مطالب مرتبط:
تحریم ها در تامین واکسن کرونا برای کشور اثرگذار نیست/کاهش شیوع کرونا در چین به دلیل واکسن است
شیوع کرونا در آمریکا زودتر از چین بوده است
کشف جدید؛ کرونا در آمریکا زودتر از چین شیوع پیدا کرده بود
شواهد جدید از مشاهده کرونا در آمریکا پیش از اعلام شیوع آن در چین
سیر نزولی شیوع کرونا در استان البرز/ محدودیت ها در کاهش آمار مؤثر بوده است
-176 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 13 آذر 1399 ساعت 08:302020-12-03پزشكي

تحریم ها در تامین واکسن کرونا برای کشور اثرگذار نیست/کاهش شیوع کرونا در چین به دلیل واکسن است


ایسنا/خراسان رضوی یک متخصص بیهوشی و مراقبت های ویژه با اشاره به اینکه «خوشبختانه تحریم ها در تامین واکسن کرونا برای کشور تاثیر گذار نیست»، گفت: - ایسنا/خراسان رضوی یک متخصص بیهوشی و مراقبت های ویژه با اشاره به اینکه خوشبختانه تحریم ها در تامین واکسن کرونا برای کشور تاثیر گذار نیست ، گفت: اگر واکسنی توسط سازمان بهداشت جهانی تایید شود، توسط اتحاد کواکس به 20 درصد از جمعیت کشورهای عضو که ایران هم جزء این کشورها است،ارسال خواهد شد.

محمدمهدی زمانی در گفت وگو با ایسنا در خصوص جهش ویروس کرونا و تاثیر آن بر واکسن کرونا اظهار کرد: خوشبختانه افرادی که دارای تخصص در این حوزه بودند، متوجه شدند که جهش در جایگاهی از ویروس بوده که نه بر واکسن تاثیرگذار است و نه بر شدت بیماری، اما در داخل کشور شاهد این موضوع بودیم که با شدت گرفتن شیوع کرونا گفتند که این اتفاق بر اثر جهش ویروس رخ داده در حالی که این سخن اشتباه بود و مشکل از جهش نبود، بلکه مشکل از عدم رعایت فاصله گذاری در کشور بود که به دلایل مختلف رعایت نشد.

جهش ویروس اتفاق می افتد اما باعث شدت گرفتن و بیماری زایی بیشتر نمی شود.

رییس بخش ICU جنرال بیمارستان هاشمی نژاد تهران ادامه داد: علت نگرانی ها و کشته شدن میلیون ها راسو که در شمال دانمارک رخ داد این بود که جهش جدیدی را در این حیوان مشاهده کردند.

با توجه به اینکه استفاده از راسو برای کاربردهای مختلف مثل استفاده از پوست این حیوان زیاد است، نگرانی ها افزایش یافت زیرا در ابتدا در 98 انسان و بعد در بدن 4 نفر دیگر که با راسوها در ارتباط بودند همان جهش که در بدن راسو اتفاق افتاده بود را مشاهده کردند.

البته بر مشاهدات اکتفا نکردند بلکه نمونه برداری انجام شد و مشاهده کردند که ویروس در بدن راسو و انسان یکی است و این یک جهش جدید بود.

این موضوع نگران کننده بود.

اگر در زمان تهیه واکسن، جهش جدید ویروس در یک حیوان وجود داشته باشد ممکن است دوباره بیماری به انسان ها سرایت کند، به همین دلیل 17 میلیون راسور جمع آوری و کشته شدند  که این امر ناراحت کننده بود اما خوشبختانه خطر رفع شد.

تحریم ها در تامین واکسن کرونا برای کشور اثرگذار نیست زمانی در خصوص تأمین واکسن کرونا برای کشور گفت: نزدیک به دو ماه است که اسم کشورمان در لیست تایید شده واکسن های اتحاد کواکس قرار گرفته است.

این لیست توسط یک اتحاد جهانی تشکیل شده، به این دلیل که واکسن کرونا در تمام کشورها توزیع شود، نه فقط برای کشورهای ثروتمند که خود تولید کننده واکسن هستند.

ایران در ابتدا ثبت نام کرد و نزدیک به دوماه است که هزینه واکسن هم واریز شده.

این موضوع نشان دهنده این است که خوشبختانه تحریم ها در این موضوع تاثیر گذار نیستند.

اگر واکسنی توسط سازمان بهداشت جهانی تایید شود، توسط اتحاد کواکس به 20 درصد از جمعیت کشورهای عضو که ایران هم جزء این کشورها است، ارسال خواهد شد که البته هنوز هیچ واکسنی مجوز نهایی را نگرفته است.

ایران چه واکسن هایی می خرد؟ این فوق تخصص مراقبت های ویژه اظهار کرد: خوشبختانه و براساس ارتباط با متخصصینی که در شرکت های واکسن سازی حضور دارند، ایران در حال خرید یکی از واکسن های چینی است و گویا گفت وگوهایی در خصوص واکسن کشور روسیه و خریداری این واکسن در کنار واکسن اتحاد کواکس وجود دارد.

احتمال اینکه برای 80 میلیون نفر از جمعیت ایران واکسن خریداری شود، هست؛ یعنی هشتاد میلیون دوز که خود شامل دو دوز می شود.

حتی با زدن یک دوز مرگ ومیر در کشور به زیر 10 نفر و حتی صفر می رسد.

واکسن سازی کار دشواری نیست/ تحقیقات انسانی حدود 4 تا 6 ماه زمان می برد وی با بیان اینکه ایران، خود در حوزه واکسن سازی فعالیت می کند ، بیان کرد: واکسن سازی کار زیاد دشواری نیست اما نیازمند هزینه کافی برای محققین است و باید تکنولوژی های لازم برای این عمل در اختیار باشد.

اعلام شده که بر روی یکسری از واکسن ها درحال کار هستیم اما هنوز برخی از شرکت های تولیدکننده داخلی مثل شفا و میلاد هنوز اعلام نکرده اند که دقیقا واکسن در چه وضعیتی است.

خوشبختانه وزیر اعلام کرد که قرار است از هفته آینده تحقیقات انسانی این واکسن ها آغاز شود.

تحقیقات انسانی حدود چهار تا 6 ماه زمان می برد اما هنوز اطلاعات موثقی در این باره منتشر نشده است.

کاهش شیوع کرونا در چین به دلیل واکسن است این متخصص بیهوشی و مراقبت های ویژه اضافه کرد: در سازمان های بهداشتی بزرگ جهان درخصوص پایان این اپیدمی هنوز به طور قطع سخنی گفته نشده، اما آنچه که تاکنون در کشوری همچون چین دیده ایم این است که از تیرماه واکسیناسیون را خیلی آرام و بی سروصدا شروع کرده اند و درحال حاضر مرگ ومیر این کشور صفر است.

چین هرچند روز یک بار افراد مبتلا به کرونا که کمتر از ده نفر هستند را اعلام می کند و این موضوع درواقع تاثیر واکسن است.

وی افزود: براساس مشاهدات کشورهایی که در تحقیقات واکسن شرکت کرده اند حتی با تعداد کم واکسن هم شدیداً مرگ ومیر کاهش پیدا می کند و با سری اول واکسن ها مرگ ومیر به زیر ده نفر می رسد و دیگر شاهد مرگ ومیر سه رقمی بعد از توزیع واکسن در آن کشورها نبوده ایم.

معمولا حدود یک ماه زمان می برد که واکسن اثر کند و مرگ ومیر کاهش پیدا کند و زنجیره انتقال بیماری قطع شود.

واکسن سازی از داروسازی آسان تر است زمانی تاکید کرد: واکسن سازی حوزه خیلی پیچیده ای در تحقیقات نیست و مردم فکر نکنند که اخبار مربوط به این حوزه دروغ است.

داروسازی خیلی پیچیده تر و سخت تر از واکسن ساختن است.

واکسن سازی پروسه ای است که بشر بیش از 100 سال است که به تکنولوژی آن دست پیدا کرده و خیلی علم ساده تری نسبت به داروسازی است.

اگر امروز به یکسری از نتایج دست پیداکرده ایم و در کوتاه مدت شاهد رشد مطلوبی در حوزه واکسن سازی هستیم فقط به این دلیل است که  بودجه بیشتری صرف این حوزه شده است.

واکسن سازی حوزه پیش بینی شده ای است که اگر بودجه بیشتری صرف این حوزه شود زودتر به واکسن های خوب دست پیدا می کنیم.

وی یادآور شد: نتایجی که در خصوص واکسن ها اعلام شده به هیچ عنوان دروغ نیست و بسیار شفاف هستند زیرا هرکدام از محققان شرکت های واکسن سازی به صورت آنلاین در مکان های مختلف در این باره گفت وگو می کنند؛ به عنوان مثال اگر طی تحقیقات یک عارضه مشاهده شود، کل تحقیقات در آن کشور متوقف شده و این عارضه و مشکل ارزیابی و مجدداً تحقیقات ادامه پیدا می کند.

اگر مجوز واکسن ها در کشور با دو یا سه ماه تاخیر روبه رو شد و به جای شهریور ماه در آذرماه مجوز اولین واکسن ها صادر می شود به دلیل ارزیابی عوارض واکسن ها بوده است.

هیدروکسی کلروکین باید از درمان کرونا در کشور حذف شود   زمانی در خصوص حذف برخی از داروها از جمله کلروکین در دنیا برای درمان کرونا گفت: هیدروکسی کلروکین یا کلروکین دو قرص دارای بنیاد کلروکین و دو نوع داروی مشابه هستند.

ابتدا مطرح شد که این داروی ضد مالاریا بر کرونا موثر است و درکل دنیا مورد استفاده قرار گرفت اما پس از مدتی شاهد یکسری نتایج متفاوت بودیم.

بعدها مشخص شد که نوع خفیف کرونا خودبه خود بهتر می شود و این دارو تاثیر زیادی نداشته و فقط عوارضی را به همراه داشته است.

به همین دلیل در سازمان جهانی بهداشت، داروی هیدروکسی کلروکین در درمان کرونا چه در نوع خفیف، چه در نوع متوسط و چه در نوع شدید حذف شد.

این دارو همچنان در داخل پروتکل سازمان بهداشت کشور برای درمان کرونا قرار دارد و امیدوار هستیم که به زودی در کشور ما هم این دارو از درمان کرونا حذف شود زیرا مصرف و تجویز آن کار اشتباهی است و عارضه هایی را به دنبال دارد.

ضرورت راه اندازی سامانه ویزیت آنلاین افراد مشکوک به کرونا وی ادامه داد: در کشورهای مختلف از جمله کشور ما روی خیلی از روش های درمانی تحقیق و کار شده و درمان های مختلفی را پیدا کرده ایم که از تبدیل نوع خفیف کرونا به شدید پیشگیری کند، اگرچه هنوز این درمان ها قطعی نیست اما شاهد نتایج بسیار خوبی هستیم.

در این زمینه داروهای دیگری به جز هیدروکسی کلروکین را توصیه می کنیم.

بهتر است همه بیماران که دارای علائم مشکوک و حتی علائم کمی هستند، حداقل به صورت آنلاین ویزیت شوند.

بسیار خوب بود که وزارت بهداشت همچون سامانه 4030، سامانه ای را در این خصوص ایجاد می کرد که پزشکان عمومی در این سامانه به مردم مشاوره می دادند و برای افرادی که مشکوک هستند و احتمال دارد دچار نوع شدید کرونا شوند، داروهای آنتی ویروس تجویز شود.

ایمنی جمعی در کرونا اشتباه است زمانی در خصوص ایمنی جمعی تصریح کرد: ایمنی جمعی یا گله ای ترمی است در اپیدمیولوژیک که براساس آن اگر یک میزان از جعمیت یک کشور به بیماری مبتلا شوند، بعد از آن شیوع بیماری به طور خودکار کنترل می شود.

این اتفاق درمورد بعضی از بیماری های عفونی در تاریخ رخ داده است.

در خصوص بیماری کویید- 19 برخی فکر می کردند که ممکن است با روش ایمنی جمعی به موفقیت برسند اما باید گفت که مشکل ویروس کرونا این بود که شاهد بودیم، ناگهان برخی از افراد بعد از حدود سه یا شش ماه و حتی زودتر، بعد از حدود یک ماه که از بیماری شان می گذرد و بهبودی حاصل می شود مجدد به این ویروس مبتلا می شوند و متأسفانه در برخی از موارد حتی شدیدتر از قبل مبتلا می شوند و این موضوع باعث شده که ایمنی گله ای زیر سوال برود و به این نتیجه برسند که این روش در خصوص این بیماری اشتباه است زیرا هرچه مبتلایان به کرونا بیشتر شوند، بیشتر شاهد مرگ ومیر هستیم و اینطور نیست که از یک جایی به بعد خیلی اوضاع بهتر شود زیرا امکان اینکه مجدداً افراد بهبود یافته به این ویروس مبتلا شوند زیاد است درنتیجه ایمنی جمعی اشتباه است.

رییس بخش ICU جنرال بیمارستان هاشمی نژاد تهران در خصوص موفقیت کشور نیوزلند در مبارزه با کرونا خاطرنشان کرد: در ابتدا ما درخصوص بیماری کرونا اطلاعات کافی نداشتیم و نمی دانستیم که این بیماری چگونه است و اطلاعات چین هم ناقص بود.

زمان هرچه گذشت اطلاعات کامل تر شد و کشور چین نیز مطالعات کامل تری را در خصوص این بیماری منتشر کرد و متوجه مواردی شدیم که در کنترل این بیماری بسیار موثر بود؛ به عنوان مثال کشور نیوزلند تمام کشور را قرنطینه کرد، ورودی دریایی و هوایی را بست و چون این کشور حالت جزیره ای دارد از ورودی زمینی برخوردار نیست، این یکی از دلایلی بود که باعث شد کشور نیوزلند در کنترل این بیماری موفق باشد.

دوم اینکه هر فردی که در این کشور به این بیماری مبتلا می شد از طریق پیگیری ها و از طریق نرم افزارها به صورت آنلاین به افراد گفته می شد که به عنوان مثال در یک منطقه فردی آلوده به ویروس کرونا وجود دارد تا مردم آگاه باشند و از منزل های خود خارج نشوند.

همچنین از اطرافیان فرد مبتلا و از تمامی کسانی که با این فرد در تماس بودند تست رایگان گرفته می شد.

همه این عوامل باعث شد که کشور نیوزلند بتواند به خوبی با این بیماری مقابله و آن را کنترل کند.

به تاخیر انداختن قرنطینه اشتباه بزرگی بود/ ماسک زدن با رعایت فاصله ایمن می تواند اثرگذار باشد این متخصص بیهوشی و مراقبت های ویژه یادآور شد: در کشور ما دو موضوع مهم به تأخیر افتاد و رعایت نشد، اول اینکه قرنطینه را به تأخیر انداختیم که اشتباه خیلی بزرگی بود ولی موضوع  مهم تر که اکنون خیلی می تواند کمک کننده باشد این است که اولاً کمی با یکدیگر مهربان تر باشیم و حتما از متخصصین کمک بگیریم و خود متخصصین نیز کمی با یکدیگر مهربان تر برخورد کنند؛ تفاوت عقاید در حوزه ای که هنوز کاملا شناخته نشده، کاملاً طبیعی است.

اینکه برخی افراد از تجویزها و گفته های متفاوت پزشکان تعجب می کنند نیز کاملاً طبیعی است.

اگر به یک پروتکل جمعی برسیم که پایه واساس آن بر تحقیقات و مطالعات باشد  خیلی بهتر از این است که کشور دارای چندین دیدگاه باشد که منجر به مشکلات شود.

دوم اینکه قرنطینه را جدی بگیریم.

موضوع سوم اینکه ماسک زدن و رعایت فاصله مناسب بسیار مهم است، مردم ماسک می زنند اما فاصله را رعایت نمی کنند و این خوب نیست، ماسک زدن با فاصله ایمن می تواند اثرگذار باشد.

بیماری زایی و شدت کرونا تغییری نداشته است وی خاطرنشان کرد: فردی که مبتلا است به هیچ عنوان نباید در تجمع ها حضور پیدا کند.

فردی که به کرونا مبتلا است اگر با صدا بلند صحبت کند و به عنوان مثال فریاد بزند نسبت به زمانی که آرام صحبت می کند، ویروس را با فاصله بیشتری پخش می کند زیرا سرعت میزان هوایی که از ریه شخص مبتلا خارج می شود بیشتر است؛ بنابراین انتقال ویروس سریع تر رخ می دهد.

براساس مطالعاتی که متخصصین  حوزه ژنتیک انجام دادند ویروس اصلا تغییری در بیماری زایی نداشته و شدت بیماری بیشترنشده است.

به افراد مبتلا به کرونا مرخصی با حقوق داده شود این متخصص بیهوشی و مراقبت های ویژه درخصوص راهکارهای موثر برای جلوگیری از ابتلا به کرونا تاکید کرد: مهم ترین عامل برای جلوگیری از کرونا این است که هر فردی که به این بیماری مبتلا می شود در منزل خود بماند و تحت هیچ شرایطی از منزل خارج نشود.

ما اگر بتوانیم  افراد آلوده را در مکانی قرنطینه کنیم، خواهیم دید که بعد از دو یا چهار هفته اوضاع کشور بهتر می شود.

متأسفانه شاهد هستیم، افرادی که به این ویروس مبتلا هستند به دلیل اینکه ممکن است از وضع اقتصادی مناسبی برخوردار نباشند و ترس از دست دادن شغل خود را دارند، اعلام نمی کنند که مبتلا هستند.

کارخانه ها و یا شرکت ها به کارگران خود مرخصی بدون حقوق می دهند و زمینه ای را ایجاد می کنند که افراد آلوده به دلیل ترس از دست دادن شغل خود به این بیماری اعتراف نکنند، در نتیجه افراد بیشتری آلوده می شوند.

موثرترین عامل در مقابله با شیوع کرونا قرنطینه صددرصدی مبتلایان است وی اضافه کرد: افراد مبتلا باید صددرصد قرنطینه شوند که این موثرترین عامل در مقابله با کویید19 است.

عامل مهم بعدی ماسک زدن است که همه ما باید در خروج از منزل از ماسک استفاده کنیم، که اگر یک فرد ناقل بی علامت در اطرافمان بود، بیماری منتقل نشود.

عامل مهم سوم این است که از هر گونه تجمع پرهیز شود، تجمع اصلا مهم نیست  که تولد، مراسم مذهبی، سفر رفتن و یا حتی علمی باشد بلکه هر گونه تجمع در این شرایط اشتباه است.

موضوع بعدی که باید مورد توجه قرار گیرد این است که باید با افرادی که در معرض دید مردم هستند همچون افراد شاخص و مطرح مثل بازیگران، فوتبالیست ها و کارکنان صدا سیما که از ماسک استفاده نمی کنند، برخورد شود زیرا این افراد الگوی مردم هستند.

 زمانی درخصوص طب سنتی و تاثیر داروهای این حوزه بر کرونا اظهار کرد: طب سنتی اشتباه نیست اما متأسفانه این روزها طب سنتی توسط افراد غیرمتخصص و به شکل اشتباه به مرد معرفی می شود.

تمامی پزشکان مدرن هم از این طب استفاده می کنند.

خیلی از داروها بعد از بررسی و تحقیق از گیاهان تهیه می شوند و به شکل قرص یا شربت مورد استفاده قرار می گیرند.

مشکل این است که امروزه بسیاری از افراد غیرمتخصص در این حوزه مشغول به فعالیت هستند که باعث به وجود آمدن یکسری اختلافات بین پزشکان این حوزه شده است.

خوشبختانه یکسری پزشکان متخصص در طب سنتی داریم که پزشک عمومی هستند اما تخصص طب سنتی دارند و این افراد منابع بسیار خوبی برای طب سنتی هستند.

درخصوص تاثیر طب سنتی بر کرونا باید بگوییم که تاکنون هیچ گونه داروی گیاهی و شیمایی پیدا نشده که صددرصد بتواند با این بیماری مقابله کند.

آمار کشته های روزانه کرونا برای کادر درمان تکراری نمی شود رییس بخش ICU جنرال بیمارستان هاشمی نژاد تهران در خصوص خستگی  کادر درمان افزود: افرادی که از نزدیک شاهد اوضاع هستند خیلی کمک می کنند و حتی برای کادر درمان از بهترین رستوران های شهر غذا تهیه و برای کادر درمان نقاشی ارسال می کنند.

اگر این کارها و انرژی های مثبت نبود، محال بود که کادر درمان طاقت بیاورد.

خیلی از همکاران ما بعد از مرگ ومیرها انصراف دادند و بسیاری از همکاران پرستار به دلیل بودجه و حقوق کمی که پرداخت نشده بود و یا رسمی نشده بودند انصراف دادند.

گروهی که در بیمارستان ها باقی ماندند فقط و فقط به دلیل کمک های مردم است.

اگر این کمک ها و انرژی های مردمی نبود هرگز نمی توانستیم ادامه دهیم اما در کنار همه این ها کادر درمان افسرده شده اند و چون کادر درمان بعد از تلاش های زیاد هنوز شاهد شمار بالای مرگ ومیراست دچار افسردگی و خستگی شدیدی شده .

این آمار کشته های روزانه کرونا به هیچ عنوان  برای کادر درمان تکراری نمی شود.

وی گفت: مردم ما مردمان بسیار خوب و فهیمی هستند زیرا هنگامی که منابع اطلاعاتی خوبی را در اختیارشان قرار می دهیم، خیلی زود آموزش می بینند.

این ویروس کرونا با رعایت یکسری نکات ساده مثل قرنطینه، ماسک زدن و مدیریت تجمعات در داخل کشور قابل کنترل است.

امیدواریم با رعایت نکات بهداشتی و عدم تجمع و رعایت فاصله ایمن بتوانیم با این بیماری مقابله کرده و از آن عبور کنیم.

زمانی در خصوص تلخ ترین خاطره اش از دوران بیماری کرونا اظهار کرد: تلخ ترین خاطره من در شب عید در بیمارستان فوق تخصصی کلیه زمانی اتفاق افتاد که یک آقا برای درد پهلو و سنگ کلیه خود از شهرستان همراه با همسر و دو دختر 14 و 6 ساله خود مراجعه کرده بود.

بعد از غربالگری ها متوجه شدیم که ایشان درگیر ویروس کرونا هستند و ساعت 2 ظهر در بیمارستان بستری شدند و به خانواده این آقا به دلیل اینکه از شهرستان آمده بودند، اجازه داده شد که در خارج از بخش کرونا منتظر بمانند.

متاسفانه ساعت 12 همان شب حال ایشان به شدت وخیم شد و حدود ساعت دو صبح دچار تنگی نفس شدیدی شدند و مجبور شدیم لوله کمکی برای تنفس بزاریم و این فرد را به ICU منتقل کردیم.

ساعت 4 صبح این بیمار دچار ایست قلبی شد، حدود یک ساعت ونیم به این بیمار همراه با یکی از پرستاران بخش ماساژ قلبی دادیم.

برای هر بیمار بیشتر از نیم ساعت، ماساژ قلبی ممکن نیست زیرا علم نشان داده که بیشتر از این زمان اثری ندارد اما به حدی ما ناراحت بودیم که بیشتر از یک ساعت به این بیمار ماساژ قلبی دادیم و ناراحت کننده تر اینکه خانواده این آقا منتظر پدرشان بودند، اما متاسفانه بعد از چندین ساعت تلاش این آقا فوت کردند.

این یکی از تلخ ترین خاطراتم است.

این متخصص بیهوشی و مراقبت های ویژه ادامه داد: شیرین ترین خاطره ام مربوط به زمانی است که در بیمارستان مان و اوایل اردیبهشت، حدود یک ماه ICU بسته شد.

هرچند می دانستیم که این اوضاع ثابت نیست اما همینکه این بخش بسته شد خیلی شیرین بود و نشان داد که می توانیم با رعایت نکات بهداشتی در مقابل این ویروس ایستادگی کنیم و اگرامروز در چنین وضعیتی قرار داریم بخاطر اشتباهات خودمان است.

انتهای پیام
کلید واژه ها: واکسن کرونا - واکسن - کرونا - مراقبت های ویژه - کشور - متخصص بیهوشی - تحریم ها - سازمان بهداشت جهانی - تامین - تحریم - ایسنا - بیهوشی - کشورها - مراقبت - بهداشت جهانی - ویروس کرونا - ویروس - متخصص - دارای تخصص - تاثیرگذار - توسط - ویژه - رضوی - شیوع - محمدمهدی - گفت وگو - سازمان - بهداشت - جهانی - موضوع

آخرین اخبار سرویس:
عادی انگاری راه هموار برای اوج گیری مجدد ویروس کرونا

به افراد سالم و دارای شرایط مراقبت از سالمند نیاز مندیم

تغذیه مناسب در شرایط آلودگی هوا چیست؟

نشانه های هشدار دهنده بیماری معروف به «قاتل خاموش» را بشناسید

ظهور 2 علامت غیر عادی جدید در بیماران کرونایی

10 میان وعده برای کمک به کاهش وزن

پیشگامی یزد در درمان کودکان سرطانی

40 درصد از مبتلایان به کرونا در کاشان بدون علامت هستند/رعایت پروتکل در آرامستان و ترمینال در کمترین حالت است

واکسن کرونای شرکت آمریکایی با یک تزریق ایمنی ایجاد می کند

کمبود پتاسیم در بدن چه عوارضی دارد؟ + مواد غذایی پتاسیم دار

آیا بهبود یافتگان از کرونا می توانند به زندگی قبل از بیماری بازگردند؟

شهر ری سالن زیبایی ماه رو

هشدار سازمان جهانی بهداشت در مورد وخامت اوضاع در برزیل

آسیب هایی که زمستان به دندان ها میزند

اجاره لاین

راهکارهایی برای مدیریت استرس ناشی از امتحانات مجازی در پاندمی کرونا

چین چگونه کرونا را مهار کرد؟

بهترین مواد غذایی برای داشتن مژه هایی بلند

فواید پیاده روی در کاهش فشار خون در زنان

نیازمند پرستار جهت سالمند

خواستارکار کردن درصدی در لاین آرایشگری

استخدام بازاریاب فعال(تمام وقت، نیمه وقت، تلفنی)

مدل جهت میکرونیدلینگ و پلکسر

پرستاربچه

بهترین مواد غذایی که مانند مسکن عمل می کنند

طرز تهیه چیزکیک موز و ژله یخچالی بدون فر؛ یک دسرخوشمزه و مجلسی

طرز تهیه سنگدان مرغ به 4 روش خوشمزه کباب کوبیده، کباب تابه ای، کتلت و خوراک

برای شفای سریع بیمار این 4 دعا را بخوانید

چند توصیه برای مراقبت از ریه ها

گیاهی برای درمان کم خونی و موثر در لاغری!!

ویزیتور بازاریاب

بهترین رژیم غذایی برای کاهش وزن در 3 روز

ایتالیا در یک قدمی موج سوم کرونا

آموزش کلیه خدمات پوستی و اشتغال به کار

گارسون ویتر مهماندار

علت ماه گرفتگی برخی از نوزدان چیست؟

کارگر فست فود

کارگر ساده رستوران

چه زمان هایی باید آب بنوشیم؟

خوشبینانه از کنترل کرونا حرف نزنیم/بازگشایی مدارس زود است

شمار قربانیان کرونا در جهان از مرز دو میلیون نفر گذشت

آشنایی با برکات و خواص سوره اعلی

علائم کرونا در کودکان

تعطیلی شهرها علاج آلودگی هوا خواهد شد؟

نقش میکروب های روده در بی اشتهایی

پیامدهای فقدان رضایت شغلی پرستاران

استخدام در مرکز خدمات پزشکی و پرستاری

3 روش مختلف طرز تهیه ترشی فلفل سبز تند خانگی سریع و فوری

طرز تهیه ته انداز ماهی با شوید پلو + فوت و فن مزه دار کردن ماهی

نکاتی درباره دلایل و عوارض مصرف سیگار و ترک آن

راهکار های طلایی برای ریشه کن کردن سرفه

شناسایی ویروس های جهش یافته/استفاده اضطراری از واکسن های جدید

نگرانی از کاهش رعایت دستورالعمل های بهداشتی

لبو و باقالی؛ معجزه ای در درمان انواع بیماری ها

دستور تهیه دسر ابر و باد

6 روش اعتبارسنجی دفترچه های تامین اجتماعی + نمودار

استخدام نیرو کانتر

2 پیشنهاد ساده برای از بین بردن لک های قهوه ای روی پا

خطراتی که مصرف بیش از حد کافیین برای بدن دارد

شناسایی بیش از 6 هزار کرونایی در لبنان در یک روز

6 منبع غذایی پرکالری برای کاهش وزن!

زنجبیل در تسکین علائم لوپوس موثر است

دو منبع برای کلسترول و تری گلیسیرید

تاثیرات 30 دقیقه پیاده روی روزانه

طرز تهیه کیمچی؛ خوراک جذاب کره ای

مشاهده افزایش ابتلا به کرونا پس از انتشار دی اکسید نیتروژن در هوا

شناسایی ویروس جهش یافته کرونا در سوییس

استخدام کارشناس تغذیه و اپراتور لیزر (خانم)

افزایش چشمگیر مرگ و میر کرونایی در انگلیس با وجود توزیع واکسن

مضرات دریافت بیش از حد کافیین به بدن

آخرین آمار کرونا ویروس در استان قزوین

کاهش استفاده از ماسک در اماکن عمومی قم

طرز تهیه کیش اسفناج

طرز تهیه پلو شوشتری با فیله مرغ

لبو و باقالی؛ معجزه ای در درمان انواع بیماری ها

آخرین آمار کرونا در مازندران قرمز| بستری بودن 1379 بیمار در بیمارستان ها

کمک بهیار جهت همکاری در خانه سالمندان

طراحی جلیقه های خنک کننده برای کادر درمان + عکس

پاسخ جهانپور به ادعای کبری خزعلی در مورد غربالگری

گزارش صد مورد بروز عوارض جانبی واکسن کرونای فایزر در هلند

ظفرقندی: تهیه فوری واکسن کرونا، انتظاری به حق و بدیهی است

کوهسرخ بیشترین مبتلای مثبت جدید کرونایی را در خراسان رضوی دارد

آخرین آمار کرونا در قزوین/1فوتی و 80 بیمار جدید کرونایی

بستری شدن 24 نفر با علایم کرونا در استان قزوین + فیلم

شمار فوتی های کرونا در استان سمنان به 876 نفر رسید

ترخیص بیماران کرونایی در مازندران روبه افزایش است

گزارش 100 مورد عوارض جانبی واکسن فایزر در هلند

طراحی جلیقه خنک کننده برای کادر درمان + عکس

شمار بیماران کرونایی بهبودیافته در سمنان به 7000 نفر نزدیک شد+ اینفوگرافیک

افزایش قد کودکان با خوردن تخم مرغ

سیاوشی: مجامع علمی مخالف حذف «غربالگری» هستند/ اکران فیلم های سه گانه رسول پناه در سکوت وزیر ورزش!/ واتس آپ جدید چه اطلاعاتی از کاربران می خواهد؟

هلال احمر:کمبودی در زمینه داروی انسولین وجود ندارد

تاثیر میکروب های روده در بی اشتهایی

تشخیص کرونا با تست صدا در ایران!

پیشگیری از زایمان زودرس با فناوری نانو

تشخیص کرونا با تست صدا در ایران!

تشخیص کرونا با تست صدا در ایران!

زنگ خطر کرونا در هندیجان به صدا در آمد/ مدیرشبکه بهداشت: اتفاقی که به شدت نگران آن بودیم در نهایت رخ داد

گزارش صد مورد بروز عوارض جانبی واکسن کرونای فایزر در هلند

وزارت بهداشت: 10 شهر مازندران در وضعیت قرمز/ پرهیز از سفر و مهمانی

تحریم ها در تامین واکسن کرونا برای کشور اثرگذار نیست/کاهش شیوع کرونا در چین به دلیل واکسن است

تحریم ها در تامین واکسن کرونا برای کشور اثرگذار نیست/کاهش شیوع کرونا در چین به دلیل واکسن است