موضوعات داغ: - سازمان بورس - رييس سازمان - استقلال و پرسپوليس - مجلس شوراي اسلامي - رييس سازمان بورس - بازار سرمايه - كميسيون اقتصادي مجلس - بازي استقلال و پرسپوليس - شوراي اسلامي - وزارت اقتصاد - فوريت هاي پزشكي - نشست كميسيون مشترك برجام - مسعود واحدي - ايستگاه شارژ خودروي برقي - فرودگاه اروميه - زنگو - دولتمردان - مسعود امامي يگانه - فرماندار دورود - ناواس - تعطيلي مدارس - نژادپرستي در فوتبال - كارخانه آرتاويل

مطالب مرتبط:
ورزشگاه آزادی چقدر از استقلال و پرسپولیس طلب دارد؟
ورزشگاه آزادی چقدر از استقلال و پرسپولیس طلب دارد؟
ورزشگاه آزادی چقدر از استقلال و پرسپولیس طلب دارد؟
-73 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 5 آذر 1399 ساعت 20:102020-11-25سياسي

سیاستمداراصلاح طلب


- سایت خبری تحلیلی اندیشه ها: شرق: پنجم آذر مصادف است با درگذشت محمدعلی فروغی که چه موافق یا چه مخالفش باشیم، نمی توانیم نقش مهم او در تاریخ سیاسی معاصر را انکار کنیم.

او که در سال1273 یا 1274 به استخدام دولت درآمد، مترجم زبان های فرانسه و انگلیسی وزارت انطباعات شد.

فروغی افزون بر این دو زبان روسی و عربی هم می دانست.

او که در ابتدا شغل مترجمی را با اشتیاق پذیرفته بود، پس از مدتی آن را مناسب حال و هوای خویش نیافت؛ زیرا در دارالترجمه هیچ گونه وسیله ای وجود نداشت که بتواند عطش او را برای فهمیدن و به خصوص فهماندن سیراب کند.

در آغاز سلطنت مظفرالدین شاه که نوگرایان به ساخت مدرسه های ملی روی آوردند، فروغی معلمی پیشه کرد و در مدرسه ادب به مدیریت میرزا یحیی دولت آبادی، مدرسه علمیه به مدیریت مخبرالسلطنه هدایت و دارالفنون به آموزگاری پرداخت و هم زمان با نگارش و برگردان مقالات فلسفی و تاریخی، در انتشار هفته نامه و روزنامه تربیت و نشر آموزه ها و اندیشه های نو به پدرش کمک می کرد.

ورود به عالم سیاست از آنجا که شناخت نظری فروغی از نظام پارلمانی اروپا در سامان دادن کار مجلس نوپای مشروطه سخت به کار می آمد، به پیشنهاد صنیع الدوله هدایت، رییس مجلس اول، سرپرستی دبیرخانه مجلس شورای ملی به محمدعلی فروغی واگذار شد.

پس از درگذشت پدر فروغی در حدود 32سالگی از کار در مجلس کناره گرفت.

پس از خلع محمدعلی شاه و در انتخابات دوره دوم مجلس شورای ملی، فروغی که حالا ذکاءالملک شده بود، به نمایندگی مردم تهران برگزیده شد.

ابتدا به عنوان منشی عضو هیئت رییسه و رییس کمیسیون معارف و اوقاف و صنایع مستظرفه شد و پس از استعفای مستشارالدوله صادق در شانزدهم تیرماه سال1289 در 35سالگی به ریاست مجلس شورای ملی رسید، اما مدت ریاستش کمتر از هفت ماه بود.

در نشست مجلس در ششم بهمن همان سال، میرزا اسدالله خان، نماینده کردستان او را متهم کرد که رعایت بی طرفی را نمی کند و از عهده اداره مجلس برنمی آید.

ذکاءالملک پس از آنکه جواب اسدالله خان را داد به حالت قهر جلسه را ترک گفت و نمایندگان هم به جز 10-15 نفر او را همراهی کردند.

شیخ اسماعیل هشترودی اعلام کرد که در اعتراض به سخنان میرزا اسدالله خان، او و دیگر نمایندگان آذربایجان استعفا می دهند.

پس از نزدیک به یک ساعت نمایندگان برگشتند و جلسه با سخنان میانجی گرانه سید حسن مدرس و سخنان ذکاءالملک از سرگرفته شد.

در پایان جلسه 37 نفر از نمایندگان با امضای نامه ای نسبت به سخنان میرزا اسدالله کردستانی علیه ذکاءالملک ابراز تنفر کردند.

با این حال او و سید نصرالله اخوی، نایب رییس مجلس، از مقام خود استعفا دادند.

هر دو آنها در واپسین روزهای این دوره از مجلس در دوم آذر 1290 به ترتیب به عنوان نایب رییس اول و دوم انتخاب شدند.

پنج روز بعد، وزارت مالیه کابینه دوم، صمصام السلطنه، به فروغی واگذار شد.

در 20 آذرماه سال1290 صمصام السلطنه کابینه خود را دوباره ترمیم کرد و این بار وزارت عدلیه را به ذکاءالملک سپرد.

او قانون اصول محاکمات حقوقی را که میرزا حسن خان مشیرالدوله تهیه کرده بود، به اجرا درآورد و بدین سان قدمی بزرگ در راه استواری عدلیه جدید برداشت.

در 25 مرداد 1293 در کابینه مستوفی الممالک سرپرستی وزارت عدلیه به فروغی واگذار شد.

با آغاز کار دوره سوم مجلس شورای ملی در 13 آذر 1293، ذکاءالملک نمایندگی مردم تهران را بر عهده گرفت و از دولت خارج شد.

درپی استعفای سید نصرالله سادات اخوی از نایب رییسی مجلس در اسفند1293 به جای او برگزیده شد، اما با پذیرش وزارت عدلیه کابینه مشیرالدوله در 23 اسفند همان سال از نمایندگی مجلس دست کشید.

دولت مشیرالدوله بیش از 40 روز نپایید.

فروغی در سال 1298 به عنوان عضوی از هیئت نمایندگی ایران به کنفرانس صلح پاریس(1919) رفت و تلاش کرد دعاوی مالی و سیاسی ایران را مطرح کند.

او و دیگر همکارانش در آن کنفرانس نتایج مثبتی نگرفتند و خسارات سنگین ایران در جنگ بین الملل اول پرداخت نشد.

این گروه در نظر داشت دعاوی مالی و سیاسی ایران را در نشستی که ویژه کشورهای درگیر جنگ بود، مطرح کند.

در بخشی از نامه ای که ذکاءالملک از پاریس به هنگام برگزاری کنفرانس صلح در سال 1919(1298) نوشته است، پس از آنکه به سختی گله می کند که چرا ایران باید در مقابل انگلیسی ها مُرده در دستان مُرده شور باشد، افسوس خود را از این فقدان هویت جدید این گونه نشان می دهد: ملت ایران باید صدا داشته باشد، افکار داشته باشد، ایران باید ملت داشته باشد.

ایران ملت ندارد.

افکار عامه ندارد.

اگر افکار عامه داشت به این روز نمی افتاد و همه مقاصد حاصل می شد.

اصلاح حال ایران و وجود ایران متعلق به افکار عامه است و اگر بگویید تعلیق بر محال می کنی عرض می کنم خیلی متأسفم اما در حقیقت نمی توانم صرف نظر کنم .

وزارت خارجه فروغی دو سال در اروپا ماند و در این مدت تلاش ها و کارهای فرهنگی بسیاری در فرانسه و آلمان سامان داد که از جمله آنها چندین سخنرانی درباره تاریخ و ادبیات ایران در محافل فرهنگی فرانسه و آلمان بود.

او یک هفته پیش از کودتای سیدضیاء-رضاخان در سوم اسفند 1299 به ایران بازگشت و دو سال بعد در اسفند 1301 در کابینه مستوفی الممالک وزیر خارجه شد.

این نخستین تجربه فروغی در وزارت امور خارجه بود.

با استعفای مستوفی الممالک در کابینه جدید مشیرالدوله در 26 خرداد 1302 وزارت مالیه به او واگذار شد تا اینکه رضاخان سردار سپه رییس الوزرا شد و دوباره وزارت امور خارجه را به فروغی سپرد.

در این دوره او نخستین معاهده تجاری میان ایران و شوروی را به مجلس داد که یک سال پیش تر، تأخیر در تدوین آن از عواملی شد که سید حسن مدرس او و دولت مستوفی الممالک را به استیضاح کشید و باعث سقوط آن شد.

اما پیش از آنکه این عهدنامه به تصویب مجلس برسد، رضاخان در 10شهریور، فروغی را به عنوان وزیر مالیه به مجلس معرفی کرد.

در آن دوران، ریاست کل مالیه کشور در دست آرتور میلسپو مستشار آمریکایی بود که در طول وزارت فروغی طرح هایی از طریق او برای افزایش مالیات و درآمد دولت به مجلس داد.

اولین دوره نخست وزیری اش در سلطنت رضاشاه پس از تصویب خلع قاجار از سلطنت در نهم آبان 1304رضاخان که حکومت موقت به او واگذار شده بود، سرپرستی دولت را به فروغی سپرد.

تدارک تشکیل مجلس مؤسسان که با اصلاح چند اصل متمم قانون اساسی سلطنت را به خاندان پهلوی واگذار کرد، از اقدامات فروغی در این دوره است.

فروغی سپس اولین نخست وزیر دوران پهلوی شد و در 29 آذر 1304 دولتش را به مجلس معرفی کرد.

رضاشاه در 28 آذر 1304 فروغی را به نخست وزیری برگزید و حدود دو ماه پس از تاج گذاری از طریق تیمورتاش به فروغی ابلاغ کرد که خواهان استعفای اوست.

سرانجام کابینه فروغی در 15 خرداد 1305 به کار خود پایان داد.

دومین دوره نخست وزیری اش در سلطنت رضاشاه در 29 شهریور 1312، به فرمان رضاشاه، مخبرالسلطنه هدایت مجبور به استعفا از نخست وزیری شد و فروغی با حفظ سمت در وزارت امور خارجه، مأمور به تشکیل کابینه جدید شد.

فروغی در دوران دوم نخست وزیری خود دست به یک سلسله فعالیت های فرهنگی زد.

تأسیس دانشگاه تهران، تأسیس فرهنگستان ایران، برگزاری جشن هزاره فردوسی با شرکت ده ها نفر از مستشرقان و ایران شناسان در مشهد.

، تشکیل انجمن آثار ملی برای احیای فرهنگ ملی ایران به همت او جامه عمل پوشید.

تجدید ساختمان آرامگاه حافظ و تعمیر بنای سعدی از دیگر اقدامات فرهنگی اوست.

ریاست فرهنگستان و انجمن آثار ملی هم در دوران نخست وزیری اش با او بود.

در دومین دوره رییس الوزرایی فروغی که تا آذر 1314 ادامه داشت، تیمورتاش وزیر دربار رضاشاه، سردار اسعد بختیاری وزیر جنگ فروغی و مصباح السلطنه اسدی نایب التولیه آستان قدس رضوی و پدر داماد فروغی به دستور رضاشاه به کام مرگ رفتند.

فروغی به دلیل شفاعت اسدی نزد رضاشاه، از نخست وزیری عزل و تا شهریور1320 خانه نشین شد.

خانه نشینی پربار فروغی عضو فرهنگستان، شیر و خورشید سرخ، عضو و رییس شورای عالی انتشارات و تبلیغات شد.

سال های خانه نشینی اش از پربارترین دوران زندگی فرهنگی اوست، در این سال ها به ترجمه، تحقیق، تألیف و سخنرانی در دانشکده ها و مجامع فرهنگی گذشت.

با کنار گذاشته شدن فروغی از ریاست فرهنگستان، این مؤسسه کم کم از مسیر اصلی خارج شد و فروغی با هدف آگاهی بخشی به افکار عمومی و جلوگیری از این کژروی ها پیام من به فرهنگستان را نوشت و به چاپ رساند.

پیام من به فرهنگستان را هانری ماسه نیز ترجمه و در سال 1318 چاپ کرد.

آخرین دوره نخست وزیری اش در سلطنت رضا شاه دو روز پس از یورش متفقین به خاک ایران، رضاشاه در پنجم شهریور 1320 فروغی را احضار و علی منصور را از نخست وزیری برکنار کرد و ریاست دولت را به فروغی سپرد تا مسئولیت مذاکره با متفقین را بر دوش او بگذارد.

فروغی بلافاصله دستور ترک مقاومت به ارتش ایران داد و این دستور را به اطلاع سر ریدر بولارد، وزیرمختار انگلیس و آندری اسمیرنوف، سفیرکبیر شوروی رساند و از آنان خواست که نیروهایشان عملیات جنگی را متوقف کنند.

دو روز پس از دریافت این یادداشت در هشتم شهریور بولارد و اسمیرنوف نزد فروغی و وزیر امور خارجه اش، علی سهیلی رفتند و اعلام کردند که دولت های متبوع آنها هیچ نقشه ای علیه استقلال یا تمامیت اراضی ایران ندارند و از دولت ایران می خواهند تعهد کند که ارتش ایران در جنوب و شمال به پشت خط مشخصی عقب نشینی کند، همگی اتباع آلمان به استثنای اعضای حقیقی سفارت آلمان و چند نفر مهندس را (به شرطی که در نهادهای مخابراتی یا نظامی شاغل نباشند) به نیروهای انگلیس یا شوروی تحویل دهد و اجازه ورود هیچ شهروند آلمانی را به کشور ندهد، وسایل تسهیل حمل ونقل تجهیزات جنگی و غیرجنگی را در خاک خود به وسیله راه آهن یا از راه هوا میان نیروهای انگلیسی و شوروی فراهم بیاورد، آنها نیز در مقابل حقوق مربوط به نفت و حق الامتیاز شیلات سواحل جنوبی دریای خزر را همچون گذشته خواهند پرداخت، وسایل تسهیل لوازم مورد احتیاجات اقتصادی ایران را فراهم خواهند ساخت، پیشروی نیروهای خود را متوقف خواهند کرد و به محض اینکه وضعیت نظامی اجازه دهد، ارتش های خود را از خاک ایران بیرون خواهند برد.

دو روز پس از این دیدار در دهم شهریور، فروغی به بولارد و اسمیرنوف نوشت که شروط آنها را می پذیرد و در مقابل می خواهد در مناطقی که به اشغال ارتش های انگلیس و شوروی در می آید، حاکمیت دولت ایران برقرار بماند و ادارات دولتی و شهربانی و امنیه (ژاندارمری) به کار خود ادامه دهند و نیروهای انگلیس و شوروی به هیچ وجه عملیاتی که منافی با حاکمیت دولت ایران باشد، انجام ندهند، هزینه ای بر دولت ایران تحمیل نکنند و تأمین مایحتاجشان با خودشان باشد، تماس با اهالی نداشته باشند، سلاح و تجهیزاتی را که از ارتش ایران غنیمت گرفته اند، پس بدهند و خساراتی را که به ایران وارد آمده جبران کنند.

دولت انگلیس با ارسال یادداشتی در پانزدهم شهریور خواسته های فروغی را پذیرفت، به شرطی که ادارات و شهربانی و ژاندارمری ایران هماهنگ با نیروهای انگلیسی عمل کنند، شهروندان آلمانی به جای اخراج به نیروهای انگلیس یا شوروی تحویل داده شوند و سفارتخانه های آلمان، ایتالیا، مجارستان و رومانی در تهران برچیده شوند.

فروغی در هجدهم شهریور1320 گزارشی از مذاکرات خود با متفقین به مجلس داد و بار دیگر تقاضای رأی اعتماد کرد و رأی اعتماد گرفت.

نخست وزیری در دوران محمدرضاشاه در 25 شهریور1320 رضا شاه از سلطنت کناره گرفت و تاج وتخت را به پسرش محمدرضا واگذارد.

فروغی همان روز به مجلس رفت و استعفانامه رضاشاه را برای نمایندگان خواند.

فروغی از محمدرضا شاه خواست فردای آن روز به مجلس بیاید و با ادای سوگند، رسما پادشاهی را آغاز کند.

در 26 شهریور محمدرضا شاه به مجلس رفت و پس از ادای سوگند در نطقی خطاب به نمایندگان، دولت فروغی را مأمور کرد برنامه جامعی حاکی از روش اصلاحات مربوطه به امور اجتماعی و اقتصادی مالی و تغییر مقرراتی که با احتیاجات و مقتضیات امروز وفق نمی دهد، هر چه زودتر با موافقت و تصویب مجلس تهیه نموده، به موقع اجرا بگذارد .

فروغی در نهایت به دلایل مشکلات عدیده ای که در کشور وجود داشت و متعاقب استعفای بیشتر وزیرانش از سِمت خود استعفا داد.

او در نهایت، پنجم آذر 1321 در 67 سالگی بر اثر سکته قلبی درگذشت.


کلید واژه ها: فروغی - مدرسه - مظفرالدین شاه - محمدعلی فروغی - مدیریت - مدرسه علمیه - تاریخ سیاسی - مترجم - تاریخ - ساخت مدرسه - دارالفنون - زبان روسی - دولت - زبان - محمدعلی - انگلیسی - استخدام - انتشار - اندیشه - مترجمی - درگذشت - فرانسه - پرداخت - مقالات - سلطنت - مناسب - سیاسی - نگارش - سیراب - فلسفی

آخرین اخبار سرویس:
تاریخ مناسبات ایران و افغانستان به پیش و پس از افتتاح خط آهن خواف-هرات تقسیم می شود

آموزش جوانان افغانستانی توسط راه آهن ایران/ شبیه سازهای لکوموتیو ایران در خاورمیانه بی نظیر است

پیشنهاد ایران به افغانستان برای اتصال خط آهن خواف-هرات به مزارشریف

موافقت اتحادیه جهانی راه آهن با پیشنهاد ایران برای تشکیل شورای هماهنگی حمل و نقل ریلی منطقه ای

پایان اورهال پتروشیمی پردیس با ثبت یک رکورد

دکتر احمدی نژاد: به شورای نگهبان گفتم شما اساس را اشتباه متوجه می شوید!

تیپ ساحلی «امیر جدیدی»/ عکس

دست خالی قانون در مبارزه با ناایمنی ساختمان ها

روایت احمدی نژاد از موسساتی که مسئولیتی ندارند ولی ردیف بودجه دارند/ همه را خط زدیم ولی مجلس یکجا برگرداند!

سیاست دولت بایدن در قبال برجام چیست؟

واکسن ایرانی کرونا تاکنون عارضه ا ی نداشته است

گزیده روزنامه های 1 بهمن 1399

پویش «سفیران حاج قاسم» در محله های تربت حیدریه اجرا می شود

یک انتخاب

قلب تپنده

یادی از دیدار آیت الله هاشمی و شهید جهاد مغنیه + تصاویر

کارگران نامریی در کارِ دستمزدیِ خانگی

واکنش جالب محمد اصفهانی به شایعه مهاجرتش به آمریکا

ویدئو| لحظه عجیب سرقت خودروی 206 توسط افراد ناشناس

وداع غریبانه

صحنه نبرد در «منطقه خاکستری»

رقص قلم؛ در راه ابریشم» از 2 بهمن

دکتر احمدی نژاد: اعلام کردیم با 10 وزارتخانه کشور را اداره می کنیم اما مجلس 17 تا را تصویب کرد

صدر: اجازه تعویق دیگری در برگزاری انتخابات را نخواهم داد

فریبرز عزیزی: بی احترامی به لباس کُردی نشده است

قرن جدید، دولت جدید

ترتیل صفحه 6 قرآن کریم+فیلم، متن و مفاهیم آیات

تأکید آیت الله بهجت بر لزوم انس با قرآن/ قرآن برای اهلش معجزه می کند

اوقات شرعی به افق یاسوج

آماده باش مدیران اجرایی شهرستان رشت/اولویت خدمت رسانی با شریان های اصلی

چیستی هویت هنری

اختصاص بنزین تشویقی ایام کرونا صحت ندارد

عراق درباره جبران تخطی از سهمیه اش با اوپک پلاس رایزنی نمی کند

هنر، سلاحی در جدال با ابتذال

تولید نفت روسیه در ژانویه 2021 افزایش یافت

اتان با خلوص 98 درصد در پالایشگاه گاز ایلام تولید می شود

احراز هویت آنلاین چگونه به مردم کمک می کند؟

مدیریت توسعه صنایع پتروشیمی گواهینامه های استاندارد مدیریت یکپارچه کسب کرد

گزارش عملکرد نفت فلات قاره به کمیسیون انرژی مجلس ارائه شد

چهار سال ریاست جمهوری ویرانگر ترامپ تمام شد

پنجمین محموله از محصولات پالایشگاه بیدبلند خلیج فارس صادر شد

آمادگی ایران برای افزایش تولید نفت به میزان پیش از تحریم

شبکه ریلی شورای همکاری خلیج فارس؛ تحول ترانزیت ریلی و تغییر در نظم تجاری منطقه

سفارش گزارش چندمیلیاردتومانی به شورای نظارت بر صداوسیما

دسترسی کلانشهرها به بنزین یورو ٤

جهت گیری فعالیت ها در مناطق آزاد به سمت توسعه صادرات باشد

تحقق همگرایی و هم صدایی از رسالت های مسئولین است

مشاور رهبر معظم انقلاب وارد چابهار شد

چه کسی جانشین قالیباف اصل و رییس بورس می شود؟

نبرد اصلی دشمنان علیه ما نبرد تبلیغی است | مجاهدان فرهنگی امید رهبری هستند

منشی دفتر وکالت

استخدام منشی(حقوق+پورسانت)

همکار آقا و خانم سوپر مارکت پروتیینی

با حضور مقام معظم رهبری صورت گرفت آخرین شب مراسم عزاداری حضرت زهرا (س)

خود را موظف به دفاع از حقوق زنان می دانیم

بودجه سال 1400 شهرداری هفته آینده ارائه و بررسی می شود

قرن جدید، دولت جدید

سرپرست جدید شهرداری ارومیه انتخاب شد

مراسم اختتامیه قصه گویی شب چله

رضا خان بابایی آیین بزرگداشت 19 ژانویه، روز آذری های مسلمان جهان

شکایت نماینده اصفهان از وزیر صنعت

اقتصاد فرهنگ و نقش متقابل رسانه ها!

اجرای برنامه های عزاداری ایام فاطمیه در دادگستری چاروسا/تصاویر

بازی بازیگران «نون خ 3» با ماسک + عکس

بسیج سازندگی طلایه دار محرومیت زدایی در استان قم است

موانع احیای برجام چه هستند؟

معاون سیاسی وزیر کشور: بیطرفی و قانونمداری سرلوحه اقدامات عوامل اجرایی

استخدام مشاور (از مبتدی تا حرفه ای)

کارمند اداری خانم

کارمند مالی و اداری

کارچاق کن های اخاذ در قم به دام افتادند

توافق کلی برای برگزاری انتخابات الکترونیکی در 139 شهر

بازنگری طرح های تفصیلی و جامع، مشکلات دو نقشه ای بودن ساخت و سازها را مرتفع می کند

راهکار اساسی حل مشکلات جامعه، استفاده از ظرفیت نخبگان در حوزه های مختلف است

جشنواره دانشجویی «رهوا» در خراسان رضوی آغاز می شود

همتی: پایان عمر ترامپ به معنی پیروزی جمهوری اسلامی است

رایزنی تلفنی ظریف و چاووش اوغلو

اجرای عملیات ترکیبی مشترک برای ارزیابی مهارت نیروهای هوابرد نیروی زمینی ارتش

مصوبه کمیسیون تلفیق برای شفافیت حقوق مدیران شرکت های دولتی

طرح جاماندگان سهام عدالت کی اجرا می شود؟

امام جمعه اردبیل: 19 ژانویه نماد وحدت آذری های مسلمان جهان است

استخدام کارمند تبلیغاتی غیرحضوری

استخدام خانم وآقا درشرکت معتبر

چرخکار و وسط کار خانم یا اقا

استخدام چرمکار دستی با سابقه

استخدام دستیار ناخن پس از آموزش (فقط مبتدی)

رفیق و همراه مهران احمدی در «همرفیق»+ عکس

11 هزار ماموریت توسط پلیس فرودگاه های کشور انجام شد

◄ نشست هماهنگی و تشریح روند بازسازی 5 هزار دستگاه اتوبوس درون شهری تشکیل شد

گفت وگوی تلفنی ظریف با چاووش اوغلو

تله کابین کرمانشاه بر اساس استانداردهای جهانی است/ اشکالات اداره استاندارد کرمانشاه فنی نیست

آنتونی بلینکن سیاست دولت بایدن در قبال برجام را تشریح کرد

تصاویر/ بازدید امام جمعه آران و بیدگل از مجتمع فولاد کویر

چهارمین دور گفتگوی زنان ایران و چین

استخدام در مرغداری

خانم و آقای فعال

نیاز راسته دوز.میاندوز کار.زیگزالدوز و وسطکار

استخدام منشی خانم مجرد

انتقادات صریح قالیباف از دولت درباره سوء مدیریت در بورس

اتهام زنی نماینده مجلس به رانندگان تاکسی رسیدگی جدی شود

سیاستمداراصلاح طلب

سیاستمداراصلاح طلب