مطالب مرتبط:
-176 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 3 آبان 1399 ساعت 10:102020-10-24پزشكي

حرکات اصلاحی، نوشداروی ناهنجاری های جسمانی


ایسنا/چهارمحال و بختیاری دکترای بیومکانیک ورزشی در چهارمحال و بختیاری با اشاره به اینکه در حرکات اصلاحی می توان، علت ها را شناسایی، رفع و از بروز ناهنجاری های بعد جلوگیری و یا آن ها را به تعویق انداخت، - گفت: بسیاری از اوقات ناهنجاری های عملکردی و کارکردی با تمرین و اصلاح رفع می شود.

بنفشه محمدی در گفت وگو با ایسنا ناهنجاری های جسمانی را هر تغییر شکلی در وضعیت طبیعی بدن عنوان و اظهار کرد: وقتی که فرد اندام سالم داشته باشد، حین ایستادن احساس فشار یا درد نمی کند، نقاط شاخص بدنی، استخوان ها و مفاصل بدون ساییدگی و به درستی قرار گرفته اند، فشار روی رباط ها حداقل بوده و احتمال آسیب دیدگی کمتر وجود دارد، عضلات آنقدر قوی هستند که فرد را در شکل بهینه ای قرار داده و سبب می شوند فرد دیرتر خسته شده و انرژی کمتری را صرف انجام کار کرده و بهره وری وی بالا رود.

این عضو هیات علمی دانشگاه شهرکرد با بیان اینکه اگر فرد حالت طبیعی جسمانی را نداشته باشد دچار ناهنجاری اسکلتی-عضلانی می شود و در نتیجه نیاز به انجام حرکات اصلاحی دارد، ادامه داد: برای افرادی که وضعیت بدنی طبیعی داشته اما احتمال ضعف عضلانی در بدن وجود دارد دستورات پیشگیری مانع ایجاد ناهنجاری جسمانی است.

محمدی دسته دیگر را دارای ناهنجاری های اسکلتی-عضلانی خفیف خواند و افزود: این افراد شاید خود اطلاعی از وضعیت بدن خود ندارند به این نحو که مثلا شانه ها، گردن یا کمر دارای قوس های غیر طبیعی بوده و این مسئله آنان را در معرض آسیب قرار داده و پس از مدت کوتاهی دردهایی را احساس کند که وی را نیازمند حرکات اصلاحی کند.

این دکترای بیومکانیک ورزشی اختلالات دسته سوم افراد را شدیدتر مطرح و تصریح کرد: در این دسته از افراد دردهای ایجادشده فرد را کلافه و راهی مراجعه به پزشک می کند، اگر اختلالات ساختاری باشد درمان ها موثر نبوده و نیازمند جراحی است، اگر اختلالات کارکردی باشد، بر بافت های نرم مانند رباط ها اثر گذاشته و باعث ضعف عملکردی شود، از طریق حرکات اصلاحی رفع می شود.

این عضو هیات علمی دانشگاه شهرکرد با بیان اینکه هر تغییری در دستگاه اسکلتی-عضلانی باعث ناراحتی، خستگی و درد در فرد می شود، اظهار کرد: کوتاهی عضلات و یا ضعف در آن ها می تواند سبب ناهنجاری در دستگاه اسکلتی شود، دلیل آن هم می تواند متعدد باشد که یکی از آن ها عادت های حرکتی نامناسب فرد است.

وی افزود: فرد ممکن است در وضعیت شغلی در یک حالت خاصی نشسته یا حرکت کند و آن حالت را تکرار کند، مثلا ایستادن هایی که پی درپی است و فرد چندین ساعت و بدون هیچ گونه استراحتی روی پا ایستاده و فشاری روی مچ پا می آید، فرد وزنه هایی زیاد را برداشته و حمل می کند و یا دانش آموزانی که کیف یا کوله پشتی را با وزن زیاد متحمل می شوند، در مجموع این ایستادن ها و وضعیت های نامناسب، ناهنجاری های اسکلتی-عضلانی را به دنبال خواهد داشت.

این عضو هیات علمی دانشگاه از دیگر دلایل منجر به ناهنجاری های اسکلتی-عضلانی را لاغرشدن دانست و اضافه کرد: از بین رفتن حجم عضلانی به دنبال خود، فقر حرکتی را ایجاد می کند و وضعیت سلامت اسکلت بدن را به مخاطره می اندازد.

محمدی گفت: نامتوازن بودن قدرت عضلانی بدن خود نیز سبب ناهنجاری اسکلتی می شود، در برخی از مشاغل خاص صرفا بخشی از بدن تقویت شده و بخشی دیگر ضعیف می شود و یا به عنوان مثال گرفتن خودکار با یک دست، آن دست را تقویت کرده و خودبه خود توان دست دیگر ضعیف می شود.

این دکترای بیومکانیک ورزشی دانشگاه شهرکرد ادامه داد: گاهی به خاطر یک بیماری ضعف استقامت و در نتیجه خستگی پدید می آید و یا با افزایش سن انعطاف بدن کاسته می شود البته وراثت، آمادگی عمومی بدن و حتی جنسیت ( انعطاف بدنی بانوان قوی تر است) در این مورد دخیل است، این دو مورد نیز سفتی و سختی عضله و در نتیجه ناهنجاری اسکلتی عضلانی را به همراه دارد.

این عضو هیات علمی دانشگاه شهرکرد با اشاره به اینکه فرزندان نیاز به تحرک داشته اما در روزهای کرونایی مجبور بوده در منزل بمانند، بیان کرد: این مسئله سبب می شود کودکان تحرک لازم را نداشته و فقر حرکتی برایشان ایجاد شود.

این دکترای بیومکانیک ورزشی با بیان اینکه اختلالات دستگاه اسکلتی- عضلانی در بسیاری از مشاغل رو به رشد بوده و افراد را تهدید می کند، یادآور شد: در تحقیقات برآورد شده است که 60 تا 90 درصد افراد بزرگسال در طول زندگی خود حداقل یک بار دچار مشکلات اسکلتی-عضلانی و به ویژه کمردرد می شوند و برآورد هزینه آن برای کشورها حدود 45 تا 54 میلیارد دلار در سال است.

وی با تاکید بر اینکه در حرکات اصلاحی می توان، علت ها را شناسایی، رفع و از بروز ناهنجاری های بعد جلوگیری و یا آن ها را به تعویق انداخت، بیان کرد: بسیاری از اوقات ناهنجاری های عملکردی و کارکردی با تمرین و اصلاح رفع می شود اگر این اختلالات کارکردی حل نشود ممکن است به اختلالات ساختاری و تحلیل عضلات تبدیل شود، به عنوان مثال کمردردی که ساده بوده راحت با حرکات اصلاحی درمان می شود و ذکر این نکته لازم است که 90 درصد از کمردردها با این حرکات از بین می رود.

محمدی درخصوص زمان شروع انجام حرکات اصلاحی توضیح داد: زمانی انجام حرکات اصلاحی را در سنین بالا موثر می دانستند، اما در پژوهش ها ثابت شد حرکات اصلاحی بسیار بهتر است که از ابتدای سنین نوجوانی آغاز شود،  این حرکات تمرینی بوده و می تواند کششی و تقویتی باشد.

این عضو هیات علمی دانشگاه شهرکرد در ادامه ستون فقرات را یکی از پیچیده ترین ساختارهای اسکلتی- عضلانی مطرح و اضافه کرد: این ستون باعث ثبات بدن در حرکت می شود، در این ساختار قوس های گردن، پشتی کمر و دنبالچه وجود دارد که به عملکرد بهتر این سیستم کمک می کند.

این دکترای بیومکانیک ورزشی افزود: یکی از مهم ترین این قوس ها که در معرض آسیب بیشتری است قوس کمر بوده و هر تغییری در این قوس ها مشکلاتی مانند ایجاد درد، کاهش بازدهی و خستگی را برای فرد به همراه دارد،  قوس کمری بیش از حد که در بسیاری از افراد مشاهده می شود حاصل ناکارآمدی عضلانی نظیر ضعف عضلات شکمی و کوتاهی عضلات بوده و در نتیجه منجر به کمردرد می شود.

محمدی گفت: انجام ورزش یا حرکات اصلاحی، درمان غیر دارویی بوده و برای دردهای بدنی استفاده شود، بهتر است که تمرینات ورزشی همراه با برنامه اجرا شود تا اینکه وضعیت طبیعی بدن به حالت قبل برگردد.

وی با بیان اینکه شایع ترین درد اسکلتی-عضلانی، درد کمری است اضافه کرد: کمردرد مزمن یا آنی است و متخصص برحسب شرایط خاص فرد، تمرین هایی را برای وی تجویز می کند، ورزش با افزایش انعطاف پذیری، ایجاد قدرت بدنی و شکمی سبب کاهش درد است، البته دلایل دیگری مانند ضربه، خم شدن های طولانی و بارداری سبب درد کمر می شود.

این عضو هیات علمی دانشگاه شهرکرد با اشاره به اینکه در بسیاری از موارد کمردردها با حرکات اصلاحی درمان می شود، خاطرنشان کرد: اگر قوس کمر زیاد شود فشردگی دیسک بین مهره ای، فشار بر ریشه عصب و یا تنگی کانال نخاعی را در پی خواهد داشت، گاهی کمردرد موضعی است اما گاهی انتشار پیدا کرده و به نقاط دیگر نیز کشیده می شود بنابراین باید تا پیش از گسترش از فراگیرشدن آن جلوگیری کرد.

انتهای پیام
کلید واژه ها: چهارمحال و بختیاری - ناهنجاری - چهارمحال - اصلاح - بختیاری - دانشگاه شهرکرد - عضو هیات علمی - حرکات - ایسنا - آسیب دیدگی - هیات علمی - قرار - فشار - عضو هیات - بهره وری - دانشگاه - استخوان - گفت وگو - شهرکرد - احتمال - اندام - عضلات - طبیعی - تغییر - احساس - تمرین - محمدی - وضعیت - ورزشی - تعویق

آخرین اخبار سرویس:
سرگردانی کرمانشاهی ها برای خرید دارو/ علوم پزشکی: دنبال داروهای کرونا در داروخانه ها نگردید!

تولید نسل جدید فولیک اسید برای اولین بار در کشور

آخرین آمار کرونا در 24ساعت گذشته در کرمان/ثبت 57 بستری و 26 فوتی

آمار کرونا چهارمحال و بختیاری 8 آذر؛ 7 فوتی و 15 ابتلای جدید

تنها راه پایدار مقابله با این بیماری نوپدید خودمراقبتی است

نسخه جدید تست ضددوپینگ در دوران کرونا منتشر شد

حمل ونقل عمومی و دورهمی پاشنه آشیل مقابله با کرونا در مازندران است

رنگ بندی کرونایی هرمزگان تغییری نکرد/ اعمال محدودیت ها همچنان تداوم دارد

روایتی از پرستار شهیده راه سلامت در رفسنجان/شهادت پس از حفظ سنگر

حمل ونقل عمومی و دورهمی پاشنه آشیل مقابله با کرونا در مازندران است

آخرین آمار کرونا در ایران، 8 آذر 99: شناسایی 13402 بیمار جدید در کشور / فوت 391 نفر در شبانه روز گذشته / مجموع جانباختگان به 47486 نفر رسید / مجموع مبتلایان به 935799 نفر افزایش یافت

وضعیت کرونا پس از یک هفته محدودیت های سختگیرانه | 90 درصد هزینه کرونا رایگان است | بازگشت 89 شهر از وضعیت قرمز

طرز تهیه موهیتو لیمو نعنا

خوابیدن بعد از خوردن این غذاها ممنوع!

شناسایی 13402بیمار جدید مبتلا به کرونا/ مجموع جان باختگان به 47486 نفر رسید

رمز موفقیت دربرابر کرونا

مراجعه 78 هزار بیمار مشکوک کرونایی به مراکز درمانی شهرداری

مهمترین ویژگی شهیدفخری زاده صبوری و ثابت قدمی بود

دیابت خطر ابتلا به نوع شدید کرونا را افزایش می دهد

راه های پرپشت شدن مو در آقایان

وضعیت ابتلا به بیماری آنفلوانزا فصلی در کشور تشریح شد

به احتمال فراوان تا اواخر زمستان واکسن ایرانی کرونا ساخته شود

پایان دادن به یک رابطه سمی

5 راه کلیدی تا بیشتر و بهتر عمر کنیم

چه غذاهایی فشار خون را کاهش می دهند؟

طرح ناظران سلامت برای کنترل ویروس کرونا

راه های کاهش سلولیت

قرنطینه هوشمند؛ راهی برای کنترل کرونا

داغی کف پا، هشدار درباره بیماری ها

آمار جدید بیماران کرونایی در استان چهارمحال وبختیاری

آمار مبتلایان کرونا در استان ایلام 50درصد کاهش یافت/ رعایت 95درصدی پروتکل های بهداشتی

بیش از 62 میلیون مبتلا در جهان

چیدمان اتاق خواب دخترانه

کنترل چربی خونتان را در دست بگیرید!

هزینه نسخه الکترونیک بیمه شدگان تامین اجتماعی چگونه پرداخت می شود؟

بیشترین مرگ و میر کرونا در سه استان

نامه گلایه آمیز پرستاران به روحانی

تازه ترین آمار از مبتلایان و فوتی های کرونا در ایران 8 آذر 99

بیمارستان رفسنجان فرسوده شده است/نگرانی از موج سوم بیماری پس از شب یلدا

آخرین وضعیت کرونا در کشور و لزوم استمرار محدودیت های هوشمند

39 بیمار جدید کرونایی در سمنان شناسایی شدند

انسولین مورد نیاز بیماران دیابتی در تربت حیدریه تامین شد

آخرین آمار کرونا در ایران؛ فوت 391 بیمار در شبانه روز گذشته

شمار بستری شدگان کرونایی در سمنان به 3 هزار و 798 نفر رسید

دارویی برای درمان افسردگی و اضطراب

آمار جدید کرونا در ایران؛ بازگشت آمار جانباختگان به زیر 400 نفر | شناسایی 13402 بیمار جدید | حال 5865 بیمار وخیم است | وضعیت استان های قرمز

تاکنون 573 نفر در ایلام قربانی ویروس منحوس کرونا شده است

سازمان بهداشت جهانی در جستجوی منشا کرونا در چین

کرونا، بیماران تالاسمی و رنجی که دیده نشد

درد «قفسه سینه نشانه» چیست؟

شمار مبتلایان به کرونا در لرستان از 55 هزار نفر گذشت

آماده باش بیمارستان ها برای مقابله با «زایمانِ بی وقت»

آیا تکراری غذا خوردن ضرر دارد؟

کرونا را با اجرای قرنطینه هوشمند کنترل کنیم

کرونا 35 خانواده دیگر را در فارس سوگوار کرد

تاثیر واکسن ام ام آر بر روی کووید-19

کرونا جان 391 نفر دیگر را در ایران گرفت

تازه ترین آمار از مبتلایان و فوتی های کرونا در ایران 8 آذر 99

فوت 391 بیمار کووید19 در کشور/ انجام بیش از 6 میلیون آزمایش تشخیص کرونا تا کنون

آمار کرونا در ایران 8 آذر | فوت 391 بیمار کرونایی در 24 ساعت گذشته

دستاورد محققان در درک علت درخشش خورشید

کشف یکی دیگر از نشانه های عجیب ابتلا به ویروس کرونا

آمار افزایشی مراجعه به بیمارستان های گلستان/ فوت 13 نفر دیگر در 24 ساعت

وزارت بهداشت: مورد آنفلوانزای انسانی نداشته ایم

نحوه درست کردن کیک نارنگی در منزل

فعالیت 400 تیم هلال احمر گیلان در قالب طرح ناظران سلامت

سخنگوی وزارت بهداشت اعلام کرد: آخرین وضعیت کرونا در کشور و لزوم استمرار محدودیت های هوشمند

آخرین آمار کرونا تا هشتم آذر/ تعداد تست های انجام شده در ایران از 6 میلیون فراتر رفت

وزارت بهداشت: موردی از ابتلای انسانی به آنفلوانزا نداشته ایم

تذکر سازمان جهانی بهداشت در مورد واکسن آکسفورد

بستری 552 بیمار کرونایی در بیمارستان های گلستان

تعبیر خواب تب فرزند ؛ معنی دیدن تب فرزند در خواب های ما چیست

وزارت بهداشت: موردی از ابتلای انسانی به آنفلوانزا نداشته ایم

نسخه های اشتباه درمان کرونا چیست؟

تلفات کرونا با تداوم محدودیت ها به زیر 50 درصد در دی ماه می رسد

ابتلای 415 کرونایی جدید و فوت 11 نفر در استان مرکزی

مراجعه 565 همدانی با علائم تنفسی مشکوک به اورژانس بیمارستان ها

دیدنی ترین شهرهای ترکیه را بشناسید

آخرین آمار مبتلایان و فوتی های کووید19 در بیمارستان های علوم پزشکی سمنان

پوره سیب، اسفناج و نخود

خواص باور نکردنی شلغم

نسخه گیاهی برای کاهش فشار خون

جان باختن 391 بیمار کرونا در 24 ساعت گذشته / 27 استان در وضعیت قرمز

35 مبتلای دیگر به کرونادر فارس جان باختند/وضعیت تفکیکی شهرستان ها

خرما و و ورم معده ؛ با مصرف خرما درد معده و ورم معده را درمان کنید

موردی از ابتلای انسانی به آنفلوانزا نداشته ایم

دیلی میل: ویروس کرونا مسری تر نشده است

13402 مبتلای جدید/ 391 فوتی/ 5865 نفر از بیماران در وضعیت شدید بیماری

روند بستری و مرگ و میر ناشی از ویروس کرونا در استان قم نزولی شد

ایران در رتبه دوم سوءمصرف آنتی بیوتیک ها در جهان قرار دارد

ضرورت آموزش پرستاران دیابت

تولیدکنندگان طیور هرگونه تلفات غیرمتعارف را اعلام کنند

فوت 391 بیمار کووید-19 در کشور/ حال 5865 نفر وخیم است

شیوع آنفلوانزا حاد پرندگان وحشی به مازندران رسید

تولید محلول ضدعفونی کننده سطوح با ماندگاری 30 روزه

توزیع300سبدغذایی بین محرومین و آسیب دیدگان کرونا

سازمان بهداشت جهانی در جستجوی منشا کرونا در چین

فرد مدعی درمان کرونا با گلاب در مشهد بازداشت شد

تاریخ تولد لاکچری چه خطراتی را برای نوزاد به همراه دارد؟

کاهش شمار مبتلایان و جان باختگان بیماری کرونا در کشور

حرکات اصلاحی، نوشداروی ناهنجاری های جسمانی

حرکات اصلاحی، نوشداروی ناهنجاری های جسمانی