مطالب مرتبط:
آخرین بودجه قرن در غیاب بزرگان!
آخرین بودجه قرن در غیاب بزرگان!
آخرین بودجه قرن در غیاب بزرگان!
23 درصد بودجه کشور به نفت وابسته است
گزارش تسنیم از بودجه دفاعی1400| افزایش در «دفاع» و «امنیت»، کاهش در «تحقیق و توسعه»/ توجه ویژه به سازمان تحت مدیریت شهید فخری زاده
-176 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 13 آذر 1399 ساعت 00:402020-12-02سياسي

آخرین بودجه قرن در غیاب بزرگان!


از زمان ارائه اولین لایحه بودجه دولت روحانی تا آخرین لایحه، تغییر و تحولات بسیاری در حوزه بین المللی و اقتصادی رخ داده و طبیعتا بودجه را نیز تحت تاثیر قرار داده است، - اکنون نیز بودجه 1400 که برای دو دولت تدوین شده و آخرین لایحه بودجه قرن حاضر به شمار می رود و دخل و خرج میلیون ها ایرانی به آن گره خورده در حالی روانه مجلس شده که خبری از بزرگان سیاست و اقتصاد نبود، نه رییس جمهور، نه رییس مجلس و نه رییس سازمان برنامه و بودجه، بودجه ای که نطق نداشت! به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، امروز همزمان با دوازدهم آذرماه 1399 لایحه بودجه 1400 به مجلس رفت.

" گرچه به روال سال های قبل این انتظار بود که رییس جمهور لایحه را به مجلس ارائه کند اما وی به دلیل نظر ستاد ملی کرونا در مجلس حاضر نشد از سویی در حالی گفته می شد نوبخت رییس سازمان برنامه و بودجه در غیاب رییس جمهور در زمان ارائه در مجلس حاضر خواهد بود، این گونه نشد و در نهایت معاون پارلمانی رییس جمهور لایحه را تقدیم کرد.

 آن طرف هم دخل و خرج مردم در حالی به نماینده آنها ارائه شد که رییس مجلس برای دریافت لایحه حضور نداشت و در نهایت نائب رییس مجلس آن را تحویل گرفت.

هر سال در زمان ارائه لایحه بودجه رسم بر این بود که رییس جمهور همزمان با ارائه لایحه به ایراد نطق بودجه می پرداخت؛ نطق بودجه مقدمه توضیحی قبل از بررسی لایحه بودجه از سوی رییس جمهور است که با توجه به اهمیت موضوع وی در رابطه با مسائل اقتصادی و ابعاد آن و آنچه به طور کلی در بودجه هدف گذاری شده، صحبت کرده و تصویری از اقتصاد کلان در سال پیش رو را مطرح می کند ولی برای بودجه 1400 که از نگاه رییس جمهور بسیار حساس و ممتاز است، نطقی وجود نداشت.

 فراز و نشیب و وعده ها از 1393 تا 1400 اما آنچه طی این سال ها در دولت یازدهم و دوازدهم در لایحه بودجه گذشته نشان از تحولات بسیاری دارد ولی این به معنی تکمیل اصلاح ساختاری بودجه و تحولات اساسی در آن نیست.

 زمانی که در 17 آذرماه 1392 اولین لایحه بودجه دولت روحانی به مجلس رفت، دولت به تازگی کشور را از دولت احمدی نژاد تحویل گرفته بود و شرایط به نحوی بود که شاخص های اقتصاد کلان در وضعیت مناسبی قرار نداشتند از جمله تورم تا 36 درصد افزایش یافته و رشد اقتصادی منفی بود.

در آن زمان رییس جمهور در نطق بودجه خود به گزارش سایت قطره و به نقل از100 روزه ای" که بعد از انتخابات منتشر کرده بود، اشاره کرده و گفته بود که در اداره کشور تورم در روند معکوس قرار گرفته و درصدد کاهش بیشتر تورم در سال آینده یعنی سال 1393هستند، در عین حال که خروج بخش مسکن از رکود نیز مورد توجه روحانی در نطق بودجه بود.

عزم دولت در ایجاد ثبات در ارتباط با بازار ارز، سهام عدالت، خصوصی سازی، محیط زیست از دیگر مباحث مورد اشاره روحانی بود.

وی  البته در مجلس قول داده بود که دولت بدون هیچ اتلاف وقتی کار خود را شروع خواهد کرد، در عین حال که برای امنیت غذایی مردم به ویژه گروه های کم درآمد، توسعه بیمه سلامت، بهبود شرایط آلودگی هوا، وضعیت تولید به ویژه واحدهای کوچک و متوسط در کنار در نظر گرفتن مهار تورم و آرامش بازار ارز طرح های مورد نظر را مورد توجه قرار داده اند.

اما در ادامه و تا سال جاری روال به طوری پیش رفت که چندان با آنچه وعده داده شد بود جور در نیامد و این در حالی بود که با مذاکرات هسته ای و توافق برجام دولت امیدوارانه تر در بودجه حرکت کرد و بودجه 1395 را بر این اساس تدوین و به مجلس برد.

اما بار دیگر مسائل بین المللی دچار تغییراتی شده و با تشدید تحریم ها بودجه را تحت تاثیر قرار گرفت.

زمانی که قیمت نفت و از سویی میزان صادرات نفت ایران نیز به شدت کاهش پیدا کرد، زمانی که دولت را با نفت 120 دلاری تحویل ولی در ادامه در مقاطعی تا 30 دلار هم ریزش داشت و این برای بودجه ای که برپایه نفت بسته می شد نمی توانست خوشایند باشد.

این سال ها در حالی گذشت که دولت با توجه به کاهش منابع نفتی ناچار شد به سمت ایجاد منابع جدید هم حرکت کند.

در نهایت آنچه در بودجه سال گذشته اتفاق افتاد ایجاد منابع درآمدی جدید از جمله تمرکز بر بازار سرمایه بود و درآمدهای نفتی فقط در حد 50 هزار میلیارد تومان پیش بینی شد و بار اصلی کسری درآمد بر عهده دارایی های مالی و به عبارتی بازار سرمایه و عرضه شرکت های دولتی قرار گرفت.

با این وجود بودجه چندان محکم بسته نشده بود و در ابتدای سال جاری کسری بودجه نمایان شده و دولت دست به اصلاح منابع و مصارف زد.

در این میان آنچه به کمک دولت آمد انتشار اوراق بدهی از سوی بانک مرکزی بود که تا سقف 100 هزار میلیارد تومان پیش بینی شده و تاکنون بالغ بر 50 هزار میلیارد تومان از این محل برای کسری بودجه تامین مالی شده است.

تکان ارقام در 8 سال  بودجه سال آینده به عنوان آخرین بودجه دولت دوازدهم امروز (چهارشنبه) به مجلس رفته و کلیات آن نشان دهنده افزایش سقف منابع و مصارف در اغلب موارد منابع و مصارف است.

بررسی وضعیت بودجه دولت در سال 1393 به عنوان اولین بودجه دولت روحانی و مقایسه آن با ارقام هشتمین بودجه دولت نشان می دهد که سقف کلی بودجه از 783 هزار میلیارد تومان  به 2435 هزار میلیارد تومان افزایش یافته است.

همچنین منابع عمومی از 194 هزار میلیارد به 841 هزار میلیارد تومان، بودجه بانک ها و شرکت های دولتی از 587 هزار میلیارد به 1561 هزار میلیارد تومان، درآمدها (مالیات و سایر درآمدها) از 92 هزار میلیارد به 317 هزار میلیارد تومان، دارایی های مالی از 22 هزار میلیارد به 298 هزار میلیارد تومان، هزینه  جاری از 143 هزار میلیارد به 637 هزار میلیارد تومان و بودجه عمرانی از 37 هزار میلیارد به 104 هزار میلیارد تومان افزایش دارد.

در سال 1393 درآمد نفتی دولت 79 هزار میلیارد تومان بوده که حدود نیمی از منابع عمومی را تشکیل می داده است، این رقم برای سال آینده به 199 هزار میلیارد تومان رسیده که حدوداً یک چهارم منابع عمومی خواهد بود.

همچنین درآمدهای مالیاتی از 66 هزار میلیارد به 247 هزار میلیارد تومان افزایش یافته است.

رشد سنگین نفت در آخرین بودجه اما می توان در اهم تغییرات مالی و منابع درآمدی بودجه 1400 به منابع نفتی اشاره کرد که مجموع واگذاری دارایی های سرمایه ای به 225 هزار میلیارد تومان رسیده و فقط 25 هزار میلیارد آن برای واگذاری اموال و املاک دولت بودجه و 199 هزار میلیارد دیگر از محل فروش نفت است.

دولت به یکباره درآمدهای نفتی را سه برابر افزایش داده و این به دلیل پیش بینی صادرات 2.

3  میلیون بشکه در روز با تقریب 40 دلار در هر بشکه و نرخ مبنای تبدیل به ریال با 11 هزار تومان است.

از دیگر تغییرات می توان به سهم 20 درصدی صندوق توسعه ملی اشاره کرد که باید براساس قانون برنامه ششم توسعه برای سال آینده 38 درصد از درآمدهای نفتی به صندوق واریز می شد ولی به روال چند سال اخیر دولت برای با دریافت مجوز فقط 20 درصد منابع نفتی صندوق را واریز و 18 درصد دیگر را در اختیار خود دارد که این نیز به نوعی استفاده از درآمدهای نفتی به همراه 199 هزار میلیارد تومان پیش بینی شده خواهد بود.

و یا از دیگر موارد در هزینه های دولت می توان به افزایش 25 درصدی حقوق کارکنان، معافیت تا چهار میلیونی حقوق و افزایش حداقل دریافتی از 2.

8 میلیون تومان امسال به 3.

5 میلیون تومان سال بعد اشاره کرد.

از سویی با وجود اما و اگرهای اختصاص ارز 4200 تومانی و حذف تدریجی از کالاهای اساسی همچنان قرار است برای تعداد محدودی در حد پنج تا شش قلم پرداخت صورت بگیرد ولی احتمال تغییر آن در بودجه مطرح شدعه که البته قرار است منابع آن صرف معیشت مردم شود.

به هر صورت لایحه بودجه 1400 که از نظر رییس جمهور بودجه ای ممتاز و حائز اهمیت است به مجلس رفته و در ماه های آتی در کمیسیون های مربوطه بررسی و در نهایت در صحن علنی مورد تصویب قرار خواهد گرفت؛ جریانی که می تواند موجب تغییراتی در آنچه در لایجه بودجه پیش بینی شده شود.

انتهای پیام
کلید واژه ها: بودجه - سازمان برنامه و بودجه - لایحه بودجه - رییس جمهور - سازمان برنامه - لایحه - رییس - مجلس - رییس سازمان - زمان - جمهور - بودجه 1400 - آخرین - تغییر و تحولات - ستاد ملی کرونا - برنامه - بزرگان - سازمان - اقتصاد - دولت روحانی - بین المللی - رییس مجلس - داده - دولت - اقتصادی - انتظار - میلیون - ایرانی - آذرماه - روحانی

آخرین اخبار سرویس:
کدخدایی : این جناح و آن جناح برای شورای نگهبان فرقی ندارد

بازداشت 26 نفر مرتبط با پرونده تخلفات شهرداری آبسرد

عباس عراقچی با وزیر خارجه کویت دیدار کرد

شرط بقا و ادامه انقلاب، تقویت و حفظ فرهنگ است

تولیت آستان قدس رضوی با خانواده شهدای مدافع حرم دیدار کرد

روحانی از تلاش های بنیاد مستضعفان قدردانی کرد

افزایش3 هزار هکتاری مساحت شهرستان قائمشهر/اشتغالزایی برای 150 نفر در پروژه پارک جنگلی تلار

ثبت نام انتخابات 1400 موبایلی شد

انقلاب را با عملکرد مسئولان نسنجیم

ایران غیر از نحوه اجرای برجام با کشورهای عضو آن صحبت نخواهد کرد/ درباره امنیت خلیج فارس تنها با کشورهای منطقه گفتگو می کنیم

اهتمام ویژه طلاب به علم اندوزی خواسته رهبری است

اختتامیه جایزه جهانی خشت طلایی تهران

ام البنین(س) مظهر عشق به ولایت و اسوه صبر و بردباری است

«معمار برجام» وزیر خارجه آمریکا شد| اولویت بلینکن در وزارت خارجه چیست؟

استخدام مشاور فعال و با تجربه

استخدام نگهبان ( لابی من)

استخدام کار در منزل ، راحت وآسان با حقوق هفتگی

یک روانشناس mmt و یک منشی آشنا به اکسل رباط کریم

استخدام کارگر ساده

مدیر داخلی با روابط عمومی بالا در سالن زیبایی

نیروی خدماتی آبدارچی

تامین مهندس جهت رتبه بندی

امیرعبداللهیان: ایران دست دوستی به سوی همه همسایگان خود دراز کرده است

اگر جمع آوری و توزیع زکات به خوبی انجام شود فقر در کشور از بین می رود

افتتاح مرکز بازتوانی معتادان قم

آزادسازی پیرامونی کاروانسرای شاه عباسی سمنان تا 22 بهمن

سمیه صدیق نژاد خسارت طوفان شن به کشاورزان جازموریان

دادستان جدید عمومی و انقلاب شیراز فردا معارفه می شود

دیدارها و افتتاحیه های سفر معصومه ابتکار به اصفهان

بازداشت 8 نفر دیگر در شهرداری آبسرد

تماس تلفنی میرحسین موسوی با آیت الله زنجانی

اگر جمع آوری و توزیع زکات به خوبی انجام شود فقردر کشور از بین می رود

رویکرد موسسه «همدم»، توانمند کردن توانبخشی در بین دختران است

نماینده ایران در امور افغانستان با عبدالله عبدالله گفت وگو کرد / تاکید طرفین بر استمرار مذاکرات بین الافغانی

ویژگی هایی که جایگاه حضرت ام البنین (س) را نزد اهل بیت (ع) بالا برد

پیگیری تحقیق و تفحص در یکی از شرکت های شستا / دولت باید بدهی خود را به سازمان تأمین اجتماعی پرداخت کند

عملکرد عالی وستن مک کنی در یوونتوس

موضوع کولبری مشکل بزرگ در کردستان است

نماینده ایران در امور افغانستان با عبدالله عبدالله رایزنی کرد

تشریح سیاست دولت بایدن در قبال برجام

مراسک کلنگ زنی مسجد جایگزین مسجد بابری در آیودیا در هند

بانویی که بهترین الگو در تربیت فرزندان الهی بود

برخی در ماه های پایانی دولت به دنبال تخریب و توهین هستند

یادداشت| بازخوانی اندیشه های امامین انقلاب درباره جایگاه خانواده شهدا

دادستان جدید عمومی و انقلاب شیراز فردا معرفی می شود

آغاز مجدد طرح توسعه حرم طفلان مسلم

مبانی تجاری سازی با تأکید بر علوم انسانی

دیدارها و افتتاحیه های امروز در سفر معاون رییس جمهور به اصفهان

کشوری که رییس جمهوری و رییس دولتش زن است +عکس

ضرورت توسعه فرهنگ قرآنی در جامعه/ کتابخانه های تخصصی قرآنی ایجاد می شود

ادامه بازداشت های مرتبط با پرونده تخلفات شهرداری آبسرد

شناخت شخصیت حضرت ابوطالب(ع) نیازمند کار علمی و پژوهشی است

لزوم شناسایی و رفع عوامل کاهش حضور مردم در انتخابات

معاون استاندار: کاهش نرخ رشد جمعیت در آذربایجان غربی نگران کننده است

رییس دیوان عالی کشور وارد بندرعباس شد

البرز مشکلات ساختاری فراوانی دارد/برخی امکانات استان در حد یک شهرستان است

سعادتی است مادری کردن پسری که علمدار حسین شد

ثبت نام اولیه انتخابات 1400 از طریق اپلیکیشن انجام می شود

بازداشت 8 نفر در ارتباط با پرونده تخلفات شهرداری آبسرد تهران

افتتاح مرکز جامع درمان و بازتوانی اعتیاد رویان توس در مشهد

صداوسیما زیربار عذرخواهی رییسش نرفت

«نیوشا ضیغمی» هم کرونا گرفت! + عکس

استیضاح ترامپ در چه مرحله ای است؟

رییس دیوان عالی کشور وارد بندرعباس شد

بازداشت 8 نفر دیگر در پرونده تخلفات شهرداری آبسرد / 26 نفر تاکنون دستگیر شده اند

رایزنی نماینده ایران در امور افغانستان با عبدالله عبدالله

نماینده ایران در امور افغانستان با عبدالله عبدالله دیدار و گفت وگو کرد

عملیات اجرایی فاز دوم مجتمع آبرسانی به خضرآباد اشکذر آغاز شد

تیراندازی در مجالس عروسی و عزا جرم است

واکنش عراقچی به مذاکره درباره برجام

کتاب «تحول سیره نگاری پیامبر(ص) نزد مورخان مسلمان» منتشر شد

روش شکایت از شبکه های اجتماعی خارجی

عراقچی: ایران در هیچ موضوعی غیر از نحوه اجرای برجام با کشورهای عضو برجام صحبت نخواهد کرد

نظام مقدس جمهوری اسلامی معادلات اتاق فکر دشمنان را بر هم زد

تخت روانچی: فریب، عنصر اصلی سیاست خارجی اسراییل است

افزایش 150 درصدی قیمت پروازها توجیهی ندارد

8 کارمند شهرداری آبسرد بازداشت شدند

8 نفر دیگر در شهرداری آبسرد دستگیر شدند

از شبکه اجتماعی خارجی شکایت داشتیم به کجا مراجعه کنیم؟

روایت عراقچی از دیدار اخیرش با وزیر امورخارجه کویت

استیضاح ترامپ در چه مرحله ای است و اگر موفق شود چه تاثیری بر حیات سیاسی او دارد؟

چند نکته درباره مقاله وزیر امور خارجه در فارین افرز/ وقتی ظریف سیاست کشور را دور می زند

در مراکز جامع درمان و بازتوانی معتادان، درمان به صورت پرهیز مدار است

کارمند خانم آشنا به کامپیوتر

دعوت به همکاری مدل (برای رزومه کاری)

دعوت به همکاری نصاب حرفه ای کناف

صندوقدار و کانتر کار خانم

رونمایی از نشان حوزه اتومبیل رانی کانون جهان گردی و اتومبیل رانی استان یزد

واکنش احمد توکلی به انتقادات اخیر اصولگرایان: آنچه ما گفتیم نوک کوه یخ بود/میرسلیم: این چه خفتی است که دولت می گوید اینستاگرام یک میلیون شغل ایجاد کرده

هدایت الهی به معنای نفی اختیار نیست / تفسیر کلینی از آیه نور

مداحی و نوحه وفات حضرت ام البنین(س)

100 پل تاریخی لرستان قابلیت ثبت جهانی را دارند

ثبت نام انتخابات1400 از طریق اپلیکیشن انجام می شود

بزرگداشت 464 زن شهیده در لرستان برگزار می شود

احمد توکلی: آنچه ما گفتیم نوکِ کوه یخ بود

عراقچی:ایران غیر از نحوه اجرای برجام با کشورهای 1+5 صحبت نخواهد کرد

ثبت نام در انتخابات1400 از طریق اپلیکیشن انجام می شود

ثبت نام انتخابات1400 از طریق اپلیکیشن + جزییات

آیت الله مقتدایی: توهین به رییس جمهور شرعا حرام است

مهم ترین خبر های جامعه که در 7 بهمن ماه رخ داد

آخرین بودجه قرن در غیاب بزرگان!

آخرین بودجه قرن در غیاب بزرگان!