موضوعات داغ: - ايران خودرو - تيم فوتبال پرسپوليس - پرسپوليس و سپاهان - مناطق عملياتي دفاع مقدس - مناطق عملياتي - پرسپوليسي ها - پيشكسوت پرسپوليس - حاج قاسم سليماني - باشگاه پرسپوليس - قاسم سليماني - غني سازي اورانيوم - گونمردي - ائتلاف نيروهاي انقلاب - كشتي فرنگي قهرماني جهان - نهاده دامي - پدر شدن - دوميداني - شركت خدمت - سارقان مامورنما - مهدي قنبري - تيم ملي رويينگ مردان - عبدالله سمامي - معدن مس سونگون

مطالب مرتبط:
آموزش و پرورش: 250هزار دانش آموز اتباع از شبکه شاد جاماندند/ با چالش جدی عدالت آموزشی مواجهیم
250 هزار دانش آموز اتباع از شبکه شاد جاماندند/ با چالش جدی عدالت آموزشی مواجهیم
250 هزار دانش آموز اتباع از شبکه شاد جاماندند/از لحاظ فرصت برابر آموزش با چالش جدی روبه رو هستیم
عدم دسترسی 220 هزار دانش آموز تبعه خارجی به «شاد»
264 میلیون کودک 6 تا 17 سال در دنیا از تحصیل محرومند/ عدم دسترسی 220 هزار دانش آموز تبعه خارجی به «شاد»
-113 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 3 آبان 1399 ساعت 13:452020-10-24اجتماعي

250هزار دانش آموز خارجی در ایران از شبکه شاد جاماندند


- " رییس مرکز امور بین الملل وزارت آموزش و پرورش با اشاره به اینکه 250هزار دانش‌آموز اتباع به شبکه شاد دسترسی ندارند، به چالش عدالت آموزشی در کشور اشاره کرد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازتسنیم، غلامرضا کریمی رییس مرکز امور بین الملل و مدارس خارج از کشور وزارت آموزش و پرورش در برنامه تلویزیونی پرسشگر با موضوع عدالت آموزشی در تعطیلی مدارس اظهار کرد: در طول تاریخ بزرگترین چالش جوامع ایجاد عدالت بود و یکی از مسئله سازترین موضوعات در دستور کار بشر ایجاد عدالت است و دستیابی به عدالت بسیار دشوار است.

وی افزود: عدالت آموزشی یعنی فرصت برابر در اختیار همه قرار بگیرد در بحث عدالت آموزشی دو نکته مهم است، نخست عدالت ساختاری و کالبدی است تا همه بتوانند وارد مدرسه شوند و دوم عدالت آموزشی محتوایی است تا فرصت مناسب فراهم کنیم که در این بخش با چالش مواجه هستیم هم اکنون 264 میلیون دانش‌آموز در سن 6 تا 17 سال از رفتن به مدرسه محروم هستند.

54 درصد دانش‌آموزان جهان به دوره متوسطه نمی‌رسند رییس مرکز امور بین الملل و مدارس خارج از کشور وزارت آموزش و پرورش با اشاره به اینکه 17 افرادی که وارد دوره ابتدایی می‌شوند به پایان این دوره نمی‌رسند و 54 درصد به دوره متوسطه نمی‌رسند، گفت: یعنی نیمی از افرادی که در دوره ابتدایی وارد مدرسه می‌شوند دیپلم نمی‌گیرند.

کریمی ادامه داد: به لحاظ کالبدی و ساختاری و محتوایی برای دستیابی به آموزش با مشکل مواجه هستیم یکی از مصادیق جابجایی در بین طبقات اجتماعی بحث آموزش است یعنی فردی از طبقه پایین به طبقات بالای جامعه می‌رسد، تحرک اجتماعی از طریق سواد و آموزش انجام می‌شود.

66 درصد کشورهای دنیا فرصت آموزشی برابر فراهم می‌کنند وی درباره عدالت جنسیتی متذکر شد: پرچالش‌ترین بحث در عدالت آموزشی موضوع عدالت جنسیتی است.

دو نظر در این زمینه وجود دارد نخست بین جنسیت تفاوت وجود دارد و جنس دختر و پسر به لحاظ خصوصیات فیزیولوژی متفاوت هستند، جنسیت بستگی به فرهنگ دارد و فرهنگ نحوه نگاه به جنسیت را مشخص می‌کند مثلا در یک جامعه می‌گویند دختر نباید درس بخواند.

66 درصد کشورهای دنیا، شانس برابر تحصیل برای دختر و پسر را فراهم می‌کنند و در بسیاری از کشورها حتی کشورهای اسلامی مانند افغانستان یا در آفریقا یا حتی برخی مناطق ایران می‌گویند دخترها نباید به مدرسه بروند.

رییس مرکز امور بین الملل و مدارس خارج از کشور وزارت آموزش و پرورش عنوان کرد: عدالت آموزشی جنسیتی یعنی فرصت برابر همه مردم فارغ از جنسیت برای دسترسی به آموزش.

به لحاظ شاخص‌های کالبدی در ایران عدالت جنسیتی نمره 18 می‌گیرد و تفاوت مشهودی بین دختران و پسران برای ثبت‌نام در مدارس وجود ندارد و در برخی موارد مانند دوره متوسطه و کنکور دختران جلوتر هستند چون برخی پسران به سراغ بازار کار می‌روند اما به لحاظ محتوایی دچار چالش هستیم یعنی وجود کلیشه‌های جنسیتی و این تفکر که پسران امکان موفقیت بیشتری دارند و این موارد جامعه‌شناختی بوده و در اختیار دولت‌ها نیست.

تفاوت عدالت جنسیتی در سند تحول و 2030 کریمی درباره تفاوت عدالت آموزشی جنسیتی در سند تحول و سند 2030 عنوان کرد: سند تحول مبتنی بر دین اسلام و 2030 مبتنی بر مبنای عرف و تجربه بشر است.

ما معتقدیم باید برنامه‌هایی را تدوین کنیم که تفاوت‌ بین زن و مرد را نشان دهد حتی تفاوت مثبت مثلاً برای حجاب و عفاف برنامه داریم در حالی که سند 2030 می‌گوید هرگونه تفاوت بین زن و مرد تبعیض است.

در سند تحول تفاوت‌های ذاتی و نه شأن و منزلت برای برنامه ریزی آموزشی لحاظ می‌شود تا بتوان عقب‌ماندگی‌های تاریخی که نسبت به دختران وجود دارد را جبران کرد یعنی در حوزه بهداشت، آموزش، کارآفرینی و اقتصادی مشکلاتی برای دختران وجود دارد و در حوزه بهداشت در مناطق محروم به برخی مسائل مربوط به دختران دسترسی ندارند و در این قالب دولت امتیازات ویژه برای این کار در نظر می‌گیرد.

وی درباره شرایط سایر کشورها در بحث عدالت عنوان کرد: برخی کشورها در سیاست‌گذاری به گونه‌ای عمل کردند که تعداد بیشتری از افراد تحت پوشش قرار بگیرند ما جزو معدود کشورهای دنیا هستیم که سرویس مدارس نداریم چون وقتی انقلاب شد تلاش کردیم مدرسه را در نزدیک ترین محل سکونت افراد ایجاد کنیم و 116 هزار مدرسه که دولت اداره می‌کند توان را برای ارائه آموزش‌های با کیفیت کم رنگ کرده است در کشورهای مختلف مدارسی با 24 هزار دانش‌آموز داریم اما در کشور ما حداکثر تعداد دانش آموزان یک مدرسه 1500 نفر است نوع نگاهی که از ابتدا بر این قضیه حاکم بود عدالت جویانه صرف بود.

در تامین فرصت‌های برابر آموزش حال خوبی نداریم رییس مرکز امور بین الملل و مدارس خارج از کشور وزارت آموزش و پرورش تصریح کرد: ایران در منطقه خاورمیانه جزو کشورهای رده بالا است که به لحاظ سطح پوشش وضعیتمان خوب است و توجه به آموزش خوب بوده اما به لحاظ فرصت‌های برابر آموزشی دچار چالش‌های جدی هستیم چون در یک طرف مدارسی را داریم که هزینه‌های بالا برای آموزش انجام می‌دهند و در یک طرف مدارس دولتی را داریم که با روند کاهشی بودجه مواجه هستند.

چالش مدارس دولتی با مدارس سمپاد و غیر دولتی وی افزود: 12.

2 درصد دانش‌آموزان در مدارس غیر دولتی درس می‌خوانند و چالش از آنجا شروع شد که در مدارس غیردولتی و سمپاد آموزش با کیفیت تری ارائه و فرصت‌های یادگیری برای دانش‌آموزان بیشتر فراهم شد این به منزله آن نیست نگاه مساوات جویانه داشته باشیم و کیفیت آموزشی این مدارس را پایین بیاوریم بلکه دولت باید بر روی مدارس دولتی متمرکز شود.

رتبه‌های برتر کنکور در اختیار مدارس خاص قرار گرفتند و چالش این است که بودجه مدارس دولتی کاهش یافته، امکان فراهم کردن معلم با کیفیت نیست و تراکم دانش‌آموزان در کلاس درس افزایش یافته است.

کریمی ادامه داد: هم اکنون تراکم استاندارد دانش‌آموز در کلاس درس 20 تا 22 نفر است اما 62 درصد مدارس کشور تراکم دانش‌آموزان آنها بالای 26 نفر است.

آموزش و پرورش باید چه کار کند، وقتی بودجه و امکانات محدود است و در کلاس 40 یا 46 نفره طبیعی است که کیفیت آموزش پایین می‌آید.

رییس مرکز امور بین الملل و مدارس خارج از کشور وزارت آموزش و پرورش خاطرنشان کرد: ایران به لحاظ عدالت جنسیتی و عدالت آموزشی در رده بالای منطقه خاورمیانه قرار دارد.

نیمی از دانش‌آموزان اتباع به شبکه شاد دسترسی ندارند وی در پاسخ به این پرسش که این موضوع را بر چه اساسی اعلام می‌کنید آن هم وقتی 3.

5 میلیون دانش‌آموز به شبکه شاد دسترسی ندارند، گفت: 4 مدل برای آموزش وجود دارد، آموزش تلویزیونی، بسته‌های آموزشی، آموزش حضوری در مناطق روستایی و کم جمعیت و 3.

5 میلیون دانش آموز به آموزش دسترسی دارند و هیچ دانش‌آموزی کاملا از گردونه آموزش خارج نشده است.

رییس مرکز امور بین الملل و مدارس خارج از کشور وزارت آموزش و پرورش در واکنش به افزایش بودجه وزارتخانه تصریح‌کرد: بودجه آموزش و پرورش 20 هزار میلیارد تومان هم افزایش پیدا کند چالش‌ها حل نمی‌شود البته بحث تامین معلم با کیفیت و کاهش تراکم دانش‌آموز در کلاس‌های درس افزایش بودجه حل می‌شود اما بحث مشارکت مهم است در تمام نظامهای آموزشی با کیفیت در دنیا مشارکت فعال در امور مدرسه وجود دارد.

بخش زیادی از جامعه می‌گویند وقتی دانش آموز را به مدرسه فرستادیم دیگر کاری با آن نداریم اما اولیا باید در امور مدرسه مشارکت داشته باشند و این صرفاً بحث پول نیست.

وی درباره دسترسی دانش‌آموزان اتباع خارجی به شبکه شاد گفت: از 500 هزار دانش آموز اتباع خارجی 250 هزار نفر ابزار لازم برای اتصال به شاد را ندارند و از سازمان‌های بین‌المللی درخواست کمک کردیم که 30 هزار موبایل توسط کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل در حال تامین است.


کلید واژه ها: عدالت آموزشی - عدالت - وزارت آموزش و پرورش - آموزش - آموزشی - آموزش و پرورش - بین الملل - مدارس خارج از کشور - برنامه تلویزیونی - شبکه شاد - غلامرضا کریمی - دانش - چالش - تعطیلی مدارس - موضوع - وزارت - پرورش - مدارس - دستور کار - دانش آموز - کشور - شبکه - رییس - فرصت - بزرگترین - در ایران - غلامرضا - دسترسی - تعطیلی - میلیون

آخرین اخبار سرویس:
استخدام کارگر خدمات (آبدارچی) خانم با حقوق و بیمه در کرج

استخدام حسابدار خانم در شرکت سازه آب بتن شاخص (سابکو) در تهران

پیش بینی وضعیت آب و هوا در 11 آذر/ کدام استان ها برفی و بارانی می شوند؟

استخدام حسابرس خانم در یک موسسه حسابرسی در البرز

استخدام کارمند مالی در شرکت سینور پویا در آذربایجان شرقی

استخدام مهندس مکانیک در شرکت دانش بنیان برنا نوآوران پویا در تهران

استخدام پروموتر(presenter & promoter) خانم در اصفهان

طرحی برای بازگشایی مدارس و سینماها در دوران کرونا

کرمانشاه فعلا از آنفلوآنزای پرندگان پاک است

هشدار نسبت به پیامهای جعلی «پرداخت وجه در قبال تایید اکانت شاد»

تقابل پاییز و زمستان در مهاباد

نگرش امروز جامعه به معلولان بسیار متفاوت از گذشته است

محکوم شدن چهار متخلف محیط زیست در قزوین به نوشتن مقاله

تصاویر| نفس های آخر تالاب گاوخونی

رشد 40درصدی کاروان های حج سیستان و بلوچستان

بارش برف و باران در قزوین

عکس/ خانه به دوشی پس از باران

تجهیز و آمادگی پایگاه های امداد و نجات استان سمنان

وضعیت نامطلوب اینترنت در کرمان دانش آموزان را به تپه ها و ارتفاعات می کشاند/ ترک تحصیل 2250 دانش آموز در مقطع اول متوسطه

رفع مشکل آبگرفتگی اکثر مناطق آبادان

بحران آبگرفتگی باوجود پیش بینی

ماندگاری کرونا در هوا چقدر است؟

کرمانشاه فعلا از آنفلوآنزای پرندگان پاک است

پلاتو خبرنگار/ جلوگیری از ورود پلاک های غیربومی به شیراز

آهوان دشت سهرین در یک روز برفی

استخدام مدیر رستوران با حقوق و مزایای عالی در تهران

وارونگی هوا و افزایش آلاینده ها برای البرز پیش بینی شد

اهدای 65 ابزار هوشمند آموزشی به دانش آموزان نکایی

استخدام منشی، صندوق دار، حراست و فروشنده در شرکت سپهر داریوش شانلی در البرز

آهوان دست سهرین در یک روز برفی

وضعیت هوای استان البرز در شرایط ناسالم قرار گرفت

استخدام کارمند اداری خانم در یک شرکت معتبر در تهران

بیمارانی که چشم به پنجره فولاد حرم رضوی دوخته اند/دل هایی که از فضای مجازی روانه بارگاه شمس الشموس می شوند+فیلم

کوچه رنگی پایتخت

هشدار نسبت به پیامهای جعلی «پرداخت وجه در قبال تایید اکانت شاد»

تمدید کارت شناسایی 43 هزار معلول گیلان تا تیرماه سال آینده

سامانه بارشی از اوایل چهارشنبه وارد ایلام می شود

استخدام کارشناس دیجیتال مارکتینگ در البرز

اجرای «قانون هوای پاک» تنها راه عبور از بن بست آلودگی هوا در اصفهان است

استخدام حسابدار در قالب سرباز امریه در تجهیز الکترونیک اکسون در البرز

خوزستان را آب برد، مسئولان را خواب | آب گرفتگی شدید در شهر های جنوبی

استخدام کابینت ساز فلزی با حقوق و مزایا اداره کار در اصفهان

آنفلوانزای حاد پرندگان در تالاب های چهارمحال و بختیاری مشاهده نشد

پیگیری آموزش و پرورش برای افزایش پوشش دهی اینترنت در کشور

ساخت اولین رسوب سنج شناور در کشور

استخدام انتظامات کارخانه در شرکت صدور احرار شرق در ماهدشت البرز

آنفلوانزای حاد پرندگان در تالاب های چهارمحال و بختیاری مشاهده نشد

هشدار به اهوازی ها برای تردد نکردن از زیرگذرها هنگام بارندگی

وضعیت آب و هوا، امروز 11 آذر 99/ ورود سامانه بارشی جدید به کشور / بارش برف و باران 5 روزه در 18 استان

استخدام بازاریاب و ویزیتور در زنجان

محمدزاده: خروجی کمیته انتصابات آموزش و پرورش بر مبنای شایسته سالاری است

تجهیزات گرمایشی 154 مدرسه لرستان استاندارد می شود

ویژه برنامه «بر بال فرشتگان» در گیلان برگزار می شود

افزایش استفاده شهروندان اصفهانی از میز خدمات الکترونیک شهرداری

استخدام حسابدار با حقوق ثابت و بیمه در قزوین

ضرورت نوسازی ماشین آلات راهداری استان اردبیل

وبینار مسیر شغلی کارآفرینی در همدان برگزار شد

استخدام نیروی خدمات(آبدارچی) در تهران

خوزستان باز هم بارانی می شود/ مدیریت بحران خوزستان: تردد غیرضروری و قرار گرفتن در حاشیه رودخانه ها ممنوع

راهداران بیش از 15 هزار کیلومتر از جاده های زنجان را برفروبی کردند

ورود سامانه بارشی جدید به کشور

استخدام کارمند و نیروی انتظامات در صنایع گوشت پویا پروتیین در البرز

جرایم رانندگی در رعایت محدودیت های تردد شبانه و بین شهری موثر است

استخدام کارشناس تحلیلگر مالی در شرکت گرین وب در تهران

سجاد طلوعی کوچه رنگی پایتخت

سهم 95 درصدی صنایع اصفهان در انتشار ذرات معلق PM2.5/ ذرات معلق سرطان زا است

رییس پلیس راهور: 33 هزار راننده متخلف در البرز اعمال قانون شدند

رییس پلیس راهور: 33 هزار راننده متخلف در البرز اعمال قانون شدند

استخدام کارمند و نیروی انتظامات در صنایع گوشت پویا پروتیین در البرز و تهران

بارش برف و باران 5 روزه در 18 استان

سامانه بارشی جدید وارد قزوین می شود

از تربیت جنسی کودکان چه می دانیم؟

مه گرفتگی شدید در برخی از محورهای مواصلاتی شهر اراک/ پلیس نسبت به رعایت اصول ایمنی هشدار داد

ورود سامانه بارشی جدید به کشور

استخدام سرپرست کارگاه، کارشناس دفتر فنی و نقشه بردار در خراسان جنوبی

مالک خانه تخریب شده در فسا نیازمند نیست | حاشیه سازی همچنان ادامه دارد

بارش های رگباری در راه خراسان رضوی

علت آبگرفتگی های مداوم شهرهای جنوبی ایران/ کارها از ابتدا به صورت اصولی انجام نشد!

کاهش 95 درصدی تردد مسافر از پایانه های مرزی آذربایجان شرقی

ساخت کمپ گردشگری باجگیران در قوچان

51صندوق مالی خُرد برای توانخواهان روستایی چهارمحال و بختیاری ایجاد شد

21صندوق مالی خُرد برای توانخواهان روستایی چهارمحال و بختیاری ایجاد شد

سامانه بارشی جدید از ظهر امروز وارد کشور می شود/تشدید بارش ها از فردا در غرب و جنوب غربی

اردوهای جهادی سلامت و فرهنگی در مناطق محروم شهرستان جهرم برگزار شد

ستاره همدم V1787 Ori کشف شد

سبز چون مجسمه های طبیعی

رفع تصرف زمین های ملی بستک

سامانه بارشی جدید از ظهر امروز وارد کشور می شود

بیش از 13 هزار تماس با اورژانس اجتماعی بهزیستی کرمانشاه برقرار شد

بیشترین بارش برف استان زنجان با 79 میلیمتر در ابهر اتفاق افتاد

هشدار های پلیس برای رانندگی در روز های بارانی

نمایندگان وزارت کشور از دو ایستگاه مترو تهران بازدید کردند

هیچ موردی از ابتلا به کرونا در گرمخانه های قزوین ثبت نشده است

نقاط ناامن برای زنان را به 137 اعلام کنید

استخدام کارشناس جذب و استخدام، مدیرمنابع انسانی در خراسان رضوی

گزارش مجموع امدادرسانی های انجام شده در استان های درگیر سیل و برف/امدادرسانی به 6800 نفر طی 4 روز

برای تجهیز آشپزخانه صنعتی خود این نکات را از یاد نبرید!

خروجی کمیته انتصابات آموزش و پرورش بر مبنای شایسته سالاری است

استخدام طراح مسلط به کتیا در اصفهان

زیستگاه های حیات وحش کهگیلویه وبویراحمد از آنفولانزای پرندگان پاک است

250هزار دانش آموز خارجی در ایران از شبکه شاد جاماندند

250هزار دانش آموز خارجی در ایران از شبکه شاد جاماندند