مطالب مرتبط:
فیروزجا بازهم مقابل کارلسن اشتباه کرد و شکست خورد
کمترین ارزش سبد سهام عدالت از زمان آزادسازی رقم خورد
کارآزمایی بالینی سومین واکسن ایرانی کرونا کلید خورد
ستاره ایرانی باز هم از لیست تیمش خط خورد
جهانبخش دوباره از لیست برایتون خط خورد
-176 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 28 دی 1399 ساعت 02:102021-01-16پزشكي

نه کلیه سرما می خورد، نه آپاندیس می ترکد!


نه کلیه سرما می خورد، نه آپاندیس می ترکد! به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان، فقط اصطلاح «ترکیدن آپاندیس» نیست که سال ها برای ما به اشتباه جا افتاده است بلکه اصطلاحات دیگری هم وجود دارند که ما آن ها را به صورت اشتباه عنوان می کنیم؛ - به گزارش  می کنیم در حالی که این اصطلاحات در تصور توده مردم به اشتباه ایجاد شده و به نظر می رسد پاک کردن آن هم کار ساده ای نیست.

گرچه بسیاری معتقدند این اصطلاحات اشتباه را از دهان پزشکان شنیده اند، اما در عین حال نظر برخی از پزشکان هم جالب توجه است و می گویند: احتمالا پزشک خواسته بیمارو به صورت عامیانه متوجه مشکلی کنه که براش به وجود اومده.

چیزی در بدن نمی ترکد دکتر حمید احمدی فوق تخصص جراحی پستان معتقد است: شاید اصطلاح ترکیدن آپاندیس را از دهان پزشکان هم شنیده باشید، اما این دلیل بر قابلیت انفجاری این عضو نیست.

او درباره برخی ساده سازی ها در علم پزشکی مثل باد فتق یا ترکیدن آپاندیس می گوید: برخی همکاران پزشک، برای اینکه یک رخداد پزشکی را ساده و قابل فهم تر کنند دست به واژه سازی می زنند؛ غافل از اینکه کلمه ابداعی شان ممکن است اشک جماعتی از پزشکان را دربیاورد.

به شخصه مایلم بفهمم چه کسی به عنوان اولین نفر اصطلاح ترکیدن آپاندیس را ابداع کرد.

در مرحله اول باید دید این ساده سازی ها چه ایرادی دارند.

اگر ایرادی دارند از طرف چه کسانی به وجود آمده اند و در نهایت بر طرف کردن آن می تواند چه سودی داشته باشد.

او ادامه می دهد: برخی از اصطلاحات اشتباه پزشکی آنقدر مصطلح شده است که حتی وقتی برخی از این عبارت را در فضای مجازی جست وجو می کنیم هم با آن مواجه می شویم، زیرا پزشکی که در این زمینه محتواسازی می کند متوجه است که مردم آنچه که دم دستشان است جست وجوی اینترنتی است و به دنبال اصطلاحات تخصصی پزشکی نیستند.

همه این موارد مثل یک چرخه با هم ارتباط دارند و شکستن آن بسیار دشوار است.

باید پزشکی را که این محتویات را تولید می کند قانع کنیم که از کلمه درست استفاده کند.

از طرفی ممکن است نظر پزشک این باشد که برای تفهیم بیمارش مجبور است برخی از اصطلاحات را ساده سازی کند.

.

اما این اصطلاحات از کجا بوجود آمده اند؟ این پزشک به این پرسش پاسخ می دهد: شاید پزشکی دیده نمی تواند آنچه که در ذهنش است به فارسی برای بیمار تعریف و آن را توجیه کند به همین دلیل طوری موضوع را توضیح داده که بیمارش را متوجه کند و به این ترتیب عبارت هایی مثل ترکیدن آپاندیس یا باد فتق به وجود آمده اند.

او درباره اینکه چنین اشتباهاتی چگونه می توانند اصلاح شوند، هیچ ایده ای ندارد: نمی دانم چنین اشتباهاتی چگونه می توانند اصلاح شوند یا چه کسی باید متولی این کار شود.

بسیاری از افراد حرف شنوی ندارند که بتوان آن ها را مجاب کرد.

تنها کار، صحبت کردن درباره این موضوع است تا افراد آگاهی بیشتری پیدا کنند و این موضوع کم کم حل شود.

البته این اصطلاحات در همه جای دنیا استفاده می شود.

اگر ترکیدن آپاندیس را به انگلیسی جست وجو کنیم متوجه می شویم که مشابه این اصطلاحات در آن زبان هم استفاده شده اند.

این ساده سازی فقط مختص پزشکان ایرانی نیست و در همه جای دنیا بر اساس فرهنگ و دانشی که وجود دارد، شکل گرفته اند.

استفاده از اصطلاحات رایج مثل ترکیدن آپاندیس قدیمی است و درباره مسائل نوظهور و امروزی پزشکی چنین اصطلاحاتی نداریم.

آپاندیسیت صد سال پیش وجود داشته و مردم هم استفاده می کردند، باد فتق هم همین طور، اما کسی برای سرطان اصطلاح جدیدی درست نکرده است.

برای مثال آپاندیس یک عضو توخالی است و جداره آن ترشحاتی دارد که در حالت عادی داخل روده بزرگ تخلیه می شود.

اگر این مسیر به هر علتی بسته شود فشار داخل لوله آپاندیس بالا می رود.

بالا رفتن فشار موجب می شود عروقی که به آپاندیس خون رسانی می کنند به علت فشار، بسته شوند و خون رسانی متوقف شود.

به همین دلیل درد و علائم شروع می شوند و با پیشرفت این پروسه به قول معروف آپاندیس سیاه و سوراخی در بدن ایجاد می شود.

این یک پروسه طولانی است و چیزی در بدن منفجر نمی شود.

کرم خوردن دندان مثل ترکیدن آپاندیس غیر واقعی است احمدی درباره واژه های دیگر مثل سردی یا گرمی ، دندونتو کرم خورده یا ریه ت آب آورده هم توضیح می دهد: اینکه می گویند سردی یا گرمیت شده مربوط به طب سنتی می شود که نباید آن را وارد طب مدرن کرد.

اگر برخی از پزشکان عمومی از این عبارت ها استفاده می کنند ایراد از همکاران ماست و قاعدتا پزشکی که طب مدرن خوانده نباید از آن استفاده کند.

اگر چند نفری از بین چند هزار فارغ التحصیل پزشکی از این عبارات استفاده می کنند مشکل خودشان است.

بسیاری از عزیزان پزشک عمومی بنا بر دلایلی عقب گرد می کنند و دوره های طب سنتی را هم می گذرانند و حتی حرف زدنشان را هم عوض می کنند.

برخی مدرک پزشکی عمومی دارند، اما صحبت کردنشان مثل کسی است که طب سنتی را انجام می دهد.

برخی عبارات هم گاهی اوقات درست هستند مثل آب آوردن ریه که بنا به دلایلی مایعی مثل آب با همان رنگ در ریه جمع می شود و این موضوع مثل ترکیدن آپاندیس نیست.

شُش مثل یک اسفنج است.

اگر این اسفنج را داخل یک بشکه قرار دهیم و کنار آن آب بریزیم تا بالا بیاید می توان گفت ریه آب آورده است.

گاهی اوقات فاصله بین اسفنج و بشکه، آب ندارد و اسفنج در خودش آب جمع کرده است که به آن هم می گویند آب آوردن ریه، اما از نظر پزشکی دو کلمه جدا دارند.

معمولا پزشکان عنوان آب آوردن را برای بیماری که اطلاعات پزشکی ندارد استفاده می کنند که درست است، زیرا از نظر واقعی و فیزیکی هم اتفاق افتاده است.

یا ممکن است گشادشدن دریچه قلب از نظر آناتومی بدن اتفاق بیفتد.

اما کرم خوردن دندان مثل ترکیدن آپاندیس غیر واقعی است.

او استفاده پزشک از اصطلاحات ساده را برای تفهیم بیمار ایراد نمی داند: گاهی اوقات به کار بردن برخی اصطلاحات بار روانی بسیاری دارد و ممکن است بیمار استنباط دیگری از داستان داشته باشد برای مثال اگر به بیماری گفته شود ما آپاندیس شما را عمل کردیم، چون سوراخ شده بود، یک برداشت دارد، اما استفاده از عنوان ترکیدن آپاندیس ذهنیت دیگری برای بیمار به وجود می آورد.

متاسفانه برخی از همکاران ما کلمه را برای قانع کردن بیمار بزرگ می کنند یعنی می دانند اگر یک موضوع ساده را با بیمار مطرح کنند شاید قانع نشود، اما وقتی عنوان ترکیدن را به کار می برد چه ترکیدن ساختمان باشد یا هر چیز دیگری، ترسناک است.

کلیه در عمق بدن است و سرما نمی خورد یکی از دوستانم که رییس سابق اورژانس خراسان بود، خاطره ای تعریف می کرد که گروهی فیلمساز برای ساخت فیلمی آمده بودند، قرار بود در یکی از پلان ها وقتی بیمار را وارد آمبولانس می کنند یک دفعه صدایی بیاید که بیننده متوجه ترکیدن آپاندیس فرد شود! این داستان را دکتر علی بسکابادی متخصص اورولوژی از زبان یکی از دوستانش درباره برداشت یک کارگردان از ترکیدن آپاندیس تعریف می کند.

او نیز درباره ساده سازی برخی از اصطلاحات پزشکی در تخصص خودش گفتنی های بسیاری دارد و روزانه بخش زیادی از بیمارانش که دچار اسپاسم های عضلانی شده اند با عنوان سرماخوردگی کلیه به او مراجعه می کنند: در واقع با سرد شدن هوا، وقتی افراد بیرون می روند و دچار اسپاسم عضلانی می شوند و پهلودرد می گیرند، از اصطلاح سرماخوردگی کلیه استفاده می کنند.

گرچه این موضوع به رشته من مربوط نمی شود، اما بیمار اصرار می کند که کلیه اش دچار مشکل شده و درخواست می کند برایش سونوگرافی بنویسم.

اکثر مردم باور دارند کلیه هایشان در هوای سرد سرما می خورد و دچار عفونت کلیه می شوند در حالی که کلیه در عمق بدن است و دمای آن هیچ وقت پایین نمی آید، مگر اینکه فرد در سرما یخ بزند.

فقط سنگ کلیه موجب می شود که کلیه فرد درد بگیرد.

اگر حتی کلیه کسی از بین هم برود باز هم فرد متوجه درد آن نمی شود.

به همین دلیل از اصطلاح بیماری خاموش برای بیماری های این عضو بدن استفاده می کنند.

این پزشک با اشاره به اینکه برخی اصطلاحات مانند گشادشدن دریچه قلب ، پارگی دیسک یا قولنج درست بکار می روند، توضیح می دهد: گاهی پزشک مجبور است برای آنکه بیمارش را متوجه بیماری اش کند، اصطلاحات تخصصی پزشکی که اغلب لاتین هستند به شکل ساده و قابل فهم ترجمه کند که در بسیاری مواقع همین موضوعات موجب اشتباه می شود.

برای مثال اصطلاح کولیک در ترجمه فارسی همان قولنج است.

در واقع در زبان فارسی به پهلو، قلوه گاه می گویند و قلوه همان فارسی کلیه است.

وقتی پهلو یا همان قلوه گاه یک فرد درد می گیرد، فکر می کند کلیه اش درد گرفته است.

البته ساده سازی اصطلاحات پزشکی فقط مربوط به کشور ما نیست و در کشور های دیگر هم وجود دارد.

مثل ضرب المثل ها که همه جای دنیا وجود دارند.

برای مثال اصطلاحی در فارسی با عنوان تو دلم رخت می شویند وجود دارد.

مشابه این اصطلاح در انگلیسی معده ام پروانه داره است.

در انگلیسی برای انواع درد ها اصطلاحات متنوعی وجود دارد که متاسفانه در فارسی نداریم.

ما در پزشکی به علائم بیمار، سمپتوم می گوییم که واحد مشخصی ندارد و باید بیمار توانایی بیان آن را داشته باشد مثل درد، سوزش و خارش.

درد هم انواع مختلفی دارد که ما به عنوان پزشک نمی توانیم متوجه آن شویم و بیمار باید خودش آن را با توجه به فرهنگ و تحصیلاتی که دارد، ابراز کند که هر بیماری هم آن را به یک شکل تشریح می کند.

یکی از مشکلات ما در شرح حال گرفتن این است که بیمار چگونه درد خود را به پزشک منتقل کند که متوجه تشخیص دقیق و درست شویم.

ما در بسیاری مواقع در فارسی کلمه کم می آوریم.

برای مثال درد کلیه با درد کمر یا معده متفاوت است، اما به همه آن ها درد می گوییم.

در واقع زبان برای این تشکیل شده که افراد آنچه در ذهنشان وجود دارد به یکدیگر منتقل کنند و زمانی مفید است که دو طرف برداشت واحدی از یک جمله داشته باشند و اگر چنین اتفاقی بیفتد پزشک زودتر متوجه بیماری فرد و تشخیص دقیق و درست آن می شود.

عصب را نه می کِشند، نه می کُشند عصب کِشی یا عصب کُشی هم یکی از آن اصطلاحات پرکاربرد در دندانپزشکی است که دکتر زینب رزاقی دندانپزشک معتقد است هر دو اصطلاح اشتباهند و عنوان صحیح آن درمان ریشه است.

اما دیده ایم که گاه دندانپزشک بعد از دیدن گرافی (عکس رادیولوژی) به بیمار می گوید دندونت به عصب رسیده .

رزاقی بهتر می داند که برای روشن شدن این مطلب، توضیح کوتاه و ساده ای درباره ساختار دندان داده شود: دندان از دو بخش تاج و ریشه تشکیل شده است.

اسکلت اصلی دندان از عاج ساخته شده است.

روی آن در تاج با مینا و در ریشه با ماده ای به نام سمنت پوشیده شده.

میان این اسکلت عاجی فضایی به نام اتاقک عصب در تاج و کانال های عصبی در ریشه وجود دارد که به هم متصلند.

این فضا ها با ماده ای به نام پالپ پر شده اند.

پالپ یک بافت زنده است که از موارد مختلفی مثل اعصاب و عروق خونی و لنفاوی که از استخوان فک منشعب شده اند و همچنین سلول های چندظرفیتی پیش ساز تشکیل شده است.

سلول های چندظرفیتی این قابلیت را دارند که در اثر وجود محرک ها تمایز پیدا کنند.

به عنوان مثال سموم باکتریایی که در اثر پوسیدگی دندان تولید می شوند، می توانند باعث تمایز این سلول ها به سلول های عاج ساز شوند که نتیجه آن ترشح لایه مقاومی از عاج در اطراف پالپ به منظور محافظت و زنده نگه داشتن آن خواهد بود.

تا اینجا فهمیدیم که عصب دندان یکی از این مواردی است که در پالپ قرار دارد.

اما چرا اصطلاح به عصب رسیدن در میان مردم رایج است؟ زیرا اولین موضوعی که بیمار را عاصی می کند، درد است.

دندانپزشکان هم برای آنکه این موضوع برای بیمار ملموس، قابل فهم و آشناست، از جمله دندونت به عصب رسیده استفاده می کنند.

در ادامه روند پوسیدگی، دو حالت متصور است: اول آنکه پوسیدگی به فضای پالپ رسیده و بافت پالپ زنده و ملتهب باشد.

در حالت دوم دندان در طولانی مدت در معرض عفونت و پوسیدگی بوده و پالپ دندان مرده است.

در این حالت ممکن است برای مدتی درد دندان احساس نشود؛ گرچه این دوره بی دردی گذرا بوده و درد در اثر عدم درمان به همراه عفونت برگشت پذیر خواهد بود.

درمان این دندان ها بر اساس نوع و شدت درگیری با خارج سازی پالپِ داخل فضای اتاقک عصب به تنهایی یا به همراه کانال های ریشه، پاکسازی دیواره های کانال و در نهایت پر کردن کانال ها انجام می شود.

علاوه بر آنچه گفته شد درمان های دیگری نیز در این بخش بر اساس نظر متخصص درمان ریشه ممکن است انجام پذیرد.

پس درمان ریشه صرفا خارج کردن عصب نیست، بلکه عصب هم یکی از مواردی است که در نوعی از درمان های ریشه در کنار پالپ خارج می شود.

او ادامه می دهد: دلیل اصلی استفاده از اصطلاحات رایج عامیانه از طرف دندانپزشکان، ساده سازی مشکل در کمترین زمان ممکن است.

ارائه توضیحات علمی هر چقدر هم روان و ساده باشند در شرایطی که بیمار دچار درد است و شما با حجم بالایی از مراجعان مواجهید، گاه از حوصله بیمار و درمانگر خارج است.

آنچه گفتم درباره چرایی و چگونگی ایجاد مشکل است و نه روند درمانی.

هر دندانپزشکی وظیفه خودش می داند تا روند درمان را به اطلاع بیماربرساند و پاسخگوی سوالاتش باشد.

این اصطلاح سازی ها چه ضرری دارد؟ شاید بگویید مردم هر طوری دوست دارند می توانند تصوری درباره بیماری شان داشته باشند و حالا به کار بردن بعضی اصطلاحات غلط چه ایرادی دارد؟ یک متخصص طب اورژانس در پاسخ به این سوال می گوید: به نظرم اصلی ترین ایراد این اصطلاح سازی ها، باور غلطی است که درباره اصل بیماری و به تبع آن، درمان بیماری ایجاد می کند.

او با ذکر مثال هایی در این باره می گوید: فرض کنید یک نفر عفونت دندانی دارد و از بچگی اصطلاح کرم خوردگی دندان برایش جا افتاده است.

این فرد، همان شخصی است که ادکلن یا روغن سوخته ترمز ماشین را داخل سوراخ دندانش می چکاند تا به خیال خودش کرم را نابود کند، ولی متاسفانه خودش نابود می شود.

یا فرض کنید یک نفر از بچگی شنیده که آپاندیس می ترکد.

این فرد وقتی درد آپاندیس امانش را بریده است، سعی می کند دور شکمش را با پارچه ای محکم ببندد تا به خیال خودش از ترکیدن آپاندیس جلوگیری کند.

چنین شخصی مسکن درمانی می کند و به دلیل آرامش یافتن موقتی درد، درمان واقعی را دنبال نمی کند و همین موضوع عوارض فراوانی برایش دارد.

یا مثلا در مورد سنگ کلیه، طرف، چون از قدیم شنیده که مایعات باعث دفع می شود، خودش را می بندد به آب هندوانه و ماءالشعیر و جوشانده فلان و دم کرده بیسار و تصور می کند که هر چه فشار مایعات در بدنش بیشتر شود، سنگ را از جایش تکان می دهد و آن را خارج می کند.

در حالیکه مجاری ادراری مثل لوله فاضلاب نیست که بتوان با فشار آب، گرفتگی آن را رفع کرد! همه این کار ها فقط درمان واقعی را به تعویق می اندازد و سودی برای شخص ندارد.

این متخصص البته در جا هایی هم به بیماران حق می دهد: وقتی هزینه های درمان بالاست، پوشش بیمه ای مناسب نیست، تعداد معدودی از پزشکان و بیمارستان ها رویکرد های کاسبکارانه نسبت به بیمار دارند یا پزشکان انگشت شماری هستند که در تشخیص و درمان بیماری عملکرد خوبی ندارند، مردم هم ترجیح می دهند آب هندوانه و روغن الاغ و پودر سنجد را به درمان های علمی ترجیح بدهند، چون اینطوری شاید حالشان خوب نشود، ولی مالشان در امان می ماند.

چرا هر کس را می بینید می گوید خدا هیچکس را گرفتار بیمارستان ها نکند؟ منظور از این جمله این نیست که خدا سلامتی بدهد تا از زندگی لذت ببرید، بلکه منظور این است که خدا سلامتی بدهد تا گرفتار پروسه درمان و بستری و پرونده پزشکی و بیمه و هزینه های هنگفت و .

نشوید.

بیشتر بخوانید
کلید واژه ها: آپاندیس - ترکیدن آپاندیس - اشتباه - پزشکان - پزشک - باشگاه خبرنگاران - ترکیدن - حمید احمدی - خبرنگاران - دهان - سرما - کلیه - کنیم - صورت - فوق تخصص - باشگاه - قابلیت - دیگری - احمدی - پستان - جراحی - حمید - تصور - سازی - تخصص - جالب - توده - مردم - دکتر - گرنه

آخرین اخبار سرویس:
هنر و هنرمندان آسیب فراوانی از کرونا دیدند

شناسایی 4 مورد کرونای جهش یافته انگلیسی در استان مرکزی

147 بیمار مبتلا به کرونا در مراکز درمانی زنجان بستری هستند

آمار کرونا استان فارس 6 اسفند؛ 3 فوتی و 405 ابتلای جدید

معاون وزیر بهداشت: در تامین داروهای کرونا خودکفا شدیم

هشدار؛ شیر چای نخورید+دلیل

ابتلای حدود 10 هزار نفر دیگر به کرونا در انگلیس

علائم آزارنده در یک سوم بهبودیافتگان از عفونت کرونا برای مدت ها ادامه می یابد

آمار کرونا آذربایجان غربی 6 اسفند؛ 4 فوتی و 440 ابتلای جدید

درخواست مسئولان دانشگاه علوم پزشکی گیلان

آیا خوزستان قرنطینه می شود؟

محموله دوم واکسن کرونا وارد لرستان شد

انجام تست کرونا در مراکز منتخب 16 ساعته شهر اهواز

اگر این علائم را دارید شاید مبتلا به سنگ کلیه عفونی هستید؟

وزیر بهداشت آلمان: کرونا به سادگی تسلیم نمی شود/ هشدار درباره جهش های ویروس

3 درمان خانگی برای دفع سنگ کلیه

نیازمند «الهیات بیماری نگر اسلامی» هستیم

4ماسک طبیعی برای پاکسازی جوش سرسیاه

افزایش 2 برابری مراجعان سرپایی کرونا در سبزوار

ریزش مو مبتلایان به کرونا پس از 6 ماه

(تصاویر) تست سیار کرونا در اهواز‎

بررسی اثربخشی و ایمنی واکسن های کرونا

آخرین آمار کرونا در قزوین/1 فوتی و 138 بیمار جدید کرونایی

معاون وزیر بهداشت: در تامین داروهای کرونا خودکفا شدیم

در مکان های پرتجمع دو ماسک بزنید

کرونا جان 532 بابلی را گرفت

قدردانی حریرچی از اقدامات سپاه و بسیج در عرصه مقابله با کرونا

مواد غذایی مفید برای کاهش فشار خون/میوه سردخانه ای نخوریم

تمام علائم سرماخوردگی می توانند علائم کرونا در کودکان باشند

افسردگی و 7 حقیقت که باید درباره آن بدانید

استفاده از 2ماسک برای پیشگیری از کرونای انگلیسی

آمار کرونا هرمزگان 6 اسفند؛ بدون فوتی

قبل از رفتن به دندانپزشکی از دهانشویه استفاده کنید+دلیل

7 حقیقتی که درباره افسردگی و اختلالات مریوط به آن نمی دانید!

علائم کرونای انگلیسی چند ساعت پس از ابتلا دیده می شود؟

ماجرای صدور کارت سلامت درب منازل چیست؟

استفاده از 2ماسک برای پیشگیری از کرونای جدید

آمار ابتلا و فوتی های جدید کرونا در قم

روز دیگری بدون فوتی کرونا در هرمزگان – 6 اسفند

عمل جراحی تومور داخل نخاع با موفقیت در کاشمر انجام شد

آمار کرونا همدان 6 اسفند؛ 2 فوتی و 16 ابتلای جدید

چگونه کلسیم مورد نیاز بدنمان را تامین کنیم؟ +6 بمب کلسیم طبیعی

تهیه واکسن کرونا و داروهای تنفسی اقدامات امسال تربیت مدرس

امکان تشخیص تست کرونا انگلیسی در دانشگاه علوم پزشکی زاهدان

مردم اهواز برای انجام تست کرونا به مراکز منتخب 16 ساعته مراجعه کنند

ابتلای 46 هزار و 414 زنجان به کووید 19/ از ظرفیت خیران در کاهش آلام اجتماعی استفاده می شود

استفاده از 2ماسک برای پیشگیری از کرونای جدید

ثبت 198 ابتلای جدید به کرونا و یک فوتی در لرستان/ 130 نفر بستری هستند

واکسن کرونا و داروهای تنفسی مهمترین اقدامات امسال تربیت مدرس

افسردگی و 7 حقیقت که باید درباره آن بدانید

جهانگیری: هنر و هنرمندان آسیب فراوانی از کرونا دیدند

قهر مردم قم با ماسک و بفرمای گرم به کرونای انگلیسی

توصیه هایی برای خرید و نگهداری ماهی قرمز

اسپاسم قلبی می تواند منجر به مرگ شود؟

بعد از خانه تکانی ماست بخورید!

شناسایی دارویی با قابلیت درمان کرونا

دردسرهای حذف یک دفترچه؛ مراکز طرف قرارداد چه می گویند؟

آمار مبتلایان به کرونا 6 اسفند 99

تولید زالوی بهداشتی حمایت از طبیعت و سلامت انسان هاست

اولویت بندی واکسن کرونا برای ایثارگران اعلام شد

هشدار جدی در مورد شدت علائم کرونای انگلیسی

آخرین آمار کرونای انگلیسی در ایران/ تزریق واکسن کرونا اجباری شد؟

افسردگی و 7 حقیقت که باید درباره آن بدانید

برای رعایت بهداشت، منتظر تغییر رنگ شهر نباشیم

سخنان وزیر بهداشت بی احترامی به کارکنان بهشت زهرا (س) نبود

آسیب پذیری بیشتر مردان در برابر کووید-19

بی توجهی به پروتکل ها و نبستن مرزها آتش کرونا را شعله ور کرد

آخرین آمار کرونا در ایران، 6 اسفند 99: فوت 73 نفر در شبانه روز گذشته

هشدار جدی در مورد شدت علائم کرونای انگلیسی

6 اسفندماه 98 ، روزی تلخ برای جامعه پزشکی

اولویت بندی واکسن کرونا برای ایثارگران اعلام شد

ارائه مشاوره روانشناختی به خانواده های متوفیان کرونایی در خوزستان

تولید زالوی بهداشتی حمایت از طبیعت و سلامت انسان هاست

کدام شکلات ها برای بدن مضر هستند؟

غذا های فوق خطرناک برای قلب

باید با وحدت کلام نگرانی های ناشی از موج جدیدکرونا را کاهش دهیم

افزایش 12 درصدی آمار بیماران کرونایی در تهران

فوق تخصص بیماری های عفونی: علائم کرونای انگلیسی 24 تا 48 ساعت پس از ابتلا در فرد دیده می شود

ظهور علائم کرونای انگلیسی 24 تا 48 ساعت پس از ابتلا

پلو ی اسفناج با ماهی

همکارخانم خوشبرخوردباروابط عمومی مناسب برای فروش اجناس پزشکی

خدمات زیبایی مروارید

استخدام مسئول فنی

مددکاران باید گسترش سواد و سلامت روان جامعه را سر لوحه کار خود قرار دهند

کمک دارویی معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی یاسوج به زلزله زدگان سی سخت

اعلام جزییات اولویت بندی تزریق واکسن کرونا به ایثارگران

داروی ضد پیری کشف شد

آخرین آمار کرونا در استان بوشهر

8 واقعیت شگفت انگیز درباره بدن که شاید ندانید

سردی دست و پا از نگاه طب سنتی

در ناصر خسرو داروی شپش و انگل را به جای داروی کرونا می فروشند

کمک دارویی معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی یاسوج به زلزله زدگان سی سخت

معرفی مسئول کارگروه سلامت معنوی دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله(عج)

تست کرونای 10 دقیقه ای در فرانسه ابداع شد

فلوکستین؛ درباره یک داروی ضد افسردگی

توصیه استفاده از 2 ماسک برای پیشگیری از کرونای انگلیسی

چرخش ویروس انگلیسی در بازارهای شب عید

علت ابتلای آقایان به کرونا چیست؟

استفاده از 2 ماسک برای پیشگیری از کرونای انگلیسی

کمک دارویی معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی یاسوج به زلزله زدگان سی سخت

نه کلیه سرما می خورد، نه آپاندیس می ترکد!

نه کلیه سرما می خورد، نه آپاندیس می ترکد!