مطالب مرتبط:
9 درصد معتادان کشور را زنان تشکیل می دهند
افتتاح مراکز جامع درمان و بازتوانی معتادان در سراسر کشور
تولید 25 درصد ذخایر ژنتیکی گیاهی کشور در کردستان
13 درصد آب کشور در شبکه توزیع هدر رفت
پیشتازی ملکان در ساخت و نوسازی مدرسه /50 درصد از مدارس کشور با مشارکت خیران و دولت ساخته شده است
-209 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 27 دی 1399 ساعت 16:102021-01-16اقتصادي

70 درصد معتادان کشور بی خانمان هستند


- اکوفارس: مدیرکل دفتر پیشگیری از اعتیاد سازمان بهزیستی درباره آخرین اقدامات این سازمان در حوزه کاهش آسیب اعتیاد، توضیحاتی داد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازباشگاه خبرنگاران، بی سرپناهان به خصوص معتادان بی سرپناه یکی از مشکلات اصلی در کلان شهرهاست و همواره طرح ها و برنامه های مختلفی برای به حداقل رساندن این آسیب اجتماعی توسط دستگاه های مربوطه در دستور کار بوده است.

با فرید براتی سده مدیرکل دفتر پیشگیری از اعتیاد سازمان بهزیستی به گفت وگو نشستیم تا درباره آخرین اقدامات این سازمان برای معتادان متجاهر و برنامه های انجام شده در فصل سرما برای بی سرپناهان سراسر کشور و کلان شهرها مطلع شویم.

باشگاه خبرنگاران جوان: آمار دقیق از تعداد بی سرپناهان در کشور دارید؟ مدیرکل دفتر پیشگیری از اعتیاد سازمان بهزیستی: آمار بی سرپناهان تعداد قابل توجهی است، اما بخشی از این گروه که دارای اعتیاد هستند و مورد هدف سازمان بهزیستی هستند، اما درخصوص معتادان متجاهر، برآورد سازمان بهزیستی کشور این است که از تعداد 60 هزار معتاد متجاهر ای که ستاد مبارزه با مواد مخدر اعلام کرده است که بخش اعظمی از آن ها یعنی حدود 70 درصد شان بی خانمان هستند و اگر هم خانواده ای دارند که حاضر به پذیرش آن ها نیست و ما آن ها را به عنوان معتاد متجاهر بی خانمان فرض میکنیم.

باشگاه خبرنگاران جوان: درباره آخرین وضعیت جمع آوری و ساماندهی معتادان متجاهر توضیح بدهید.

مدیرکل دفتر پیشگیری از اعتیاد سازمان بهزیستی: سال گذشته تعداد 75 هزار معتاد از طریق سیستم قضایی و دادستان های استان ها به مراکز بهزیستی به عنوان معتاد متجاهر معرفی شده اند که از این تعداد بخشی دارای خانواده هستند و تعدادی که ستاد مبارزه با مواد مخدر به عنوان معتاد متجاهر در نظر دارد تقریباً حدود 90 درصد آن ها را ساماندهی کردیم و تنها از طریق بهزیستی این امکان صورت نگرفت چرا که دستگاه های مختلفی مانند سازمان بسیج، سازمان زندان ها، سپاه، نیروی انتظامی به کمک سازمان بهزیستی آمدند و 90 تا 92 درصد معتادان متجاهر کشور در سال گذشته ساماندهی شدند اما متاسفانه به شرایط کرونا برخوردیم و جمع آوری معتادان متجاهر برای مدتی کوتاه متوقف شد و بعد از آن که ستاد ملی مبارزه با کرونا دستورالعمل های خاصی را در این زمینه تعریف کرد جمع آوری مجدد آغاز شد.

باشگاه خبرنگاران جوان: با شیوع کرونا جمع آوری معتادان چه تغییر کرد و آخرین اخبار از جمع آوری معتادان متجاهر با شیوع کرونا رو بفرمایید.

مدیرکل دفتر پیشگیری از اعتیاد سازمان بهزیستی: طبق مصوبات ستاد ملی مبارزه با کرونا و کمیته درمان ستاد مبارزه با مواد مخدر قرار شد جمع آوری معتادان متجاهر به صورت خوشه ای انجام شود و مراکز با 50 درصد ظرفیت پذیرش داشته باشند.

از ابتدای سال 99 تاکنون 45 هزار و 123 معتاد متجاهر دستگیر شدند از 25 هزار و 60 معتاد متجاهر تست کرونا گرفته شده است، 1304 معتاد متجاهر تست کرونایشان مثبت شده است که برای درمان قرنطینه شده اند.

از میان معتادان متجاهر دستگیر شده 34 هزار و 29 نفرشان به مراکز ماده 16 فرستاده شده اند، 88 نفر از معتادان متجاهری که تست کرونایشان مثبت شده به مراکز درمانی ارجاع داده شده اند، همچنین فقط یک فوتی ناشی از کرونا داشته ایم.

در استان تهران 17 هزار و 942 معتاد متجاهر دستگیر شدند، از 14 هزار و 49 نفر تست کرونا گرفته شده است که 614 نفرشان کووید مثبت بودند.

14 هزار و 49 نفر در مراکز ماده 16 بهزیستی پذیرش شدند، اما فقط 14 نفر به دلیل ابتلا به کرونا به مراکز درمانی ارجاع داده شدند و بقیه افرادی که کووید مثبت بودند، حال عمومیشان خوب بود و قرنطینه شدند.

خوشبختانه در استان تهران هیچ مورد فوتی به دلیل ابتلا به کرونا نداشتیم.

باشگاه خبرنگاران جوان: تعداد معتاد متجاهر در حال افزایش است به عنوان فردی که سال ها در حوزه فعال بودین دلیل این افزایش معتادان به خصوص معتادان متجاهر را چه می دانید؟ مدیرکل دفتر پیشگیری از اعتیاد سازمان بهزیستی: شیوع کرونا و تحریم های ظالمانه که علیه کشورمون وجود دارد، دسترسی مردم به مواد مخدر که پیش از این به راحتی فراهم می شد کاهش پیدا کرد بنابراین مصرف کنندگان به سمت مصرف مواد مخدر پر خطر تر حرکت کردند و روش های پرمخاطره تری را برای مصرف مواد انتخاب می کنند، به عنوان مثال گزارش هایی را داریم که حاکی از آن است که تزریق مواد مخدر افزایش پیدا کرده در حالی که ما در سال های گذشته این موضوع را توانسته بودیم کنترل کنیم همین مسئله می تواند بی خانمانی را دامن بزند.

فقر و مشکلات اقتصادی از دیگر دلایل افزایش معتادان بی خانمان است، خانواده ها به دلیل اینکه شرایط اقتصادی مناسبی ندارند تا از فرزند مصرف کننده خود حمایت کند به همین دلیل این افراد راهی خیابان شده و به پدیده بی خانمانی دامن می زنند.

گرانی مسکن یکی دیگر از دلایل افزایش بی خانمان است.

در کنار این موارد بحث خدمات رفاهی که باید در تمامی شهر های کشور ارائه شود می تواند باعث شود در سال های اخیر پدیده بی خانمانی بیشتر شود همچنین تغییر الگوی مصرف مواد مخدر شاهد هستیم و فاصله معتاد شدن و بی خانمان شدن در کشور ما به دلیل گرایش معتادان به مصرف مواد مخدر پر خطر کاهش پیدا کرده است به همین دلیل این پدیده درحال افزایش است.

باشگاه خبرنگاران جوان: درباره اقداماتی که سازمان بهزیستی برای معتادان متجاهر انجام می دهد توضیح بدین.

مدیرکل دفتر پیشگیری از اعتیاد سازمان بهزیستی: دو اقدام در زمینه معتادان در فصل زمستان انجام می دهیم که یکی از آن از زمستان سال گذشته صورت گرفته است و آن این است که برای پیشگیری از کرونا با حمایت ستاد مبارزه با مواد مخدر اقداماتی را انجام داده ایم و حمایت مالی که ستاد انجام داد و در پاتوق ها تلاش کردیم خدمات پیشگیرانه را به آن ها ارائه دهیم.

توزیع ماسک، مواد ضدعفونی کننده و آموزش پیشگیری از ابتلا به این بیماری از جمله اقداماتی بود که برای معتادان متجاهر صورت گرفت.

این موضوع را در حجم وسیعی به خصوص در کلان شهر ها و شهر های بزرگ مانند؛ تهران، مشهد، اصفهان و سایر استان ها انجام داده ایم، اما در بحث سرما و برودت هوا از سال های گذشته سازمان بهزیستی خدماتی را تحت عنوان سرپناه در حوزه کاهش آسیب پیش بینی کرده است که این سرپناه ها مراکزی هستند که معتادانی که مصرف کننده پر خطری هستند و جایی را برای بیتوته کردن ندارد میتوانند اقامت در این مراکز داشته باشند.

این معتادان که پیش از این در پارک شب را صبح می کرده و اصطلاحاً به آن ها بالشت سنگی می گفتند در فصل سرما می توانند در مراکز سرپناه سازمان بهزیستی اقامت داشته باشند.

104 مرکز سرپناه در کشور ما وجود دارد و در تهران پنج مرکز است این مراکز از ساعت 7 شب باز هستند و در این زمینه همکاری خوبه این سازمان بهزیستی و شهرداری تهران شکل گرفته است و به تمام استان ها اعلام کردیم که اگر تمام ظرفیت های گرمخانه ها تکمیل شد و باز کسانی بودند که نیاز به اقامت در مراکز داشتند از فضای مراکز گذری که فقط در روز فعال هستند استفاده کنند.

باشگاه خبرنگاران جوان: برای معتادانی که بعد از بهبود یافتگی جایی را برای اسکان ندارند و خانواده هایشان از آنها دیگر حمایت نمی کنند چه اقداماتی صورت گرفته است؟ مدیرکل دفتر پیشگیری از اعتیاد سازمان بهزیستی: برای معتادانی که در مراکز ماده 15 و یا 16 بستری می شوند و بعد از سپری کردن دوره درمان مرخص می شوند و جایی را برای اقامت ندارند مراکزی را تحت عنوان مراکز توانمند سازی داریم که یکی از وظایف این مراکز، ارائه خدمات اسکان به این گروه از افراد است تا زمانی که هم اشتغال در حرفه ای پیدا کنند و درآمد مشروع کسب کنند بعد از آن، آن ها برای ماندن در مراکز تصمیم گیری می کنند.

در حال حاضر در سراسر کشور 25 مرکز داریم و خوشبختانه 4 مرکز آن در تهران فعال است و ظرفیت خوبی داریم، اما باز هم تاکید می کنم که این مراکز برای کسانی است که بهبود کامل از اعتیاد پیدا کردند تا یک سال میتوانند خدمات دریافت کنند.

باشگاه خبرنگاران جوان: آقای دکتر شما سال هاست در این حوزه کار کرده اید عملکرد شهرداری ها را نه فقط شهرداری تهران در حوزه ساماندهی بی سرپناهان چگونه ارزیابی می کنید؟ مدیرکل دفتر پیشگیری از اعتیاد سازمان بهزیستی: باید بین شهرداری تهران و شهرداری سایر استان ها تفاوت قائل شویم، در تهران به دلیل حجم آسیب و رویکرد اجتماعی تری که شهرداری تهران در دستور کار قرار داده است فعالیت های خوبی در حوزه صورت گرفته است.

از سال های گذشته گرمخانه هایی برای اسکان بی سرپناهان اندازی شده است و در دوره شهرداری آقای قالیباف اقدامی صورت گرفت و مراکزی تحت عنوان مراکز بهاران ایجاد شد که این مراکز با همکاری ستاد مبارزه با مواد مخدر بوده است و قرار شد در مناطق مختلف شهر تهران این مراکز راه اندازی شود تا معتادانی که از مراکز ترخیص می شوند و محلی را برای اسکان ندارند، در مراکز بهاران اسکان داشته باشد.

اما در قانون برنامه ششم وظیفه مشترکی برای سازمان بهزیستی و شهرداری مشخص شده است و در این زمینه شهرداری تهران لازم است با جدیت بیشتری به مسائل مطرح شده عمل کند و این قانون مربوط به مراکز توانمندسازی است که اگر بتوانیم با شهرداری تهران در کنار هم قرار بگیریم می تواند نتیجه خوبی در این زمینه صورت گیرد.

معتادان وقتی از مراکز ترخیص می شوند باید از لحاظ اشتغال و مسکن شرایطی را برایشان فراهم کنیم که مجدد به سمت مصرف مواد مخدر گرایش پیدا نکنند.

شهرداری ها در سایر استان های کشور به جزء شهرداری مشهد و یا شهرداری تبریز، متاسفانه جدی وارد کار نشدند و با توجه به اینکه در قانون برنامه ششم توسعه نقش شهرداری ها را در حوزه کاهش آسیب در کنار سازمان بهزیستی مشخص کرده است انتظار افزایش همکاری شهرداری ها را با سازمان بهزیستی داریم.

باشگاه خبرنگاران جوان: آقای دکتر بابت وقتی که در اختیار ما قرار دادید ممنون هستیم.

مدیرکل دفتر پیشگیری از اعتیاد سازمان بهزیستی: خواهش میکنم از باشگاه خبرنگاران جوان هم ممنون هستیم.


کلید واژه ها: پیشگیری از اعتیاد - سازمان بهزیستی - سازمان - باشگاه خبرنگاران - سرپناه - اعتیاد - معتادان - بهزیستی - پیشگیری - کلان شهرها - خبرنگاران - مدیرکل - اقدامات - معتادان متجاهر - کشور - باشگاه - برنامه - دفتر - آسیب اجتماعی - آخرین - فرید براتی - بی خانمان - دستور کار - آسیب - کلان - آمار - فصل سرما - اجتماعی - گفت وگو - دستگاه

آخرین اخبار سرویس:
درخواست راننده با نیسان یخچالدار

بازار یاب و ویزیتور مواد غذای

شرکت عصر تجارت کاکتوس کار در منزل تلفنی حقوق

سرمایه گذار و شریک کاری در حوزه خودرو

منشی خانم

منشی کارمند فروش

مهندس تاسیسات 3 سال سابقه اجرایی

استخدام بازاریاب و ویزیتور مواد غذایی در صنایع شمیم گلشن پارس در تهران

استخدام برنامه نویس Backend - Python در اصفهان

همکار با انگیزه و انرژی و مسلط به سئو

گرداننده پیج

نیازمند شریک و یا سرمایه گذار

سرمایه گذاری با اندک در ارز دیجیتال

نیازمند کارگر برای سوپر مارکت

نیروی خانم جهت بسته بندی

بی ثباتی قیمت ها در بازار آهن

پل ورودی گناوه به بهره برداری رسید

مفسدان ارزی ثروت خود را درخارج کشورتبدیل به خانه و ویلا کرده اند

استخدام بازاریاب( ویزیتور ) حضوری

تعمیرات مبل

تعدادی نیروی اداری فروش و صدور با روابط عمومی

بازاریاب لوازم ارایشی

آموزش تعمیرات پکیج اسپیلت کولرگازی آبگرمکن

نگهبانی و نظافت در باشگاه تربیت سگ

استخدام راننده با وانت

استخدام گرافیست در سایت مریخ در خراسان رضوی

استخدام کارمند تحویل سفارشات در اکالا (فروشگاه اینترنتی افق کوروش) در تهران

استخدام کارمند اداری (واحد برنامه ریزی) در یک شرکت معتبر در تهران

«معشوره» در انتظار تخصیص آب/ 4 شهرستان از آب سد بهره مند می شوند

تمایل به انجام سفر های نوروزی داریم، اما برنامه ریزی جدی نکنید/ تحرک جامعه مان تنها دو سه درصد کاهش داشته/ ممنوعیت تردد به 6 استان و سه شهر زرد

80 میلیون، قیمت واکسن کرونا در تهران

کار درمنزل با موبایل

جذب سرمایه

کار در منزل بصورت مجازی در شرکت دانش بنیان

استخدام نیرو درشرکت

نمایندگی بیمه های زندگی

یک همکار خانوم جهت شمارش و بسته بندی جوجه

شرکت بهداد الکتریک(جاجرود)

خیاط در منزل

استخدام بازار یاب با پورسانت و بیمه

استخدام شاطر ماهر فانتزی

استخدام راننده با خاور ایسوزو هیوندا (با ماشین)

شیب صعودی رمزارزها تضمینی ندارد/ ثروت اندوزی با بیت کوین به صلاح کشور نیست

انجام عملیات ارزی تعاونگران و کارآفرینان در شرکت صرافی توسعه تعاون

استخدام مهندس صنایع خانم در مجتمع پل گیلان در استان گیلان

استخدام کارشناس فروش تلفنی در شرکت دانش بنیان آرسام در اصفهان

شیب صعودی رمزارزها تضمینی ندارد/ ثروت اندوزی با بیت کوین به صلاح کشور نیست

بازاریابی منبر و....

کارگر ساده جهت کار در مرکز نگهداری حیوانات

استاد کار بنا و کارگر روز مزد

بازاریاب ساختمانی

استخدام پشتیبانی فروشگاه اینترنتی دور کاری

دعوت به همکاری (جذب سرمایه گذار)

استخدام کارشناس سئو (نیمه وقت)

استخدام مدیر رستوران

مسافر نداریم؛ کرایه ها را گران نکنید| لوازم یدکی گران و بی کیفیت بلای جان رانندگان تاکسی

قیمت یخچال فریزر دوو

قیمت سبد نفتی اوپک؛ 64 دلار و 24 سنت

پنجمین موزه صنعت نفت گشایش یافت

چشم انداز اقتصاد و بازار جهانی نفت رو به بهبود است

آموزش تخصصی و حرفه ای رشته مکانیک خودرو

استخدام تپسی(موتور،ماشین،بازاریاب)

سرمایه گذاری در واردات با قرار داد رسمی

فروشنده خانم

اشتغال در منزل

استخدام منشی خانم آشنا به حسابداری در شرکت بازرگانی کشیشی در تهران

استخدام کارمند اداری در شرکت صنایع نظافتی کسری در تهران

دوخت گرانترین پوشش پارچه ای در تاریخ + تصاویر

استخدام کارشناس فروش و بازاریابی با حقوق ثابت، بیمه و پاداش در تهران

طرح های فصلی فروش کتاب، باعث گردش سرمایه و افزایش انگیزه کتابفروشان می شود

نئاندرتال ها توانایی تکلمی مشابه انسان های امروزی داشتند

جذب یک نفر آقا در فروشگاه مرغ

استخدام کارشناس ورود اطلاعات در شرکت تولیدی مشکات رنگ ماهان در شیراز

نیازمند خانم حسابدار باتجربه

همکاری با مهندسین دارای پروانه اشتغال پایه 3 و2

استخدام نیرو خانم و اقا

استخدام همکار آقا و خانم

به چهار منشی خانم نیازمندیم

آشپز وکمک آشپز و پیک موتوری دررستوران نیازمندیم

فروشنده کارتخوان و موبایل و لوازم جانبی

استخدام رییس واحد برنامه ریزی و تولید، کارشناس حسابداری و کارشناس انبار

استخدام حسابدار و مدیر مالی و اداری در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام کارشناس پشتیبانی تامین در شرکت گسترش آهن راه در تهران

آنجلینا جولی نقاشی چرچیل را حراج کرد

تمایل مسئولان انجام سفر های نوروزی است، اما برای سفر برنامه ریزی جدی نکنید/ تحرک جامعه مان تنها دو سه درصد کاهش داشته

حسن تفتیان: دوومیدانی از ورزشکار خالی شده/ اواخر فروردین به فرانسه برمی گردم

تعدادی خانم جهت پاسخگویی تلفن غیر حضوری

استخدام نیروی کار جهت کارگاه سبزی اماده

استخدام کارگر خدمات عمومی

فراخان بزرگ بیمه پاسارگاد

استخدام منشی خانم با حقوق

فراخان نیروی کار (خانم)

استخدام کارگر ساده در شرکت پست

لزوم فعالیت دانشجویان در بخش های مهم صنعت

قیمت خودرو چری در بازار

سقوط نفت از ترس تولید بالاتر اوپک

بیمه کوثر حامی جهادگران عرصه توسعه

مظنه رهن و اجاره آپارتمان در سردار جنگل

خودرو برقی هواوی امسال رونمایی می شود

فروشنده خانم ( آرایشی و بهداشتی ) بازارانقلاب

70 درصد معتادان کشور بی خانمان هستند

70 درصد معتادان کشور بی خانمان هستند