موضوعات داغ: - تامين اجتماعي - بازنشستگان تامين اجتماعي - بازيكنان استقلال - ليگ قهرمانان آسيا - يحيي گل محمدي - قهرمانان آسيا - ليگ قهرمانان - رييس ستاد ارتش اسراييل - وزارت بهداشت - آزمون استخدامي وزارت بهداشت - دم كردن قهوه - اجاره ويلا - آيت الله وحيد خراساني - هيئت عالي جذب - استراتژيك - مرزهاي كردستان - سرمربي تيم ملي كاراته - بنياد نوبل - مباحث فرهنگي - آغل گوسفندان - سنگين ترين شكست - صبح امروز - نيسان مورانو

مطالب مرتبط:
پاسخ وزارت بهداشت به ادعای درمان کرونا با داروهای گیاهی منتسب به معصومین
پاسخ وزارت بهداشت به ادعای درمان کرونا با داروهای گیاهی منتسب به معصومین
پاسخ وزارت بهداشت به ادعای درمان کرونا با داروهای گیاهی منتسب به معصومین
پاسخ وزارت بهداشت به ادعای درمان کرونا با داروهای گیاهی منتسب به معصومین
پاسخ وزارت بهداشت به ادعای درمان کرونا با داروهای گیاهی منتسب به معصومین
-127 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 9 آذر 1399 ساعت 20:152020-11-29پزشكي

پاسخ وزارت بهداشت به ادعای درمان کرونا با دارو های گیاهی منتسب به معصومین


ادعا ها بر چند قسم هستند؛ اول آنکه فردی ادعا می کند فلان گیاه دارویی موثر است، گاهی اوقات هم با برخی ادعا ها مواجه می شویم که دارو هایی را به نام معصومین نسبت می دهند که ادعای پیشگیری و درمان دارد.

- سرپرست دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت ضمن تشریح اقدامات انجام شده جهت استفاده از ظرفیت طب سنتی در مسیر پیشگیری و کمک به درمان کرونا، در عین حال به برخی ادعا ها مبنی بر درمان کرونا با دارو های گیاهی منتسب به معصومین، پاسخ داد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازتابناک ، دکتر نفیسه حسینی یکتا در نشست خبری آصحاب رسانه گفت: دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت از ابتدای شیوع بیماری کرونا در کشور با تشکیل یک کمیته علمی متشکل از خبرگان و دانش آموختگان این حوزه اقدام به تدوین محتوا های علمی کرد و برای اینکه بتوانیم بهترین استفاده از این منابع را داشته باشیم، استفاده از تجربیات را مدنظر قرار داد.

با برگزاری وبینار های مشترک با مقامات کشور هایی که در حوزه طب سنتی فعال هستند و در کنترل و پیشگیری در خصوص همه گیری بیماری کرونا از ظرفیت طب سنتی استفاده کردند، اقدام به جمع آوری اطلاعات و منابع مخصوص در این حیطه داشتیم.

وی با اشاره به اینکه یکی از کشور هایی که تجربیات خوبی در راستای درمان و کمک به درمان با طب سنتی داشت، کشور چین بود، گفت: در این راستا چندین محتوای علمی از جمله محتوا هایی که کمک به پیشگیری از بیماری و تاب آوری کادر درمان می کند و همچنین توصیه های پیشگیرانه طب ایرانی ویژه پزشکان را در این دفتر منتشر کردیم.

از سوی دیگر این کمیته علمی اقدام به هدف دار کردن کارآزمایی های بالینی و تحقیقات در این زمینه کرد.

در این راستا حدود 85 کارآزمایی بالینی در حوزه طب سنتی و گیاهان دارویی با استفاده از منابع معتبر طب سنتی در سامانه irct ثبت شد و این دفتر این گزارش و نهایی شدن کارآزمایی ها را رصد کرد که در حال حاضر 19 کارآزمایی بالینی به انتها رسیده و برخی از آن ها نیز در جلسه کمیته علمی ستاد کرونا مورد بررسی قرار گرفت و در صورتی که بتواند موارد منظور در پژوهش را پشت سر بگذارد، در مسیر پیشگیری و کمک به درمان کرونا به کمک نظام سلامت می آید.

وی افزود: برای اینکه وارد فاز عملیاتی شویم مرکز ارائه خدمات طب سنتی ویژه کرونا ذیل دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی راه اندازی شد و مورد اقبال عمومی قرار گرفت؛ به طوری که با پاسخ دهی تلفنی و حضوری با متخصصین طب ایرانی و عفونی به صورت تلفیقی ارائه خدمت انجام می شود و با هماهنگی معاونت درمان امیدواریم به زودی شاهد راه اندازی مراکز مشابهی در سایر دانشگاه ها باشیم تا بهترین درمان ها را به شکل تلفیقی ارائه دهیم و بازار سودجویی و مدعیان دروغی این حوزه را کمرنگ کنیم.

حسینی یکتا درباره تاثیر داروی منسوب به امام کاظم (ع)، گفت: ادعا ها بر چند قسم هستند؛ اول آنکه فردی ادعا می کند فلان گیاه دارویی موثر است، گاهی اوقات هم با برخی ادعا ها مواجه می شویم که دارو هایی را به نام معصومین نسبت می دهند که ادعای پیشگیری و درمان دارد.

این موضوع حساسیت بیشتری را برمی انگیزد؛ زیرا تلفیقی از استفاده از باور های مردم در مورد طب سنتی به همراه باور های مردم به مقدسات را داریم.

دو حوزه باید به این موضوع ورود کنند.

اگر به طور خاص در مورد داروی امام کاظم (ع) صحبت می شود که ادعا هایی مطرح می شود که اگر فردی مصرف کند یا بیمار نمی شود و یا به سرعت بهبود می یابد، در بحث پزشکی این موضوع باید مورد آزمایش قرار گیرد، به هیچ عنوان مسیر بررسی این ادعا ها در صورتی که حداقل ها را برای ورود به پژوهش داشته باشند، بسته نیست و این ادعا هم می تواند مورد بررسی قرار گیرد.

وی افزود: پس از پررسی می توان اعلام کرد که دارو موثر است یا خیر.

درمورد اینکه این دارو منسوب به معصوم است؛ به عنوان روایتی از آن یاد می شود که باید در مورد قطعیت این روایت حوزه علمیه به آن ورود کند و علما در این مورد نظر دهند.

سرپرست دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت ادامه داد: ما بر این موضوع تاکید داریم که تمام ظرفیت ها باید کنار یکدیگر برای کنترل این همه گیری کمک کنند؛ بنابراین ظرفیت طب ایرانی و مکمل را به عنوان کمک برای درمان های رایج در نظر می گیریم.

ادعا های زیادی در این خصوص است که عده ای در فضای مجازی می گویند به عده ای درمان دادند و سبب پیشگیری از بیماری شدند.

این ادعا ها بدون آزمایش قابل دفاع نیست.

البته منظور ما هر ادعایی نیست بلکه باید اصول اولیه برای مداخله در درمان وجود داشته باشد تا وارد پژوهش شود.

اینکه بگویبم چه درمانی بهترین درمان است، برای زمانی است که بررسی های بیشتری انجام شده باشد.

وی افزود: در شرایطی هستیم که این امکان فراهم شده تا هم از نظر حضور در بخش درمان و هم طرح های ملی که نقش پیشگیری دارد از ظرفیت طب ایرانی استفاده کنیم تا بهترین نتیجه را ببینیم.

حسینی یکتا درباره فعالیت عطاری ها، اظهار کرد: عطاری به عنوان مراکز ارائه و فروش گیاهان دارویی مجوز ارائه خدمت دارند و در این موضوع بحثی نیست که می توانند فروش گیاه دارویی داشته باشند؛ بنابراین می توانند دارو هایی با ترکیب مشخص را ارائه دهند؛ اما فروش دارو های ترکیبی و .

در حیطه وظایف شان نیست.

صحبت هایی که در خصوص عدم فعالیت عطاری ها از سوی عده ای مطرح می شود به دلیل مداخلاتی است که در برخی عطاری ها اتفاق افتاده که باید مورد نظارت جدی قرار گیرد تا سلامت هموطنان را به خطر نیندازد.

وی با اشاره به آیین نامه فعالیت فعالان حوزه طب سنتی و فروش گیاهان دارویی، بیان کرد: در این آیین نامه تصویب شده است که دستورالعمل اجرایی آن تدوین شود که بخشی از آن درخصوص افرادی است که بدون مدرک هستند و ادعا هایی در امر درمانگری دارند که باید تعیین تکلیف شوند.

این دستورالعمل اجرایی توسط دفتر طب ایرانی و معاونت درمان تدوین شده و مراحل نهایی خود را می گذراند و به زودی ابلاغ می شود.

مدعیان درمان بر اساس این دستورالعمل مورد بررسی قرار می گیرند و در محدوده مشخص در آیین نامه زیر نظر پزشک در مراکز خاص می توانند فعالیت داشته باشند که این موضوع هم منوط به ابلاغ دستورالعمل خواهد بود.

وی درخصوص ادغام طب ایرانی و طب رایج، تصریح کرد: ماده 74 برنامه ششم توسعه به این موضوع اشاره می کند و بر عهده وزارت بهداشت است.

در سوم مهرماه سال جاری شروع ادغام خدمات طب ایرانی در سطح یک نظام سلامت داشتیم.

در سطح دو ارائه خدمت نیز سلامتکده های طب ایرانی را داریم که در کنار درمانگاه ها ارائه خدمت می کنند و سطح سه که بخش بیمارستان ها است آیین نامه های مرتبط در دست تدوین است؛ بنابراین ادغام به صورت رسمی از سوم مهرماه امسال با آموزش اصلاح سبک زندگی به بهورزان آغاز کردیم تا مورد استفاده مردم باشد و در شهرستان اردکان در دست اجرا است.

محتوای این موضوع درخصوص آموزش اصلاح سبک زندگی بود و در این مرحله استفاده از گیاهان دارویی را نداریم.

اصلاح سبک زندگی در بسیاری از متغیر ها در بهبود کیفیت زندگی موثر است، بنابراین این طرح با اجماع کلی آغاز شد.

حسینی یکتا تاکید کرد: بر اساس قوانین موجود تنها فردی می تواند به عنوان درمانگر به صورت مستقیم برای بیمار ارائه خدمت کند که پزشک باشد؛ بنابراین در حوزه طب سنتی ایرانی هم تنها کسانی که متخصص طب ایرانی هستند یا بر اساس آیین نامه فعالیت فعالان حوزه طب ایرانی و فروش گیاه دارویی به عنوان پزشک دوره دیده شناخته می شوند یعنی پزشکان عمومی که دوره مورد تایید وزارت بهداشت را دیدند مجاز به ارائه خدمت هستند.

پس مداخله درمانی توسط هر فرد دیگری جز این افراد درست نیست.

وی افزود: عطاری ها به عنوان یک مجموعه برای فروش گیاهان دارویی به عنوان یک صنف مجوز دارند، اما اینکه در امر درمان دخالت کنند جایگاهی ندارند.

ما در شرایط همه گیری کرونا هستیم و باید از تمام ظرفیت های نظام سلامت استفاده کنیم، وقتی در شرایطی هستیم که نیاز به دفاع داریم، تجهیزمان به تمام اسلحه های موجود معقول است.

سرپرست دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت، درباره برخورد با مدعیان طب سنتی، بیان کرد: با توجه به اینکه مطالبه عمومی جامعه در مورد توصیه های طب سنتی داریم این ادعا ها هم شنیده می شود و باید اطلاع رسانی درستی به عموم جامعه شود که این اطلاعات را از منابع معتبر مانند سایت وزارت بهداشت دریافت کنند.

نظارت بر درمان در معاونت درمان وزارت بهداشت پیگیری می شود، برخی از این ادعا ها مانند درمان با ادرار شتر، بررسی و گزارش آن در صدا وسیما هم منتشر شد، اما در هر صورت در مورد آمار برخورد با مدعیان دروغین طب سنتی باید معاونت درمان وزارت بهداشت و دفتر نظارت بر درمان در این زمینه پاسخگو باشد.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر بالغ بر 420 نفر متخصص طب سنتی در کشور وجود دارد، افزود: همچنین بالغ بر 600 پزشک دوره های مورد نظر برای طب ایرانی را گذرانده اند و مجوز ارائه خدمات دارند.

این افراد یا در مطب خصوص فعال هستند و یا در سلامتکده های طب ایرانی خدمت می کنند.

تاکنون 85 ادعای مربوط به کرونا از طب سنتی به عنوان کارآزمایی بالینی ثبت شده است، 19 مورد از آن ها به اتمام رسیده و مرحله پژوهشی را تمام کرده، البته هیچکدام ادعای درمان کرونا را ندارند، همان طور که در بین دارو های شیمیایی نیز هیچ دارویی که مدعی درمان بیماری کووید 19 باشد وجود ندارد؛ اگر هر روش یا دارویی در طب سنتی ادعای درمان کامل کرونا را داشته باشد، ادعایی گزاف است، ولی اگر ادعایی برای گیاهان دارویی به عنوان یک اقدام کمکی و مکمل باشد، قابل بررسی است و در دفتر طب سنتی یا سازمان غذا و دارو بررسی می شود و در صورت معتبر بودن برای تایید به کمیته علمی کرونا ارجاع می شود.

وی با اشاره به اینکه ادعا های زیادی در زمینه اثربخشی طب سنتی بر کرونا است، اظهار کرد: با توجه به اینکه مطالبه عمومی جامعه را برای توصیه های طب سنتی و مکمل داریم، همه این ادعا ها در وزارت بهداشت شنیده می شود، اما باید به درستی برای مردم اطلاع رسانی شود که کدام شان معتبر هستند.

باید اطلاع رسانی ها به مردم از منابع معتبر و مورد تایید وزارت بهداشت باشد که شامل دفتر طب سنتی وزارت بهداشت، سازمان غذا و دارو، انجمن علمی طب سنتی و سایت های دانشگاه های علوم پزشکی است و ادعا های دیگر معتبر نیست.

سرپرست دفتر طب سنتی وزارت بهداشت در خاتمه، گفت: اگر کسی ادعا های پیشگیری و درمان کرونا را از طریق طب سنتی از مرجعی غیر از مراجع معتبر اعلام شده دریافت کرد باید با آن مقابله کند و باید به مردم این آگاهی را بدهیم تا به مرور بازار شیادی طب سنتی کمرنگ شود.


کلید واژه ها: دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت - وزارت بهداشت - ادعا - استفاده - درمان - کرونا - بهداشت - طب ایرانی - شیوع بیماری کرونا - دارو - وزارت - پیشگیری و درمان - پیشگیری - ایرانی - گیاه - بیماری کرونا - شیوع بیماری - گیاه دارویی - اقدام - گیاهی - نشست خبری - پاسخ - علمی - دفتر - اقدامات - تجربیات - طب سنتی - دارویی - سرپرست - خبرگان

آخرین اخبار سرویس:
هشدار محققان: آفتاب برای زنان یائسه خطرناک است

883 مرگ ناشی ویروس کرونا در استان سمنان ثبت شد

هشدار محققان: آفتاب برای زنان یائسه خطرناک است

نقش گروهی از سلول های ایمنی بدن در شدت ابتلا به کرونا

«چاق ها» زودتر به سرطان مبتلا می شوند

زنگ خطر پیک چهارم کرونا به صدا درآمد

پیامدهای بالینی کووید 19 بر بیماران سرطانی

37 هزار بیمار خاص در کرمانشاه داریم/ وضعیت ابتلا به کرونا در این بیماران نگران کننده است

سرما موج چهارم کرونا را طوفانی می کند

آخرین اقدامات انجام شده جهت خرید واکسن کرونا / هفتمین مورد ابتلا به ویروس کرونای انگلیسی شناسایی شد

طرز تهیه خورشت چغرتمه

زیاد خوابیدن برای سلامتی ضرر دارد؟

آخرین اقدامات برای واردات واکسن کرونا/ نگرانی از خیز بیماری

170 بیمار جدید مبتلا به کرونا در اصفهان شناسایی شد / مرگ 8 نفر

کرمانشاه یک روز دیگر بدون فوتی کرونا را سپری کرد

نقش گروهی از سلول های ایمنی بدن در شدت ابتلا به کرونا

سردی هوا باعث طوفانی شدن موج چهارم کرونا در فارس می شود

میناوند شرایط جدا شدن از دستگاه تنفس مصنوعی را ندارد

هفتمین مورد ابتلا به ویروس جهش یافته کرونا شناسایی شد

تصویب طرح های تحقیقاتی کرونایی در دانشگاه علوم پزشکی اهواز

استخدام روانشناس خانم در مرکز بیماران اعصاب و روان مهرآفرین در البرز

هشدار محققان: آفتاب برای زنان یائسه خطرناک است

آمار کرونا اصفهان 8 بهمن؛ 5 فوتی و 170 ابتلای جدید

بستری 65 مبتلای جدید و فوتی پنج کرونایی مثبت قطعی دراستان

افزایش سالانه حدود 150 هزار مورد به شمار مبتلایان سرطان در ایران

با سرکه سیب موهای پرپشت و محکم داشته باشید

سالانه حدود 150 هزار نفر به بیماران سرطانی کشور افزوده می شود

صف شکنان کرونا و نگرانی های پیش رو

آخرین اقدامات انجام شده جهت خرید واکسن کرونا از منابع معتبر

هفتمین مورد ابتلا به ویروس کرونای انگلیسی شناسایی شد

فوت 1321 نفر بر اثر کرونا در لرستان

کیفیت آموزش در کهگیلویه و بویراحمد رضایت بخش نیست

آخرین خبرها از خرید واکسن کرونا از زبان وزیر بهداشت

قم، بیست و نهمین استان کشور در زمینه ابتلا به کرونا

نصب و راه اندازی نخستین دستگاه ماموگرافی پیشرفته دیجیتال در خاش

ارائه خدمات ویزیت در منزل به 300 مددجوی زنجانی

ارتباط مستقیم چاقی با سرطان ها

چرا رنگ دندان ها تغییر می کند؟

قم، بیست و نهمین استان کشور در زمینه ابتلا به کرونا

مواد غذایی که روزانه باید استفاده کنیم

سرطان دومین علت مرگ در مردم ایران

کرونا جان 5 البرزی را گرفت

چرا مرکز بستری ترک اعتیاد خانه سپید

گلایه شهروندان از سیستم نوبت دهی شعب تامین اجتماعی +فیلم

شمار فوتی های کرونا در لرستان به یک هزار و 321 نفر رسید

استفاده از صفحات نمایشی کودکان را حواس پرت می کند

نشست خبری وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی| پخش زنده از ایران پرس

واکسن حریف ویروس جهش یافته می شود؟

دفع سنگ کلیه با این ترکیب ساده خانگی

بعد از کرونا چه بخوریم؟

بهترین زمان برای تشخیص سرطان سینه در زنان

ویدئو/خرید واکسن روسی از زبان ظریف

کرمانشاه آماده ارایه خدمات به بیماران سرطانی غرب کشور و عراق است

آرگان تراپی چیست؟ / خواص فراوان آرگان تراپی برای مو + روش انجام

ثبت یک روز بدون مرگ کرونایی در استان کرمانشاه

موقع خرید این نکات کرونایی را رعایت کنید

بدون دارو چطور فشار خون بالا را کاهش دهیم؟

خرید و نگهداری مرغ زنده در منزل خطرآفرین است

شمار جانباختگان کووید 19 در البرز به 2656 نفر رسید

چشمه های آب گرم ایران؛ لذت همراه با تفریح و درمان

اولین داروی رسمی ایدز به صورت ماهانه تزریق می شود

جای خالی پروتکل اخلاقی در مقابله با کرونا

تعیین شدت ابتلا به کرونا با این گروه از سلول های ایمنی بدن

طرز تهیه خورش طلا کوله غورابه گیلانی

خورش طلا کوله غورابه؛ غذای اصیل گیلانی + طرز تهیه

در انتظار خبرخوب از میناوند؛ امکان جداسازی مهرداد از دستگاه

سالانه حدود 150 هزار مورد به بیماران سرطانی افزوده می شود

استخدام ترخیص کار بیمارستانی در گروه پزشکی ابن سینا در تهران

ممنوعیت مصرف آرامبخش بدون دستور پزشک در ایام کرونا

غربالگری به شیوه فعلی چطور امنیت روانی و جان جنین را به خطر می اندازد؟

سالانه حدود 150 هزار مورد سرطان در ایران افزوده می شود

قم، بیست و نهمین استان کشور در زمینه ابتلا به کرونا

کنگر فرنگی، سلاحی مقابل کبد چرب

نحوه تشخیص موم عسل طبیعی

هشدار شیوع بیماری گوارشی همراه با تب در کودکان در بندرخمیر

راه های کنترل شیوع آنفلوانزای فوق حاد پرندگان کدامند؟

استخدام نیروی ساده در کارخانه تجهیزات پزشکی در قم

زنده فروشی؛ خطری جدی برای شیوع آنفلوانزای پرندگان

معرفی خدمات بهترین مبل شویی در کرج

ثبت 116 ابتلای جدید و فوت یک بیمار کرونایی در لرستان

احتمال بروز موج جدید کرونا در اصفهان

5 نکته طلایی برای تهیه یک پنکیک خوشمزه

سرطان دومین علت مرگ در مردم ایران/ هزینه بی اثر 300میلیارد تومانی شیمی درمانی

علائمی که هشدار می دهد بدنتان کمبود آهن دارد

6 درمان خانگی کنترل فشارخون بالا

دستگاه های تصفیه هوا در کجا بهتر است استفاده شود؟

محدودیت های جدید برای تعطیلات 22 بهمن اجرا می شود | هم مسافرت داخلی هم خارجی

بودجه پژوهشی 400 میلیون تومانی سازمان انتقال خون ناچیز است

افزایش نسبی آمار کرونا در البرز/5 نفر جان باختند و 30 نفر بستری شدند

چالشی با دانشگاه علوم پزشکی اصفهان نداریم، اما هم شنوی لازم هم وجود ندارد

سرطان دومین علت مرگ در مردم ایران/ هزینه 300میلیارد تومانی شیمی درمانی

جای خالی پروتکل اخلاقی در مقابله با کرونا

مضرات مصرف زیاد چای سیاه

ساخت آزمایشگاه های پیشرفته سطح 3 در اوج تحریم ها

حالت تاریکی برای چشم ها خوب است یا بد؟

ویزیت رایگان بیماران املش + آلبوم

بیماری هپاتیت A در روستای باغملک کنترل شد

کدام قسمت میوه و سبزی ها را نباید دور ریخت؟

نشانه های فشار خون بالا چیست؟

استخدام کمک حسابدار در شرکت اورانوس در تهران

پاسخ وزارت بهداشت به ادعای درمان کرونا با دارو های گیاهی منتسب به معصومین

پاسخ وزارت بهداشت به ادعای درمان کرونا با دارو های گیاهی منتسب به معصومین