مطالب مرتبط:
باکتری های روده، مکانیسم محافظتی بدن را در برابر عفونت های ویروسی تقویت می کنند
نقش ویتامین c در تقویت سیستم ایمنی بدن
وزیر خارجه ونزوئلا : روابط راهبردی خود را با ایران تقویت می کنیم
اعضای بدن بیمار مرگ مغزی در کاشان به چند بیمار اهدا شد
رسالت بسیجی دفاع از حق است / تقویت ایمان و اخلاص عامل محوری موفقیت بسیج است
-176 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 6 آذر 1399 ساعت 05:402020-11-26پزشكي

باکتری های روده، مکانیسم محافظتی بدن را در برابر عفونت های ویروسی تقویت می کنند


پژوهشگران «دانشگاه هاروارد» در بررسی جدیدی، نقش باکتری های روده را در راه اندازی مکانیسم محافظتی بدن برای مقابله با عفونت های ویروسی نشان داده اند.

- پژوهشگران دانشگاه هاروارد در بررسی جدیدی، نقش باکتری های روده را در راه اندازی مکانیسم محافظتی بدن برای مقابله با عفونت های ویروسی نشان داده اند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا و به نقل از وب سایت رسمی دانشگاه هاروارد، پژوهشگران مدرسه پزشکی هاروارد (HMS) برای نخستین بار با بررسی روی موش ها نشان دادند که باکتری ساکن روده چگونه می توانند به محافظت در برابر عفونت های ویروسی بپردازند.

این پژوهش، گروهی از میکروب های روده و گونه های ویژه ای را نشان می دهد که سلول های ایمنی را ترغیب می کنند تا به انتشار اینترفرون (Interferon) نوع یک دافع ویروس بپردازند.

همچنین پژوهش ها، مولکولی موسوم به پلی ساکارید ای (Polysaccharide A) را در غشای خارجی سلول شناسایی کرده اند که به واکنش ایمنی محافظ منجر می شود.

به گفته پژوهشگران، شاید این مولکول بتواند بنیانی برای ابداع داروهایی باشد که به تقویت بدن انسان در برابر ویروس ها کمک می کنند.

دنیس کاسپر (Dennis Kasper)، از پژوهشگران این پروژه گفت: با توجه به نقش مهمی که اینترفرون ها در بیماری و سلامت بر عهده دارند، شناسایی یک مولکول باکتریایی که می تواند سیگنال دهی محافظتی اینترفرون را برانگیزد، روش جدید و امیدوارکننده ای برای ابداع یک ترکیب درمانی است که به تقویت ایمنی ضد ویروسی می پردازد و خطر عفونت های ویروسی را کاهش می دهد.

در مقاله این پژوهش آمده است: بدن انسان مانند بدن پستانداران دیگر، سکونتگاه میلیاردها میکروب از جمله باکتری ها، ویروس ها و قارچ ها است که در مجموع به میکروبیوتای کومنسال (commensal microbiota) شناخته می شوند.

پژوهش های کنونی نشان می دهند که در بدن انسان علاوه بر سلول های خود او، سلول های باکتریایی وجود دارد که بیشتر آنها در لوله گوارشی ساکن هستند.

اگرچه دانشمندان، اطلاعات کمی در مورد مکانیسم های مولکولی دارند که میکروب های کومنسال به وسیله آنها در تعامل با میزبان پستاندار قرار می گیرند اما پژوهش ها نشان می دهند که این مکانیسم ها، نقش مهمی در تعدیل سیستم های بیولوژیکی کلیدی در بدن بر عهده دارند.

یکی از مکانیسم هایی که میکروب ها به واسطه آنها می توانند به تعدیل کردن سیستم ایمنی بدن میزبان بپردازند، از طریق تنظیم سیگنال دهی سیتوکین است.

اینترفرون های نوع یک (IFN-Is)، خانواده ای از سیتوکین هایی با ساختار مشابه هستند که در واکنش بدن نسبت به عفونت های ویروسی نقش دارند.

در ادامه این مقاله آمده است: اینترفرون های نوع یک، به واسطه القای یک حالت ضد ویروسی در سلول ها، القای مرگ سلولی موسوم به آپوپتوز (Apoptosis) در سلول های عفونی و تنظیم زیرمجموعه سلول های ایمنی برای واکنش ضد ویروسی، نقش مهمی در واکنش نشان دادن به بیشتر عفونت های ویروسی ایفا می کنند.

سیگنال دهی سطح پایین اینترفرون که محافظت ضد ویروسی را در غیاب عفونت فعال ارائه می دهد، مدت کوتاهی پس از تولد در همه انسان ها وجود دارد اما مکان و نحوه رخ دادن سیگنال دهی، نامشخص مانده است.

این پژوهش، توضیحی را برای این پدیده ارائه می کند و نشان می دهد که این واکنش محافظتی، از سلول های ایمنی برمی آید که در دیواره روده ساکن هستند.

پژوهش نشان می دهد که سلول های دندریتیک (Dendritic cells) هنگام برانگیخته شدن توسط مولکول های پلی ساکارید ای، اینترفرون های محافظی را منتشر می کنند که روی سطح بیرونی یکی از باکتری های روده موسوم به باکتروییدس فراژیلیس (Bacteroides fragilis) ساکن هستند.

پژوهشگران در آزمایش هایی که روی سلول ها و همچنین موش های آلوده به ویروس انجام دادند، دریافتند که باکتروییدس فراژیلیس که در لوله گوارشی انسان ساکن است، سیگنال دهی را به صورت موثر آغاز می کند تا سلول های ایمنی روده ترغیب شوند که اینترفرون ب (IFN-Ss) را منتشر کنند.

اینترفرون ب، ترکیب شیمیایی مهمی است که با ترغیب سلول ها به خودتخریبی و تحریک سلول های ایمنی دیگر برای حمله به ویروس، واکنش ضد ویروسی ایجاد می کند.

پژوهش ها نشان می دهند که مولکول باکتریایی، مسیر سیگنال دهی ایمنی را تحریک می کند که بخشی از سیستم ایمنی ذاتی است.

آزمایش های کاسپر و گروهش نشان می دهد هنگامی که مولکول سطح باکتروییدس فراژیلیس به واسطه گیرنده های TLR-4 خود با سلول های ایمنی روده در تعامل قرار می گیرد تا اینترفرون ب منتشر شود، مسیر سیگنال دهی را باز می کند.

هنگامی که پروتیین های روی سطح سلول های ایمنی، الگوهای مولکولی خاصی را روی سطح چندین ارگانیسم عفونی تشخیص می دهند، این مسیر به صورت موثر فعال می شود.

از آنجا که سطح سلول باکتریایی که به بروز واکنش ایمنی منجر می شود، به باکتروییدس فراژیلیس منحصر نیست و در چندین باکتری دیگر روده از خانواده مشابه نیز وجود دارد، پژوهشگران به بررسی سیگنال دهی ایمنی مشابه در گونه های باکتریایی دیگری پرداختند که حامل این مولکول هستند.

آزمایش هایی که روی موش ها انجام شد، نشان داد که غشای حامل این مولکول که در چندین گونه باکتری دیگر نیز یافت می شود، می تواند سیگنال دهی مشابه را با موفقیت انجام دهد.

یافته های این پژوهش نشان می دهند که برانگیختن اینترفرون ب به واسطه سیگنال دهی TLR-4، به باکتروییدس فراژیلیس محدود نمی شود، بلکه یک عملکرد مشترک میان همه طبقه مولکول های میکروبی است.

پژوهشگران برای تشخیص این که آیا باکتروییدس فراژیلیس می تواند از حیوانات در برابر عفونت محافظت کند یا خیر، دو گروه از موش ها را آزمایش کردند.

یک گروه از موش ها با آنتی بیوتیک ها درمان شدند تا میکروبیوتای روده آنها تخلیه شود اما میکروبیوتای سالم روده در موش های گروه دوم حفظ شد.

هر دو گروه، در معرض ویروس موسوم به (VSV) قرار گرفتند که تقریبا همه پستانداران را آلوده می کند.

بررسی ها نشان داد موش هایی که میکروبیوتای روده آنها تخلیه شده بود، بیشتر در معرض ابتلا به ویروس قرار داشتند و پس از ابتلا، بیماری شدیدتری در آنها ظاهر شد.

نتایج این پژوهش، نقش میکروب های روده را در برانگیختن سیگنال دهی اینترفرون ب و همچنین در تقویت مقاومت طبیعی نسبت به عفونت ویروسی نشان می دهد.

نکته جالب اینجا است که هیچ تفاوتی میان موش های فاقد گیرنده های اینترفرون ب، صرف نظر از این که میکروبیوتای روده آنها تخلیه شده است یا خیر وجود ندارد.

بررسی ها نشان می دهند که میکروبیوتای کومنسال، اثرات محافظتی خود را به واسطه سیگنال دهی اینترفرون ب اعمال می کند.

پژوهشگران برای بررسی این موضوع که آیا مولکول روی سطح باکتروییدس فراژیلیس که به راه اندازی سیگنال دهی اینترفرون در سلول ها منجر می شود، می تواند نحوه واکنش حیوانات نسبت به عفونت ویروسی راب تعدیل کند یا خیر، شکل اصلاح شده ای از یک مولکول را در آب آشامیدنی موش هایی ریختند که میکروبیوتای روده آنها تخلیه شده بود.

هنگامی که موش ها چند روز بعد در معرض ویروس VSV قرار گرفتند، گروهی که تحت درمان با این مولکول بودند، به طور قابل توجهی عفونت های خفیف تری داشتند و میزان بقای آنها با موش های دارای میکروبیوتای سالم روده و سیستم دفاعی سالم، تفاوتی نداشت.

در مقاله این پژوهش آمده است: ما با استفاده از میکروبیوتای کومنسال و تنظیم اینترفرون نوع یک ، مکانیسم جدیدی از اصلاح سیستم ایمنی را توصیف کرده ایم.

ما توانستیم مکانیسمی را شناسایی کنیم که انواع خاصی از باکتری کومنسال به واسطه آن می توانند این واکنش را تنظیم کنند.

پژوهشگران باور دارند که تامین این مولکول میکروبی کومنسال، برای بازیابی اثر محافظتی کل میکروبیوتا در حیواناتی که میکروبیوتایروده آنها تخلیه شده، کافی است.

این بررسی ها نشان می دهند که نه تنها برانگیختن اینترفرون ب برای محافظت در برابر VSV لازم است، بلکه درمان با مولکول میکروبی کومنسال که اینترفرون ب را برمی انگیزد نیز می تواند برای بازیابی اثرات محافظتی کل میکروبیوتا در این مدل حیوانی کافی باشد.

استفاده از این مولکول می تواند به ارائه روش های درمانی جدیدی کمک کند که واکنش اینترفرون نوع یک را تقویت می کنند و امکان بروز عوارض جانبی را نیز کاهش می دهند
کلید واژه ها: دانشگاه هاروارد - هاروارد - پژوهشگران - ویروس - پژوهش - باکتری - دانشگاه - مکانیسم - عفونت - روده - راه اندازی - نشان - بررسی - مقابله - برابر - گونه - داده - وب سایت - نخستین - انتشار - میکروب - موش ها - تقویت - گزارش - پزشکی - مدرسه - ایسنا - ایمنی - ویژه - سایت

آخرین اخبار سرویس:
راه های کنار آمدن با کودکان ناآرام

تازه ترین آمار از مبتلایان و فوتی های کرونا در ایران 30 دی 99

جادوی میوه ها در بدن

آب ماست را دور نریزید

اسپوندیلیت آنکیلوزان چه نشانه هایی دارد؟

کاهش رعایت دستورالعمل های بهداشتی در سبزوار

ارائه خدمات بیمه ای رایگان به 70 هزار نفر فاقد پوشش بیمه ای

ابتلای 12 درصد مردم انگلیس به کرونا

60 درصد مبتلایان به کرونا سابقه بیماری زمینه ای دارند

توسعه های تک قطبی و شکاف طبقاتی

دستورالعمل های بهداشتی بازگشایی مدارس اعلام شد

تعداد جانباختگان کرونایی در کرمانشاه از 1440 نفر گذشت

تولید 14میلیون دوز واکسن کرونا تا 3ماه دیگر

نشانه های کمبود پروتیین در بدن

بهتر شدن وضعیت مصرف خودسرانه دارو در استان

خورشت آلو؛ غذای اصیل اصفهانی + طرز تهیه

تزریق واکسن کرونای مدرنا در کالیفرنیا متوقف شد

آخرین آمار کرونا در قم تا 30 دی/ حال 9 نفر وخیم است

گزارش ایرلندی ها درباره عوارض جانبی واکسن کرونای فایزر و مدرنا

روند اجرایی شدن پرونده سلامت الکترونیک تسریع می یابد

بی نظمی و تغییر اجابت مزاج را جدی بگیرید

افتتاح نخستین سلامتکده طب ایرانی در مشهد

روند افزایشی بیماری کرونا در مراغه و بناب

ناقص بودن پوشش بیمه ای در بشرویه

ابتلای 5 درصد دانشجویان کشور به بیماری کرونا

آخرین وضعیت ابتلا به کرونا در جهان

نشانه های اولیه بیماری ام اس

22 مبتلای جدید و یک فوتی ناشی از شیوع کرونا در استان اردبیل

نیویورک تایمز: تزریق واکسن کرونای «مدرنا» در کالیفرنیا به علت بروز حساسیت های شدید و غیرعادی متوقف شد

آمادگی بیمارستان های فارس برای پیک چهارم کرونا/ ابراز نگرانی نسبت به خیز آمارهای کرونا در فارس

نشانه های اولیه بیماری ام اس

اهدای اعضای مادر 23ساله اردبیلی جان 8بیمار را نجات می دهد

توصیه های مهم در صورت خرابی پکیج در دوران شیوع کرونا

میمون ها متوجه ارزش اشیاء می شوند!

بستری شدن 15 بیمار جدید کرونایی در قم

افزایش شمار مبتلایان به کرونا در کهگیلویه و بویراحمد

5 فوتی کرونایی در استان کرمان

5 درصد دانشجویان کشور به کرونا مبتلا شدند

دستور توقف تزریق واکسن کرونای «مدرنا» در کالیفرنیا به علت بروز حساسیت های شدید و غیرعادی

تبدیل ریزپلاستیک ها به دی اکسیدکربن و آب

15بیمار مشکوک به کرونا در بیمارستان های قم بستری شدند/ فوت یک نفر

اهدای اعضای مادر 23ساله اردبیلی جان 8بیمار را نجات می دهد

6 کودک بر اثر کرونا در استان سمنان فوت شدند

کرونا روبه کاهش اما خطر موج جدید در کمین

مزایای غربالگری در دوران بارداری

روند فزاینده مرگ های ناشی از بیماری های غیرواگیر، مشکلی جدی

توزیع 500بسته معیشتی و بهداشتی بین نیازمندان در گرگان

موج چهارم کرونا در راه است/ اختصاص 4درصد مبتلایان کشور به سمنان

جهش ویروس کرونا؛ این بار در آلمان

روز بدون فوتی ناشی از کرونا در استان چهارمحال و بختیاری

مهمترین شروط بهداشتی بازگشایی مدارس

جان باختن 11 تن و ابتلای 232 نفر به کرونا در مازندران

روند افزایشی بستری مبتلایان به کرونا در گلستان

افزایش آمار مبتلایان کرونا در مازندران/ 11 بیمار فوت کردند

لزوم آگاه سازی زنان باردار درباره جزییات آزمایشات غربالگری

آیا موز باعث چاقی می شود؟

تاثیر بی نظیر قهوه در پیشگیری از یک سرطان مردانه

رونمایی از محصولات جدید دارویی در البرز

روش تمدید دفترچه کاغذی تامین اجتماعی

24 بیمار جدید مبتلا به کرونا در استان همدان شناسایی شدند

کرونا روبه کاهش اماخطرموج جدید در کمین

مرگ یک کرمانشاهی بر اثر ابتلاء به کرونا

محدودیت های از یاد رفته

آخرین آمار کرونا در ایران، 30 دی 99

رعایت دستورالعملهای بهداشتی در سبزوار کاهش یافته است

آخرین آمار کرونا در ایران، 30 دی 99

7 راز چربی سوزی آسان و سالم

آمار 24 ساعت گذشته کرونا در کرمان/ثبت 20 بستری و 5 فوتی

نفس 285 بیمار کرونایی در مازندران به شماره افتاد

رفع اختلال آب انتقالی به یزد

زنگ هشدار به صدا درآمد/ اوج گرفتن شیوع کرونا بار دیگر در آذربایجان شرقی

روند افزایشی بیماری کرونا در مراغه و بناب

فعالیت 949 گروه ناظر سلامت در زنجان

تنها پروتکل مقابله با ویروس انگلیسی

نسخه آلمانی ویروس کرونا آمد

وزارت بهداشت برای بیماری های غیرواگیر برنامه های بسیار روشنی دارد

نسخه آلمانی ویروس کرونا آمد

بی نظمی و تغییر اجابت مزاج را جدی بگیرید

تاثیر بی نظیر قهوه در پیشگیری از یک سرطان مردانه

87 فوتی و 5917 مبتلای جدید کرونا طی 24 ساعت گذشته

روند افزایشی بستری بیماران کرونایی در منطقه کاشان

روند نزولی کرونا در سیستان و بلوچستان به دنبال اجرای طرح شهیدسلیمانی

علائم جدید ابتلا به کرونا؛ از سرخی بیش از اندازه لب تا گیجی

افتتاح خط تولید یک داروی ضدکرونایی توسط ستاد اجرایی فرمان امام/ تا 3 ماه آینده 14 میلیون دوز واکسن کرونا تولید می کنیم

روابط عمومی وزارت بهداشت درگذشت «شیده لالمی» را تسلیت گفت

تاثیر بی نظیر قهوه در پیشگیری از یک سرطان مردانه

علائم چشمی و بینایی در بیماران مبتلا به کووید 19

بستری 10 بیمار مبتلا به کرونا در کاشان و آران و بیدگل

2 بیمار کرونایی در خراسان شمالی جان باختند/ 24 بستری جدید

توصیه های ضدکرونایی وزارت بهداشت برای استفاده از مترو

نشانه های کمبود پروتیین در بدن

86 درصد مبتلایان به کرونا این علامت را دارند

ترکمنستان واکسن ضد کرونای روسیه را تأیید کرد

سه فوتی مثبت کرونا در استان

آخرین وضعیت و آمار کرونا امروز 30 دی/ جان باختن 87 بیمار کرونایی در شبانه روز گذشته

7 راز زیبایی که در روغن هسته زردآلو نهفته است

هشدار سازمان جهانی بهداشت درباره افزایش آمار هفتگی فوتی های کرونا

راز و رمزهای درست کردن سالاد الویه خوشمزه

در زمان سردرد چه بخوریم و چه نخوریم؟

کرونا در فارس همچنان جان می گیرد

باکتری های روده، مکانیسم محافظتی بدن را در برابر عفونت های ویروسی تقویت می کنند

باکتری های روده، مکانیسم محافظتی بدن را در برابر عفونت های ویروسی تقویت می کنند