مطالب مرتبط:
علمداری از تبار غسیل الملائک / یادی از جانباز و آزاده شهید علی احمد مؤمنی
سردار شهید علی خدادی به مقتدایش حاج قاسم سلیمانی پیوست
سخنرانی منتشر نشده از شهید قاسم سلیمانی درباره شهید احمد کاظمی
سردار شهید علی خدادی به مقتدایش حاج قاسم سلیمانی پیوست
فیلم | یادی از شهید قرآنی منا
-127 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 3 مهر 1399 ساعت 21:402020-09-24سياسي

یادی از جانباز و آزاده شهید علی احمد مومنی


وَ الَّذِی نَفْسِی بِیَدِهِ لَوِدِدتُ اَنِّی اُقْتَلُ فِی سَبِیلِ اللهِ ثُمَّ اَحْیَا ثُمَّ اُقْتَلُ ثُمَّ اُحیا ثُمَّ اُقتَلُ ثُمَّ اُحیا ثُمَّ اُقتَلُ.

- در پنجه ی این خاک فرومایه نجنگید از قید زمینی تا به فراسوی زمان رفت.

اکنون زندگی نامه این شهید بزرگوار از زبان پدر همسرش حاج شکرعلی که خود از کهنه سربازان جنگ می باشد و پرس و جو از تعدادی از اهالی شهر گراب بیان می کنم،امید دارم که حفظ امانت کرده باشم: شهید علی احمد مومنی روستایی فرزند مرحوم حاج عین الله از طایفه آدینه وند در سال 1343 در روستای گراب مرکز بخش طرهان شهرستان کوهدشت لرستان از پدری مومن و متدین و مقلد امام(ره) و مادری مومنه چشم به جهان گشود.

پدر وی حاج عین الله مردی بسیار مهمان نواز، اجتماعی و خوشنام بود و از لحاظ مالی وضع خوبی داشت.

این شهید عزیز از شش سالگی وارد دبستان شهریار گراب شد و تا سوم راهنمایی ادامه داد با عنایت به پایبندی خانواده به احکام اسلام، از همان اول او اهل نماز، روزه و عبادت بود و به مسجد روستا می رفت.

بعد از انقلاب مکرر به پایگاه مقاومت شهید حسن قبادی و به سپاه پاسداران منطقه رفت و آمد داشت.

در این مسیر برادر بزرگترش فرج الله و برادر کوچکترش فضل الله نیز همراه وی بودند.

با شروع جنگ تحمیلی ، وی نیز در سال 1361 به همراه برادرانش و تعداد زیادی از بستگان عازم جبهه های حق علیه باطل گردید.

و وارد منطقه پاسگاه زید آبادان به همراه شهید ملک محمد آدینه وند شدند و بعد از آن نیز چندین بار عازم جبهه ها گردید.

و هنگامی که در مرخصی بود نیز به پدرش که کشاورزی می نمود کمک می کرد، شهید عزیز در سال 1362 با دختر حاج شکرعلی که از اقوام پدر اش بود و هر دو از مدافعین سرسخت انقلاب و امام (ره) در منطقه ی طرهان بودند، ازدواج نمود.

وی در سال 1363 صاحب فرزند دختری شد که به یاد رقیه ی امام حسین(ع) نامش را رقیه نهاد.

این شهید عزیز در سال 1364 به تیپ زرهی 72 محرم که از نیروهای بسیجی استان لرستان و خوزستان تشکیل شده بود پیوست.

شجاعت، ایثار، فداکاری و عشق وی به آرمانهای امام و دفاع از میهن، صبوری و استقامت وی زبان زد خاص و عام بود.

او به فرمایش رهبر معظم انقلاب امام خامنه ای عزیز شهادت یعنی مرگ تاجرانه را انتخاب کرده بود((شهادت مرگ تاجرانه است یعنی در آن زرنگی هست، آنها که شهید می شوند خداوند متعال بیشترین لطف را به آنها می کند، بالاترین لطف را به آنها می کند.

)) شهید علی احمد مومنی بعد از چند بار مجروحیت و زخمی شدن در راه آرمان حسینی (ع) منتظر پیوستن به مولا و مقتدایش، حسین(ع) بود.

او باید به آرزویش، به مولا و مقتدایش می رسید، و به فرمایش امام(ره) او خود را آماده رفتن به ((حیات عند الرب)) و ورود به ((ضیافت الله )) می کرد.

آماده ی شادی وصول ((عند الربهم یرزقون)) شده بود.

او می خواست به بهشت برود، بسیار عجله داشت، چرا که پیامبرش حضرت محمد(ص) فرموده بود ((اولین کسی که وارد بهشت می شود، شهید است.

)) او خود را مانند حنظله بن ابی عامر معروف به غسیل الملائکه که در جنگ احد به شهادت رسیده بود دل از دنیا کنده بود، چرا که او نیز مانند حنظله تازه ازدواج کرده همسرش همانند همسر حنظله خوابی دیده بود و آن را به شهادت شوهرش تعبیر کرده بود، حنظله در میدان جنگ بر ابوسفیان چیره شد و ابوسفیان خواست سر وی را از تنش جدا سازد، اما شداد ابن اسود بن شعوب وی را به شهادت رساند در این هنگام پیامبر اکرم(ص) فرمودند ((فرشتگان او را غسل می دهند)) و از آن پس به غسیل الملائکه مشهور شد و فرزندانش بنو غسیل الملائکه مشهور شدند.

نحوه ی شهادت شهید علی احمد داستان ما شبه شهادت غسیل الملائکه است، این بار توسط یکی از نوادگان ابو سفیان، معاویه، یزید و شمر بنام صدام حسین کافراز همان تبار و از همان نسل، خشن تر و بعثی تر.

جانباز آزاده شمس الله زاده از همرزمان شهید نحوه شهادت وی را این طور توضیح می دهد: ((در زمانی که توسط نیروهای عراقی در منطقه چنگوله اسیر شدم چندین نفر از برادران رزمنده شهرستان کوهدشت، از جمله اسد علی امرایی، نریمان امرایی، عزیز قبادی، علی محمد پاپی زاده، محمد منتعلی وند به اسارت در آمده بودند که چندین نفر از آنها به شدت مجروح بودند، آزاده ی جانباز قهرمان دلاور مرد، شهید علی احمد مومنی را دیدم در حالی که به شدت مجروح شده بود و تمام بدن مبارکش به جهت جراحت های زیاد منجمله، سر و صورتش به شدت مجروح شده بود و به خاطر این جراحت و خون ریزی شدید رمقی در توانش نمانده بود و تمثال مبارک حضرت امام(ره) بر روی جیب پیراهنش خود نمایی میکرد .

سرباز عراقی با دیدن عکس امام (ره) از وی خواست که بر روی عکس آب دهان بیندازد اما شجاعت و شهامت و وفاداری این علمدار قافله عشق، و وفاداری او به ولایت هیچگاه چنین اجازه ای را به او نمی داد و بالعکس با تمام شجاعت و شهامت و جوانمردی اش، آب دهان خود را بر روی عکس صدام ملعون انداخت و سربازان عراقی که تحمل چنین صحنه ای را نداشتند در حالی که دستان مبارک اش را از پشت بسته بودند او را به رگبار بستند و وی را به شهادت رساندند که همه ی اسرا از این وضعیت ناراحت شدند)).

برادر عزیز شمس الله زاده در ادامه خاطره ای از شهید مومنی نقل می کند که:((در تعاون تیپ مشغول خدمت بود، شب قبل از عملیات به چادر محل تجمع ما مراجعه نمود، نامه هایی را که برای خانواده نوشته بودیم جمع آوری می کرد، نامه را به او دادم به خاطر دوستی که با برادرم در جبهه داشت مرا شناخت و احوال پرسی گرمی نمود و بعد از چند دقیقه از من خواست چون در این عملیات شهید می شود خبر شهادت او را به دختر خردسالش(رقیه) برسانم و به او عرض کردم مطمئنی من زنده می مانم، و شما شهید می شوید، لبخندی زیبا زد و گفت مطمئن باش.

و با من خدافظی کرد و رفت.

دیگر تا موقع شهادت او را ندیدم، لذا در اسارت اولین نامه ای که برای ایران فرستادم خبر شهادت او را حسب وظیفه اعلام نمودم، ))در این عملیات که به عاشورای 2 معروف شد در تاریخ 2451364 در منطقه ی عمومی چنگوله مهران در حالی که به شدت مجروح شده بود.

ابتدا اسیر و سپس به روایتی که برادر بسیجی شمس الله زاده فرمودند به شهادت رسید تا غسیل الملائکه شود.

در این عملیات چندین نفر از همرزمان وی در منطقه ی طرهان از جمله شهید علی محمد آدینه وند، محمد حسین عالی پور، چراغ بگ شیرزاد، جمشید عالی بیگی و.

نیز به شهادت رسیدند.

و بعد از 12 سال پیکر مطهر این شهید توسط گروه های تفحص شهدا، پیدا شد.

و در مورخ 1251376 در میان حزن و اندوه مردم عزیز کوهدشت در بهشت زهرا آن شهر در کنار همرزمان شهیدش به خاک سپرده شد.

آغشته به خون عازم دیدار خدا شد از مسلخ خون تا به گلستان جنان رفت اما مهمترین دلیلی که باعث شد که با نگاه معصومانه این شهید برای وی در ایام دفاع مقدس مطلب بنویسم، دفاع شجاعانه وی از حریم ولایت بود که اگر او در هر شهر و کشور دیگری بود از او و شجاعتش کتاب ها، نوشته ها و فیلم ها می ساختند و تندیس شرافت و مردانگی اش در جای جای شهر نصب بود ولی مظلومیت در عین شجاعت و جوانمردی خود اجر و ثواب دیگری است به قول سید شهیدان اهل قلم ((تمامی اجرها در گمنامی است.

)) مشتاق سفر بود که این گونه شتابان از دامنه این خاک چنان آب روان رفت آری برادرم علی احمد:آنروز که آتش در خرمن های امید در افتاد، خرمن امید ما نیز سوخت و یاس آلود هم آغوش داغ بیاد ماندنی هجران تو بودیم.

تو غریبانه در خون خویش غلتیدی و در آن عطش دردناک بی کسی، بر فرآز قله ای از سعادت و وصال معشوق خویش رسیدی و ما جهولانه چه زود داغ نبودنت را در خاکبازی دنیا به فراموشی سپردیم.

آری برادرم: ما لایق خاکیم، ما لایق خاکستریم.

ما لایق لهو و لعب دنیایم تو لایق بالایی و بالاتر.

تو لایق خدایی، تو هنوز خونابه تیر و ترکش جنگت خشک نشده بود که خود را به آتش دیگر سپردی.

تو هنوز درد تیر و ترکش، استخوان هایت را می کاوند که دوباره سینه را سپر تیر دشمن کردی.

تو هنوز زوزه ترکش دیروز در پرده های جانت طنین می افکند.

چه شد که خود را به آتش و ترکش و زوزه های دیگر سپردی، مگر این عشق با تو چه کرد؟ مگر اخلاص چگونه از وجود خویش خالصت کرد و همه وجودت را خدایی نمود؟! مگر در چه طلب بودی که حنظله وار در پی کاروان روان گشتی و خود را لنگان، لنگان به لشکر عشق رساندی تا غسیل الملائک شوی؟ تو را چه کسی غسل داد؟ چگونه تو را به خاک سپردند، تو لایق خاک نبودی، تو را می بایست به آسمان سپرد و بر تو باید آسمان پوشید نه خاک، بر تو باید اشک افشاند نه خاک.

بر تو باید باد ورزید نه خاک و خاک لایق ما خاکیان است.

علی احمد عزیز:از حسین(ع) جسدی بی کفن ماند و از تو جسدی بی کفن، حسین (ع) در عطشناک ترین صحرای خون به خون خویش غلتید و تو هم همچنین، از حسین (ع) رقیه ماند و از تو رقیه، تمام عرب شرمنده حسین شد، ما هم شرمنده تو.

آری شهید عزیز:دخترت رقیه، 12 سال از بابا نشانی نداشت، نه گوری، نه پرچمی و نه نشانی از محبتی در خاک خفته و امروز باید پرچمی بر دوش گیرد و به جای مهر گرم بابا، بر گور سردش بنشیند، حیاتت مظلومانه،مرگت مظلومانه، برگشتت مظلومانه و ما مجبوریم همه را به مظلومیت حسین(ع) مظلوم توجیه نماییم.

هر چند او در آسمانهاست، و مردم در آسمان شهر ما صدای نفس او را می شنوند که هنوز ما را دعا می کند.

چرا که هنوز شهر ما به دعای او محتاج است.

ملتمسانه از شهید مومنی می خواهم مرا در رسیدن به همان آرامشی که دست یافت یاری کند، آرامشی که به آن رسید و قبل از آنکه در میدان نبرد به شهادت برسد، در معرکه وجود خویش شهید شد.

روحش شاد و یادش پر رهرو.

این مطلب را خالصانه به روح این شهید عزیز و پدر و مادرش که در بهشت برین خداوند در کنار علی احمد شان هستند، تقدیم می کنم.

ما سینه زدیم بی صدا باریدند از هرچه که دم زدیم، آنها دیدندما مدعیان صف اول بودیم از آخر مجلس شهدا را چیدند وصال احمدی میانه
کلید واژه ها: مومن - شهید - شهرستان کوهدشت - روستای - گراب - الله - کهنه سربازان - مومنی - زندگی نامه - راهنمایی - احمد - شهر گراب - روستایی - سربازان - شهرستان - اجتماعی - خوشنام - جانباز - شهریار - لرستان - کوهدشت - اهالی - امانت - فرزند - زندگی - طایفه - مهمان - ادامه - سالگی - مومنه

آخرین اخبار سرویس:
دیدار سفیر ایران با مفتی مسلمانان بلاروس

طرح ضربتی سلامت در دلیجان آغاز شد

وحدت و همدلی مسلمانان هندی در سایه اسلام

هفته وحدت، مانعی در مسیر تفکر اسلام ستیزانه دشمنان است

مراسم تشییع نایب رییس وفاق المدارس شیعه پاکستان در قم برگزار می شود.

مرحوم نیاز نقوی از پیشگامان وحدت و تقریب مذاهب اسلامی بود

امام جمعه اهل سنت گناوه: توهین به پیامبر(ص) حرارت ایمان مسلمانان را تشدید کرد

وزارت نیرو متهم اول ماجرای انتقال آب است/خوزستان خودکمبود آب دارد

فرماندار همدان: برپاکنندگان عروسی و عزا بازداشت می شوند

مجمع مدرسین و محققین حوزه علمیه قم: رهبر کاتولیک های جهان ناصحانه جلوی حرکات اختلاف برانگیز را بگیرد

گسترش اسلام هراسی هدف اصلی اتاق فکر صهیونیسم بین الملل است

پیام تبریک رییس هیئت مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد اروند به مناسبت هفته وحدت

پوردستان: تمام نیازهای نیروهای مسلح به دست متخصصان ایرانی تولید می شود

شهرداری تهران همراه نیکوکاران است

«سید شهاب الدین حسینی» سرپرست مدرسه علمیه مهریز شد

پیامبر(ص) چند فرزند داشتند و سرنوشت آن ها چه شد؟

«کوله پشتی گردی» و داستان قدم ها و جاده ها

پیگیری فارس نتیجه داد/ ضرب الاجل استاندار گلستان برای حل مشکلات بازرسان

برگزاری مسابقه طراحی نشانِ سردار دل ها

تعیین دستگاه های تعلل کننده در اجرای مصوبات ستاد ملی کرونا

روش درستی برای تقلید در کشور ما وجود ندارد / احساسات در تلاوت تقلید کردنی نیست، ایجاد کردنی است

پنجمین مسابقه کتابخوانی «هشت بهشت» برگزار می شود

جایگاه عرفان در تحقق تمدن نوین اسلامی

ابراز همدردی رییس کمیته مرز مجلس با مردم ترکیه

چرا زوجین نباید از استراتژی قهر استفاده کنند؟

پوردستان: تمام نیازهای نیروهای مسلح به دست متخصصان ایرانی تولید می شود

چرا زوجین نباید از استراتژی قهر استفاده کنند؟

«تعیین» یا «تأمین» منابع

توصیه کارشناسانه به والدین برای حضور فرزندان در فضای مجازی

درباره کمال الدین اسماعیل اصفهانی

قرارگاه جهادی مدافعان سلامت در قزوین تشکیل می شود

پیام تسلیت و اعلام آمادگی کمک وزیر بهداشت ایران به همتای ترکیه ای

آزمون دشوار پیش روی مرکز امور قرآنی اوقاف

همه دستگاه های اجرایی باید شورای امر به معروف و نهی از منکر داشته باشند

انتصاب رییس و اعضای شورای حقوقی دیوان محاسبات کشور

جشن ولادت پیامبر اسلام در پاکستان/ محکومیت توهین به نبی اکرم (ص)

اجرای طرح «آمران سلامت ـ پشتیبانان مدافعان سلامت» در فارس

معرفی کتاب تقریبی-60| «رسالتنا تقریب الفکر و توحید العمل»

جای خالی آموزش در طبیعت گردی مسئولانه

علمای اهل سنت کردستان: برجسته سازی مشترکات اهل سنت و تشیع پیام هفته وحدت است

اسلام هراسی هدف اصلی اتاق فکر صهیونیسم بین الملل است

انتشار اطلاعات معاملات ملکی شهرداری به زودی

رییس پرحاشیه هیأت مدیره مترو تهران استعفا داد

نظاره گر عقبه منفعلِ سیاست مدارانِ بی اخلاق و منفعت جو نباشید

چرا زوجین نباید از استراتژی قهر استفاده کنند؟

کنگره شعر دفاع مقدس در کرمانشاه برگزار می شود

تغییر زمان برگزاری جلسات علنی مجلس در هفته جاری

سیاست خارجی و امنیتی اتحادیه اروپا و نتایج آن برای ایران

اعلام آمادگی برای هر نوع کمک رسانی به آسیب دیدگان زلزله در ترکیه

یادداشت:چهار ویژگی پیام رهبر انقلاب به جوانان فرانسه

چرا مسلمانان باید متحد باشند؟

چگونه بر وسوسه پس از ترک اعتیاد غلبه کنیم؟

پیام تسلیت وزیر کشور به همتای ترکیه ای/ اعلام آمادگی برای کمک رسانی به آسیب دیدگان

سنت شکنی کردم

برگزاری نشست های تخصصی تقریب مذاهب توسط مبلغان استان همدان

تشکیل نشست وزرا و مدیران ارشد دستگاه های عضو ستاد ملی مبارزه با کرونا

رویداد های خبری شنبه 10 آبان ماه 99؛ مرکز لرستان

چهار فضیلتی که باعث رضایت خداوند از بندگانش می شود

نشست ارزیابی و تحلیل انتخابات ریاست جمهوری آمریکا برگزار می شود

خودزنی شوکه آور نماینده تایلندی در پارلمان+فیلم (16+)

پالایشگاه سازی؛ راهبرد خلاصی از خام فروشی نفت

برگزاری مسابقه طراحی لوگوی سردار دل ها

سیاست آمریکا به دوران قبل از ترامپ برنمی گردد/تا بعد از انتخابات 1400 اتفاق مهمی نخواهد افتاد

ارائه 140 طرح استارتاپی توسط کارآفرینان ایرانی خارج از کشور

نماینده مجلس: ملی شدن طرح راه آهن جیرفت تنها راه حل تکمیل این پروژه است

10 هزار نفر «آمران سلامت ـ پشتیبانان مدافعان سلامت» می شوند

روزنامه گاتزتا| ماراتن میلان

وحدت؛ الزامات و آسیب ها

اخبار کوتاه از آموزش و پرورش البرز

635 هزار بسته معیشتی در آذربایجان غربی توزیع شد

دامنه بلندِ یک پیام کوتاه

حذف واجدین شرایط مسکن ملی که واریز وجه نکردند

اعلام انزجار جامعه قرآنی هرمزگان از هتک حرمت پیامبر اسلام(ص)

تانک های ایرانی با چه خودروهایی جابجا می شوند؟ | خودروی تانک بر فوق سنگین ایران را بشناسید

چگونه از لابیرنت فضای مجازی به سلامت عبور کنیم؟

محدودیت های جدید برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا در چهارمحال و بختیاری آغاز شد

«تعطیلی تئاتر» چاره ساز نیست/ لزوم برگزاری جلسه با ستاد کرونا

تقابل رسانه ای با هتاکی «شارلی ابدو»

دو نقد جدی به پیشنهاد فولادی مجلس

توهین هایی که رهبر انقلاب را آزرده کرده است /چرا دستگاه قضایی و مدعی العموم ورود نمی کنند؟

گذر از نادانی و ناشکیبایی در پرتو بعثت/ نوشتاری از سید کاظم سیدباقری

اختلاف نظر مسئولان درباره ذی نفعان بافت اطراف حرم رضوی / رویکرد کمیسیون عمران مجلس چیست؟

ناخودآگاه تشویق به جرم می کنیم!

بازداشت اعضای دو خانواده در مراسم عروسی

عدالتخواهان در دفتر محسن رضایی چه می کنند؟

محدودیت های جدید برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا در چهارمحال و بختیاری آغاز شد

دین اسلام، دین برابری ، برادری و صلح و دوستی

تلاوت جزء به جزء قرآن مجید/ صفحه 448

پیامبر اسلام (ص)، اسوه اخلاق/ نوشتاری از بتول ملاشفیعی

رییس جمهور پیروز آمریکا در انتظار انتخابات ایران | با پیروزی بایدن منتظر تغییر ناگهانی باشیم؟

دعوت جامعه قرآنی فارس به تحریم کالاهای فرانسوی / بی تفاوتی در قاموس دین راه ندارد

لایحه تجارت با موازین شرعی هم مغایرت دارد

یادمان شهدای غرب سیرانبند بانه

شوک به اصولگرایان؛ جامعه مدرسین از انتخابات 1400 کنار کشید

پیامبر (ص) چند فرزند داشتند و سرنوشت آن ها چه شد؟

سخنگوی دولت: چرا در دهه پنجم انقلاب هنوز در وحدت با چالش مواجه ایم؟

مرکز ترک اعتیاد زنان در استان اردبیل راه اندازی می شود

صفحه اول روزنامه های استان زنجان 10 آبان 99

گرامی داشت سالگرد شهادت نخستین شهید محراب در تبریز

صداوسیما صلاحیتی برای نظارت بر تصویر ندارد

یادی از جانباز و آزاده شهید علی احمد مومنی

یادی از جانباز و آزاده شهید علی احمد مومنی