موضوعات داغ: - تيم ملي فوتبال ايران - تيم ملي فوتبال - فوتبال ايران - سازمان جهاني بهداشت - تعطيلي ادارات - بخشودگي جرايم - مربي تيم ملي - رياست جمهوري - آزمون وكالت - رييس سازمان اداري و استخدامي - اسك - انتخاب رشته - مجتبي يزداني - قزاقستان - هفده شهريور - آزمون دستياري - تلاوت تريل - جام جهاني فوتبال نوجوانان - تردد غيرضروري - هواپيمايي ايران - اينترنت 5G - كتابخانه هاي عمومي خراسان رضوي - توصيه هاي ايمني

مطالب مرتبط:
پیشنهاد نمایندگان مجلس برای افرایش هر 6 ماه حقوق کارگران
پیشنهاد نمایندگان مجلس برای افزایش هر 6 ماه حقوق کارگران
پیشنهاد نمایندگان مجلس برای افزایش هر شش ماه یک بار حقوق کارگران
پیشنهاد نمایندگان مجلس برای افرایش هر 6 ماه حقوق کارگران
پیشنهاد نمایندگان مجلس برای افرایش هر 6 ماه حقوق کارگران
-218 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 10 آبان 1399 ساعت 08:152020-10-31سياسي

دو نقد جدی به پیشنهاد فولادی مجلس


ورود مجلس شورای اسلامی به حمایت از بازار فولاد و ارائه یک پیشنهاد موجب شد تا زیرساخت های مورد نیاز برای ارائه یک طرح و مطرح شدن آن در صحن علنی مجلس در دسترس قرار گیرد.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازدنیای معدن، در صورت تصویب این بند و تبدیل شدن آن به قانون، اهرم قدرتمندی برای مداخله دولت با محوریت وزارت صمت ایجاد خواهد شد که به صورت کلی مکانیزم بازار و آزادی عمل و پتانسیل توسعه این صنعت را به حاشیه خواهد راند و از همین رو نگرانی های جدیدی را ایجاد می کند.

البته وضع این قانون از سویی شبهه فقهی داشته و ازسوی دیگر نیز با قوانین برجسته جاری کشور در تضاد بوده و درواقع ورود مجلس به این موضوع در تضاد با شأنیت مجلس است.

به صورت دقیق تر، با توجه به سهامدار بودن افراد حقیقی و حقوقی بسیار در این شرکت ها، قیمت گذاری دستوری از لحاظ فقهی و به صورت کلی مذموم شمرده شده و البته نرخ گذاری کالاهای متعلق به مردم ممنوع بوده و در نظام اقتصادی اسلامی نیز قیمت گذاری برای کالاهایی که جزو اموال مردم هستند شبهه جدی دارد.

اما به لحاظ قانونی با تصویب تبصره 2 از ماده 1 پیش نویس پیشنهادی کمیسیون صنایع و معادن مجلس، ماده 18 قانون توسعه ابزارها و نهادهای مالی که به خروج دولت از قانون گذاری محصولات پذیرفته شده در بورس کالا تاکید دارد در زمینه فولاد ملغی می شود.

اگرچه به لحاظ قانونی، مجلس شورای اسلامی امکان تغییر در قانون را دارد اما اخذ این رویه و تصویب قانونی مغایر با قانونی دیگر که مبنای علمی و کارشناسی دارد ثبات قوانین کشور را زیر سوال می برد که همین موضوع به ریسک های سرمایه گذاری در ایران می افزاید.

از دیگر ایرادات وارد به این موضوع از بین بردن شأنیت مجلس شورای اسلامی است.

چرا که شأنیت این مجلس که مرجع اصلی قانون گذاری در کشور به شمار می رود به وضع قوانینی است که در بلندمدت قابل اجرا بوده و درواقع همراستا با سیاست های کلی نظام باشند.

اگرچه آشفتگی بازار فولاد ظرف ماه های اخیر موضوع بااهمیتی است که داد مصرف کنندگان و صنایع پایین دستی را درآورده اما این موضوع نباید موجب شود که بهارستان نشین ها بخواهند با وضع قانون این بازار را ساکت کنند.

چرا که آشفته بازار فولاد خود معلول وضعیت اقتصادی کشور بوده و حتی اگر بتوان با وضع این قوانین دستوری این مشکل را برای مدت کوتاهی برطرف کرد، پس از عبور کشور از این بحران اقتصادی، وجود چنین قانونی که خلاف تمام اصول بازار به شمار می رود، در ماه ها و سال های آتی دامن تولیدکنندگان این بخش را خواهد گرفت و عواقب آن فعالان بازار را تا سال ها درگیر می کند.

شبهه شرعی نرخ گذاری دولتی نرخ گذاری برای کالاها به صورت کلی در فقه (امامیه) مذموم است تا جایی که آزادی نوسان قیمت ها در بازار بعضا یک اصل در نظر گرفته شده است.

آیت الله ماجد کاظمی از استادان حوزه و دانشگاه، در رابطه با مشروعیت فقهی درخصوص قیمت گذاری کالاها به دنیای اقتصاد گفت: به لحاظ فقهی درخصوص مشروعیت قیمت گذاری اموال مردم از سوی دولت اختلاف نظر وجود دارد اما اغلب علما بر این باور هستند که دولت چنین حقی ندارد و قیمت گذاری روی کالای افراد خلاف شرع محسوب می شود.

وی ادامه داد: اگر یک شرکت فولادساز متعلق به دولت باشد، آن زمان دولت می تواند بهای محصول تولیدی در این مجموعه را قیمت گذاری کند اما اجازه تعیین قانون کلی برای تعیین بهای محصول تولیدی که سهام آن متعلق به بخش خصوصی باشد را ندارد.

همچنین اگر به عنوان مثال تنها 20 درصد سهام یک شرکت متعلق به دولت باشد، قیمت گذاری تنها روی همین میزان از محصول تولیدی جایز است.

این کارشناس فقهی درخصوص حق دولت برای ورود به قیمت گذاری فولاد به دلیل پرداخت یارانه انرژی یا فروش سنگ آهن ارزان که حتی ممکن است جزو انفال محسوب شود نیز گفت: دولت می تواند دادن یارانه انرژی یا فروش ارزان قیمت مواد اولیه یا هر کمک دیگر به بنگاه های تولیدی را مشروط به دخالت در قیمت گذاری محصولات این واحدها کند.

اما در رابطه با این موضوع باید با تولیدکننده توافق صورت گیرد.

این در حالی است که با توجه به تسری قانون به غالب تولیدکنندگان، این توافق را شاهد نیستیم.

افت شأنیت مرجع قانون گذاری با ورود به قیمت گذاری فولاد مرتضی شهیدی، مشاور حقوقی درخصوص گزارش کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی درباره بازار فولاد و پیشنهاد تعیین کف و سقف قیمتی برای معاملات این محصول در بورس کالا به دنیای اقتصاد گفت: تعیین کف و سقف قیمتی برای معاملات به نوعی نرخ گذاری دستوری تلقی می شود.

به این ترتیب اگر مجلس شورای اسلامی تبصره 2 از ماده 1 پیشنهادی در گزارش کمیسیون صنایع و معادن درخصوص کنترل بازار فولاد را به تصویب برساند، در واقع قانونی مغایر با ماده 18 قانون توسعه ابزارها و نهادهای مالی جدید را که در آذر سال 88 توسط مجلس شورای اسلامی به تصویب رسیده بود وضع کرده است.

وی ادامه داد: به این ترتیب مرجعی که دولت را مکلف کرده بود کالاهای پذیرفته شده در بورس به استثنای دارو را از نظام قیمت گذاری خارج کند، با تصویب این قانون مجددا اجازه قیمت گذاری در زمینه فولاد را به دولت می دهد و ممکن است در آینده به سایر کالاها تسری یابد.

مرتضی شهیدی گفت: اگرچه به لحاظ قانونی، مجلس شورای اسلامی امکان تغییر در قانون را دارد اما اخذ این رویه و تصویب قانونی مغایر با قانونی دیگر که مبنای علمی و کارشناسی دارد با سیاست تقنینی معارض بوده و در واقع ثبات قوانین کشور را زیر سوال می برد.

وی افزود: در سال 88 ماده 18 قانون توسعه ابزارها و نهادهای مالی بر مبنای بحث های کارشناسی دقیق و براساس سیاست های اقتصادی صحیح از منظر کارشناسان و شنیدن صحبت های فعالان بازار، سرمایه گذاران و.

تصویب شد.

حال وضع قانونی مغایر با این قانون در شأن قانون گذار نبوده و نمایانگر تزلزل در قوانین کشور است.

همچنین وضع قانونی برای یک برهه زمانی کوتاه مدت برای برطرف شدن مشکل مقطعی پیش آمده؛ نه تنها منطقی نیست و حتی ممکن است قابل اجرا نباشد؛ بلکه ممکن است موجب اختلال در ساز و کارهای بازار نیز شود، بنابراین رویه ای درخور مجلس شورای اسلامی نیست.

به صورت دقیق تر، اگرچه هدف نمایندگان مجلس از تغییر این قانون یا موارد مشابه به ثبات رساندن بازار است اما چنین قوانینی که بر مبنای یک اتفاق مقطعی تصویب می شوند، پس از حل مشکل مقطعی نیز باقی مانده و عواقب آن فعالان بازار را تا سال ها درگیر می کند.

این کارشناس حقوقی گفت: متاسفانه عدم ثبات در قوانین یکی از ریسک های فعالیت اقتصادی در ایران به شمار می رود که باعث می شود، سرمایه گذاران چندان علاقه ای به حضور در فعالیت های تولیدی نداشته باشند، چرا که در هر مقطعی از زمان امکان تغییر قوانین در حوزه بازار سرمایه در کشور وجود دارد.

مرتضی شهیدی درخصوص وارد بودن یا نبودن ایراد فقهی بر قیمت گذاری گفت: در نظام فقهی کشور، قیمت گذاری ممنوع است.

درواقع نظام فقهی چندان با قیمت گذاری همراه نبوده و براساس روایات مختلف حاکمان نباید وارد فرآیند قیمت گذاری کالاها شده و درعوض باید اجازه دهند تا بازار خود قیمت یک کالا را مشخص کند.

اما در برخی موارد این امکان وجود دارد که حکومت تشخیص دهد که به عنوان حکم ثانویه برخی کالاها را قیمت گذاری کند.

البته این موضوع حتما باید با دلیل خاصی همچون وجود انحصار یا محدودیت در نظام سیاسی و اقتصادی کشور صورت گیرد و جزو موارد استثنا به شمار می رود.

وی افزود: به عنوان مثال در زمان تصویب ماده 18 قانون توسعه ابزارها و نهادهای مالی که قیمت گذاری کالاهای پذیرفته شده در بورس را از نظام قیمت گذاری خارج می کرد، دارو به عنوان یک استثنا درنظر گرفته شد.

در آن زمان تولید فولاد بسیار کمتر از ارقام فعلی بود و اگر به واقع فولاد نیز همانند دارو کالایی خاص یا انحصاری به شمار می رفت در همان زمان این محصول نیز باید به عنوان یک استثنا برشمرده می شد.

اما واقعیت آن است که محصولی همچون فولاد که در کشور بسیار فراتر از نیاز بازار داخل تولید می شود، یک استثنا نیست که نیاز به تبصره و قانون خاص داشته باشد.

شهیدی افزود: باتوجه به آنکه قیمت گذاری در نظام اقتصادی اسلامی مذموم بوده و مورد ستایش نیست، شورای نگهبان می‎ تواند به این تبصره از پیشنهاد کمیسیون صنایع و معادن درخصوص کف و سقف قیمتی ایراد فقهی گرفته و آن را خلاف موازین شرعی بداند.

درصورتی که شورای نگهبان این موضوع را نپذیرد و مجلس نیز بر تصویب آن مصر باشد در ادامه این پیشنهاد برای بررسی به مجمع تشخیص مصلحت نظام فرستاده می شود.

اما بعید به نظر می رسد که فرآیند قیمت گذاری روی یک کالا همچون فولاد به میزانی بااهمیت باشد که این فرآیند طولانی را بخواهند برای آن اجرایی کنند.


کلید واژه ها: مجلس - مجلس شورای اسلامی - صورت - پیشنهاد - صحن علنی مجلس - شورای اسلامی - بازار فولاد - فولاد - بازار - قانون - قیمت گذاری - وزارت صمت - فقهی - ورود - پتانسیل - سهامدار - زیرساخت - قوانین - محوریت - نگرانی - اسلامی - مداخله - فولادی - توسعه - تصویب - گزارش - حاشیه - حقوقی - موضوع - حمایت

آخرین اخبار سرویس:
دادستان تهران: گزارشی از تخلفات مؤسسات متخلف بورسی نداشتیم

اقدامات شهرداری در حوزه HSE کافی نیست

آغاز مراسم اختتامیه شانزدهمین جشنواره بین المللی فیلم مقاومت

گزارشی از تخلفات موسسات متخلف بورسی ارائه نشده است

مسئولان در عمر باقی مانده از دولت، غفلت های گذشته را جبران کنند

8 ایرانی در مقابل 6 زندانی خارجی در ایران آزاد شدند

واکنش سخنگوی دولت به خبر شلاق خوردن یک کارگر

مجلس فرانسه قانون منع تبعیض زبانی را تصویب کرد

گذشتی از جنس عشایر مغان| رضایت اولیای دم به خاطر شهید «حاج قاسم سلیمانی»

تقدیر امام جمعه قلعه رییسی از اقدامات رییس دادگستری چاروسا جهت نظارت مستقیم بر بازار

مسئولان با شجاعت غفلت های گذشته را جبران کنند

واکنش رهبر انقلاب به یاوه گویی اروپایی ها درباره قدرت موشکی ایران

ببینید | واکنش اخیر رهبر انقلاب به یاوه گویی های اروپایی ها درباره قدرت موشکی ایران!

آیت الله حسینی بوشهری: برای گشایش معیشت مردم چشم به بیرون کشور داشتن انتظار بیهوده ای است

عضو هیئت رییسه مجلس: با ابزارهای نظارتی اظهارات اخیر کلانتری را پیگیری می کنیم

ویژگی های شخصیتی سردار سلیمانی

امام جمعه رشت: مسببان بی ثباتی اقتصادی باید محاکمه شوند

ترافیک دیپلماسی دو همسایه/ مرحله جدید روابط ایران و افغانستان کلید خورد

انتقاد انجمن مامایی از تصمیم ثبت احوال/ امکان تأخیر در تولد وجود ندارد

استخدام مدیر منطقه(امور نمایندگی های شهرستان) با مزایا در تهران

پیام تسلیت رییس رسانه ملی به مناسبت درگذشت پرویز پورحسینی

حاجی دلیگانی: با ابزارهای نظارتی اظهارات اخیر کلانتری را پیگیری می کنیم

استخدام مدیر مالی و رییس بودجه و گزارشات در قزوین

اصلاح قانون شرایط کاندیداها در انتخابات شورا باعث کارایی بیشتر می شود

450 بسته معیشتی در لواسان بزرگ توزیع شد

تشکیل کمیته ردیابی متهمان پرونده ترور سردار سلیمانی در دادسرای تهران

تلاش معلمان کرمانی برای کمک به دانش آموزان بی بضاعت در روزهای کرونایی/ وقتی سرطان هم مانع حضور معلم در کلاس درس نشد

تصاویر| تاریک دره همدان سفیدپوش شد

افتتاح پتروشیمی لردگان توسط رییس جمهور به صورت ویدیو کنفرانس

میز ترامپ سوژه شد!

پیام تبریک نماینده ولی فقیه در نیروی قدس سپاه به مناسبت روز نیروی دریایی

از سال 88 مرحوم راستگو در تلویزیون ممنوع التصویر شد!

450 بسته معیشتی در لواسان بزرگ توزیع شد

امنیت مجتمع های نفتی درسواحل مکران به عهده نیروی دریایی خواهد بود

جلسات علنی صحن شورای شهر تهران تعطیل نیست

نقش موثر وزارت خارجه برای بازگرداندن مطالبات ارزی کشور

وزارت دفاع: صنعت دفاعی، نیروی دریایی ارتش را به امکانات روز دنیا مجهز می کند

انتقاد سردار سنایی راد از طرفداران برجام و مذاکره با آمریکا

عکس/ افتتاح پتروشیمی لردگان توسط رییس جمهور به صورت ویدیو کنفرانس

مستند نبرد ناشناخته روی آنتن شبکه یک

در شورای فرهنگ عمومی شهرستان بندرلنگه مطرح شد: تأکید بر برخورد قانونی نیروی انتظامی با سگ گردانی

ائتلاف جناح های رقیب در انتخابات ریاست جمهوری آینده، به جمهوریت نظام آسیب می زند

امام جمعه اهواز: تحریم ها نعمتی برای رسیدن به خودکفایی هستند

حمایت مجلس از شرکت های خلاق

کیومرث نیازآذری دستگیر شد

اجرای حکم بیشتر براساس پافشاری در پرونده روسری های زنانه بود/ محکومیت موکلم ناشی از جنبه عمومی جرم است و نه شکایت شخصی

پلمب چهار واحد صنفی به دلیل عدم رعایت محدودیت های کرونایی در منوجان

دولت مطابق قانون مکلف به تأمین هزینه ها برای تمام شهروندان کشور است

داستان سخنان کلانتری و مظلومیت امام و بیت امام نوشتاری از علی کمساری

غبار روبی مزار شهدای ایلام + عکس

تدفین دو شهید گمنام-قم

دادستان تهران: گزارشی از تخلفات و معرفی موسسات متخلف بورسی ارائه نشده است

پیشروی ایران در تحقیقات حوزه کرونا برغم تحریم ها

استخدام کارشناس مکانیک در صنایع مس شهید باهنر در کرمان

گزارشی از تخلفات بورس به دادستانی تهران ارائه نشده است

جنیدی: رسیدگی به FATF رها نشده است/ یک کارگروه مشترک تشکیل می دهیم

«منصور»: مخالفت اشرف غنی مانع پیشرفت روند صلح افغانستان نمی شود

آیت الله امامی کاشانی: استفاده از ظرفیت ها و توانایی های کشور تحریم ها را بی اثر می کند

تشدید بیکاری در کارگاه های کوچک و مشاغل غیررسمی با شیوع کرونا

رزمایش مواسات و کمک های مومنانه در مهریز

پروژه احداث خیابان 20 متری شهرک وصال در آستانه افتتاح قرار گرفت

قیمت های سربه فلک کشیده محصول بی تدبیری است

آیا ادارات استان کرمان یک هفته تعطیل هستند؟

پیام ارشد نظامی ارتش در آذربایجان شرقی و اردبیل روز نیروی دریایی

آمریکا حاضر نیست ابزار تحریم را از دست بدهد

کیومرث نیازآذری توسط حفاظت اطلاعات قوه قضاییه دستگیرشد

استقرار شورای امر به معروف ونهی از منکر در ادارات بندرلنگه/ تاکید بر برخورد قانونی نیروی انتظامی با سگ گردانی

کیومرث نیازآذری توسط حفاظت اطلاعات قوه قضاییه دستگیر شد

تجلیل جانشین وزیر دفاع از رشادت های دریادلان نیروی دریایی ارتش

جزییات تبادل زندانیان ایرانی و استرالیایی از زبان عراقچی

قوه قضاییه به عنوان مدعی العموم با عاملان گرانی برخورد کند

فرمانده عملیات مروارید: شاهرگ اقتصادی صدام را هدف قرار دادیم

امنیت مجتمع های نفتی درسواحل مکران به عهده نیروی دریایی خواهد بود

وزیر کار به رهبر انقلاب نامه نوشت: برنامه ایجاد نظام متمرکز تامین اجتماعی فوراً تقدیم رییس جمهوری می شود

زارعی: برای عبور از بحران ها نیازمند قرارگاه مرکزی مردم نهاد هستیم

بازدید مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان قم از مرکز خدمات حوزه های علمیه

توزیع 200 بسته معیشتیِ بسیج در میمه

دو اتحادیه دانشجویی «جبهه ضداستکباری در غرب» تشکیل می دهند

مجلس با طرح ها و دولت با لوایح خود به وضع معیشتی مردم رسیدگی کنند

البرز 93 معلم شهید تقدیم انقلاب کرده است

حکیمی پور: گزینه های جدی اصلاح طلبان پس از 22 بهمن مطرح خواهند شد

تجلیل جانشین وزیر دفاع از پرسنل نیروی دریایی ارتش

برخی به جای خدمت به مردم در حال پر کردن جیب خود هستند

برخی مسولان به جای خدمت به مردم در حال پر کردن جیب خود هستند

حلوای شیرین مصادره ای در شب تلخ سوم شهدا

بهروز غلامی، ششمین شهید مدافع خط مقدم اورژانس کشور

بیت امام(ره) در برابر اهانت یک مسئول به بنیانگذار انقلاب سکوت نکند

ترامپ: کل دنیا به آمریکا می خندد

«توبه» یعنی توجه به چپ و راست ما را از مسیر حق منحرف نکند

همچنان برای سردار دعا کنیم + تصاویر

تشکیل کمیته تعقیب و ردیابی متهمان پرونده ترور سردار شهید سلیمانی

آقای ملک زاده! وضعیت امروز دستپخت عملکرد امثال شما است

برخی مسوولان در حال پر کردن جیب خود هستند/قیمت سربه فلک کشیده مرغ، محصول بی تدبیری است

کهگیلویه و بویراحمد؛ بیشترین آسیب- کمترین مسجد /دوای درد آسیب های اجتماعی در این «خانه» است

تشکیل کمیته تعقیب و ردیابی متهمان پرونده ترور سردار شهید سلیمانی

از حوزه علمیه تا میدان مبارزه با آسیب های اجتماعی/ بسیجی کارآفرینی که یک تنه مرکز نیکوکاری است

قسم حضرت عباسِ ذوالنور

ونزوئلا چند آمریکایی را به حبس محکوم کرد

استانی با کمترین مسجد و بیشترین آسیب /دوای درد آسیب های اجتماعی در این «خانه» است

پیشنهاد بخشودگی جرایم بیمه ای کارفرمایان به سران قوا

دو نقد جدی به پیشنهاد فولادی مجلس

دو نقد جدی به پیشنهاد فولادی مجلس