مطالب مرتبط:
پیگرد حقوقی محتوای ضدایرانی در شبکه های ماهواره ای معاند
پیگرد حقوقی محتوای ضدایرانی در شبکه های ماهواره ای معاند
پیگرد حقوقی محتوای ضدایرانی در شبکه های ماهواره ای معاند
لزوم پیگرد حقوقی پخش محتوای ضدایرانی در شبکه های ماهواره ای
270 شبکه علیه ایران برنامه پخش می کنند/ ضرورت پیگرد حقوقی محتوای ضدایرانی در شبکه های معاند
-66 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 7 آبان 1399 ساعت 09:502020-10-28سياسي

پیگرد حقوقی محتوای ضدایرانی در شبکه های ماهواره ای معاند


حدود 130 شبکه به زبان فارسی و حدود 140 شبکه با لهجه اقوام ایرانی فعالانه علیه کشور ما برنامه پخش می کنند و فرهنگ و هویت ایرانی اسلامی را نشانه گرفته اند؛ - باید ازنظر حقوقی بتوانیم این هجمه را پیگیری و خنثی کنیم.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری آریا به نقل از روابط عمومی رسانه ملی، دکتر علی عسکری دیروز این سخنان را در نخستین نشست شورای تخصصی و راهبردی امور حقوقی رسانه ملی مطرح کرد که با حضور معاون امور حقوقی و مجلس صداوسیما، جمعی از مدیران این معاونت، اعضای این شوراها، رییس سازمان تنظیم مقررات رسانه های صوت و تصویر فراگیر (ساترا)، جمعی از مسئولان قضایی و نمایندگان حقوقی قوای سه گانه، کارشناسان و صاحب نظران حقوقی برگزار شد.

تقویت نگاه حقوقی به مسائل رسانه ملیدکتر علی عسکری در این نشست با بیان اینکه سازمان صداوسیما در گذشته آن طور که باید بر جنبه های حقوقی فعالیت هایش متمرکز نبوده است، گفت: هر روند اجتماعی و فرآیندی که شکل می گیرد، یک لایه حقوقی دارد.

تحولات و تغییر رفتار های اجتماعی، شکل گیری نهاد های جدید یا انحلال نهاد های پیشین و .

همگی، جامعه را نیازمند وضع قوانین جدید و تغییر مقررات قبلی می سازد.

رییس رسانه ملی با بیان اینکه حقوق و مسائل حقوقی همپای رشد زندگی بشر و ارتقای حیات اجتماعی بشر رشد می یابد، گفت: همان طور که جامعه متحول می شود، حقوق هم همراه با آن تحول می یابد.

دکتر علی عسکری با اشاره به برخی کشور ها که مشاغل حقوق در آن از مهم ترین مشاغل هستند، گفت: در نظام های اجتماعی، حقوق است که زیرساخت ارتباط انسان ها را تنظیم می کند و جامعه ی بهره مند از نظام مناسب حقوقی، بهتر می تواند به بقای خود ادامه دهد.

رییس رسانه ملی با بیان اینکه سازمان صداوسیما یکی از پیچیده ترین سازمان های کشور ازنظر تعدد وظایف و گستردگی فعالیت ها محسوب می شود، افزود: ازاین رو، عملکرد رسانه ملی نیز از جنبه های مختلف مشمول حقوق و امور حقوقی است.

وی با بیان اینکه برای نمونه سازمان صداوسیما در حوزه فناوری و زیرساخت های فنی با مسائل حقوقی متعددی مواجه است، اظهار داشت: در کنار این ها سازمان دارای اموال مختلف مادی و معنوی است که پیگیری مسائل حقوقی آن ها پیچیدگی های خاص خود را دارد.

رسانه ملی؛ پرچم دار هماهنگی ماهواره ای کشوردکتر علی عسکری با اشاره به حقوق سازمان در حوزه انتشار محتوا نیز گفت: برای نمونه، ما در این حوزه در بحث انتشار از طریق ماهواره بسیار فعال هستیم؛ به طوری که حدود 80 درصد استعداد ماهواره کشور در اختیار رسانه ملی است و با در نظر داشتن مسائل حقوقی خاص این حوزه، پرچم دار هماهنگی های ماهواره ای کشور هستیم.

رییس سازمان صداوسیما با اشاره به اینکه حوزه انتشار سیگنال زمینی از دیگر حوزه هایی است که شامل امور حقوقی می شود، گفت: ازآنجایی که رسانه ملی سازمانی رسانه ای است، از فضای مجازی و بستر اینترنت هم استفاده گسترده ای می کند و این عرصه هم مباحث حقوقی بسیار پیچیده ای دارد.

دکتر علی عسکری از حوزه تنظیم مقررات در زمینه انتشار صوت و تصویر فراگیر در فضای مجازی هم به عنوان عرصه جدیدی یاد کرد که با توجه به تدبیر و فرمایش رهبر معظم انقلاب بر عهده صداوسیما گذاشته شده و تأکید کرد: این عرصه نیز مهم است و صداوسیما موظف است در حوزه تنظیم گری و رگلاتوری به آن نظم بخشد.

وی با بیان اینکه بحث تنظیم گری مبحث جدیدی در دنیای امروز است، گفت: رسانه ملی با ایجاد سازمان ساترا، بار مسئولیت امور در این حوزه را در کشور بر دوش گرفته است.

این بخش بستر حقوقی مهمی دارد، به طوری که باید هم به حقوق مالکیت معنوی و هم تنظیم گری در انتشار محتوا توجه کند.

رییس سازمان صداوسیما با تأکید بر اینکه رسانه ملی در حوزه های مختلف با عرصه بسیار پیچیده ای ازنظر حقوقی مواجه است، گفت: تحولات امروز در حوزه اندیشه و رفتار انسان ها، رفتار های اجتماعی را دگرگون می کند و باید بتوانیم موضوعات حقوقی را تنظیم و پیگیری کنیم تا منافع کشور تأمین شود.

ضرورت پیگرد حقوقی محتوای ضدایرانی در شبکه های معاندتوجه به موضوع انتشار محتوای ضدایرانی از طریق ماهواره نیز از دیگر موضوعاتی بود که دکتر علی عسکری در این نشست از آن سخن گفت و تصریح کرد: تاکنون سابقه نداشته که ما ازنظر حقوقی از این حجم محتوایی که در شبکه های ماهواره ای علیه کشور و تخریب افکار عمومی منتشر شده، شکایت کنیم.

وی افزود: حدود 130 شبکه به زبان فارسی و حدود 140 شبکه با لهجه اقوام ایرانی فعالانه علیه کشور ما برنامه پخش می کنند و فرهنگ و هویت ایرانی اسلامی را نشانه گرفته اند؛ باید ازنظر حقوقی بتوانیم این هجمه را پیگیری و خنثی کنیم.

دکتر علی عسکری با اشاره به وضعیت مشابه در فضای مجازی و استفاده دشمنان از این عرصه برای تخریب جمهوری اسلامی ایران گفت: این هجمه جنبه های مختلفی دارد که یکی از آن ها جنبه حقوقی است؛ جنبه ای که البته بسیار مهم و گسترده است و امیدوارم این شورا و اعضایش بتوانند با هم اندیشی برای همه این موضوعات راهبرد هایی طراحی کنند.

رییس سازمان صداوسیما در پایان با بیان نقش شورا های راهبردی امور حقوقی رسانه ملی در احقاق حقوق صداوسیما و استفاده از این ظرفیت برای ارائه آموزش به مردم در زمینه مسائل حقوقی، از به کارگیری حقوقدانان جوان در کنار بهره مندی از ظرفیت کارشناسان باتجربه در این شورا ها خبر داد و اظهار داشت: ما می کوشیم صداوسیما همان دانشگاهی شود که امام خمینی (ره) فرمودند و همان کانون انتشار افکار و عقاید اسلامی بشود که مقام معظم رهبری تکلیف کرده اند.

 اهداف و کارکرد شورا های تخصصی و راهبردی حقوقی رسانه ملیحسن گروسی، معاون حقوقی و امور مجلس سازمان صداوسیما هم در نشست شورای تخصصی و راهبردی امور حقوقی رسانه ملی با اشاره به تأکید معمار کبیر انقلاب بر نقش صداوسیما به عنوان دانشگاه عمومی و منویات مقام معظم رهبری که صداوسیما را عمده ترین مرکز هدایت فکر خوانده اند، گفت: اهمیت رسانه ملی به قدری است که یکی از فصول 14 گانه قانون اساسی به طورکلی به موضوع صداوسیما می پردازد.

وی افزود: وظیفه تنظیم گری و نظارت بر صوت و تصویر فراگیر و موارد کلان دیگری هم بر عهده سازمان گذاشته شده که بار رسانه ملی را سنگین تر می کند.

گروسی با بیان اینکه مسائل مربوط به رسانه ها، صوت و تصویر فراگیر، موضوعات مالکیت فکری، فضای مجازی و ماهواره ها از مسائلی است که با سرعت نور در حال تحول است، گفت: این سرعت با ورود فناوری های جدید بیشتر هم خواهد شد.

وی با بیان اینکه به موازات این پیشرفت، مسائل حقوقی این ها هم به سرعت در حال گسترش است، گفت: این سرعت ایجاب می کند که حقوق دانان در تأمین نظم و امنیت عمومی از نقص الزامات اخلاقی و فرهنگی گرفته تا تعهدات حرفه ای، نقض مالکیت فکری، تجاوز به حریم خصوصی و سرقت اطلاعات تجاری کوشا باشند.

وی با اشاره به تشکیل شورا های تخصصی و راهبردی امور حقوقی گفت: با همه زحماتی که تاکنون به نمایندگان دستگاه های مرتبط داده ایم، مقرر شد به طور منسجم تر و کارآمدتر این امور دنبال شود و لذا شورا های تخصصی و راهبردی سه گانه حقوقی با عناوین شورای راهبردی حقوقی، شورای راهبردی فضای مجازی و مالکیت فکری و شورای راهبردی حقوق بین الملل و ماهواره راه اندازی شد که باقدرت تمام و برنامه ریزی دقیق حرکت خواهد کرد.

معاون حقوقی و امور مجلس رسانه ملی با بیان اینکه همه موضوعات حقوقی مربوط به رسانه ملی با هم وطنان عزیزمان و حاکمیت ارتباط تنگاتنگی دارد، گفت: تلاش کرده ایم در این شورا ها از همه بخش های مختلف ازجمله نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی و دستگاه های مرتبط، قوای سه گانه و ناجا استفاده کنیم.

وی با بیان اینکه موضوعات جدی و مهمی نظیر هجمه های شبکه های ماهواره ای و معاند در این شورا ها بررسی می شود، گفت: اعضا در اولین دستورکار های این شوراها، جرائم و موضوعاتی را که ازنظر اهمیت و فراوانی در سطح بالایی قرار دارند، بیشتر موردتوجه قرار می دهند و پس از بحث، طراحی و تدوین طرح های تخصصی و عمومی حقوقی، به واحد های طرح و برنامه حوزه های برنامه ساز سازمان ارائه می شود تا اقدام لازم جهت آموزش به عموم مردم انجام گیرد.

توجه به موضوعات حقوق شهروندی، آشنایی با حقوق و وظایف نیز ازجمله مباحثی بود که گروسی در این نشست بر آن تأکید کرد و افزود: می کوشیم در این زمینه ها سطح تعامل با قوا و دستگاه های مرتبط و مراکز پژوهشی را به بالاترین حد برسانیم و امیدواریم برکات آن شامل حال مردم عزیز و گران قدرمان باشد.

معاون حقوقی و امور مجلس رسانه ملی با بیان اینکه در برخی موارد به علت ضعف و کاستی های قانونی با مشکلاتی مواجهیم گفت: ان شاءالله مجلس شورای اسلامی هم در حوزه تقنین همراهی لازم را خواهد داشت و اعتقاد دارم با جمع گران سنگی که برای شورا ها انتخاب شده اند اعم از نمایندگان مجلس شورای اسلامی، استادان محترم حقوق، مسئولان محترم قضایی، ناجا و کارشناسانی که در بخش های دیگری از حاکمیت خدمت می کنند و پژوهشگران، کارشناسان و مدیران رسانه ملی کارنامه ای در شأن نظام مقدس جمهوری اسلامی ارائه دهیم.

در این نشست نمایندگان و اعضای حاضر نیز به ارائه دیدگاه ها و پیشنهاد های خود در خصوص اهداف این شورا ها و عملکرد آن پرداختند.

مرداد امسال دکتر حسن گروسی، معاون حقوقی و امور مجلس در احکام جداگانه ای اعضای حقیقی و حقوقی سه شورای تخصصی حقوقی مالکیت فکری و فضای مجازی ، ماهواره و حقوق بین الملل و شورای راهبردی حقوقی را منصوب کرد.

این شورا ها باید با سرلوحه قرار دادن راهبرد تفکر، تلاش و بهره مندی از علوم روز در زمینه تأمین حداکثری منافع ملی، نظر به توسعه فناوری فضایی و گستره تأثیر ماهواره ها در چرخه تحول رسانه های جمعی، ارتباط وثیق پخش برنامه های ماهواره ای با مقررات و اسناد بین المللی، فعالیت گسترده صد ها شبکه ماهواره ای معاند نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران، گسترش روزافزون پدیده نوظهور فضای مجازی و لزوم پیگیری های مؤثر حقوقی در این زمینه، در جهت نیل به اهداف سازمان تلاش کنند.


کلید واژه ها: حقوقی - رسانه ملی - رسانه - سازمان تنظیم مقررات - ایرانی - شبکه های ماهواره ای - علی عسکری - صوت و تصویر فراگیر - صداوسیما - شبکه های ماهواره - سازمان صداوسیما - مسئولان قضایی - شبکه - برگزار - سازمان - اقوام ایرانی - تنظیم مقررات - روابط عمومی - رییس سازمان - عسکری - معاون - زبان فارسی - کارشناسان - نمایندگان - حدود - نشست - خبرگزاری - دکتر - مسئولان - راهبردی

آخرین اخبار سرویس:
فعال اصولگرا: مجلس به صفت چکمه پوش مزین شد!

سخنگوی هیات رییسه مجلس: اظهارات دولت در مورد طرح هسته ای مهم نیست

نشست هماهنگی «عملیات حاج قاسم» برگزار شد

لایحه بودجه 1400 فردا تقدیم مجلس می شود

دوست نادان خطرناک تر از دشمن داناست

توزیع 50 هزار پرس غذای گرم و 10 هزار بسته بهداشتی در خوزستان

راه علمی شهید فخری زاده با تلاش شاگردان وی و جدیت نیروهای انقلابی ادامه دارد

رییس کمیسیون دائمی امور بین الملل مجلس نمایندگان بلاروس، ترور شهید « فخری زاده» را محکوم کرد

فردا نوبخت بجای روحانی به مجلس می رود

سه اقدام کلیدی در جذب جوانان به سوی قرآن

سه رسته شغلی دیگر اجازه فعالیت در تمامی شهرها با وضعیت قرمز، نارنجی یا زرد را بدست آوردند

زنگنه:سه شنبه روزمهمی است

احتمال رشدمحدود وکندصادرات نفت ایران

انتصاب اعضاء هیات مدیره سازمان بیمه سلامت ایران

تبانی در تنیس ATP لو رفت!

صحبت های شنیدنی شهید فخری زاده درباره آرزوی شهادتش + فیلم

تبانی در تنیس ATP لو رفت!

روحانی جامعه جهانی را به مقابله با رژیم صهیونیستی فراخواند

سه رسته شغلی دیگر در فهرست فعالیت مجاز در همه مناطق قرار گرفت

قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء کار انقلابی بزرگی برای مردم استان کرمان انجام دهد

سردار محمد: قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء(ص) برای ورود به حوزه معادن و کشاورزی استان کرمان آمادگی دارد

گام روبه جلوی مجلس برای رهایی ازخام فروشی

توییت کیانوش جهانپور درارتباط با شهید فخری زاده +عکس

مجلس به جاده یک طرفه برجام پایان داد

خوشگذرانی غیرانسانی سربازان استرالیایی

مراسم بزرگداشت شهید فخری زاده در مسجد مقدس جمکران برگزار شد

جزییات طرح ضد برجامی مجلس: محافظت از برجام 25 سال حبس دارد!

اذعان مدیر کل آژانس انرژی اتمی به عدم کاهش همکاری ایران با آژانس

بیانیه انجمن اسلامی پزشکان پیرامون ترور شهید فخری زاده

اجرای 72 پروژه توسط قرارگاه خاتم الانبیاء در کرمان

دولت نسبت به عدم اجرای قانون حق تصمیم گیری ندارد

مادر شهیدان عبادی فر«رام نژاد» در شهرستان بهمیی به فرزندان شهیدش پیوست

ما بر برگزاری انتخابات پارلمانی در 6 ژوئن آینده اصرار داریم

جلیل محبی با سخنان تام کاتن به ظریف کنایه زد

واکنش دولت انگلیس به لغوامتیازدارسی

تسلیت رییس جمهور در پی درگذشت پدر شهیدان سلطانی

نشست مشترک کمیته حمل و نقل و قرارگاه عملیاتی ستاد ملی مبارزه با کرونا برگزار می شود

عکس معناداری که حسام الدین آشنا منتشر کرد

نماینده ولی فقیه در گیلان: «آزمایش» عمده ترین دلیل عبادت؛ «ترویج کنندگان دین» یاوران خدا هستند

تصویب قانون منع مذاکره بابیگانه درباره نفت

کدام مشاغل در تمامی شهرستان های با وضعیت قرمز، نارنجی یا زرد، مجاز به فعالیت هستند؟

فاز دو پتروشیمی بجنورد از توجیه اقتصادی لازم برخوردار است

کشف11هزارلیترسوخت قاچاق درجزیره خارگ

نشانه ای از کاهش همکاری ایران با آژانس بین المللی انرژی اتمی وجود ندارد

جناب ظریف! گویا شما هم برجام را دقیق نخوانده اید

سه رسته شغلی دیگر در فهرست فعالیت مجاز در همه مناطق قرار گرفت

‏عزیمت سفیر ایران به سنت پولتن اتریش و انجام دیدارهای سیاسی، اقتصادی و دانشگاهی

رسانه های جمعی در امید آفرینی جامعه نقش آفرین باشند

رسانه های جمعی در امید آفرینی جامعه نقش آفرین باشند

عزم نیروهای جهادی برای مقابله با کرونا

سه رسته شغلی دیگر در فهرست فعالیت مجاز در همه مناطق شد

تهران از روز شنبه در وضعیت نارنجی

سفر سفیر ایران به سنت پولتن اتریش

شهید فخری زاده پس از ترور سردار سلیمانی چه هشداری داده بود؟

سه رسته شغلی دیگر در فهرست فعالیت مجاز در همه مناطق شد

‏عزیمت سفیر ایران به سنت پولتن اتریش و انجام دیدارهای سیاسی، اقتصادی و دانشگاهی

اعلام زمان قرعه کشی ایران خودرو

عراق|موفقیت حشد شعبی در پاکسازی دو روستا در خانقین از لوث تروریست ها

کنایه تند سخنگوی دولت اطلاحات به قالیباف

کنایه تند سخنگوی دولت اطلاحات به قالیباف

ما بر برگزاری انتخابات زودهنگام پارلمانی در 6 ژوئن 2021 اصرار داریم

رودخانه ای در چین که یخ بست! + عکس

ابوطالبی: مسائل کلان در حوزه اقتصاد و فرهنگ در اختیار مجلس نیست چه رسد به امنیت ملی و تصمیمات هسته ای

بازنگری قانون اساسی یک امر حقوقی است/چرا اجرای برخی از اصول مسیر سختی دارد؟

فرهنگی: دولت فردا بودجه 1400 را تقدیم مجلس می کند

دهمین نشست کمیسیون اقتصادی ایران و اتریش در آینده نزدیک برگزار می شود

موانع اجرای طرح پتروشیمی کرمان رفع شود

نشست اوپک پلاس پنجشنبه برگزارمیشود

طرح رایگان شدن گازکم مصرف هابه کجارسید؟

جلیل محبی با سخنان تام کاتن به ظریف کنایه زد

بترسید از چشمان شیران ایرانی و بدانید ایران دیار شیران است

اجرای مرحله 2 پتروشیمی بجنورد توجیه اقتصادی دارد

اجرای مرحله 2 پتروشیمی بجنورد توجیه اقتصادی دارد

سفیر ایران رونوشت استوارنامه خود را تقدیم وزیر امورخارجه کنگو کرد

نشست مشترک کمیته حمل و نقل و قرارگاه عملیاتی ستاد ملی مبارزه با کرونا با حضور وزرای کشور و راه برگزار می شود

بازنگری قانون اساسی یک امر حقوقی، تخصصی و فنی است / چرا اجرای برخی از اصول قانون اساسی مسیر سختی پیدا کرده است؟

اخبار کوتاه 11آذر

اسکاتلند می خواهد با استقلال از انگلیس به اتحادیه اروپا بازگردد

تهران از شنبه نارنجی می شود ؛ کدام مشاغل باز و وضعیت تردد چگونه خواهد شد؟

اخبار کوتاه 10آذر

طرح جدیدبرای بازنشستگان نفت

امیرآبادی: مگر خون روحانی از بقیه رنگین تر است!

ترکیه مجتمع پتروپالایشمی احداث میکند

تکذیب حمایت شهید فخری زاده از یک داروی سنتی

ایران به دولت بایدن خوش بین نباشد

مکارم ترور دانشمند هسته ای را محکوم کرد

طرح مشکلات از شما پیگیری از ما 

عرضه های امروزدربورس انرژی چیست؟

درخواست تروییکای اروپا از ترامپ درباره ایران

سر بریدن کشاورزان در نیجریه توسط بوکوحرام

عاملان ترور شهید فخری زاده اقدام بی رحمانه ای مرتکب شدند

تصاویر متن و حاشبه روز جنجالی مجلس؛ همه نمایندگانی که عدد 4 را نشان می دهند

اخبار کوتاه 11 آذر

قدرت علمی کشور به برکت خون شهدا است

نقش نیروی انتظامی در مقابله با کرونا بارز است

سازماندهی اکیپ های ردیابی و مبارزه با ملخ های صحرایی در هرمزگان

پالایشی یکم قابل معامله شد

عضو مجلس بلاروس: ترور دانشمند ایرانی اقدامی تروریستی است

نظرسنجی توییتری آشنا درباره مصوبه مجلس

شأن محرومان در خدمت رسانی حفظ شود

پیگرد حقوقی محتوای ضدایرانی در شبکه های ماهواره ای معاند

پیگرد حقوقی محتوای ضدایرانی در شبکه های ماهواره ای معاند