مطالب مرتبط:
تغییرات مختصر نزولی کرونا در 9 استان / شروع پیک جدید بیماری در 5 استان
شروع پیک جدید کرونا در 5 استان | تغییرات مختصر نزولی در 9 استان
تغییرات مختصر نزولی کرونا در 9 استان / شروع پیک جدید بیماری در 5 استان
تغییرات مختصر نزولی بیماری کرونا در 9 استان / شروع پیک جدید بیماری کرونا در 5 استان
تغییرات مختصر نزولی کرونا در 9 استان / شروع پیک جدید بیماری در 5 استان
-209 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 9 آذر 1399 ساعت 16:302020-11-29پزشكي

شروع پیک جدید کرونا در 5 استان


- به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، آمار جهانیِ مبتلایان به کووید 19 تاکنون (نهم آذرماه) به 62 میلیون و 573 هزار و 422 نفر رسیده و مرگ یک میلیون و 458 هزار و 309 نفر نیز بر اثر ابتلا به این بیماری تأیید شده است.

بنابر تازه ترین آمارها 43 میلیون و 194 هزار و 258 نفر از مبتلایان به کووید-19 نیز بهبود یافته اند.

روند افزایش آمار ابتلا به بیماری کووید-19 که تاکنون در 218 کشور و منطقه در جهان شیوع یافته، ادامه دارد و این بیماری همچنان در دنیا قربانی می گیرد.

همچنین بنابر اعلام وزارت بهداشت، در ایران تا روز گذشته مجموع بیماران کووید19 در کشور به 935 هزار و 799 نفر رسیده و متاسفانه 47 هزار و 486 نفر تن نیز به دلیل این بیماری جان باخته اند.

همچنین خوشبختانه تا کنون 648 هزار و 831 نفر از بیماران، بهبود یافته و یا از بیمارستانها ترخیص شده اند.

کمیته اپیدمیولوژی بیماری کرونا وزارت بهداشت، تحلیل استانی این بیماری در کشور در هفته منتهی به هفتم آذر ماه را منتشر کرد.

بر اساس اعلام کمیته اپیدمیولوژی بیماری کرونا در وزارت بهداشت، در محاسبات روند، در این گزارش و گزارشات آتی، تعداد موارد جدید روزانه مبتلایان بستری و مرگ وارد آنالیز می شود.

همچنین دسته بندی استان ها بر اساس میزان بروز در آخرین هفته انجام گرفته و نمودار بر اساس تغییرات موارد ابتلا و مرگ در آخرین هفته نسبت به هفته قبل خواهد بود.

برای محاسبه روند تغییرات ابتلا و مرگ در سه روز اخیر، ابتدا متوسط سه روزه تعداد گزارش ابتلا و مرگ هر روز با میانگین گرفتن از داده های همان روز، روز قبل و روز بعد محاسبه شد.

سپس میزان افزایش هر روز نسبت به روز قبل محاسبه شد.

در نهایت، تغییر روند ابتلا و مرگ هفته آخر با میانگین گرفتن از اعداد به دست آمده برای چند روز آخر محاسبه شد.

تحلیل احتمالی وضعیت منحنی اپیدمی برای تحلیل احتمالی وضعیت منحنی اپیدمی در هفته گذشته موارد ز یر مدنظر قرار گرفت: _ در مواردی که هر دو شاخص تغییر روند ابتلا و مرگ در چند روز اخیر روند افزایشی داشت، منحنی اپیدمی احتمالاً روند افزایشی دارد.

_ در مواردی که شاخص تغییر روند ابتلا نزولی ولی شاخص تغییر روند مرگ صعودی بود، احتمالاً اخیراً پیک اپیدمی رد شده است.

_ در مواردی که منحنی اپیدمی تمام می شود، وضعیت به حالت ثبات می رسد و تغییرات در آن مختصر و نامنظم است.

باید توجه داشت هر لحظه این روند مستعد یک پیک دیگر می باشد.

_ در مواردی که هر دو شاخص تغییر روند ابتلا و مرگ در چند روز اخیر روند نزولی داشت، منحنی اپیدمی احتمالاً روند نزولی دارد.

منظور از ناسازگاری داده ها این است که روند داده های مرگ و ابتلا از یک الگوی قابل تفسیر پیروی نکرده و تغییرات ناهمگن روند شاخص های ابتلا و مرگ دیده می شود.

در این موارد تحلیل بهتر را در روزها بعد و با داده های درست تر می توان ارائه داد.

ناسازگاری در داده ها به دلایل مختلفی می تواند رخ دهد.

از جمله دلایل بروز ناسازگاری می توان به ثبت غیردقیق روزانه داده ها توسط استان ها و وجود خطا هنگام ثبت داده ها، وجود ترکیبی از چند الگوی اپیدمی در استان (شروع اپیدمی در نقطه ای از استان و اتمام اپیدمی دیگر در نقطه دیگر)، بیمارپذیری یا بیمار گریزی گسترده در استان و تغییر روند مهاجرت بیماران در طول زمان اشاره کرد.

تقسیم بندی استان ها از نظر میزان گزارش استانها بر اساس میزان بروز در هفته آخر موارد بیماری به سه دسته پرگزارش، با گزارش متوسط و با گزارش پایین تقسیم شدند و روند بیماری در آنها در جدول و نمودارهای مرتبط مورد بررسی قرار گرفت.

تحلیل بر اساس این شاخص ها، احتمالی بوده و انتظار است تیم کمیته اپیدمیولوژی استان ها همراه با سایر شاخص ها و تحلیل های دقیق تر، شواهد بهتری از روند اپیدمی در استان ها و دانشگاه های علوم پزشکی کشور ارائه دهند.

تحلیل روند بیماری در هفته منتهی به 7 آذرمـاه بنابر اعلام کمیته اپیدمیولوژی وزارت بهداشت، موارد ابتلا و مرگ ومیر در کشور بالا است.

با این وجود روند بیماری در کشور به ثبات رسیده و تغییرات آن مختصر بوده است.

در هشت استان کهگیلویه و بویراحمد، کردستان، آذربایجان غربی، زنجان، آذربایجان شرقی، فارس، مازندران و هرمزگان روند ثبات با تغییرات مختصر و نامنظم وجود داشته است.

در استان سیستان و بلوچستان روند ثبات با تغییرات مختصر صعودی و در 9 استان خراسان شمالی، لرستان، کرمان، البرز، اصفهان، چهارمحال و بختیاری، مرکزی، خوزستان و بوشهر روند ثبات با تغییرات مختصر نزولی مشاهده شد.

در پنج استان خراسان جنوبی، اردبیل، تهران، گلستان و قزوین روند صعودی یا شروع پیک جدید مشاهده شد.

به نظر می رسد استان سمنان اخیراً یک پیک اپیدمی را پشت سر گذاشته است.

دو استان یزد و همدان روند نزولی را نشان دادند.

در پنج استان ایلام، قم، کرمانشاه، خراسان رضوی و گیلان ناسازگاری داده ها اجازه تحلیل درستی از وضعیت اپیدمی را نمی دهد.

باید مدنظر داشت که یک استان می تواند چندین پیک منحنی را تجربه کند.

جهت اطلاع از روش کار و اطلاعات بیشتر در مورد روندهای استانی در چند روز اخیر به وبسایت کمیته اپیدمیولوژ ی کووید-19 به آدرس corona.

behdasht.

gov.

ir مراجعه کنید.

بر اساس اعلام کمیته اپیدمیولوژی وزارت بهداشت، تا هفتم آذرماه در جهان 62048552 نفر به کرونا مبتلا شدند که از این تعداد یک میلیارد و 450 میلیون و 146 نفر فوت کردند و درصد مرگ و میر و کشندگی بیماری نیز 2.

3 درصد گزارش شده است.

کشورهای آمریکا، هند، برزیل، روسیه و فرانسه در صدر موارد ابتلا به بیماری در جهان هستند و ایران نیز در رتبه پانزدهم ابتلا به کرونا در جهان قرار دارد.

آیا عوامل خطر بیماری های غیرواگیر بر بیماری کووید-19 اثر می گذارند؟ نتایج بررسی انجام شده در سازمان جهانی بهداشت نشان می دهد که افراد در معرض خطر ابتلا به بیمارهای غیرواگیر و یا مبتلا به آن، در معرض خطر بیشتر ابتلا به عوارض شدید مرتبط با کووید-19 و مرگ هستند، هر چند داده های محدودی برای تخمین این خطر وجود دارد: _ مصرف دخانیات: یکی از دلایل اصلی مرگ ومیر زودرس، مصرف دخانیات است که سالانه منجر به مرگ بیش از هشت میلیون نفر در جهان می شود.

مصرف دخانیات خطر ابتلا به چندین بیماری غیرواگیر را افزایش می دهد (مانند بیماری های قلبی عروقی، بیماری های تنفسی مزمن، دیابت و سرطان).

نتایج بررسی سازمان جهانی بهداشت نشان داده است که سیگار کشیدن با شدت بیماری و مرگ در مبتلایان به کووید- 19 در ارتباط مستقیم است و افراد سیگاری در معرض خطر بیشتری برای بستری شدن در بیمارستان به علت ابتلا به کووید-19 هستند.

علاوه بر آن، سیگار و سایر اشکال مصرف دخانیات مانند قلیان و سیگار الکترونیکی به دلیل تماس مستقیم دست با دهان، خطر ابتلا به کووید-19 را نیز افزایش می دهند.

_ سوء مصرف الکل: استفاده از الکل اثرات منفی بر سلامت جسمی و روانی دارد و یکی از عوامل خطرزا برای بیماری، ناتوانی و مرگ در سطح جهانی است.

سوء مصرف الکل و مصرف سایر مواد روانگردان تاثیرات منفی زیادی به همراه دارد که شامل تضعیف عملکرد سیستم ایمنی بدن در مبارزه با کووید-19 نیز است.

افراد مبتلا به سوء مصرف الکل ممکن است به دلیل عوامل خطر مرتبط با مصرف الکل مانند اشتراک اشیا (بطریها و لیوان و .

) و تجمع در گروه های پرخطر، فقر، بیکاری و .

در برابر ابتلا به کووید-19 آسیب پذیرتر باشند.

_ عدم تحرک بدنی: در حالی که فعالیت بدنی منظم به جلوگیری از ابتلا به پرفشاری خون، اضافه وزن و چاقی کمک می کند، نقش مهمی نیز در بهبود سلامت روان دارد.

عدم تحرک بدنی ممکن است به طور غیرمستقیم بر پیشرفت بیماری کووید-19 تأثیر بگذارد.

یک مطالعه گسترده در مورد عوامل خطر رفتاری کووید-19 نشان می دهد که عدم تحرک بدنی یک عامل خطر برای بستری شدن در بیمارستان بوده است.

علاوه بر آن، عدم تحرک بدنی با چاقی همراه است که یک عامل خطر متابولیکی برای ابتلا به نوع شدید بیماری کووید-19 است.

در مقابل، فعالیت بدنی مناسب می تواند ایمنی بدن را تحریک کرده و التهاب را کاهش دهد و همچنین دارای مزایای مختلف فیزیولوژیکی و روانی از جمله کاهش استرس و اضطراب باشد.

_ سوء تغذیه و رژیم های غذایی ناسالم: در جهان، سوء تغذیه در تمام اشکال آن (از جمله کمبود ریزمغذی ها، اضافه وزن و چاقی) دلیل اصلی بیماری و مرگ و میر ناشی از بیماری های غیرواگیر است.

اضافه وزن و چاقی از شایع ترین بیماری های زمینه ای در بیماران مبتلا به کووید-19 بستری در بیمارستان است.

چاقی علاوه بر افزایش خطر ابتلا به دیابت، عملکرد سیستم ایمنی بدن را در مقابل التهابات مختل می کند.

چاقی یک عامل خطر برای پذیرش در بخش مراقبت های ویژه و مرگ ومیر ناشی از کووید-19 است.

_ عوامل خطر محیطی: قرار گرفتن در معرض آلودگی هوا (به ویژه در مقادیر بالای ذرات معلق) با خطر افزایش ابتلا به سرطان ریه، بیماری انسدادی مزمن ریوی و بیماری های قلبی عروقی مرتبط است.

هرچند تحقیقات بیشتری در مورد ارتباط بین قرار گرفتن در معرض غلظت های بالای آلاینده های هوا و تشدید علائم در افراد آلوده به کووید-19، مورد نیاز است، اما از یافته های مطالعات قبلی می دانیم که ذرات ریز باعث واکنش های التهابی و اختلال عملکرد ایمنی (تنفسی)، آسیب به ریه ها و قلب می شود که ممکن است توانایی سیستم ایمنی افراد در مقالبه با کووید-19 را کاهش دهد.

تجارب موفق کشـورهای جهـان در مقابله با کووید19: ژاپـن ژاپن کشوری در اقیانوس آرام در شرق آسیا، با مساحت 364555 کیلومترمربع و جمعیت 126320006 نفر است.

هم اکنون در این کشور موارد تجمعی بیماری 139491 نفر و شمار تجمعی مرگ 2051 نفر گزارش شده است.

با توجه به وسعت و جمعیت این کشور شیب منحنی ابتلا نسبت به بسیاری از کشورهای جهان ملایم بوده است.

ژاپن در شش ماه اول اپیدمی بیماری را به خوبی تحت کنترل داشت و متوسط موارد روزانه ابتلا زیر 500 نفر بود.

از اواخر تیر ماه 1399 موارد ابتلا به بیش از 1000 مورد روزانه رسید؛ گرچه این کشور به مدت کمتر از دو ماه توانست به طور نسبی بیماری را تحت کنترل قرار دهد، اما مجدد در نیمه دوم آبان ماه موارد بیماری افزایش یافت؛ به طوریکه موارد جدید روزانه در هفته اخیر به بیش از 2000 نفر رسید.

دولت ژاپن از همان ابتدای اپیدمی پیام های روشنی برای شهروندان درخصوص اجتناب از حضور در مکان های بسته، مکان های شلوغ و تماس نزدیک با افراد داشت.

این کشور همچنین با استفاده از یک نظام جامع خدمات سلامت در سطح مناطق، ظرفیت انجام آزمایش های تشخیصی و ملاحظات بهداشت عمومی را گسترش داد.

در مجموع فرهنگ بالا، رفتار و عملکرد صحیح مردم در رعایت پروتکل ها و مجموع اقدامات ذکر شده مانع از تعطیلی و اعمال محدودیت های شدید در این کشور شد.


کلید واژه ها: بیماری - هزار - بهبود یافته - میلیون - بیماران - کشور - آمار - بیماری کرونا - ابتلا - استان - بنابر - بهبود - وزارت - کرونا - ادامه دارد - جهان - در ایران - کووید 19 - استانی - افزایش - قربانی - گزارش - منطقه - تحلیل - اعلام - ترخیص - گذشته - ایران - کمیته - ادامه

آخرین اخبار سرویس:
استخدام کارشناس تغذیه خانم در یک مرکز تغذیه و رژیم درمانی در تهران

بوته کاری در بیابان نعمت است!

چگونه استرس بر قلب تاثیر می گذارد

ستاد اجرایی فرمان امام به تولید کیت آنتی ژن تشخیص جهش یافته ویروس کرونا دست یافته است

کاهش رعایت دستورالعمل ها/ بستری 213 بیمارجدید در بیمارستان ها

شناسایی 3 مورد جدید مثبت مبتلا به کرونا در سمنان

سرطان معده؛ کشنده ترین سرطان در مردان ایرانی

آخرین اخبار از وضعیت سلامت مدیرعامل منطقه آزاد قشم

کدام گروه از تالاسمی ها می توانند، خون اهدا کنند؟

واکنش سازمان بهداشت جهانی به احتکار واکسن

نوزاد عجول مریوانی در آمبولانس اورژانس بدنیا آمد

افزایش مرگ و میر ناشی از گازگرفتگی در استان قزوین + فیلم

ویروس انگلیسی در مازندران مشاهده نشد/نگرانی از وضعیت قلیان سراها

بیشترین فوتی کرونایی طی یک ماه گذشته در آذربایجان غربی ثبت شد

حمله مسلحانه به مدیرعامل منطقه آزاد قشم / اصابت گلوله به فک مدیر تشریفات

حمله مسلحانه به مدیرعامل منطقه آزاد قشم

سازمان جهانی بهداشت: احتکار واکسن توسط کشورهای ثروتمند کرونا را طولانی تر می کند

گیرنده اولین پیوند قلب در خوزستان درگذشت

کنترل فشار خون با مصرف موز

انتقاد سازمان جهانی بهداشت از احتکار واکسن کرونا

شناسایی 6 بیمار جدید مبتلا به کرونا طی 24 ساعت گذشته

مسجد لندن هر جمعه به کارکنان بیمارستان غذارسانی می کند

آندوسکوپی راهی برای کاهش درد کمر

افزایش میزان مرگ و میر بر اثر کرونا در کودکان

لزوم رعایت جدی تر دستورالعمل های بهداشتی

استخدام مسئول فنی تجهیزات آزمایشگاهی در تهران

کرونا در خراسان شمالی جان 2 نفر را گرفت

102 بیمار کرونایی بستری در مراکز درمانی قم

«با داروی ایرانی کرونا را درمان می کنیم»

آخرین آمار کرونا در قم تا 29 دی ماه

«با داروی ایرانی کرونا را درمان می کنیم»

سیاست غربالگری بیماری های ژنتیک تغییر نمی کند

نانوایی ها در صدر دریافت اخطارهای کرونایی / توصیه های وزارت بهداشت برای خرید نان

آیا مصرف شیر و لبنیات می تواند در کاهش مضرات آلودگی هوا نقش داشته باشد؟

کلاهبرداری با واکسن کرونا و فروش اقلام دارویی در فضای مجازی

گریه کردن باعث بالا رفتن فشار چشم می شود؟+راه درمان

دکتر زالی: شرایط تهران ناپایدار است

مرگ نیم میلیون آمریکایی بر اثر کرونا تا ماه فوریه

ببینید | هشدار پروفسور آلمانی در خصوص واکسن انگلیسی

ماهی قزل آلا با سبزیجات

نسخه نویسی الکترونیکی برای دارندگان دفترچه تامین اجتماعی

جلوگیری از خروج بیش از 60هزار قلم دارو از مرز سردشت

انواع سرفه

نانوایی ها رکوددار تخلفات کرونایی/ توصیه های برای خرید نان ایمن در دوران کرونا

جلوگیری از بیش از 60 هزار قلم دارو از مرز سردشت

خدمت تزریقات در منزل نواب

اسامی استان ها و شهرستان های در وضعیت قرمز و نارنجی / دوشنبه 29 دی 99

وقتی خروپف کودکان نگران کننده می شود

سازمان جهانی بهداشت: احتکار واکسن کرونا روند بیماری را طولانی تر می کند

مهار کرونای انگلیسی با تشدید رعایت پروتکل های بهداشتی

کدام گروه از تالاسمی ها می توانند خون اهدا کنند؟

تأثیر کرونا بر پوست و مو/ اینفوگرافیک

4 علامت ایمنی بالای افراد مقابل ویروس کرونا چیست؟

چرا بدن مغز هنگام خواب دیدن فلج می شود؟

کرونا| بستری 18 بیمار مشکوک به کرونا در شبانه روز گذشته؛ رییس دانشگاه علوم پزشکی قم عنوان کرد

نیرو برای چیدمان هایپر و فروشندگی

خانواده زن فیلیپینی، او را در قفس زندانی کردند

مغز چطور هنگام خواب دیدن بدن را فلج می کند؟

تدوین دستورالعمل های غربالگری جنین منطبق با شرایط کشور/ سقط جنین با اختلال ژنتیکی به نفع سلامت جامعه است

هشدار: خفاش های کرونایی همچنان مشغول کارند!

تاثیرات انزوا و تنهایی بر مغز

WHO: احتکار واکسن توسط کشورهای ثروتمند غیراخلاقی است

ستاد اجرایی فرمان امام به تولید کیت آنتی ژن تشخیص جهش یافته ویروس کرونا دست یافته است

هشدار مدیر عامل سازمان بهشت زهرا (س)به تهرانی ها/فریب آمار کرونا را نخورید

آیا رژیم شکلات برای کاهش وزن مفید است؟

احتمال ایجاد جهش های بومی کرونا بر اثر مسافرت ها

انزوا و تنهایی با مغز ما چه می کند؟

افزایش شمار تلفات کرونا تا 100 هزار نفر در هفته

زنگ خطر موج چهارم کرونا در فارس شنیده می شود

اهمیت ویتامین های گروه B برای بدن در چیست؟

نظافت چی برای مهد کودک تمام وقت

استخدام دکتر روانشناس خانم در مرکز بیماران اعصاب و روان مهرآفرین در البرز

ابتلای 43 هزار و 371 زنجانی به کووید 19

78  کرونایی در کاشان و آران و بیدگل بستری هستند

طرز تهیه زرشک پلو با مرغ رستورانی

آلودگی هوا با مرگ و میر کرونایی در ارتباط است؟

آغاز فاز سوم آزمایش بالینی واکسن کرونای کوبایی ــ ایرانی در اسفند ماه

کشف جهش جدیدی در ویروس کرونا در آلمان

ارتباط ترک سیگار و افزایش وزن

تاثیر آلودگی هوا بر میزان مرگ و میر کووید 19

تاثیر آلودگی هوا بر میزان مرگ و میر کرونا

مصرف این سوپ باعث لاغری می شود+ طرز تهیه

چگونه ویتامین C بدن را تامین کنیم؟

تزریق واکسن کوو ایران برکت به 3 داوطلب دیگر انجام شد

مصرف این سوپ باعث لاغری می شود+ طرز تهیه

ویروس کرونای برزیلی هم رسید! | شدت نفوذ 12 برابری در سلول های بدن با عفونت بیشتر

هشدار؛ با این علایم حتما به پزشک مراجعه کنید!

آمادگی تأمین اجتماعی برای افزایش تعهدات دارویی و تجهیزات پزشکی

کدام گروه از تالاسمی ها می توانند، خون اهدا کنند؟

سرطان خطرناکی که با یک دل درد ساده آغاز می شود + فیلم

تاثیر آلودگی هوا بر میزان مرگ و میر کووید 19

ضرورت آمادگی برای مواجهه با پیکهای بعدی کرونا

برگزاری مراسم بدون پروتکل بهداشتی مصیبت مضاعف ایجاد می کند

نمکی: برگزاری مراسم دستاوردهای مبارزه با کرونا را قربانی می کند

نخستین واکسن نوترکیب ایرانی کرونا مجوز کارآزمایی بالینی گرفت

واکسن اجباری مشمولان قبل از اعزام به خدمت سربازی

وضعیت جزیره هرمز و قشم بسیار نگران کننده است

ضرورت تزریق این واکسن قبل ازرفتن به سربازی

استخدام مدیر داخلی، دستیار پزشک، منشی در کلینیک دکتر الهه بهزادفر در اصفهان

فوت 2 بیمار مبتلا به کووید 19 در خراسان شمالی

شروع پیک جدید کرونا در 5 استان

شروع پیک جدید کرونا در 5 استان