مطالب مرتبط:
سند جامع همکاری مشترک ایران و افغانستان در بحث مبارزه با مواد مخدر/ کشف 608 تن انواع مواد مخدر طی امسال
2 درصد ضایعات کشاورزی و مواد غذایی دنیا در ایران تولید می شود
رییس پلیس مبارزه با مواد مخدر: سگ های موادیاب ناجا 68 هزار تن موادمخدر کشف کردند/ سگ محافظ و بدرقه متهم به کمک پلیس می آید
ایران نقش انکارناپذیری در امنیت انرژی و ثبات در منطقه خلیج فارس ایفا می کند
ایران و افغانستان قربانی های اصلی مواد مخدر هستند
-200 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 30 مهر 1399 ساعت 01:152020-10-20سياسي

نقش موثر ایران در عرصه مبارزه با مواد مخدر در سطح بین المللی/ ردپای آمریکا در مافیای تولید مواد مخدر در منطقه


معاون مقابله با عرضه و امور بین الملل ستاد مبارزه با مواد مخدرگفت: سال های متعددی است که نقش و جایگاه منحصر بفرد جمهوری اسلامی ایران در جهان به عنوان مؤثرترین کشور در خط اول مبارزه با موادمخدر مورد تأیید و اذعان مجامع بین المللی قرار گرفته است.

- " معاون مقابله با عرضه و امور بین الملل ستاد مبارزه با مواد مخدرگفت: سال های متعددی است که نقش و جایگاه منحصر بفرد جمهوری اسلامی ایران در جهان به عنوان مؤثرترین کشور در خط اول مبارزه با موادمخدر مورد تأیید و اذعان مجامع بین المللی قرار گرفته است.

ناصر اصلانی در گفت وگو با میزان در رابطه با نحوه مدیریت و کشفیات 6 ماه سال 99 ستاد مبارزه با مواد مخدر در کشور گفت: درشش ماهه گذشته 614 تن و 645 کیلوگرم مواد مخدر کشف شده که این میزان نسبت به مدت مشابه سال گذشته32 درصد افزایش را نشان می دهد.

وی ادامه داد: شاخص ها نشان می دهد که مواد مخدر مکشوفه با منشا تریاک 853 تن است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 25 درصد افزایش داشته است.

عملیات و درگیری نسبت به 6 ماهه سال گذشته 5 درصد افزایش داشته و باند ها و گرو هایی که شناسایی و متلاشی شده اند 1273 باند، که نسبت 6 ماهه به سال گذشته 13 درصد افزایش داشته است.

معاون مقابله با عرضه و امور بین الملل ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: از حیث جغرافیای کشف 72 درصد از کشفیات در مناطق شرق و حاشیه شرق و 28 درصد در سایر استان های کشور است.

وی افزود: در راستای ضربه زدن به بنیان های مالی قاچاقچیان مواد مخدر در شش ماهه اول سال جاری 103 درصد ارزش ریالی اموال منقول و غیر منقول نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش داشته است.

تدابیر و سیاست های نظام جمهوری اسلامی در زمینه مواد مخدر اصلانی عنوان کرد: اقدامات حوزه مقابله طیف وسیعی از برنامه و فعالیت ها در حوزه بین المللی منطقه ای و داخلی را شامل می گردد که از منظر بین المللی بهره گیری از ظرفیت نهاد ها و مجامع جهانی و منطقه ای تا برنامه های دو و چند جانبه با کشور های هدف را شامل می گردد.

در این مقوله هدف آن است که بتوان با جهت دادن توجهات به سمت کانون های تهدید، قطب های تولید و قاچاق مواد مخدر و روانگردان و نیز کنترل مناسب بر محموله های ترانزیتی پیش ساز ها به سمت این کانون ها، نسبت به محدود نمودن هر چه بیشتر فعالیت سوداگران مرگ و کاهش روز افزون تولید، قاچاق و ترانزیت مواد اقدام نمود.

وی افزود: در عرصه داخلی نیز طرح ها، برنامه ها و فعالیت های مبتنی بر سیاست های بالادستی خصوصاً سیاست های کلی نظام در امر مبارزه با مواد مخدر، قانون مبارزه با مواد مخدر، برنامه های 5 ساله توسعه اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی و .

و فعالیت های مبتنی بر جلوگیری از ورود مواد به داخل در طول مرز ها تا مقابله با توزیع و سوء مصرف در سطح کشور و نیز مقابله با ترانزیت مواد از مسیر جمهوری اسلامی ایران به دیگر کشور ها را در بر می گیرد.

اصلانی گفت: ستاد مبارزه با مواد مخدر در نظام جمهوری اسلامی به عنوان یک مرجع ملی برای هموطنان و کشور های خارجی جایگاهی مشخص و شناخته شده است.

زیرا در راس این ستاد ریاست محترم جمهوری به عنوان رییس ستاد، مسئولیت آن را به عهده دارد و جزء یکی از نهاد هایی است که بعد از انقلاب اسلامی به منظور اهمیت دادن به مبارزه با مواد مخدر تاسیس شده است و توانسته جایگاه مبارزه با مواد مخدر رابه نحو مطلوبی درسطح داخلی وخارجی معرفی کند، وظایف این ستاد سیاست گذاری، برنامه ریزی و نظارت بر اعضای ستاد در حوزه مبارزه با مواد مخدر می باشد.

جایگاه جمهوری اسلامی ایران در عرصه مبارزه با مواد مخدر درسطح بین المللی سردار اصلانی در خصوص جایگاه جمهوری اسلامی ایران در امر مبارزه با مواد مخدر درسطح بین المللی بیان کرد: سال های متعددی است که نقش و جایگاه منحصر بفرد جمهوری اسلامی ایران در جهان به عنوان مؤثرترین کشور در خط اول مبارزه با موادمخدر مورد تأیید و اذعان مجامع بین المللی قرار گرفته است؛ لیکن این تمجید و تقدیر های بین المللی منجر به اقدام عملی جامعه جهانی به منظور تقویت، توسعه و ارتقای فنی و تجهیزاتی نیرو های مقابله ای ایران برای مبارزه اثربخش با مافیای جهانی و شبکه های کاملاً مجهز بین المللی قاچاق و ترانزیت مواد مخدر در منطقه نشده است.

وی افزود: جمهوری اسلامی ایران ضمن همکاری با ساختار های مختلف منطقه ای و بین المللی در زمینه مبارزه با مواد مخدر، همواره یکی از فعال ترین کشور ها در مشارکت در برنامه های مشابه از جمله برنامه منطقه ای افغانستان و کشور های همسایه بوده و می باشد.

تقویت و تجهیز مرز های کشور های عضو منطقه در حوزه مقابله با عرضه از جمله موضوعات بسیار مهم است که باید مورد توجه برنامه آتی منطقه قرار گیرد.

معاون مقابله با عرضه و امور بین الملل ستاد مبارزه با مواد مخدرگفت:مافیای بین المللی و حضور نظامیان آمریکایی و انگلیسی در افغانستان ازمهمترین علل افزایش تولید موادمخدر در این کشور هستند و از همه مهتر هم مرزی جمهوری اسلامی ایران با افغانستان به عنوان مهمترین تولید کننده مواد تهدیدی جدی برای کشور ما است.

این مقام مسئول در ستاد بر اهمیت جایگاه ابتکار سه جانبه به عنوان ساختاری که سه عضو مهم از برنامه منطقه ای یعنی جمهوری اسلامی ایران، افغانستان و پاکستان در آن حضور دارند، تأکید و توصیه کرد تا پشتیبانی و حمایت لازم از این ابتکار به عنوان هسته اصلی برنامه منطقه ای صورت گیرد؛ چرا که این امر، می تواند به ارتقا و توانمندسازی برنامه مذکور بیانجامد.

اصلانی افزود: توفیق برنامه منطقه ای مستلزم تمرکز اقدامات و برنامه ها در افغانستان و البته دسترسی تیم های تخصصی دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل (UNODC) به سراسر قلمروی این کشور و همکاری افغانستان با کشور های همسایه است.

وی ادامه داد: اقدامات بین المللی که ایران در زمینه مبارزه با مواد مخدر انجام می دهد جهت کاهش هر چه بیشتر تولید و کشت مواد مخدر در افغانستان بعنوان قطب تولید مواد است موادی که توسط شبکه ها و باند های بین المللی قاچق و ترانزیت مواد از طریق مرز های پاکستان یا از طریق دریا وارد کشورج.

ا.

ایران می شود که بخشی از آن برای مصرف در داخل و بخشی برای ترانزیت به کشور های غربی از جمله اروپاست؛ که یگان های مقابله ای کشورمان بیشتر این مواد را شناسایی و کشف می نمایند.

سردار اصلانی گفت: پیش از گسترش و توسعه ساختار برنامه منطقه ای حاضر، باید به تقویت ساختار های موجود و این نکته پرداخت که 8 کشور عضو برنامه منطقه ای در کنار UNODC برای حل چالش و مسئله ای گرد هم آمده اند، لذا باید توجه کرد که موضوع موادمخدر از منشأ افغانستان یک مسئله بین المللی است و ضمن یادآوری اصل مسئولیت مشترک، بر این نکته تأکید می نمایم که جمهوری اسلامی ایران انتظار دارد تا دوستان برنامه منطقه ای، حمایت و پشتیبانی مالی، فنی و تجهیزاتی لازم را از کشور های عضو برنامه انجام دهند.

نقض قانون نگهداری معتادان و استرداد اموال قاچاقچیان مانع ریشه کنی مواد مخدر شده است معاون مقابله با عرضه و امور بین الملل ستاد مبارزه با مواد مخدر در رابطه با قانون مبارزه با مواد مخدر با ابراز تاسف از اینکه قانون استرداد اموال نقض دارد، گفت: پیش از این قانون اینگونه بود که اموال قاچاقچیان به استثنای هزینه متعارف زندگی شامل یک خانه و ماشین به نسبت درآمد و عرف، مصادره می شد.

متاسفانه با تغییراتی که در قانون اعمال شد، اثبات کسب اموال ناشی از جرم مواد مخدر بر عهده نیرو های انتظامی و گذاشته شد؛ کاری سخت و طاقت فرسا که به نوعی مانع برخورد جدی با قاچاقچیان است.

وی افزود: ضعف دیگر قانون در مورد طول دوره نگهداری معتادان است.

در برخی از کشور های جهان معتادان تا دو سال نگهداری میشوند واگر معتاد اصلاح شد به جامعه بازمی گردد.

اما در قانون ما، مدت نگهداری معتاد سه ماه است و اگر نهایتا مجموعه درمان که در مراکز ماده 16 مستقر هستند به این نتیجه رسیدند که معتاد هنوز نیاز به ادامه درمان دارد سه ماه دیگربه این دوره افزوده می شود.

اصلانی با بیان اینکه معتاد برای ترک، نیاز به سه الی چهارماه سم زدایی دارد، تاکید کرد: توانمندسازی، صیانت، اشتغال و حمایت های اجتماعی از فرد معتاد دیگر مواردی است که متاسفانه در قانون به آن اشاره نشده است.

معاون دبیرکل ستاد، خاطرنشان کرد: ستاد به شدت تاکید دارد که قانون به گذشته بازگردد و قاچاقچی موظف باشد اموال حاصله از فروش مواد مخدر را ثابت کند نه نیرو های انتظامی.

ضمن اینکه در مورد دستگیری معتادان هم، کمیته حقوقی و قضایی ستاد که مسوولیت آن بر عهده دادستانی کل کشور است، پیشنهاد دو سال نگهداری داده تا با تغییر قانون، تمام آسیب ها و موانعی که وجود دارد مرتفع شود.

72 درصد اقدامات دستگاه های مقابله با مواد مخدر اطلاعاتی بود معاون مقابله با عرضه و امور بین الملل ستاد مبارزه با مواد مخدرگفت: 72 درصد اقدامات انجام شده در مبارزه با مواد مخدر از سوی دستگاه های مقابله با ورود و عرضه، اطلاعاتی است.

وی خاطرنشان کرد: در سال 2001 میزان تولید مواد مخدر در افغانستان 200 تن بوده است که متعاقب حضور نیرو های غربی به سرکردگی آمریکا در آن کشور این رقم به تدریج افزایش یافت به نحوی که در سال 2017 به 10 هزار تن رسید این در حالی است که سازمان های بین الملل هم هیچ کمکی به بهانه تحریم ها به ایران که در همسایگی این کشور قرار دارد نکردند.


کلید واژه ها: مبارزه با مواد مخدر - ستاد مبارزه با مواد مخدر - مواد مخدر - بین الملل - مبارزه - جمهوری اسلامی ایران - مبارزه با موادمخدر - مواد - مخدر - بین المللی - جمهوری اسلامی - موادمخدر - ایران - کشور - مقابله - اسلامی - ستاد - جمهوری - گذشته - میزان - معاون - مورد - قرار - جهان - عرضه - کیلوگرم - گفت وگو - کشفیات - آمریکا - افزایش

آخرین اخبار سرویس:
عراقچی جزییات تبادل زندانیان ایرانی و استرالیایی را توضیح داد

استفاده از ظرفیت های کشور، راه بی اثر کردن تحریم

فراخوان وزارت کشور برای ارائه پیشنهادهایی برای انتخابات 1400

بدون تعامل سازنده مجلس و دولت گشایشی صورت نمی گیرد

واکنش اخیر رهبر انقلاب به یاوه گویی های اروپایی ها درباره قدرت موشکی ایران!+ فیلم

واکنش علی ربیعی به خبر شلاق خوردن یک کارگر

هشدار عضو موتلفه درباره لشکرکشی در آستانه انتخابات 1400

استاد پیشکسوت حوزه علمیه ماکو تجلیل شد + عکس

برنامه ایجاد نظام متمرکز تأمین اجتماعی تقدیم رییس جمهوری می شود

واکنش علی ربیعی به خبر شلاق خوردن یک کارگر

کیومرث نیازآذری توسط حفاظت اطلاعات قوه قضاییه دستگیر شد

تحرک جسمی و تغذیه، عناصر لازمه سلامتی در دوران خانه ماندن

بررسی انتخاب تیم بایدن و سفر نتانیاهو/ جبهه بندی جدید در رابطه با ایران در راه است؟

153 بیمار جدید کووید 19 در کرمانشاه شناسایی شدند

تصاویر | رونق صید و صیادی در سواحل مکران

امامان جمعه : دستگاه قضا با عوامل گرانی برخورد کند

حجت الاسلام راستگو در تلویزیون ممنوع التصویر شد؟

استخدام کارشناس فروش و کارشناس بازرگانی در تهران

نخستین نشست مجازی شورای تجاری تاجیکستان و اوکراین

کارخانه ایران پوپلین را احیا می کنم/پرداخت همه معوقات در روزهای آتی

بنیاد مستضعفان 50 هزار بسته معیشتی در سیستان وبلوچستان توزیع کرد

دو تصویر از جنگ یمن

بازدید نماینده مردم زنجان در مجلس از دفتر استانی خبرگزاری تسنیم + تصاویر

جزییات نحوه فعالیت ادارات اسلامشهر فردا اعلام می شود

آدرسی انحرافی برای دولت جوان انقلابی

دبیرخانه پایتختی نهج البلاغه کاشان در خارج از کشور راه اندازی شود

حقیقت توبه نصوح و چگونگی قرار گرفتن در مسیر حق

دادستان تهران: گزارشی از تخلفات مؤسسات متخلف بورسی نداشتیم

اقدامات شهرداری در حوزه HSE کافی نیست

آغاز مراسم اختتامیه شانزدهمین جشنواره بین المللی فیلم مقاومت

گزارشی از تخلفات موسسات متخلف بورسی ارائه نشده است

مسئولان در عمر باقی مانده از دولت، غفلت های گذشته را جبران کنند

8 ایرانی در مقابل 6 زندانی خارجی در ایران آزاد شدند

واکنش سخنگوی دولت به خبر شلاق خوردن یک کارگر

مجلس فرانسه قانون منع تبعیض زبانی را تصویب کرد

گذشتی از جنس عشایر مغان| رضایت اولیای دم به خاطر شهید «حاج قاسم سلیمانی»

تقدیر امام جمعه قلعه رییسی از اقدامات رییس دادگستری چاروسا جهت نظارت مستقیم بر بازار

مسئولان با شجاعت غفلت های گذشته را جبران کنند

واکنش رهبر انقلاب به یاوه گویی اروپایی ها درباره قدرت موشکی ایران

ببینید | واکنش اخیر رهبر انقلاب به یاوه گویی های اروپایی ها درباره قدرت موشکی ایران!

آیت الله حسینی بوشهری: برای گشایش معیشت مردم چشم به بیرون کشور داشتن انتظار بیهوده ای است

عضو هیئت رییسه مجلس: با ابزارهای نظارتی اظهارات اخیر کلانتری را پیگیری می کنیم

ویژگی های شخصیتی سردار سلیمانی

امام جمعه رشت: مسببان بی ثباتی اقتصادی باید محاکمه شوند

ترافیک دیپلماسی دو همسایه/ مرحله جدید روابط ایران و افغانستان کلید خورد

انتقاد انجمن مامایی از تصمیم ثبت احوال/ امکان تأخیر در تولد وجود ندارد

استخدام مدیر منطقه(امور نمایندگی های شهرستان) با مزایا در تهران

پیام تسلیت رییس رسانه ملی به مناسبت درگذشت پرویز پورحسینی

حاجی دلیگانی: با ابزارهای نظارتی اظهارات اخیر کلانتری را پیگیری می کنیم

استخدام مدیر مالی و رییس بودجه و گزارشات در قزوین

اصلاح قانون شرایط کاندیداها در انتخابات شورا باعث کارایی بیشتر می شود

450 بسته معیشتی در لواسان بزرگ توزیع شد

تشکیل کمیته ردیابی متهمان پرونده ترور سردار سلیمانی در دادسرای تهران

تلاش معلمان کرمانی برای کمک به دانش آموزان بی بضاعت در روزهای کرونایی/ وقتی سرطان هم مانع حضور معلم در کلاس درس نشد

تصاویر| تاریک دره همدان سفیدپوش شد

افتتاح پتروشیمی لردگان توسط رییس جمهور به صورت ویدیو کنفرانس

میز ترامپ سوژه شد!

پیام تبریک نماینده ولی فقیه در نیروی قدس سپاه به مناسبت روز نیروی دریایی

از سال 88 مرحوم راستگو در تلویزیون ممنوع التصویر شد!

450 بسته معیشتی در لواسان بزرگ توزیع شد

امنیت مجتمع های نفتی درسواحل مکران به عهده نیروی دریایی خواهد بود

جلسات علنی صحن شورای شهر تهران تعطیل نیست

نقش موثر وزارت خارجه برای بازگرداندن مطالبات ارزی کشور

وزارت دفاع: صنعت دفاعی، نیروی دریایی ارتش را به امکانات روز دنیا مجهز می کند

انتقاد سردار سنایی راد از طرفداران برجام و مذاکره با آمریکا

عکس/ افتتاح پتروشیمی لردگان توسط رییس جمهور به صورت ویدیو کنفرانس

مستند نبرد ناشناخته روی آنتن شبکه یک

در شورای فرهنگ عمومی شهرستان بندرلنگه مطرح شد: تأکید بر برخورد قانونی نیروی انتظامی با سگ گردانی

ائتلاف جناح های رقیب در انتخابات ریاست جمهوری آینده، به جمهوریت نظام آسیب می زند

امام جمعه اهواز: تحریم ها نعمتی برای رسیدن به خودکفایی هستند

حمایت مجلس از شرکت های خلاق

کیومرث نیازآذری دستگیر شد

اجرای حکم بیشتر براساس پافشاری در پرونده روسری های زنانه بود/ محکومیت موکلم ناشی از جنبه عمومی جرم است و نه شکایت شخصی

پلمب چهار واحد صنفی به دلیل عدم رعایت محدودیت های کرونایی در منوجان

دولت مطابق قانون مکلف به تأمین هزینه ها برای تمام شهروندان کشور است

داستان سخنان کلانتری و مظلومیت امام و بیت امام نوشتاری از علی کمساری

غبار روبی مزار شهدای ایلام + عکس

تدفین دو شهید گمنام-قم

دادستان تهران: گزارشی از تخلفات و معرفی موسسات متخلف بورسی ارائه نشده است

پیشروی ایران در تحقیقات حوزه کرونا برغم تحریم ها

استخدام کارشناس مکانیک در صنایع مس شهید باهنر در کرمان

گزارشی از تخلفات بورس به دادستانی تهران ارائه نشده است

جنیدی: رسیدگی به FATF رها نشده است/ یک کارگروه مشترک تشکیل می دهیم

«منصور»: مخالفت اشرف غنی مانع پیشرفت روند صلح افغانستان نمی شود

آیت الله امامی کاشانی: استفاده از ظرفیت ها و توانایی های کشور تحریم ها را بی اثر می کند

تشدید بیکاری در کارگاه های کوچک و مشاغل غیررسمی با شیوع کرونا

رزمایش مواسات و کمک های مومنانه در مهریز

پروژه احداث خیابان 20 متری شهرک وصال در آستانه افتتاح قرار گرفت

قیمت های سربه فلک کشیده محصول بی تدبیری است

آیا ادارات استان کرمان یک هفته تعطیل هستند؟

پیام ارشد نظامی ارتش در آذربایجان شرقی و اردبیل روز نیروی دریایی

آمریکا حاضر نیست ابزار تحریم را از دست بدهد

کیومرث نیازآذری توسط حفاظت اطلاعات قوه قضاییه دستگیرشد

استقرار شورای امر به معروف ونهی از منکر در ادارات بندرلنگه/ تاکید بر برخورد قانونی نیروی انتظامی با سگ گردانی

کیومرث نیازآذری توسط حفاظت اطلاعات قوه قضاییه دستگیر شد

تجلیل جانشین وزیر دفاع از رشادت های دریادلان نیروی دریایی ارتش

جزییات تبادل زندانیان ایرانی و استرالیایی از زبان عراقچی

قوه قضاییه به عنوان مدعی العموم با عاملان گرانی برخورد کند

فرمانده عملیات مروارید: شاهرگ اقتصادی صدام را هدف قرار دادیم

امنیت مجتمع های نفتی درسواحل مکران به عهده نیروی دریایی خواهد بود

نقش موثر ایران در عرصه مبارزه با مواد مخدر در سطح بین المللی/ ردپای آمریکا در مافیای تولید مواد مخدر در منطقه

نقش موثر ایران در عرصه مبارزه با مواد مخدر در سطح بین المللی/ ردپای آمریکا در مافیای تولید مواد مخدر در منطقه