مطالب مرتبط:
مثبت اندیشی راهکار سلامت روان در دوران کرونایی است
مثبت اندیشی راهکار سلامت روان در دوران کرونایی است
دفاتر پستی در دوران تعطیلات کرونایی دایر است
مدیرعامل شرکت ملی پست‬: دفاتر پستی در دوران تعطیلات کرونایی دایر است
ادامه خدمت رسانی به مردم در دوران محدودیت های کرونایی
-218 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 8 آذر 1399 ساعت 14:252020-11-28پزشكي

مثبت اندیشی راهکار سلامت روان در دوران کرونایی است


یک استاد دانشگاه و متخصص روان شناسی تربیتی، با اشاره به شیوع گسترده ویروس کرونا، مثبت اندیشی را یکی از راهکاری ها سلامت روان افراد در دوران شیوع بیماری کووید 19 می داند.

- استرس و تنش های روانی در خصوص شیوع ویروس کرونا در این روزها در کنار ترس از ابتلا به آن و نبود داروی قطعی برای درمان افزای یافته است و با توجه به رابطه مستقیم معنادار میان سلامت روحی و جسمی، لازم است علاوه بر توجه به سلامت جسمی جهت پیشگیری از ابتلا به کرونا به سلامت روحی و روانی توجه خاصی شود.

این مساله باعث شد خبرگزاری جمهوری اسلامی(ایرنا) مرکز شهرکرد با پروین رضایی دارای دکترای تخصصی روان شناسی تربیتی، مشاور و روانشناس و استاد دانشگاه شهید چمران اهواز گفت و گو کند.

ایرنا:در شرایط موجود چه توصیه ای دچار نشدن به افسردگی و انزوا وجود دارد؟ پروین رضایی: لازم است افراد به دنبال اخبار و پیام های اغراق آمیز، تنش زا و پرتهدید مربوط به شدت و قدرت ویروس کرونا نباشند، چون شنیدن این اخبار پیامدهای منفی به دنبال دارد و سلامت اعصاب و روان افراد را در معرض خطر قرار می دهد.

چسبندگی افراد به اخبار منفی، نگرانی های عمومی،کلافگی های فکری، استرس ها و اضطراب های فراگیر و همچنین افکار همراه با افسردگی و انزوا می تواند همچون ویروس کرونا منتشر و به دیگر افراد انتقال داده شود.

سعی شود با توجه به باور فرهنگی عقل سالم در بدن سالم است به تغذیه مناسب، خواب کافی و برخورداری از شرایط روحی و روانی مطلوب بیش از پیش توجه شود.

افراد باید به دنبال امیدآفرینی، توکل بیش از پیش به خداوند تبارک و تعالی و برنامه ریزی برای انجام کارهای روزمره باشند، رعایت این موارد به افراد کمک می کند در مقابل نگرانی های ناشی از شیوع بیماری کرونا مصونیت بیشتری پیدا کنند.

نکته دیگر، بحث حفظ و تقویت شادکامی، شوخ طبعی و خوش مشربی به عنوان عنصر مهم و تاثیرگذار در ارتقا سلامت روان، به ویژه در ایام شیوع کرونا است.

به عبارتی خندیدن و شاد بودن از طریق پایین آوردن میزان کورتیزول خون، بالا بردن میزان هموگلوبین آن و بالا بردن فعالیت سلول های کاهش دهنده درد، به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک می کند.

نتایج تحقیقات نشان می دهد خلق مثبت با عملکرد بهتر سیستم ایمنی بدن در ارتباط مستقیم قرار دارد و عفونت های ویروسی افراد درون گرایی که سرما خورده اند بیشتر از افراد برون گرای سرما خورده است.

عملکرد سیستم ایمنی بدن در گروه دارای شادکامی بیشتر، در مقایسه با گروهی که از شادکامی کمتری برخوردارند، بهتر خواهد بود، شوخ طبعی در پرمحتوا کردن تجربه های زندگی روزمره و به عبارتی بهبود کیفیت زندگی افراد نقش پررنگ و مثبتی داشته باشد.

نتایج تحقیقات بیان می کند میان سلامت روان و شوخ طبعی همبستگی مثبت معنادار وجود دارد، در چنین مواردی شوخ طبعی به عنوان یک متغیر تعدیل کننده، در روزهای پر استرس عمل خواهد کرد، به طور کلی خنده و شوخ طبعی منجر به رهایی از بیماری های عفونی جدی می شود.

یکی از راه های غلبه بر افسردگی در دوران شیوع ویروس کرونا، نقش بازی کردن یا به عبارتیRole-playing است، می توان در زندگی روزمره و در برخورد با دیگران، خود را خوشحال نشان داد،این کار هم در روح و روان فرد و هم در نحوه رفتار اطرافیان با فرد تاثیر خواهد گذاشت.

از طرف دیگر حالت های بدنی فرد در احساسات او نسبت به دنیای اطراف بسیار موثر است، فردی که قوز می کند، سرش را پایین می اندازد و چهره ای بی اعتنا به خود می گیرد و گوشه نشینی را انتخاب می کند، در هر شرایطی که قرار بگیرد، احساس افسردگی خواهد کرد.

در دوران شیوع ویروس کرونا نیز اگر فرد سعی کند، کمرش را صاف بگیرد، سرش را بالا بگیرد، قیافه شاد و پر انرژی به خود بگیرد و حتی لبخند به لب داشته باشد، حال روحی او بهتر خواهد شد.

تلقین های مثبت به جای تلقین های منفی به صورت چشمگیری از احساس افسردگی افراد کم می کند، تلقین های مثبت، نیرو و کارآیی فرد را بالا می برد و از احساس بی ارزشی، ناامیدی و خلق منفی کم می کند.

در واقع از آنجا که چگونه معنا کردن حوادث و واقعیت های دنیای اطراف، هرچند تلخ باشند، تاثیر زیادی بر افراد می گذارد، بنابراین باید به دنبال دور کردن ذهن از تفسیرها و نتیجه گیری های منفی بود.

افکاری که مربوط به انزوا و افسردگی افراد هستند، افکاری گنگ و مبهم و غیر منطقی هستند، باید افکار غیرمنطقی شناسایی شود و آن ها را درست و منطقی برای خود تجزیه و تحلیل کرد.

همچنین باید از فرصت قرنطینه خانگی پیش آمده استفاده کرد و ضمن تبدیل فضای خانه به محیطی امن و آرام، به شکلی خلاقانه، به فعالیت های عقب افتاده مورد علاقه خود همچون مطالعه، ورزش خانگی و برنامه ریزی برای آینده خود پرداخت.

با وجود شیوع ویروس کرونا، رودخانه زندگی همچنان جریان دارد و باید جهت شنای مناسب خود را در این رودخانه یافت تا مبادا جریان رود ما را به هر سمتی که خود می خواهد ببرد.

به هرحال ویروس کرونا، چالشی فردی، اجتماعی و جهانی است و هر تلاش شهروندان برای محافظت از خود در برابر این بیماری، گامی مثبت برای خانواده، بستگان و جامعه است.

کرونا فرصت مناسبی است تا هر فرد در سیستم خانواده خود، ضمن حفظ فردیت، به انجام فعالیت های اجتماعی بپردازد.

لازم است بین اعضای خانواده تبادل اخبار معتبر و امیدبخش اتفاق بیفتد، برای یکدیگر خاطرات شیرین و تجربیات مثبت بازگو شود و پیام های شادی بخش که باعث انبساط خاطر فرد و اعضای خانواده شود، رد و بدل شود.

محققان به این نتیجه رسیده اند کتاب درمانی و مطالعه کردن یکی از مطمئن ترین روش های درمانی خودیاری در شرایط شیوع کرونا است، از طرف دیگر پذیرش بسیاری از حقایق و اتفاقات زندگی روزمره، می تواند زندگی را متعادل تر کند و آرامش و رضایتمندی در زندگی را بالاتر ببرد.

همچنین لازم است از الگوهای فکری ناقص همچون تعمیم افراطی پدیده ها، ادارک انتخابی منفی، انعطاف ناپذیری که باعث خلق منفی و استرس می شود، به شدت پرهیز شود.

ایرنا: یکی از عوامل موثر بر تقویت سیستم ایمنی ترس و اضطراب نداشتن است، چه توصیه ای در این زمینه وجود دارد؟ رضایی: ویروس کرونا در افراد مختلف، درجه های مختلفی از اضطراب و نگرانی ایجاد می کند، هرچند میزان اندک استرس در چنین مواقعی مفید است و باعث می شود فرد بهداشت فردی و اجتماعی را بهتر رعایت کنند، اما استرس بیش از حد مضر است و سیستم ایمنی فرد را ضعیف می کند و احتمال آسیب پذیر بودن فرد و به تبع آن آسیب پذیر بودن جامعه را بالا می برد.

به طور کلی زمانی که استرس افراد بالاست، لازم است به متخصصان حوزه سلامت و روان مراجعه شود، افراد می توانند از طریق فضای مجازی و فرصت مشاوره تلفنی جهت کنترل اضطراب خود اقدام کنند.

برای پیشگیری از ابتلا به کرونا، داشتن اضطراب و ترس منطقی نشان دهنده سلامت روانی و منطق مداری انسان ها است، اما ترس و اضطراب غیرمنطقی که رابطه معکوسی با عملکرد بدن دارد، سلامت روان را خدشه دار می کند.

به هر حال حفظ آرامش، شادکامی، مثبت اندیشی و خوش رویی، افراد را از آسیب های احتمالی ناشی از نگرانی های دوران کرونا و پساکرونا محفوظ می دارد.

هنر زندگی کردن، دانستن چگونگی تبدیل اضطراب به انرژی مثبت، خنده و خوش رو بودن است.

باید سعی شود در این ایام، تمرینات تنفس عمیق و آرام سازی عضلانی را بیش از پیش انجام شود و به دنبال برقراری ارتباط با افراد نزدیک، دوستان و آشنایان از طریق فضای مجازی بود.

گاهی کمک های معنوی و همدلی یک خویشاوند نزدیک، دوست صمیمی و همکار بسیار موثرتر از کمک های مادی او است و اضطراب و نگرانی را تعدیل می کند.

برای کاهش استرس، متخصصان علوم رفتاری در رسانه های تصویری و نوشتاری و فضای مجازی فعالیت کنند،تا از این طریق تکنیک های عملی مفید و راهکارهای کنترل استرس و اضطراب را به مردم معرفی کنند و به افراد در انتخاب مناسب ترین سبک زندگی در این شرایط کمک کنند.

همچنین روانشناسان در جلسات بحران استان ها و در تشکیل کارگروه های تخصصی روانشناسی جهت تصمیم گیری های مناسب با شرایط بحرانی شیوع کرونا شرکت داده شوند.

بهتر است، سایت مشاوره تلفنی به صورت شیفت بندی و 24 ساعته فعال باشد و خدمات روانشناختی جهت کاهش استرس و اضطراب به هموطنان ارائه شود تا سلامت روان آن ها افزایش پیدا کند.

رسانه ها نیز مصاحبه های کوتاه و جذابی با کسانی که با رعایت پروتکل های بهداشتی از بیماری کرونا مصون مانده اند، انجام دهد و از این طریق به مردم برای رفع تنیدگی های روانی، اضطراب های بیمارگونه و نگرانی درباره احتمال ابتلا به بیماری کرونا کمک شود.

همچنین به شهروندان تاکید شود، اخبار خود را از منابع خبری معتبر و موثق کسب کنند و از انتشار اخبار غیر موثق به شدت پرهیز کنند تا از این طریق موجب قطع چرخه انتشار شایعات شوند.

لازم است با تقویت امیدواری، خوش رویی، مثبت اندیشی و همدلی از آثار مخرب هجوم اخبار منفی و پر استرس دوری کرد و در کنار جدی تر گرفته شدن کرونا، از فاجعه انگاری کرونا پرهیز شود، چرا که اخبار تنش زا، سلامت زیستی و روانی افراد را تحت تاثیر قرار می دهد و اعتماد بنفس آن ها را کاهش می دهد.

ایرنا: چگونه می توان با حفظ روابط در شرایط منع اجتماعات خانوادگی از شیوع کرونا جلوگیری کرد؟ رضایی: تهیه و تدوین برنامه ها، به ویژه انیمیشن های جذاب و فیلم های پرمحتوا زیر نظر کارشناسان روانشناسی و به منظور اطلاع رسانی مردم برای بهینه سازی روابط خانواده و مدیریت این روابط در دوران قرنطینه خانگی اهمیت دارد، چرا که محیط خانه بهترین محیط برای ابراز محبت، صمیمیت، همدلی، مشورت و مشارکت است و حضور دراین مکان گرم و صمیمی احتمال خطر ابتلا افراد را به شدت کاهش می دهد.

لازم است رسانه ها از روانشناسان به صورت روزانه جهت آگاه سازی خانواده ها کمک بگیرند و خدماتی که برای سلامت روان هموطنان در این شرایط کرونا لازم است، به آنها ارائه شود و از طرفی به تسلی خاطر خانواده هایی که در سوگ عزیزانشان نشسته اند، کمک شود.

باور به اینکه کرونا فرصتی برای تحکیم پیوندهای درون کانون خانواده است، از سوی رسانه ها تقویت شود و تابلوهای اطلاع رسانی با محتوای جذاب جهت آگاهی سازی اجتماعی و برگزاری اجتماعات خانوادگی به صورت مجازی در سطح شهر نصب شود تا خطرات شیوع کرونا کاهش یابد.

همچنین از طریق برنامه های آگاه کننده وسایل ارتباط جمعی به افراد آموزش داده شود که در دوران شیوع کرونا، سبک زندگی جدیدی را متناسب با علایق و نیازهای اعضای خانواده طراحی و اجرا کنند.

در سبک زندگی جدید، باید از برخی رفتارهای لذت بخش پیشین، همچون دورهمی های خانوادگی یا مسافرت های دسته جمعی پرهیزکرد و آن ها را به عقب انداخت، اما درعین حال می توان برای رفتارهای مطلوب دیگر، همچون مطالعه کردن، مقاله نوشتن، شعر سرودن و سایر کارهای معنوی، وقت بیشتری را صرف کرد.

بر اساس نظریه به تأخیر انداختن کامروایی ، گاهی لازم است برای رسیدن به هدفی بزرگ تر، هدف های دیگر را به عقب انداخت، در واقع جهت رسیدن به جامعه عاری از کرونا، افراد ملزم به رعایت برخی اصول و پروتکل های بهداشتی هستند.

برای دوری از تجمعات، از طریق تماس، به ویژه تماس تصویری، با خویشاوندان، بستگان، دوستان و همکاران به گفت و گوهای همدلانه و حمایتی پرداخت و آزادانه از احساسات و نگرانی های خود با آن ها سخن گفت، این شیوه هم موجب کاهش استرس و نگرانی فرد شده و هم به سایرین کمک می کند تا بر استرس خود غلبه کنند.

ایرنا: چه کسانی بیشتر در معرض آسیب های روحی و روانی در ابتلا به ویروس کرونا هستند و مهم ترین مشکلات روحی طی دوران کرونا چه مواردی هستند؟ رضایی: کودکان و سالمندان و اشخاصی که سابقه بیماری جسمی، زمینه ای و روانی دارند در مقابل آسیب های جسمی و روانی ناشی از ویروس کرونا، شکنندگی بیشتری دارند.

احساس ترس، استرس، ابهام، سردرگمی، تنهایی، جدا افتادگی، تغییرات خلقی، افسردگی، وسواس پانیک، وحشت، خشم، بیماری های سایکوسوماتیک یا روان تنی، استرس ناکامی و تحریک پذیری از مهم ترین مشکلات روحی در دوران کرونا می باشد.

به طور کلی رعایت نکردن پروتکل های بهداشتی ابتلا به بیماری کرونا را به دنبال خواهد داشت، با توجه به رابطه نزدیک بین جسم و روان افراد، ابتلا جسمی افراد به بیماری کرونا می تواند سلامت روان آن ها را نیز در معرض خطر قرار دهد.

یکی از راه های کاهش خطر ابتلا به آثار روحی روانی ناشی از ویروس کرونا، کنترل شرایط محیطی، رعایت موارد بهداشتی، تقویت اراده فردی و بالابردن شادمانی افراد است.

ایرنا: چگونه می توان مردم را قانع کرد که کرونا را جدی بگیرند وپروتکل های بهداشتی را رعایت کنند؟ رضایی:به طور کلی رعایت نکردن دستورالعمل های بهداشتی از طرفی زیر پا گذاشتن قوانین مصوب جامعه را به دنبال دارد و از طرفی سلامت جسم و روان افراد را در معرض خطر قرار می دهد.

بنابراین لازم است پروتکل های بهداشتی به طور کامل رعایت شود، رعایت نکردن پروتکل های بهداشتی نه تنها کار پسندیده ای نیست، بلکه مورد نکوهش تمام شهروندان جامعه قرار می گیرد.

کلید مقابله با شیوع ویروس کرونا و عبوراز وضعیت موجود در دست خود مردم است و به نحوه مشارکت آگاهانه، متعهدانه و مسئولانه آن ها در رعایت پروتکل های بهداشتی اعلام شده از سوی وزارت بهداشت و درمان بستگی دارد.

در واقع اگر مردم در خانه نمانند و اصول بهداشتی را رعایت نکنند، این بیماری ریشه کن نخواهدشد.

لازم است افراد متخصص، قابل اعتماد و دارای مقبولیت اجتماعی بالا در جهت آگاه سازی مردم تلاش کنند چرا که در قانع کردن شهروندان موفق تر خواهند بود.

نتایج تحقیقات روانشناسان اجتماعی نشان می دهد پیام هایی که با ایجاد وحشت و هیجان در افراد باشند و حاوی دستوراتی از جمله اینکه مردم چطور، چه وقت و کجا باید اقدام کنند، بیشتر از توصیه های فاقد این دستورات، در متقاعد سازی افراد تاثیرگذارند.

یافته های بیشتر داده های آزمایشی در رشته روانشناسی اجتماعی نشان می دهد در شرایط یکسان هرچه شخص از پیامی بیشتر وحشت زده شود، احتمال اقدام مثبت وی برای محافظت از خود افزایش می یابد.

ویروس کرونا که منجر به بیماری نوپدید کووید 19 شده است، بسیاری از کشورهای جهان درگیر کرده است و سازمان بهداشت جهانی را برآن داشته تا وضعیت فوق العاده اعلام کند.

استفاده همگانی از ماسک، رعایت فاصله 2 متری از یکدیگر، شست وشوی دست ها با آب و صابون، رعایت بهداشت فردی، خودداری از دست دادن های مکرر و منع سفر و حضور در اجتماعات از جمله نکاتی است که پزشکان متخصص برای پیشگیری از شیوع این ویروس توصیه می کنند.


کلید واژه ها: روان - سلامت - استاد دانشگاه - دانشگاه شهید چمران اهواز - مثبت اندیشی - ویروس کرونا - کرونا - سلامت روان - روان شناسی - دانشگاه شهید چمران - شیوع ویروس کرونا - دانشگاه - ابتلا به کرونا - بیماری کووید 19 - شیوع - راهکار - شیوع بیماری - ابتلا - پروین - ویروس - روانی - رضایی - دوران - افراد - استاد - شهید چمران - لازم - جسمی - روحی - روانشناس

آخرین اخبار سرویس:
آغاز واکسیناسیون نیکاراگوئه ای ها با واکسن روسی

بانوان درمان اختلالات کف لگن را جدی بگیرید

نحوه درست کردن فیله مرغ

چرت زدن ممکن است در دی.ان.ای افراد باشد

ثبت یک فوتی دیگر بر اثر ابتلا به کرونا در کرمانشاه

نشانه های حمله خرچنگ ها به بافت چشم!

دکتر بهمن اسمی، پزشک کرمانشاهی که برای نجات بیماران کرونایی از جانش گذشت

دانشمندان به دنبال پرورش ماهی در ماه

هشدار سازمان بهداشت جهانی: در 30 سال آینده یک چهارم افراد بشر مشکل شنوایی داشته باشند

تزریق واکسن کرونا به کادر بهداشت و درمان کیش

استخدام منشی خانم در مطب دندانپزشکی دکتر فرشاد فاضلی واقع در منطقه نیاوران

راز خوشمزه شدن ماکارونی را می دانید؟

همایش دانشگاه هوشمند و مرجعیت علمی برگزار می شود

عکس/ واکنش جالب افراد موقع تزریق واکسن کرونا

مادر کرونایی یک ماه از پس به دنیا آوردن فرزندش از کما خارج شد

کرونا همچنان در فارس یکه تازی می کند

ارائه خدمات دیالیز به 160 بیمار کلیوی در سنندج

در سوئد اتفاق افتاد؛ انتقال کرونا از مادر به نوزاد از طریق جفت

پروتکل های سفر های نوروزی

نقش زینک در درمان بیماری دیابت

افزایش ورود بیماران کووید 19 به بیمارستان های فارس

استخدام پزشک جهت مسئول فنی مرکز ارائه خدمات بالینی تهران

دکتر فاوچی: واکسن تک دوز کارایی لازم را را در برابر کرونا ندارد

ویروس از سطوح منتقل نمی شود

73 درصد فوت ناشی از کرونا مربوط به بیماری های غیرواگیر است

نحوه صحیح استفاده از 2 ماسک پزشکی

مشکل شنوایی سهم یک چهارم مردم جهان تا سال 2050

بروز مشکلات شنوایی در یک چهارم از جمعیت جهان تا 2050

نقش زینک در درمان بیماری دیابت

تزریق واکسن کرونا به کادر درمانی شهرستان رابر

ضرورت کمک به خیریه ها اکنون بیش از هر زمان دیگری است

تروما چیست و چگونه تقسیم بندی می شود؟

کرمان دو فوتی کرونایی داشت

هر بیمار خوزستانی، 1.23 نفر را مبتلا می کند / انتقال غیرکرونایی ها به بیمارستان های غیردانشگاهی

جان باختن 86 بیمار کووید19

رکورد تست کرونا در خوزستان شکسته شد

اولین فرد مبتلا به کرونا در ووهان شناسایی شد

نقش زینک در درمان بیماری دیابت

نسخه طب سنتی برای آلرژی فصلی

واکسن فایزر باز هم تلفات داد

مشهد درگیر ویروس جهش یافته کرونا

میگرن؛ از درمان با پوست گراز تا دستیابی به دانش فنی ساخت اسپری گیاهی

خیاط ماهر مزون دوز

بخشش زندگی دوباره به 5 بیمار در صف پیوند

میگرن؛ از درمان با پوست گراز تا دستیابی به دانش فنی ساخت اسپری گیاهی

ثبت 22 مورد ابتلای جدید به ویروس کرونا در منطقه کاشان / 7 بیمار بستری شدند

دم نوش های شفا بخش

4 عارضه عجیب زیاده روی در مصرف شیر

4 عارضه عجیب زیاده روی در مصرف شیر

دانشگاه ها بر اساس عملکرد فعالیتهای قرآنی رتبه بندی می شوند

دارویی برای درمان فشار خون بالا

تاثیر تغذیه بر مبتلا نشدن به کرونا

جان باختن 86 بیمار کووید19 | شناسایی 8495 بیمار جدید

کرونا در ایران: 86 جانباخته و 8495 بیمار جدید

کرونا 86 نفر را در 24 ساعت گذشته قربانی کرد

هر بیمار خوزستانی، 1.23 نفر را مبتلا می کند / انتقال غیرکرونایی ها به بیمارستان های غیردانشگاهی

کاهش نسبی مبتلایان جدید کرونا در قم

رونمایی از محصولات جدید پارک فناوری پردیس/ از خداحافظی با میگرن تا دستگاه کارگزاری لنز در چشم

آمار کرونا در البرز| 38 نفر بستری و یک فوتی در 24 ساعت گذشته

استخدام آبدارچی آقا در کلینیک زیبایی نیایش در تهران

چگونه پاهای خود را گرم کنیم+ دلایل سردی پا

طرز تهیه پشمک شکلاتی خانگی برای عید نوروز

استخدام راننده آقا در انجمن سلامت خانواده ایران در تهران

دو روش ساده برای پیشگیری از انتقال کرونای انگلیسی

فواید و کاربردهای ویتامین U

شناسایی 8495 بیمار جدید مبتلا به کرونا در کشور

تزریق واکسن کرونا به کادر بهداشت و درمان کیش

برخی افراد ژنتیکی «چُرتی» هستند

همه چیز درباره رفلاکس معده از علائم تا درمان خانگی

تاثیر واکسن کرونا بر عوارض پس از بهبودی

فوت یک زن ژاپنی بعد از تزریق واکسن فایزر

آخرین آمار کرونا در ایران12 اسفند 99

سرطان چشم به سن مبتلایان ارتباط دارد؟+ علائم هشدار دهنده

دانشگاه ها بر اساس عملکرد فعالیتهای قرآنی رتبه بندی می شوند

تزریق واکسن کرونا در میانه آغاز شد

4 عارضه عجیب زیاده روی در مصرف شیر

آخرین آمار کرونا در ایران12 اسفند 99

آمار کرونا قم 12 اسفند؛ بدون فوتی و 18 ابتلای جدید

استخدام متخصص SEO در شرکت تجهیزات آزمایشگاهی پارسی تک در تهران

افزایش بستری های مشکوک به کرونا در یزد/بستری46 نفر در بخش مراقبت های ویژه

برای تقویت سلامت بدن از این روش خوشمزه استفاده کنید

کیپ شدن بینی شما شاید بخاطر این 11 دلیل است

نمکی: بی توجهی ها ما را به سمت مرگ های 3 رقمی کرونا برد

شناسایی 317 ابتلای جدید به ویروس کرونا در اصفهان / 93 بیمار ترخیص شدند

هرگز این ساعت از روز حمام نروید!

هشدارهای جدی درباره علائم کرونا؛ منتظر سرفه یا تب نباشد!

جان باختن 86 بیمار کووید19 در شبانه روز گذشته

تاثیر فضای سبز بر کاهش خطر اختلال کم توجهی

هزار دوز واکسن کرونا در ژاپن از بین رفت

فوت یک زن ژاپنی بعد از تزریق واکسن فایزر

استخدام کارشناس منابع انسانی و کارگزینی آقا در محیا دارو در تهران

چگونه پاهای خود را گرم کنیم+ دلایل سردی پا

آمار کرونا در ایران امروز سه شنبه 12 اسفند 99

دو روش ساده برای پیشگیری از انتقال کرونای انگلیسی

فواید و کاربردهای ویتامین U

(ویدئو) بام خانه خدا چگونه تمیز می شود؟

تزریق واکسن کرونا به کادر بهداشت و درمان کیش

مراجعه به مراکز سرپایی کرونا در فارس افزایش یافته است

مشاوره پوست و مو

رییس دانشگاه علوم پزشکی : البرز 2 هزار تخت بیمارستانی کم دارد

مثبت اندیشی راهکار سلامت روان در دوران کرونایی است

مثبت اندیشی راهکار سلامت روان در دوران کرونایی است