مطالب مرتبط:
حادثه چتربازی در سالگرد پلاسکو برنامه ای شخصی بوده است
حادثه دلخراش در سالروز پلاسکو؛ مرگ جوان چترباز به دلیل باز نشدن چتر
جزییات حادثه چتربازی در سالگرد پلاسکو
جزییات جدید از حادثه در پتروشیمی خراسان / انفجار دیگ بخار هیچ تلفاتی نداشت
انفجار در پتروشیمی بجنورد / حادثه خسارت جانی نداشت
-176 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 3 بهمن 1399 ساعت 22:102021-01-22پزشكي

نکات حیاتی برای پیشگیری از تکرار حادثه در پلاسکو تا کلینیک سینا


نکات حیاتی برای پیشگیری از تکرار حادثه در پلاسکو تا کلینیک سینا به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار  حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، - به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار  ، وبینار سلامت و ایمنی در سازه های پرتردد بر اساس حوادث واقعی ثبت شده در ایران ، توسط دپارتمان سلامت در بلایا و فوریت های دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با همکاری سازمان اورژانس کشور، سازمان امداد و نجات هلال احمر و دانشکده بهداشت و ایمنی برگزار شد.

اقدامات اورژانس حین وپس از حادثه پلاسکو پیرحسین کولیوند، رییس سازمان اورژانس کشور ضمن تشریح مدیریت مصدومین در حادثه آتش سوزی ساختمان پلاسکو گفت: سازمان اورژانس در پنج فاز اطلاع رسانی، آغاز عملیات، عملیات بعد از ریزش ساختمان، عملیات در روز دوم و اختتام عملیات در مدیریت حادثه پلاسکو اقدام کرد.

تیم های امدادی اورژانس از 30 دی ماه با حضور در صحنه حادثه اقدام به ارائه خدمات کرده و 9 بهمن ماه عملیات امدادی خاتمه یافت.

در این مدت 180 مورد درمان در محل و انتقال 55 مصدوم به مراکز درمانی انجام پذیرفت.

رییس سازمان اورژانس کشور ادامه داد: از دیگر اقدامات این سازمان فعال سازی ICS شهر تهران، استفاده از ظرفیت بیمارستان های خصوصی و سازمانی، هماهنگی با ستاد هدایت دانشگاه ها و اداره پرستاری دانشگاه ها به منظور پوشش نیروی پرستاری، هماهنگی با سایر ارگان های همکار درخصوص اعزام آمبولانس در صورت نیاز و مدیریت متخصصین داوطلب و داوطلبان مردمی با توجه به ابعاد حادثه در مدت 10 روز بود.

همچنین با توجه به قرارگیری ساختمان اورژانس تهران در این منطقه و قدمت ساختمان، جابجایی این مرکز در دستور کار قرار گرفت.

کولیوند با اشاره به فعال کردن ستاد پدافند غیرعامل بعد از این حادثه گفت: هدف ما از فعال کردن این ستاد ارتقای کاربری و خدمات مراکز درمانی و لزوم صدور گواهی پدافند غیرعامل برای سازه های درمانی مرتفع جدید بود.

در حیطه وظایف سازمانی نیز در راستای آموزش و مهارت افزایی کارکنان به صورت مستمر در حوادثی مانند آتش سوزی، ریزش، انفجار و حوادث تروریستی و .

دوره ها و کارگاه های آموزشی برگزار شد و مرکز MCMC و EOC بیش از پیش فعال شدند.

در ساختمان های پرتردد متولی ایمنی باید تعریف شود اسکاش، معاون برنامه ریزی و آموزش تخصصی سازمان امداد و نجات هلال احمر ایران با پرداختن به ابعاد مهم گزارش تحلیلی پساکنش پلاسکو گفت: درس آموخته ها و توصیه هایی که توسط کارشناسان مستندسازی و ارایه می شود باید برای برنامه ریزی های آتی مورد توجه قرار گیرد.

در حادثه پلاسکو بیش از 20 درس آموخته و 71 توصیه کاربردی ارائه شده است که به واسطه آن می توان علاوه بر ارتقا برنامه عملیاتی سازمان های امدادی، به بازنگری دستورالعمل ها و بهبود عملکرد و اقدامات دست یافت.

برای ثبت تجارب و درس آموخته ها باید در صحنه حادثه حضور یافت تا بتوان با عمیق شدن در اتفاقات و تجربیات، موارد بی بدیل و کاربردی را استخراج و مستندسازی کرد.

تهیه این سری گزارش ها باید در سازمان ها نهادینه شود.

معاون برنامه ریزی و آموزش تخصصی سازمان امداد و نجات هلال احمر ایران ادامه داد: در ساختمان های پرتردد متولی مشخصی برای ایمنی باید تعریف شود.

همچنین در حوادث نیز افسر ایمنی سامانه فرماندهی حادثه باید فعال شود.

همچنین به مدیریت افکار عمومی و آموزش مردم نیز باید توجه شود تا بدین وسیله تاب آوری افراد در جامعه افرایش یابد.

لزوم نظارت مستمر بر استاندارد ها و اصول ایمنی در سازه های پرتردد زهره قمیان، عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و دبیر عملی این وبینار ملی در سخنرانی خود با موضوع تاثیرات حوادث بزرگ آتش سوزی در ایران بر سلامت ضمن تحلیل حوادث آتش سوزی مسجد ارگ تهران، ساختمان پلاسکو و کلینیک سینامهر شمیران گفت: تبعات منفی آتش سوزی بر سلامت انسان (مسمومیت با گاز های سمی، سوختگی، تروما و.

)، سیستم درمان را پاسخگو می کند و لازم است برای پاسخ به این موارد، برنامه های پیشگیری، ارتقای ایمنی، توسعه ظرفیت های تخصصی متناسب با ماهیت این حوادث تدوین و مجدانه اجرا شوند.

دبیر علمی وبینار ادامه داد: برای پیشگیری از چنین حوادثی به ویژه در مراکز بهداشتی درمانی لازم است ضمن بررسی وضعیت موجود، برنامه های نظارت بر استاندارد ها و اصول ایمنی به ویژه در سازه های پرتردد به طور مداوم اجرا شود و ضمن ارتقای آموزش های مهارتی و ایمنی شغلی، اجرای سختگیرانه الزامات ایمنی و استقرار و ارتقای سامانه های هشدار اولیه در سازه های پرتردد با نظارت سازمان های متولی صورت پذیرد.

ارتقای آمادگی بخش درمان نیز مستلزم ارتقای آمادگی نیروی انسانی با انجام مانور های مختلف بیمارستانی و پیش بیمارستانی بر اساس سناریو های پایه در بحران (افزایش ظرفیت، تخلیه بیمارستانی و .

) و تجهیز مناسب پرسنل به دانش و ابزار های محافظتی است تا مدیریت و پاسخ به این حوادث به بهترین شکل ممکن صورت پذیرد.

آنچه که لازم است نهادینه شود، توجه به درس آموخته ها و اجرای برنامه های پیشگیرانه به صورت مداوم است.

توصیه هایی برای پیشگیری از حادثه در سازه ها مصطفی پویاکیان، معاون پژوهشی دانشکده بهداشت و ایمنی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به اقدامات مقطعی در حوزه ایمن سازی ساختمان های پرتردد گفت: حوادث به این دلیل روی می دهند که تغییرات ایمنی در گذر زمان مورد غفلت قرار می گیرد از سوی دیگر اتکا به اقدامات مقطعی با ایجاد حس ایمنی کاذب شرایط را برای وقوع حوادث بزرگ و خسارت بار آماده می سازد.

استراتژی های ایمنی در ساختمان ها باید در دو حیطه کاهش احتمال حادثه و کاهش خسارات ناشی از آن باشد.

برای کاهش خسارات حادثه و اطفا حریق، وجود مسیر نجات و فرار ساکنان دو عامل اصلی است که باید مد نظر قرار گیرد.

این پژوهشگر ایمنی ضمن تشریح استراتژی های ایمنی ساختمان ادامه داد: در استراتژی کنترل مجموع برنامه های پیشگیرانه ای برای جلوگیری از شکل گیری شرایط وقوع آتش سوزی و انفجار انجام می شود.

این تفکر سبب می شود تا رویداد های حریق و انفجار به کمترین حد خود کاهش پیدا کنند.

این برنامه ها و اقدامات معمولا توسط نهاد ها و دستگاه های کنشگر مانند مالک/بهره بردار، دستگاه های صدور مجوز و نظارت و بازرسی و نهاد های پژوهشی مانند دانشگاه ها انجام می گیرد.

استراتژی پاسخ به حادثه نیز مجموعه برنامه هایی است که برای برای جلوگیری از گسترش پیامد های حریق یا انفجار رخ داده انجام می شود.

این اقدامات عموما توسط نهاد ها و دستگاه های واکنشگر همچون آتش نشانی، اورژانس، پلیس و .

انجام می گیرد.

توصیه هایی برای پیشگیری از تکرار حادثه کلینیک سینا زهرا اسکندری، دانشجوی دکترای سلامت در بلایا و فوریت های دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با تشریح استاندارد های اعتبار بخشی در مدیریت خطر و حوادث با تمرکز بر دستورالعمل های گاز های طبی گفت: فراموشی موضوع مهمی، چون آموزش پرسنل مرتبط در مورد گاز های طبی، یک اشتباه ساده در نحوه استفاده، بی توجهی به خلوص و ناخالصی گاز ها، عدم استفاده از اتصالات مناسب، بی دقتی در رنگ آمیزی، انجام ندادن آزمون های دوره ای سیلندر ها اهمیت ندادن به نکات ایمنی و کیفی اتاق مرکزی گاز ها، زندگی یک یا چند بیمار به خطر افتاده و اتفاقات ناگوار آشکار و پنهانی به وقوع می پیوندد؛ لذا ضرورت ایجاب می کند که در بکارگیری ضوابط و دستورالعمل های استاندارد در این زمینه دقت خاص به عمل آید.

وی ادامه داد: به هیچ وجه درمکان هایی که گاز های طبی تولید، شارژ و یا استفاده می شوند نباید سیگار کشید.

گرم کردن محوطه انبار باید با روش های غیر مستقیم ایجاد حرارت باشد و گرم کردن محوطه انبار با شعله یا آتش مستقیم باید ممنوع اعلام شود.

سیلندر های گاز اکسیژن نباید در مکان های نزدیک به مواد قابل اشتعال نظیر فرآورده های نفتی و یا در معرض مواد شیمیای خورنده یا دودزا انبارش شوند.

سیلندر گاز های طبی می بایست به صورت دور هایی طبق استاندارد توسط آزمایشگاه های تاییدصلاحیت شده از سوی سازمان استاندارد مورد بازرسی و آزمون دوره ای قرارگیرند.

خبرنگاران باید برای بحران آموزش ببینند آرزو دهقانی، دانشجوی دکترای سلامت در بلایا و فوریت های دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با تشریح نقش پر اهمیت رسانه ها در پاسخ و مدیریت بحران ها گفت: حادثه پلاسکو بر اساس سطح بندی سازمان مدیریت بحران کشور یک حادثه محلی بود که با توجه به ابعاد اجتماعی، اقتصادی، سیاسی در سطح ملی و حتی بین المللی در خصوص آن اطلاع رسانی شد.

برای مدیریت فضای اطلاع رسانی بین المللی در خصوص حوادث داخلی باید برنامه ریزی مناسب در خصوص نشر اخبار حوزه بحران در حوزه بین المللی و ایجاد سامانه اطلاع رسانی واحد در حوزه حوادث و بلایا، برخط و 3 زبانه (فارسی، انگلیسی و عربی) و همچنین بستر حضور خبرنگاران بین المللی در صحنه حادثه با رعایت اصول و قوانین محلی و کشوری فراهم شود.

این پژوهشگر ارتباطات خطر حوادث و بلایا در نظام سلامت ادامه داد: تعریف فرایند ارتباطات خطر قبل از بروز حوادث در سطح سازمانی و بین سازمانی باید انجام گیرد.

همچنین هماهنگی و ارتباطات بین سازمانی برای مدیریت صحنه حادثه باید از قبل از وقوع بحران ایجاد شده و علاوه بر فرهنگ سازی اجتماعی، بستر اطلاع رسانی برای اطلاع یابی عمومی در خصوص سیاست ها در محل حادثه و محدودیت ها صورت پذیرد.

از جمله درس آموخته های حوزه اطلاع رسانی بلایا در پساپلاسکو، لزوم ارائه آموزش های تخصصی به خبرنگاران حوزه بحران، برنامه ریزی جهت مدیریت افکار عمومی، آموزش مدیران سازمان ها در برقراری ارتباط با رسانه ها و مدیریت رسانه ای حوادث و بلایا، تقویت حوزه اطلاع رسانی در بحران روابط عمومی سازمان ها، مدیریت شبکه های اجتماعی با تمرکز بر هدایت شهروند خبرنگاران، برگزاری تمرین های مشترک بین سازمان ها با حضور رسانه ها بود.

انتهای پیام/
کلید واژه ها: سازمان اورژانس - سازمان اورژانس کشور - اورژانس - حادثه - پلاسکو - دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی - سازمان امداد و نجات هلال احمر - سازمان - عملیات - اورژانس کشور - حادثه پلاسکو - علوم پزشکی شهید بهشتی - سازمان امداد و نجات - دانشگاه علوم پزشکی - باشگاه خبرنگاران - پیشگیری - ساختمان - ساختمان پلاسکو - حادثه آتش سوزی - بهداشت - کلینیک - مدیریت - سازمان امداد - امداد و نجات - رییس سازمان - امداد - گزارش - اقدام - سلامت - پزشکی

آخرین اخبار سرویس:
شمار قربانیان کرونا در آمریکا به 524 هزار و 669 نفر رسید

استخدام کارگر ساده با مزایا در شرکت صنایع غذایی ماد در تبریز

در این ساعت ها غذا بخورید تا کاهش وزن را تجربه کنید

شناسایی 70 جهش در ویروس کرونا

خون بندناف جان دو کودک را نجات داد

چه فصل هایی میزان سرب هوای تهران بیشتر است؟

ببینید اینجوری هم رکورد زدیم + عکس

احتمال نشت واکسن از زنجیره رسمی توزیع در کشور؟ صفر!

چهار دلیل بستری شدن بیماران کرونایی شناسایی شد

21 درصد همدانی ها ماسک نمی زنند

3 مبتلای به ویروس جهش یافته در چهارمحال و بختیاری شناسایی شد

ببینید | کشف کالسکه ای تشریفاتی متعلق به رم باستان در شهر سوخته پمپی

کرونای ایرانی حقیقت دارد؟

پنج بیمار مبتلا به کرونا در کهگیلویه و بویراحمد جان باختند

نظارت بر روند فعالیت اماکن عمومی تهیه و توزیع مواد غذایی، بهداشتی و آرایشی

سیب زمینی سرخ شده قاتل خوشمزه است!

میزان سرب هوای تهران در چه فصل هایی بیشتر است؟

عوارض شدید زیاده روی در مصرف ماکارونی

جهانپور: هر واحد واکسن کرونا ردیابی می شود

رفتار آزار دهنده دیگران را چطور درست کنیم؟

تشخیص کرونای انگلیسی چگونه است؟

واکسن چینی ترخیص و تحویل شد

استخدام پرستار و ماما جهت کلینیک زیبایی در تهران

استخدام پزشک عمومی خانم با پروانه تهران

فرسودگی شغلی در یک سوم از اعضای هیات علمی بیمارستانی

رونمایی از کارآزمایی بالینی استفاده از سلول های ایمنی

برای کاهش مایعات اضافی در بدن از این دارو استفاده کنید

موردی از آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در چهارمحال و بختیاری گزارش نشده است

سامانه ای شدن خدمات تأمین اجتماعی و سرگردانی مردم

کرونای انگلیسی سه روزه ریه را درگیر می کند

کرونای ایرانی نداریم/ رعایت بهداشت فردی بهترین اقدام پیشگیرانه است

تست مشمشه بر روی اسب ها در بافق انجام شد

اسهال و استفراغ مهمترین علائم کرونا در کودکان

بازارهای شلوغ کرمانشاه فرش قرمزی برای شیوع کرونا / سرعت انتشار ویروس انگلیسی بسیار بالاست

تشخیص کرونای انگلیسی چگونه است؟

طوفان خیز چهارم کرونا در پیش است؛ افزایش ناگهانی بیماران سرپایی کرونا در استان سمنان

ردیابی هر واحد واکسن کرونا در کشور

استخدام آشپز و کمک آشپز فست فود در تهران

سازمان غذا و دارو: ردیابی هر واحد واکسن کرونا در کشور

واکسن های کرونایی وارداتی کدگذاری می شوند

اعتیادآورهای خوشمزه را بشناسیم

چگونه عبور ویروس از لایه های ماسک را دشوارتر کنیم؟

دردسرهای کاشت ناخن

ماسک؛ سدّی مقابل کرونا

جهانپور: واکسیناسیون VIP نخواهیم داشت

تاثیر بی خوابی و خواب نامنظم در بروز افسردگی

بهبود عملکرد نانوحسگرهای بررسی فعالیت دوپامین در مغز با همکاری محقق ایرانی

موردی از آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در چهارمحال و بختیاری گزارش نشده است

انجام واکسیناسیون کرونا در تویسرکان/ اجرای 60 درصدی «سفیران سلامت»

تهدید سلامت روان زنان در همه گیری کرونا

ثبت تمامی واحدهای واکسن وارداتی و تولیدی کرونا

خون بندناف جان دو کودک را نجات داد

مهم ترین خبرهای یکشنبه 10 اسفند را در میز خبر بخوانید

فیلم/ بعد از تزریق واکسن کرونا، پوشیدن ماسک همچنان لازم است؟

افزایش کرونا در 2 استان

رابطه ورزش و ناباروری مردان!

ردیابی هر واحد واکسن کرونا در کشور / احتمال صفر نشت واکسن از زنجیره رسمی توزیع

اگر بیمار دفترچه بیمه همراه نداشت چه کار کند؟

برگزاری آزمون بهورزی در دانشگاه علوم پزشکی تربت حیدریه 

استخدام کارشناس روابط عمومی و پشتیبانی مشتریان در عرشیا گستر درمان در تهران

نکات طلایی درباره ناراحتی های پوستی

90 دوز واکسن کرونا به نطنز اختصاص یافت/کادر درمان در اولویت واکسیناسیون

خواسته زن کانادایی برای تولد 94 سالگی: هدیه نمی خواهم فقط واکسن لطفا!

خوردن ناشتای این میوه معجزه می کند

بهبود عملکرد نانوحسگرهای بررسی فعالیت دوپامین در مغز با همکاری محقق ایرانی

پایان انتظار سالمندان برای واکسن کرونا

ردیابی هر واحد واکسن کرونا در کشور / احتمال صفر نشت واکسن از زنجیره رسمی توزیع

تاثیر رنگ در و دیوار بر مزاج انسان

انجام تست کرونا در بهبهان با اجرای طرح شهید سلیمانی

بیمه سلامت تا 90 درصد هزینه های درمان بیماران کرونایی را پرداخت می کند

ابتلای 400 نفر از کادر درمان تامین اجتماعی لرستان به کرونا

کرونای انگلیسی به ساوه رسید

آغاز فاز دوم واکسیناسیون کرونا در گیلان / 1425 نفر تا پایان هفته واکسینه می شوند

آغاز مرحله دوم واکسیناسیون کرونا در استان قزوین

ببینید اینجوری هم رکورد زدیم!

آمار مبتلایان به کرونا در اشنویه افزایش یافت

میز خبر

121 بیمار کرونایی در استان سمنان بستری هستند

تا چه میزان احتمال انتقال کرونا به دیگر اعضای خانواده وجود دارد؟

شناسایی 3 مورد جدید از ویروس کرونای انگلیس در سیستان و بلوچستان 

از ابتلای 13 نفر تا درگیری 5 شهرستان هرمزگان به کرونای انگلیسی

کنترل مسافران دریایی بوشهر در پایگاه های مراقبت مرزی

تاثیر رنگ در و دیوار بر مزاج انسان

ردیابی هر واحد واکسن کرونا در کشور / احتمال صفر نشت واکسن از زنجیره رسمی توزیع

مجوز آمریکا به واکسن کرونای «جانسون اند جانسون»

دانستنی هایی درباره قرص خوراکی آتنولول

واکسن اسپوتنیک در مقابل شاخه های جدید کرونا مقاوم است

نزدیک نوروز؛ ارزان ترین ماسک های خانگیِ پوست

پزشکی که فرشته نجات زنان باردار کرونایی شده است+ عکس

معرفی 200 سالمند کردستانی برای دریافت واکسن کرونا

امروز آخرین مهلت ثبت نام آزمون ارشد علوم پزشکی

ببینید | بعد از تزریق واکسن کرونا، پوشیدن ماسک همچنان لازم است؟

3 موج کرونا و اشتباهی تکراری / وضعیت استان های با شیوع بالای بیماری

کاشت ناخن مصنوعی بدون دردسر نیست

سه مورد جدید ویروس کرونای انگلیسی در سیستان و بلوچستان شناسایی شد

ثبت 6 مورد جدید ابتلا به کرونا در چین

استخدام تکنسین فنی در شرکت تاج سلامت ایرانیان در البرز

نشانه های خطرناک افسردگی را جدی بگیرید

رشته پرستاری به اسدآباد برگشت/ موافقت با راه اندازی 3 رشته

تولید ابریشم مستحکم تر با دستکاری رژیم غذایی کرم ابریشم

نکات حیاتی برای پیشگیری از تکرار حادثه در پلاسکو تا کلینیک سینا

نکات حیاتی برای پیشگیری از تکرار حادثه در پلاسکو تا کلینیک سینا