مطالب مرتبط:
یکسال پس از کرونا/ دکتر شروین شکوهی، عضو ستاد کرونا: واکسن های کرونا در آینده تغییر خواهند کرد/ فرضیه «ایمنی جمعی» به لحاظ علمی رد شده است/ ادارات در طرح محدودیت های شدید کوتاهی کرده اند
واکسن های کرونا در آینده تغییر خواهند کرد/ فرضیه «ایمنی جمعی» به لحاظ علمی رد شده است
یکسال پس از کرونا/ دکتر شروین شکوهی: واکسن های کرونا در آینده تغییر خواهند کرد/ فرضیه «ایمنی جمعی» به لحاظ علمی رد شده است/ ادارات در طرح محدودیت های شدید کوتاهی کرده اند
مکزیک از دریافت واکسن کرونا در ماه آینده خبر داد
هفته آینده؛ تست انسانی واکسن ایرانی کرونا
-127 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 5 آذر 1399 ساعت 17:502020-11-25پزشكي

واکسن های کرونا در آینده تغییر خواهند کرد


دکتر شروین شکوهی، مدیرگروه بیماری های عفونی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا معتقد است: اینکه واکسن کرونا ساخته می شود کار بسیار خوبی است هر چند که خطرات مشخصی دارد ولی در آینده به تدریج خواهیم دید که واکسن ها عوض می .

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازتابناک، متن گفت وگوی شفقنا زندگی با دکتر شکوهی را می خوانید: _ یک سال از تولد ویروس کویید 19 می گذرد و در این یک سال دنیا تحت تاثیر این بیماری قرار گرفته است.

امروز بحث واکسن مطرح است و طبق وعده برخی شرکت های ساخت واکسن احتمال می رود تا سال آینده واکسن این ویروس وارد بازار شود.

به فرض این اتفاق آیا می توان همچنان همراهی دنیا با کرونا را تصور کرد؟ تا زمانی که ویروس خود اشتباه نکرده ما با این ویروس زندگی خواهیم کرد هر واکسنی سال ها طول می کشد تا به نتیجه برسد ویروس کرونا برای از بین رفتن خود باید اشتباه کند، اشتباهی که در سارس و مرس کرد.

ویروس مثل شاگرد تنبلی است که مرتبا از خود رونویسی می کند و مرتبا اشتباه می کند و گاهی این اشتباهات به نفع ما و گاهی به ضرر ما تمام می شود و اینبار جهش ها به ضرر ما تمام شد و به نفع ویروس تمام شد.

گاهی اشتباهات ویروس تغییراتی ایجاد می کند که اگر چه این تغییرات جزیی است ولی همین تغیرات جزیی به یکباره به تغییری عمده تبدیل می شود و ویروس نمی تواند در انتقال به بقیه ادامه پیدا کند و ماجرایی مثل مرس اتفاق می افتد.

کووید 19 امروز با تغییراتی که کرده انتقال ویروس بیشتر نیز شده است.

کار واکسن در بهترین شرایط و با بهترین سناریو این است که بتوانیم به تمام مردم دنیا واکسن بزنیم و عوارض واکسن کم باشد و واکسن واکسنی باشد که ایمنی خوبی بدهد و ایمنی آن باقی بماند اگر این اتفاق بیفتد که می دانیم سال ها طول می کشد ویروس وجود دارد و انتقال دارد ولی این انتقال کم است و افراد چندان علامت دار نیستند و قابلیت انتقال به هم کم است پس تا زمانی که ویروس خود اشتباه نکرده ما با این ویروس زندگی خواهیم کرد.

واکسن هایی که گفته می شود 70 تا 90 درصد ایمنی ایجاد می کند یعنی یک دوز واکسن به افراد تزریق شده و یک دوز دیگر دو سه هفته بعد تزریق می شود و می بینند آنتی بادی بالا است حال آیا این آنتی بادی چند هفته دیگر هم بالا است؟ نمی دانیم! هر واکسنی سال ها طول می کشد تا به نتیجه برسد واکسن چند ماهه مورد اطمینان نیست وگرنه ما هم آرزو داریم این واکسن ها عمل کنند و بتوانیم این زندگی نکبت بار را به نوعی جمع و جور کنیم.

می دانیم که نمونه اولیه حتما باید چکش کاری شود تا به نمونه خوبی تبدیل شود و این ها به این دلیل که وقت چکش کاری ندارند مجبورند نمونه اولیه را به همه تزریق کنند.

_ ویروس کووید19 مرتبا جهش پیدا می کند این واکسن ها وقتی ساخته می شوند نیز باید مرتبا آپدیت شوند؟ در آینده به تدریج خواهیم دید که واکسن های کرونا عوض می شوند این هم یکی از مشکلات است.

در آنفولانزا چون هفت یا هشت هفته ای در سال می آید و می رود چند ماه وقت داریم تا ببینیم که این ویروس چه تغییراتی پیدا کرده و واکسن با این تغییرات ساخته و ارائه شود.

این کار هر سال در مورد آنفولانزا انجام می شود ولی کرونا همیشه هست و این کار سختتر خواهد شد و این یکی از مشکلاتی است که وجود دارد.

هر کدام از این واکسن ها یک هدف دارند تا بر علیه آن یک تکه از ویروس عمل کنند.

شاید این هدف در بخش مدرنال ویروس رخ بدهد مثلا قسمت های بیرونی که منجر به چسبیدن ویروس و ورود ویروس ایمنی ایجاد می کنند اگر در آن تغییری رخ بدهد تاثیر ویروس کم می شود و تغییراتی که ویروس در طول زمان پیدا می کند جزو مشکلات ساخت واکسن است.

اینکه واکسن ساخته می شود کار بسیار خوبی است هر چند که خطرات مشخصی دارد ولی در آینده به تدریج خواهیم دید که واکسن ها عوض می شوند و حتما تغییری در ویروس رخ می دهد که نیاز به تغییر واکسن دارند و ایمنی ایجاد شده در طول زمان باقی نمی ماند پس باید یک چیزی به آن اضافه کنند به هر حال در آینده می بینیم که هر واکسنی که ساخته می شود چکش کاری خواهد شد و این واکسن ها نمونه اولیه هستند.

_ مثل آنفولانزا که هر سال مرتبا به روز می شود و سالی یک مورد آن ساخته می شود.

در نیم کره شمالی و نیم کره جنوبی و در تمام مناطقی که سازمان بهداشت جهانی تقسیم بندی کرده است، مراکزی وجود دارد که ویروس های دور و بر خود را جمع آوری می کند و ژن آن ها را به سازمان جهانی بهداشت می فرستد و این سازمان تمام ژن ها را کنار هم می گذارد تا ببیند تغییرات عمده کجا رخ داده و تصمیم می گیرد که در واکسنی که ارائه می کند کدام ها را بگذارد.

این اتفاق سالانه در مورد آنفولانزا رخ می دهد ولی در کرونا سختتر است چون در تمام طول سال وجود دارد و وقتی نیست تا منتظر باشند و تعداد زیادی دارد.

-تعداد سوش ها را مطالعه می کنند؟ تغییرات را می بینند در مورد آنفولانزا اچ وان ان وان همان اچ وان ان وان است اما تغییراتی که شده اگر عمده باشند برنامه فرق می کند و باید دید کدام تغییرات جزیی بیشتر و مهمتر است و بیشترین کشور ها آن را فرستاده اند و آن تغییرات را اعمال می کنند.

_ یعنی به صرف ساخت واکسن کرونا نباید امیدوار به کاهش شیوع این ویروس بود؟ اگر قرار است واکسن زده شود این واکسن باید مرتبا آپدیت شود البته ما امید داریم ولی احتمال آن انقدر زیاد نیست که بتوانیم روی آن حساب کنیم.

من شکوهی این ویروس را اول اسفند گرفته ام و اگر رعایت نکنم احتمال مبتلا شدن من وجود دارد.

البته من ویروس کامل را گرفته ام و بدن من با ویروس کامل در ارتباط بود چه برسد به اینکه یک تکه کوچک ویروس را انتخاب کنیم و بر علیه آن ایمنی ایجاد کنیم.

اینجا منظور این است که اگر قرار است واکسن زده شود این واکسن باید مرتبا آپدیت شود و تزریق شود و با این حجم زیاد چندین میلیارد واکسن کار واقعا سختی است و ممکن نیست و هیچ کسی هیچ چیزی نمی داند.

_ ایمنی جمعی یا گله ای مطرح می شود و گفته می شود شاید بسیاری از دولت ها به این نتیجه برسند که باید چنین اتفاقی بیفتد.

نظر شما چیست؟ ایمنی جمعی با توجه به رفتار ویروس و نوع ابتلا، احتمال از بین بردن پاندمی در کشور های دنیا را به صفر رسانده است از نظر علمی اوایل فکر می کردند این اتفاق می افتد ولی وقتی دیدند که هر کسی مبتلا می شود می تواند دفعات دوم و سوم و چهارم هم مبتلا شود دیگر ایمنی جمعی تقریبا از نظر تئوری این قابلیت را ندارد که اپیدمی این ویروس را در کشوری جمع کند و این احتمال بسیار کم شده است.

بنابراین کسانی مثل اپیدمیولوژیست ها و پزشکان متخصص دیگر چندان به دنبال این مساله نمی روند.

در جاهایی مثل انگلیس ابتدا این شیوه دنبال می شد و گفته شد از سالمندان و افرادی با ریسک بالا مراقبت می کند ولی جوان ها بگیرند تا ایمنی جمعی ایجاد شود، حال این مساله جدا از اخلاقی نبودن نشان داد کسی که مبتلا می شود مجددا بیماری را می گیرد و این ایمنی جمعی نیست و ایمنی جمعی با توجه به رفتار ویروس و نوع ابتلا، احتمال از بین بردن پاندمی در کشور های دنیا را به صفر رسانده است و به تعداد کشته های قابل توجهی که در ایمنی جمعی وجود دارد نمی ارزد.

_ این شیوه در سیستم ایران نیز مطرح بود؟ آیا ایران هم به دنبال این نوع ایمنی جمعی بود؟ این مساله برای یک معاون وزیر خاص گفته می شود نه برای همه و حرف و حدیث زیاد بود و ما که در کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا هستیم چنین کاری نمی کنیم و چننی موضوعی در دستور کار نداریم.

اینطور نیست و اینکه فکر مسئولین چه بود آن را من نمی دانم.

_ امروز باید چه کرد؟ به هر حال تعداد زیادی از مردم را نمی شود به مدت طولانی در قرنطینه و محدودیت های شدید قرار داد؟ مسافرت و دورهمی و مهمانی قطعا دومین یا سومین دلیل عمده انتشار کرونا است مسائل اقتصادی و اجتماعی و وضعیت ارتزاق مردم را قبول دارم ولی مسافرت و دورهمی و مهمانی را نباید قبول داشت.

این کار ها مشخصا غلط است این موراد اگر مهمترین دلیل شیوع همه گیری نباشد قطعا دومین یا سومین دلیل عمده است.

هیچ جوری نمی توان این را کنترل کرد و مردم متوجه آن نمی شوند.

چند مساله مهم در انتقال وجود دارد یکی از مهمترین ها رستوران ها بودند چون در رستوران کسی ماسک ندارد دومین مورد وسایل حمل و نقل عمومی است که در همین دو هفته محدودیت ها نیز همچنان شلوغ هستند.

_ علت چیست؟ چون ادارات تعطیل نشده اند و حتی کارمندان خودشان را یک سوم نکرده اند.

_ چرا تعطیل نکرده اند؟ نمی دانم و متوجه این جریان نمی شوم.

این ها وجود دارند و جریان دور همی ها هم وجود دارد، گفته می شود از 9 شب به بعد کسی ماشین نیاورد ولی اسنپ و تپ سی هست و مردم با آن ها می روند.

_ من در خبری دیدم که اعلام شده ترددهای خودروها در تهران 59 درصد نسبت به قبل کمتر شده است.

کمر مراکز درمانی شکسته است برخی ادارات در طرح محدودیت ها کوتاهی کرده اند من که این را نمی بینم و اگر کم بشود ما خوشحال می شویم تا بتوانیم این تعداد را بشکنیم.

کمر مراکز درمانی شکسته است.

پزشکان و پرستاران خسته هستند.

من هر روز در جمع و جور کردن رزیدنت ها مشکل دارم.

رزیدنت های داخلی همه خسته اند و ترسیده اند.

ادارات خیلی مهم بود خیلی از ادارات اعلام کرده اند نیایید ولی ما اضافه کار شما را نمی دهیم و کارمندان می آیند.

یعنی ادارات هم سر این جریان محدودیت ها را به درستی اعمال نکرده اند.

_ پاشنه آشیل طرح اخیر محدودیت ها را چه می دانید؟ نتیجه اتفاقاتی که در این دو هفته رخ می دهد در دو ماه آینده خود را نشان می دهد در همه جای دنیا این مساله وجود دارد.

در مورد مسائل اقتصادی یک سری از کشور ها می توانند کمک کنند و یک سری از کشور ها این توانایی را ندارند ولی باید حد وسط را گرفت.

در این مورد من و شما نمی توانیم تصمیم گیری کنیم ولی کار سختی است و در نهایت باید جوری کار را بگیرند که نه سیخ بسوزد و نه کباب.

اینکه کجا راببندند و چه کسانی را سر کار بیاورند، تصمیم آن ها است ولی در مورد ادارات مگر کار مفید کارمندان ما چند ساعت است؟ اینکه افراد را به اداره گسیل می کنند فقط منجر به افزایش شیوع می شود.

اگر بخاطر ترس از سفر تعطیل نمی کنند راه ها را ببندند.

می روند و جریمه می دهند برای کسی که بخاطر سه روز جوجه کباب به شمال می رود نفری یک میلیون جریمه مهم نیست.

البته در بعضی از مناطق ایستادند و به طور جدی راه ها را بستند و نتیجه گرفتند.

اما در مورد این طرح می گویم که این طرح باید چکش کاری شود.

کسانی که مسئولیت این جریان را دارند در طول زمان می بینند که چه کاری را بکنند بهتر است و چه کاری به ضرر آنها است.

نتیجه اتفاقاتی که در این دو هفته رخ می دهد در دو ماه آینده خود را نشان می دهد.

_ آیا در آینده باز هم ویروس های کشنده یا مرگ باری خواهیم داشت؟ کرونا چه درسی به ما می دهد؟ هیچ چشم انداز روشنی برای آینده نزدیک نداریم مردم در این مورد حافظه پایداری ندارند و ماجرا به زودی از یاد مردم می رود.

در اواخر اردیبهشت و خرداد تعداد کم شد که بخشی به تعطیلی عید مربوط بود.

ولی مردم به طور کامل همه چیز را فراموش کردند.

ولی به من پزشک یاد داد که علم و دانسته ها و توانایی های ما در قبال تغییرات طبیعت ضعیف و شکننده است و طبیعت وقتی می خواهد با یک سیل یک کشور را تعطیل می کند یک ویروس کوچک چنین کاری با دنیا کرد و هیچ چشم انداز روشنی برای آینده نزدیک نداریم.

_ پس حیات این ویروس ادامه خواهد داشت؟ ویروس ها بسته به اینکه کدام نوع ویروس باشد شاگردانی تنبل هستند و مرتبا از روی ژن خود رو نویسی می کنند و اشتباه می کنند و این اشتباهات بعضا بسیار خطرناک می شوند.

آنفولانزای پرندگان اگر قابلیت انتقال انسان به انسان پیدا کند چیزی بسیار بدتر از کرونا است و مرگ و میر بسیار بالایی خواهد داشت و احتمال آن هم زیاد است.

_ باید سیستم سلامت را جا بیندازیم و به مردم آگاهی بدهیم.

بسیاری از کسانی که بعد از ابتلا به کرونا فوت کردند بیماری های زمینه ای داشتند؛ مثل دیابت و فشار خون و سرطان و… که در جامعه ما زیاد است آیا این آمار ها بر لزوم تدوین برنامه ای را در این حوزه تاکید نمی کند تا در صورت بروز بیماری های دیگر سیستم مقاومت بدن بهترین واکنش را نشان بدهد؟ وقتی یک پاندمی می آید به تصمیماتی کوتاه مدت و اورژانسی نیاز است.

یک سری از تصمیمات میان مدت و یک سری بلند مدت هستند.

این الان جزو اولویت ها نیست و جمع کردن بیماری اولویت است.

بنابراین ما فعلا به کارهای کوتاه مدت و بسیار اورژانسی نیاز داریم تا بتوانیم این جریان را جمع کنیم و ابتلا و مرگ و میر مردم را کم کنیم فعلا برای آن مساله زود است.

_ خصلت دورهمی های خانوادگی، سفر و … در میان ایرانی ها معروف است و برای آنها ترک این عادات سخت است آیا کرونا فصل جدیدی است و سبک زندگی جدیدی را الزام آور خواهد کرد؟ بله؛ امروز زندگی همه ما عوض شده و حتی کسانی که رعایت نمی کنند نیز تغییراتی را در زندگی خود شاهد هستند.

زندگی همه ما دستخوش تعییر قرار گرفته است و کم و زیاد در اقشار مختلف فرق می کند و هر چه جلوتر برویم بیشتر می شود اما اگر ویروس از بین برود کاملا فراموش می شود.


کلید واژه ها: واکسن - دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی - ویروس - کرونا - علوم پزشکی شهید بهشتی - ستاد مقابله با کرونا - اشتباه - دانشگاه علوم پزشکی - بیماری های عفونی - آینده - مقابله با کرونا - بیماری - واکسن کرونا - ویروس کرونا - زندگی - علوم پزشکی - شهید بهشتی - سال آینده - دنیا - ساخت - دکتر - دانشگاه - کویید 19 - مقابله - همراهی - احتمال - گزارش - تغییر - خطرات - اتفاق

آخرین اخبار سرویس:
عوارض مصرف غذاهای کنسرو شده

روند صعودی بیماری کرونا در شهرستان کهگیلویه

علایم تنبلی تخمدان در سنین بلوغ بروز می کند

ثبت امروز به عنوان پرشمارترین روز ابتلای یزدی ها به کرونا در بهمن

5 هشدار مهم بدن درباره کمبود ویتامین

خطرات مصرف غذاهای کنسروی

نیاز به اهدای خون در استان سمنان

بدن پس از مصرف غذاهای کنسروی

آخرین آمار کرونا در قزوین/3 فوتی و 76 بیمار جدید کرونایی

سازمان جهانی بهداشت: خستگی و سرفه از عوارض کروناست

در موضوع کرونا، خیّرین ممتازترین نقش را بر عهده داشتند

قرص سلکسیب 200 ضد درد قوی+عوارض و نحوه مصرف

6 احساس اعجاب انگیزی که شما را چاق می کند

شناسایی 30 مورد جدید مبتلا به کرونا ویروس

تاثیر سن پدر بر ناهنجاری های ژنتیکی جنین

اشتباه یعنی عادی انگاری کرونا

نفس های 6 بیمار کرونایی قم به شماره افتاده است

اصفهان تنها استان دارنده مراکز درمانی مجهز به پیوند کلیه+ فیلم

بدن پس از مصرف غذاهای کنسروی

نیوشا ضیغمی کرونا گرفت

وزیر بهداشت: کارِ خِیر به سیاست آلوده نشود

نمکی: کارِ خِیر نباید آلوده به سیاست شود

بستری شدن 30 بیمار جدید با علایم حاد تنفسی در استان قزوین + فیلم

فقط چند دقیقه با جذامی های ایران

افزایش مرگ و میر در زندان های اداره مهاجران آمریکا

ملاقات سفیر کشورمان در اتریش با وزیر بهداشت این کشور

نشانه فلج مغزی کودک و راه های پیشگیری

هشدار سازمان جهانی بهداشت درباره توزیع ناعادلانه واکسن کرونا

بلایی که آلودگی هوا بر سر چشم ها می آورد

آمار بیماران مبتلا به کووید 19 در زنجان از44 هزار گذشت/ 90 درصد سالمندان و افراد دارای بیماری مزمن با خانواده زندگی می کنند

وزیر بهداشت: کارِ خِیر به سیاست آلوده نشود

راهکار دانشگاه علوم پزشکی تهران برای جبران عقب ماندگی کشور در صنعت سلامت

عادات غذایی سالم برای مبارزه با کرونا

آن چه تاکنون درباره گرفتگی های صدایتان نمی دانستید

مصرف غذاهای کنسروی چه تاثیری بر سلامت بدن دارند؟

با مارچوبه قلب خود را تقویت کنید

آلودگی هوا سبب کاهش غیرقابل بازگشت بینایی می شود

همه چیز درباره اسپوتنیک وی: واکسن روسی کرونا

کسانی که در معرض کمبود پروتیین هستند

جایگاه های سوخت از اماکن پرخطر ابتلا به کرونا

روز بدون فوتی کرونا در استان کردستان

راه اندازی 3 واحد جدید نمونه برداری تست سریع کرونا در بوشهر

پرهیز از دورهمی ها به احترام کادر درمان

47 کرونایی در طرح شهید سلیمانی در جم شناسایی شدند

18 میان وعده ی متفاوت برای نوجوانانی که همیشه گرسنه هستند

بهبودی نسبی وضعیت جسمانی مهرداد میناوند

ضرورت مقابله با آفت زنگ گندم

افتتاح و کلنگ زنی 5 پروژه بهداشت و درمان دیر در دهه فجر

17 نفر مشکوک به کرونا در مراکز درمانی قم بستری شدند/روز بدون فوتی

دکتر سیما سادات لاری را به عنوان رییس سی و پنجمین جشنواره ملی قرآن و عترت (ع) منصوب کرد

کرونا|هشدار درباره احتمال افزایش آمار مبتلایان در عراق

روش تهیه ترشی خرمالو

مرکز درمان و بازتوانی افراد دارای اختلال مواد مخدر در بروجن افتتاح شد

علائم اولیه سرطان معده

بستریان کرونایی در قم به 101 نفر رسید

کیک سیب توپر

نگرانی مردم کالیفرنیا از کندی روند واکسیناسیون

بیکاری های ناشی از کرونا به بهای مرگ 900 هزار آمریکایی تمام می شود

آمار کرونا یزد 7 بهمن؛ 1 فوتی و 56 ابتلای جدید

ثبت یک فوتی دیگر بر اثر ابتلا به کرونا در کرمانشاه

8 ماه زمان برای درمان اعتیاد خوب است

عوارض مصرف بیش از حد چای سیاه برای سلامت بدن

جلوگیری از گسترش آنفولانزای پرندگان در دشت آزادگان

8 بیمار جدید کرونایی در زنجان شناسایی شد

علائم و نشانه های فشار خون بالا

مزرعه ای برای پرورش 38 گونه کروکدیل

انعقاد تفاهم همکاری بین خیر یزدی و معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی

اسامی استان ها و شهرستان های در وضعیت نارنجی و زرد / سه شنبه 7 بهمن 99

کرونا در خراسان شمالی دوباره جان گرفت/ آمار مبتلایان از مرز 110 بیمار گذشت

هشدار سخنگوی وزارت بهداشت: جایگاه های سوخت از اماکن پرخطر ابتلا به کروناست

آمار کرونا همدان 7 بهمن؛ 2 فوتی و 11 ابتلای جدید

جلوگیری از گسترش آنفلوآنزای پرندگان در دشت آزادگان

تهران در خطر عادی انگاری؛ کرونا در کمین

سم زدایی کامل بدن با لیمو عمانی

کارکنان و مدافعان سلامت فارس، پیشتاز عرصه مبارزه با کرونا

مامور پخش و وصول

زنگ خطر در افزایش آمار ابتلا به کرونا در لرستان

مدیریت هماهنگی بر قانون تعرفه گذاری به معاون حقوقی مجلس محول شد

بستری 14 بیمار مبتلا به کرونا در کاشان و آران و بیدگل

مصاحبه غیرحضوری پذیرفته شدگان آزمون استخدامی تامین اجتماعی

98درصد جمعیت شهرستان زبرخان خراسان رضوی غربالگری کرونا شدند

جانفشانی دستیاران داخلی در خط مقدم مقابله با کرونا

افزایش بیماران کرونایی بستری در خراسان شمالی به 114 نفر

توضیحات ظریف درباره خرید واکسن اسپوتنیک از روسیه+ فیلم

موشن گرافی | چگونه از وسائل خود در برابر کرونا محافظت کنیم؟

تاثیر سن پدر بر ناهنجاری های ژنتیکی جنین

پیشگیری از آلزایمر در سایه طب ایرانی

آران و بیدگل، درخشان در ایثار

آمار کرونا کردستان 7 بهمن؛ بدون فوتی و 51 ابتلای جدید

6 علامت خاموش ابتلا به پیش دیابت

سرطان موجب پیری قلب می شود

کاهش رعایت پروتکل های بهداشتی در 4 استان

کرونا 79 نفس دیگر را گرفت

جایگاه سوخت از اماکن پرخطر ابتلا به کروناست

بیماران نیازمند استان قزوین چشم انتظار اهدای خون

سر درآوردن کرونا از مغز باعث ابتلا به نوع شدید بیماری می شود

مرکز بازتوانی اعتیاد بانوان کشور در استان البرز افتتاح شد

بیماران استان قزوین چشم انتظار اهدای خون + فیلم

هشدار وزارت بهداشت: جایگاه های سوخت از اماکن پرخطر ابتلا به کروناست

روز بدون فوتی ناشی از کرونا دراستان چهارمحال وبختیاری

واکسن های کرونا در آینده تغییر خواهند کرد

واکسن های کرونا در آینده تغییر خواهند کرد