موضوعات داغ: - كنعاني زادگان - هفته يازدهم - مجلس شوراي اسلامي - آموزش و پرورش - شوراي اسلامي - محمدحسين كنعاني زادگان - شوراي آموزش و پرورش - دانشكده كشاورزي - رييس مجلس شوراي اسلامي - مهدي هاشمي نسب - نبي اله - مسئوليت شغلي - محمد روح الاميني - مصطفي دنيزلي - كوه هاي آلپ - استرس كنكور - هفته ملي كتاب - مراسم جشن تكليف دانش آموزان - شركت آب و فاضلاب خراسان جنوبي - واحد صنعتي - آرتين كمالي - مرز بيله سوار - آنتي بيوتيك ها

مطالب مرتبط:
حمایت اتاق ایران از شیوه نامه ساماندهی فولاد/تعیین قیمت بر مبنای رقابت در بورس کالا
حمایت اتاق ایران از شیوه نامه ساماندهی فولاد/تعیین قیمت بر مبنای رقابت در بورس کالا
بازگشت امضای طلایی و رانت نجومی با شیوه نامه جدید تنظیم بازار فولاد
استمرار تولید خودرو با اجرای دقیق شیوه نامه های بهداشتی
فولاد در بورس کالا خریدار ندارد
-66 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 7 آذر 1399 ساعت 12:052020-11-27اقتصادي

حذف رانت فولادی ها در بورس کالا با ابلاغ شیوه نامه جدید


رییس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران، از حذف رانت تامین مواد اولیه ارزان قیمت برای فولادی ها با ابلاغ شیوه نامه جدید عرضه فولاد در بورس کالا خبر داد.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری آریا، بهرام شکوری با بیان این که مواد اولیه فولاد بسیار با ارزش است گفت: در قیمت گذاری دستوری که قبلا انجام می شد کارخانه های فولادی مواد اولیه را با 50 تا 70 درصد قیمت جهانی خرید و فولاد تولید می کردند، اما محصول فولادی را با قیمت های جهانی عرضه می کردند که موجب می شد سرمایه گذاران رغبتی برای سرمایه گذاری در صنایع بالادستی فولاد نداشته باشند و این رویه تهدیدی برای تولید فولاد در آینده بود.

وی اضافه کرد: شیوه نامه فولاد که در روز های اخیر ابلاغ شده اگرچه اشکالات جزیی دارد، اما می تواند بازار فولاد را متوازن کند، زیرا بنا شده همه محصولات فولادی در بورس عرضه و در فرآیند عرضه و تقاضا قیمت آن مشخص شود که این امر موجب می شود همه بخش های زنجیره فولاد از قیمت های جهانی تبعیت کنند و رانتی را که فولادی ها در ارزان خریدن مواد اولیه داشتند حذف شود.

رییس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران ادامه داد: اگر همه محصولات فولادی در بازار عرضه شود هم قیمت فولاد متوازن می شود و صنایع پایین دستی فولاد این محصول را با قیمت متعادل تری خرید می کنند و هم مصرف کننده سود خواهد برد.

وی گفت: اگر تا قبل از این قیمت ارزانتری برای مواد اولیه توسط فولادی ها پرداخت می شد و یا گرانفروشی صورت می گرفت رانتی برای دلالان یا بین بخش ها ایجاد می شد به طور نمونه یک بخش فولاد، بیشتر از این رانت ها استفاده می کرد و بخشی دیگر متضرر می شد که شیوه نامه جدید این رویه را متوازن خواهد کرد.

مبنا شدن ارزنیمایی برای محاسبه قیمت زنجیره فولادآقای شکوری مبنا شدن ارزنیمایی برای محاسبه قیمت زنجیره فولاد را یکی از ایرادات وارده به شیوه نامه جدید فولاد دانست و افزود: بر این اساس هرچه اختلاف قیمت بازار آزاد با ارز نیمایی بیشتر شود این اختلاف قیمت به ضرر تولیدکننده تمام می شود.

وی حذف معافیت های مالیاتی صادر کننده محصولات فولادی را دومین ایراد وارده به شیوه نامه جدید فولاد برشمرد و گفت: معتقدیم اگر محصولی در زنجیره فولاد تولید می شود و مازاد نیاز بازار وجود دارد باید با انواع مشوق ها، این محصول را صادر کنیم و اگر به این نتیجه رسیدیم که به طور نمونه سنگ آهن یا کنسانتره صادر نشود می توانیم مازاد نیاز کشور، اجازه تولید ندهیم، اما اگر تولید صورت گرفت و مازاد نیاز بود باید اجازه دهیم با استفاده از همه معافیت ها، صادر شود.

هیچ عوارضی از هیچ محصولی در زنجیره فولاد گرفته نشودرییس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران افزود: در شیوه نامه جدید فولاد، 50 درصد بهای سنگ آهن را برای کل زنجیره عوارض اخذ می کنند که به نظر ما باید این عوارض حذف شود و هیچ عوارضی از هیچ محصولی در زنجیره فولاد گرفته نشود، زیرا کل زنجیره در مصائب تولید مانند هم هستند بنابراین اگر کالایی در زنجیره ارزش افزوده پایین تری دارد این مشکل تولیدکننده نیست، زیرا تولیدکنندگان چه در اول زنجیره و چه در آخر زنجیره که کالای نهایی تولید می شود برای تولید و اشتغال سرمایه گذاری کردند.

آقای شکوری گفت: در بورس قاعده هایی وجود دارد که اگر همه آن را رعایت کنند مشکلاتی مانند کشف قیمت و رقابت کاذب ایجاد نمی شود، زیرا هم تولیدکنندگان و هم مصرف کنندگان مشخص هستند و مصرف کنندگان در رقابت با یکدیگر محصول خود را دریافت می کنند مازاد محصول هم صادر می شود بنابراین چه در قالب سهامدار بورس که فولادی ها هستند و چه در قالب دولت نباید در عملکرد بورس دخالتی صورت گیرد.

زنجیره ها با نسبتی از قیمت های جهانی محصول خود را بفروشندوی اضافه کرد: پیشنهاد ما این بود که همه زنجیره ها با نسبتی از قیمت های جهانی محصول خود را بفروشند به طور نمونه فولاد با 85 درصد قیمت جهانی و سایر محصولات نیز با نسبتی پایین تر از قیمت جهانی بتوانند محصول خود را به فروش برسانند.

رییس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران گفت: یکی دیگر از اشکالات شیوه نامه جدید فولاد این است که در بسیاری از مواقع کارخانه هایی مانند کنسانتره که مبنای تولید شان بر مبنای سنگ آهن موجود در همان منطقه است اگر سنگ آهن خود را در بورس عرضه کنند ممکن است تولیدکننده ای از استان دیگر آن را خرید کند در حالی که ممکن است بنای کارخانه براساس ویژگی آن سنگ آهن نباشد.

آقای شکوری افزود: به نظر می رسد اگر در شیوه نامه جدید فولاد اصلاحاتی صورت گیرد می تواند زنجیره فولاد را بسیار بهتر از قبل مدیریت و امکان سرمایه گذاری فعالان اقتصادی را در ابتدای زنجیره فراهم کند.

نفع مصرف کننده نهایی از این شیوه نامهوی در باره نفع مصرف کننده نهایی از این شیوه نامه گفت: وقتی به عنوان حاکمیت شیوه نامه ای را تدوین می کنیم باید نظارت کافی بر اجرای آن نیز داشته باشیم از این رو باید کمیته ای متشکل از وزارت صمت، انجمن ها و تشکل های مربوط تشکیل شود تا با کمک سازمان های بازرسی و نظارتی امکان ایجاد هیچ خللی در عرضه زنجیره فولاد در بورس داده نشود.

رییس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران ادامه داد: با اجرایی شدن شیوه نامه جدید فولاد نوسان قیمتی محصولات فولادی را دیگر مانند قبل نخواهیم داشت و قیمت ها متوازن تر خواهد شد.

لزوم توازن در زنجیره مرتبط با مصرف کننده نهاییآقای شکوری گفت: دولت همانگونه که با این شیوه نامه، زنجیره فولاد را متوازن می کند باید زنجیره مرتبط با مصرف کننده نهایی را هم متوازن کند و به طور نمونه به تولیدکنندگان خودرو و لوازم خانگی بگوید حالا که مواد اولیه با قیمت مناسب دریافت می کنید باید قیمت تمام شده این کالا ها را نیز متوازن کنید.

وی ادامه داد: شیوه نامه جدید باعث کاهش صادرات فولاد نمی شود، زیرا بخش عمده تولید فولاد، مازاد است بنابراین وقتی مازاد نیاز به بازار عرضه می شود می توان آن را صادر کرد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری آریا به نقل از صدا و سیما، رییس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران در این باره که آیا دلالان و واسطه ها با اجرای این شیوه نامه کمرنگ خواهند شد گفت: در شیوه نامه جدید سامانه هایی تعریف شده که تولیدکنندگان در بخش های مختلف زنجیره در آن حضور دارند اگر در روال قبلی کارخانه هایی با 50 تا 60 درصد ظرفیت فعالیت می کردند، اما به علت رانت موجود در مواد اولیه، تقاضای خود را با ظرفیت صددرصد ارائه می کردند در این شیوه نامه که با واقعی شدن قیمت، رانت موجود حذف می شود دیگر کارخانجات نیاز واقعی خود را درخواست می کنند و تقاضا ها واقعی می شود.


کلید واژه ها: فولاد - فولادی - مواد اولیه - قیمت - بورس کالا - عرضه - تامین مواد اولیه - ابلاغ - محصولات فولادی - اتاق بازرگانی - سرمایه گذاران - کمیسیون معادن - کالا - بورس - مواد - شیوه - سرمایه - نامه - سرمایه گذاری - رییس کمیسیون - عرضه و تقاضا - صنایع معدنی - بازار فولاد - تولید فولاد - جهانی - تولید - صنایع - محصول - قیمت جهانی - قیمت گذاری

آخرین اخبار سرویس:
شاخص ترین اقدامات مدیریت شهری مشهد در حوزه مالی

قیمت خودرو همچنان در حال ریزش است/ قیمت خودروهای پرفروش در 30 دی 99

نگاهی به بازار مسکن با عینک واقع بینی

18 هزار حلقه چاه آب در کردستان وجود دارد

مصرف برق دستگاه های دولتی تهران رصد می شود

درآمد میلیاردی با صادرات درختچه های زینتی

روزهای سرخ بازار سرمایه؛ مشکل بورس چطور حل می شود؟

افزایش 385 واحدی شاخص بورس در پایان معاملات امروز

پیشرفت پروژه مدیریت سیلاب بزرگراه آزادگان

نمایشگاه نفت با رعایت پروتکل های بهداشتی برگزار می شود

پژوهش های نانوتکنولوژی در گیاهان زراعی، غیرزراعی، دارویی و زینتی

بورس بالاخره سبزپوش شد

پروژه های طرح اقدام ملی مسکن، بیمه شدند

هزینه واقعی مسکن در شهرهای جدید اطراف پایتخت چقدر است؟

ترفند جدید حباب بازان ملکی برای جلوگیری از ریزش قیمت مسکن

قیمت طلا، سکه، دلار و ارز امروز 99/10/30

قطعی اخیر برق و استخراج بیت کوین در کشور

هفدهمین جلسه کمیته نظارت بر طرح های اشتغال پایدار روستایی و عشایری خراسان جنوبی برگزار شد

ارزش سهام عدالت 532 هزار تومانی امروز 30 دی 99 چقدر است؟

ارز دو نرخی منجر به کمبود دارو می شود

اجرای آزمایشی شناسنامه فنی در هاله ای ابهام

سهم یک درصدی برق صادراتی از مصرف گاز/منابع گاز نامتناهی نیست

تحویل بیش از دو هزار واحد مسکونی ویژه مددجویان بهزیستی استان مرکزی در 10 سال اخیر

برگزاری هفتمین همایش مدیریت ریسک و بیمه

آمادگی تولید 200 میلیون قرص ایورمکتین در راه مبارزه با کرونا

خاموشی اخیر 1.5 درصد از نیاز مصرف را در برگرفت

با سایت هیجان انگیز جاجیگا | JAJIGA آشنا شوید

نکاتی که باید در مورد کابینت ممبران بدانید

کلاهبرداری های میلیاردی در سایت های همسریابی و صیغه یابی

تشکل زنان بازرگان گلستان احیا می شود

سکه 400 هزار تومان گران شد

کاهش 20 درصدی آلایندگی با تولید موتور سه استوانه ایرانی

قرعه کشی 6 محصول طرح فروش فوق العاده سایپا انجام شد

عرضه بیمه نامه منابع انسانی در سال 1400

فرصت رشد برای شرکت های تامین سرمایه

رفت و برگشت 20 هزار واحدی شاخص بورس

ارسال پیامک جعلی سجام برای دارندگان سهام عدالت

تداوم وضعیت ثبات و کاهش تدریجی ابتلای کرونا در استان اردبیل

ساماندهی نیروی انسانی بانک های ادغامی

تفاهم نامه بیمه ساختمانی پروژه های طرح اقدام ملی مسکن امضا شد

صدای سهامداران بورس کی شنیده می شود؟/ دلار زیر 20 هزار تومان مبنای اقتصادی ندارد/ مردم از هر فرصتی برای خروج از بورس استفاده می کنند

بورس نگو انار قرمز ساوه +عکس

قیمت دلار در صرافی بانک ها امروز 30 دی 99+ ریزش قیمت دلار

کنایه ربیعی به اظهارات جنجالی حدادعادل درباره بازار ارز و سکه /برخی افراد عادت کرده اند هر موضوعی را با عینک سیاسی و تیره بینند

اجرایی شدن تجارت آزاد ایران و اوراسیا از سال 1401

تنوع عرضه محصولات صنعتی و معدنی در بورس کالا

چرا باید مدرک فنی و حرفه ای بگیریم؟

پروانه ساختمان پلاسکو صادر می شود

بورس در پایان معاملات امروز با رشدی بی رمق تمام کرد

پمپ بنزین دروازه دولت تهران، موزه می شود

کاهش 20 درصدی آلایندگی با تولید موتور سه استوانه ایرانی

اجرای 204 طرح آب و برق تا پایان سال

دولت تغییر کند ناهمخوانی قیمت بنزین و حقوق بررسی می شود!

سهم ایران از تجارت 850 میلیارد دلاری اوراسیا، 2.5 میلیارد دلار است

سرمایه گذاری 40 میلیارد ریالی در مجتمع بین راهی راه ابریشم داورزن

رشد ضعیف شاخص در آخرین روز دی ماه

سقوط قیمت سکه و دلار در آخرین روز دی

انتظار ایجاد تعادل در نرخ ارز وجود دارد

نانواهای خراسان شمالی یارانه آرد را به نرخ روز می خورند

صدور مجوز احداث شش طرح گردشگری در قزوین

پرداخت بیش از 22 میلیارد ریال تسهیلات کرونا به صنعتگران اردبیلی

خرید 550 تن میوه شب عید در چهارمحال و بختیاری

امکان استفاده اهالی قلم از بن کارت های بانک شهر در نمایشگاه مجازی کتاب تهران

گیاهان دارویی کردستان تجاری سازی می شود

90 درصد زنان عشایر اصفهان تولیدکننده صنایع دستی هستند

توسعه بهپاک با احداث 2 کارخانه خوراک دام و طیور و تصفیه روغن

قرعه کشی 6 محصول طرح فروش فوق العاده سایپا انجام شد

لوله گذاری دریایی پایانه نفتی جاسک آغاز شد

رشد 385 واحدی شاخص بورس تهران / ارزش معاملات 15 هزار میلیارد تومان شد

بورس با رشدی بی رمق تمام کرد

روغن نباتی تحفه ای نایاب در خراسان جنوبی

تولید نفت قزاقستان کاهش یافته است

معرفی هتل پارمیدا کیش

136 هزار میلیارد ریال سهام عدالت به فروش رفت

شاخص کل بورس امروز 30 دی 99 | شاخص کل بورس سرانجام سبز شد

همه چیز درباره وام ازدواج 70 میلیون تومانی

کاهش ذخایر مواد اولیه تولید دارو به کمترین میزان در 40 سال گذشته/ ارز 2 نرخی منجر به کمبود دارو می شود

ارزش دقیق سهام عدالت 490 هزار تومانی امروز 30 دی 99 چقدر است؟

پیگیری جهت کاهش قطعی برق تهران در روزهای آینده

دستبندی که احساسات کارمندان را به کارفرما اطلاع می دهد

برندگان قرعه کشی 6 خودروی سایپا مشخص شدند

جلوگیری از سیلاب های با توسعه آبخیزداری/ تکمیل طرح آبخیزداری «کاکاشرف» در انتظار اعتبار

مجوز احداث 6 طرح گردشگری در استان قزوین صادر شد

یارانه نقدی افزایش می یابد؟

گاز طبیعی به مناطق صعب العبور کشور رسید

با این رویه به واردکننده گاز تبدیل می شویم/ مصرف گاز خانگی 4 برابر مصرف نیروگاه ها است

تولید تختال با ضخامت 250 میلیمتر در فولاد مبارکه

تجارت آزاد با اوراسیا معطل آغاز مذاکرات

آغاز به کار مرکز نیکوکاری کارآفرینی در بندرانزلی

خدمات غیرحضوری تامین اجتماعی ارزیابی می شود

وزیر نیرو: کمبود گاز در کشور نداریم

شناسایی 18 کانون آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در خراسان جنوبی/858 هزار پرنده معدوم سازی شد

تشکیل کمیته ویژه اطلاع رسانی به تجار افغان برای حضور در نمایشگاه مجازی

واکسن کرونای ایرانی هیچ عوارضی نداشته است/ توزیع واکسن رایگان به محرومان/ کشورهای اروپایی متقاضی خرید کیت ایرانی هستند

آیا سایت های صیغه یابی مجوز فعالیت دارند ؟

بورس در دقایق پایانی سبز شد /این روند ادامه دارد؟

ادامه سقوط قیمت سکه و دلار

با تصویب نهایی مجلس، وام ازدواج از 140 تا 200 میلیون تومان افزایش می یابد

تولید نفت قزاقستان کاهش یافته است

280 میلیارد ریال برای درمان بیماران کرونایی آذربایجان غربی هزینه شد

حذف رانت فولادی ها در بورس کالا با ابلاغ شیوه نامه جدید

حذف رانت فولادی ها در بورس کالا با ابلاغ شیوه نامه جدید