مطالب مرتبط:
بانک مرکزی| 105 پروژه برای شفافیت و رونق کسب و کار/ مبارزه با پولشویی با شفافیت تراکنش ها
105 پروژه بانک مرکزی برای شفافیت و رونق کسب و کار
105 پروژه برای شفافیت و رونق کسب و کار
105 پروژه برای شفافیت و رونق کسب و کار
105 پروژه برای شفافیت و رونق کسب و کار
-66 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 8 آذر 1399 ساعت 17:202020-11-28اقتصادي

105 پروژه بانک مرکزی برای شفافیت و رونق کسب و کار


105 پروژه در دست اقدام است، که سه هدف راهبردی را شامل «ایجاد شفافیت»، «رونق» و «منصفانه بودن» محیط کسب وکار، دنبال می کنند.

- خبرگزاری آریا- معاون فناوری های نوین بانک مرکزی، گفت: 105 پروژه در دست اقدام است، که سه هدف راهبردی را شامل ایجاد شفافیت ، رونق و منصفانه بودن محیط کسب وکار، دنبال می کنند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری آریا به نقل از بانک مرکزی، به گفته آقای مهران محرمیان، این سه هدف براساس وظایف تنظیم گری بانک مرکزی تدوین شده است.

آقای محرمیان با اشاره به 105 پروژه ای که از سوی معاونت فناوری های نوین در دست اقدام است، گفت: تعداد این پروژه ها رقم پویایی است و امکان دارد در طول زمان تغییر کند.

تقریباً بهره بردار نیمی از این پروژه ها معاونت فناوری های نوین بانک مرکزی است و نیمی دیگر نیز شامل پروژه هایی است که بهره بردار آن ها سایر بخش های بانک مرکزی هستند.

معاون فناوری های نوین بانک مرکزی با اشاره به ادارات فعال در این پروژه ها افزود: در معاونت فناوری های نوین، سه اداره شامل نظام های پرداخت ، مهندسی نرم افزار و اداره زیرساخت و پشتیبانی فناوری اطلاعات در این پروژه ها فعالند که بیشترین تعداد پروژه ها ابتدا به ادارات نظام های پرداخت ، مهندسی نرم افزار و پس از آن به اداره زیرساخت و پشتیبانی فناوری اطلاعات مرتبط است.

وی درباره نظام مدیریت پروژه در معاونت فناوری های نوین بانک مرکزی گفت: در این نظام، هر پروژه دارای چهار رکن است.

رکن اول بهره بردار است که خود معاونت یا سایر معاونت های مربوطه را در برمی گیرد، رکن دوم مجری پروژه است که شامل شرکت های بیرونی، زیرمجموعه یا معاونت فناوری است.

رکن سوم به ناظر پروژه اشاره دارد؛ این شخص با کسب وکار پروژه آشناست و با فناوری مرتبط نیز آشنایی لازم را دارد؛ بنابراین می تواند رابط بین معاونت بهره بردار و مجری باشد و در عین حال یکپارچگی مجموعه فعالیت ها را تضیمن می کند؛ این شخص ناظر از همکاران ما در معاونت فناوری های نوین است.

در نهایت نیز چهارمین رکن در داخل معاونت فناروی های نوین دفتر مدیریت پروژه (گروه مدیریت پروژه) است که وظیفه این گروه تکمیل اطلاعات پروژه ها و پیگیری مستندات از افراد مختلف است.

محرمیان درباره اولویت بندی پنج گانه عملیاتی سازی 105 پروژه معاونت فناوری های نوین بانک مرکزی افزود: در این تقسیم بندی پروژه های با اولویت چهار و پنج جزء اولویت های پایین تر هستند.

طبیعتاً پروژه های با اولویت یک، شامل مواردی است که باید در اسرع وقت به بهره برداری برسند و در صورتی که کمبود منابعی به وجود بیاید، منابع به سمت پروژه های با اولویت یک سوق داده می شود.

البته تحت شرایطی ممکن است در داخل بانک براساس اولویت های مدنظر سایر ادارات، پروژه در سطح اولویت یک تلقی شود یا اینکه براساس قوانین و مقررات محدودیت زمانی برای آن در نظر گرفته شود.

معاون فناوری های نوین بانک مرکزی با اشاره به برنامه ریزی راهبردی در نظرگرفته شده برای طرح ها و پروژه ها، تصریح کرد: سه هدف راهبردی برای پروژه ها در نظر گرفته شده است که شامل ایجاد شفافیت ، رونق و منصفانه بودن محیط کسب وکار است.

این سه هدف براساس وظایف تنظیم گری بانک مرکزی تدوین شده است.

در مجموع، پروژه هایی که در حوزه عمدتاً شفافیت است مرتبط با حوزه نظارت بوده و از اولویت بالاتری برخوردارند.

مبارزه با پولشویی با شفافیت تراکنش هامحرمیان با اشاره به پروژه های حوزه مبارزه با پولشویی گفت: در این زمینه پروژه های بسیاری در دست اقدام است که به دلیل محرمانگی نمی توان به آن ها پرداخت.

اما یک قاعده کلی وجود دارد که برای انجام هر تراکنش، باید مبدأ ، مقصد و بابت آن مشخص باشد.

هرچیزی که خلاف این امر است، طبیعتاً تراکنش مشکوک محسوب می شود.

خوشبختانه این سامانه در حال حاضر عملیاتی شده و موجود و به تدریج قابلیت های آن در حال تکمیل و بهبود است.

این مقام مسئول بانک مرکزی درباره طرح هایی که در سال 1398 به بهره برداری رسیده است، افزود: در این باره می توان به طرح مبارزه با پولشویی و سامانه مرتبط با آن و نیز رمز دوم پویا که با همکاری شبکه بانکی و صنعت بانکداری اجرایی شده است، اشاره کرد.

همچنین از دیگر پروژه ها می توان اعمال سقف بر تراکنش های حوزه پرداخت و غیرحضوری را عنوان کرد که در برهه ای به خصوص در بازار ارز از این امر سوءاستفاده می شد.

همچنین از دیگر موارد، پروژه های مرتبط با اصلاح نظام کارمزد هستند که در حال حاضر فاز یک این پروژه عملیاتی شده و در آینده نزدیک در خروجی ها شاهد نتایج و اعمال نظام کارمزدی خواهیم بود.

محرمیان با برشمردن تعدادی دیگر از پروژه های این حوزه گفت: کیف الکترونیک پول از دیگر مواردی است که اجرایی شده است.

در حال حاضر، در رابطه با قانون جدید چک ٰ، سامانه پیچک به زودی اجرایی و نهایی می شود و مطابق آن هر قطعه چکی که در کشور صادر می شود، باید در این سامانه ثبت شود.

با عملیاتی شدن و پیاده سازی این سامانه، از موارد پولشویی که به واسطه ابزار چک رخ می دهد، جلوگیری به عمل می آید.

وی در توضیح طرح های حوزه مبارزه با قمار و شرط بندی توضیح داد: پروژه های بسیار مهمی در این زمینه با همکاری پلیس فتا و دادستانی در دست اقدام است که این موارد امسال نهایی می شود.

تمام مواردی که پیشتر و در بالا به آن ها اشاره شد، امسال عملیاتی شده یا در سال جاری عملیاتی می شوند.

تخصیص خودکار و سیستمی ارز از طریق سامانه جامع ارزی محرمیان با بیان اینکه مرحله نخست سامانه جامع ارزی با هدایت همکاران حوزه ارزی انجام شده است، تصریح کرد: به واسطه این سامانه تخصیص ارز که از فرایند های بسیار مهم و اساسی در چرخه تبادلات ارزی کشور به است، بدون دخالت نیروی انسانی و کاملاً خودکار انجام می شود.

به بیان بهتر، الگوریتم های این سامانه به گونه ای برنامه ریزی شده اند که براساس اولویت بندی های کشور در تخصیص ارز که توسط وزارت صنت، معدن و تجارت تعیین شده است، عمل کنند.

انباره داده اعتبارسنجی ، سامانه نهاب و هاب شاپرک ، مهم ترین پروژه های معاونت فناوری های نوینمحرمیان انباره داده اعتبارسنجی را یکی از مهم ترین پروژه های بانک مرکزی دانست و گفت: در این زمینه شرکت ها و به طور ویژه یک شرکت بیش از همه فعال بوده اند، اما آن ها نمی توانستند داده های مورد نظر خود را به دست آورند.

براین اساس با ایجاد انباره داده در بانک مرکزی به شرکت های اعتبارسنجی خدمات دهی می شود.

معاون فناوری های نوین سامانه نهاب را یکی از اولویت های اصلی عنوان کرد و تأکید کرد: در این سامانه هویت مبدأ و مقصد هر تراکنش مشخص می شود.

براین اساس در سامانه یاد شده به اشخاص اعم از حقیقی و حقوقی کدی اختصاص داده می شود.

در حال حاضر برای بیش از 99 درصد اشخاص حقیقی این کد صادر شده است و درخصوص اشخاص حقوقی نیز برای تکمیل اطلاعات سامانه در حال رایزنی با دستگاه هایی هستیم که باید به اشخاص حقوقی این کد را ارائه کنند.

به گفته مهران محرمیان هاب شاپرک نیز دیگر پروژه ای است که به انتظام بخشی شرکت ها و فعالیت های حوزه انتقال کارت به کارت می پردازد و آن را ساماندهی می کند.

این پروژه دربرگیرنده پرداخت سازان و برنامک های حوزه پرداخت است.

اقدامات بانک مرکزی در عمل به ماده (11) قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان وی درباره وظایف محول به بانک مرکزی به موجب ماده (11) قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان تصریح کرد: مطابق طرح جامع مالیاتی وظایف و مأموریت هایی برای بانک مرکزی در نظر گرفته شده است.

براین اساس هر ابزار پذیرندگی اعم از اینکه کارت خوان یا درگاه پرداخت باشد باید دارای کد و پرونده مالیاتی باشد.

وی درباره ساماندهی دستگاه های پذیرندگی گفت: هر ابزار پذیرشی که در اختیار پذیرنده قرار می گیرد، دارای شناسه یکتاست و اطلاعات آن در شبکه جمع پرداخت کشور وجود دارد.

اما مسأله این است که اطلاعات شبکه بانکی و پرداخت کشور نزد ما با داده های سازمان امور مالیاتی همخوانی نداشته و قابل انطباق نیست.

اما ضروری است، اطلاعات این دو پایگاه داده با یکدیگر کنترل شود که البته این امر محقق شده و پس از آن متوجه می شویم چه تعداد کسانی مودی مالیاتی نیستند.

چراکه براساس قانون، تمام کسانی که دارای دستگاه کارت خوان هستند، مودی مالیاتی محسوب می شوند.

وی درخصوص برخی شبهات وارده مبنی بر بی هویت بودن برخی از پذیرنده ها گفت: این امر صحیح نیست.

بلکه همانطور که اشاره شد، تعداد زیادی از پذیرنده ها مودی مالیاتی نیستند و براساس زمان بندی که با همکاری سازمان امور مالیاتی در حال برنامه ریزی آن هستیم، این افراد مودی مالیاتی محسوب خواهند شد.

افزایش حجم کار فعالان حوزه فناوری اطلاعات با شیوع ویروس کرونامحرمیان با بیان اینکه فعالیت های بسیاری از سوی این معاونت در دست اقدام است توضیح داد: نمونه این مهم همین 105 پروژه در دست اقدام و مورد بحث ماست.

در کنار آن تعداد بسیار زیادی سامانه نیز در حال حاضر عملیاتی شده و در حال اجراست.

از این رو، مقصود از اطلاع رسانی این موارد، تبیین وسعت و حجم کار است.

در حال حاضر معاونت فناوری های نوین بانک مرکزی ، شرکت های زیرمجموعه، شبکه بانکی، شرکت های حوزه پرداخت و در نهایت پیمانکاران آن ها در اجرایی کردن پروژه های متعدد نقش دارند.

وی در خصوص مجموعه کسانی که در حوزه فناوری های نوین صنعت بانکی فعالیت می کنند، گفت: براساس برآوردها، این مجموعه در سال حدوداً 30 میلیون نفر ساعت فعالیت انجام می دهند.

این تعداد شامل کسانی است که توسعه سامانه ها یا قابلیت های جدید، پشتیبانی فعالیت های قبلی و پایش فعالیت های این حوزه را برعهده دارند.

پس این موارد حاکی از حجم بالای کار در حوزه فناوری است.

وی ضمن اشاره به سختی های پیش روی فعالیت این افراد تحت فشار تحریم ها و شیوع ویروس کرونا تصریح کرد: افراد و جوانان این حوزه زحمات بسیاری را متقبل می شوند.

در همین دوره کرونا که همه سازمان ها از سرعت فعالیت شان کاسته اند، فعالان حوزه فناوری در میدان هستند و به حجم کاری فعالان حوزه فناوری های نوین به دلیل پروژه های جدید و رشد تراکنش های الکترونیکی، افزوده شده است.

نتیجه آن را نیز شاهدیم که در کشور طی این مدت، پول کاغذی تقریباً حذف شد و بسیاری از کار ها به سمت وسوی غیرحضوری پیش رفت.

تمام این اتفاقات ماحصل بیش از بیست سال تلاش این مجموعه است.

وی در پایان تأکید کرد: هدف از طرح این نکات، تشکر از فعالان حوزه فناوری اطلاعات بود.

ما در بانک مرکزی می دانیم که فشار و حجم کار بالاست و قدردان تلاش های آنان هستیم.


کلید واژه ها: بانک مرکزی - فناوری های نوین - پروژه - مرکزی - بانک - فناوری - پروژه ها - معاون - شفافیت - نوین - خبرگزاری - اقدام - راهبردی - معاونت - رونق - کسب و کار - آریا - محیط - بهره - گزارش - تغییر - تنظیم - مهران - تدوین - وظایف - سایر - زمان - دیگر - هایی

آخرین اخبار سرویس:
استخدام فروشنده شیفت صبح

مشارکت و سرمایه گزاری

استخدام مدیر برج مسکونی

به چندسالنکار جهت کار در کافه رستوران نیاز مندیم

برنامه نویس فرانت و بک اند php

جولان سوز سرما در بازار تاریخی تبریز

سالندار و کانتر کار خانم

ویزیتور حضوری

جذب نیرو درصدی در سالن زیبایی

فرق اتریوم، بیت کوین و بلاک چین در چیست؟

صدور سند تک برگی برای 6 میلیون هکتار اراضی ملی در استان سمنان

همکاری 350 روستای خراسان شمالی با کمیته امداد در پرداخت زکات

ریزش قیمت ها با وعده دلار 15هزار تومانی؟

واحد های خسارت دیده از سرما شناسایی می شوند

کیهان: مشکل اصلی صادرکنندگان تصمیمات دولت است، نه تحریم ها

احتمال افزایش وام ازدواج تا سقف 200 میلیون تومان

کلاهبرداری از مردم در برخی پمپ بنزین ها / مردم هوشیار باشند

قیمت پراید در بازار امروز چند؟ + جدول

استارت تحول در رنو با تولید خودرو رنو 5 الکتریکی

عسل و خواص آن

موشن گرافیک / واکسن ها چطور آزمایش و تأیید می شوند؟

اداره دخانیات آستارا کشت توتون را 25 درصد توسعه می دهد

4600 قطعه مورد نیاز صنایع ریلی در داخل کشور تولید می شود

آخرین قیمت گوشی موبایل در بازار امروز 29 دی 99+ قیمت انواع گوشی سامسونگ و سایر گوشی های محبوب ایرانی+ خرید گوشی اقساطی بدون پیش پرداخت

سایه سنگین دلار بر سر بازار بورس

غربالگری ژنتیکی چگونه انجام می شود؟

کشف 96 دستگاه استخراج ارز دیجیتال در سلطانیه زنجان

آخرین جزییات تولید و مصرف گاز در خانه ها و نیروگاه ها/ چرا با وجود تعطیلی ها مصرف گاز افزایش یافت؟

فروشنده خانم ، تمام وقت ، پیروزی و قاسم آباد

منشی

جذب نیروی کار در فروش بیمه های عمر و غیر عمر سامان

کار در منزل،استخدام مترجم تایپیست

نرخ ارز متعادل می شود/ رانندگی های خیالی جریمه های واقعی/ کرونا و آلودگی دست در دست هم

19 هزار نفر از خراسان رضوی در مرحله سوم طرح ملی مسکن ثبت نام کردند

خراسان رضوی بهترین فرصت درآمدزایی را از محل ترانزیت دارد

اجرای طرح آبرسانی به 2 روستا در منطقه زیلایی

علل خام فروشی زعفران تربت حیدریه و راهکارهای رفع آنها

87 درصد محصولات فولادی در بورس کالا عرضه نشد

عبدی: پدران اصولگرا چرا داستان سرایی می کنند؟

قیمت روز خودرو های سایپا و ایران خودرو امروز دوشنبه 29 دی 99+بررسی وضعیت و علت ارزانی خودرو در روزهای زمستانی

آغاز موج جدید ریزش دلار/ اسکناس آمریکایی به قعر قیمتی 6 ماهه رفت

آغاز افت فشار گاز و اوج گیری آن در سال های آینده

چرا باید مزرعه های مجاز و غیرمجاز استخراج رمزارز ها جمع شوند؟ /اما و اگر های بودجه دو هزار میلیاردی به صداوسیما/آخرین ترفند ها در واپسین روز های ترامپ

مجلس صورت های مالی شرکت ملی نفت را بررسی کند/ سهم مالیات از درآمد های بودجه تنها 30 درصد!

استخدام موتور سوار

استخدام جوشکار ماهر

بهترین شغل پاره وقت حتی بهتر از بورس

چرخکار مانتو

فروشنده با تجربه خانم

استخدام نیرو (استارت آپ)

ساخت 1200 خانه در طرح اقدام ملی مسکن استان سمنان هدف گذاری شد

منشی،حسابدار،راننده ،کارگر ساده

قیمت زعفران امروز چقدر است؟ / افزایش صادرات طلای سرخ در ماه های اخیر

گره کور 40 ساله خیابان کرمان پایتخت باز شد

جزییاتی در مورد وام 240 میلیون تومانی

25 درصد رستورانهای تهران یا مشاور املاک شده اند یا نمایشگاه خودرو

بازگشت قیمت گذاری آگهی های مسکن در سایت و اپلیکیشن ها

برخلاف ادعای رییس جمهور، مردم متوجه گرانی شدند| تا دولت کسری بودجه دارد، تورم خواهیم داشت آقای روحانی برای درک گرانی و مردم خودش پرتقال بخرد!

شمارش معکوس برای بروز رسانی قیمت کارخانه خودرو

افزایش سقف وام خرید مسکن در دستور کار نیست

مکانیزاسیون بخش کشاورزی در زنجان نیازمند دامنه وسیع تری است

صادرات گاز ایران؛ از معرکه گیری های داخلی تا دست های پنهان خارجی

قیمت پراید در بازار امروز دوشنبه 29 دی 99 / شرایط فروش اقساطی خودرو برای استفاده در تاکسی آنلاین ناویت

ردپای دهیاران زن در توسعه روستاهای الموت

هفت هزار کیلومتر شبکه گاز روستایی در کردستان اجرا شد

بیقراری در بورس تیتر مهم روزنامه های دوشنبه اصفهان

جهت تبلیعات ود فضای مجازی در فروش محصول قفسه های فروشگاه

سرمایه گذار 200 تا 300 میلیون

مغازه از ما کار از شما

استخدام بازار یاب برای خدمات مطب زیبایی و لیزر

جذب مشاور خانم و آقا در هلدینگ معتبر

چگونه دمای لپ تاپ را کاهش دهیم؟

رکود داخلی بازار فولاد به رغم تکانه های نرخ جهانی

بازگشت مس به کانال 7 هزار دلاری

ماجرای توصیه بورسی روحانی چه بود؟

نمره معدن و صنایع معدنی در عصر تحریم ها

قیمت آهن ,میلگرد 1399/10/29

نتایج نهایی قرعه کشی ایران خودرو امروز 29 دی 99+ اسامی برندگان ایران خودرو با کد پیگیری و کد ملی/ قرعه کشی فروش فوری محصولات ایران خودرو دی ماه 99

گم کردن رمز 225میلیون یورویی!

رهاسازی آب درودزن به دلیل تاخیر در بارندگی ها

بیمه سامان

مشاوره و عرضه محصولات تخصصی پوست و مو

کارگر ساده جهت لوله کشی گاز

شاطر سنگک جهت پخت در دیزی سرا

خریداران حراج تهران، اثر هنری خریدند یا حواشی؟

تراشکار ماهر یا نیمه ماهر

قول وزیر کار برای رسیدگی به شلوغی کارگزاری های تامین اجتماعی/ مردم اصرار به دریافت خدمات حضوری دارند

شعله گاز در یک قدمی محرومیت زدایی از جنوب آذربایجان غربی

خاموشی چراغ فرودگاه همدان و دستان خالی گردشگری

فروش اقساطی مدیران خودرو امروز 29 دی 99/ فروش اقساطی مدیران خوردو با پرداخت 40 درصد مبلغ خودرو + قیمت خودرو چری و ام وی ام و اعلام شرایط فروش اقساطی خودرو برای استفاده در تاکسی آنلاین ناویت، امروز دوشنبه 29 دی

آخرین قیمت انواع حبوبات بسته بندی

چرا به منطقه محروم زیلایی گازرسانی نمی شود؟

خودرو، ارزان اما بی مشتری شد

تب نزول در بازارها داغ تر شد

انتقاد تند کیهان از حراجی تهران

ارج چگونه به خاطره ها پیوست| ایران 80 سال قبل به روسیه یخچال صادر می کرد

روند کاهشی قیمت دلار تا کجا ادامه دارد؟ / آیا کاهش نرخ ارز با ریاست جمهوری ترامپ هم اتفاق می افتاد؟

نوجوان ها زیر تیغ زیبایی! / زیر 15 ساله ها هم به جراحی های زیبایی گرایش یافتند

آخرین جزییات تولید و مصرف گاز در خانه ها و نیروگاه ها/ چرا با وجود تعطیلی ها مصرف گاز افزایش یافت؟

مدیرکل بهزیستی زنجان: هزینه واریزی به مستمری بگیران در مقابل تورم و گرانی جامعه بی فایده است

105 پروژه بانک مرکزی برای شفافیت و رونق کسب و کار

105 پروژه بانک مرکزی برای شفافیت و رونق کسب و کار