مطالب مرتبط:
نمودار تصادفات جاده ای دوباره صعودی شد/ سهم کدام عامل در بروز تصادف بیشتر است؟
نمودار تصادفات جاده ای دوباره صعودی شد/ سهم کدام عامل در بروز تصادف بیشتر است؟
نمودار تصادفات جاده ای دوباره صعودی شد
رشد 29 درصدی تلفات جاده ای در محور جعفریه/موتورسیکلت ها عامل افزایش تصادف
هشدار نسبت به کولاک برف و وزش باد شدید در برخی جاده های کشور
-207 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 2 بهمن 1399 ساعت 00:302021-01-20اقتصادي

نمودار تصادفات جاده ای دوباره صعودی شد/ سهم کدام عامل در بروز تصادف بیشتر است؟


در قانون برنامه پنجم موضوع کاهش سالانه 10 درصد سوانح رانندگی مصوب و به خوبی پیاده شد و در 10 سال شاهد کاهش تصادفات بودیم اما امروز آمار تصادفات مجددا صعودی شده است که ضرورت دارد در کنار کاهش ریسک پذیری راننده ها، - ترابر نیوز: خبرگزاری فارس - سعید موذنی: تصادفات رانندگی و کشته شده های حاصل از تصادفات در کشور ما از از اوایل دهه هفتاد با افزایش تعداد خودروها افزایش یافت.

این روند صعودی ادامه داشت و تا سال 84 آمار سوانح رانندگی هر سال افزایش می یافت طوری که طبق آمار در پایان سال 84 تعداد تلفات سوانح رانندگی در ایران به 27 هزار و 745 هزار کشته رسید که آمار بالایی بود.

طبق آمار در سال های 1373 تا 1375 تصادفات رانندگی ایران 55 درصد رشد داشت ، همچنین شاخص مربوط به تعداد قربانیان تصادفات ایران چند برابر شاخص‏ مشابه در کشورهای دیگر است.

در آن زمان دولت وقت تصمیم گرفت در قانون برنامه پنجم الزامی مبنی بر کاهش 10 درصدی سوانح رانندگی در هر سال را بگنجاند، این قانون اجرا شد و با همکاری همه ارگان های دست اندرکار جاده و البته مردم، در مدت زمان 10 سال آمار سوانح رانندگی و تلفات آن کاهش بسزایی یافت.

در سال 94 به گواه آمار، رقم 28 هزار کشته تصادفات رانندگیِ سال های 83 و 84 به حدود 16 هزار کاهش یافت که موفقیتی تحسین برانگیز بود.

اما این روند نزولی در سال 95 متوقف شد و از آن سال ما شاهد افزایش مجدد سوانح رانندگی و تشکیل نمودار صعودی تصادفات بودیم.

طبق آمار در سال 95 متوسط تلفات سوانح رانندگی در شبکه راه ها 7 درصد رشد داشته است و این رشد در سال 96 بیش از 10 درصد بود و پس از آن هر سال شاهد افزایش تلفات سوانح رانندگی هستیم.

البته مسوولان وقت در دولت های نهم و دهم هم آن زمان اذعان داشتند قطعاً با گذشت هر سال، کاهش 10 درصدی برای سال بعد مشکل تر خواهد شد زیرا سالانه تعداد خودرو و طول جاده ها افزایش می یابد و راننده های زیادتری با اخذ گواهینامه وارد عرصه رانندگی می شوند.

امروز با افزایش تصادفات رانندگی، مجددا به رقم سالانه 17 هزار نفر کشته و حدود 600 هزار مصدوم به دلیل تصادفات رانندگی رسیده ایم و کاهش این رقم عزم جدی می طلبد.

* 70 درصد بروز سوانح رانندگی مربوط به رفتار رانندگان است نماینده وزیر راه و شهرسازی در امور زیربنایی و طرح های ویژه در این باره به خبرنگار فارس می گوید: عوامل مختلفی در بروز سوانح رانندگی موثر هستند اما چهار عامل اصلی خطای انسانی ، خودرو ، جاده و شرایط آب و هوایی در بروز سوانح رانندگی تأثیر دارد.

سید حسین میرشفیع با بیان اینکه عامل انسانی بیشترین سهم را در بروز حوادث رانندگی دارد، تأکید کرد: ضرورت دارد جامعه نسبت به آمار تلفات سوانح رانندگی حساس باشند و به این موضوع توجه کنند.

وی بیان کرد: در حوزه بروز سوانح رانندگی عامل انسانی اولین دلیل محسوب می شود، 70 درصد بروز سوانح رانندگی مربوط به رفتار رانندگان است و پس از آن زیرساخت های جاده ای، خودرو و شرایط محیطی از دیگر عوامل بروز سوانح رانندگی است.

* خودروسازان داخلی به امور ویژه در حوزه ایمنی تن نمی دهند میرشفیع اظهار کرد: همچنین خودروسازی ما یک مشکل بنیادی دارد و شاید سیاست های کلی اقتصادی کشور اگر اصلاح شود خودروسازان هم مجبور خواهند بود به یکسری استانداردهای مناسب تن دهند اما در حال حاضر با آن رانت بازاری که دارند هر کاری که انجام می دهند، استانداردها فقط در حد حداقل ها است تا بتوانند فقط استانداردها را پاس کنند و انگیزه ای برای انجام امور ویژه در حوزه ایمنی ندارند.

* فعالیت فرهنگی برای کاهش سوانح رانندگی کمتر داشته ایم وی درباره علل افزایش تلفات سوانح رانندگی در سال های اخیر با وجود یک دهه کاهش تلفات تصادفات، توضیح داد: شاید عواملی مؤثر باشد که ما به آن بی توجه بوده ایم به عنوان مثال بی توجهی به ارتقای کیفیت خودروها و یا فعالیت های فرهنگی که باید به صورت مستمر انجام شود تا کاهش تلفات محقق شود.

نماینده وزیر راه و شهرسازی در امور زیربنایی و طرح های ویژه افزود: وقتی به این موارد بی توجهی می کنیم طبیعی است که تلفات سوانح رانندگی افزایش یابد حتی بیش از آنکه فکر می کردیم بر اثر افزایش ترافیک، حادثه وجود داشته است.

* افزایش تعداد و شدت تصادفات در برخی جاده ها با وجود کاهش ترددها وی با اشاره به کاهش تردد خودرو در جاده های کشور به دلیل شیوع کرونا، افزود: با وجود آنکه امسال با کاهش ترافیک در جاده ها بر اثر شیوع کرونا مواجه بودیم، اما در برخی جاده ها با وجود آنکه ترافیک کاهش یافته است، هم شدت و هم تعداد تصادفات افزایش یافته است و این نشان می دهد که ما نمی توانیم یک نسخه واحد برای همه جاده ها بپیچیم.

میرشفیع اظهار کرد: با اجرای تمهیدات عمومی کاهش تلفات سوانح رانندگی به صورت مستمر محقق می شود یعنی می توانیم در حد 10 در یکصدهزار نفر برسانیم، در حال حاضر این رقم عدد 20 نفر در یکصد هزار نفر است و این نشان دهنده بی مبالاتی در رانندگی چه از نظر فرهنگی و چه از نظر زیرساخت های جاده ای و خودرویی، است.

* راهکارهای کاهش تصادفات نماینده وزیر راه و شهرسازی در امور زیربنایی و طرح های ویژه بیان کرد: به هر حال می توانیم با اجرای تمهیداتی به رقم 10 در یکصد هزار نفر برسیم و اگر بخواهیم از آن رقم هم کمتر شود.

وی در پاسخ به این سوال که چه راهکاری تازه ای باید به کار گرفته شود تا سوانح رانندگی کاهش یابد؟ گفت: باید یکسری کارهای ویژه از نظر استانداردهای ایمنی خودروها داشته باشیم، سختگیری های ویژه ای در مقررات راهنمایی و رانندگی داشته باشیم و همین طور در اخذ گواهینامه رانندگی سختگیری هایی اعمال شود، ضمن آنکه آموزش ها در این حوزه باید بیشتر باشد.

مدیرعامل انجمن خیرین راه و ترابری با تأکید بر اینکه باید جاده بخشنده را با رعایت اصول و زیرساخت های بین المللی داشته باشیم، اضافه کرد: همچنین ضرورت دارد با انجام بهسازی راه ها و همچنین توجه بیشتر در جاده سازی، کاری کنیم بخشندگی جاده ها افزایش یابد، قطعا هندسه جاده های ما نباید این گونه باشد که با اولین اشتباه راننده، مرگ در انتظارش باشد.

معاون اسبق راه روستایی اضافه کرد: در حوزه رانندگی در راه های روستایی هم باید توجه خاص داشته باشیم، راه های روستایی با توجه به هندسه راه، برای سرعت های بالا طراحی نشده اند و اگر در این جاده ها رانندگی بیش از سرعت تعیین شده انجام شود، با توجه به آنکه شرایط هندسی راه، قابلیت پشتیبانی از این سرعت را ندارد، منجر به بروز تصادف می شود.

* ریسک پذیری ما در رانندگی زیاد است وی اظهار کرد: به هر حال بخشی از تصادفات قابل پیشگیری نیست اما برخی از ما با رانندگی هایمان کمک می کنیم که سوانح رانندگی زیاد باشد و عمدتا هم مسائل فرهنگی روش های رانندگی ما است به عنوان مثال ریسک پذیری در رانندگی ما زیاد است، فرد خواب آلود زمانی که در جاده حرکت می کند قطعاً به بروز حادثه می انجامد یا راننده ناوگان حمل و نقل عمومی که 24 ساعت رانندگی کرده است اما باز اصرار بر ادامه رانندگی دارد، قطعا به بروز حادثه می انجامد.

* آموزش رانندگی در شرایط مخاطره آمیز ضرورت است نماینده وزیر راه و شهرسازی در امور زیربنایی و طرح های ویژه با بیان اینکه ما آموزش رانندگی در شرایط مخاطره آمیز نداشته ایم، اظهار کرد: این موضوع حتی در صدور گواهینامه و دوره های آموزشی پیش از اخذ گواهینامه دیده نشده است و همین موجب بروز سوانح رانندگی می شود.

میرشفیع بیان کرد: در حوزه امداد و نجات و اورژانس هم مشکلاتی داریم، شبکه ای که باید در سطح جاده ها داشته باشیم تا بلافاصله پس از وقوع سانحه، مصدومان منتقل شوند ضعیف است، سرعت دسترسی عوامل اورژانس به محل حادثه مناسب نیست.

وی افزود: درست است که با امکانات فعلی سرعت رسیدن بخش های امدادی بر سر صحنه حادثه مناسب ارزیابی می شود اما نسبت به روند جهانی مناسب نیست در حالی که می توان با یکسری از فعالیت های نرم افزاری این سرعت را افزایش داد که البته ضرورت دارد همه ارگان های دست اندرکار جاده در این باره همکاری کنند.

نماینده وزیر راه و شهرسازی در امور زیربنایی و طرح های ویژه اذعان داشت: همچنین اگر خیرین کمک کنند ما می توانیم پایگاه های اورژانس جاده ای بیشتری در جاده ها داشته باشیم.

میرشفیع اظهار کرد: جلسات کمیسیون ایمنی راه ها چندی است منظم تر شده است، کارگروه زیرمجموعه آن که یکی از آنها کارگروه فرهنگی است، فعال شده است و مستمر کار می کند، انجمن های مرتبط با این موضوع به طور مستمر و هماهنگ با هم کار می کنند، هلال احمر به عنوان یک سازمان مردم نهاد با جدیت در مباحث آموزشی فعال شده است و اگر این موارد استمرار داشته باشد قطعا کاهش تلفات سوانح رانندگی ادامه دار خواهد بود.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازفارس در کشور ما بیش از آنکه ناوگان عمومی مورد استقبال مردم واقع باشد، مردم استقبال بیشتری از خودرو شخصی دارند و تعداد خودروها هم مدام در حال افزایش است، حال در این شرایط با افزایش تعداد خودرو، افزایش تعداد راننده، افزایش طول جاده ها، بزرگراه ها و آزادراه های کشور و توسعه زیرساخت های جاده ای، در کنار کم کاری برخی متولیان و البته بی توجهی برخی از مردم، آمار سوانح رانندگی و تلفات حاصل از آن مجددا در حال افزایش است و به رقم 17 هزار نفر رسیده است و طبق گفته کارشناسان اگر کاری نکنیم تا چند سال آینده به آمار تصادفات دهه 70 نزدیک می شویم.


کلید واژه ها: تصادفات - تصادف - سوانح رانندگی - رانندگی - تصادفات رانندگی - آمار - افزایش - ایران - سوانح - تصادفات جاده ای - خبرگزاری فارس - تعداد خودروها - کاهش - آمار تصادفات - کاهش تصادفات - ریسک پذیری - روند صعودی - شاخص - هزار - کشور - قربانیان - درصد - کشته - خبرگزاری - در ایران - خودروها - برنامه - بالایی - سالانه - راننده

آخرین اخبار سرویس:
از لفاظی تا التماس کشورهای اروپایی برای خرید قطعات تراکتور ایران/ صادرات تراکتور 660 میلیارد تومان

چرا وزیر بهداشت گفت دنیا از کنترل کرونا در ایران حیرت کرد؟

قیمت و مشخصات رانا پلاس 6 دنده پانوراما + عکس

آیونیک 5 خودروی مهم هیوندای وارد بازار خواهد شد/ طراحی متفاوت و آینده نگر برای عبور از استانداردهای موجود! (+عکس)

10 خودروساز برتر چین در سال 2020 (+عکس)

بیتکوین دور گرفت

قیمت سکه 12 اسفند 99 | قیمت روز سکه 99/12/12 | قیمت سکه امروز سه شنبه 12 اسفند 99

قیمت دلار 12 اسفند 99 | قیمت روز دلار 99/12/12 | نرخ ارز امروز سه شنبه 12 اسفند 99

قیمت خودرو ایران خودرو 12 اسفند 99 | قیمت محصولات ایران خودرو امروز سه شنبه 99/12/12

قیمت گوشی سامسونگ 12 اسفند 99 | قیمت گوشی های سامسونگ امروز سه شنبه 99/12/12

قیمت گوشی هواوی 12 اسفند 99 | قیمت گوشی های هواوی امروز سه شنبه 99/12/12

قیمت طلا 12 اسفند 99 | قیمت روز طلا 99/12/12 | قیمت طلا امروز سه شنبه 12 اسفند 99

خرید و فروش روزانه 130 میلیارد دلار رمزارز در کل دنیا/ پشتوانه بیت کوین چیست؟

کاهش چشمگیر محبوبیت دولت ائتلافی آلمان به دلیل بدعهدی ها در دوران کرونا

افزایش 86 درصدی در درآمد «غشان»

فروش قسطی گوشت تکذیب شد

قیمت خودرو سایپا 12 اسفند 99 | قیمت پراید امروز سه شنبه 99/12/12 | قیمت محصولات سایپا

از تهران تا ترکیه در تعقیب خواستگار فراری

کتابفروشی ها جای خود را به اغذیه فروشی داده اند

امکان توثیق سهام عدالت برای دریافت کارت اعتباری و تسهیلات بانکی

آغاز توزیع کالا های ضروری عید از20 اسفند

نرخ هر کیلو دام سبک، 55 هزار تومان

آخرین قیمت طلا، سکه و دلار تا پیش از امروز 12 اسفند

تداوم افزایش قیمت ها در بازار موبایل

فرماندار گرگان: گازرسانی به شاهکوه و چهارباغ نیمه اول سال آینده انجام می شود

جهانگیری: عده ای که یک پروژه را نتوانسته اند مدیریت کننددولت را زیر سوال می برند

زخم زبان ها در روحیه عاشقان خدمت نباید تأثیر داشته باشد/کسانی که حتی یک پروژه را مدیریت نکرده اند، دولت را ناکارآمد می خوانند

توقف خام فروشی نهاده های دامی به تولید کنندگان دام و طیور

14 حقیقت جالب درباره بازار بورس

افزودن آمبولانس های استاندارد به ناوگان هلال احمر

نرخ هر کیلو دام سبک، 55 هزار تومان

کشف 15 قطعه ماهی خاویاری قاچاق در لنگرود

ببینید میوه هم دیگه به خاطره ها پیوست!

توسعه و نگهداری شبکه های برق روستایی، محل هزینه کرد عوارض مصرف برق

خدمات غیرحضوری تامین اجتماعی در کارگزاری ها رایگان انجام می شود

بیت کوین در نقطه اوج خود قرار دارد

هوآوی Mate X2 گوشی تاشوی جدید

افزایش قیمت ها در بازار موبایل با وجود توقف افزایش نرخ ارز(+جدول قیمت ها)

فکری در آستانه برکناری از استقلال/ بازگشت مجیدی به نیمکت آبی پوشان قوت گرفت

مجلس از چه چیزی می ترسد؟

توزیع کالا های شب عید در شبکه منتخب از 20 اسفند

«گروه سیتی»: بیت کوین در «نقطه اوج» خود قرار دارد| پذیرفته شدن در بازارهای اصلی یا فروریزی؟

زیرساخت های سرمایه گذاری در شهرک ها و نواحی صنعتی کهگیلویه و بویراحمد مهیاست

مبالغ مازاد دریافتی از مشترکان پرمصرف آب صرف توسعه زیرساخت های آب روستایی و عشایری می شود

(عکس) سمند اتوماتیک ایران خودرو همان سمند پلاس است؟

چه خودرو هایی در سال 1400 وارد بازار ایران می شود؟

ظرفیت بخش های کرونایی بیمارستان شهدای ایذه تکمیل شد

فروش گوشت قسطی با چک کارمندی واقعیت دارد؟!

هشدار جباری نسبت به فریز اراضی بزرگ در چهواز پارسیان/ دستگاه های نظارتی جلوگیری کنند

دیدار با شب سواران مسلمان منچستر

فروش قسطی گوشت تکذیب شد

الزامی برای تسویه اعتبارات تا پایان سال وجود ندارد

رهن و اجاره مسکن در منطقه آجودانیه چقدر است؟

راهکارهای عرضه کالا با قیمت منصفانه/ اهمیت نظام توزیع در تنظیم بازار

دوربین های مدار بسته ناظر بر عملکرد نانوایی های رامشیر

افتتاح 600 واحد تولیدی جدید در آذربایجان شرقی

کرونا 20میلیون سال از عمر بشریت را از بین برد

نرخ آپارتمان های یک ساله منطقه 2 تهران

«گروه سیتی»: بیت کوین در «نقطه اوج» خود قرار دارد| «ارز اتنخابی» تجارت جهانی؟

فارس من| تسریع در انجام پروژه محور مواصلاتی نیشابور- جوین در گرو تخصیص به موقع اعتبارات ملی

حمایت بنیاد برکت از طرح های تولیدی/ پرداخت تسهیلات به طرح های اشتغال خرد

فیلم | افشاگری زن فریب خورده توسط سهیل سنگرزاده | 《جون دل》 شکارچی زنان است

چاپ پول برای یارانه 1400

کلنگ بزرگترین استخر سرپوشیده دو منظوره در شیراز به زمین زده شد

محکومیت 1.6 میلیاردی متهم قاچاق کود شیمیایی و سم

«اتکای» یکساله 752ریال سود برای هر سهم ساخت

اعتراف به خطا خوب است اگر ...

عکس | واکنش یحیی گل محمدی به درگذشت کرانچار

ماجرای کلاهبرداری سهیل سنگرزاده از زنان جوان صحت دارد؟

نورپردازی 50 اثر از بافت های تاریخی یزد تا پایان سال

تکمیل خط انتقال گاز به شاهکوه و چهارباغ تا پایان فصل بهار

100 هزار اصله نهال در سمنان توزیع می شود

تداوم افزایش قیمت ها در بازار موبایل/اعلام گران ترین گوشی ها در بازار

جهانگیری: کسانی که حتی یک خانه نساخته اند، دولت را ناکارآمد می خوانند

سیکنال مهم برای بازار سرمایه/ کاهش نرخ سود بین بانکی بر بورس موثر است؟

زیرساخت های سرمایه گذاری در شهرک ها و نواحی صنعتی کهگیلویه و بویراحمد مهیاست

جونِ دل، کلاهبردار از آب درآمد!

توزیع 3000 بسته معیشتی و حمایتی در سی سخت زلزله زده

صالحی: در سه روز 200 هزار کتاب به ارزش 100 میلیارد ریال فروخته شد

تحقق یکی از مهم ترین وعده های دولت تدبیر و امید؛ دریاچه ارومیه در مسیر احیا!

توزیع و کاشت یک میلیون اصله نهال در هفته منابع طبیعی

234 میلیون دلار ارز در سامانه نیما عرضه شد

اوقاف خراسان شمالی 21 هزار بسته معیشتی به نیازمندان اهدا کرد

فهرست ثروتمندترین مردان و زنان جهان / جف بزوس 181.5 میلیارد دلار ثروت دارد

سازمان تامین اجتماعی: خدمات غیرحضوری در کارگزاری ها رایگان است

رشد 2٫3 درصدی تولید چین در سال 2020 و توجه به بهبود زندگی مردم

قیمت گوشی هوآوی چند؟/ 11 اسفند99

تکذیب فروش قسطی گوشت

نرخ هر کیلو دام سبک، 55 هزار تومان

43 درصد متقاضیان طرح اقدام ملی در استان وجه اولیه را واریز کردند

کشاورزان اقدام به مبارزه با آفت شته مومی کنند

تعیین تکلیف بیش از 2000 واحد اقدام ملی برای متقاضیان شهرهای خرم آباد و بروجرد

20 هزار هکتار از اراضی لرستان به کشت صیفی و سبزیجات اختصاص می یابد

آیا دولت دست به فروش بیش از حد اوراق زده است؟

تسهیلات 75 هزار میلیارد تومانی نظام بانکی برای آسیب دیدگان از کرونا

جهانگیری: کسانی که حتی یک پروژه را مدیریت نکرده اند، دولت را ناکارآمد می خوانند

فرماندار همدان: روستای «یکن آباد» الگوی رونق تولید و اشتغال است

بهبود اوضاع پیشکسوت استقلالی ها پس از ابتلا به کرونا

تامین مواد اولیه و تجهیزات بزرگترین مشکلات تولید هستند

معاون شهردار: کارخانه پالایش زباله کرمان افتتاح می شود

نمودار تصادفات جاده ای دوباره صعودی شد/ سهم کدام عامل در بروز تصادف بیشتر است؟

نمودار تصادفات جاده ای دوباره صعودی شد/ سهم کدام عامل در بروز تصادف بیشتر است؟