مطالب مرتبط:
کلاس های مجازی تئاتر بر کاهش اضطراب کودکان موثر است؟
تولیدات هنری با محوریت نماز در کلاس های مجازی مدارس سمنان پخش شود
«خداشناسی قرآنی کودکان» در فضای مجازی منتشر شد
برگزاری 2هزار و 500 کلاس آنلاین به صورت روزانه
قیمت ارز بین بانکی در 8 آبان/نرخ رسمی 27 ارز کاهش یافت
-176 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 9 آبان 1399 ساعت 01:402020-10-29پزشكي

کلاس های مجازی تئاتر بر کاهش اضطراب کودکان موثر است؟


تصویر یک کلاس تئاتر کودکان پیش از شیوع کرونا بالا رفتن اضطراب کودکان در دوران کرونایی، یکی از نگرانی های مهم خانواده هایی است که فرزند یا فرزندانی در خانه دارند.

- بالا رفتن اضطراب کودکان در دوران کرونایی، یکی از نگرانی های مهم خانواده هایی است که فرزند یا فرزندانی در خانه دارند.

این خانواده ها همان اندازه که خود تحت فشار هستند، دغدغه فرزندان خود را هم دارند که خواسته و ناخواسته در معرض اخبار اضطراب آور قرار می گیرند.

از آنجا که به دلیل محدودیت های دوران کرونا، این کودکان از بیشتر فعالیت های مورد علاقه خود دور شده اند، کسالت و بی حوصلگی آنان، یکی دیگر از دردسرهای پدران و مادران است.

با همه اینها تجربه چند ماه اخیر نشان داده که شرکت در کلاس های آنلاین هنری، می تواند هم در کاهش اضطراب کودکان موثر باشد و هم به آنان انرژی و نشاط ببخشد.

کودکانی که در این کلاس ها شرکت می کنند، دست کم به مدت یکی دو ساعت، از اخبار منفی و تنش های عصبی دور می شوند.

در همین زمینه با یکی از مربیان تئاتر گفت وگویی کردیم و تاثیر کلاس های آنلاین تئاتر را بر کودکان و نوجوانان جویا شدهیم.

محمد اله دادی از جمله مربیان تئاتر و نمایش خلاق است که سال هاست در آموزشگاه های هنری و مدارس با کودکان و نوجوانان کار می کند.

او که دانش آموخته تئاتر است، مانند بسیاری از هنرمندان این رشته نسبت به فعالیت های نمایشی در فضای مجازی و آنلاین خوش بین نبود.

با این حال بعد از چند ماه، به ناچار پذیرفت بخشی از فعالیت های خود را به این فضا منتقل کند و جالب است که نتیجه آن فراتر از انتظار او بود.

این مربی در گفتگو با ایسنا از تاثیرات دوره های آنلاین تئاتر بر کودکان و نوجوانان سخن گفت و تاکید کرد در دوره کرونا که کودکان بیش از زمان های دیگر در معرض اخبار تنش زا هستند، فعالیت هایی مانند تئاتر و بازی های گروهی مجازی می تواند به کاهش اضطراب آنان کمک کند.

 او در آغاز از سختی های دوره خانه نشین سخن گفت و توضیح داد: این روزها خانه نشینی برای همه معضلی شده است، بویژه برای کودکان که نیاز به حرکت و بازی در گروه هم سالان خود دارند.

او ادامه داد: در چند ماه اخیر خانواده ها کم کم با بعضی مسایل کنار آمده اند و راهکارهایی یافته اند اما از سویی دیگر، هرچه بازی و سرگرمی برای کودکان بوده، انجام داده اند.

به همین دلیل بعضی از خانواده ها به یکسری از کلاس های آنلاین نقاشی، موسیقی یا تئاتر روی آورده اند.

تجربه ای که در آغاز ترسناک به نظر می رسید اله دادی که در آغاز نسبت به برگزاری دوره های آنلاین تئاتر، مقاومت زیادی داشته است، توضیح داد: ابتدا درباره این شیوه خیلی گارد داشتم و آن را نشدنی می دانستم چون در کلاس حضوری هم، انتقال همه موارد آموزشی به هنرجویان دشوار است.

از سوی دیگر این روش تازه بود و هیچ تصوری از آن نداشتیم، بنابراین خیلی ترسناک به نظر می رسید ولی از دو ماه پیش که مطمئن شدم فعلا امکان برگزاری کلاس حضوری نیست، دوره آنلاین را شروع کردم.

این بازیگر تئاتر در ارزیابی اولین تجربه های دوره آموزشی آنلاین خود گفت: بعد از برگزاری چند جلسه دیدم آنقدرها که فکر می کردم عجیب و ترسناک نیست.

تصور نمی کردم بچه ها این اندازه همراه باشند.

کلاسی برای کودکان چهار پنج ساله داشتم و فکر می کردم سخت ترین کلاسم خواهد بود ولی بسیار همراه بودند.

البته بعضی از هنرجویان، شاگردان قبلی ام بودند ولی باز هم همراهی آنان در یک ساعت کلاس آنلاین عجیب بود و بچه های بزرگتر که راحت تر هستند.

همراهی کودکان غیرمنتظره بود اله دادی اضافه کرد: الان از 4 تا  17 سال هنرجو دارم.

بچه ها با تکنولوژی کنار آمده و آن را شناخته اند و در این هفت هشت ماه هم بیشتر شناخت پیدا کردند و این خیلی کمک کرد.

به نوعی اضطرابم کم شد، چون همراهی کودکان و خانواده ها را دیدم .

او با برشمردن برخی از مزایای کلاس آنلاین افزود: کم کم متوجه شدم کلاس آنلاین از جهاتی خوب است؛ لازم نیست مدام تاکید کنیم که در کلاس ماسک داشته باشند یا فاصله را رعایت کنند.

هر کس در خانه خود حضور دارد و نگران مسایل بهداشتی نیستیم .

این مربی تئاتر از برخی محدودیت ها نیز سخن گفت: البته در کلاس آنلاین ناچار شدم، یکسری تمرین جدید پیدا کنم چون انجام نیمی از تمرین های قبلی که ویژه کلاس های حضوری بود، امکان پذیر نبود ولی در نهایت، برای کودکان اتفاق خوبی بود.

در کلاس تئاتر کودکان، پیش از شیوع ویروز کرونا حتی کلاس مجازی هم حال و هوای کودکان را تغییر می دهد او با اشاره به سختی هایی که کلاس های آنلاین مدرسه برای کودکان و نوجوانان دارد، ادامه داد: با آغاز به کار مدرسه، بچه ها بسیار درگیر شدند.

بسیاری از آنان حوصله این شیوه آموزشی را ندارند و حتی حاضرند حضوری مدرسه بروند ولی کلاس هایی مانند تئاتر و موسیقی سبب می شود حال بهتری پیدا کنند و انرژی شان بالاتر برود و با اشتیاق به کلاس می آیند چون این گونه کلاس ها، فارغ از حضوری یا مجازی، برای آنان فضای متفاوتی ایجاد می کند، بخصوص برای کودکانی که به نمایش علاقه مندند و سبب تغییر روحیه شان می شود.

اله دادی گفت: حتی در دوره های آنلاین هم تاثیر تئاتر را می توان مشاهده کرد و خود من این تغییرات را در برخی از هنرجویانم مشاهده کرده ام.

به هر حال تجربه ای بسیار دوست داشتنی برای بچه هاست.

البته به این شرط که مربی کلاس را بخوبی هدایت کند.

او در پاسخ به این پرسش که آیا کلاس های مجازی می تواند بر تخلیه روانی کودکان بویژه در دوران دشوار کنونی اثرگذار باشد، توضیح داد: همیشه نیمی از زمان کلاس را به تمرین های حرکتی اختصاص می دهم و نیمی دیگر را به تمرین های مربوط به تمرکز.

در کلاس آنلاین هم همین کار را انجام می دهم، حتما تمرین حرکت دارم مانند بازی با توپ، دویدن و .

که سبب می شود بچه ها به انرژی جدیدی دست یابند و این برایشان تنوعی است.

اله دادی یادآوری کرد: چون کودکان از بسیاری فعالیت ها و تفریحات مورد علاقه شان دور شده اند، همین کلاس ها به آنان خیلی کمک می کند.

به طوری که برخی از کلاس ها را برای سومین بار تمدید کرده ام و باورنکردنی است که هنرجویان آن را تا به حال ندیده ام و آنها هم یکدیگر را نمی شناسند.

سه هنرجوی بین 10 تا 12 سال هستند که رابطه شان خیلی خوب شده و با یکدیگر هم فکری می کنند.

کار ما با روح انسان ها سر و کار دارد این مربی نمایش خلاق خاطرنشان کرد: چنین فعالیت هایی کمک می کند کودکان و نوجوانان از زیر این فشار روانی بیرون بیایند.

کار ما با روح انسان ها سر و کار دارد و کودکان هم بشدت حساس و تحت تاثیر عواطف و هیجان ها هستند.

به همین دلیل خانواده ها در این مدت باید خیلی مراقب باشند و این کلاس ها می تواند فرصت خیلی خوبی باشد تا دست کم یک ساعتی که کودکان در کلاس هستند، از این فشارها دور شوند.

البته گاهی هم تکلیف کوچکی می دهم که آن هم موثر است.

او در ادامه با ابراز تاسف از خودکشی دردناک پسربچه بوشهری که گفته می شد به دلیل نداشتن تبلت دست به این کار زده است و درپاسخ به این پرسش که آیا فعالیت تئاتری می تواند در کاهش اضطراب و نگرانی کودکانی که این چنین حساس هستند، موثر باشد، تصریح کرد: حتی درک این موضوع سخت است که یک بچه 11 ساله چقدر می تواند بفهمد و چگونه آنقدر تحت تاثیر قرار بگیرد که چنین کاری بکند.

البته ما هنوز دقیق نمی دانیم اتفاق چه بوده ولی فارغ از اینکه به دلیل نداشتن تبلت بوده یا نه، این مساله بسیار مهم است که اصولا چرا بچه ای در این سن چنین کاری انجام داده است.

خودکشی غم انگیز پسرک بوشهری اله دادی افزود: همه ما در زندگی گاهی به خودکشی فکر کرده ایم، منطقی است یک بزرگسال که گاهی هم بسیار تحت فشار است، به این موضوع فکر کند.

هرچند برخی از ما حتی به زور به آن فکر می کنیم ولی نمی دانم آن بچه در چه شرایطی قرار گرفته که چنین کاری انجام داده، چنین چیزی بشدت نیازمند کار تحقیقی و پژوهشی است.

اگر این اتفاق در هر جای دنیا افتاده بود، الان صد نفر داشتند درباره آن تحقیق می کردند.

وظیفه دولت، روانشناسان و جامعه شناسان است که درباره این موضوع پژوهش کنند.

او اضافه کرد: شاید اگر این بچه می توانست در یک فعالیت جمعی حتی به شکل مجازی، به نوعی با گروه همسالانش در ارتباط باشد، این اندازه دچار اضطراب نمی شد.

اگر این اتفاق به دلیل نداشتن تبلت باشد که دیگر بدتر؛ چراکه الان ناگزیر به آموزش مجازی هستیم و معلوم نیست تا چه زمانی این روند ادامه داشته باشد.

   این مربی تئاتر با تاکید بر ضرورت برگزاری کلاس های هنری همانند تئاتر و موسیقی در سراسر کشور ادامه داد: کلاس آنلاین با همه محدودیت هایش این مزیت را دارد که می توان آن را برای هنرجویان شهرهای مختلف برگزار کرد .

الان سه شاگرد در شهرهای مختلف دارم که خیلی هم مستعد هستند و برایم تجربه ای شیرین و جدید است.

بویژه که همواره یکی از آرزوهایم این بوده است که در شهرهای مختلف جهان و ایران با بچه هایی از فرهنگ های گوناگون کلاس برگزار کنم.

ایجاد زیرساخت از نان شب هم واجب تر است او در ادامه با تاکید بر لزوم ایجاد زیرساخت های مناسب برای برپایی کلاس های آنلاین اضافه کرد: حتی در دوران غیرکرونایی هم، داشتن زیرساخت مناسب، لازم است و در این دوره که از نان شب هم واجب تر است.

اله دادی ابراز تاسف کرد: اگر فکر کنیم بچه ای به خاطر نبود تبلت خودکشی کرده، دیگر چه از این واجب تر که این زیرساخت ها و امکانات را فراهم کنیم چراکه قرار است یک نسل آموزش ببیند.

او با اشاره به جایگاه مهم آموزش و پرورش در دنیا خاطرنشان کرد: آموزش و پرورش در تمام دنیا مهم ترین امر است.

اکثر معلمان در بیشتر جاهای دنیا بیشترین درآمدها را دارند.

دولت باید زیرساخت های اولیه را ایجاد کند؛ مانند تامین یکسری نرم افزار یا اپلیکشن، موبایل و .

الان هشت ماه از این قضیه گذشته و تقریبا 6 ماه فرصت داشته اند ولی واقعا چه کرده اند جز طراحی یک برنامه بسیار ضعیف شاد.

نمی توانیم دست روی دست بگذاریم این مربی که در مدارس مختلفی کلاس های آموزشی تئاتر برگزار کرده است، ابراز تاسف کرد: بسیاری از مدارس اصلا از برنامه شاد استفاده نمی کنند بلکه نرم افزارهای خود را دارند.

برخی از آنها هزینه های سنگینی کرده اند که بتوانند سیستم آنلاین رو به راهی داشته باشند و بچه ها با کمترین قطعی اینترنت، کلاس شان را می گذرانند.

بقیه هم که ناچار به استفاده از برنامه شاد هستند، مدام مشکل دارند.

بنابراین این موضوع خیلی مهم است و اگر واقعا به فکر نباشند، می شود همین اتفاق بوشهر.

ولی تا کی می خواهیم دست روی دست بگذاریم و سرمایه های آینده مان جلوی چشمان مان از دست بروند و هیچ کاری برای پیشگیری از آن انجام ندهیم.

بسیاری از معلمان از جیب پول اینترنت می دهند او با اشاره به اینکه شکل جدید آموزش، زمان و انرژی بسیار بیشتری از معلمان می گیرد، افزود: الان کار معلم ها دو برابر شده و بسیاری از آنان از جیب، پول اینترنت را می دهند.

اله دادی خاطرنشان کرد: ولی همه باید برای برگزاری دوره های آموزشی مجازی بستری مهیا کنیم چراکه واقعا ضروری و از برگزار نکردنش بهتر است، مخصوصا کلاس های آموزشی مدرسه یا کلاس هایی مانند تئاتر و موسیقی که کودکان را سرگرم می کند.

این بازیگر تئاتر در پایان، شرایط معیشتی هنرمندان این رشته را بسیار دشوار توصیف کرد و افزود: کسانی مانند من که تمرکزشان بر آموزش بوده، می توانند درآمد ناچیزی به دست آورند ولی در نهایت تئاتر و کلاس های نمایش خلاق و تئاتر به بودن بچه ها در کنار یکدیگر خیلی وابسته است.

با این حال فعلا باید به این شیوه جلو برویم و شخصا تمام تلاشم را می کنم که ارتباطم با بچه ها و خانواده ها قطع نشود و در حد توان خود بتوانم اثرگذار باشم.

انتهای پیام          
کلید واژه ها: اضطراب کودکان - کودکان - اضطراب - خانواده ها - فرزند - خانواده - فرزندان - کاهش اضطراب - کرونا - کلاس - دوران - نگرانی - یکی از - تئاتر - بی حوصلگی - کاهش - شرکت - هایی - خانه - تحت فشار - محدودیت - آنلاین - فعالیت - پدران - کسالت - دغدغه - علاقه - اخبار - تصویر - مجازی

آخرین اخبار سرویس:
«سربازان حاج قاسم» گره از مشکلات 1100 خانواده نیازمند باز کردند

چای برای سلامتی بیشتر مفید است یا قهوه؟

زیان های باورنکردنی پخت و پز با زغال برای سلامت انسان

افزایش آمار روزانه ابتلاء به کرونا در مصر

نخستین تست انسانی واکسن کرونا تایید شده است

4 راهکار موثر برای مقابله با اضطراب و نگرانی

عملکرد ورزشی مناسب برای مبتلایان به دیابت

عملکرد ورزشی مناسب برای مبتلایان به دیابت

عوارض خام خوری برخی از مواد غدایی

طرز تهیه 2 مدل کوکوی چیپس؛ یک شام متفاوت و خوشمزه

طرز تهیه 7 نوع دسر با استفاده از «ماست»

کاشان برترین دانشگاه علوم پزشکی کشور

پاسخ عضو ستاد کرونا به 3 شایعه مجازی

اثر ریحان بر کاهش فشار خون

خواص شگفت انگیز میوه «به» برای سلامتی و درمان بیماری ها

روتین مراقبت از پوست حساس / حساسیت پوستی چیست ؟

بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در استان تهران مشاهده نشده است

لقمه های مرغ و براکلی

کرونا چگونه مغز انسان را آلوده می کند

نشانه های دیابت که روی پوست ظاهر می شوند

تاثیر جالب گرفتن دست همسر در هنگام درد!!

طرز تهیه رولت مرغ کبابی به روش رستورانی؛ یک غذای منحصر به فرد

قطع خدمات بهداشتی در شرایط کرونا در اسپانیا

رییس جمهوری الجزایر از بیمارستان مرخص شد

رییس جمهوری الجزایر از بیمارستان مرخص شد

کرونا کی تمام می شود؟

کرونا کی تمام می شود؟

طرز تهیه بلدرچین مجلسی به روش های شکم پر، کبابی، سوخاری و گریل

رژیمی که شما را در هفت روز 5 کیلو لاغر می کند!

کدام بیماران کرونایی بیشتر در خطر سکته مغزی هستند؟

نکات مهم تهویه هوا در منازل مسکونی و محیط های اداری

راهکار هایی ساده برای جلوگیری از وقوع حمله آسم

طرز تهیه 3 کرم ارگانیک خانگی با روغن نارگیل

تعبیر خواب دیدن آشپزخانه ، معنی دیدن آشپزخانه در خواب های ما چیست

6 راهکار اصولی کاهش وزن برای 40 ساله ها

نشانه های دیابت که روی پوست ظاهر می شوند

7 ماده غذایی غنی از ویتامین E که باید به صبحانه تان اضافه کنید

نشانه های دیابت که روی پوست ظاهر می شوند

بابانوئل در آستانه کریسمس

راز تغییر تن صدای افراد در شرایط مختلف چیست؟

خواص شگفت انگیز چای زنجبیل که از آن ها بی خبر هستید

نحوه صحیح ضدعفونی کردن تلفن همراه در کرونا

مزایا و معایب واکسن کرونای «فایزر» چه هستند؟

یک ماسک بهتر است یا 2 ماسک؟

قطع خدمات بهداشتی در شرایط کرونا در اسپانیا

مزایا و معایب واکسن کرونای فایزر چه هستند؟

چرا چربی شکم آب نمی شود؟

خواص گوشت جوجه تیغی ؛ قیمت و حکم و طرز پخت و درمان بواسیر با گوشت جوجه تیغی

مشخص شدن علت اصلی کمردرد

طرز تهیه سوپ فلفل؛ یک سوپ خوشمزه و مقوی برای پیشگیری از سرماخوردگی

وقتی معده فلج می شود

9 غذایی که شما را پیش از خواب بیهوش خواهند کرد

خواص گلپر ؛ و فشار خون و آویشن در طب سنتی برای کودکان و کلیه و کبد چرب و نفخ

چه داروهایی کچل می کنند؟

ثبت آمار جدید مبتلایان و جان باختگان کرونایی در برزیل

شنایایی 159 مورد جدید ابتلا به کرونا در جهرم

خواص سیر برای مو ؛ کاهش ریزش مو با استفاده از مصرف سیر

طرز تهیه ماست خانگی

افزایش انتقال جنسی ایدز در ایران | رده سنی هشدارآمیز برای ابتلای به HIV | جدیدترین آمار ایدز

بهداشت جهانی: یافتن منشأ کرونا سیاسی نشود

تغییر وضعیت 38 شهرستان قرمز کرونا/ چگونگی استفاده از ظرفیت کارت ملی در ارائه خدمات

برخی متولدین 99/09/09 را ببینید+عکس

طرز تهیه ترشی کدو سبز

طرز تهیه پیروگی گوشت و قارچ

طرز تهیه اسنک سیب زمینی هندی

هشدار شبکه بهداشت درباره احتمال آلودگی آب آشامیدنی ماهشهر

7 تاثیر هوای سرد بر سلامت بدن

جدیدترین آمار ایدز در کشور / افزایش انتقال جنسی بیماری

برگ کاری معجزه ای برای زیبایی مو ها

چگونه ایمنی بدن را بدون خوراکی ها تقویت کنیم؟

ابرکوه، شهرستان بحرانی کرونا در استان یزد

راهکارهای رفع خستگی ناشی از همه گیری ویروس کرونا

ادهانوم:برای شناسایی منشاء کرونا تلاش می کنیم

تست تشخیص کرونا از روز پنجم ابتلا معتبر است

جنگ، گرسنگی و بیماری؛ ارمغان ائتلاف سعودی برای یمن

درمان طبیعی و خانگی اگزما

شناسایی 162 بیمار جدید و بستری شدن 869 کرونایی در مازندران

بستری 41 بیمار مبتلا به کرونا در جنوب فارس

جدیدترین آمار ایدز در کشور / افزایش انتقال جنسی بیماری

خوردنی های خواب آور کدامند؟

70 پزشک به سیستم درمانی گلستان تزریق شد

دلیل حواس پرتی چیست؟

با تکنیک فایزر شاید بتوان واکسن ایدز تولید کرد

دستور پخت چلو گوشت درباری

شواهدی از مشکلات حافظه پس از ابتلا کووید 19

جدیدترین آمار ایدز در کشور / افزایش انتقال جنسی بیماری

دستور پخت چلو گوشت درباری

اگر این علائم عجیب را دارید در معرض بیماری های قلبی هستید

224 نفر دیگر در یزد به کرونا مبتلا شدند

درخواست مدیر کل سازمان جهانی بهداشت: جستجو برای منشأ کرونا را سیاسی نکنید

مشخص شدن علت اصلی کمردرد

224 نفر دیگر در یزد به کرونا مبتلا شدند

آیا مبتلایان به ایدز می توانند ازدواج کنند؟

تزریق 70 پزشک جدید به سیستم درمانی گلستان/ مصوبه ستاد در برخورد با دستفروشی

دانستنی هایی درباره فلج معده

ابتلای رییس دانشگاه علوم پزشکی مشهد به کرونا

توزیع جو رایگان در لارستان

غذاهایی برای یک خواب با کیفیت

این علائم از افسردگی را باور نکنید

کرونا در زنان باردار

کلاس های مجازی تئاتر بر کاهش اضطراب کودکان موثر است؟

کلاس های مجازی تئاتر بر کاهش اضطراب کودکان موثر است؟