مطالب مرتبط:
اعضای جدید هیات امنای دانشگاه سوره منصوب شدند
114 مقاله علمی و پژوهشی دانشگاه علوم پزشکی جیرفت منتشر شد
کسب 5 رتبه برتر توسط انجمن های علمی دانشجویی دانشگاه آزاد تهران غرب
نقش مهم جهاددانشگاهی، درایجاد ارتباط صنعت و دانشگاه
اعضای جدید هیات امنای دانشگاه سوره منصوب شدند
-66 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 5 آبان 1399 ساعت 13:402020-10-26دانش

مصاحبه با عضو هیات علمی دانشگاه مازندران با موضوع نقش تفکرانقلابی درپدافندغیرعامل


هم زمان با هفته پدافند غیرعامل انجام شد،مصاحبه با عضو هیات علمی دانشگاه مازندران با موضوع نقش تفکر انقلابی در پدافند غیرعامل.

- خبرگزاری آریا- هم زمان با هفته پدافند غیرعامل انجام شد،مصاحبه با عضو هیات علمی دانشگاه مازندران با موضوع نقش تفکر انقلابی در پدافند غیرعامل.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگارآریادفترمازندران درشهرستان بابلسر به نقل ازروابط عمومی دانشگاه مازندران، هم زمان با فرارسیدن هفته پدافند غیرعامل و روز نهادینه سازی و مصونیت زیرساخت های کشور با تفکر بسیجی، روحیه جهادی و عمل انقلابی، دکتر محمد شریفی معاون پژوهشی و فرهنگی دانشکده الهیات و معارف اسلامی دانشگاه مازندران در گفت وگو با روابط عمومی به تبیین و بررسی این موضوع پرداخت.

متن کامل این گفت و گو را در ذیل می بینید.

خبرنگار روابط عمومی: تفکر انقلابی چیست و با چه معیارهایی تعریف می شود؟ *دکتر شریفی: تفکر، زمانی سازنده است و منجر به تحول و دگرگونی اساسی می گردد که عواطف انسانی را تحریک نماید و ایدیولوژی جمعی را تقویت نماید.

می توان گفت تفکر انقلابی، منش سیاسی، فرهنگی و اجتماعی است که در زندگی فردی و اجتماعی انسان اثر خیر داشته باشد و انسان را به عاقبت خیر برساند.

به عبارت دیگر باید گفت تفکر انقلابی همان "تفکر بسیجی" است به معنای توکل بر خدا، اعتماد به درون، شجاعت اقدام و عمل به موقع، بصیرت، ابتکار ورزی، امیدواری به آینده، نترسیدن از دشمن و تسلیم نشدن در برابر او و در یک جمله، عمل به توصیه های امام امت(ره) و مقام معظم رهبری است.

*خبرنگار روابط عمومی: تفکر انقلابی چه نقشی در مصون سازی کشور دارد؟ *دکتر شریفی: از نگاه مقام معظم رهبری، حل بسیاری از مشکلات در کشور، با داشتن روحیه انقلابی گری حل خواهد شد.

چرا که هرجا موفقیت و پیروزی بوده است، همان جا تفکر انقلابی بروز و ظهور پیدا کرده است.

البته تفکر انقلابی واقعی، نه ادعایی.

تفکری انقلابی با توجه به شرایط زمانه، مسایل عمومی مردم از باورها، فرهنگ، سیاست، اقتصاد و .

را حفظ می کند.

امنیت واقعی برای کشور ایجاد می کند و در عرصه های مقاومت و دفاع از حرم و حریم اهل بیت(ع) و نیز در عرصه علمی و اقتصادی موجب رشد کشور شده است.

در مقاطعی مثل دفاع مقدس و حتی خود انقلاب، هرچه تفکر انقلابی به عرصه های عمل نزدیک تر شده، موفقیت های بزرگی به دست آمده و هر گاه از این تفکر فاصله گرفتیم، مشکلات فراوانی مانند فساد، تبعیض و بی عدالتی در جامعه شکل گرفته است.

*خبرنگار روابط عمومی: راهکارهای تقویت و نهادینه کردن روحیه جهادی و عمل انقلابی به گفتمان عمومی در کشور کدام است؟ *دکتر شریفی: توجه به خدای متعال در همه امور مادی و معنوی، اخلاص در انجام وظایف، خودسازی، امیدبخشی به آینده روشن کشور و انقلاب و زنده نگه داشتن روحیه خدمت گزاری و عشق و خدمت به مردم، جلوگیری از فساد و انحراف در انجام وظایف، عدم انجام کارهای خلاف مصلحت نظام اسلامی، توجه بیشتر در خدمت رسانی به محرومان و مستضعفان، وحدت در گفتار و رفتار، خستگی ناپذیری، حضور پر رنگ تر قشر انقلابی در صحنه های حساس کشور، تلاش برای جذب نخبگان و ایجاد فرصت هایی برای تقویت بنیه انقلابی آنان، استفاده از قشر جوان نخبه برای القای تفکرات انقلابی میان جوانان و تلاش برای زدودن افکار منفی که منجر به یاس و ناامیدی اقشار مختلف مردم می گردد.

*خبرنگار روابط عمومی: انقلاب اسلامی با چه تهدیدها و خطرهایی روبه رو است؟ *دکتر شریفی: یک انقلاب، زمانی می تواند پایدار و ثابت بماند که اهداف انقلابی خویش را در هر شرایط و زمانه محفوظ بدارد.

بهره گیری از اعتقادات پاک مردم در جهت سیاست های بعضا نادرست مسئولان، عدم پیاده سازی آرمان های انقلاب و بی توجهی به نقش مردم در حفظ آرمان ها و امنیت کشور، توجه به قشر خاص در جامعه و نادیده گرفتن توانایی ها و استعداد دیگر اقشار جامعه، هدر رفتن انرژی های فراوان جامعه(قشر جوان و نخبه) و عدم بهره گیری از آنها در مسیر درست، چندقطبی نمودن کشور در عرصه سیاست، ترویج فرهنگ غلط بیگانه، عدم معرفی فرهنگ درست بیگانه و حتی بی ثباتی های اقتصادی، کشور را با تهدیدهای متعددی مواجه خواهد کرد.

انقلاب اسلامی ایران علاوه بر خطرهای خارجی و فتنه های پی در پی دشمنان قسم خورده؛ با خطرهای داخلی مثل کم رنگ شدن دین و ارزش های دینی، نفاق و تفرقه، تنها ماندن ولایت و بی توجهی به فرمایشات دلسوزانه ایشان مواجه است و مهم ترین خطر این است که مردم، نظام، انقلاب اسلامی و مسوولان نظام را از خود ندادند.

*خبرنگار روابط عمومی: عملکرد نظام تصمیم سازی و تصمیم گیری کشور تا چه اندازه مبتنی بر روحیه جهادی و عمل انقلابی است؟ *دکتر شریفی: تفکر انقلابی، بینشی است که وقتی جوانه می زند، جوانه هایش متکی به خودش است، روی پای خود می ایستد:"فاستوی علی سوقه"و وابسته نیست.

این بینش، درون زا است و همین امر، موجب عصبانیت دشمن می شود.

"لیغیظ بهم الکفار".

در تفکر انقلابی پیشرفت کشور بر عصبانیت دشمن ترجیح دارد و اجازه نمی دهد دشمن برای او تعیین تکلیف کند.

بنا بر فرمایش پرمغز مقام معظم رهبری، دشمن بیش از انرژی هسته ای از روحیه انقلابی و جهادی آحاد مردم می هراسد.

از این رو هرگاه در مسیر منویات رهبر معزز انقلاب، خواسته ها و پیشنهادات معظم له به خصوص در زمینه تصمیم سازی و تصمیم گیری مبتنی بر روحیه جهادی و عمل انقلابی گام برداشته شود، عملکرد موفقیت آمیزی خواهیم داشت.

در این زمینه برخی از ارکان کشورمان از جمله نیروهای نظامی و بسیجی و در شرایط کنونی کرونایی کشور، قشر مدافعان سلامت کشور از این روحیه جهادی برخوردارند.

*خبرنگار روابط عمومی: در مسیر تحول و تقویت تمدن اسلامی باید چه اقداماتی صورت گیرد؟ *دکتر شریفی: مهم ترین شیوه احیای تمدن نوین اسلامی، تلفیق دقیق دین و علم است و در این راستا باید اقداماتی انجام گیرد ازجمله این که ضرورت تحول را خصوصا در تولید، آموزش، اقتصاد، فرهنگ و .

بپذیریم و موارد نیازمند به تحول جدی و اساسی و فوری را مشخص کنیم؛ فرهنگ تحول در جامعه را پیاده نماییم، مخالفان و موانع تحول را بشناسیم و همه ارگان های جامعه را درگیر تحول نماییم تا تحول همه جانبه در حوزه اندیشه، اقتصاد، سیاست، فرهنگ و مدیریت انجام گیرد.

از دیگر اقدامات لازم در مسیر تحول، بازخوانی جدید انقلاب و آرمان های انقلاب، طراحی برنامه ای بلندمدت برای نیل به خواسته های انقلاب، تقویت بنیه دینی و اعتقادی جوانان خصوصا روحیه حق طلبی، تلاش برای حفظ پاک دامنی جوانان، تقویت روحیه شهادت طلبی در کنار کارهای بزرگ علمی و عمق بخشی در خصوص باور به مهدویت و تلاش برای زمینه سازی ظهور.

*خبرنگار روابط عمومی: نقش دانشگاه در شکل گیری و تقویت فرهنگ جهادی و عمل انقلابی چیست؟ *دکتر شریفی: آنچه تجربه ثابت نموده است؛ دانشگاه اولین و مهم ترین مکان در تحول اعتقادات و اندیشه های جوانان است و این مهم، عنایت ویژه مدیران و مسوولان محترم دانشگاه با مبنا قراردادن ارزش های اسلامی و سرلوحه قراردادن بیانات و حضرت امام خمینی(ره) و نیز رهنمودها و تدابیر مقام معظم رهبری در تمامی مراحل سیاست گذاری و تدوین شیوه نامه ها و اجرای آن ها در راستای فرهنگ جهادی در دانشگاه و نیز معرفی و ترویج نمادها و ارزش های مثبت فرهنگ جهادی و شیوه نهادینه سازی آن ها در دانشگاه را می طلبد.

همچنین تاثیر باور و اندیشه های اساتید بر دانشجویان به مراتب بیشتر از تاثیر گروه هم سالان بر یک دیگر است.

از این رو، حفظ روحیه انقلابی اساتید، آگاه سازی آنان در نقش مهم شان در هدایت دانشجویان و بنیان نهادن روحیه انقلابی در زمینه های اعتقادی و علمی دانشجویان، مساله ای حایز اهمیت است.


کلید واژه ها: دانشگاه مازندران - پدافند غیرعامل - هفته پدافند غیرعامل - مازندران - پدافند - عضو هیات علمی - دانشگاه - انقلابی - تفکر انقلابی - روابط عمومی - دانشکده الهیات و معارف اسلامی - هیات علمی - عضو هیات - تفکر - موضوع - هیات - روابط - عمومی - خبرنگار - دانشکده الهیات - زمان - هفته - علمی - معارف اسلامی - روحیه جهادی - خبرگزاری - گفت و گو - دانشکده - نهادینه - زیرساخت

آخرین اخبار سرویس:
بدرودهایی با «بانوی زبان فارسی»

تخفیف خدمات آزمایشگاهی به اعضای جوان هیأت علمی و دانشجویان

برگزاری آزمون پروانه کارآموزی وکالت سال 99 به تعویق افتاد

ارتباط بین حوزه و دانشگاه باید تقویت شود

ارتباط بین حوزه و دانشگاه باید تقویت شود

بهمن امسال ،احتمال جذب دانشجو در دانشگاه جامع علمی کاربردی

ابلاغ آیین نامه حمایت از فعالیت فناورانه اعضای هیات علمی دانشگاه آزاد

اقدامات مهم دانشگاه پیام نور برای اشتغال دانشجویان / افزایش حداقلی شهریه در سال جاری

حیرت دانشمندان از حیوانات جدیدی که در تاریکی می درخشند

دانشگاه علم و صنعت: جلسات دفاع به صورت مجازی برگزار شود

دانشجویان اصفهانی کرسی آزاداندیشی با موضوع تبعات احتمالی مذاکره با آمریکا را برگزار می کنند

39 عضو دانشگاه علم و صنعت ایران در فهرست 2 درصد دانشمندان برتر دنیا

سفر به دنیای بافت های میکروسکوپی

تازه ترین آمار داوطلبان آزمون دکترا اعلام شد

ضرورت راه اندازی رشته سیاست گذاری اجتماعی در دانشگاه ها

خدمات جدید غیرحضوری برای دانشجویان دانشگاه پیام نور فعال شد

جلسات دفاع به صورت مجازی برگزار شود/ لغو اسکان جدید دانشجویان تحصیلات تکمیلی

وزارت علوم تاکنون چه اقداماتی برای ارتقای کمی و کیفی دانشگاه فرهنگیان انجام داده است؟

بررسی نانو زیست فناوری و فناوری های همگرا در یک کنفرانس

کهکشان مارپیچی که خانه 4 ابرنواختر بوده است

ماهنامه کانون قرآن و عترت دانشگاه شیراز منتشر شد

توزیع صد بسته معشیتی  بین نیازمندان دربجستان

کلیات سرفصل دوره کارشناسی سیاست گذاری اجتماعی بررسی شد

گزینه ترور در پاسخ گزینه لبخند

چگونه حدس Sato-Tate را اثبات کنیم؟

برگزاری آزمون پروانه کارآموزش وکالت سال 99 به تعویق افتاد

پیام تسلیت سازمان بسیج اساتید در پی شهادت شهید فخری زاده

دعوت بسیج دانشجویی جهرم از رییس دانشگاه علوم پزشکی برای پاسخ به افزایش میزان مبتلایان به کرونا

فردا آخرین مهلت ثبت نام در کنکور دکتری 1400

تازه ترین آمار داوطلبان آزمون دکتری اعلام شد

آخرین مهلت ثبت نام در کنکور دکتری 1400+ جزییات

مهلت ثبت میهمانی و انتقال دانشجویان علوم پزشکی 10 آذر به پایان می رسد

آموزش ویرایش مقالات انگلیسی

برگزاری کارگاه آموزشی «طراحی پرایمر»

برگزاری وبینار «مفاهیم و کاربردهای نظریه های روابط ابژه در آسیب های روانی»

کارگاه تشریح الزامات سیستم مدیریت تلفیقی برگزار می شود

بازی مسئولان با کلاس های درس!

زمان احتمالی برگزاری آزمون های لغو شده علوم پزشکی اعلام شد

اجرای طرح ساماندهی آموزش عالی باعث حذف هیچ مرکز دانشگاهی نمی شود / گامی برای تقویت واحد های کوچک

تعداد ثبت نام کنندگان دکترا تا پایان فرصت تعیین شده مشخص می شود

رونمایی از محلول ضد عفونی کننده زیگ نوتر

تجمع اعتراضی دانشجویان و مردم قم در واکنش به شهادت فخری زاده برگزار شد + عکس

فردا آخرین مهلت ثبت نام در کنکور دکتری 1400

محلول ضدعفونی کننده سطوح با تاییدیه ماندگاری 30 روزه رونمایی شد

فردا، آخرین مهلت ثبت نام آزمون دکتری

اولین پهنه علم و فناوری کشور در یزد ایجاد می شود

عضو هیات علمی دانشگاه آزاد دزفول در میان دانشمندان برتر

تعداد ثبت نامی های آزمون فراگیر ارشد پیام نور به بیش از 12 هزار داوطلب رسید

زمان برگزاری آزمون های لغو شده علوم پزشکی اعلام می شود

زرین آمیزی: بیش از 59 هزار نفر برای شرکت در کنکور دکتری 1400 ثبت نام کردند

مهلت تکمیل ظرفیت آزمون دستیاری فوق تخصصی پزشکی تمدید شد

کرونا زیر ذره بین منشور حقوق شهروندی

کرونا و تعطیلی دانشگاه های افغانستان

نامه وزیر علوم به رهبری بی ارزش انگاشتن تربیت دانشجومعلمان در دانشگاه فرهنگیان است

بسیاری از ویتامین ها در اثر پخت طولانی غذا از بین می رود

فردا آخرین مهلت ثبت نام در کنکور دکتری 1400/ ثبت نام حدود 60 هزار نفر

10 آذر آخرین مهلت ثبت میهمانی و انتقال دانشجویان علوم پزشکی

ابزار تشخیص باکتری بدون نیاز به نمونه برداری تولید شد

پذیرش 4500 دانشجو در دانشگاه علمی کاربردی خوزستان

استادان یزدی در فهرست دانشمندان برتر دنیا

فراخوان پذیرش در دوره MBA یکساله کسب وکار دیجیتال

راه اندازی دوره مجازی فوریت های پزشکی در دانشگاه علوم پزشکی ایران

قدرت اقتصادی و نظامی دو بال اقتدار کشور است

بررسی نانو زیست فناوری و فناوری های همگرا در یک کنفرانس

شرایط تعطیلی دانشگاه ها و موسسات آموزشی و پژوهشی در هفته جاری

دیوار کوتاه دانشگاه فرهنگیان

تخلف برخی دانشگاهها در تعطیلی بخش اداری

بیانیه بسیج اساتید در محکومیت ترور دانشمند هسته ای

نحوه فعالیت دانشگاه علم و صنعت در هفته جاری اعلام شد / خوابگاه ها پذیرش جدید ندارند

فردا آخرین مهلت ثبت نام کنکور دکتری 1400

4 خدمت جدید غیرحضوری برای دانشجویان در سامانه گلستان دانشگاه پیام نور فراهم شد

بسیاری از ویتامین ها در اثر پخت طولانی غذا از بین می رود

درس های کرونا و لزوم ادغام وزارت علوم و وزارت بهداشت

قرار گرفتن دو استاد دانشگاه زنجان در میان 2 درصد دانشمندان پراستناد جهان

فردا آخرین مهلت ثبت نام آزمون دکتری

کهکشان مارپیچی که خانه 4 ابرنواختر بوده است

پذیرش بیش از 2000 دانشجو در دانشگاه لرستان

فردا آخرین مهلت ثبت نام آزمون دکتری

علت حذف نشدن کنکور از نگاه رییس دانشگاه آزاد

نام اساتید زنجانی در فهرست دانشمندان پراستناد دنیا می درخشد

تشریح وضعیت تعطیلی دانشگاه ها و موسسات آموزشی در هفته پیش رو

شبکه بهداشت ملایر در خصوص عدم بهره برداری از اورژانس بیمارستان امام حسین(ع) شفاف سازی کند

وضعیت تعطیلی دانشگاه ها تا 14 آذر ماه اعلام شد

ابلاغ وضعیت تعطیلی دانشگاه ها و موسسات آموزشی و پژوهشی در هفته پیش رو

فدراسیون های ملی ورزش های دانشگاهی و شطرنج تفاهم نامه همکاری امضا کردند

آخرین مهلت ثبت نام آزمون دکترای 1400

مهلت ثبت درخواست پذیرفته شدگان رشته های به حدنصاب نرسیده دانشگاه علمی کاربردی امروز، 8 آذر پایان می یابد

تخلف برخی دانشگاهها در تعطیلی بخش اداری/ نحوه رسیدگی به اعتراض دانشجویان

فردا یکشنبه، آخرین مهلت ثبت نام آزمون دکتری

وزیر علوم وضعیت تعطیلی دانشگاهها را در هفته پیش رو ابلاغ کرد

دانشگاه ها این هفته تعطیل هستند؟

استاد دانشگاه آزاد دزفول در ردیف دانشمندان برجسته دنیا

شروط سه گانه مطالعات میان رشته ای قرآنی/ میان رشتگی در ایران دچار کج فهمی است

ابلاغ وضعیت تعطیلی دانشگاه ها در هفته جاری از سوی وزیر علوم

ثبت نام آزمون دکتری تا فردا مهلت دارد

تیشه به ریشه مهم ترین نهاد

پذیرش بیش از 2000 دانشجو در دانشگاه لرستان

فردا آخرین مهلت ثبت نام آزمون دکتری

استاد ایرانی برنده جایزه فناوری انگلیس

نام استاد دانشگاه خوزستانی در ردیف دانشمندان برجسته دنیا قرار گرفت

مصاحبه با عضو هیات علمی دانشگاه مازندران با موضوع نقش تفکرانقلابی درپدافندغیرعامل

مصاحبه با عضو هیات علمی دانشگاه مازندران با موضوع نقش تفکرانقلابی درپدافندغیرعامل