مطالب مرتبط:
تکلیف مستضعفان با حذف ارز دولتی و گرانی بعدش چه می شود؟ / دلار 17 تومانی تورم 60 درصدی به همراه دارد
قالیباف: کشور 100 میلیارد دلار درآمد دارد، اما تورم و گرانی داریم
تاثیر دلار 22 هزار تومانی بر بازار سرمایه چیست؟
قیمت دلار در بازار امروز شنبه 4 بهمن ماه 99/ افت نرخ دلار در شروع هفته
علت ممنوعیت اعلام قیمت مسکن در سایت ها و نرم افزارها چیست؟
-200 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 5 بهمن 1399 ساعت 08:052021-01-24اقتصادي

دلار کوتاه آمد اما گرانی نه/ راهکار شکست چسبندگی قیمت ها چیست؟


روند کاهشی قیمت دلار چند هفته ای است بر بازار ارز حاکم شده، اما این روند هیچ تأثیری بر قیمت کالا و خدمات نداشته است.

- " روند کاهشی قیمت دلار چند هفته ای است بر بازار ارز حاکم شده، اما این روند هیچ تأثیری بر قیمت کالا و خدمات نداشته است.

خبرگزاری میزان - سپیده پوردشت - نوسانات نرخ ارز و تأثیر آن بر قیمت کالا و خدمات یکی از مهمترین رویدادهای تلخ عرصه اقتصادی کشور بوده و این نوسان همواره افزایش قیمت کالا و خدمات را به همراه داشته است.

افزایش قیمت ارز از اواخر سال 98 به واسطه ناتوانی در مدیریت بازار ارز و همچنین شیوع ویروس کرونا شدت گرفت به طوری که از حدود 15 هزار تومان در اسفندماه همان سال به رقم حدود 30 هزار تومان در مهرماه امسال رسید؛ یعنی دو برابر! در این بین انتخابات رژیم آمریکا و اثرات روانی این موضوع نیز تقاضا در بازار ارز را افزایش داد و گران شدن نرخ ارز نیز مزید بر علت شد و آشفته بازار ارز را ملتهب تر کرد.

البته برخی کارشناسان همچون مسعود براتی معتقدند متغیر های بازار ارز متغیر های صرفاً طبیعی نیستند و در این قضیه اراده هایی وجود دارد که سیاست های جدید آمریکا را برای مردم ایران ملموس کند و کاری کند که مردم آینده خوبی را با تیم جدید آمریکا احساس کنند.

در این بین دلالان بازار ارز از هر فرصتی حتی به خطر انداختن منافع ملی کشور به سود خود استفاده کردند و به امید به جیب زدن سود بیشتر خرید دلار را پیش گرفتند؛ درحالی که بار ها مسئولان به خریدارن ارز هشدارداده بودند، اما دلالان کار خود را ادامه دادند و بازار ارز را شکننده تر کردند.

حال با کاهش ریسک های بین المللی قیمت دلار رغبتی برای افزایش قیمت ندارد و روند نزولی در پیش گرفته، اما نکته قابل تامل اینجاست که درهنگام افزایش قیمت دلار قیمت کالا ها و خدمات به صورت لحظه ای افزایش پیدا می کرد، اما حال که قیمت دلار میل به کاهش بیشتر دارد و چشم اندازی برای افزایش قیمت دیده نمی شود چرا قیمت کالا های اساسی که به بهانه رشد قیمت دلار بالا رفته بود خیال پایین آمدن ندارد و هم چنان صعودی است.

در ماه های اخیر هرجا صحبت از افزایش قیمت جنس، کالا یا خدماتی به میان می آمد مسئولان انگشت اتهام را به سمت نوسانات ارزی می بردند و تنها دلیل را نوسان نرخ ارز عنوان می کردند.

حال که قیمت دلار کوتاه آمده بسیاری از مصرف کنندگان این انتظار را دارند که همانند تاثیر افزایش نرخ ارز بر قیمت کالا های اساسی، کاهش قیمت ارز نیز تاثیر مستقیمی بر قیمت ها داشته باشد، اما فعلا خبری از کاهش قیمت ها نیست.

کاهش چسبندگی قیمت ها با ماندگاری کاهش نرخ ارزدر همین راستا وحید شهری شقاقی در گفت وگو با میزان در خصوص عدم تاثیر کاهش قیمت ارز بر قیمت کالا و خدمات گفت: عملا نوسانات ارزی به افزایش قیمت دلار به سرعت بر قیمت دارایی ها و پس از آن بر قیمت کالا ها و خدمات تاثیر گذار است.

وی افزود: این رویه در زمان کاهشی شدن نرخ ارز با مقاومت همراه است به طوری که در زمان افت قیمت دلار ممکن است این روند نزولی بر قیمت کالا ها و خدمات اثر گذار نباشد.

کارشناس مسائل اقتصادی گفت: یکی از مباحث مطرح شده در این زمینه این است که تولید کنندگان کالا های خود را با قیمت دلار بالا تولید یا مواد اولیه را وارد کرده اند و به همین دلیل در مقابل کاهش قیمت کالا و خدمات مقاومت می کنند به طور مثال یک سازنده مسکن مواد اولیه وتجهیزات مورد نیاز خود را با دلار 32 هزار تومانی خریداری کرده به همین دلیل با رسیدن قیمت دلار به 22 هزار تومان در مقابل کاهش قیمت ها مقاومت خواهد کرد.

کاهش قیمت دلار زمانی می تواند بر قیمت کالا و خدمات اثر گذار باشد که با ثبات و ماندگار باشد به عبارتی این علامت به جامعه داده شود که قیمت دلار یک روند کاهنده و پایدار خواهد داشت و احتمال افزایش دوباره قیمت دلار وجود ندارد شهری شقاقی معتقد است کاهش قیمت دلار زمانی می تواند بر قیمت کالا و خدمات اثر گذار باشد که با ثبات و ماندگار باشد به عبارتی این علامت به جامعه داده شود که قیمت دلار یک روند کاهنده و پایدار خواهد داشت و احتمال افزایش دوباره قیمت دلار وجود ندارد.

وی افزود: عملا اگر بازار و فعالان اقتصادی به این نتیجه برسند قیمت دلار در آینده دوباره افزایش می یابد این امر موجب می شود در مقابل کاهش قیمت کالا و خدمات مقاومت کنند، اما اگر آینده به سمتی پیش رود که انتظارات تورمی کاهنده شود و فعالان اقتصادی و بازار به این جمع بندی برسند که کاهش قیمت دلار واقعی، ماندگار و با ثبات است کاهش چسبندگی قیمت ها را به همراه دارد و تولید کنندگان مجبور می شوند کالا ها و خدمات خود را حتی با قیمت پایین تر نیز عرضه کنند.

کارشناس مسائل اقتصادی دو عامل را در زمینه عدم مشاهده کاهش قیمت کالا و خدمات متناسب با قیمت دلار دخیل می داند اول اینکه باید چسبندگی قیمت ها شکسته شود و دوم قیمت کالا و خدمات به شرط پایداری قیمت دلار کاهش یابد و فعالان اقتصادی و بازار متوجه شوند که کاهش قیمت دلار بدون بازگشت است و اگر این علامت به فعالان بازار داده شود چسبندگی قیمت ها و مقاومت ها کاسته می شود و به تدریج شاهد کاهش قیمت کالا ها و خدمات به تناسب تخلیه قیمت دلار خواهیم بود.

شهری شقاقی در توضیح اصطلاح چسبندگی قیمت ها گفت: زمانی که قیمت دلار بالا می رود قیمت کالا و خدمات به سرعت با قیمت دلار هماهنگ می شود، اما زمانی که قیمت دلار سیر نزولی پیدا می کند در مقابل کاهش قیمت کالا و خدمات مقاومت صورت می گیرد و دلیل این مقاومت نیز تهیه مواد اولیه با قیمت بالا از سوی تولید کننده یا انتظار دریافت سود های بالا بوده که با توجه به کاهش قیمت دلار محقق نشده است.

وی افزود: مقاومت قیمت ها در هنگام کاهش قیمت ارز زمانی از بین می رود که جامعه، فعالان اقتصادی و بازار به این نتیجه برسند که کاهش قیمت دلار ماندگار است و به تدریج شاهد حذف چسبندگی قیمت ها خواهیم بود.

این کارشناس مسائل اقتصادی در تشریح راهکار های از بین بردن چسبندگی قیمت ها گفت: باید قیمت نزولی دلار پایدار باشد و این علامت از سوی فعالان بازار دریافت شود که افزایش قیمت دلار در آینده رخ نمی دهد.

شهری شقاقی در ادامه تاکید کرد: ما در اقتصادی فعال هستیم که 70 درصد هزینه های تولیدی بنگاه ها وارداتی است و با توجه به ارزبری خارجی تولیدات ما به قیمت ارز وابستگی دارد به همین بالا و پایین شدن نرخ ارز به شدت بر قیمت کالا و خدمات تاثیرگذار است.

به همین دلیل چسبندگی قیمت در کشور حاکم است.

وی تصریح کرد: تا زمانی که نتوانیم ارزبری کالا های تولیدی به ویژه تولیدات راهبردی را کاهش دهیم همیشه ارتباط بین قیمت ارز، کالای تولیدی و بحث چسبندگی و نوسانات وجود خواهد داشت.

تأمین کننده ها به میزان ثبات بازار تردید دارندمحمدرضا بنی طبا نیز در گفت وگو با میزان در خصوص تأثیر قیمت نزولی ارز بر قیمت کالا و خدمات گفت: زمانی که قیمت ارز بالا می رود این روند در خرید ها احساس می شود که بلافاصله قیمت ها افزایش یافته، اما وقتی که قیمت ارز کاهشی می شود کاهش قیمت محصولات را خیلی آرامتر احساس می کنید که یکی از دلایل مربوط به شبکه توزیع است که، چون قیمت ارز بالا رفته برای اینکه بتواند کالای خود را تأمین کند و کالا جایگزین شود قیمت را بالا می برند.

سخنگوی انجمن صنایع لبنی تاکید کرد: در واقع هر چند کالا با قیمت قبلی ارز تأمین شده بود، اما چون جایگزین آن با ارز جدید که قیمت بیشتری دارد باید تأمین شود این اختلاف قیمت در زمان فروش محاسبه می شود.

وی در مورد اینکه چرا زمانی که ارز کاهش می یابد قیمت کالا و خدمات نیز به همان سرعت روند نزولی پیدا نمی کند، گفت: تأمین کننده ها به میزان ثبات بازار تردید دارند و از طرفی در مقابل کاهش قیمت هم مقاومت وجود دارد، ولی اگر ثبات مدت دار در بازار مشاهده شود و چشم انداز بازار در مسیر کاهشی قرار گیرد می توان امیدوار بود که بخش مهمی از هزینه های تولید کاهش یابد و شاهد کاهش قیمت کالا باشیم.

بیشتر بخوانید: اُفت و خیز قیمت دلار توجیه اقتصادی ندارد/ بی تأثیری FATF در تغییرات نرخ ارز" به هر روی، همانطور که مسئولان ذی ربط در هنگامه افزایش قیمت ارزهای خارجی، افزایش قیمت انواع کالاها را به این نوسان ارز حواله می دهند، حال که قیمت دلار میل به کاهش کرده است باید قیمت کالاها را فارغ از توجیه عارضه چسبندگی قیمت کاهش دهند تا مردم در این وانفسای مشکلات ریز و درشت اقتصادی حداقل رفاه نسبی به باده رفته در پسابرجام را به دست بیاورند.

انتهای پیام/
کلید واژه ها: قیمت کالا و خدمات - کالا و خدمات - بازار ارز - قیمت کالا - قیمت - افزایش قیمت - بازار - خدمات - افزایش - قیمت دلار - کالا - روند - شیوع ویروس کرونا - مدیریت بازار ارز - افزایش قیمت ارز - نوسانات نرخ ارز - نرخ ارز - دلار - ویروس کرونا - تومان - نوسان - هزار - حدود - انتخابات - هفته - خبرگزاری - گران - قیمت ارز - ناتوانی - اقتصادی

آخرین اخبار سرویس:
کشت مکانیزه چغندرقند در مرودشت آغاز شده است

60 دستگاه ماینر استخراج بیت کوین در اردبیل کشف شد

راهکارهای نقل و انتقال منابع ایران در عراق بررسی شد

وزارت صمت مکلف به واگذاری معادن شناسایی شده سال 99 شد

پرداخت 9 میلیاردی خسارت از سوی بیمه تعاون به صاحبان مشاغل آسیب دیده از پاندمی کرونا

سرخط فارس| پشت پای نوبخت به قانون خنثی کردن تحریم ها

درخواست خرید 10 هزار کنتور برق روی تابلوی مناقصه بورس کالا

تعطیلی بازار قزوین در دوهفته منتهی به عید نوروز صحت ندارد

معادن شناسایی شده در سال 99، به مزایده گذاشته می شود

چه کسی پاسخگوی نارضایتی و کاهش سرمایه اجتماعی مردم است؟

سلطان موز به اسم تنظیم بازار سی میلیارد دلار ‎ارز4200 تومانی گرفت

مسکن ارزان قیمت با هدف تسهیل ازدواج جوانان در خمین ساخته می شود

عرضه 200 تن مرغ دولتی طی روز جاری

نحوه پرداخت بدهی کره جنوبی به ایران اعلام شد

آیا واقعا دولت قیمت دلار را بالا و پایین می برد؟

تخصیص حقوق دولتی معادن فارس به این استان

عملکرد یک ساله بیمه معلم از نگاه روابط عمومی

عضو کمیسیون صنایع: اقدام مناسب سایپا در توقف تولید پراید

تولید پارچه پرده با مشارکت ترک ها

احتمال شیوع «وبای پرندگان» در میانکاله/ کلی گویی ها، تقصیر را گردن تالاب انداخته است

عقب نشینی شاخص کل به کانال 1.1 میلیون واحدی

تامین مرغ استان در اولویت قرار دارد

قیمت فروش محصولات در میادین میوه با قیمت اصلی 10 برابر تفاوت دارد

حضور وزیر صنعت در نمایشگاه توانمندی صنایع قزوین

قیمت گوشی سامسونگ، شیائومی و هواوی نهم اسفند 99

تولید گیربکس با قابلیت جدید

جزییات دو طرح فروش فوق العاده و پیش فروش سایپا در اسفند 99

یارانه معیشتی اسفندماه روز یکشنبه واریز می شود

کاهش 150 هزار تومانی قیمت سکه

ارزش پالایشی یکم 9 اسفند 99

بهره برداری از پست برق شهرک صنعتی خرمدشت

قطعات سرامیکی تحت لیسانس کانادا در قزوین تولید می شود

بدهی کره جنوبی، طبق فهرست اقلام درخواستی ایران پرداخت می شود

دولت بدون تنخواه قادر به پرداخت یارانه نخواهد بود

ماجرای تست کرونا در منزل/وضعیت بحرانی آزمایشگاه ها

سالانه 60 هزار تن خوراک دام در بروجرد تولید می شود

ارزش سهام عدالت و دارایکم در 9 اسفند ماه 99

درمان و کنترل 70 درصد بیماری ها با تشخیص آزمایشگاهی

بررسی راهکار های نقل و انتقال منابع ایران از عراق

نقش کشاورزان در پرداخت فیش پرداخت نهایی مصرف کنندگان کم رنگ است

معرفی نسل جدید نیسان قشقایی

بارش های اخیر در جبران خشکسالی های چهارمحال و بختیاری تأثیر خاصی نداشت

ارزش امروز سهام عدالت و دارایکم در 9 اسفند ماه

یک دهه تجارت کالایی ایران با اروپا

قیمت گوشی موبایل افزایش می یابد؟

 16 پرونده تخلف واحدهای صنفی در شهرستان طبس تشکیل شد

ماجرای ازدواج پیمان قاسم خانی و میترا ابراهیمی چه بود؟

حضور شهرداری آمل در نمایشگاه بین المللی گردشگری تهران

تاسیس وزارت تنهایی در پی افزایش خودکشی و کاهش زاد و ولد ژاپن!

عرضه سهام برج میلاد در بورس و فرابورس

پیش بینی نرخ ارز در روز های آینده

بارکیلز: قیمت نفت در 2021 به بیش از 60 دلار می رسد

سرما به 5 هزار هکتار از اراضی کشاورزی خراسان جنوبی خسارت زد

وزیر کار : نهایی شدن نرخ دستمزد کارگران در روزهای پایانی اسفند

60 محله دیگر صاحب میدان تره بار می شوند

رونمایی از 57 محصول جدید در حوزه نانو

ماهنشان عقب مانده ترین شهرستان در بهره مندی از راه آسفالت روستایی است

خراسان شمالی تشنه نیازمند تامین منابع آبی جایگزین برای صنعت

شهردار تهران: سازمان میادین میوه و تره بار نمره قابل قبولی را از مردم دریافت می کند

ورود روزانه 6 دستگاه خودروی 6 دنده به بازار از فردا

عراق بدهی هایش به ایران را پرداخت می کند

مجلس مانع آینده فروشی دولت شد

پیشرفت ساخت بزرگترین مرکز درمانی جنوب سیستان و بلوچستان

چطور به بهترین قیمت بلیط هواپیما بخریم؟

نصف هواپیماهای برجامی زمینگیرند

سوخت بری انتخاب ما نبود

محدودیت های فروش بلیت اتوبوس برای نوروز امسال

5 هزار کارگر ایلامی مشمول دریافت بیمه بیکاری شدند

تولید انواع واکسن ایرانی کرونا تا نیمه نخست سال 1400

قیمت دلار با آزادسازی منابع ارزی کاهش می یابد؟

حجم معاملات مشکوک در نمادهای بورسی در شنبه را بشناسید

مشارکت 56 میلیارد تومانی موکب های اربعینی در طرح قاسم سلیمانی

اعلام جزییات فروش فوق العاده نوروزی اصناف

5 پرسش رایج پس از تزریق واکسن کرونا

مذاکرات کشتی سازی ایران و روسیه

رشد اقتصادی بدون ارتباط با کشورهای دیگر ممکن نیست

طرح مسکن ملی در گلستان کلنگ زنی شد

امکان ارائه خدمات جدید چک، در سامانه بانکداری مجازی بانک توسعه تعاون هم فراهم شد

خودرو برقی هواوی امسال رونمایی خواهد شد

وزیر راه خبر داد: احیای جاده ابریشم با آزادراه غدیر

افزایش نظارت ها، تسهیلات را به سمت تولید هدایت می کند

عزم دانمارک برای افزایش مسیرهای دوچرخه سواری

تقدیر دکترشیری از اعضای هیات مدیره، معاونین، مشاوران و مدیران بانک

خیز مس جهانی به سمت قیمت 10 هزار دلاری

تولید 7800 محصول مجهز به گیربکس 6 سرعته

نزاع و دعوا بیش از نیم میلیون نفر را به پزشکی قانونی کشاند!

کمک 55 تا 205 هزار تومانی کی واریز می شود؟

اعلام برنده دومین مرحله قرعه کشی هفتگی جشنواره «رفاه ملی» بانک ملی ایران

شرایط هدیه ازدواج به بیمه شدگان تامین اجتماعی چیست؟

تکرار نابسامانی ها در بازار مرغ| نظارتی وجود ندارد

سفر وزیر صنعت، معدن و تجارت به قزوین

رییس اتاق بازرگانی مشترک ایران و کره جنوبی: بدهی کره جنوبی، طبق فهرست اقلام درخواستی ایران پرداخت می شود

آخرین وضعیت تونل خوانسار – بویین میاندشت/ حفاری تونل به پایان رسید

80 هزار هکتار از اراضی استان گلستان زهکشی شد

خروج سالانه 10 هزار میلیارد تومان سرمایه از اقتصاد کرمان

فروش 8 هزار میلیارد تومانی شرکت های نانو در سال 99

تاکید وزیر نیرو بر نهادینه سازی اخلاق مصرف

مقایسه روش های مختلف تولید سلول های لنفوبلاستوییدی

تولید انواع واکسن ایرانی کرونا تا نیمه نخست سال 1400

افتتاح چند طرح خدماتی در سمیرم با حضور استاندار اصفهان

دلار کوتاه آمد اما گرانی نه/ راهکار شکست چسبندگی قیمت ها چیست؟

دلار کوتاه آمد اما گرانی نه/ راهکار شکست چسبندگی قیمت ها چیست؟