مطالب مرتبط:
سَمَن ها مهم ترین نقش واسطه ای میان مردم و قوای حاکم/ مهم ترین مشکل سمن ها حمایت مالی است یا ناشناخته بودن؟!
دیپلماسی فرهنگی ایران در قبال بحرین چگونه عمل می کند؟/ نگاهی به نقش رسانه های ایرانی در حمایت از مردم بحرین
فرمانده سپاه قزوین: مردم متدین و متمدن قزوین نقش آفرینی منحصر به فردی در تاریخ اسلام داشته اند
از نقش موثر مردم و سران طوایف در ارتقای امنیت تا انهدام 45 باند مخوف در سیستان و بلوچستان
امام جمعه زاهدان: دیوار مرزی در سیستان برای کشور و مردم منطقه مشکل ساز شده است
-236 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 3 آبان 1399 ساعت 09:402020-10-24سياسي

سَمَن ها مهم ترین نقش واسطه ای میان مردم و قوای حاکم/ مهم ترین مشکل سمن ها حمایت مالی است یا ناشناخته بودن؟!


پیام نفت: در تقویم جمهوری اسلامی ایران، 22 مرداد ماه روز تشکل ها و مشارکت اجتماعی نامگذاری شده است.

سازمان مردم‌نهاد یا سمن‌ (NGO) به سازمانی اشاره می‌کند که مستقیما بخشی از ساختار دولت محسوب نمی‌شود اما نقش بسیار مهمی به‌ عنوان واسطه بین فرد ‌فرد مردم و قوای حاکم ایفا می‌کند.

بسیاری از سازمان‌های مردم‌نهاد غیر انتفاعی هستند.

بودجه این سازمان‌ها از طریق کمک‌های مردمی یا سازمان‌های دولتی تأمین می‌شود.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازپایگاه تحلیلی خبری شیرازه، در تقویم جمهوری اسلامی ایران، 22 مرداد ماه روز تشکل ها و مشارکت اجتماعی نامگذاری شده است.

سازمان مردم‌نهاد یا سمن‌ (NGO) به سازمانی اشاره می‌کند که مستقیما بخشی از ساختار دولت محسوب نمی‌شود اما نقش بسیار مهمی به‌ عنوان واسطه بین فرد ‌فرد مردم و قوای حاکم ایفا می‌کند.

بسیاری از سازمان‌های مردم‌نهاد غیر انتفاعی هستند.

بودجه این سازمان‌ها از طریق کمک‌های مردمی یا سازمان‌های دولتی تأمین می‌شود.

تاریخچه اگرچه انجمن‌های داوطلبانه شهروندان در سراسر تاریخ وجود داشته‌اند اما سازمان‌های غیردولتی در 2قرن اخیر توسعه یافته‌اند.

یکی از نخستین سازمان‌های این‌چنینی، صلیب سرخ جهانی است که در سال 1863 تأسیس شد.

عبارت «سازمان‌های غیردولتی» با تأسیس سازمان ملل متحد در سال 1945 به وجود آمد.

فرایند جهانی‌سازی در قرن بیستم موجب اهمیت یافتن سازمان‌های مردم‌نهاد شد.

امکان حل خیلی از مشکلات توسط دولت یک کشور وجود نداشت.

معاهدات بین‌المللی و سازمان‌های بین‌المللی از قبیل سازمان تجارت جهانی بیش از حد بر منافع مؤسسات مالی بزرگ متمرکز بودند.

در اقدامی برای متعادل کردن این روند، سازمان‌های غیردولتی با تأکید بر مسائل بشردوستانه و کمک به توسعه تأسیس شدند که نمونه بارز آن اجلاس اجتماعی جهان است که هر ساله در ماه ژانویه در داووس برگزار ‌شده و رقیب اجلاس اقتصادی جهان محسوب می‌شود.

سابقه تشکل‌های مردم‌نهاد در ایران مساجد، تکایا و هیئت‌های مذهبی را نهادهای غیردولتی سنتی قدیمی می‌دانند و پس از آن صندوق‌های قرض‌الحسنه، خیریه‌ها، انجمن‌های اسلامی و حتی دوره‌های فارغ‌التحصیلی در دوران بعدتر و سپس اتحادیه‌ها، اصناف و نظام‌های صنفی و مهندسی و.

شکل‌های جدیدتر نهادهای مدنی هستند که البته رفته رفته می‌باید از دست مدیران نیمه‌دولتی خارج شوند.

به NGO سازمان مردم نهاد در ایران (به اختصار: سَمَن) یا تشکل غیردولتی می‌گویند و سازمان‌های مردم‌نهاد، اساسا با تأکید بر 3 اصل داوطلبانه، غیر انتفاعی و غیر سیاسی تشکیل و تأسیس می‌شوند.

بودجه سازمان‌های مردم‌نهاد در ایران از راه‌های کمک و هدایای مردمی، وقف، کمک‌های مالی از سازمان‌های دولتی و غیردولتی، کمک‌های مالی از سازمان‌های بین‌المللی (با رعایت مقررات مربوطه)، وجوه حاصل از فعالیت‌های سازمان و انجام پروژه در چارچوب اهداف، اساسنامه و آیین‌نامه سازمان تامین می شود.

در ایران سمن ها به چند دسته تقسیم می شوند که مهم ترین آن، سمن جوانان هستند.

سازمان های مردم نهاد جوانان به سازمان هایی گفته می شود که برای انجام فعالیت و ارائه خدمات داوطلبانه در عرصه های تربیتی جوانان با مشارکت جوانان و بر اساس مدیریت جوانان با استناد به موضوع ماده صد و دوازده قانون برنامه چهارم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی و در اجرای مصوبه شماره 7862 ت 31281 هـ مورخ 1384/5/8 هیئت محترم وزیران فعالیت می نماید.

در ایران، وزارت کشور و وزارت ورزش و جوانان تنها مرجع صادر کننده مجوز فعالیت سمن ها هستند.

ضرورت تشکیل سازمان های مردم نهاد، آشنا ساختن جوانان با کلیه ویژگی های لازم برای همکاری در یک اجتماع کوچک است که در زمینه ای خاص فعالیت می نمایند.

لذا تحقق این امر مشارکت جوانان در برنامه های کلان توسعه کشور و همچنین ایجاد روحیه مسئولیت پذیری و همگرایی با ارزش های حاکم بر نظام اسلامی را در یک فرآیند عملی در جوانان بوجود می آورد و ایشان را برای ورود به فعالیت های جاری کشور و تصدی مناسب آماده می سازد.

در این خصوص اهداف زیر جهت تاسیس یک سمن در نظر گرفته می شود: 1) فراهم ساختن شرایط تجربه زندگی و تقویت روحیه مسئولیت پذیری ، وظیفه شناسی و پیشتازی جوانان در پیشبرد اهداف ملی و آرمانی 2) فراهم ساختن شرایط مشارکت فعال و مؤثر جوانان در صحنه های فرهنگی و اجتماعی 3) توسعه نقش جوانان در سازندگی کشور و استفاده بهینه از منابع انسانی جوانان برای تحقق توسعه فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی کشور 4) پرورش روح خلاقیت و هدایت قوه ابتکار جوانان در مسیر سازندگی و رفع نیازمندی های اساسی جامعه اسلامی 5) فراهم ساختن شرایط و امکانات لازم برای بهره گیری از استعداد های فطری و توانایی های انسانی در دوران جوانی 6) فراهم ساختن زمینه های جامعه پذیری و شیوه های وفاق و سازگاری جوانان با همسالان و محیط اجتماعی در جریان زندگی 7) فراهم ساختن شرایط مشارکت عمومی در فعالیت های فرهنگی و اجتماعی جوانان ویژگی های سمن ها 1) خود جوشی و نیاز طبیعی: سازمان های مردم نهاد بنا بر نیاز طبیعی ناشی از شرایط فکری ، محیطی ، انگیزشها ، خصوصیات و آرمانهای مشترک افراد و جامعه و به صورت خود جوش به وجود می آید.

2) هدف و تعهد مشترک: افراد مؤسس مردم نهاد دارای هدف مشترک بوده و سایر افرادی که بعداً به عضویت این سمن ها در می آیند بر اساس هدف تعیین شده فعالیت نموده و نسبت به آن متعهد می باشند .

لذا پایداری آن مبتنی بر استواری اهداف و استمرار آن خواهد بود.

3) قانونمندی: سازمان های مردم نهاد دارای ضوابط ، روابط و سازمان کار مشخص و تعریف شده می باشند .

این قوانین الزاماً منطبق بر شرایط و مقتضیات هر سمن بوده و می تواند دامنه متنوعی داشته باشد اما این قوانین به هر شکل و از هر نوع که باشد اساساً مورد توافق جمعی قرار گرفته و افراد خود را ملزم به رعایت آنها می دانند .

4) برنامه و فعالیت های مشخص: سازمان های مردم نهاد در راستای دست یابی به اهداف خود دارای برنامه و موضوع فعالیت در یک بخش یا یک رشته مشخص می باشند که ممکن است در طول سازمان یا به دلیل ایجاد تحولات تازه ، موضوع فعالیت ، اصلاح ، تبدیل ، تغییر و یا تحول پیدا کند .

که این تغییرات پس از طی مسیر مشخص قانونی انجام می پذیرد .

5) جلب مشارکت و عضویت: سازمان مردم نهاد به دلیل دارا بودن ماهیت مردمی همواره در پی جلب مشارکت اعضای جدید برای دستیابی به قدرت عمل بیشتر و گسترش دامنه فعالیت و اثر بخشی در موضوع فعالیت خود می باشد .

بنابراین عضو گیری و پذیرش عضو جدید لازمه ایجاد و ادامه فعالیت سمن ها بوده و هر عضو در سمن دارای جایگاه ، نقش و وظیفه مشخص می باشد .

6) هویت و شخصیت مستقل: سازمان های مردم نهاد دارای شخصیت حقوقی و هویت مردمی بوده و مدیریت آن (تصمیم گیری ، برنامه ریزی ، سازمان کار و ارزیابی ) مستقل از دولت و دستگاه های اجرایی است .

البته سمن ها و مجموعه دولت دارای ارتباطات و تأثیرات متقابل مشخص می باشند.

7) آزادی خلاقیت: روابط افراد در سازمان های مردم نهاد مبتنی بر حفظ آزادی تفکر و عمل بوده و پدیده آورنده خلاقیت ، ابتکار و نوآوری در جوانان می باشد.

8) مشارکت و مسئولیت پذیری: یکی از ویژگی های سازمان های مردم نهاد ، فراهم کردن زمینه های مشارکت جوانان در عرصه های مختلف اجتماعی ، فرهنگی ، سیاسی ، اقتصادی و مدیریتی کشور است که با کمک گرفتن از تحقیقات و پژوهش های مختلف با هر یک از عرصه های ذکر شده آشنا می شوند.

سازمان ورزش و جوانان، وظایف سمن جوانان را تعیین مشی تخصصی ، صنفی و یا فرهنگی به عنوان محور فعالیت سمن مربوطه، جمع آوری کلیه اطلاعات تخصصی پیرامون موضوع فعالیت سمن مربوطه با استفاده از کمک های دولت و مردم و همکاری اعضا، برنامه ریزی برای اجرای موضوع فعالیت تعیین شده در اساسنامه سمن، عضو گیری منطبق با شرایط و ضوابط اساسنامه و موضوع تخصصی فعالیت سمن، ردیف فعالیت هایی تحقیقاتی ، علمی یا اجرایی که اعضاء مبادرت به انجام آن می نمایند، تقویت فعالیتهای جمعی بین اعضا گروه و ایجاد روحیه ی جمعی بین آنها، تدوین مراحلی جهت طی نمودن اعضاء با توجه به تجربه و میزان فعالیت تخصصی آنها.

امر فوق باید حتی الامکان به گونه ای صورت پذیرد که هر فرد پس از ورود به سمن مربوطه، طی سالهای حضور خود با گذراندن مدارج مختلف علمی ارتقا و تکامل یافته و از پختگی و تجربه کافی در پایان حضور خود در سمن برخوردار شود، مشارکت دادن کلیه اعضا در زمینه های مختلف فعالیت و سطوح مختلف مدیریت، شناسایی نیروهای مستعد و معرفی و تقدیر از آن ها، طراحی فعالیتهای نو در مراحل رشد سمن به منظور تحقق اهداف و جذب جوانان بیشتر در عرصه فعالیت، شرکت در فعالیت های سازنده ی کشور متناسب با تعداد اعضا و موضوع اصلی سمن، همکاری با دولت و دستگاههای اجرایی در اجرای طرح های موضوعی و ملی برنامه های توسعه کشور، تدوین روندی مشخص در گردش کارها و امور جاری و تعریف مسئولیتهای مربوطه و تصدی آنها توسط جوانان عضو دانسته است.

شیراز، پایتخت جوانان جهان اسلام به گزارش سایت قطره و به نقل ازشیرازه، در استان فارس از سال 1384 همراه با مصوبه هیئت وزیران، ثبت و فعالیت های سازمان های مردم نهاد شروع شد.

به گفته رضایی، مسئول فرهنگی اداره ورزش و جوانان فارس این طرح قبل از ادغام سازمان ملی جوانان با سازمان ورزش در ابتدا با رشد قابل توجه ای همراه بود اما با ادغام این دو وزارت خانه این طرح رو به زوال رفت که با حمایت دولت ها و سیاست های جدید دوباره احیا شده است.

به گفته مسئول فرهنگی اداره ورزش و جوانان فارس بیش از 110 سمن جوانان فعال در استان فارس پیرامون موضوعات مختلف همچون فرهنگی و اجتماعی، آسیب های اجتماعی، خیریه، ورزش، محیط زیست، کارآفرینی و.

در حال فعالیت هستند که مهم ترین هدف آن ها بالا بردن حس مسئولیت مردم نسبت به جامعه است تا مردم نسبت به مسائل و مشکلاتی که حتی دولت نمی تواند برای آن ها کاری کند بی تفاوت نباشند و این مشکل به دست نهاد های مردمی حل شود.

این مقام مسئول، بسیج را یک سازمان مردم نهاد بسیار بزرگ خواند و آن را یک نمونه بارز از حلال مشکلات به وسیله آحاد مردم دانست.

فردی که وارد مجموعه بسیج می شود با عهده دار شدن مسئولیت در واقع تمرین مسئولیت پذیری می کند و در آینده می تواند در جامعه موثر واقع شود.

رضایی با اشاره به اینکه 5 سمن جوان در حال فعالیت در زمینه اشتغال و کارآفرینی هستند بیان کرد: در سال گذشته بیش از 9 میلیارد تومان تسهیلات بدون بهره با کارمزد 4 درصد پرداخت کرده ایم و 20 میلیارد تومان دیگر مصوب شده که منتظر واریز آن می باشیم.

وی اشاره میکند که سمن های جوانان استان فارس که در حیطه کارآفرینی و اشتغال فعال هستند موفق به کسب رتبه های مهم در این زمینه شده اند که از مهم ترین آنها کسب رتبه برتر جشنواره کار آفرینی انزلی است.

پایتختی شیراز برای جوانان جهان اسلام به خاطر فعالیت های سمن جوانان، شیراز در سال 2017 بعنوان پایتخت جوانان جهان اسلام از سوی سازمان همکاری های اسلامی معرفی شد که این اتفاق نشان دهنده فعالیت های موثر و مهم بودن این سازمان های مردم نهاد در ایران و فارس می باشد.

برای سازماندهی سمن ها و اجرای فعالیت های جوانان 2 خانه جوان در شهر شیراز وجود دارد که می توان از آن به عنوان پاتوق جوانان نام برد و در هفته دولت هم 5 خانه جوان دیگر در سطح استان فارس افتتاح خواهد شد.

ریشه مشکلات سمن ها ریشه عمده ترین مشکلات سمن ها را می توان در فراگیر نشدن فرهنگ تشکل های اجتماعی جستجو کرد.

بدین معنی که خیلی از انسان ها معنی تشکل های اجتماعی را نمی دانند و مفهوم سمن در جامعه به طرز صحیح فرهنگ سازی نگشته است برای همین کار جذب و کار گروهی کمی سخت و دشوار می شود.

ناشناخته بودن سمن ها باعث می شود که وقتی آن ها به اداره یا سازمانی مراجعه می کنند با بی مهری مواجه شوند.

غالباً ارگان های دولتی فکر می کنند که سازمان های مردم نهاد رقیب آن ها هستند و ممکن است باعث سرافکندگی و تعطیلی آن ها شوند در صورتی که آن ها برای کمک آمده اند و چیزی غیر از آن نیست.

معضلات سمن ها نداشتن تخصص کافی یکی از معضلات سمن ها است که دارای بنیه و اراده قوی هستند اما به دلیل نداشتن مهارت کافی در زمینه فعالیت، موجب خرابی کار آن ها می شود.

به گفته رضایی، مسئول فرهنگی اداره ورزش و جوانان فارس گاهی اوقات از سازمان های مردم نهاد سو استفاده می شود، این سو استفاده از طرف افرادی شکل می گیرد که برای انجام نیت شیطانی خود دست به انحراف این تشکل ها می زنند.

که بیشتر در حوزه گردشگر و بین المللی چنین سواستفاده هایی رخ میدهد که باید در مورد سمن هایی که در این موضوعات فعالیت دارند نظارت بیشتری صورت گیرد.

نحوه ثبت سمن جوان های بین 18 تا 35 سال می توانند یا رجوع به سایت https://saman.

msy.

gov.

ir/ و با مراجعه به اداره ورزش و امور جوانان یک سازمان مردم نهاد (سمن) تشکیل دهند و در حوزه فعالیت هایی که مشخص می کنند کار انجام داده و از امکانات و تسهیلات برخوردار شوند.

همچنین جوانان خصوصاً جوانان نخبه که دارای طرح های دانش بنیان، اشتغالی و یا کارآفرینی می باشند، می توانند با مراجعه به این اداره و ارائه طرح خود در صورت ارزیابی و موافقت تا سقف 300 میلیون تومان وام بدون بهره، با کارمزد 4 درصد دریافت نمایند.


کلید واژه ها: سازمان - مشارکت اجتماعی - جمهوری اسلامی - مردم - نامگذاری - واسطه - مهم ترین - اجتماعی - سازمانی - مشارکت - اسلامی - ساختار - جمهوری - دولت - غیر انتفاعی - تقویم - مرداد - حمایت مالی - تشکل - پایگاه - سمن ها - گزارش - دولتی - مردمی - حمایت - بودجه - خبری - مالی - میان - پیام

آخرین اخبار سرویس:
جریان تحریف سعی می کند به ابعاد شخصیتی شهید فخری زاده حمله کند

پاسخ به ترور شهید فخری زاده با حمله به مواضع موساد و سیا /راهکار کاربران خبرآنلاین برای پیشگیری از ترور دانشمندان ایرانی

حقوق سربازان در سال آینده به یک میلیون و 350 هزار تومان می رسد

وضعیت دورکاری کارمندان از شنبه 15 آذرماه در استان تهران اعلام شد

حقوق سربازان در سال آینده به یک میلیون و 350 هزار تومان می رسد

برگزاری یادواره سرلشکر شهید یعقوب علیاری در شاهرود

فردیس، میزبان دوستداران شهید فخری زاده

فهرست مشاغل گروه های یک و دو که از شنبه امکان فعالیت دارند

بازنشر تصاویر عیادت نمایندگان آیت الله اعرافی از استاد خوشنویس

افتتاح حساب بین المللی برای ایرانیان در شرایط تحریم

انتقاد شدید معاون روحانی از نماینده بندرعباس

2هزار خانوار در رضوانشهر توسط بسیج جامعه پزشکی غربالگری شدند

افتتاح ده ها طرح در ریگان

محدودیت های منع تردد شبانه ادامه دارد

آمریکا در روزهای کرونایی هم به ایران ظلم کرد

لغت نامه تفسیری قرآن کریم در قم رونمایی شد

توزیع 10 هزار بسته غذایی بین آسیب دیدگان از آبگرفتگی در بندر امام

واکنش دادستانی قم به تبلیغ شرکت «گوهر ناز»

کاهش اختلافات جهان اسلام از جمله راهبردهای روابط ایران و ترکیه

پیام تسلیت آیت الله هادوی تهرانی درپی درگذشت حجت الاسلام والمسلمین خوشنویس

« تبـار مـدرس »: زندگینامه شهید آیت الله سید حسن مدرس

افتتاح دهها طرح در ریگان

وضعیت دورکاری کارمندان از شنبه 15 آذرماه در استان تهران اعلام شد

استاندار خواستار کنترل شدیدتر مبادی ورودی مازندران شد

تمدید یک هفته ای محدودیت ها در شهرهای قرمز

واکنش به انتشار فیلم اهانت به برادران افغانستانی

هر نظر اصلاحی را درباره ساختار بودجه می پذیریم

قطع زنجیره شیوع کرونا با همدلی و مشارکت

جزییات محدودیت های کرونایی جدید از شنبه 15 آذر/ دسته بندی اصناف و مشاغل

آبگرفتگی معابر و منازل بندر امام (ره) فروکش کرد

ادبتان که هویدا بود، قانون مداری و ولایت پذیری تان هم آشکار شد

پاسخ به ترور شهید فخری زاده با حمله به مواضع موساد و سیا /راهکار کاربران خبرآنلاین برای پیشگیری از ترور دانشمندان ایرانی

جلیلی: هیچ عاملی به اندازه «تردید» تنش زا نیست

بیمه یک واقعیت نیست، موقعیت است

جلیلی: می گویند دشمن را تحریک نکنیم تا تنش نشود

مناجات حاج قاسم

حضور دادستان تهران در کانون اصلاح و تربیت

جزییات محدودیت های کرونایی از شنبه

برگزیده اخبار بین الملل در سیزدهم آذر ماه؛

اطلاعیه ناجا در پی انتشار فیلم اهانت به برادران افغانستانی

حضور روحانیون جهادی برای غسل درگذشتگان کرونایی

وقتی برای ایثار وفادارانه معلولین دوست داشتنی

برگزاری دوره تخصصی شیعه شناسی در موسسه آموزش عالی علامه مجلسی

بهشت گمشده ایران در ارتفاعات گیلان با آرامش سفر

خط حزب الله 265 | مجازات قطعی است

آقای نماینده، ادب و ولایت پذیری تان آشکار شد

اعلام جزییات محدودیت های کرونایی از شنبه هفته آینده

تمدید یک هفته ای محدودیت ها در شهرهای قرمز

اطلاعیه نیروی انتظامی در پی انتشار فیلم اهانت به برادران افغانستانی در فضای مجازی

ادامه محدودیت های کرونایی در مازندران

اطلاعیه ناجا در پی انتشار فیلم اهانت به برادران افغانستانی

مبنای انتصابات استان نه چسبندگی سیاسی بلکه شایستگی افراد است

مراسم شب هفتم دانشمند شهید محسن فخری زاده

بازدید دادستان تهران از زندان رجایی شهر

سعید جلیلی: برجام باعث انفجار سایت هسته ای نطنز شد!/ دفاع از مصوبه ضدبرجامی مجلس

نماز جمعه در هیچ یک از شهرهای خراسان شمالی برگزار نمی شود

حمایت همه جانبه از افراد دارای معلولیت از اولویت های دولت تدبیر و امید بوده است

ترور دانشمند ایرانی نشان از عجز و ناتوانی دشمنان قسم خورده ایران بود

جلیلی: بند 5 برجام، نتیجه انفجار در نطنز شد

اجرای طرح شهید حاج قاسم سلیمانی در سیریک

اطلاعیه شماره 3 کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا

تاجزاده: بخشی از مشکلات نتیجه جهل ما بود

جزییات محدودیت های کرونایی از شنبه هفته آینده اعلام شد + جدول دسته بندی اصناف و مشاغل

حضور دادستان تهران در کانون اصلاح و تربیت

ادبتان که هویدا بود، قانون مداری و ولایت پذیری تان هم آشکار شد

مبنای انتصابات استان نه چسبندگی سیاسی بلکه شایستگی افراد است

کاربرد هواکش روی کاپوت ماشین چیست

احضار دختر ترامپ در ارتباط با پرونده فساد مالی

ظریف: دولت بایدن حسن نیت خود را با پایان جنگ اقتصادی ترامپ نشان دهد

طرح توسعه مسجد شهر هلیستون در ماساچوست

حضور دادستان تهران در کانون اصلاح و تربیت

برگزاری مراسم یادبود و ختم مجازی شهید فخری زاده در گلستان

ثبت شانزدهمین ایثار ماندگار در زنجان

چه مشاغلی در تهران از شنبه حق فعالیت دارند؟

تقدیم استوارنامه سفیر آکردیته ایران به رییس جمهور اسلواکی

نماز جمعه در هیچ یک از شهرهای خراسان شمالی برگزار نمی شود

بند 5 برجام، دلیل انفجار در نطنز شد!

سعید جلیلی: بند 5 برجام، دلیل انفجار در نطنز شد

اهدای تبلت به دانش آموزان کم برخوردار خوزستان

توزیع نهاده های دامی در دامغان

ادبتان که هویدا بود، قانون مداری و ولایت پذیری تان هم آشکار شد

زمین خواری در سراسر کشور وجود دارد اما وضعیت در البرز حادتر است

اجرای طرح شهید سلیمانی در تالش

محدودیت های منع تردد شبانه ادامه دارد

لایحه بودجه 1400 با بوی نفت در مجلس

تعرض به فضای سبز و قطع درختان خیانت به مردم است

ترکمنستان ترور شهید فخری زاده را محکوم کرد

خدمت در راه خدا

تغییر در ترکیب هیئت مدیره خانه مطبوعات و رسانه های خراسان رضوی

چه مشاغلی در تهران از شنبه حق فعالیت دارند؟

وزیر کار از هیچ کارگری شکایت نکرده است

روزنامه جمهوری اسلامی: نفوذی ها دنبال کرسی ریاست جمهوری 1400 هستند / عدم انتخاب مجدد ترامپ آن قدر پریشانشان کرده که حاضرند برای جبران آن متوسل به هر اقدامی شوند

گسترش جهانی آنر ، این برند چگونه به یک برند با ارزش تبدیل شد؟

آیا وعده مسئولان برای رسیدن گاز به کارخانه آهک قلعه گنج تا پایان سال محقق می شود؟ + تصاویر

قالیباف به جای روحانی یک مصوبه را ابلاغ کرد

پوستر بخش قصه گویی سومین جشنواره ملی شمس رونمایی شد

ظریف: دولت «بایدن» باید حسن نیت خود را ثابت کند

گواهی تجرد چیست و برای چه کسانی صادر می شود؟

اجرای طرح شهید سلیمانی

گفت و گوی با فرزند شهید محمد مصدق جانباز 75 درصدی که به رفقای شهیدش پیوست

سَمَن ها مهم ترین نقش واسطه ای میان مردم و قوای حاکم/ مهم ترین مشکل سمن ها حمایت مالی است یا ناشناخته بودن؟!

سَمَن ها مهم ترین نقش واسطه ای میان مردم و قوای حاکم/ مهم ترین مشکل سمن ها حمایت مالی است یا ناشناخته بودن؟!