مطالب مرتبط:
افزایش تعداد ناقلان و مبتلایان به کرونا در صورت عدم اجرای 3 راهکار کلیدی
افزایش تعداد ناقلان و مبتلایان به کرونا در صورت عدم اجرای 3 راهکار کلیدی
افزایش تعداد ناقلان و مبتلایان به کرونا در صورت عدم اجرای 3 راهکار کلیدی
افزایش شمار مبتلایان به کرونا در مصر
شمار مبتلایان به کرونا در انگلیس 5693 نفر افزایش یافت
-149 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 7 مهر 1399 ساعت 10:252020-09-28اقتصادي

افزایش تعداد ناقلان و مبتلایان به کرونا در صورت عدم اجرای 3 راهکار کلیدی


بر اساس مطالعات آماری یکی از شرکت های دانش بنیان که بر اساس تکنیک های یادگیری ماشین و مدل سازی های کامپیوتری انجام شده است، بر اساس سناریوی واقع بینانه رشد 14 درصدی در تعداد مبتلایان به کرونا را شاهد خواهیم بود و پس از آن آمار مبتلایان به بازه .

- سلامت نیوز:بر اساس مطالعات آماری یکی از شرکت های دانش بنیان که بر اساس تکنیک های یادگیری ماشین و مدل سازی های کامپیوتری انجام شده است، بر اساس سناریوی واقع بینانه رشد 14 درصدی در تعداد مبتلایان به کرونا را شاهد خواهیم بود و پس از آن آمار مبتلایان به بازه 4000 مبتلای جدید در یک روز باز خواهد گشت و این محققان انجام تست های بیشتر، پرهیز از سفر کردن و رعایت رفتار مسوولانه را از راهکارهای کاهش ابتلای مردم به این ویروس نام می برند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازسلامت نیوز به نقل از ایسنا،سروش ستاره، مجری با بیان اینکه تهیه گزارش آماری از اپیدمی کرونا را از اسفندماه سال گذشته آغاز کردیم، افزود: ما هر هفته و یا هر دو هفته یک بار این گزارش ها را منتشر کردیم و در حال حاضر 14 شماره از این گزارش تهیه شده است.

وی با بیان این که تهیه این گزارش ها بر پایه تکنیک های روز دنیا مانند یادگیری ماشین و هوش مصنوعی و شبیه سازی ذرات بوده است، اظهار کرد: در این مطالعات علاوه بر آنالیزی از وضعیت موجود شیوع، بر اساس سناریوهایی، پیش بینی هایی از وضعیت شیوع این بیماری در بلند مدت و کوتاه مدت ارائه کردیم.

ستاره، با بیان اینکه در این گزارش ها پیشنهاداتی در زمینه کاهش اپیدمی نیز ارائه می شود، ادامه داد: این پیشنهادات بر اساس بیانیه های سازمان بهداشت جهانی با عنوان "پاسخ استراتژیک انسان در مقابله با بیماری های پاندمی" است.

این محقق داده های استفاده شده در این گزارش را آمارهای رسمی سازمان بهداشت جهانی و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ایران دانست و خاطر نشان کرد: بر اساس ارزیابی های انجام شده دقت گزارش های ارائه شده از پاندمی کرونا در کشور بیش از 90 درصد بوده است، ضمن آنکه موفق شدیم از 15 تا 23 فروردین ماه که گزارش شماره 4 و 5 ما منتشر شده بود، پیک ایجاد شده در اواخر اردیبهشت و اویل خرداد ماه را دقیقا اعلام کنیم.

به گفته وی، در این گزارش اعلام شده بود که با توان 66 درصد پیک این بیماری در کشور رخ خواهد داد که این امر اتفاق افتاد.

پاندمی کووید-19 اصلی ترین مشکل این روزهای جهان است و آنچه که ما با آن مواجه هستیم، نوعی مساله بهینه سازی است تا هزینه ناخوشایندی که کرونا بر جای می گذارد را کاهش دهیم.

ستاره با اشاره به تهیه جدیدترین گزارش آماری در این زمینه، گفت: تیم کرونای این شرکت دانش بنیان دانشگاه علوم پزشکی تهران به منظور بررسی آماری این پاندمی، اقدام به ارائه گزارش های آماری از وضعیت شیوع و پیشرفت این همه گیری کرده است.

وی اضافه کرد: این گزارش ها از طریق تکنیک های به روز یادگیری ماشین (TSAF)، یادگیری آماری (Analysis Time Survival)، شبکه های عصبی (NARXNET/ NARNET) و شبیه سازی های کامپیوتری (شبیه سازی ذرات)، وضعیت شیوع و مرگ و میر به صورت کوتاه مدت (در هفته آتی) و بلند مدت را بر اساس سناریوهایی بررسی کرده است.

ستاره خاطر نشان کرد: در این گزارش های آماری تخمینی از تعداد ناقلین بیماری نیز ارائه می شود.

این تخمین با استفاده از مدل مخفی مارکوف (HMM) انجام شده است و می تواند دید بسیار روشنی برای تصمیم گیری و فعالیت های میدانی در خصوص مقابله با کرونا، ترسیم نقشه حرارتی و همچنین پیش بینی زمان پایان بیماری ارائه دهد.

جزییات گزارش تهیه شده از سوی محققان دانشگاهیبر اساس این گزارش آماری، بیماری کووید-19 تا کنون 430 هزار بیمار را در ایران و تقریبا 32 میلیون بیمار را در جهان مبتلا کرده است که از این تعداد در ایران نزدیک به 25 هزار نفر و در جهان 977 هزار نفر جان خود را از دست داده اند.

در ایران، شیوع بیماری از 30 بهمن ماه سال گذشته رسما اعلام شد و تا کنون با پشت سر گذراندن دو موج اصلی در وضعیت نسبتا پایداری قرار دارد.

موج های اصلی بیماری از چهارمین روز سال نو و 27 اردیبهشت ماه 1399 آغاز شد.

وضعیت شیوع بیماری از ابتدا تا حال در مواجهه با سه نقطه گلوگاهی (Bottleneck)، "14 خرداد"، "27 اردیبهشت" و" 2 شهریور ماه" 99 قرار گرفته است.

در این زمان ها به علت افزایش بیش از حد معمول تجمعات پتانسیل بروز پیک را داشته اند و ملزم رعایت پروتکل های بهداشتی منسجم تر و سختگیرانه تری هستند.

درصد کشندگی دقیق در این روزها حدود 5.

6 درصد محاسبه شده است و بر این اساس از هر 16 بیماری که دوره بیماری آنها تمام می شود، 15 نفر بهبود یافته و متاسفانه یک نفر جان خود را از دست می دهد.

طول دوره بیماری 14 روز است که میانه آن یعنی در 5 تا 6 روز قرار دارد و بر این اساس بیش از نیمی از مبتلایان در بازه 6 روزه از جامعه مبتلایان و بیماران با سرنوشت نامعلوم خارج می شوند.

در هفته گذشته، پیش بینی شده بود موج سوم بیماری به وقوع خواهد پیوست و آمار مبتلایان تا 3097 بیمار افزایش یابد که تا آستانه 3100 بیمار بالا رفت.

آنچه خواهیم دیدگزارش ها و پیش بینی های آماری (صرفا مبتنی بر الگوی همه گیری بیماری های تنفسی مانند سارس) حکایت از رشد آمارها در ایران و تثبیت و کاهش آمارها در جهان دارند.

نیمی از پیش بینی ها نیز حکایت از کاهش آمارها به بازه 3 تا 4 هزار بیمار دارند.

اما در این دوره تاثیر عوامل انسانی و رفتار مردمی (مقصود از مردم آحاد مردم به علاوه تصمیم گیری های موثر ) آن قدر زیاد است که پیش بینی های آماری ضریب اطمینان کمتری دارند.

با توجه به آنچه که پیش بینی ها ارائه می دهند، سناریوهای جدیدی تعریف شد که به این شرح است: مدل سازی TSAF برای 10 روز آینده با تکنیک ARIMA نیمی از iterationها حکایت از افزایش آمار مبتلایان و نیم دیگر حکایت از کاهش آمارها داردنتایج شبیه سازی ذرات بر پایه پارامترهای جامعه نظیر میزان تحرک مردم، تعداد برخوردها و طول دوره بیماری، مجموعه ضریب سرایت، نرخ مرگ و میر، شدت رعایت پروتکل های بهداشتی، اندازه جوامع و زیرجامعه ها نیز گواهی بر این مدعا هستند.

سناریوهای مختلف منتج از شبیه سازی ها و مدل سازی هابر اساس سناریوی خوشبینانه، آمار مبتلایان در هفته آینده 30 درصد کاهش خواهد داشت.

بر اساس این سناریو آمار مبتلایان جدید در حدود 2600 مبتلا در هر روز خواهد بود.

بر اساس سناریوی واقع بینانه رشد 14 درصد در تعداد مبتلایان را شاهد خواهیم بود و پس از آن آمار مبتلایان به بازه 4000 مبتلای جدید در یک روز باز خواهد گشت.

در سناریوی بدبینانه آمار مبتلایان تا مرز 5 هزار بیمار در هر روز افزایش خواهد یافت و پیک حال حاضر به مدت یک هفته دیگر فزون خواهد شد.

دقت شود که جامعه ناقلین فعال بیماری این روزها رشد زیادی داشته است و احتمال بروز بیماران بیشتر افزایش یافته است.

پیشنهادها برای کاهش تعداد مبتلایانهمانطور که پیشتر اشاره شد، با یک مسئله بهینه سازی مواجه هستیم و هدف همه ما کاهش خسارات ناشی از این بیماری در همه ابعاد اقتصادی، اجتماعی و از همه مهمتر جانی است.

مفهومی به نام رفتار مسئولانه و رعایت رفتار مسئولانه می تواند راهگشای این مساله باشد.

به این معنا که هر فرد در حیطه اختیارات و توانایی خود، بیشترین مراعات را انجام دهد.

بر اساس رفتار مسئولانه انجام هر کار غیرضروری که به انتشار بیشتر بیماری کمک کند، باید انجام نشود و در صورت لزوم منع شود.

بر این اساس سازمان بهداشت جهانی برنامه ای را تحت عنوان Plan Response Strategic یا به اختصار SRP معرفی کرده است که راهگشای انسان در روزهای مواجهه با یک همه گیری جهانی است.

پیشنهاداتی که با رویکرد آماری و با هدف کاهش پارامترهای مدل از سوی نگارندگان این گزارش ها پیشنهاد می شود، می تواند پتانسیل بیماری زایی و شیوع را آن قدر کاهش دهد که وضعیت بیماری پایدار شده و بتوانیم بیماری را پایان یافته بنامیم.

شفاف سازی و عرضه گسترده پروتکل های بهداشتی یکی از راهکارهای کاهش شیوع این بیماری است.

در این زمینه لازم است به افراد جامعه به صورت مشخص آموزش داده شود.

نصب پوسترها و ارائه برنامه های آموزشی در قالب آزمون ها، آموزش های سمعی و بصری و غیره از جمله این پیشنهادات است.

حتی الامکان سفر نروید!.

از جمله پیشنهاداتی که در SRP گنجانده شده است، منع هرگونه سفر غیرضروری است.

بیماری در کشور مناطق مختف پتانسیل های مختلفی دارد و شیوع در هر منطقه با منطقه دیگر متفاوت است.

تعبیری از پتانسیل، این روزها به نام مناطق قرمز و زرد معروف شده است که البته روشن سازی معیاری که رنگ و Heatmap مناطق را تعریف می کنند و همین طور تفاوت اقدام ها در هر یک از مناطق با رنگ های مختلف نیز ضروری است.

به پیشنهاد سازمان بهداشت جهانی همه کشورها حتما باید مناطقی را سفید و سبز نگه دارند.

انجام تست تشخیصی بیشتر هم ضریب اطمینان آمارها را افزایش می دهد و هم دید روشن تری برای تصمیم گیری به نهادهای تصمیم گیرنده می دهد.

به عنوان مثال کشور آلمان با جمعیتی نزدیک به ایران، در اردیبهشت ماه قریب به 3 برابر تست هایی که در ایران انجام شده بود، آزمایش کرونا انجام داده بود.

در رعایت پروتکل های بهداشتی باید دقت کرد که افراد ناقل نیز به خوبی می توانند بیماری را منتقل کنند و نشانه نداشتن فردی دلیل بر بی خطر بودن ارتباط با وی نیست.

آمار زیاد ناقلین در هفته گذشته سبب پیک حال حاضر در مهر ماه شده است.

از سوی دیگر بالا بودن تعداد افراد جامعه ناقلین بسیار نویدبخش است.

بنا بر سیاست های بهداشت و درمان بریتانیا، چنانچه 70 درصد افراد جامعه ای نسبت به یک همه گیری ایمنی پیدا کنند، می توان سطحی از ابتلای گله ای را برای آن جامعه تعریف کرد.

این نوع ایمنی اجتماعی می تواند دلیل محکمی برای پایان یافتن شیوع یک بیماری باشد.


کلید واژه ها: شرکت های دانش بنیان - یادگیری ماشین - اساس - آمار - دانش بنیان - سلامت نیوز - کامپیوتری - مدل سازی - کرونا - یادگیری - راهکار - یکی از - گزارش - بنیان - سلامت - ماشین - بازه - دانش - سازی - شرکت - شاهد - نیوز - سفر کردن - محققان - رفتار - ویروس - رعایت - پرهیز - کاهش - صورت

آخرین اخبار سرویس:
مصالح ساختمانی در صدر کالا های صادراتی خراسان جنوبی

تولید روزانه 14 میلیون ماسک در کشور

ترویج فرهنگ کارآفرینی از اولویت های اداره تعاون و کار هرمزگان است

آستارا صاحب استخر شنا شد

پیگیری تسویه بدهی ارزی دو پالایشگاه نفتی بندرعباس

ظرفیت ذخیره سازی گاز مجتمع سراجه قم افزایش یافت

کشت طلای سرخ گلخانه ای در نور

قیمت خودرو فرو ریخت/ کاهش 10 تا 27 میلیونی برخی از خودروها

افزایش بستری های کرونا در خراسان شمالی

انتقاد مدیران بازار سرمایه و فولاد از رویکرد وزارت صمت

تحقق شعار جمهوری منوط به مقاومت و ایستادگی است

استاندار: کوتاهی در اجرای پروژه های عمرانی کردستان ظلم در حق مردم است

واکنش بورس بازان به کاهش دستوری قیمت فولاد

افزایش حدود 10 درصدی فرآورش گاز با احداث دو پالایشگاه جدید در پارس جنوبی

تامین اجتماعی پس از 13 سال موفق به همسان سازی حقوق بازنشستگان شد

ساخت 91 هزار مسکن برای محرومان و ایتام توسط بنیاد مسکن

آغاز برداشت میوه «ب‍ِه» از باغ های شهرستان نی ریز

آخرین قیمت ها در بازار خودرو/ ریزش شدید قیمت ها

0.65 دلار ارزش هر کیلوگرم محصول صادراتی در بخش کشاورزی برابر با / 15 تن آب برای تولید یک کیلوگرم گوشت قرمز

پول دیجیتال بانک مرکزی فشار بر جایگزینی ارزی را افزایش می دهد

دو عامل موثر در ریزش قیمت طلا

تحریم و کرونا عامل مشکلات اقتصادی نیست

ورود شرکت های روس به توسعه میادین نفت عراق

افزایش نیرو در شهرداری های کهگیلویه وبویراحمد در اولویت است

کاهش 1.8 میلیونی قیمت سکه طی یک روز

صنعت کشور نیازمند تصمیمات سخت و سریع است

مراسم قرعه کشی 8 محصول فروش فوق العاده سایپا برگزار شد

6 دلیل ریزش 4 هزار تومانی قیمت دلار

حقوق بازنشستگان با تغییر جدید واریز می شود

قیمت طلا، قیمت سکه، قیمت دلار و قیمت ارز امروز 99/07/29

آمریکا نمی تواند خللی در فروش تسلیحات ایران ایجاد کند/ مقاومت مردم باعث انزوای آمریکا شد

اوراق بدهی دولت بدون مشتری/ حراج بعدی 6 آبان

مهم ترین هدف دشمن در جنگ اقتصادی، بحث صادرات است

جدیدترین قیمت سکه در 29 مهر 99 | بازگشت سکه به کانال 13 میلیون تومانی

استاندار: کوتاهی در پروژه های عمرانی کردستان ظلم در حق مردم است

اصلاح مصرف، هدف اصلی اجرای طرح برق امید

مدیریت بازار و حذف واسطه ها اولویت فولاد خوزستان است

50 میلیون سهامدار در کشور وجود دارد

دلایل افزایش قیمت برنج خارجی

گرانی بلیت هواپیما در کمیته ویژه بررسی می شود

بانک ها تا 2 سال دیگر کاملا مجازی می شوند/ حذف کارت بانکی فیزیکی

میزان اعتبار استانی‏ کانون‎ مساجد بوشهر به صفر رسید

عامل ریزش نرخ دلار

ستاد سلامت اتاق تهران: واردات 1.5 برابری انسولین صحت ندارد / امیدواریم با توزیع مناسب منابع بازار به آرامش برسد

توجه ویژه شرکت شهرک های صنعتی خراسان شمالی به کشاورزی صنعتی

سکه وارد کانال 13 میلیون شد

بازداشت تعدادی از کارکنان شهرداری مشکین دشت

مشکلات پیش روی احداث گلخانه ها/ حمایت از توسعه گلخانه ها، وعده ای سر خرمن!

کاهش نهاده ها قیمت تنظیم بازار مرغ را برهم زد/افزایش قیمت ها به دلیل کاهش جوجه ریزی

مدیریت بازار و حذف واسطه ها اولویت فولاد خوزستان است

همشهری TV | حال وهوای چهارراه استانبول در دومین روز نزول نرخ ارز

فیلم/ چرا دلار ریزش کرد؟

عمده مشکلات کشور به ریل گذاری غلط اقتصاد باز می گردد

گزارش|سپاه برای ساماندهی دستفروشان سنندج ورود کرد/فرمانده ای که شخصاً پیگیر دغدغه های معیشتی مردم است+تصاویر

سقوط لحظه ای قیمت خودرو | کاهش شدید قیمت ها ادامه دارد؟

اصلاح مصرف باعث می شود جامعه ای با تاب آوری بالاتر داشته باشیم

افزایش صادرات کالا از مرز تجاری شلمچه

پیگیری تسویه بدهی ارزی دو پالایشگاه نفتی بندرعباس

ریزش بورس تا کی ادامه دارد؟

تشکیل اتاق فکر تعاون با هدف آسیب شناسی ضروری است

طلا همچنان در حال ریزش | سکه وارد کانال 13 میلیون تومان شد

تجاوز به حریم نماد شهر جهانی یزد

فرمول جدید وزارت صمت و فرافکنی فولادسازان

قیمت روز میلگرد در بازار (29مهر) + جدول

پکن: چین واکسن کرونا را با قیمت مناسب در اختیار جهان می گذارد

ویدئو | سرگردانی مردم برای تهیه انسولین | از داروخانه تا ناصرخسرو

ریزش شدید قیمت سکه تا ظهر امروز + جزییات

ببینید | منحصر بفردترین فرودگاه دنیا

خودروهای تک سرنشین بدون ماسک جریمه می شوند؟

امضای تفاهم نامه میان مرکز رشد و آموزش و پرورش قشم

آزادسازی منابع ارزی ایران در عراق و افزایش فروش نفت 2 عامل ریزش نرخ دلار

نتیجه حراج اوراق بدهی دولتی و برگزاری حراج جدید اعلام شد

بجنورد| روزانه 14 میلیون ماسک در کشور تولید می شود

241 مددجوی آذربایجان شرقی صاحب خانه شدند

تحقق توسعه در سایه توسعه فرهنگی، فکری و اقتصادی

شیوه های نوین تبادل ارزی یکی از راه های مقابله با تحریم است

توسعه در سایه فرهنگی، فکری و اقتصادی محقق

بازگشت واحدهای تولیدی تحت تملک بانک ها به چرخه تولید

کاهش 17 درصدی تصادفات درون شهری

جدول قیمت گوشی شیائومی امروز سه شنبه 29 مهر 99

گوجه در کانال 12 هزارتومان!

مجلس اگر انقلابی بود، روحانی را از قدرت اخراج می کرد / مصلحت نظام در اخراج روحانی است / اکثریت مجلس یازدهم ضعیف و اقلیتی فرصت طلب هستند / رهبری اگر بخواهند نظرشان را بیان کنند، شجاعتش را دارند و نیازی به پرده پوشی ندارند

آمار کرونا در ایران و جهان/اینفوگرافیک

ببینید | ارز و سکه بازار را شوکه کردند

تحریم و برجام چه تاثیری بر رفاه دهک های درآمدی گذاشت؟

مردم دیگر به تعداد و به قیراط «میوه» می خرند

قطار گرانی به گوجه رسید

کاشت گل های پاییزی در بوستان های کرمانشاه

ضرورت توجه به رفع موانع صادراتی در مرز مهران

مبارزه با علف های هرز در 92 هکتار از مزارع کلزای شهرکرد

تهرانی ها منتظر برق رایگان باشند

بازدید از کارخانه صنایع نساجی هلال ایران

اهدای 48 مورد جهیزیه و هدیه ازدواج توسط کمیته امداد میامی

قطب تولید «رازیانه» و لازمه ای به نام برندسازی و فرآوری

ریزش ناگهانی قیمت ارز

طرح افزایش میزان برداشت آب از سد ایلام به میزان 200 لیتر در ثانیه

خودروهای بالای یک میلیارد تومان مشمول مالیات می شوند

فرمول جدید وزارت صمت و فرافکنی فولادسازان

نتیجه حراج اوراق بدهی دولتی و برگزاری حراج جدید

مالیات برای خودروهای بالای یک میلیارد

افزایش تعداد ناقلان و مبتلایان به کرونا در صورت عدم اجرای 3 راهکار کلیدی

افزایش تعداد ناقلان و مبتلایان به کرونا در صورت عدم اجرای 3 راهکار کلیدی