مطالب مرتبط:
رییس کمیته المپیک: انتظار انصراف هیچ کشوری از توکیو را ندارم
رییس دادگستری: متخلفان کرونایی در هشترود جریمه می شوند
بایدن: اگر رییس جمهور شوم به همه واکسن رایگان می دهم
رییس تربیت بدنی ارتش: برنامه های ویژه ای در هفته تربیت بدنی برگزار کردیم
ارجاع پرونده دوپینگ وزنه برداران به کمیته بین المللی المپیک
-149 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 3 آبان 1399 ساعت 14:102020-10-24اجتماعي

کهرم: آقای کلانتری باید رییس کمیته شکار می شدند


صحبت های چندی پیش رییس سازمان محیط زیست درباره صدور مجوز شکار حواشی زیادی به وجود آورد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازسلامت نیوز به نقل از خبرآنلاین، - سلامت نیوز: صحبت های چندی پیش رییس سازمان محیط زیست درباره صدور مجوز شکار حواشی زیادی به وجود آورد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازسلامت نیوز به نقل از خبرآنلاین، صدور مجوز 20هزار دلاری برای شکار برخی گونه ها؛ این سیاست چند سال اخیر سازمان حفاظت از محیط زیست برای کاهش شکار غیرمجاز در کشور است، سیاستی که البته که از ابتدا با انتقادهای شدیدی روبرو شد.

اگرچه به گفته مسئولان سازمان محیط زیست از ابتدای سال تاکنون به دلیل شرایط پاندمی هنوز هیچ مجوزی برای شکار صادر نشده است، اما صحبت های چندی پیش رییس سازمان محیط زیست درباره این نوع مجوزها، باعث شد که دوباره موجی از انتقادات نسبت سیاست شکار قانونی راه بیافتد.

عیسی کلانتری در این رابطه گفته بود که هر سال تعدادی مجوز شکار برای شکارچیان داخلی و خارجی صادر می شود و حیوانات نر که بالای 9 سال عمر دارند، می توانند شکار شوند چراکه عمر مفید هر حیوان 10 تا 11 سال است، همچنین تعدادی از شکارچیان متقاضی خارجی هستند و در مقابل هر رأس حیوان حدود 20 هزار دلار می پردازند و محیط بانان ما به آن ها می گویند که حق دارند چه حیوانی را شکار کنند.

صدور مجوز برای شکار اتفاق جدیدی در ایران نیست، این سیاست از سال 1386 تا 1392 هم اجرایی می شد به طوری که در این شش سال در مجموع 2016 پروانه شکار برای اتباع داخلی و 525 پروانه شکار برای اتباع خارجی صادر شد.

پس از آن برای چند سالی این اتفاق رخ نداد و تعداد انگشت شماری مجوز صادر شد، اما پایان سال 1396 درست زمانی که سرشماری ها خبر از افزایش جمعیت برخی گونه ها می داد، دوباره برنامه های فروش شکار آغاز شد و سال گذشته با تاخیر سه ماهه، 547مجوز برای شکار آهو، کل، قوچ و گراز صادر شد.

برخلاف ادعاهای مسئولان سازمان محیط زیست، از نظر بسیاری از کارشناسان این سیاست ها برای حیات وحش ایران مخرب هستند و می توانند گونه های زیادی را خطر قرار بدهند.

اسماعیل کهرم، مشاور سابق سازمان محیط زیست، بوم شناس و فعال محیط زیست، یکی از این افراد است.

او در این رابطه به خبرآنلاین می گوید: مشاورین آقای کلانتری افرادی علاقه مند به شکار هستند و به همین دلیل چنین تصمیماتی گرفته می شود، این ها گفتند، کل و بز و قوچ و میش آب زیاد می خورند به همین دلیل باید شکار شوند، این چه نوع منطقی است؟ قبلا وقتی صدای تیر در مناطق حفاظت شده می آمد در منطقه همه نگران شکار غیرمجاز می شدند، الان شکارچی می گوید جواز دارد.

آقای کلانتری باید رییس کمیته شکار می شدند.

سرشماری حیوانات در ابهامبه نظر می رسد، نحوه ارزیابی و صدور جواز شکار یکی از دلایل انتقاد نسبت به این سیاست هاست، براساس توضیحات دفتر حفاظت و مدیریت حیات وحش این فرایند از این قرار است؛ مناطق حفاظت شده توسط سازمان محیط زیست سالی دوبار سرشماری می شوند، بعد ارزیابی جمعیت یک کمیته فنی با حضور افراد مختلف تشکیل می شود تا مشخص شود که برای یک منطقه پروانه شکار صادر بشود یا نه، سپس اعلام می شود که برای هر گونه با چه سنی چه تعداد مجوز صادر شود.

اما به نظر می رسد مشکلاتی در این فرایند وجود دارد که روال این کار را به این سادگی ها هم نمی کند، برای مثال نسبت به سرشماری دقیق برخی گونه ها که اتفاقا مجوز شکار آن ها هم صادر می شود، شبهاتی وجود دارد.

کهرم در این رابطه می گوید: این حرف به چند دلیل درست نیست، اول این که در دوره قبلی سازمان محیط زیست آهوها و جبیرها را سرشماری کردیم که جمعیت آن ها حداکثر 22 هزار راس بیشتر نیستند، درباره قوچ و میش و کل و بز که اصلا سرشماری انجام ندادیم، این کار غیرممکن است مگر چند نیرو در کوه هستند؟ از سویی تجهیزات سرشماری هوایی هم که وجود ندارد.

پس این حرف اصلا درست نیست.

اعلام دیر به دیر آمار برخی گونه ها مناطق حفاظت شده هم مهر تاییدی بر این موضوع است، البته مسئولان سازمان محیط زیست این انتقاد را نمی پذیرند.

شهاب الدین منتظمی، مدیر کل دفتر حفاظت و مدیریت حیات وحش، به خبرآنلاین می گوید: من می پذیرم که این انتقاد به وارد است که به موقع آمارها را اطلاع رسانی نمی کنیم، اما برخی کارشناسان در اتاقشان نشسته اند و نسبت به خود آمار اشکالاتی انتقاداتی وارد می کنند، مثلا می گویند آمار منطقه ای اشتباه است، من پیشنهاد می دهم این افراد با همکاران من به سرشماری بیایند، دوستان پوتین پا نمی کنند که به عرصه بروند.

ما کاملا انتقادات را می پذیریم، انتقاداتی که به ارتقا موضوع کمک کند.

از سوی دیگر به گفته منتظمی، آمار دقیقی از وضعیت شکار غیرقانونی در کشور وجود ندارد و تنها موارد توقیف شده حساب می شوند.

به نظر می رسد نبود این آمار هم شیوه تصمیم گیری در کمیته فنی صدور مجوز شکار را با مشکل مواجه کند و همچنین مشخص نشود که اثرات این تصمیم گیری ها در وضعیت شکار در مناطق مختلف چگونه است.

شکار گونه های بالای 9 سال، ایرادی ندارد؟یکی دیگر استدلال های صدور مجوز شکار در ایران این است که این مجوزها تنها برای گونه های بالای 9 سال صادر می شود، چراکه به گفته عیسی کلانتری "عمر مفید هر گونه 10 تا 11 سال است.

"منتظمی در این رابطه می گوید: وقتی در یک منطقه 40 یا 50 راس بالای 9 سال وجود دارد، نسبت به شکار چند مورد آن ها مجوز داده می شود، البته در سرشماری جمعیت بالای 5 سال به طور ویژه انجام می شود و بعد مجوز صادر می شود، به همین دلیل به 95درصد مناطق اصلا مجوز نمی دهیم.

اما وقتی کمیته فنی مجوزی را صادر کند، قطعا همه چیز در نظر گرفته شده است.

اما تصاویر منتشر شده در فضای مجازی نشان می دهد که برخی مواقع شکارچیان خارجی نشان می دهد که این موضوع به شکل سفت و سختی اجرا نمی شود.

از سوی دیگر به نظر می رسد، حتی اگر این قانون به شکل دقیقی اجرا بشود، باز هم پیامدهایی برای محیط زیست به همراه دارد و برای مثال شکار این گونه ها می تواند، زنجیره غذایی را هم با مشکل مواجه کند.

کهرم می گوید: اولا که گزارش هایی از پدر شدن قوچ 14 ساله هم وجود دارد، حالا فرض کنیم این قوچ ها شکار شوند، آن زمان پلنگ، گرگ و شغال به دنبال چه بروند؟ معمولا در طبیعت پیرها و ناتوان ها از بین می روند اگر آن ها نباشند حیوانات وحشی به دنبال جوان ها می‎ روند.

آلمان مجوز می دهد، پس ایران هم مجوز بدهدالبته با وجود همه این انتقادات بساری از مناطق مثل ایالات متحده آمریکا، استرالیا، کانادا و .

فرایند صدور مجوز شکار به هدف حفظ محیط زیست و درآمدزایی وجود دارد.

به نظر می رسد این یکی از دلایل اجرای این سیاست در ایران هم باشد.

یک سال پیش روزنامه همشهری گزارش داده بود که در سال 1397 تنها با صدور مجوز شکار، برای شکارچیان خارجی 4میلیارد تومان کسب شده است، عددی که با افزایش صدور مجوزها احتمالا بیشتر هم می شود.

سایت شکارچیان بالکان، هزینه شکار برخی گونه ها ایران در مناطق حفاظت شده را بین 9500 تا 34500 یورو تخمین زده است.

مدیر کل دفتر حفاظت و مدیریت حیات وحش در این باره می گوید: کشوری مثل پاکستان برای گونه ای در حال انقراض کل مارخور، مجوز شکار صادر کرد تا پای مردم را به بحث حفاظت باز کند.

ما هم باید از مشارکت مردمی در بخش حفاظت استفاده کنیم، جامعه محلی اگر به حفظ یک گونه کمک کند و مجوز هم صادر شود، 30درصد درآمد به همین جوامع برمی گردد.

مارخور، گونه ای است که در دهه 90 میلادی تا معرض انقراض رفت، اما بعد دولت این کشور به کلی برای چندین سال شکار این گونه را ممنوع کرد و حالا جمعیت این حیوان به 4هزار راس رسیده است، بعد از افزایش جمعیت این گونه پاکستان شروع به ارائه مجوزهای ده ها هزار دلاری برای شکار این گونه کرد، اتفاقی که البته باعث افزایش جمعیت این گونه در سال های گذشته شده است.

در ایران هم ده ها گونه مانند مارخور وجود حضور دارند که در قهرست خطر انقراض قرار دارند، فهرستی که احتمالا یوزپلنگ در صدر فهرست آن قرار می گیرد و انواع پستانداران، خزندگان و .

در آن قرار دارد.

همین موضوع نگرانی ها را نسبت به صدور مجوز شکار در کشور بیشتر می کند.

کهرم در این رابطه می گوید: سال گذشته در آلمان تعداد زیادی شوکا (نوعی گوزن) شکار شدند، برای این که تعداد آن ها زیاد است و در قرق ها آن ها را تکثیر می کنند، ما اصلا با آن ها قابل مقایسه نیستیم.


کلید واژه ها: سازمان محیط زیست - رییس سازمان محیط زیست - محیط زیست - شکار - رییس سازمان - سازمان - سلامت نیوز - مجوز شکار - صدور مجوز - مجوز - زیست - محیط - حفاظت از محیط زیست - رییس - سلامت - سیاست - کلانتری - صدور - نیوز - شکار غیرمجاز - حواشی - گزارش - انتقادات - غیرمجاز - مسئولان - پاندمی - قانونی - شرایط - کمیته - حفاظت

آخرین اخبار سرویس:
ثبت 6000 تردد غیر مجاز در سیزدهمین شب منع تردد شبانه در مشهد

لیست کانال های فعال حوزه تربیت سیاسی و اجتماعی در شبکه شاد

احراز هویت بیش از 12میلیون دانش آموز، 111 هزار مدیر و 706 هزار معلم در پلتفرم شاد

زندگی سخت خانواده های دارای فرزند معلول در سایه کرونا

طرح شهید سلیمانی به منظور مدیریت و کنترل کرونا در دزفول آغاز شد

تذکر به بیش از 25 هزار راننده ناقض محدودیت های کرونایی در گیلان

بارندگی در استان بوشهر از امشب شدت می گیرد

علوفه وحوش علفخوار زنجان در حد نیاز تامین و انبار شده است

محدودیت های کرونایی در جاده ها تا کی ادامه دارد؟

ادامه محدودیت های کرونایی در جاده ها/ جریمه 300 هزار خودرو

استخدام فروشنده آقا جهت فروشندگی شال و روسری در اصفهان

تمدید مهلت ثبت نام آزمون ملی دانش آموختگان دندانپزشکی

بارش برف و باران استان مرکزی را فرا می گیرد

کمپین «دوچرخه سوارم» در تهران آغاز به کار کرد

پلیس خراسان جنوبی با رانندگان خودرو پلاک مخدوش برخورد می کند

مرمت تنها «چهارسوق چوبی» تهران به زودی آغاز می شود

جلوگیری از فرسایش خاک در 500 هکتار از حوضه دریاچه ارومیه

برف و باران کل کشور را فرا می گیرد

جریمه حدود 2 هزار نفر در اجرای طرح محدودیت تردد در خراسان شمالی

مرمت تنها چهارسوق چوبی تهران به زودی آغاز می شود

سرشماری جمعیت حیات وحش آذربایجان شرقی آغاز شد

برف و یخ بندان در راه زنجان

گزارش هواشناسی خراسان رضوی

هشدار بهزیستی به مهدهای کودک ناقض مصوبات کرونایی

سرشماری جمعیت حیات وحش آذربایجان شرقی آغاز شد

استخدام اپراتور دستگاه تراش و فرز CNC در تبریز

تهران برای پنجمین روز متوالی ناسالم برای گروه های حساس

سامانه بارشی از دوشنبه قزوین را ترک می کند

پلیس خراسان جنوبی با رانندگان خودروی پلاک مخدوش برخورد می کند

وضعیت مترو در روز نارنجی پایتخت/ حداکثر آمار مسافران طی هفته گذشته

اتاق بازرگانی کرمان 133 کلاس درس نیمه ساز را تکمیل کرد

کارگاه تخصصی آموزش، پژوهش، فناوری و نورآوری سیستان و بلوچستان

درگذشت رتبه سوم کنکور بر اثر کرونا

روستاییان هشترود قبل از بارش برف مواد غذایی تهیه کنند

آغاز سرشماری جمعیت حیات وحش آذربایجان شرقی

مه گرفتگی و کاهش دید در جاده های کوهستانی زنجان

سامانه بارشی جدید در راه خراسان رضوی/دما کاهش می یابد

فیلم | آلودگی شدید هوا در نظرآباد

روستاییان هشترود قبل از شروع بارش برف مواد غذایی کنند

جلوگیری از فرسایش خاک در 500 هکتار از حوضه دریاچه ارومیه

بارندگی شدید و آبگرفتگی معابر در بوشهر/ احتمال آسیب به بخش کشاورزی

توضیح استاندار خوزستان درباره آبگرفتگی اهواز: این شهر مسطح است و آب های سطحی در آن دفع نمی شود!

ترکیه دیوار 81 کیلومتری در مرز ایران را تکمیل کرد

آماده باش 174 تیم امدادی در پی بارندگی های شدید درخراسان جنوبی

عکس/نجات مادر باردار سقزی در محاصره برف و کولاک

برنامه ریزی مرمت تنها بازارچه چوبی تهران موسوم به« چهارسوق چوبی»

آغاز سرشماری جمعیت حیات وحش آذربایجان شرقی

فرمانداران استان کرمان در حالت آماده باش باشند

هوای اصفهان برای گروه های حساس ناسالم است

جلوگیری از فرسایش خاک در 500 هکتار از حوضه دریاچه ارومیه

برنامه های درسی شنبه 15 آذر شبکه های آموزش، چهار و قرآن

موفقیت چشمگیر دانش آموزان عشایری در کنکور

فعالیت 95 مرکز توانبخشی در چهارمحال و بختیاری

توزیع 53 هزار بسته بهداشتی در زنجان

آموزش حضوری به دانش اموزان در مناطق بدون زیرساخت

مهلت ثبت نام آزمون ملی دانش آموختگان دندانپزشکی تمدید شد

صفر تا صد دریافت مجوز رستوران

مه گرفتگی و کاهش دید در جاده های کوهستانی زنجان

کره زمین در آستانه یک فاجعه آب و هوایی

مرمت تنها بازارچه چوبی تهران کلید خورد

برف و باران در نیمه دوم آذر 99 کل کشور را فرا می گیرد

ادامه طرح منع تردد شبانه در چهار شهر با وضعیت قرمز خراسان رضوی

بارش برف و باران خراسان رضوی را فرا می گیرد

صفر تا صد دریافت مجوز رستوران

دست مریزاد بچه های شهرداری | تقدیر وزیر بهداشت از شهرداری مشهد

ابراز نگرانی استاندار کرمانشاه از دورهمی های خانوادگی

ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد 1400 از فردا آغاز می شود

به رنگ روزهای کودکی

مهلت ثبت نام آزمون ملی دانش آموختگان دندانپزشکی تمدید شد

از سرگیری فعالیت مراکز شماره گذاری و تعویض پلاک اصفهان

کاشت 2 هزار بذر بلوط در مهاباد

توصیه هواشناسی کشاورزی به کشاورزان

وضعیت مدارس چهارمحال و بختیاری در این هفته مشخص شد

تنها چهارسوق چوبی شهر تهران مرمت می شود

معرفی قالیشویی خوب در کرج

وضعیت آبگرفتگی کوچه ها و خانه ها پس از 7 روز | خوزستانی ها آبدیده شدند!

پاییز بهاری کیش

تداوم خدمت رسانی 18 موکب اربعینی فارس در ایام کرونا

کاهش حداکثری ترافیک مشیریه و بسیج

«سیچانلو» زیست محیطی ترین روستای ایران، 13 سال بعد از افتتاح

بارش باران در کهگیلویه و بویراحمد 2.5 برابر شد

استخدام منشی خانم در بازرگانی سلیمی در آذربایجان شرقی

معاون وزیر آموزش و پرورش : از فردا موضوع ساخت مدارس قلعه گنج پیگیری می شود

«سیچانلو» زیست محیطی ترین روستای ایران، 13 سال بعد از افتتاح

ادامه محدودیت های کرونایی در جاده ها

مرمت تنها چهارسوق چوبی شهر تهران

آماده باش 174 تیم امدادی و عملیاتی در خراسان جنوبی

ادامه تحقیقات برای علت مرگ نهنگ ها در کیش

تصاویر| دریاچه سد عبدل آباد بجنورد خشک شد

60 درصد دوره های فنی و حرفه ای قزوین به شکل مجازی برگزار شد

فراخوان نخستین مسابقه عکس «برگ ریزان تهران» منتشر شد

راهور کردستان بیش از 100 خودروی پلاک مخدوش را به پارکینک هدایت کرد

ورود سامانه بارشی پرقدرت به کرمان/ دمای هوا 7 درجه کاهش می یابد

پیشرفت 73 درصدی عملیات احداث زیرگذر گلوبندک

اتاقی دوست داشتنی برای کودکان

نمونه برداری از لاشه نهنگ انجام شد

خراسان شمالی زیر پوشش باران و برف قرار می گیرد/ کاهش محسوس دما

لیست کانال های فعال حوزه تربیت سیاسی و اجتماعی در شبکه شاد

واقعیت ماجرای درگیری دو ببر در باغ وحش ارم تهران چه بود؟

غلامرضا شمس ناتری پاییز جنگل های هیرکانی

کهرم: آقای کلانتری باید رییس کمیته شکار می شدند

کهرم: آقای کلانتری باید رییس کمیته شکار می شدند