موضوعات داغ: - بسيج دانشجويي - هاشم بيك زاده - شجاع خليل زاده - دانشگاه آزاد - تنظيم بازار - بازار فولاد - ماليات بر خانه هاي خالي - جمهوري اسلامي - حسين ماهيني - تيم فوتبال نساجي مازندران - غلامرضا كريمي - شهرستان فاروج - آروماتراپي - طرح هاي محروميت زدايي - توافق نفتي اوپك - مارگارت اتوود - قلعه صدري - كاپيتان تراكتور - تيم فوتبال ملوان بندرانزلي - رونالد كومان - بهترين اسباب بازي - ورزشگاه 6 هزار نفري شيراز - بورسيه

مطالب مرتبط:
اختصاص 500 میلیارد تومان به استان اردبیل
هرمزگان در میان امن ترین استان های کشور است/ روزانه 3 هزار پاسخ به تماس ها با 110 داده می شود
نیاز مترو تهران به 5000 میلیارد تومان بودجه تعمیرات
بیش از 13.5 میلیارد تومان تسهیلات کرونایی در هشترود پرداخت شد
معاون وزیر بهداشت: محموله جدید انسولین قلمی وارد کشور شده / امسال 20 درصد بیشتر از مدت مشابه سال قبل واردات انسولین داشته ایم / تلاش می کنیم قیمت تمام شده آن را ارزان کنیم
-200 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 3 آبان 1399 ساعت 10:002020-10-24اقتصادي

گردو غبار سالانه 6 هزار میلیارد تومان به 5 استان کشور خسارت وارد می کند 


مدیر ملی مقابله با پدیده گرد وغبار سازمان حفاظت محیط زیست گفت: خسارت 6 هزار میلیارد تومانی برآورد شده توسط ستاد ملی مقابله با پدیده گرد وغبار، - گرد وغبار در ایلام تنها نفس شهروندان را به شماره نمی اندازد و خیابان ها را در غبار فرو نمی برد و پنجره ها را به جهان بیرون نمی بندد، مطالعات ستاد ملی مقابله با پدیده گردوغبار سازمان حفاظت محیط زیست نشان می دهد این پدیده کاهش تولید 40 درصدی زنبور داران ایلامی را هم در پی دارد و سفره آن ها را کوچکتر می کند.

همین تحقیقات نشان می دهد قلب کوچک 80 درصد جوجه های یک روزه هم تاب ایستادن در مقابل گرد و غبار ندارد و از زدن باز می ایستد.

بیرگانی می گوید: قلب جوجه های یک روزه سریع می زند و نیاز به تنفس بالایی دارند.

برای همین در فضایی قرار می گیرند که اکسیژن زیادی به آن ها برسد.

در روز های گسیل گرد وغبار، مکنده ها به جای باد، گرد وخاک را وارد مرغداری ها می کند که به تلفات 80 درصدی جوجه های یک روزه منجر می شود.

گرد وغبار وقتی روی برگ های سبز درختان و محصولات کشاورزی می نشیند عمل فتوسنتز را در گیاهان نیز کاهش می دهد.

این روند کاهش محصولات زراعی و باغی را در پی دارد.

داستان همین جا تمام نمی شود.

به گفته بیرگانی وقتی گرد وغبار روی علوفه ها می نشیند دام ها هم آن ها را مصرف نمی کنند و این مسأله کاهش وزن دام را در پی دارد که منجر به خسارت مالی به دامدار می شود.

ضرر و زیان گرد وغبار تنها به دامداران، کشاورزان و زنان خانه دار محدود نمی شود، کنسل شدن پرواز ها و بسته شدن مسیر ها باعث خسارت به شبکه حمل ونقل کشور هم می شود.

صنعت برق هم از خسارت گرد وغبار بی نصیب نمی ماند.

هم تأسیسات نیروگاهی خسارت می بیند وهم قطعی برق به صنایع وابسته آسیب می زند.

بیرگانی دام مازاد و سد سازی را دو علت اصلی ایجاد گرد وغبار می داند و می گوید: بدون شک یکی از مهم ترین اثرات و پیامد های طوفان های گرد وغباردر کشور؛ وارد آمدن خسارت به منابع زیستی و اقتصادی مناطق غبارخیز و سایر مناطق همجوار و متأثر از این پدیده به دلیل گسیل غبار و به تبع آن غبارناک شدن نواحی اخیر است.

به علاوه آسیب ناشی از این موضوع به سلامت ساکنان و تحمیل هزینه های ناخواسته به مردم، یکی دیگر از ده ها پیامد وقوع گرد وغبار در کشور است.

این در حالی است که برخلاف مطالعات و مدل های متعددی که در زمینه پدیده شناسی و شناخت مناطق برخاست و گسیل گردوغبار در کشور و جهان وجود دارد، مطالعات همه جانبه نگر و وسیعی در زمینه برآورد خسارت های اجتماعی، اقتصادی و زیست محیطی ناشی از وقوع گرد وغبار در سطوح ملی، منطقه ای و بین المللی کمتر قابل مشاهده است.

او می گوید: بر این اساس ستاد ملی مقابله با پدیده گرد وغبارسازمان حفاظت محیط زیست تصمیم به انجام مطالعات برآورد خسارت های ناشی از گرد وغبار به منابع زیستی و اقتصادی در پنج استان با حاکمیت غبارخیزی یا متأثر از این پدیده شامل استان های خوزستان، ایلام، کرمانشاه، خراسان جنوبی و هرمزگان گرفت تا بر مبنای آن بتواند آمار مستدل و متقنی از خسارت های ناشی از پدیده گرد وغبار به منابع زیستی و اقتصادی و همچنین بهداشت و سلامت این استان ها برآورد کند.

در این بررسی و بر مبنای قیمت های پایه سال 1397، میانگین سالانه خسارت ناشی از گرد وغبار به بخش های اقتصادی و منابع زیستی محاسبه و ارزشگذاری شده است.

همچنین میزان این خسارت ها به صورت مجموع ارزش حال در یک دوره 10 ساله (1406-1397) نیز محاسبه و برآورد شده که در آن نرخ تنزیل معادل هفت درصد در نظر گرفته شده است.

ارقام این گزارش، میانگینی از مقدار خسارت هر یک از بخش های اقتصادی و منابع زیستی در یک دوره 3 ساله (97-1395) است که بر اساس قیمت های پایه سال 1397 ارزشگذاری شده اند.

همچنین برای هر یک از استان ها، میزان خسارت، هم به طور سالانه و هم به صورت مجموع ارزش حال خسارت ها در یک دوره 10 ساله (1397-1406) محاسبه و برآورد شده­ است.

او استان خوزستان را بی دفاع ترین استان کشور در برابر خسارت های گرد وغبار می داند و می گوید: این مطالعات نشان می دهند، بخش های کشاورزی، خانوار، صنعت و معدن و بهداشت و درمان به ترتیب و به صورت میانگین 8، 36، 54 و 6 درصد از خسارت های ناشی از این پدیده را به خود اختصاص داده اند که نشان از ضرورت اهمیت توجه به مسأله گرد وغبار در کشور دارد.

وی عدد های اعلام شده در این گزارش را بیانگر مقدار خسارتی می داند که هر یک از منابع زیستی و اقتصادی استان های مورد بررسی به دلیل گرد وغبار در یک سال متحمل می شوند.

بیرگانی می گوید: در یک مفهوم دیگر، این ارقام بیانگر منافع اقتصادی است که در صورت کاهش و مهار پدیده گرد وغبار در این مناطق حاصل خواهد شد.

او روی ضرورت سرمایه گذاری در طرح های مقابله با گرد وغبار تأکید می کند و می گوید: با توجه به ماهیت طرح های مقابله با گرد وغبار _ همانند طرح های سرمایه گذاری است_ برای یک دوره چند ساله اجرا و هزینه های سرمایه گذاری برای آن ها مشخص و در مقابل، منافع آن نیز که همان اجتناب از خسارت های سالانه ناشی از گرد وغبار است در یک دوره بلندمدت تحقق خواهند یافت.

اما در صورتی که هیچ اقدامی برای مهار یا کاهش گرد وغبارصورت نگیرد، انتظار می رود هر ساله اقتصاد استان های مورد مطالعه حداقل به اندازه مقادیر برآورد شده، متحمل خسارت شوند؛ بنابراین چنانچه اجتناب از خسارت ها به عنوان منافع اقدامات مقابله ای برای کاهش فراوانی و شدت وقوع گرد وغبارتلقی شود، منافع واقعی این اقدامات، تنها محدود به یک سال نخواهد بود بلکه اجتناب از جریان بلندمدتی از خسارت های سالانه خواهد بود که در آینده و در صورت عدم اقدام برای کاهش خسارت ها بر اقتصاد این استان ها تحمیل خواهد شد؛ بنابراین لازم است، ارزش حال مجموع خسارت های سالانه این پدیده در یک دوره بلند مدت محاسبه شود تا برآوردی از مجموع ارزش حال کل خسارت های این پدیده در سال های آتی (یا ارزش حال کل منافع ناشی از مهار گرد وغبار)، برحسب ارزش ریالی در زمان حاضر، برآورد شود.

او مجموع ارزش حال کل خسارت های گرد وغبار بر اقتصاد پنج استان مورد مطالعه در یک دوره 10 ساله (1406-1397) را معادل 2/421138 میلیارد ریال (حدود 421 هزار میلیارد ریال) می داند و می گوید: با توجه به اینکه مجموع GDP این استان ها بر پایه سال 97 معادل 5493853 میلیارد ریال بوده است، مجموع مقدار خسارت ناشی از گرد وغبار در یک دوره 10 ساله (برحسب ارزش حال پول) در این استان ها، معادل 7/7 درصد از کل تولید ناخالص داخلی آن ها در یک سال است.

او در نتیجه گیری این مطالعات می گوید: بر این اساس، چنانچه هیچ گونه اقدامی برای مهار و کاهش فراوانی و شدت وقوع پدیده گرد وغبار در این استان ها صورت نگیرد، در یک دوره 10 ساله (تا سال 1406) این استان ها مجموعاً 421 هزار میلیارد ریال از این بابت متحمل خسارت خواهند شد.

به عبارت دیگر چنانچه با انجام اقدامات مؤثر بتوان گرد وغبار را به طور کامل مهار یا تا سطح قابل توجهی کاهش داد، رفاه اقتصادی جامعه این استان ها بیش از 421 هزار میلیارد ریال در یک دوره 10 ساله بهبود خواهد یافت.

این رقم به عنوان منفعت اقتصادی قابل حصول از اقدامات کنترل و مهار گرد وغبار، نشان می دهد که چنانچه به همین میزان در این استان ها برای پدیده گرد وغباردر این دوره 10 ساله سرمایه گذاری شود (به ارزش فعلی)، از توجیه اقتصادی برخوردار خواهد بود.

بیرگانی امیدوار است نتایج این بررسی ها زمینه ایجاد انگیزه مثبت در مسئولان و کارشناسان مرتبط با موضوع به منظور مدیریت و سازگاری با پدیده گرد وغبار در کشورمان را فراهم کند.

این موضوع را هم باید در نظر گرفت که استان هایی که بیشترین خسارت را از هجوم و حضور گرد وغبار می بینند، همین امروز هم به لحاظ اقتصادی شرایط مطلوبی ندارند و اگر در مقابل گرد و غبار بی دفاع بمانند در یک دهه آینده شرایط اقتصادی و زیستی آن ها به مراتب بدتر خواهد بود.


کلید واژه ها: سازمان حفاظت محیط زیست - گرد وغبار - غبار - حفاظت محیط زیست - میلیارد تومان - پدیده - مقابله - محیط زیست - میلیارد - ستاد - سازمان - تومان - ایلام - حفاظت - خسارت - کاهش تولید - گرد و غبار - خیابان ها - هزار - روزه - نشان - زیست - شهروندان - گردوغبار - درصد - جوجه - محیط - کوچک - تحقیقات - خیابان

آخرین اخبار سرویس:
شناسایی گلوگاه های سیلابی گلستان

پوتین قانون افزایش مالیات بر درآمد روسیه را امضا کرد

دی و بهمن کم بارشی خواهیم داشت

دستکاری جوش ها در مثلث خطر صورت ممنوع!

قیمت طلا، قیمت سکه، قیمت دلار و قیمت ارز امروز 99/09/05

قیمت طلا، سکه و دلار امروز پنجشنبه 99/09/06 + تغییرات

تصاویر| زمین خواری عجیب در جنگل های شکتا!

وام یک میلیون تومانی چگونه بازپرداخت می شود؟

قیت طلا به کجا رسید؟ (99/09/05)

پاسخ شهردار تهران به دغدغه رانندگان تاکسی درباره پایین بودن نرخ کرایه ها

عقب گرد بیت کوین، ریپل و اتریوم/ استلار پیشتاز ماند

ارزش سهام عدالت، امروز 5 آذر 99

آخرین مهلت واریز وجه مسکن ملی در استان اصفهان اعلام شد

ایران پیشتاز رشد تولید فولاد در دنیا + نمودار

قیمت روز ورق سیاه در بازار (5 آذر) + جدول

عقب نشینی قیمت ها در بازار خودرو

توزیع بیش از 9 هزار تن کالای اساسی در استان اردبیل/ با احتکار به شدت برخورد می شود

گرانی مرغ؛ محصول پراکندگی اختیارات حوزه کشاورزی|کاهش 80 درصدی فروش لوازم التحریر|تخفیف 15 درصدی به مشترکان خوش مصرف گاز

حضور پررنگ صنعتگران در اولین نمایشگاه ملی مجازی صنایع دستی ایران

نمای پایانی کار امروز شاخص کل بورس در 5 آذر 99 /عکس

ضرورت بهسازی و متناسب سازی پایانه های مرزی سیستان و بلوچستان

تغییرات مالکیت حقیقی و حقوقی در بورس

بورس، مثبت پایان یافت

ارزش روز سهام عدالت و دارایکم در 5 آذر 99

بازار سکه روی مدار کاهشی + آخرین قیمت

16 واحد صنفی متخلف در شهرستان ملارد پلمب شد

قیمت امروز سکه پارسیان چهارشنبه 5 آذر 99

قیمت سکه امروز چقدر ریخت؟

اوپک پلاس دنبال تمدید فریز نفتی

معاملات بورس امروز چگونه بود؟

مرحله سوم توزیع کمک های مؤمنانه در خوزستان آغاز شد

ضرورت بهسازی و متناسب سازی پایانه های مرزی سیستان و بلوچستان

سندرز خطاب به ترامپ: اقتصاد فقط بازار سهام نیست

70 درصد مرغ تولیدی در خراسان جنوبی مازاد بر نیاز است/ جای خالی نظارت بر بازار!

توزیع بیش از 9 هزار تن کالای اساسی در استان اردبیل/ با گرانفروشی و احتکار به شدت برخورد می شود

افت قیمت خودرو امروز 20 تا 30 درصد

کاهش 20 تا 30 درصدی مسافران اتوبوسرانی در مشهد

مستند دام طمع/حکایت آبانی که قرار بود با دلارهای آمریکایی داغ شود

دستور کاهش حداکثری حضور کارکنان صنعت نفت در محل کار ابلاغ شد

آخرین مهلت واریز وجه مسکن ملی در استان اصفهان اعلام شد

ایران با چند پیک دیگر کرونا روبرو می شود؟

قیمت روز نبشی در بازار (5 آذر) + جدول

واکنش پرویز پرستویی به درگذشت مارادونا

گوشی Huawei Y9a و تبلت های جدید هوآوی برای بازار ایران معرفی شدند

آزادی 670 زندانی از زندانهای استان اصفهان

2 هزار میلیارد تومان برای سدهای ژاوه و آزاد هزینه شد

قیمت سکه امروز چقدر ریخت؟

اوپک پلاس به دنبال تمدید فریز نفتی

گفت وگوی اجتماعی و نظام تأمین اجتماعی | روزبه کردونی _ رییس مؤسسه پژوهش تأمین اجتماعی

10 میلیون دلار جایزه اولین مبارزه تایسون

گوشی Huawei Y9a و تبلت های جدید هوآوی برای بازار ایران معرفی شدند

قیمت تخم مرغ امروز چهارشنبه 5 آذر 99 + جدول

جدول قیمت گوشی شیائومی امروز چهارشنبه 5 آذر 99

اوپک پلاس به دنبال تمدید فریز نفتی

از 3 مسیر واکسن کرونا دنبال می شود

2 هزار میلیارد تومان برای سدهای ژاوه و آزاد هزینه شد

افزایش 21 درصدی صید کیلکا

پرداخت تسهیلات بانکی به واحدهای در حال توسعه و تکمیل در گیلان

قیمت گوشت قرمز امروز چهارشنبه 5 آذر 99 + جدول

قیمت سکه و طلا در آغاز معاملات بازار امروز (99/09/05) + جدول

گوشی Huawei Y9a و تبلت های جدید هوآوی برای بازار ایران معرفی شدند

وضعیت رهن و اجاره مسکن در جنوب تهران | کف قیمت های پیشنهادی چقدر است؟

شرایط ثبت نام 5 محصول ایران خودرو در آذرماه

هوآوی به لطف سری Huawei Watch بیشترین سهم بازار از محصولات پوشیدنی را در اختیار دارد

افتتاح یک طرح خدماتی در خضری دشت بیاض

قیمت مرغ باید با توجه به حقوق تولید کننده و مصرف کننده تعیین شود

«وبشهر» خریدار یا فروشنده نبود

آماده سازی واگذاری 25پروژه استان قم به بخش خصوصی

وضعیت رهن و اجاره مسکن در جنوب تهران | کف قیمتهای پیشنهادی چقدر است؟

استان اصفهان رتبه چهارم تولید زعفران در کشور

پرداخت تسهیلات بانکی به واحدهای در حال توسعه و تکمیل در گیلان

اجاره آمبولانس برای دور دور شبانه!؟

نجف آباد قطب تولید ماهیان زینتی در استان

جهانگیری: واکسن کرونا یک مطالبه به حق از سوی جامعه است

پیش بینی قیمت طلا فردا پنجشنبه 6 آذر 99

وام ضروری بازنشستگان چه زمانی واریز می شود؟

افزایش گازهای گلخانه ای چین

مقدار ریزش قیمت ها در بازار خودرو + آخرین قیمت خودرو در روز چهارشنبه 5 آذر 99

ایجاد زیرساخت های رفاهی در روستا هایی که جاذبه گردشگری دارند

3500 شغل برکت در دیار بوعلی سینا

2 طرح راهداری در جاده مراغه هشترود به بهره برداری می رسد

روند شستا صعودی می شود؟

ایجاد بازارچه دائمی صنایع دستی در بهمیی

این سهام امروز بالاترین رشد را داشت

گوشی هوشمند Y9 A و تبلت های میت پد T10 و T8 هوآوی رسما رونمایی شد

جریمه 500 هزار تومانی 240 خودرو در دورود

جزییات توزیع مرغ دولتی در تهران

همراهی یزدی ها در طرح محدودیت های کرونایی + فیلم

شناسایی 4 راس گاو شیری مبتلا به بروسلوز در بیرجند

190 و 124 دو سامانه تلفنی پرکاربرداین روز های کرونایی

معرفی گوشی Huawei Y9a و تبلت های جدید هوآوی برای بازار ایران

تشکیل زنجیره تولید، عامل ساختاری شدن کشاورزی

قیمت جدید خودروهای شاسی بلند چینی +جدول

همسر اول و بازیگر معروف «کامبوزیا پرتوی» در مراسم خاکسپاری +عکس

تحلیل روزانه بازار سهام +فیلم

تعیین تکلیف تمامی متقاضیان اقدام ملی مسکن تا پایان آذر/ تاریخ جدید سر رسید چک ها مشخص شد

رفع برخی ابهامات موجود درخصوص وام یک میلیونی و بسته معیشتی 100 هزار تومانی

مساعدت تامین اجتماعی در حل مشکل معافیت بیمه ای رسانه ها

کرونا شمار «بیکاران در آمریکا» را افزایش داد

95 درصد بازاریان ایلام دستورالعمل های ستاد کرونا را رعایت می کنند

گردو غبار سالانه 6 هزار میلیارد تومان به 5 استان کشور خسارت وارد می کند 

گردو غبار سالانه 6 هزار میلیارد تومان به 5 استان کشور خسارت وارد می کند