مطالب مرتبط:
اعضای جدید هیات امنای دانشگاه سوره منصوب شدند
114 مقاله علمی و پژوهشی دانشگاه علوم پزشکی جیرفت منتشر شد
کسب 5 رتبه برتر توسط انجمن های علمی دانشجویی دانشگاه آزاد تهران غرب
نقش مهم جهاددانشگاهی، درایجاد ارتباط صنعت و دانشگاه
اعضای جدید هیات امنای دانشگاه سوره منصوب شدند
-66 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 5 آبان 1399 ساعت 13:402020-10-26دانش

مصاحبه با عضو هیات علمی دانشگاه مازندران با موضوع نقش تفکرانقلابی درپدافندغیرعامل


هم زمان با هفته پدافند غیرعامل انجام شد،مصاحبه با عضو هیات علمی دانشگاه مازندران با موضوع نقش تفکر انقلابی در پدافند غیرعامل.

- خبرگزاری آریا- هم زمان با هفته پدافند غیرعامل انجام شد،مصاحبه با عضو هیات علمی دانشگاه مازندران با موضوع نقش تفکر انقلابی در پدافند غیرعامل.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگارآریادفترمازندران درشهرستان بابلسر به نقل ازروابط عمومی دانشگاه مازندران، هم زمان با فرارسیدن هفته پدافند غیرعامل و روز نهادینه سازی و مصونیت زیرساخت های کشور با تفکر بسیجی، روحیه جهادی و عمل انقلابی، دکتر محمد شریفی معاون پژوهشی و فرهنگی دانشکده الهیات و معارف اسلامی دانشگاه مازندران در گفت وگو با روابط عمومی به تبیین و بررسی این موضوع پرداخت.

متن کامل این گفت و گو را در ذیل می بینید.

خبرنگار روابط عمومی: تفکر انقلابی چیست و با چه معیارهایی تعریف می شود؟ *دکتر شریفی: تفکر، زمانی سازنده است و منجر به تحول و دگرگونی اساسی می گردد که عواطف انسانی را تحریک نماید و ایدیولوژی جمعی را تقویت نماید.

می توان گفت تفکر انقلابی، منش سیاسی، فرهنگی و اجتماعی است که در زندگی فردی و اجتماعی انسان اثر خیر داشته باشد و انسان را به عاقبت خیر برساند.

به عبارت دیگر باید گفت تفکر انقلابی همان "تفکر بسیجی" است به معنای توکل بر خدا، اعتماد به درون، شجاعت اقدام و عمل به موقع، بصیرت، ابتکار ورزی، امیدواری به آینده، نترسیدن از دشمن و تسلیم نشدن در برابر او و در یک جمله، عمل به توصیه های امام امت(ره) و مقام معظم رهبری است.

*خبرنگار روابط عمومی: تفکر انقلابی چه نقشی در مصون سازی کشور دارد؟ *دکتر شریفی: از نگاه مقام معظم رهبری، حل بسیاری از مشکلات در کشور، با داشتن روحیه انقلابی گری حل خواهد شد.

چرا که هرجا موفقیت و پیروزی بوده است، همان جا تفکر انقلابی بروز و ظهور پیدا کرده است.

البته تفکر انقلابی واقعی، نه ادعایی.

تفکری انقلابی با توجه به شرایط زمانه، مسایل عمومی مردم از باورها، فرهنگ، سیاست، اقتصاد و .

را حفظ می کند.

امنیت واقعی برای کشور ایجاد می کند و در عرصه های مقاومت و دفاع از حرم و حریم اهل بیت(ع) و نیز در عرصه علمی و اقتصادی موجب رشد کشور شده است.

در مقاطعی مثل دفاع مقدس و حتی خود انقلاب، هرچه تفکر انقلابی به عرصه های عمل نزدیک تر شده، موفقیت های بزرگی به دست آمده و هر گاه از این تفکر فاصله گرفتیم، مشکلات فراوانی مانند فساد، تبعیض و بی عدالتی در جامعه شکل گرفته است.

*خبرنگار روابط عمومی: راهکارهای تقویت و نهادینه کردن روحیه جهادی و عمل انقلابی به گفتمان عمومی در کشور کدام است؟ *دکتر شریفی: توجه به خدای متعال در همه امور مادی و معنوی، اخلاص در انجام وظایف، خودسازی، امیدبخشی به آینده روشن کشور و انقلاب و زنده نگه داشتن روحیه خدمت گزاری و عشق و خدمت به مردم، جلوگیری از فساد و انحراف در انجام وظایف، عدم انجام کارهای خلاف مصلحت نظام اسلامی، توجه بیشتر در خدمت رسانی به محرومان و مستضعفان، وحدت در گفتار و رفتار، خستگی ناپذیری، حضور پر رنگ تر قشر انقلابی در صحنه های حساس کشور، تلاش برای جذب نخبگان و ایجاد فرصت هایی برای تقویت بنیه انقلابی آنان، استفاده از قشر جوان نخبه برای القای تفکرات انقلابی میان جوانان و تلاش برای زدودن افکار منفی که منجر به یاس و ناامیدی اقشار مختلف مردم می گردد.

*خبرنگار روابط عمومی: انقلاب اسلامی با چه تهدیدها و خطرهایی روبه رو است؟ *دکتر شریفی: یک انقلاب، زمانی می تواند پایدار و ثابت بماند که اهداف انقلابی خویش را در هر شرایط و زمانه محفوظ بدارد.

بهره گیری از اعتقادات پاک مردم در جهت سیاست های بعضا نادرست مسئولان، عدم پیاده سازی آرمان های انقلاب و بی توجهی به نقش مردم در حفظ آرمان ها و امنیت کشور، توجه به قشر خاص در جامعه و نادیده گرفتن توانایی ها و استعداد دیگر اقشار جامعه، هدر رفتن انرژی های فراوان جامعه(قشر جوان و نخبه) و عدم بهره گیری از آنها در مسیر درست، چندقطبی نمودن کشور در عرصه سیاست، ترویج فرهنگ غلط بیگانه، عدم معرفی فرهنگ درست بیگانه و حتی بی ثباتی های اقتصادی، کشور را با تهدیدهای متعددی مواجه خواهد کرد.

انقلاب اسلامی ایران علاوه بر خطرهای خارجی و فتنه های پی در پی دشمنان قسم خورده؛ با خطرهای داخلی مثل کم رنگ شدن دین و ارزش های دینی، نفاق و تفرقه، تنها ماندن ولایت و بی توجهی به فرمایشات دلسوزانه ایشان مواجه است و مهم ترین خطر این است که مردم، نظام، انقلاب اسلامی و مسوولان نظام را از خود ندادند.

*خبرنگار روابط عمومی: عملکرد نظام تصمیم سازی و تصمیم گیری کشور تا چه اندازه مبتنی بر روحیه جهادی و عمل انقلابی است؟ *دکتر شریفی: تفکر انقلابی، بینشی است که وقتی جوانه می زند، جوانه هایش متکی به خودش است، روی پای خود می ایستد:"فاستوی علی سوقه"و وابسته نیست.

این بینش، درون زا است و همین امر، موجب عصبانیت دشمن می شود.

"لیغیظ بهم الکفار".

در تفکر انقلابی پیشرفت کشور بر عصبانیت دشمن ترجیح دارد و اجازه نمی دهد دشمن برای او تعیین تکلیف کند.

بنا بر فرمایش پرمغز مقام معظم رهبری، دشمن بیش از انرژی هسته ای از روحیه انقلابی و جهادی آحاد مردم می هراسد.

از این رو هرگاه در مسیر منویات رهبر معزز انقلاب، خواسته ها و پیشنهادات معظم له به خصوص در زمینه تصمیم سازی و تصمیم گیری مبتنی بر روحیه جهادی و عمل انقلابی گام برداشته شود، عملکرد موفقیت آمیزی خواهیم داشت.

در این زمینه برخی از ارکان کشورمان از جمله نیروهای نظامی و بسیجی و در شرایط کنونی کرونایی کشور، قشر مدافعان سلامت کشور از این روحیه جهادی برخوردارند.

*خبرنگار روابط عمومی: در مسیر تحول و تقویت تمدن اسلامی باید چه اقداماتی صورت گیرد؟ *دکتر شریفی: مهم ترین شیوه احیای تمدن نوین اسلامی، تلفیق دقیق دین و علم است و در این راستا باید اقداماتی انجام گیرد ازجمله این که ضرورت تحول را خصوصا در تولید، آموزش، اقتصاد، فرهنگ و .

بپذیریم و موارد نیازمند به تحول جدی و اساسی و فوری را مشخص کنیم؛ فرهنگ تحول در جامعه را پیاده نماییم، مخالفان و موانع تحول را بشناسیم و همه ارگان های جامعه را درگیر تحول نماییم تا تحول همه جانبه در حوزه اندیشه، اقتصاد، سیاست، فرهنگ و مدیریت انجام گیرد.

از دیگر اقدامات لازم در مسیر تحول، بازخوانی جدید انقلاب و آرمان های انقلاب، طراحی برنامه ای بلندمدت برای نیل به خواسته های انقلاب، تقویت بنیه دینی و اعتقادی جوانان خصوصا روحیه حق طلبی، تلاش برای حفظ پاک دامنی جوانان، تقویت روحیه شهادت طلبی در کنار کارهای بزرگ علمی و عمق بخشی در خصوص باور به مهدویت و تلاش برای زمینه سازی ظهور.

*خبرنگار روابط عمومی: نقش دانشگاه در شکل گیری و تقویت فرهنگ جهادی و عمل انقلابی چیست؟ *دکتر شریفی: آنچه تجربه ثابت نموده است؛ دانشگاه اولین و مهم ترین مکان در تحول اعتقادات و اندیشه های جوانان است و این مهم، عنایت ویژه مدیران و مسوولان محترم دانشگاه با مبنا قراردادن ارزش های اسلامی و سرلوحه قراردادن بیانات و حضرت امام خمینی(ره) و نیز رهنمودها و تدابیر مقام معظم رهبری در تمامی مراحل سیاست گذاری و تدوین شیوه نامه ها و اجرای آن ها در راستای فرهنگ جهادی در دانشگاه و نیز معرفی و ترویج نمادها و ارزش های مثبت فرهنگ جهادی و شیوه نهادینه سازی آن ها در دانشگاه را می طلبد.

همچنین تاثیر باور و اندیشه های اساتید بر دانشجویان به مراتب بیشتر از تاثیر گروه هم سالان بر یک دیگر است.

از این رو، حفظ روحیه انقلابی اساتید، آگاه سازی آنان در نقش مهم شان در هدایت دانشجویان و بنیان نهادن روحیه انقلابی در زمینه های اعتقادی و علمی دانشجویان، مساله ای حایز اهمیت است.


کلید واژه ها: دانشگاه مازندران - پدافند غیرعامل - هفته پدافند غیرعامل - مازندران - پدافند - عضو هیات علمی - دانشگاه - انقلابی - تفکر انقلابی - روابط عمومی - دانشکده الهیات و معارف اسلامی - هیات علمی - عضو هیات - تفکر - موضوع - هیات - روابط - عمومی - خبرنگار - دانشکده الهیات - زمان - هفته - علمی - معارف اسلامی - روحیه جهادی - خبرگزاری - گفت و گو - دانشکده - نهادینه - زیرساخت

آخرین اخبار سرویس:
تاکنون بیش از 118 هزار داوطلب برای کنکور دکتری 1400 ثبت نام کردند

تفکرات مسموم در صدد خشکاندن ریشه دانشگاه فرهنگیان

آغاز ثبت نام کارشناسی ارشد 1400 از هفته آینده

675 اثر به جشنواره تیتر 12 رسید

هفتمین همایش روز ملی علوم اجتماعی ایران برگزار می شود

برترین تصاویر فضایی سال 2020 میلادی

گاه شمار برخطِ هوش مصنوعی در ایرانداک

لزوم حفظ سلامت دانشگاهیان در استمرار شیوع کرونا

هوشمندسازی صنعت فولاد در وبینار پارک فناوری تهران بررسی می شود

بررسی جریان خون در عروق برای ساخت رگ های مصنوعی

مهلت شرکت در جشنواره حرکت دانشگاه تهران تا 15 آذر / بخش ویژه کار آفرینی به جشنواره اضافه شد

اتخاذ تمهیدات لازم برای حفظ سلامتی دانشگاهیان در ایام شیوع کرونا

هوشمندسازی صنعت فولاد در وبینار پارک فناوری تهران بررسی می شود

ضرورت اتخاذ تمهیدات لازم برای حفظ سلامتی دانشگاهیان در شرایط استمرار کرونا

گاه شمار برخطِ هوش مصنوعی در ایرانداک

اتخاذ تمهیدات لازم برای حفظ سلامتی جامعه دانشگاهی در شرایط استمرار بیماری کرونا ضرورت دارد

ضرورت اتخاذ تمهیدات لازم برای حفظ سلامتی دانشگاهیان در شرایط استمرار کرونا

برنامه دور برگشت گروه (ب) لیگ کشتی فرنگی اعلام شد

ضرورت اتخاذ تهمیدات لازم برای حفظ سلامتی دانشگاهیان در شرایط استمرار کرونا

برنامه دور برگشت گروه (ب) لیگ کشتی فرنگی اعلام شد

ضرورت اتخاذ تهمیدات لازم برای حفظ سلامتی دانشگاهیان در شرایط استمرار کرونا

بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان ایلام اردوی جهادی مجازی برگزار می کند

11 پژوهشگر از اردبیل در جمع دانشمندان 2 درصد دنیا قرار گرفتند

نشست «جایگاه مسئله شناسی در کاربردی سازی مطالعات قرآنی» برگزار می شود

آزمون زبان وزارت علوم دوباره لغو شد

تأکید بر اخلاق پزشکی به عنوان یک ضرورت/ راهنمای اخلاق حرفه ای منبع آزمون دستیاری می شود

پروژه های تحقیقاتی سلول و ژن درمانی کرونا زمان بر هستند

بخشنامه وزیر علوم به دانشگاه ها برای حفظ سلامتی استادان و کارکنان

کشف یک فراماده جاذب صدا در طبیعت

معرفی دانشگاه فدریکو در شهر ناپل 

کشف یک فراماده جاذب صدا در طبیعت

معرفی دانشگاه فدریکو در شهر ناپل 

خدمات رسانی اساتید بسیجی دانشگاه آزاد به مردم در دوران کرونا / چاپ 4 هزار کتاب و مقاله

بخشنامه وزیر علوم به دانشگاه ها برای حفظ سلامتی استادان و کارکنان

دردسر های مسیر ارتباطی معادن و سنگ شکن های جوبجی برای اهالی روستا / دانشجویان پیگیرند!

مراسم گرامیداشت شهید فخری زاده به همت دانشجویان گلستانی برگزار می شود

دو نشریه دانشگاه کاشان در نمایه ICI

معاون پژوهشی دانشگاه آزاد کرمانشاه: واحد فناور «توریسم علمی» را شکل می دهیم

معاون پژوهشی دانشگاه آزاد کرمانشاه: واحد فناور توریسم علمی را شکل می دهیم

دو نشریه دانشگاه کاشان در نمایه ICI

شهریاری و علیمحمدی مجذوب «فخری زاده» بودند/ در حوزه فیزیک یک مدیر هسته ای بود

مهلت ثبت نام وام های دانشجویی دانشگاه تربیت مدرس تا 15 آذر تمدید شد

استادان دانشگاه مراغه در فهرست دانشمندان برتر جهان

جای خالی اخلاق پزشکی در کشور/»راهنمای اخلاق حرفه ای» یکی از منابع آزمون دستیاری می شود

قرار گرفتن 11 نفر از اساتید دانشگاه محقق اردبیلی در جمع دانشمندان 2 درصد برتر دنیا

آزمون زبان وزارت علوم مجددا لغو شد

جای خالی اخلاق پزشکی در کشور/ راهنمای اخلاق حرفه ای یکی از منابع آزمون دستیاری می شود

آزمون زبان وزارت علوم مجددا لغو شد

قرار گرفتن 11 نفر از اساتید دانشگاه محقق اردبیلی در جمع دانشمندان 2 درصد برتر دنیا

دانشگاه های دنیا برای مقابله با تخلفات علمی چه می کنند؟

نامه دانشجویان دکتری به وزیر علوم درباره آزاد سازی مدرک

پدیده هیات علمی خاموش به معنای رایج در دانشگاه مازندران نمود ندارد

نامه دانشجویان دکتری به وزیر علوم درباره آزاد سازی مدرک

دانشگاه فرهنگیان نشانه است!

ربات های پیشرفته مین یاب و زنده یاب به تجهیزات تیپ 82 سپاه قزوین اضافه می شود

روابط عمومی ایمیدرو: با جذب پیمانکار حفاظتی در محدوده معدن آلبلاغ اقدامات لازم توسط ایمیدرو صورت می گیرد

دادگاه های بین المللی علیه ایران هم نوا با ترور؟!

حاجی زاده: مشکل مدارک دانشجویان دکتری در حال بررسی است / سازمان امور دانشجویان نمی تواند برخلاف قوانین عمل کند

دلیل تکاپوی دولتمردان برای حذف دانشگاه فرهنگیان چیست؟

212 میلیارد برای آزمایشگاه و کارگاه‎ های دانشگاه فنی و حرفه ای اختصاص یافت / تصویب آموزش همزمانی دختران در دانشکده ها

مهلت تکمیل ظرفیت آزمون دستیاری فوق تخصصی امشب 10 آذر پایان می یابد

استادان دانشگاه مراغه در فهرست دانشمندان برتر جهان

212 میلیارد برای بروزرسانی 3400 آزمایشگاه و کارگاه دانشگاه فنی و حرفه ای اختصاص یافت / تصویب آموزش همزمانی دختران در دانشکده ها با موافقت شورای گسترش

دانشگاه تنسی دانشجویان خود را ملزم به دریافت واکسن کرونا کرد

دانشگاه تنسی دانشجویان خود را ملزم به دریافت واکسن کرونا کرد

اقـتصاد زعـفران از مزرعه تا مصرف

کارگاه یادگیری ماشین و هوش مصنوعی در مهندسی تونل برگزار می شود

کارگاه یادگیری ماشین و هوش مصنوعی در مهندسی تونل برگزار می شود

میزگرد| نقش شهدا در تحول فرهنگی دانشگاه/چرا آمار دقیقی از شهدای دانشجو در دست نیست؟

دانشگاه های مختلف دنیا برای مقابله با تخلفات علمی چه می کنند؟

ثبت نام دوره جدید آزمون زبان MSRT آغاز شد

بیایید باکتری بخوریم

یخچال ایرانی، نوآوری ایرانی

چرخه سوخت هسته ای

ناسا پایین ترین دمای جهان را می آفریند

9 نکته درباره بچه ها که ممکن است ندانید

جلوگیری از سرطان با غذاهای سبز

گرمای لپ تاپ بر قدرت باروری اثری ندارد

مجموعه ی 6 جلدی گفت وگو درباره ی انرژی منتشر شد

فهرست

نقش کتابخانه های دیجیتال چندرسانه ای در پیشرفت آموزش

8 استاد دانشگاه مراغه در فهرست دانشمندان برتر جهان

تصاویر/ چهل و سومین نشست هیئت امنای مرکز امور نخبگان و استعدادهای برتر حوزه های علمیه

ثبت اختراع بین المللی دستگاه تشخیص و هشداردهنده خونریزی پس از زایمان

نخستین فیلم فضانورد ناسا از زمین

نخستین فیلم فضانورد ناسا از زمین

مهدی گلشنی : شهید فخری زاده معتقد بود مسالهٔ موج ذره حل نشده است

نحوه جذب منابع انسانی در وزارت آموزش و پرورش

روایت طهرانچی از شخصیت شهید فخری زاده؛ شهریاری و علیمحمدی مجذوب او بودند

روند شیوع کرونا در مازندران کاهشی نیست/ دورهمی های خانوادگی ممنوع

امکان پذیرش دانشجویان در سرا های دانشگاه شهید چمران اهواز فراهم نیست

کسب رتبه های برتر دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در سامانه راد

آیا رنج مقدس است؟

آیا رنج مقدس است؟

نام 2 استاد دانشگاه صنعتی قوچان در میان دانشمندان برتر دنیا

سه نفر از اعضای هیات علمی دانشگاه زابل در لیست دو درصد دانشمند برتر دنیا قرار گرفتند

نام 2 استاد دانشگاه صنعتی قوچان در لیست دانشمندان برتر دنیا قرار گرفت

استاد ایرانی دانشگاه آکسفورد برنده جایزه فناوری سال انگلیس

نام 2 استاد دانشگاه صنعتی قوچان در لیست دانشمندان برتر دنیا قرار گرفت

چین تلسکوپ فضایی جدید به فضا می فرستد

مصاحبه با عضو هیات علمی دانشگاه مازندران با موضوع نقش تفکرانقلابی درپدافندغیرعامل

مصاحبه با عضو هیات علمی دانشگاه مازندران با موضوع نقش تفکرانقلابی درپدافندغیرعامل