موضوعات داغ: - ليگ قهرمانان - ليگ قهرمانان آسيا - قهرمانان آسيا - پرسپوليس در ليگ قهرمانان آسيا - مرحله گروهي - نقل و انتقالات - مرحله گروهي ليگ قهرمانان آسيا - ليگ قهرمانان آسيا 2020 - ليگ قهرمانان آسيا 2021 - جمهوري خواهان - التون جان - كارت شهروندي - براگور - بلندگوي هوشمند - آبراهام لينكن - مواد آرايشي - گفتگوي ويژه خبري - جريان المستقبل - معاونت تاكسيراني - خسرو شهبازي - شيمي پارك - مهاجم پرسپوليس - هفتمين آزمون استخدامي

مطالب مرتبط:
نگاهی به مطبوعات اسپانیا | سکوت مسی برای مارادونا ؛ پسران طلایی بارسلونا
همه راه ها به آموزش ختم می شود| یادداشتی از لیلا ارشد،مددکار اجتماعی
نگاهی دیگر به دفن دیگو مارادونا| فوتبال به خاک سپرده شد!
نگاهی به مطبوعات اسپانیا | سکوت مسی برای مارادونا ؛ پسران طلایی بارسلونا
چرا برخی به تاریخ رُند برای روز عقد یا تولد علاقه دارند؟
-86 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 8 آذر 1399 ساعت 18:252020-11-28سياسي

نگاهی به تاریخ اجتماعی شیعیان | سعید طاووسی مسرور


- رجال منبعی فوق العاده برای تاریخ اجتماعی فرهیختگان کتاب تاریخ اجتماعی شیعیان نوشته حجت الاسلام دکتر محسن الویری است که پاییز سال گذشته توسط پژوهشگاه حوزه و دانشگاه و انتشارات سمت منتشر شده است.

تاریخ اجتماعی یکی از شاخه های دانش تاریخ است که عمری طولانی ندارد و در دنیا و به طور خاص در غرب حدود 50سال سابقه دارد و همچنین یک یا دو دهه است که وارد فضای ایران شده است.

اولین تجربه آموزشی این رشته و شاخه از تاریخ، تاسیس رشته تاریخ تشیع در دانشگاه امام صادق(ع) و به سال 1383 بازمی گردد که دکتر الویری و مرحوم دکتر صادق آیینه وند پایه گذاران این رشته بودند.

در آن رشته دو واحد درس تاریخ اجتماعی شیعه پیش بینی شده بود و الان هم این درس در رشته تاریخ تشیع ، در دانشگاه های مختلف ارائه می شود.

اولین بخش تخصصی تاریخ اجتماعی در کشور به صورت پژوهشی توسط دکتر ابراهیم موسی پور در بنیاد دایره المعارف اسلامی -که گروه مستقلی به عنوان تاریخ اجتماعی دارد- ایجاد شده و بنده نیز سابقا از همکاران این گروه بودم.

لذا در رساله دکتری سراغ موضوع تاریخ اجتماعی شیعه در پنج قرن اول رفته ام.

تاریخ اجتماعی به جای اهمیت دادن به حاکمان و زورمندان و قدرتمندان و نخبگان یک جامعه -که در طول قرن ها در تاریخ سیاسی به آنها بها داده می شده- به عموم مردم توجه می کند.

دکتر داریوش رحمانیان درمورد تاریخ اجتماعی تعبیری دارند [از این قرار] که می گویند در تاریخ اجتماعی به جای شاهنامه نویسی، مردم نامه نویسی انجام می شود.

تعریف های مختلفی از تاریخ اجتماعی ارائه شده که با هم اختلاف دارند.

تعریف تاریخ اجتماعی البته قدری دشوار است.

اجمالا باید گفت تاریخ از پایین به جای تاریخ از بالا، تاریخ مردم به جای تاریخ شاهان و اهمیت دادن به آنچه قرن ها در تاریخ نگاری مغفول مانده بود.

یعنی تجربه عموم در عرصه های مختلف از موضوعاتی است که در تاریخ اجتماعی مورد بحث قرار می گیرد.

مثلا در زندگی روزانه، فرد چه خوراک و پوشاک و سرگرمی ای دارد و نوع فعالیت اقتصادی او چیست؟ رابطه ای که فرد با زیست جهان مادی-معنوی دارد و حتی رابطه ای که با سیاست دارد، چیست؟ البته باید گفت در تاریخ اجتماعی رابطه مردم با سیاست بحث می شود نه رابطه سیاست و دستگاه حاکمه با مردم، لذا نوع مواجهه مردم با حکومت ها مورد بررسی قرار می گیرد.

مهم ترین فایده قرآنی تاریخ، عبرت است و باید گفت که هم از نقاط منفی و تاریک و هم از نقاط مثبت و درخشان، از هر دو باید عبرت گرفت.

کل تجربه گذشتگان قابل استفاده است و شاید نیاز به اثبات نباشد که عبرت در تاریخ اجتماعی، بیشتر و سودمندتر است، چراکه مردمان از حال مردمان گذشته عبرت می گیرند و زندگی شاهان و سران برای عموم مردم عبرت کمتری نسبت به تاریخ اجتماعی دارد.

در زمینه تاریخ اجتماعی و به طور خاص تاریخ اجتماعی شیعیان-با اینکه چنین واحد درسی ای وجود داشته و دارد و با اینکه برخی افراد و دانشجویانی که علاقه مندند در این حوزه پایان نامه و رساله بردارند- هیچ کتاب آموزشی و نظری ای موجود نبود [و] اساسا دکتر الویری کتاب خود را در پاسخ به این نیاز نوشته اند.

ایشان از همان سال 83 و 84 و همین طور در سال های اخیر برای مراکزی در قم این درس را تدریس می کردند و [در طی این دروس] یک مدل و الگو برای دانشجویان خود ارائه کرده اند و آن دانشجویان هم مقالاتی براساس روش ایشان نوشته اند و آن مقالات در دسترس است.

دکتر الویری مطالب خود را بارها عرضه کرده و در معرض نظر دانشجویان قرار داده اند.

این کتاب قبل از چاپ در اختیار صاحب نظران این حوزه مانند دکتر داریوش رحمانیان، دکتر ابراهیم موسی پور و.

قرار گرفته است.

این نکته باعث شده کتاب حاضر -که به عنوان اولین کتاب درسی این رشته، یا کتاب نظری این رشته در نسبت با شیعیان عرضه شده- حاصل تجربه چندین ساله مولف و استفاده مولف از نظرات افراد مختلف باشد.

این امر باعث محاسنی در این کار شده است.

ازجمله محاسن کتاب این است که دکتر الویری تعریفات مختلف درمورد تاریخ اجتماعی را در فصل اول، بحث و اجمالا نقد و تعریف مختار خود را -که تعریف جدیدی است- عرضه کرده است.

این فصل از نظر شیوه بحث کاملا ارزشمند و روشمند و البته از نظر نتایج، می تواند قابل استفاده و بحث باشد.

مقوله تعریف مقوله حساسی است و دقت بالایی را می طلبد و ممکن است اختلاف نظر هم [در کار] باشد.

یکی از اقدامات ارزشمند مولف محترم این است که فرق تاریخ اجتماعی با حوزه های علمی مرتبط را نشان داده اند.

تاریخ اجتماعی با جامعه شناسی تاریخی نباید اشتباه شود.

[همچنین] تاریخ اجتماعی با انسان شناسی ، مردم شناسی، مردم نگاری و.

متفاوت است.

تاریخ اجتماعی و تاریخ فرهنگی چه مرزی دارند؟ تاریخ اجتماعی و تاریخ خرد و تاریخ زندگی روزانه چه نسبتی با هم دارند؟ تاریخ اجتماعی با دیگر شاخه های تاریخ نگاری مثلا تاریخ اقتصادی یا تاریخ سیاسی چه نسبتی پیدا می کند؟ [اینها] ازجمله سوالاتی است که [در این کتاب] مورد بررسی قرار گرفته است.

مشخص کردن مرزها و حیطه این دانش بسیار کار شایسته ای است که البته مولف در این فصل از الگوی سنتی عالمان اسلامی -که از تعریف، معنای واژگان و محدوده و اهداف آن علم سخن به میان می آورند- استفاده کرده است.

در فصل دوم کتاب، سابقه رشته تاریخ اجتماعی معرفی شده است.

اینکه تاریخ اجتماعی چگونه به وجود آمده و سیر این رشته در غرب و مقدمات این رشته در آثار کهن و سابقه نگاه اجتماعی به تاریخ نشان داده شده است.

شکل گیری تاریخ اجتماعی جدید و مدرن و سابقه آن -که از حدود دهه 1970 تا امروز را شامل می شود- و زمینه های تاریخ اجتماعی در ایران و تاریخ اجتماعی شیعیان ایران نیز نشان داده شده است.

در فصل سوم عوامل موثر بر تاریخ اجتماعی -به طور کلی- و عوامل موثر بر تاریخ اجتماعی شیعه -به طور خاص- بحث شده و عواملی که تاریخ اجتماعی شیعیان را از دیگران متمایز می کند، مورد بررسی قرار گرفته است.

دکتر الویری در فصل بعد به مولفه های تشکیل دهنده تاریخ اجتماعی پرداخته اند و نمادها، روابط اجتماعی و اخلاقیات، آداب و رسوم، خانواده و خویشاوندی، حرفه ها و مشاغل و.

از این دست است.

نویسنده همچنین مولفه های تاریخ اجتماعی شیعیان -به طور خاص- را مطرح کرده اند که عبارت است از فضاهای کالبدی شهری، سبک زندگی شیعیان، آورده های زبانی در محیط های شیعی، نمادهای شیعی، روابط اجتماعی، آداب و رسوم، حرفه ها و مشاغل و بهداشت و درمان.

این نظامی است که مولف ارائه داده و مثلا با نظامی که دکتر ابراهیم موسی پور در کتاب دین زیسته و زندگی روزانه ارائه داده، متفاوت است.

ممکن است فرد دیگری هم نظام مقوله بندی و مولفه های دیگری ارائه دهد.

در کل به نظر می رسد که مولف به زندگی روزانه -که در مکتب آنال یکی از مسائل موردتوجه خاص تاریخ اجتماعی است- کمتر توجه کرده و در برابر زندگی روزانه از اصطلاح سبک زندگی استفاده کرده، درصورتی که در تاریخ اجتماعی با نگاه آنال، هم سبک زندگی life style و هم زندگی روزانه Daily life مورد بحث قرار می گیرد.

طبیعتا میزان اهمیتی که به زندگی روزانه می دهیم در تشخیص مولفه ها و نظام مقوله بندی اثرگذار است و حاصل آن را می توان در نظام مقوله بندی دکتر موسی پور و فرق آن با نظام مقوله بندی دکتر الویری، شاهد بود.

دکتر الویری در ادامه به گونه شناسی منابع تاریخ اجتماعی پرداخته اند.

منابع عمومی، منابع روایی، منابع متعارف تاریخی، سفرنامه ها، زندگینامه ها و خاطرات، یادداشت ها، اسناد، متون و منابع جغرافیایی، منابع فقهی، منابع ادبی، دیگر منابع مکتوب و غیرمکتوب را هم جزء منابع تاریخ اجتماعی-چه در شیعه و چه در غیرشیعه- برشمرده اند.

ایشان ذیل هرکدام از این عناوین توضیحاتی داده اند، مثلا سفرنامه های نوشته شده از سوی شیعیان با سفرنامه های نوشته شده از سوی غیرشیعیان ولی ناظر به شیعه را معرفی کرده اند.

عنوان کتاب تاریخ اجتماعی شیعیان است و برای بنده جای تعجب است که چرا مولف به منابع رجالی نپرداخته است.

چون منابع رجالی و خصوصا کتب رجال اربعه-یعنی رجال نجاشی، رجال کشی، رجال طوسی، فهرست طوسی- از مهم ترین منابع تاریخ اجتماعی شیعه به شمار می روند و علاوه بر اطلاعاتی که به ما می دهند، یک نمونه آماری [نیز] از آن دوره در اختیار ما قرار می دهند.

در این کتاب ها گروهی از انسان های آن دوره استخراج و عنوان بندی شده اند.

مثلا در رجال نجاشی، 1238 نفر معرفی شده اند که البته 1269 نفر تیتر شده اند اما درواقع 31 نفر تکراری هستند.

بنابراین رجال نجاشی یک منبع فوق العاده برای تاریخ اجتماعی است.

مثلا براساس رجال کشی می توانیم یک جریان شناسی از گروه های شیعی در سه قرن اول ارائه کنیم.

دکتر الویری در این کتاب -مخصوصا در مثال ها- به منابع روایی توجه خاصی داشته اند.

در این کتاب حداقل در این بخش به منابع رجالی اصلا توجه نشده و تیتری به آن اختصاص داده نشده است.

اگرچه در سراسر کتاب از منابع رجالی هم استفاده کرده اند.

در کتاب دکتر الویری به منابع رجالی بی توجهی شده اما برخلاف منابع رجالی، به منابع روایی خیلی توجه شده است و اساسا مثال هایی که ایشان در سراسر کتاب ذکر کرده اند، بیشتر از روایات است.

درمورد منابع روایی و استفاده از آن در تاریخ اجتماعی، ملاحظاتی وجود دارد و از نظر بنده و استاد دکتر رسول جعفریان، منابع رجالی و منابع تاریخی به منابع روایی در این موضوع اولویت دارند چون آنها از چیزی که رخ داده، صحبت می کنند اما روایت لزوما از چیزی که رخ داده، صحبت نمی کند و این نکته ای است که دکتر موسی پور هم به آن اشاره داشتند.

فرض کنید که در روایت، توصیه شده که کفش زرد بپوشید.

این روایت صرفا یک توصیه است.

به فرض اینکه این نقل درست باشد که همین امر هم محل تامل است- سوال اصلی این است که چقدر به این روایت عمل می شده و آیا ما می توانیم آن را به مردم آن زمانه تعمیم دهیم؟ مثال دیگر اینکه دکتر الویری روایتی را در این کتاب آورده که فردی مساله ای شرعی درمورد پشت بام منزل- را از معصوم(ع) سوال می کند.

معصوم هم به آن پاسخ داده است.

از این سوال و جواب استنباط شده که مساله مورد سوال، در آن زمان رایج بوده است.

اما باید گفت شاید فقط این فرد آن کار را می کرده و این مشکل [صرفا] برای او پیش آمده و این سوال برایش شکل گرفته بوده است.

این امر با چه شاهد و قرینه ای به دیگران تعمیم داده می شود؟ این درحالی است که در منابع رجالی، گزارش داده می شود که فلان فرد دارای چه شغلی بوده و لقبش چه بوده و دلیل انتساب آن لقب به او چه بوده است.

مثلا بیان می شود روش تدریس فلانی این بوده که شاگردان در نزد او قرائت می کردند، محل درس او در فلان زیارتگاه بوده است و.

اینها دیگر از جنس روایت نیست که لازم باشد بررسی کنیم تحقق خارجی آن تا چه میزان بوده است؛ اینها مجموعه ای از گزارش هاست که اگر در کنار هم قرار گیرد، می تواند معنادار شود.

به علاوه می شود با توجه به کار آماری از آن استفاده کرد.

مثلا می توان-براساس کتب رجال- دریافت که شیعیان چه اسم هایی را بیشتر بر فرزندان خود می گذاشتند.

اما دکتر الویری به مساله نام گذاری -به طور خاص- توجه نکرده اند.

دکتر الویری در منابع غیرمکتوب به صوت و تصویر و عکس و فیلم اشاره کرده اند اما به سینما نپرداخته اند.

در حالی که در تاریخ اجتماعی معاصر، چه سینمای مستند و چه سینمای داستانی می تواند منبعی برای تاریخ اجتماعی باشد.

مثلا نحوه پوشش افراد، غذاها، آداب و رسوم، محیط های شهری و.

در فیلم ها بازنمایی شده است و این مساله می تواند -با ملاحظاتی- به عنوان منبع مطرح باشد.

در فصل ششم -که آخرین فصل کتاب است- به تاملاتی درمورد روش پژوهش در تاریخ اجتماعی پرداخته شده که بحث روشی برای کسانی است که می خواهند وارد این فضا شوند و بسیار می تواند کمک کننده باشد.

در انتهای کتاب یک دوره بندی از تاریخ اجتماعی شیعه ارائه شده که دوره بندی قابل استفاده ای است اما اشکالی که می توان بر آن وارد کرد این است که گفته می شود این دوره بندی را براساس شیعیان ایران و عراق نوشته اند.

می توان گفت عنوان کتاب کلی است و تاریخ اجتماعی شیعیان است، اما مثلا شیعیان هند، جبل عامل و.

-که خیلی هم در تاریخ شیعه اهمیت داشته اند- در این دوره بندی غایبند.

فرضا می توان گفت آقای الویری خواسته به مصادیق اشاره کند، اما حتی این دوره بندی بر ایران و عراق هم صدق نمی کند چون مثلا نوشته شده دوره چهارم از عصر صفوی تا پایان قاجاری، که در دوره قاجار بخش های مهمی از عراق و بلکه کل عراق از دست ایران خارج می شود.

در دوره پنجم هم عصر پهلوی تا امروز را مورد بررسی قرار داده اند که عصر پهلوی اختصاص به ایران دارد و ربطی به عراق پیدا نمی کند.

به رغم نقدهای ضمنی که به کتاب مطرح شد، کتاب بسیار قابل استفاده است.

چه در مباحث نظری و چه مثال هایی که در متن زده شده، سودمند و -برای علاقه مندان به این بحث- مفید و راهگشاست.


کلید واژه ها: تاریخ - اجتماعی - دانشگاه - رشته - تاریخ تشیع - رشته تاریخ - دکتر صادق آیینه وند - دانش - دکتر - حوزه و دانشگاه - صادق آیینه وند - الویری - شیعیان - حجت الاسلام - اولین - فوق العاده - فرهیختگان - توسط - انتشارات - شاخه - پژوهشگاه - صادق - تشیع - پیش بینی - ابراهیم - رشته دو - آموزشی - پژوهشی - طولانی - یکی از

آخرین اخبار سرویس:
دستاورد های موشکی و پزشکی انقلاب اسلامی در دنیا کم نظیر است

وزیر دفاع دولت بایدن از سنای آمریکا رأی اعتماد گرفت

توییتر، حساب کاربری سایت رهبر انقلاب را مسدود کرد

نخستین دوره مسابقات آزاد تیراندازی کشوری در قم برگزار شد

توییتر، یک از حساب های منسوب به پایگاه اطلاع رسانی دفتر حفظ و نشر حضرت آیت الله خامنه ای را مسدود کرد

توییتر، یک از حساب های پایگاه اطلاع رسانی دفتر حفظ و نشر حضرت آیت الله خامنه ای را مسدود کرد

کنایه رضایی درخصوص حادثه مدرسه کانکسی در دزفول

توییتر، یک از حساب های پایگاه اطلاع رسانی دفتر حفظ و نشر حضرت آیت الله خامنه ای را مسدود کرد

استخدام مشاور حقوقی جهت همکاری در تهران

قطار زاهدان - کرمان از ریل خارج شد/مسافران در سلامت کامل هستند

وزیر دفاع «جو بایدن» از مجلس سنا رأی اعتماد گرفت

وزیر دفاع دولت بایدن رأی اعتماد گرفت

آخرین تهدید ترامپ را ببینید!

ماجرای «مافیای کنکور» و مکاتبه با رهبر انقلاب/ هیچ تسلطی در مدیریت فضای مجازی نداریم

برابری دریافت خدمات شهدای خدمت با دیگر شهدا

برگزاری جلسه هماهنگی گرامیداشت دهه فجر انقلاب اسلامی ایران در شهرستان نوشهر

تربیت نیروی کار ماهر گلخانه با همکاری سازمان نظام مهندسی کشاورزی یزد

بیانیه 41 دیپلمات پیشین درباره دولت جدید آمریکا

مجید فراهانی : طرح های نیمه تمام شهرداری باید تعیین تکلیف شود

محاکمه ترامپ در سنا احتمالاً هفته آینده آغاز می شود

تشدید محدودیت های کرونایی در نوشهر / سلامت مردم خط قرمز ماست

مهمترین محور خطبه های ائمه جمعه شهرستان ها

پرت شدن پدر و دختر از تله سیژ دربندسر

تاکید فرمانده سپاه بر تقویت اقدامات برای غلبه برشرایط کرونایی مازندران

واکنش نمکی به انتقادها از اظهارات رییسی

آغاز دوباره فعالیت آکادمی ژیمناستیک گنبدکاووس

حمایت قاطع نمکی از اظهارات سخنگوی ستاد کرونا

گرامیداشت شهید امروز و شهدای دیروز در خمین

قطار زاهدان - کرمان از ریل خارج شد/مسافران در سلامت کامل هستند

صف های طولانی روغن نمود بی تدبیری مسوولان دیشموک

آخرین تهدید ترامپ را ببینید!

امام جمعه بجنورد: هنرمند با شناخت فرهنگ و دین، می تواند اثری ماندگار خلق کند

ضعف سیاست گذاری،پاشنه آشیل صنعت دخانیات

پرونده استیضاح ترامپ دوشنبه برای سنا ارسال می شود

حمایت قاطع نمکی از اظهارات رییسی درباره قم

آغاز به کار حوزه اتومبیلرانی کانون جهانگردی و اتومبیلرانی در فارس

توییتر یکی از حساب های کاربری رهبر انقلاب را مسدود کرد

انتقاد چهره های ضدایرانی از انتصاب »رابرت مالی« به عنوان نماینده ویژه بایدن در امور ایران / تهران نمی داند چه شانسی نصیبش شده

عصر جدیدی ها می آیند/ جزییات زمان پخش برنامه احسان علیخانی

استیضاح ترامپ هفته آینده درسنا آغاز می شود

مجلس آماده همکاری با عراق درزمینه مبارزه با تروریسم

آیا چک شامل مرور زمان می شود؟

ابلاغ مجدد دستور به استانداری ها برای حمایت از افراد بی سرپناه

مجلس شورای اسلامی آماده همکاری با عراق برای ایجاد بستر قانونی مبارزه با تروریسم

کار پاره وقت در منزل

کار پاره وقت در منزل با حقوق

استخدام سرآشپز و آشپز در مجموعه انصارالحسین علیه السلام در تهران

نیازمند پرستار فرزند

نام اصلی حضرت خضر (ع)

محافل انس با قرآن «جان نبی» ویژه بانوان برگزار می شود

امضای قرارداد مقر اپدیم بین ایران و معاون دبیرکل سازمان ملل

چرا بعضی کتاب ها در نمایشگاه کتاب در دسترس نیست؟

ترامپ در ویلای خود فلوریدا+ عکس

حاج قاسم سلیمانی در تاریخ می درخشد | ترامپ به زباله دان تاریخ رفت

تصاویری از برگزاری نماز جمعه در غزه پس از 40 روز

خروج رشت از شرایط نارنجی/ 13 شهرستان زرد داریم

پرونده ترامپ برای محاکمه روز دوشنبه به سنا ارسال می شود

وزیر دفاع دولت بایدن از سنای آمریکا رأی اعتماد گرفت

سعید سجادی افتتاح نمایشگاه خوشنویسی «رقص قلم»

سنا صلاحیت وزیر دفاع پیشنهادی بایدن را تأیید کرد

تأیید صلاحیت وزیر دفاع پیشنهادی بایدن در سنا

روند محاکمه ترامپ در سنا احتمالاً هفته آینده آغاز می شود

سجده درخت و ستاره در قرآن کریم نشان دهنده چیست؟

دادخواهی پزشکان عمومی از رییس قوه قضاییه علیه معاونت آموزشی وزارت بهداشت

ظریف درگذشت سرگرد علیجانی را تسلیت گفت

ماجرای «مافیای کنکور» و مکاتبه با رهبر انقلاب

توییتر حساب پایگاه اطلاع رسانی دفتر حفظ و نشر حضرت آیت الله العظمی خامنه ای را مسدود کرد

چاک شومر از ارائه استیضاح ترامپ در هفته آینده خبر داد

امام جمعه بجنورد: پیوند دین با فطرت، راز ماندگاری هنر است

اعلام جزییات شکایات از وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات

امیر تتلو چرا می خواهد کاندید ریاست جمهوری شود؟

لزوم فراهم شدن فضای حضور و رقابت سالم برای تمامی احزاب

ظرفیت های شیلاتی میناب در دو حوزه آبزی پروی و صیادی کم نظیر است/ بنادر صیادی نیازمند جذب اعتبارات در راستای بهسازی و نوسازی

گلایه های یک اصولگرا از ادبیات نمایندگان مجلس /گوش نماینده باید بیشتر از زبانش تحرک داشته باشد!

اجرا نشدن تفاهم نامه مسکن و اشتغال خانواده های شهداء و ایثارگران

پربازدید های خبرگزاری صداوسیما

بایدن نیامده استیضاح می‎شود؟!

مجلس شورای اسلامی آماده همکاری با عراق برای ایجاد بستر قانونی مبارزه با تروریسم

وزیر دفاع آمریکا از سوی سنا منسوب شد

توییتر حساب کاربری رهبری را مسدود کرد

طرح استیضاح ترامپ دوشنبه تحویل مجلس سنا می شود

خانواده زندانی باید حمایت و مراقبت شود

از رانت گسترده به 6وارد کننده برای حمایت در انتخابات 1400 تا حمله به قماربازان بورس

سنا صلاحیت وزیر دفاع پیشنهادی بایدن را تأیید کرد

رییس سازمان زندان ها: در گام دوم انقلاب نیازمند ارزیابی و باز نگاه عملکرد خود هستیم

نیروی خانم جهت تایم عصر ثبت نام سجام

پزشک عمومی خانم جهت فعالیت در مطب زیبایی

کار در فست فود

توییت های مضحک و دستان خالی اصلاح طلبان برای حمله به رقیب

نمکی در واکنش به انتقادها از اظهارات رییسی: همکارانم حق دارند نگران خیز جدید کرونا باشند!

عجز دشمنان با ترور دانشمندان هسته ای نمایان است

جولان «دیو هفت سر» در تفریحات دسته جمعی!

نمایشگاه بین المللی رقص قلم در فرهنگستان هنر افتتاح شد

حساب توییتری یکی از سایت های رهبری مسدود شد

پرونده استیضاح ترامپ دوشنبه برای سنا ارسال می شود

تعارض منافع و بی دقتی در اجرای قانون از مشکلات اصلی کشور است

فعالیت های قرآنی را از رویکرد انحصارگرایانه خارج کنیم

مجلس روضه هفتگی در مسجد کوفه

مسئول روابط عمومی کل سپاه خبر داد؛ تاکید فرمانده سپاه بر تقویت اقدامات برای غلبه بر شرایط کرونایی مازندران

90 هزار میلیارد بودجه همسان سازی حقوق بازنشستگان

نگاهی به تاریخ اجتماعی شیعیان | سعید طاووسی مسرور

نگاهی به تاریخ اجتماعی شیعیان | سعید طاووسی مسرور