است برخی ادعا می کنند تورم ایجاد می شود، تورم امری نبوده که بخواهد ایجاد بشود بلکه وجود داشته و میزان آن کم هم نبوده تورم موجود در کشور ناشی از سیاست های اشتباه بوده است.

او بیان کرد: مرغ کیلویی 35 هزار تومان با ارز 4200 تومان همخوانی ندارد؛ پس نشان می دهد تخصیص ارز 4200 تومانی سیاستی شکست خورده است.

این سیاست نه تنها در زمینه حمایت از مصرف کننده و کنترل تورم شکست خورده است بلکه مهمترین ضربه را به بدنه تولید داخل زده است.

قیمت هیچ کالایی را نمی توان به طور دستوری کنترل کرد یزدی زاده تصریح کرد: رییس مجلس گفته است قیمت هیچ کالایی را نمی توان به طور دستوری کنترل کرد.

قیمت ناشی از عرضه و تقاضاست اگر به دنبال کنترل قیمت هر کالایی هستیم باید عرضه و تقاضا را مدیریت کنیم و از طریق مدیریت عرضه و تقاضا باید قیمت ها کنترل شوند.

او در پایان یادآورشد: نرخ ارز در بازار اگر بالاست تقاضای بسیاری ایجاد شده است.

دلیل بالا بودن نرخ طلا هم ایجاد تقاضا های غیر واقعی است.

طلا در کشور ما وسیله ای برای فرار مالیاتی، رشوه و پولشویی شده است.

افزایش نقدینگی و تورم نتیجه نبود هوشمندسازی کامل نظام رفاه کشور ایمان اسلامیان کارشناس مسائل اقتصادی با اشاره به مطرح شدن افزایش یارانه ها در کمیسیون تلفیق بودجه 1400 اظهار کرد: باید از چند جنبه به این موضوع نگاه کرد موضوعی که در کمیسیون تلفیق بررسی شده در بعد منابعی در نظر گرفته شده و ممکن است محقق نشود، ولی از جنبه هزینه ها وقتی یارانه ای مقرر و مصوب شود تکلیفی برای دولت و انتظاری برای عموم جامعه برای دریافت آن ایجاد می شود که باید جدی به آن نگاه کرد.

این کارشناس مسائل اقتصادی ادامه داد: تا زمان هوشمندسازی کامل نظام رفاه کشور و تعیین دقیق افرادی که نیازمند به یارانه هستند یارانه های این چنینی نه تنها منجر به افزایش رفاه نمی شود بلکه حتی باید با افزایش نقدینگی منجر به تورم و گرانی می شود.

اهداف مجلس با وجود خوش نیتی منجر به کوچک شدن سفره مردم می شود اسلامیان افزود: بیشتر از آن پولی که به عنوان یارانه به افراد پرداخت می شود سفره مردم در پی گرانی ها کوچکتر خواهد شد.

طرح های این چنینی مجلس که با هدف اصلاح انجام می شوند به دنبال معیشت مردم است، ولی در نهایت این گونه طرح ها تاثیر منفی بر روی سطح معیشت و رفاه جامعه خواهد گذاشت و اهداف مجلس با وجود خوش نیتی در این موضوع محقق نخواهد شد.

تبدیل یارانه از نقدی به بسته های حمایتی و اعتباری این تحلیلگر مسائل اقتصادی تصریح کرد: نکته دیگر اینکه بهتر است یارانه ها از حالت پرداخت وجه نقدی خارج شده و به صورت غیر نقدی، بسته های حمایتی و اعتباری تبدیل تخصیص یابد.

اسلامیان در پایان یادآور شد: بسیاری از افرادی که یارانه نقدی به آن ها پرداخت می شود این مبلغ در سبد درآمد و هزینه آنها عددی نیست و منابعی است که می توان گفت به هدر می رود .

می توان از اینگونه یارانه ها به عنوان یارانه های بی دلیل و و بیهوده در نظر گرفته شود که آثار و تبعات منفی آن ها بیشتر از بعد حمایتی تاثیرگذار است.

نوبخت، رییس سازمان برنامه و بودجه کشور بارها قبل از تغییرات کلان در سطح بودجه سال آتی از حمایت ها ویژه کرونایی و همچنین پابرجا ماندن یارانه در بودجه سخن گفته بود اما به نظر می رسد باید منتظر ساختاری جدید از یارانه ها در سال آتی که سال پایانی دولت است باشیم.

البته ناگفته نماند که انتظارات عمومی جامعه قبل از پرداخت انواع یارانه، کنترل قیمت ها و کاهش نرخ تورم اقلام معیشتی است.


کلید واژه ها: یارانه - یارانه ها - کمیسیون تلفیق - کمیسیون تلفیق بودجه 1400 - کمیسیون تلفیق بودجه - افزایش یارانه ها - بودجه 1400 - بودجه - کمیسیون - تغییر و تحولات - پرداخت یارانه - افزایش - موضوع - تلفیق - ارز ترجیحی - یکسان سازی - قرار - مبلغ - مهم ترین - تک نرخی - مصوبات - پرداخت - یکی از - تامین - جامعه - تغییر - مختلف - اقشار - بازار - اقدام

آخرین اخبار سرویس:
استخدام مهندس صنایع(حوزه نگهداری و تعمیرات)در شرکت نوآفرینان امین در اصفهان

استخدام ویزیتور حضوری در شرکت کیان تجارت فیدار در تهران

استخدام انباردار در یک شرکت معتبر تولیدی در مشهد

استخدام کارمند فروش تجهیزات الکترونیک و کامپیوتر و کارشناس پشتیبانی و نصب

استخدام کارشناس فروش با مزایا در شرکت آرین نویسا قلم در تهران

استخدام پشتیبان و مدیر وب سایت با حقوق ثابت و پاداش در زنجان

استخدام کارشناس مطالعات امکانسنجی و مالی در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام حسابدار و بازاریاب و ویزیتور مواد غذایی و پروتیینی در تهران

استخدام منشی مدیرعامل با مزایا در شرکت اوگینک در تهران

استخدام منشی مدیرعامل، حسابدار و بازاریاب و ویزیتور مواد غذایی و پروتیینی

استخدام مهندس صنایع(حوزه نگهداری و تعمیرات)در شرکت نوآفرینان امین در اصفهان

استخدام کارمند فروش تجهیزات الکترونیک و کامپیوتر و کارشناس پشتیبانی و نصب

1.3 کرمانشاهی صاحب کارت ملی هوشمند هستند

اسفند 99 برای خرید خودرو بهتر است یا اوایل 1400؟

استخدام کارشناس فروش با مزایا در شرکت آرین نویسا قلم در تهران

مجری طرح زیتون وزارت جهاد کشاورزی: افزایش قیمت روغن زیتون مطلوب نیست

سوخت بری انتخاب ما نبود

یک تولیدکننده شیشه و بلور در سقز سرمایه گذاری می کند

استخدام حسابدار در یک شرکت خدمات مالیاتی مالیاتی در مشهد

برخورد با متخلفین تولید و فروش مرغ در فارس

بر مدار تولید؛ اگر حمایت شوند

استخدام کارشناس مطالعات امکانسنجی و مالی در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام پشتیبان و مدیر وب سایت با حقوق ثابت و پاداش در زنجان

مهمترین خبرهای کرمانشاه در هفته ای که گذشت

«عرضه اولیه»؛ از جذابیت تا سقوط

استخدام انباردار در یک شرکت معتبر تولیدی در مشهد

قیمت طلای جهانی، امروز 99/12/09

افزایش احتمالی هزینه های نظامی چین

تجربه بانکداری خصوصی و یک خطای راهبردی

پرونده احتکار مواد غذایی در سال کرونایی؛ دست دلالان در بازار اردبیل دراز شد

استخدام کارشناس فروش تلفنی در کیان تجارت فیدار در تهران

استخدام ویزیتور حضوری در شرکت کیان تجارت فیدار در تهران

استخدام ویزیتور حضوری،کارشناس فروش تلفنی در شرکت کیان تجارت فیدار در تهران

کرونا و افزایش تقاضای کشت مکانیزه برنج در مازندران

گروه صنعتی شیشه و بلور کاوه در سقز سرمایه گذاری می کند

طرح تنفس جنگل تا 1405 تمدید می شود

قیمت آپارتمانهای زیر 100متر در پایتخت

ریزش قیمت ارزهای دیجیتال شنبه 9 اسفند

خراسان رضوی شاهراه آبی و خشکی شرق کشور

صدور پیام سیاسی برای نزول دلار

تعبیر خواب طلا چیست؟

جزییات 2 طرح فروش خودرو همزمان سایپا از امروز + قیمت ها

روند خروج پول از بورس همچنان ادامه دارد/ نرخ بهره کاهش یافت ولی پولی به بازار سرمایه نیامد

افزایش 2برابری صادرات سیب مراغه به خارج از کشور

مشوق های سرمایه گذاری در ایلام با 35 کیلومتری تهران یکسان است!

توسعه، افتتاح، اشتغال و امید رهاورد سفر دولت در نصف جهان

نحوه تشخیص مرغ فاسد از مرغ سالم

ابتلای حدود 114 میلیون نفر به کرونا در جهان

قیمت ربع سکه امروز شنبه 9 اسفند 99

قیمت سکه پارسیان کادویی امروز شنبه 9 اسفند 99

ارزش پالایشی یکم در بورس امروز 9 اسفند 99

آخرین قیمت انواع گوشی موبایل در بازار امروز شنبه 9 اسفند 99

جدول قیمت گوشی سامسونگ امروز شنبه 9 اسفند 99

قیمت پراید در بازار امروز شنبه 9 اسفند 99

پیش فروش 9 محصول سایپا امروز 9 اسفند 99 / نحوه ثبت نام سایپا و لینک ثبت نام خودرو سایپا

قیمت روز خودرو های ایران خودرو سایپا امروز 9 اسفند 99

فروش اقساطی مدیران خودرو امروز شنبه 9 اسفند 99/ فروش اقساطی مدیران خودرو با پرداخت 40 درصد مبلغ خودرو

فروش فوری سایپا بدون قرعه کشی امروز شنبه 9 اسفند 99/ نحوه ثبت نام دیزل سایپا بدون قرعه کشی

فروش فوق العاده سایپا اسفند 99 / نحوه ثبت نام سایپا + لینک ثبت نام

افزایش 2 برابری صادرات سیب مراغه به خارج از کشور

طلای 18 عیار نرخ ارز دلار سکه طلا یورو امروز شنبه 9 اسفند 99 + جدول تغییرات لحظه ای طلا

جزییات اجرای قانون جدید چک از ابتدای سال 1400

اخطار رییس کمیسیون عمران مجلس درباره تخلف در افزایش قیمت بلیت هواپیما

تغییرات هفتگی قیمت دلار و سکه

بسته بندی زغال

کسب و کار اینترنتی

استخدام چند رده شغلی در بیمه سامان

کار کن و جایزه بگیر.پردرآمد و صددرصد تضمینی*

استخدام بازاریاب

کرایه میز ناخن

آزاد سازی پول های بلوکه شده ایران در کره جنوبی در گام آخر

اهتمام دولت برای اتمام انتظار 12 ساله اصحاب فرهنگ در آذربایجان غربی

افزایش سرمایه گذاری در بخش آبزی پروری ضامن رونق اقتصادی

ببینید | انتقاد سیاوش طهمورث از سلفی گرفتن و اصطلاحاتی همچون «لاکچری» و «استاد»

خودکفایی؛ نیمه نخست سال آینده انواع واکسن کرونای ایرانی به تولید می رسد

طرز تهیه بیسکوییت خانگی سالم با جو دو سر و شکلات

متوسط قیمت نفت خام طی 5 سال آینده بین 50 تا 70 دلار خواهد بود

تصاویری از برف زمستانی نشسته بر شکوفه های بهاری بادام

جمع آوری 585 خودروی فرسوده رها شده در شهر اصفهان

قامت خمیده کادر درمان خوزستان زیر بار سنگین کرونا

قیمت آپارتمان تا 100 متر مربع در تهران

آخرین وضعیت فازهای 2 و 3 نیروگاه اتمی بوشهر/ هنوز از آلمانی ها بابت نیروگاه بوشهر طلب مالی داریم

افت 3 درصدی شاخص بورس

روند بحران بدهی جهانی و چشم انداز پیش رو

چه کسی دلار را به 30 هزار تومان رساند؟

ابتلای حدود 114 میلیون بیمار کرونایی در جهان

بورس بازی در بازار ماهی؛ اینجا ماهی ها را چوب می زنند

قیمت بیت کوین، امروز 99/12/09

سازمان برنامه آمارهای خودش را تکذیب کرد/ بازی با کلمات برای پوشاندن هزینه سنگین طرح تحول سلامت

پیش بینی بورس 9 اسفند / شرطی که بازار سرمایه را سبز می کند

جذب نیروی کار به تعداد محدود فوری

استخدام مدیر فروش ناحیه (ASM) در شرکت زرین رویا در گلستان

استخدام مدیر امور اداری، منشی، گرافیست حرفه ای و کارشناس IT در تهران

جزییات اعمال اوراق اختیار فروش تبعی در فرابورس اعلام شد

ارزهای دیجیتال رقبای تازه بازار سرمایه ایران

شهرداری منطقه 5 تهران 8 مادر زندانی را آزاد کرد

عجیب ترین خودرو های جهان / عکس

تردید جدی دولت در حمایت از هپکو / چرا مصوبه هیات وزیران در خصوص تهاتر بدهی هپکو منتشر نشده؟

عدالتخواه: امتناع برخی سازمان ها از ارائه اطلاعات به سامانه املاک و اسکان! / قانون مالیات بر خانه های خالی عرضه مسکن را افزایش می دهد

استخدام پیک و تحویل دهنده در شرکت بانی مدارا کتان در تهران

یارانه این افراد حذف می شود

یارانه این افراد حذف می شود